Dr. Csőzik László polgármester: Két településrészi önkormányzatot kívánunk létrehozni, Fenyves-Parkvárosban és Dombosvárosban. Ennek valójában a legfőbb indoka - ezt nem rajtam véka alá, mert erről többször beszéltünk már - a patikabővítési lehetőségek kiaknázása, tehát ezt célozza az előterjesztés.


Tetlák Örs alpolgármester: A két településrészi önkormányzatnak a területi lehatárolását úgy alakítottuk ki, hogyha fiókgyógyszertár nyitására lehetőség lenne, akkor Érd olyan területein jöhessen létre, ami gyógyszertárral rosszabbul ellátott, tehát az M7-es fölötti, a Fenyves-Parkvárosi területről lenne szó, illetve Dombosváros és Tusculanum esetén pedig tulajdonképpen a Szovátai-Lőcsei-Szent István úti tengely a Sóskúti út és a Martinovics utca között, tehát azok a csomópontok, amik mentén valamiféle alközpontosodást el tudnánk képzelni és abban reménykedünk, hogy itt fiókgyógyszertárak nyíljanak. A Fenyves-Parkváros esetén Gál Alex lesz a településrészi önkormányzat vezetője, Csornainé Romhányi Judit, Csépán István, Szlávik Zsuzsanna és Takács Éva lesznek a tagjai. A Dombosváros-Tusculanum esetén Balla Imre lesz a településrészi önkormányzat vezetője, dr. Asztalos Éva, Fülöp Sándorné képviselő társaink lesznek a képviselői tagja, illetve Pilisy Sándor és Miskolci Katalin lesznek a külsős tagok az előterjesztés értelmében, amennyiben a Közgyűlés elfogadja.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Miért nem választottunk eddig és, hogy ezeken kívül mi az értelme e grémiumok létrehozásának? Nagyon fontos leszögezni, ezek a településrészi önkormányzatok már nem olyanok, mint korábban voltak, tehát teljesen megváltozott a központi szabályozás, ezért sem éltünk ezzel a lehetőséggel. Már szó sincs arról, mint a régebbi időkben, tehát ugyan fog működni, ha bizalmat kap a javaslat, ugyan létre fog jönni, lesznek külsős tagjai is és fog foglalkozni a területet érintő olyan problémával, amivel csak akar, de azért ne csapjuk be magunkat, ez már régen nem az a rendszer, mint ami volt a helyi önkormányzatiság első két évtizedében.


Dr. Asztalos Éva képviselő: Tekintettel arra, hogy velem, mint Dombosváros képviselőjével e kérdéskörben senki nem egyeztetett előzetesen, ezért lenne egy-két gondolatom, észrevételem ezzel az előterjesztéssel kapcsolatban, ami lényeges lehet. Említette most polgármester úr, hogy ez már nem olyan rendszer, mint ami régen volt. Ebben az előterjesztésben az szerepel, hogy kifejezetten az új fiókgyógyszertár létesítéséhez szükséges jogszabályi előfeltétel teljesítése érdekében történik a részönkormányzat létrehozása. Lehet, hogy ez nagyon leszűkíti ennek az önkormányzatnak a munkáját. Az Mötv. alapján kifejezetten valamely település sajátos érdekeinek képviseletére kell létrehozni településrészi önkormányzatot. Azt gondolom, hogy ha ez az előterjesztésben így szerepel, hogy csak a fiókgyógyszertárak érdekében hozzuk létre, annak nem sok értelmét látom, mivel akkor legyen egy általános részönkormányzat, amely egyébként más feladatokat is ellát. Alpolgármester úr jelezte, hogy ez milyen tengelyre vonatkozik, de én ebből az előterjesztésből nem látom azt, hogy a dombosvárosi részen ez vonatkozik-e a Kalotaszegi utcára, a Lőcsei útra, a Szovátai utcára. Ezt mindenképpen pontosítani szeretném, illetőleg a tagok száma vonatkozásában is van egy olyan észrevételem, hogy ez a területrész igen nagy lakosságszámot ölel fel, és mivel a településrészi önkormányzatokra egyébként is a bizottságokra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, ezért szerintem indokolt lenne, hogy bővítsük ennek a létszámát és ne 5 fő legyen, hanem olyan 8 fő. Én egy ilyen településrészi önkormányzatnak szeretnék a tagja lenni.

