„RESTORIVER - Klímatűrő, természetes vízvisszatartásra összpontosító, emberi beavatkozások által károsított folyópartok és parti területek helyreállítása a Duna és mellékfolyói mentén a Duna régióban – DRP0200419”

 

Program neve: Interreg Duna Régió Program
Projekt címe: Klímatűrő, természetes vízvisszatartásra összpontosító, emberi beavatkozások által károsított folyópartok és parti területek helyreállítása a Duna és mellékfolyói mentén a Duna régióban
Projekt azonosítója: DRP0200419
Kedvezményezett neve: Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata
Támogatás összege: bruttó 113 752 euró
Uniós hozzájárulás összege: 91 001,6 euró (80,00%)
Nemzeti hozzájárulás összege: 17 062,8 euró (15,00%)
Projekt tervezett befejezés dátuma: 2026.06.30

 

Projektrész összefoglalója:

A RESTORIVER projekt a magasabb szintű vízgazdálkodási, klímaalkalmazkodási és árvízvédelmi politikák összehangolásával, adaptálásával és helyi beavatkozásokkal való összekapcsolásával kívánja növelni a folyópartok és a part menti területek klímaalkalmazkodási képességét.

A projekt keretében Magyarországon egy kísérleti intézkedés tervezett, melynek célja, hogy növelje a Budapest déli határán fekvő Érd/Nagytétényben található, mintegy 60 hektárnyi árterületen az éghajlatváltozás hatásainak mérséklését. Érd városa partnerként vesz részt a projektben és tevékenységei során szorosan együttműködik a WWF Világ Természeti Alap Magyarország Alapítvánnyal és az Országos Vízügyi Főigazgatósággal, továbbá egy tagot delegál a RESTORIVER Irányító Bizottságba, a projekt fő döntéshozó testületébe is.

A projekt során nagy hangsúlyt fektetünk az érintettek bevonására, valamint a klímakockázati figyelemfelkeltésre, így a projekt hatására az állampolgárok, az érintett felek és a döntéshozók tudatában lesznek a természeti környezet helyreállításának fontosságával a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében.

Partnerség bemutatása:

A projekt széleskörű partnerség révén valósul meg, a Duna Régió összesen hét országából kerültek bevonásra önkormányzatok, hatóságok és egy tematikus partnerek, akik hasonló társadalmi-gazdasági körülmények között közös kihívásokkal néznek szembe vízgazdálkodási, klímaalkalmazkodási és árvízvédelmi kérdésekben.

Együttműködés előnyei:

Az együttműködés előmozdítja a transznacionális tudáscserét és végső soron jobb politikai, jogi harmonizációt eredményez nemzetközi szinten.