Dr. Csőzik László polgármester: A hulladékgazdálkodási közszolgáltatásról szóló rendeletalkotási javaslatot a Hivatal, illetve az ÉTH Nonprofit Kft-vel közösen dolgozta ki. A javaslatot a Fenntarthatósági Bizottság 8 igen szavazattal, 2 tartózkodás mellett, a Jogi és Közbiztonsági Bizottság 7 igen szavazattal, egyhangú szavazással javasolta elfogadásra. A rendelethez egy módosító javaslat érkezett Simó Károly és Antunovits Antal képviselőktől.
Simó Károly képviselő: Elsősorban a módosító indítványról szeretnék pár szót szólni. Az indoklásban írtam, hogy az Alsó utcáról és a Felső utcáról van szó, valamiért a legutolsó mentett verzióban a Felső utca kimaradt. Módosító indítványuk nemcsak az Alsó utcáról, hanem a Felső utcáról is szól. Az 1. és 2. számú választókerületek képviselőiként Antunovits Antal képviselőtársammal azért adtuk be ezt a módosító indítványt, mert talán Érden nincs olyan utca, mint az Alsó utca és a Felső utca. Ezekben az utcákban az úttest és az ingatlan között, több mint 15 méter, de esetenként 20 méter szélességben az ott lakók kezelik a fasort, illetve az ezzel járó zöldhulladékot. Ez közterületen van, az onnan lehulló zöldhulladékot összegyűjtik, karbantartják, levágják a füvet. Mindössze annyit kérnek, hogy ne saját költségükön kelljen a zöldhulladékot - ami jóval nagyobb mennyiségben keletkezik ott, mint egy normál ingatlanon - elszállíttatni. Javaslatot tettünk, hogy a közterületi zöldhulladék gyűjtés tevékenység keretében az ÉKFI kötelezettsége legyen elszállítani a zöldhulladékot. Azért tesszük ezt a javaslatot, mert az előző években az volt a tapasztalat, hogy nagyon sokáig - gyakorlatilag hónapokig - ott komposztálódott az Alsó utca szélén ez a zöldhulladék. Javaslatunkat már korábban is benyújtottuk, akkor az volt polgármester úr válasza, hogy az új hulladékrendeletben ez rendezve lesz. Most azt látjuk, hogy még sincs benne, ezért tisztelettel kérjük, hogy fogadja be javaslatunkat. Speciális helyzetről van szó, ilyen tudomásom szerint nincs máshol Érden.
Dr. Csőzik László polgármester: Tartalmilag ezt be is fogadom, mert egyetértek vele. Mindig nálam csapódott le, amikor ezekben az utcában kitették a nagy mennyiségű zöldhulladékot és számtalan alkalommal kellett kérni az ÉKFI-t, vagy az ÉTH-t arra, hogy rendkívüli alkalmakkor szállítsa el. Két megjegyzésem van ehhez. Az egyik egy jogi. Korábban valóban ezt mondtam, de akkor még nem volt tudomásom arról – és kérem jegyző urat, valamint az ügyvezető urat igazítsák ki, ha rosszul mondanám – hogy a korábbi rendeletünk kétfelé darabolódik. A hulladékgazdálkodásra vonatkozó jogszabály könnyen lehet, hogy csak július 1-éig fog élni, mert központi jogszabály módosítása várható és állami feladat lesz. Ez a közszolgáltató cégünk és az önkormányzat jogviszonyát, kötelezettségét és feladatait taglalja. Amibe az tartozna, amit képviselő úr mond, az a korábbi rendeletünk köztisztasági része, amit előreláthatólag májusban terjesztünk elő. Azt kérem a képviselő uraktól, ha elfogadjátok – mert el kell hinnetek, hogy ez nem politikai elutasítás, hisz teljesen egyetértek vele – hogy ezt a másik rendeletben kezeljük. Véleményem szerint egyébként lehet, hogy más utcákat is ily módon kellene kezelni. Politikai része, és megkérem Tetlák Örs alpolgármester urat, hogy egészítsen ki, mert úgy tudom, hogy volt közöttetek egy szóbeli megegyezés a bizottsági ülés előtt, hogy az elhangzottakat közön fogjuk megbeszélni, egyeztetni képviselő úrral. Ehhez képest benyújtásra került a módosító indítvány. Azt látom, hogy mind a két oldalon megfogalmazódott ugyanaz a szándék, akkor kérem, hogy májusban a köztisztasági rendelet elfogadásával kezeljük ezt.
Tetlák Örs alpolgármester: A Fenntarthatósági Bizottság ülése után Antunovits Antal képviselővel beszéltük meg, hogy kérésük valós. Évtizedes problémáról van szó, melyre közös megoldást szeretnénk találni, és amiben maximálisan számítanánk a képviselő urak közreműködésére. Úgy emlékszem, hogy meg is egyeztünk ebben. Szeretném azt is megerősíteni, hogy ennek az egyébként valóban valós problémafelvetésnek nem ebben a rendeletben van a helye. Ez a rendeletalkotás a hulladékgazdálkodásról szól, az önkormányzat és a közszolgáltató viszonyát rendezi, azt, hogy mit várunk el a továbbiakban a lakosságtól, illetve hogy milyen keretek között tudunk hulladékgazdálkodást biztosítani a számukra. Polgármester úr elmondta, hogy valószínűleg ez egy viszonylag rövid élettartamú rendelet lesz. Abban a pillanatban, ha ez a hatáskör és a feladat elkerül a településektől, akkor egy állami feladatnak leszünk majd vagy élvezői, vagy elszenvedői. Majd ez kiderül. Tehát a magunk részéről nemhogy nem zárkózunk el, hanem én vetettem fel, hogy üljünk le, együtt beszéljük meg a szakma képviselőivel egyéb megoldási javaslatokat hozó szakértők bevonásával, hogy mi lenne itt a legjobb megoldás. Meggyőződésem, hogy a jelenleginél vannak sokkal szofisztikáltabb módszerek, amiket a lakosság, az ott élők bevonásával, remélhetőleg velük egyetértésben be tudnánk vezetni. Ebben továbbra is számítunk képviselő uraknak a támogatására és részvételére is.
Dr. Csőzik László polgármester: Például a közösségi komposztálás lehet egy ilyen eszköz.