 

Dr. Csőzik László polgármester: A helyzet az, hogyha egy térképen ábrázolnánk, akkor szépen kirajzolódna, hogy benne van minden kifogásolt, vagy betenni javasolt terület. Nagyjából azt látni, hogy a Tárnoki úttól fölfelé egészen az M7-ig és hogyha jól nézem, akkor a Bikszádi-Cserhalmi-Rozsnyói kijön, de egyébként de benne van szerintem ez a terület, tehát Tusculanum északi része és a teljes Dombosváros. Amiről beszélünk, pont azt hoztam fel az előbb kifogásként, hogy sajnos úgy van, hogy a bizottságokhoz illeszkedik a szabályozás, tehát a bizottsági struktúra alakításhoz. Több kell, hogy legyen benne a képviselő, mint a külsős tag. Amikor én településrészi önkormányzatot csináltam a 2002-es ciklusban, akkor voltunk vagy 30-an benne, mert gyakorlatilag nem volt felső határ és az egész egy néprészvételnek volt felfogható, tehát ott volt az M7-en túli területről egy csomó lakó benne. Most ez nem tud létrejönni, mert ilyen a szabályozásnak a jellege. Egyébként meg nem kizárólag a patikára jön létre, úgy mondtam, hogy egyáltalán nem kívánom ezt rejtve tartani, hogy a mozgatórugója viszont az. Mert erőlködünk a patikanyitásokkal, próbáltuk a helyi vállalkozók érdekeit is szem előtt tartani, de a lakosokét is, hogy legyen minél több patika, de leegyszerűsítve azzal kellett szembenéznünk, hogy ha kinyitjuk a pályázatot, nem mi döntünk róla, hanem fent a központ és nagy valószínűség szerint a Riminyáki-Bajcsy tengelyen, vagy itt a központban beindul a patika infláció ahelyett, hogy azokra a területekre mennének, amelyek ellátatlanok, meg üresek. De ezeket mi nem tudjuk befolyásolni, mi kizárólag ezen a nyomvonalon tudjuk befolyásolni azt, hogy hova jöjjön a patika és hogyha ennek eszköze a településrészi önkormányzat, akkor Istenem, behunyjuk a szemünket és meglépjük ezt a döntést. De ha már meglépjük, akkor a településrész önkormányzatai működjenek is, foglalkozzanak, amivel csak szeretnének, tehát mondják meg, hogy a következő aszfaltozási ütembe milyen utcákat javasolnak leburkolni, hova akarják a karácsonyfát állítani következő ünnepkor. Nincs semmilyen megszabás, semmilyen korlát, tehát megtárgyalhat, meghallgathat akit akar, úgyhogy én kívánok a településrészi önkormányzatok munkájához sok sikert, aknázzák ki ezt a lehetőséget, ha már a kényszer szülte megoldás folytán nemcsak a patikával, hanem más ügyekkel is lehet foglalkozni.


Tetlák Örs alpolgármester: Az előterjesztés szövegében is benne van, hogy jogszabály szerint legfeljebb 5 fő lehet a településrészi önkormányzat létszáma, ezt nehezen tudnánk tovább bővíteni ebben a tekintetben. Nyilvánvalóan nincs arról szó, hogy a településrészi önkormányzat egyéb jogosultságaival ne élhetne, ha már létrejött. Az előterjesztés szövegében az elsődleges célját nem kívántuk véka alá rejteni. A harmadik felvetéssel kapcsolatban pedig mind az előterjesztés szövege, mind a határozati javaslat tartalmazza mind a két településrészi önkormányzat egészen precíz határait, aki ránéz Érd térképére látszik, hogy melyik területeket érinti. Amit az előző hozzászólásomban elmondtam, nem kizárólag, de hát nyilvánvalóan elsősorban,  meg hát ha a gazdasági érdekét nézi bárki, aki fiókgyógyszertárat szeretne nyitni, akkor egészen nyilvánvaló, hogy a Dombosváros-Tusculanum Településrészi Önkormányzat esetén elsősorban a Szovátai-Lőcsei-Szent István utca tengelye jöhet majd szóba.


Dr. Feik Csaba jegyző: Igazából elhangzott az, amire én is ki akartam térni, de azért hadd erősítsem meg a képviselő asszonynak válaszul, hogy természetesen egy településrészi önkormányzat a településrész sajátos érdekeinek a képviseletére jön létre, tehát nem szűkül erre a közvetlen kiváltó okra, vagy indokra, ami a fiókgyógyszertárak létrehozására vonatkozik. Másrészt, ami a létszámot illeti, az igaz, hogy a településrészi önkormányzat működésére vonatkozó szabályok megegyeznek a bizottságok működésére vonatkozó szabályokkal, tehát ezt kell alkalmazni, de ez azért nem azt jelenti, hogy ugyanolyan létszámú településrészi önkormányzatot kell létrehozni, mint a bizottságok létszáma, hanem azt jelenti, hogy többségében képviselőnek kell lenni, az elnököt a képviselők közül kell választani és a településrész választópolgárai közül kell a kisebbségben lévő tagokat megválasztani.

Dr. Asztalos Éva képviselő: Megértettem, hogy az elv és a cél az lenne, hogy egyébként is működjön más területen ez a településrészi önkormányzat, de akkor feleslegesnek tartanám ezt a bekezdést, amely arra vonatkozik, hogy kifejezetten csak a fiókgyógyszertárak létrehozása érdekében történik a településrészi önkormányzatnak a létrehozása. Ha ez a bekezdés kikerül, akkor szerintem ezzel nem lenne probléma, illetőleg az Mötv. nem szabályozza a létszámát, az összetételét ennek a településrészi önkormányzatnak, ezt csak és kizárólag a Szervezeti és Működési Szabályzatunk szabályozza, amit meg természetesen a Közgyűlés, ha úgy gondolja, akkor tud módosítani.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Egyéb hozzászólást nem látok. Szavazzunk akkor elsőként a Fenyves- Parkváros Településrészi Önkormányzat létrehozásáról, titkos szavazást, minősített többséget igényel, Gál Alex, Csornainé Romhányi Judit, Csépán István, Szlávik Zsuzsanna és Takács Éva összetétel mellett.

 

Az előterjesztett és szavazásra feltett határozati javaslat:

„Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 54/B. §-a alapján településrészi önkormányzatot hoz létre, melynek

  • elnevezése: Fenyves-Parkváros Településrészi Önkormányzat
  • területi határa: M7 autópálya – Iparos utca – Kovács utca – Tetőfedő utca – Ötvös utca – település közigazgatási határa
  • elnöke: Gál Alex önkormányzati képviselő
  • tagjai: Csornainé Romhányi Judit önkormányzati képviselő

Csépán István önkormányzati képviselő

Szlávik Zsuzsanna nem képviselő tag

Takács Éva nem képviselő tag

Határidő:        azonnal

Felelős:           dr. Csőzik László polgármester”

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 16 tagja – titkos szavazással, minősített többséggel – 15 igen szavazattal, 1 nem szavazattal, tartózkodás nélkül a következő határozatot hozta:

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének

264/2022. (XI. 24.) határozata

 

a Fenyves-Parkváros Településrészi Önkormányzat létrehozásáról

 

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 54/B. §-a alapján településrészi önkormányzatot hoz létre, melynek

 

  • elnevezése: Fenyves-Parkváros Településrészi Önkormányzat
  • területi határa: M7 autópálya – Iparos utca – Kovács utca – Tetőfedő utca – Ötvös utca – település közigazgatási határa
  • elnöke: Gál Alex önkormányzati képviselő
  • tagjai: Csornainé Romhányi Judit önkormányzati képviselő

Csépán István önkormányzati képviselő

Szlávik Zsuzsanna nem képviselő tag

Takács Éva nem képviselő tag

 

Határidő:        azonnal

Felelős:           dr. Csőzik László polgármester

 

Dr. Csőzik László polgármester: A Dombosváros-Tusculanum Településrészi Önkormányzat következne, Balla Imre, dr. Asztalos Éva, Fülöp Sándorné, Pilisy Sándor és Miskolczi Katalin összetétel mellett.

