A felülvizsgált Helyi Esélyegyenlőségi Program elfogadása

 

Tisztelt Bizottság!

 

Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Ebktv.) 31. §-a szerint a község, a város és a főváros kerületeinek önkormányzata (a továbbiakban: települési önkormányzat) ötévente öt évre szóló helyi esélyegyenlőségi programot fogad el.

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a 223/2010. (VI. 24.) határozatával az Esélyegyenlőségi Program elfogadására vonatkozó döntési jogot a Szociális és Egészségügyi Bizottságra ruházta át.

 

A Szociális és Egészségügyi Bizottság a 18/2022. (XII. 08.) határozatával fogadta el Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Helyi Esélyegyenlőségi Programját (a továbbiakban: HEP) a 2023. január 1-jétől 2027. december 31-éig terjedő időszakra.

 

A HEP tartalmát az Ebktv. 31. § (2) bekezdése az alábbiak szerint határozza meg:

„A helyi esélyegyenlőségi programban helyzetelemzést kell készíteni a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok - különös tekintettel a nők, a mélyszegénységben élők, a romák, a fogyatékkal élő személyek, valamint a gyermekek és idősek csoportjára - oktatási, lakhatási, foglalkoztatási, egészségügyi és szociális helyzetéről, illetve a helyzetelemzésen alapuló intézkedési tervben meg kell határozni a helyzetelemzés során feltárt problémák komplex kezelése érdekében szükséges intézkedéseket. A helyzetelemzés és az intézkedési terv elfogadása során figyelembe kell venni a települési kisebbségi önkormányzatok véleményét. A helyi esélyegyenlőségi programot az e törvény és a felhatalmazása alapján kiadott kormányrendeletben meghatározott szempontok és eljárásrend figyelembevételével, a társadalmi felzárkózásért felelős miniszter által közzétett módszertani útmutató alapján kell elkészíteni. A programalkotás során gondoskodni kell a helyi esélyegyenlőségi program és a települési önkormányzat által készítendő egyéb fejlesztési tervek, koncepciók, továbbá a köznevelési esélyegyenlőségi terv, illetve a szakképzési esélyegyenlőségi terv és a településfejlesztési terv antiszegregációs célkitűzéseinek összhangjáról.”

 

Az Ebktv. 31. § (4) bekezdése alapján a helyi esélyegyenlőségi program időarányos megvalósulását, illetve a (2) bekezdésben meghatározott helyzet esetleges megváltozását kétévente át kell tekinteni, az áttekintés alapján szükség esetén a helyi esélyegyenlőségi programot felül kell vizsgálni, illetve a helyzetelemzést és az intézkedési tervet az új helyzetnek megfelelően kell módosítani.

 

A jelenleg hatályos HEP felülvizsgálata megtörtént. A felülvizsgálat keretében 2024. december 5. napján Helyi Esélyegyenlőségi Fórumot tartottunk, ahová meghívást kaptak az intézkedési terv megvalósításába bevont partnerek. A fórum tagja rövid beszámolót tartottak arról, hogy hogyan valósult meg az intézkedési terv a célcsoportjuk számára.

 

Ennek eredményeként az intézkedési tervben a határidőket felülvizsgáltuk, azok további két évvel meghosszabbításra kerültek. Új intézkedés is került rögzítésre, valamint a megvalósult tervek lezárásra kerültek. Az előterjesztés mellékletét képezi a felülvizsgálat szöveges dokumentuma és a módosított  intézkedési terv.

 

Kérem a Tisztelt Bizottságot, hogy fogadja el az előterjesztés mellékleteként csatolt 2025-2027 időszakra szóló Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Helyi Esélyegyenlőségi Programjának módosított intézkedési tervét!

 

Érd, 2025. február 11.

                                                                                   

 Harmat Ákos

alpolgármester

 

HATÁROZATI JAVASLAT

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének Szociális és Egészségügyi Bizottsága – a Közgyűlés 223/2010. (VI.24) határozatában biztosított hatáskörében eljárva – a 18/2022. (XII.08.) határozattal elfogadott Helyi Esélyegyenlőségi Program kétéves felülvizsgálatát elvégezte és a felülvizsgált programot a határozat melléklete szerinti tartalommal elfogadja.

Határidő:          a határozat továbbítására – azonnal

Felelős:            Harmat Ákos alpolgármester

 

A szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges