„Történelmi Park Revitalizáció Léván és Érden – HUSK/2302/1.2/096”

 

Program neve: Interreg V-A Szlovákia- Magyarország (Interreg HUSK 2021-2027)
Projekt címe: Történelmi Park Revitalizáció Léván és Érden – HUSK/2302/1.2/096
Projekt azonosítója: HUSK/2302/1.2/096
Kedvezményezett neve: Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata
Támogatás összege: bruttó 316 881,07 euró
Uniós hozzájárulás összege: 253 504,85 euró (80,00%)
Nemzeti hozzájárulás összege: 47 532,16 euró (15,00%)
Projekt tervezett befejezés dátuma: 2026.09.30

 

Projektrész összefoglalója:

A projekt két, környezetvédelmi és kulturális szempontból jelentős parkterület, a lévai kastélypark és az érdi Magyar Földrajzi Múzeum kertjének újjáélesztését célozza meg.

A projekt keretében az érdi Magyar Földrajzi Múzeum kertje oktatási, rekreációs, valamint egészségügyi céllal kerül kialakításra. A fejlesztés keretében sor kerül megújuló energiaforrás telepítésére, valamint kialakításra kerül egy gazdaságosabb és környezetkímélőbb öntözési rendszer a környezeti hatásokkal és igénybevétellel szemben ellenállóbb gyep és növényzet telepítésével párhuzamosan. A területet felújítják továbbá olyan sétányokkal, amelyek hatékonyan összekötik a park egyes részeit (színpad, pihenőterület, szoborpark), illetve innovatív mobil applikáció elkészítésével a felhasználók megismerhetik a megújult kertek értékeit, különleges növényvilágát, látnivalóit.

A projekt megvalósítása nemcsak a helyi lakosság, hanem a turisták és a régióba látogatók számára is erősíteni fogja az újjáélesztett területek használatát.

Partnerség bemutatása:

A projekt megvalósításában vezető partnerünk Léva (szlovákul Levice) város önkormányzata, mely 15 évvel ezelőtt lett Érd testvérvárosa. A két önkormányzat az évek során számos sikeres együttműködést valósított meg és jelen témában hasonló problémával küzdenek. A partnerség célja a helyi ökoszisztémák javítása; a két objektum ökológiai, esztétikai és társadalmi funkciójának növelése; valamint rekreációs célokra történő átalakítása.

Együttműködés előnyei:

Az együttműködés eredményeképpen a határ mindkét oldalán javul a helyi ökoszisztéma, valamint megvalósul a környező élőhelyek szerepének előmozdítása. A beavatkozás a fejlesztés által különösen támogatja mindkét város zöld felületeinek növelését, a levegő minőségének javítását, a rekreációs terek létrehozását.