 

Az előterjesztett és szavazásra feltett határozati javaslat:

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 54/B. §-a alapján településrészi önkormányzatot hoz létre, melynek

  • elnevezése: Dombosváros–Tusculanum Településrészi Önkormányzat
  • területi határa: M7 autópálya – Sóskúti út – Selmeci utca – Cserhalmi utca – Rozsnyói utca – Bikszádi utca – Retyezáti utca – Tárnoki út – Damjanich János utca – Martinovics Ignác utca – Könyves Kálmán utca – Tárnoki út – település közigazgatási határa
  • elnöke: Balla Imre önkormányzati képviselő
  • tagjai: Asztalos Éva önkormányzati képviselő

Fülöp Sándorné önkormányzati képviselő

Pilisy Sándor nem képviselő tag

Miskolczi Katalin nem képviselő tag

Határidő:        azonnal

Felelős:           dr. Csőzik László polgármester

 

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 16 tagja – titkos szavazással, minősített többséggel – 14 igen szavazattal, 2 nem szavazattal, tartózkodás nélkül a következő határozatot hozta:

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének

265/2022. (XI. 24.) határozata

 

a Dombosváros–Tusculanum Településrészi Önkormányzat létrehozásáról

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 54/B. §-a alapján településrészi önkormányzatot hoz létre, melynek

 

  • elnevezése: Dombosváros–Tusculanum Településrészi Önkormányzat
  • területi határa: M7 autópálya – Sóskúti út – Selmeci utca – Cserhalmi utca – Rozsnyói utca – Bikszádi utca – Retyezáti utca – Tárnoki út – Damjanich János utca – Martinovics Ignác utca – Könyves Kálmán utca – Tárnoki út – település közigazgatási határa
  • elnöke: Balla Imre önkormányzati képviselő
  • tagjai: Asztalos Éva önkormányzati képviselő

Fülöp Sándorné önkormányzati képviselő

Pilisy Sándor nem képviselő tag

Miskolczi Katalin nem képviselő tag

 

Határidő:        azonnal

Felelős:           dr. Csőzik László polgármester

 

 

Dr. Csőzik László polgármester: Az önkormányzati rendeletünk, az SZMSZ módosításáról is szavaznunk kell. A településrészi önkormányzat nem képviselő tagjai ülésenként bruttó 10.000 forintos tiszteletdíjat kapnak munkájukért.

 

 

Az előterjesztett és szavazásra feltett rendelettervezet:

„TERVEZET!

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése .../2022. (XI.24.) önkormányzati rendelete

az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet módosításáról

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

  1. §

Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 47. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

,,(6)A településrészi önkormányzat nem képviselő tagjának tiszteletdíja ülésenként bruttó 10.000 forint.”

  1. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Dr. Feik Csaba

jegyző

Dr. Csőzik László

polgármester”

 

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 16 tagja 15 igen szavazattal, 1 nem szavazattal és tartózkodás nélkül a következő rendeletet alkotta:

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének

31/2022. (XI. 28.) önkormányzati rendelete

 

az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet módosításáról

 

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

 

  1. §

 

Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 47. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

 

,,(6)A településrészi önkormányzat nem képviselő tagjának tiszteletdíja ülésenként bruttó 10.000 forint.”

 

  1. §

 

Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

 

dr. Feik Csaba

jegyző

dr. Csőzik László

polgármester

 

 

A rendelettervezetről a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:

 

Andrasek Mónika

Igen

Antunovits Antal

Igen

Dr. Asztalos Éva

Nem

Dr. Bács István

Távol

 

Balla Imre

Igen

Csépán István

Igen

Dr. Csőzik László

Igen

Csornainé Romhányi Judit

Igen

Demjén Attila

Igen

Fülöp Sándorné

Igen

Gál Alex

Igen

Gregus László

Igen

Lengyel Péter

Igen

Simó Károly

Távol

Szűcs Gábor

Igen

Tekauer Norbert

Igen

Tetlák Örs

Igen

T. Mészáros András

Igen

 

 

Dr. Csőzik László polgármester: Felkérem Szűcs Gábor alpolgármester urat, hogy vegye ki az esküt.

 

Az eskütétel megtörtént, dr. Asztalos Éva képviselő nem tette le az esküt.