Dr. Csókai Viktor, az ÉTH Érd és Térsége Hulladékkezelő Nonprofit Kft. ügyvezetője: Ezzel kapcsolatban megerősítem polgármester urat, tehát a közterületek tisztántartása nem a hulladékgazdálkodási rendelet tárgya. A hulladékgazdálkodási rendelet elsősorban arra irányul, hogy az önkormányzat a lehető legnagyobb biztonságban legyen akkor, amikor a koncesszor belép ebbe a gazdálkodási ágba. Ugyanis erről még semmit nem tudunk és a jogi hátterét sem ismerjük. Ha le tudjuk védeni az önkormányzatot ilyen költségtételek és szolgáltatás-minőség biztosításával, akkor hogyha ez esetleg mégis önkormányzati feladat lenne, de a koncesszor irányítja, akkor a koncesszoral szemben is lesz egy ilyen szolgáltatás-minőség igénye az önkormányzatnak, ezért volt szükség ennek a rendeletnek a megalkotására. Az Alsó utcában és a Felső utcában lévő zöldhulladék többlet pedig nyilván egy másik rendelet alá fog tartozni. Szakmailag én is azzal értek egyet, hogy ne szállítsuk el ezt a zöldhulladékot, ugyanis a költsége egy önkormányzati céget fog terhelni, sokkal inkább egy olyan fejlesztési ágat támogatnék, ahol a helyben képződő hulladékot helyben hasznosítják és használják fel a zöld területek gondozására.
Simó Károly képviselő: Meg vagyok döbbenve, ugyanis nem erről volt szó itt az előterjesztésben. Amit most dr. Csókai Viktor ügyvezető mondott, arról jó lett volna tudni. Az előterjesztésben is meg van említve, hogy mi ennek a rendeletnek a célja. Velem senki nem beszélt arról, hogy egyeztetni szeretnétek, mint a 2. választókerület képviselőjével, erről most hallottam először. A hulladékgazdálkodási rendelet arról szól, hogy van-e zöldhulladék. A neve is mutatja, hogy hulladék. A hulladékgazdálkodást a hulladékgazdálkodási rendeletben kell véleményem szerint kezelni és pont ezért tettük ezt a javaslatot, hiszen a rendelettervezet 5. pontja „az önkormányzat hulladékgazdálkodási közszolgáltatással kapcsolatos feladatairól” szól. Miután a fáról lehulló nagy mennyiségű levelek, a közterületen megjelenő levelek zöldhulladék, értelemszerűen az önkormányzatnak kellene kezelni és erre tettünk javaslatot, hogy az ÉKFI-n keresztül oldja meg ezt a kérdést. Most az történt, hogy az út szélén komposztálódnak ezek az ágak, de nem biztos hogy spontán közösségi komposztálás volt. Nem biztos, hogy ez a helyes, sőt biztos, hogy nem ez a helyes irány, hogy ott hagyjuk az út szélén. Továbbra is azt gondolom, hogy a hulladékgazdálkodásnak, a hulladékgazdálkodási rendeletünkben van a helye. A közterület az egy másik történet, az köztisztaság, az teljesen más történet, úgyhogy kérném továbbra is, hogy ezt a módosítást fogadja be az előterjesztő és szavazzák meg.
Dr. Csőzik László polgármester: A közösségi komposztálás az csak egy példa volt. Én magam nem gondolom, hogy az Alsó utcában ma ez most így hirtelen meg tudna valósulni, csak mint célt mondom. De beszélgessünk róla. Azt szeretném, ha rend lenne, tisztaság lenne Érd történelmi főutcáin. Ha nem volt köztetek kommunikáció, ezt kezeljük. Úgy gondolom, hogyha ennyi bizalom sincs meg a két oldal között, akkor mit is akarunk kezdeni az ügyek együttes vitelével. Mi most érzékeltettük, hogy ebben partnerek vagyunk, veletek közösen szeretnénk ezt a rendeletet megalkotni, illetve ezt az ügyet megoldani. Ha ebben partner vagy, akkor arra kérlek benneteket, a másik képviselő úrral együtt, hogy vonjátok vissza a módosítási javaslatot és májusban ezt együtt tárgyaljuk. Jogilag azt gondolom, ha te ezzel a rendelettel akarod kezeltetni az Alsó utcát, hogy az itt élő lakosság részére sokkal több zsákot biztosítunk ingyenesen, de nem rendelkezünk arról, hogy az ÉKFI szállítsa el, mert az ÉKFI-vel való jogviszony az pont a másik rendelet tárgya. A javaslatotok hangsúlya inkább az ÉKFI számára írt kötelezettségekről szól, az meg szerintem a másik rendelet tárgya. Egyetértünk abban, hogy rendet kell tenni, hogy el kell szállítani, hogy iszonyú sok ott a zöldhulladék valóban, helyi adottság ebben a két fő utcában. Próbáljunk meg együttesen választ találni rá. Azt gondoljuk, hogy nem ennek a rendeletnek a tárgya, ha ti meg vagytok erről győződve, akkor nyilván az lesz, hogy a módosító javaslatot most elutasítjuk, de májusban még mindig visszatérhetünk rá. A szándék adott, hogy rendbe akarjuk tenni az Alsó utca és a Felső utca problémáját, ezt kezdjük el, de most ne kötekedjünk egymással.
Szűcs Gábor alpolgármester: A köztisztasági rendelet előkészítése azt én feladatom, ha Antunovits Antal és Simó Károly képviselő uraknak megfelel a csütörtök 9 óra, akkor várlak benneteket, vagy egyeztessünk egy olyan időpontot, ami mindkettőtöknek megfelel.
Antunovits Antal képviselő: Olyan Fenntarthatósági Bizottsági ülésen voltam 20 év után, ami párját ritkítja. A képviselő nem mondhatja el a panaszát, mert támadják, minősítik. Ezen az ülésen ott ül több képviselőtársam is, Andrasek Mónika elnök nem volt képes leállítani azt a jóembert, hogy nem illik egy négyszer megválasztott képviselővel így beszélni. Gyalázatos volt, amióta itt vagyok a Közgyűlésben senkit nem minősítettem ilyen hangnemben. Fenntartom a továbbiakban is a módosító indítványt, amit Simó Károllyal együtt adtunk be. Ha polgármester úr decemberben, ami ígéretet tett, hogy az Alsó utca végéről elviszik a zöldhulladékot és a Karácsony már olyan szép lesz, mint mindenhol, akkor szerintem ez a téma nem került volna ennyire elő. Tehát nem lett elvégezve az a munka, amit az előző ciklusokban megtett a polgármester úr, vagy az alpolgármester úr, hogy az ÉKFI kijött és elvitte ezt a zöldhulladékot. Az a helyzet, hogy mindenki ott komposztál, de ilyen mennyiségű falevelet nem lehet az Alsó utcába komposztálni. Az a baj, ha fenntartjuk ezt az állapotot és nem visszük el rendszeresen a zöldhulladékot, akkor egy szeméttelep alakul ki. Tetlák Örs alpolgármester a folyosón két szót váltottunk egymással, nem egy megbeszélés volt, csak utaltunk arra, hogy majd leülünk egymással, ezért maradt ki ebből a dologból Simó Károly is, mert nem vettem ezt komolyan. Fenntartom a Simó Károllyal beadott módosító indítványunkat.
Dr. Csőzik László polgármester: Egyébként az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy ezeket a kihelyezett Alsó utcai zöld hulladékokat azért szorgalmasan vitte el az ÉKFI és az ÉTH is. Tudom, hogy most is van kint, mert én is arra járok naponta legalább kétszer. Abban a pillanatban, hogy elvisszük, már másnap megjelenik újra. Számomra az is elképzelhető, annak érdekében, hogy rendezett legyen a városkép, akár kéthetente történjen meg az elszállítás. Nézzük meg, hogy még hány utca van. El kell mondanom, úgy gondolom, hogy odavisznek olyat is sokszor, ami nem onnan származik. Ezt akartam megállítani. És közben meg lépegetni, nem megy élesen, nem fog tudni ez a nagyon lassan mozduló dolog átmenni egy közösségi komposztálásba, de azért nézzük meg. 5-10 éves távlatban mégiscsak az lenne a cél, hogy ezt mindenki otthon próbálja meg egyénileg földolgozni, mert tényleg az van, hogy a szállítási költségek drágák, a munkaerőköltség is drága, hiába van komposzttelepünk a Zöldhatárnál és van bevétele. Akkor, ha sok nyereséget termelne ez nem lenne probléma, de valójában ez a veszteségeinket csökkenti még. Nyilván a hatékonyságnövelés is szempont, de ugye most az üzemanyagár emelkedés és egyéb dolgok hatására, infláció stb. most nehéz helyzetben vagyunk. Nagyon örülök annak, hogy a lakosság alkalmazkodik, hogy a zsákokat vásárolják – 30 darabot ingyen kap mindenki, de még mindig messze vagyunk. Volt olyan ember, aki 64 nem zöld zsákot rakott ki. Ha elvitetem, akkor normát, jogszabályt sértek. Ha nem vitetem el, akkor meg mindenki zúgolódik, hogy milyen a város, hogy néz ki a város, nincs gazdája a városnak. Azt szeretném kérni, hogy működjünk együtt ebben. Szűcs Gábor alpolgármester úrral egyeztessenek.
Dr. Feik Csaba jegyző: Nagyon örültem egyébként a képviselő úr javaslatának, mert nagyon harcolok az illegális hulladéklerakás ellen. Ugyanakkor az is igaz, hogy valóban ez a rendelet egyrészt alapvetően az önkormányzat által kiválasztott közszolgáltató és az önkormányzat mint igénybevevő közti jogviszonyt és a hulladékgazdálkodásnak ezt a fajta tevékenységét szabályozza. A rendelettervezet le lett egyeztetve két lépcsőben is a Pest Megyei Kormányhivatallal, és az is tény a jelenlegi jogszabályok szerint, hogy 2023. július 1-jével valóban állami feladattá válik a hulladékgazdálkodás. Ha állami feladattá válik, akkor nyilván az önkormányzatoknak nem lesz, vagy nagyon érintőlegesen lesz rendeletalkotási joga és kötelezettsége ebben a tárgykörben. Viszont a köztisztasági tárgykörben véleményem szerint továbbra is lesz. Ha hosszabb távú célokat nézzük, akkor mindenképpen azt javaslom, hogy ezt a tárgykört a köztisztasági rendeletben szabályozzuk, hiszen akkor nem kell módosítani, hatályon kívül helyezni, hanem abba kerül be.
Dr. Csőzik László polgármester: A módosító indítványban az szerepel, hogy az ÉKFI gondoskodjon arról, hogy évente négyszer elviszi az érintet helyekről a zöldhulladékot. Ezzel mindenki egyetért, de ezt nem a most tárgyalandó közszolgáltatási rendeletben akarjuk leszabályozni, hanem majd a köztisztasági rendeletben.
Dr. Bács István képviselő: Nagyon örülök, hogy jegyző úr említette a Kormányhivatalt, hogy egyeztetve lett a rendelettervezet. Más problémáim vannak a tervezettel. Annak nagyon örülök, hogy polgármester úr mondta, hogy dolgozzunk együtt a város érdekében és erre most már polgármester úr is nyitott. A Jogi és Közbiztonsági Bizottságon valóban egyhangú döntés született ennek a megszavazásáról, ennek oka az, hogy Tetlák Örs alpolgármester és a Hivatal jelenlévő kolléganője nagyon korrekt tájékoztatást adott tartalmi vonatkozásban. Ellenben lenne négy olyan megjegyzésem, ami alapján javasolni szeretném, hogy ezt a rendeletet a mai ülésről legyen szíves visszavonni, beszéljük át. Egy nehéz és összetett joganyagról van szó, sok kérdés lenne, de összesen négy pontot szedtem össze. Az egyik, a rendelet említi, hogy bizonyos hulladékgyűjtő edény űrméretekbe mekkora tömegű hulladékot lehet belehelyezni. A válasz arra, hogy ez miért szerepel a tervezetben az volt, hogy mert az ÉTH beleírta. Nem gondolnám, hogy egy rendelet, amelyik elsősorban az ÉTH kötelezettségeit határozza meg, abba az ÉTH-nak kellene beleírni olyan dolgokat, ami neki megfelel. Kérdeztem, hogy mi alapján írta bele az ÉTH, a válasz erre, hogy azért írta bele, mert jogszabályban van ez megjelölve. Azóta a Hivatal munkatársai is megerősítettek engem abban, hogy ez jogszabályban nincs megjelölve, ez egy általam még nem ismert szabványban van állítólag. Akkor három példa a rendeletből: a tervezet 13. § (4) bekezdése úgy szól, hogy az ingatlanhasználó a hulladékgyűjtő edényt, zsákokat és az összegyűjtött gallyakat a gyűjtési napot megelőző napon 18 órától a gyűjtési napon reggel 7 óráig helyezheti ki. Ezzel szemben a 385/2014. (XII.31.) Korm.rendelet 5. §-ának (1) bekezdése azt mondja, hogy az ingatlanhasználó a települési hulladék gyűjtésére szolgáló gyűjtőedényt az ingatlanon belül tartja, az közterületen tartósan csak a közterület használatára vonatkozó önkormányzati rendeletben meghatározottak szerint helyezi ki. Tehát nem is itt kellene szabályozni. Továbbá, nem tekinthető tartós közterület-használatnak a gyűjtőedény, ürítés céljából történő közterületre való kihelyezése. Tehát, ha valaki az adott időintervallumban bármilyen okból nem tudja kihelyezni, akkor korábban is kihelyezheti az adott zöld mennyiséget, ha abból a célból teszi ki, hogy a meghirdetett napon azt elszállítsák. Következő pont, hogy a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 3. §-a kimondja, hogy a jogszabályban nem ismételhető meg az Alaptörvény, vagy olyan jogszabály rendelkezése, amellyel a jogszabály az alaptörvény alapján nem lehet ellentétes. Tehát hogyha egy magasabb szintű jogszabály már szabályozza, akkor az alacsonyabb szintűben azt nem lehet. A tervezet 14. § (3) bekezdése értelmében a 60 literes hulladékgyűjtő edény csak abban az esetben vehető igénybe, ha az ingatlanhasználó az önkormányzat által kiadott igazolás útján a közszolgáltató részére bizonyítja annak tényét, hogy a lakóingatlant egyedül és életvitelszerűen használja. Ezzel szemben a már idézett 385/2014. (XII.31.) Korm.rendelet 7. § (1a) és (1b) bekezdése szerint a közszolgáltató, a lakóingatlanon egyedül és életvitelszerűen használó természetes személy ingatlanhasználó részére legalább egy olyan gyűjtőedény választásának lehetőségét biztosítja, amelynek űrmértéke a 60 litert nem haladja meg. Az e pont szerinti jogosultságot az ingatlanhasználó csak abban az esetben veheti igénybe, ha annak a tényét, hogy a lakóingatlant egyedül és életvitelszerűen használja, a települési önkormányzat által kiadott igazolás útján a közszolgáltató részére bizonyítja. Ezt az egyetemen egyébként plágiumnak neveznék, mert egyszerűen fölcserélték a szavakat, semmi más nem történt. Azt mondja a rendelet-tervezet, hogy „a 60 literes gyűjtőedény a jogszabály értelmében”. Mi az, hogy a jogszabály értelmében, milyen jogszabály értelmében, melyik ez a jogszabály, törvény, mert egyedül a hulladékgazdálkodásról szóló törvényt említi a mi tervezetünk, de egyébként ez egy kormányrendeletben van benne és azt az egyszerű ember honnan találja ki? Ez teljesen egy fals megfogalmazás. A 10. § (2) bekezdés szerint a közszolgáltatási területen üzemelő hulladékudvar szolgáltatásait a közszolgáltatóval jogviszonyban álló, díjhátralékkal nem rendelkező természetes személy ingatlanhasználó veheti igénybe. Az ingatlanhasználó a díjhátralék mentességét igazolni köteles. De mégis mi az, hogy ő igazolja? Van számítógépes nyilvántartás, abban látnak mindent. Kérjen az ügyfélkapun az ügyfél valami igazolást, vagy jöjjön be az Önkormányzathoz? Mi az, hogy csekket kérnek tőle? Két hete voltam kint, pontosan elmondtam a jelenlévő kollégának, mutattam a telefonomat, hogy csoportos beszedéssel fizetek, nem fogadták el, mert ők csak a legutolsó csekket fogadják el. Azt javaslom polgármester úr, hogy jó az irány, csináljuk meg, de vegyük le most a napirendről, és teljesen pozitív hozzáállás, mert a Hivatal részéről is megvan a pozitív hozzáállás, az anyagnak jó az iránya, de az anyag nem jó. Csináljunk egy olyat, ami jó.
Dr. Csőzik László polgármester: Az a kérdésem ügyvezető úrhoz, hogy tud-e ezekre érdemben reagálni most.
Dr. Csókai Viktor, az ÉTH Érd és Térsége Hulladékkezelő Nonprofit Kft. ügyvezetője: Az adott űrmértékű hulladékgyűjtő edényzetbe kihelyezhető hulladékmennyiség azért van benne a rendeletben, mert ezeknek a hulladékgyűjtő edényeknek a kihelyezése a közszolgáltató feladata. Ha a közszolgáltató kihelyez egy 120 literes kukát és abba belerak a lakos 100 kilót, akkor azt nem fogjuk tudni megemelni. Ha meg is tudnánk emelni, akkor is el fog törni és az egyetlen egy dolog, amit ebben az esetben mi megtehetünk az, hogy újra cseréljük. Ez egy komoly költségtétel, nem várható el a kollégáimtól az, hogy ennél nagyobb mennyiségű hulladékot mozdítsanak meg. Természetesen nem lesz náluk mérleg, mert úgy határoztuk meg ezt a számot, hogy biztosan mozdítható legyen, egyébként meg hogyha használnánk olyan rendszereket, mint például az e-kuka, ami gépesített erővel üríti ezeket az edényeket, akkor a gép törné el. Ezek a kukák nem alkalmasak arra, hogy ennél nagyobb mennyiségű hulladékot mozgassanak benne sem az ingatlantól a kihelyezés helyéig, sem pedig a kihelyezés helyétől a kukásautóig. Ezek tapasztalati mennyiségek. Ráadásul a gyártók is megszabják ezeknek a kukáknak a felhasználását. Ezek nem egy kigondolt, vagy kitalált mennyiségek, ezek azok a mennyiségek, amiket mi még biztonságosan az edényzetek állagmegóvásával üríteni tudunk. A Sas utcai igazolásra pedig azért van szükség, mert nagyon-nagyon sok olyan ember van, akinek egyébként nincsen előfizetése erre a szolgáltatásra, soha nem fizetett, évek óta nem fizetett és ezért nekünk biztosan tudnunk kell azt, hogy olyan szolgáltatást adunk, aminek van ellenértéke. Az, hogy a telephelyen csekket kértek el, az pedig a kolléga hibája volt, ezt azóta orvosoltuk.
Dr. Csőzik László polgármester: Tehát ha bemegyek és mint ügyfél jelentkezem, akkor meg tudjátok mondani és nem kell vinnem a csekket.
Dr. Csókai Viktor, az ÉTH Érd és Térsége Hulladékkezelő Nonprofit Kft. ügyvezetője: Lent a portán megvan a rendszerük, nem kell vinni a csekket. A rendelet-tervezetben nem az van benne, hogy csekkel kell igazolni, hanem az van benne, hogy igazolni kell. Ez azért van benne, mert ha valaki odaállít és azt mondja, hogy én vagyok dr. Bács István és esetleg nem az, akkor igazolnia kell azt, hogy az ő és mi ellenőrizzük az előfizetés érvényességét. Az igazolás egy helyszíni igazolás.
Simó Károly képviselő: Az egyik, amit szerettem volna még általánosságban az Alsó és Felső utcán túl az, hogy mennyire életszerű az a javaslat, hogy például a zöldhulladékot csak előző este lehet kitenni. Például aki dolgozik, vagy több napra elutazik akkor az, hogy oldja meg? Azt gondolom, hogy érthető a szándék, tehát az nyilván nem egy tetszetős dolog a városkép szempontjából, hogyha hónapokig ott vannak kint a zsákok, de ez azt hiszem, hogy akkor sem túl életszerű. Azt javasolnám, hogy ezt újra kellene egy kicsit gondolni, mert ebből lehetnek problémák, mert vagy betartjuk a rendeletet és akkor olyan feszültségek lesznek, amit nehéz kezelni, vagy ha nem tartjuk be, akkor minek hozunk ilyen rendeletet. Azt beszéltük Antunovits Antal képviselőtársammal, hogy megpróbáljuk meggyőzni az alpolgármester urakat arról, hogy a hulladék - még egyszer mondom a zöldhulladék, ami a törvény szerint is hulladék - az nem köztisztasági kérdés - , de ezek szerint itt félreértés volt az egyeztetésben. Meggyőződésem, hogy ebbe a rendeletbe kell majd behozni, de üljünk le és győzzük meg egymást arról, hogy ha mind egyetértünk azzal, hogy az Alsó és Felső utcában rendet szeretnénk, akkor megtaláljuk azt a rendeletet, amelyikben ezt meg lehet tenni. Úgyhogy visszavonjuk a módosító indítványunkat.
Dr. Csőzik László polgármester: Köszönöm szépen képviselő úr, nagyra értékelem, komolyan.
Tetlák Örs alpolgármester: Megköszönve a hozzáállást, azt szeretném megerősíteni, hogy nyilván mindenkinek ugyanaz a szándéka, hogy rendet szeretnénk látni a városban és rendet szeretnénk a hulladékszállításban, a hulladékgazdálkodásban. Ez olyasfajta - partnerségnek talán nevezhető - dolgok nélkül nem fog menni, hogy a lakosság ugyanazt szeresse, mint mondjuk mi. Egyébként fogadják el azt a szempontrendszert, hogy a közszolgáltató milyen formában tud együttműködni a lakossággal. Nem csak az Alsó és Felső utcában vannak érdekes élethelyzetek, illetve azt mondom, hogy az átlagostól eltérő mennyiségek, hanem például Parkvárosban is vannak lényegesen nagyobb előkertekkel rendelkező ingatlanok, de a lakótelep is egyébként némileg más hozzáállást igényel, mint mondjuk úgy - ha létezik ilyen egyáltalán - egy átlagos érdi ingatlan. Azt még egyszer szeretném megerősíteni, hogy az egészen biztosan nem a legjobb irány, hogy műanyag zsákokba tuszkoljuk bele a lehullott falevelet és a levágott füvet. Ehhez képest – tudom, hogy nem ezt mondtátok - a törekvésünk az pontosan arról szólna, hogy ugyan jelen pillanatban a műanyag zsáknál jobb elszámolási, a mennyiségi kontrollra jobb módszer egyelőre nem látszik, de ez egyébként technológia, meg környezettudatosság szempontjából messze nem a legjobb megoldás. Ebben biztos vagyok, hogy mindenki megint csak egyet gondol és egy az akarat, hogy ez ennél csak jobb lehessen, úgyhogy ebben a tekintetben is további egyeztetéseknek persze, hogy van helye. Az, hogy Antunovits Antal képviselőtársam valóban egy folyosói beszélgetést miként minősít, vagy miért gondolja, hogy amit én ott mondok, az nem úgy van, az azt hiszem nem engem minősít, ezt talán hagyjuk is. Dr. Bács István felvetéseivel kapcsolatban a mennyiségi korlátról, meg az egyéb technikai részletekről már beszélt az ügyvezető úr, én egy dolgot szeretnék megemlíteni, hogy szerintem az alapvető kérdés változatlanul az, hogy szeretnénk egy olyan rendszert kialakítani, ami alapján a közszolgáltató elszámolását tekintve is jól tudja végezni a dolgát és egyébként meg rend van az utcákon. Hogyha ez a törekvésünk van, akkor fogadjuk el ezt a rendeletet, aztán persze még részletszabályokat, meg például az ÉTH szabályzatát számos alkalommal lehet igazítani az élethez, tehát próbáljuk meg az életet lekövetni, meg egyébként abba az irányba terelni ezt az egész kérdéskört, hogy közmegelégedés legyen a vége. Az érdemi részéről nem nagyon beszélgettünk ennek a rendeletnek, pedig szerintem a nézőket talán ez érdekli a legjobban, hogy például olyan nóvumok kerültek bele, mint a szelektív hulladékgyűjtésnek a kötelezővé tétele, illetve azok az anyagfajták is felsorolásra kerültek, amiket nem lehet innentől fogva beledobni a kommunális ládába. Ez megint egyrészt financiális kérdés, másrészt környezettudatosság, harmadrészt meg, igenis van egy edukáló oldala, hogy hogyan tudunk sokkal hatékonyabban, olcsóbban és környezetbarátabb módon hulladékot újrahasznosítani, amilyen mennyiségben ez lehetséges.
Dr. Csőzik László polgármester: Szünetet rendelek el.
SZÜNET UTÁN
A Közgyűlés a 18 megválasztott képviselőből jelenlévő 17 taggal továbbra is határozatképes.
Dr. Csőzik László polgármester: A szünetben voltak politikai egyeztetések, nagyjából odáig tudtunk eljutni, hogy most akkor erről szavazunk. Gondolom, az ellenzék most nem fogja megszavazni, de annyiban közeledtek az álláspontok, hogy a következő hetekben szánunk egymásra időt és megnézzük, hogy ezt hogy lehet módosító javaslatcsomag szintjén cizellálni, pontosítani, de az ÉTH-nak nagy szüksége van erre a szabályozásra most. Azt javaslom, hogy szavazzunk róla és utána visszatérhetünk rá a köztisztasági rendelettel karöltve. Felteszem szavazásra a rendelet-tervezetet.
Az előterjesztett és szavazásra feltett rendelet-tervezet:
„TERVEZET!
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének .../2022. (IV….) önkormányzati rendelete
a hulladékgazdálkodási közszolgáltatásról
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény 88. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 19. pontja szerinti feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
- A rendelet hatálya
- §
(1) A rendelet hatálya kiterjed az Érd Megyei Jogú Város közigazgatási területén lévő beépített ingatlanokra és azok ingatlanhasználóira (a továbbiakban: ingatlanhasználó).
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a veszélyes hulladékokra, a nem közművel gyűjtött háztartási szennyvízre és az azokkal összefüggő tevékenységre.
- Fogalom meghatározások
- §
A rendelet alkalmazásában használt fogalmakra a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény (a továbbiakban: Ht.) 2. § (1) bekezdésében meghatározott fogalmakat kell használni.
- A közszolgáltató kiválasztása, a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás teljesítésére vonatkozó szerződés egyes tartalmi elemei
- §
(1) A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátására Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) a jogszabályban foglalt engedélyekkel és minősítéssel rendelkező közszolgáltatóval hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződést köt. A hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződést az Érdi Újságban, és a város honlapján közzé kell tenni.
(2) A hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződésben meg kell határozni a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás tárgyát, a szerződés időbeli és területi hatályát, a közszolgáltatás finanszírozásának elveit és módszereit, a szolgáltatás szabályait, a közszolgáltatóra vonatkozó szabályokat, az Önkormányzat kötelezettségeit, a szerződés megszűnésének eseteit, valamint az e rendeletben meghatározott fontosabb rendelkezéseket.
- A közszolgáltatást végző közszolgáltató és a kijelölt ártalmatlanító hely megnevezése
- §
(1) Érd Megyei Jogú Város közigazgatási területén a hulladékgazdálkodási közszolgáltatást – Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata, Diósd Város Önkormányzata és az Érd és Térsége Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás tulajdonában álló nonprofit gazdasági társaság – a 2030 Érd, Sas u. 2. szám alatti székhelyen található Érd és Térsége Hulladékkezelési Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: Közszolgáltató) látja el. A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátása az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Közszolgáltató között 2017. május 17. napján létrejött, hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződés alapján történik. A Közszolgáltató a szolgáltatás ellátásához alvállalkozót vehet igénybe.
(2) Érd Megyei Jogú Város közigazgatási területén a közszolgáltatás körébe tartozó vegyes és nagydarabos hulladék ártalmatlanításáról a Közszolgáltató a pusztazámori, az adonyi, a gyáli, valamint a bicskei hulladékkezelő részére történő átadás útján gondoskodik.
- Az Önkormányzat hulladékgazdálkodási közszolgáltatással kapcsolatos feladatai
- §
(1) Az Önkormányzat feladata különösen:
- a) a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátása, a közszolgáltató kiválasztása, a közszolgáltatóval hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződés írásbeli megkötése;
- b) a hulladék elhelyezésére szolgáló létesítmény helyének kijelölése, jóváhagyása;
- c) a közszolgáltató számára szükséges információk rendszeres biztosítása, ennek keretében az ingatlanhasználók lakcímváltozását érintően tárgyév január hónapban a közszolgáltatóval a személyi adat- és lakcímnyilvántartás adatai alapján az alapadatok pontosítása, és legalább negyedévente a változásokról való tájékoztatása;
- d) a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás, valamint az egyéb közszolgáltatási és hulladékgazdálkodási tevékenységek összehangolásának elősegítése.
(2) Az Önkormányzat a hulladékgazdálkodási közszolgáltatással kapcsolatos feladatainak megvalósítása során a hulladékok hasznosítása, újrafelhasználása, illetve az ártalmatlanítandó lerakóhelyen elhelyezendő hulladék mennyiségének csökkentése érdekében biztosítja az elkülönített – szelektív – hulladékgyűjtés lehetőségét.
(3) Az Önkormányzat biztosítja, hogy a Közszolgáltató a hulladékok gyűjtését, szállítását a helyi közutakon elvégezhesse. Ennek érdekében folyamatosan gondoskodik a szállítási útvonalakba benyúló, szabványos hulladékszállító járművek mozgását akadályozó, azokban károkat okozó ágak levágásáról, továbbá biztosítja a hóeltakarítást és síkosságmentesítést.
(4) Az Önkormányzat biztosítja a közszolgáltatási feladatok ellátásához szükséges közterületet.
(5) Az Önkormányzat a Koordináló szerv által meghatározott módon és formában elektronikus úton igazolja az adott időszak tekintetében a Közszolgáltatónak a közszolgáltatási szerződés előírásai szerinti teljesítést, mely teljesítésigazolás igazolja a rendelet és a közszolgáltatási szerződés szerinti kötelezettségek teljes körű ellátását.
- A közszolgáltatás ellátásának rendje és módja, a Közszolgáltató jogai és kötelezettségei
- §
(1) A Közszolgáltató köteles a közszolgáltatás nyújtására, amely közszolgáltatást az ingatlanhasználó köteles igénybe venni.
(2) A helyi közszolgáltatás körében az ingatlanhasználó és a Közszolgáltató közötti jogviszonyt a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás esetében az a tény hozza létre, hogy a Közszolgáltató az ingatlanhasználó számára a közszolgáltatást felajánlja, illetve a közszolgáltatás teljesítésére rendelkezésre áll.
(3) A közszolgáltatás teljesítéséről, valamint a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás feltételeiben bekövetkezett változásról, annak feltételeiről a Közszolgáltató az ingatlanhasználót írásban (szórólap útján), a város honlapján, valamint a helyi médiában felhívás közzététele útján köteles tájékoztatni. A hulladék begyűjtésének, elszállításának rendjét (gyakoriság, ürítés napja) – a keletkező hulladékmennyiségek figyelembevételével – a Közszolgáltató köteles elkészíteni és arról az ingatlanhasználókat – változás esetén is – e bekezdésben említett módon értesíteni.
(4) Amennyiben települési hulladék – árusító, vagy egyéb gazdasági tevékenység folytán – közterületen keletkezik, a tevékenység végzésére kiadott közterület-használati engedély jogosultja köteles az Önkormányzatnak bejelenteni, hogy hulladékának elszállításáról hogyan gondoskodik. Amennyiben nem tudja biztosítani a települési hulladék elszállítását, úgy köteles igénybe venni az Önkormányzat által szervezett közszolgáltatást.
- §
A Közszolgáltató hulladékgazdálkodási közszolgáltatási kötelezettsége a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás hatálya alá tartozó települési, valamint elkülönítetten gyűjtött hulladéknak az ingatlanhasználó által kihelyezett gépi ürítésre alkalmas, szabványos gyűjtőedényből (kuka) történő gyűjtésére, megközelíthetetlenség esetén a Közszolgáltató által rendszeresített hulladékgyűjtő zsákban kihelyezett hulladék, a lomtalanítás céljából kihelyezett hulladék és a zöldhulladék gyűjtésére, elszállítására, valamint a hulladékgyűjtő udvar és hulladékgyűjtő sziget üzemeltetésére terjed ki.
- §
(1) A Közszolgáltató a hulladék elszállítását 7:00 és 18:00 óra között végzi a hét minden napján a Közszolgáltató honlapján közzétett munkarend és területi ütemezés szerint.
(2) Amennyiben időjárási ok vagy műszaki hiba miatt az ütemezett gyűjtést a Közszolgáltató nem tudja biztosítani, lehetőleg az akadály elhárulását követő munkanapon soron kívül pótolja azt. A nem a Közszolgáltatónak felróható okból elmaradt ürítés az akadály elhárulása után, a következő ürítési napon kerül pótlásra.
(3) A Közszolgáltató az elmaradt szállítást legkésőbb 5 napon belül köteles pótolni.
(4) A Közszolgáltató éves ütemtervet készít a munkaszüneti napokon történő teljesítésről és azt évente egyszer, év elején (szórólap útján is), illetve a munkaszüneti napot megelőzően közzéteszi írásban a honlapján, valamint a helyi médiában.
- §
(1) Közszolgáltató a többlethulladék elszállítására emblémával ellátott hulladékgyűjtő zsák beszerezhetőségét viszonteladók útján, a hulladékudvarban, illetve a Közszolgáltató telephelyén díjfizetés ellenében biztosítja. Települési vegyes hulladék fehér színű, zöldhulladék zöld színű zsákban helyezhető ki.
(2) Amennyiben az ingatlanhasználó a többlethulladékot nem az erre a célra rendszeresített, a Közszolgáltató emblémájával ellátott hulladékgyűjtő zsákban gyűjti, a Közszolgáltató az így átadott vagy a gyűjtőedény mellé kirakott többlethulladék elszállítását nem végzi el.
(3) A Közszolgáltató köteles az igénylővel kötött megállapodás alapján, külön díj ellenében a szabványos gyűjtőedényt az ingatlanhasználó rendelkezésére bocsátani.
(4) Az ingatlanhasználó kérelmére a Közszolgáltató köteles az építési törmelék, sitt, kerti nyesedék gyűjtésére - meghatározott díj ellenében - konténert az ingatlanhasználó rendelkezésére bocsátani.
- §
(1) A Közszolgáltató köteles a természetes személyek által beszállított, háztartásban keletkezett veszélyes hulladék, illetve az újrahasznosítható hulladék átvételére, tárolására, kezelésére hulladékudvart létesíteni, ahol a veszélyes hulladékot átveszi, ártalmatlanításáról gondoskodik, valamint az újrahasznosítható hulladékot díjmentesen átveszi.
(2) A közszolgáltatási területen üzemelő hulladékudvar szolgáltatásait a Közszolgáltatóval jogviszonyban álló, díjhátralékkal nem rendelkező természetes személy ingatlanhasználó veheti igénybe a Közszolgáltató 2030 Érd, Sas utca 2. szám alatti székhelyén. Az ingatlanhasználó a díjhátralék-mentességet igazolni köteles. A hulladékfajták elhelyezési díjára, befogadható mennyiségeire az üzemeltetési szabályzat rendelkezései vonatkoznak.
- §
(1) A hulladék szállítása során olyan gondossággal kell eljárni, hogy a hulladék a szállítójárműbe való ürítésekor, illetőleg a szállítás folyamán ne szóródjon, és más környezet-terhelést ne idézzen elő.
(2) A hulladék összegyűjtése során keletkező hulladékot, illetve egyéb szennyeződéseket a Közszolgáltató köteles haladéktalanul eltávolítani, az eredeti környezeti állapotot helyreállítani, amennyiben azok a tevékenysége során, vagy azzal kapcsolatban álltak elő.
(3) A Közszolgáltató köteles a közszolgáltatással összefüggő ügyintézés lebonyolítása érdekében ügyfélszolgálati irodát fenntartani.
- §
A Közszolgáltató a közszolgáltatás keretében megtagadhatja a hulladék elszállítását, ha:
- a) megállapítható, hogy a hulladékgyűjtő edényekben kihelyezett hulladék az ürítés vagy a szállítás során a szállítást végző személyek életében, testi épségében, egészségében, továbbá a szállító járműben vagy berendezésben kárt okozhat, vagy a hasznosítás, illetve a kezelés során veszélyeztetheti a környezetet,
- b) a hulladékgyűjtő edényekben az e rendeletben meghatározott maximális tömeget meghaladó hulladék van,
- c) érzékszervi észleléssel megállapítható, hogy a kihelyezett hulladékgyűjtő edény mérgező, robbanó, folyékony, veszélyes, vagy olyan anyagot tartalmaz, amely a települési hulladékkal együtt nem gyűjthető, nem szállítható, nem ártalmatlanítható, és nem minősül a helyi hulladékgazdálkodási rendelet és a hulladékok jegyzékéről szóló jogszabály szerinti települési hulladéknak,
- d) a települési hulladékot nem a rendeletben megengedett módon helyezték el, illetve a hulladékgyűjtő edény nem a Közszolgáltató által hozzáférhető helyre került kihelyezésre,
- e) nem a Közszolgáltató szállítóeszközéhez rendszeresített hulladékgyűjtő edényben került kihelyezésre a hulladék,
- f) a zöldhulladék nem a Közszolgáltató által biztosított feliratos zsákban került kihelyezésre, vagy a faágak egy méteresnél nagyobb darabokban vagy nem összekötözve kerültek kihelyezésre,
- g) a kihelyezett hulladékgyűjtő edény túltöltött és ürítése a környezet szennyezése, a hulladék szóródása nélkül nem lehetséges,
- h) a hulladékgyűjtő edény mellett elhelyezett bármilyen többlethulladék nem a Közszolgáltató által rendszeresített, egyedi jelöléssel ellátott hulladékgyűjtő zsákban kerül kihelyezésre, ide nem értve azt az esetet, ha a rendelet kifejezetten rögzíti a jelöletlen zsákban történő hulladék kihelyezésének lehetőségét,
- i) a hulladékgyűjtő edénybe olyan nedves hulladékot helyeztek el, amely a hulladékgyűjtő edényben összetömörödött vagy befagyott, illetve a hulladékgyűjtő edényben lévő hulladékot úgy összepréselték, hogy azt üríteni nem lehet,
- j) a kihelyezett gyűjtőedény a Közszolgáltató által alkalmazott gépi ürítési módszerrel az ingatlanhasználónak felróható okból nem üríthető,
- k) a hulladékgyűjtő edényen az igazoló matrica nem található, vagy az azon szereplő méret a hulladékgyűjtő edény tényleges méretétől eltér, vagy ha
- l) az adott hulladék hulladékfajta szerinti elkülönítése nem felel meg a jogszabályban foglaltaknak.
- Az ingatlanhasználó jogai és kötelezettségei
- §
(1) Érd Megyei Jogú Város közigazgatási területén lévő valamennyi ingatlanhasználó az ingatlanán keletkező települési hulladék összegyűjtéséről, elszállításáról és ártalommentes elhelyezéséről az e rendeletben meghatározott módon köteles gondoskodni.
(2) Az ingatlanhasználó alapvető kötelessége, hogy:
- a) a hulladék keletkezését a lehető legalacsonyabb szinten tartsa;
- b) a települési hulladékot – különös tekintettel a hatékony hasznosításra, feldolgozásra, illetve a környezetkímélő ártalmatlanításra – az elszállításra való átvételig elkülönítetten gyűjtse, illetve tárolja;
- c) az e rendeletben meghatározott települési hulladékkal kapcsolatos helyi közszolgáltatás esetében kizárólag a Közszolgáltató szolgáltatását vegye igénybe, valamint a közszolgáltatás díját megfizesse;
- d) a települési hulladék gyűjtése során megfelelő gondossággal járjon el annak érdekében, hogy az mások életét, testi épségét, egészségét és jó közérzetét ne veszélyeztesse, a város természeti és épített környezetét ne szennyezze, a növény- és állatvilágot ne károsítsa, a közrendet és a közbiztonságot ne zavarja;
- e) a közszolgáltatásba újonnan bekapcsolódó ingatlanhasználóként (ideértve az ingatlanhasználó-változás esetét is) a Közszolgáltatónak 15 napon belül bejelentse, hogy a települési hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás kötelező igénybevételére kötelezetté vált;
- f) a Közszolgáltató által biztosított azonosító matricát a gyűjtőedényzetre jól látható helyre felragassza.
(3) Az ingatlanhasználó a hulladékot a gyűjtőedényben, hulladékgyűjtő zsákban úgy helyezi el, hogy az az edény, zsák mozgatásakor, valamint a gyűjtőedény ürítésekor ne szóródjon, továbbá a gépi ürítést ne akadályozza. Az ingatlanhasználó a hulladék elszállítása céljából kihelyezett gyűjtőedény fedelét a közterület szennyezésének elkerülése érdekében lecsukott állapotban tartja. A kihelyezett gyűjtőedény, hulladékgyűjtő zsák és összekötözött faág, lomtalanításkor kihelyezett lomhulladék nem akadályozhatja a jármű- és gyalogos forgalmat és elhelyezése egyébként nem járhat baleset vagy károkozás veszélyének előidézésével.
(4) Az ingatlanhasználó a hulladékgyűjtő edényt, zsákot, és az összekötött gallyakat a gyűjtési napot megelőző napon 18:00 órától a gyűjtési napon reggel 7:00 óráig helyezi ki. Az ez után történő kihelyezésből eredő ürítés/szállítás elmaradása nem a Közszolgáltató felelőssége.
(5) A hulladékgyűjtő edény, zsák, és az összekötött gallyak (4) bekezdésben foglalt időponton kívüli, közterületre történő kihelyezése tilos.
(6) Tilos a kihelyezett gyűjtőedények környékét, megközelítési útvonalát tárgyak elhelyezésével vagy parkoló gépjárművekkel oly módon elzárni, amely a gyűjtőedényeknek a Közszolgáltató által kialakított módon történő ürítését akadályozza.
(7) Tilos a szabályszerűen kihelyezett gyűjtőedényekből a hulladék kiszórása, a közterület szennyezése.
(8) Az ingatlanhasználó az ingatlanán keletkező települési hulladékot elsősorban gépi ürítésre alkalmas szabvány gyűjtőedényben (kuka), az e rendeletben meghatározott esetekben hulladékgyűjtő zsákban köteles gyűjteni. A települési hulladék gyűjtésére szolgáló, gépi ürítésre alkalmas gyűjtőedényről az ingatlanhasználó köteles gondoskodni. Az elkülönítetten gyűjtött papír, műanyag és üveg hulladék gyűjtésére a Közszolgáltató korlátozott mennyiségben tud gyűjtőedényt biztosítani. Ezen felül az ingatlanhasználó az általa beszerzett gépi ürítésre alkalmas szabvány hulladékgyűjtő edényben vagy átlátszó hulladékgyűjtő zsákban tudja az elkülönített hulladékot a Közszolgáltatónak átadni. Az ingatlanhasználó köteles a hulladékgyűjtő edények tisztántartásáról gondoskodni.
(9) Az ingatlanhasználót nem terheli az (1) bekezdésben foglalt kötelezettség az olyan beépítetlen ingatlana tekintetében, ahol nem tartózkodik, és hulladék sem keletkezik, és ezt hitelt érdemlően bizonyítja.
(10) A gazdálkodó szervezet ingatlanhasználó a háztartási hulladékhoz hasonló hulladék részét képező olyan vegyes hulladékot, amely az érintett ingatlan területén az elkülönített hulladékgyűjtésből visszamarad, a közszolgáltatás keretében a Közszolgáltatónak köteles átadni.
- A települési vegyes hulladék gyűjtése
- §
(1) A Közszolgáltató heti rendszerességgel, hetente egy alkalommal, a városközponti lakótelepen hetente három alkalommal, előzetesen meghatározott rendben és napon gyűjti és a kijelölt hulladékkezelő létesítménybe szállítja az Önkormányzat közigazgatási területén az ingatlanhasználóknál keletkezett, szabványos hulladékgyűjtő edényben vagy egyedi esetekben jelzett zsákokban a közterületre kihelyezett települési vegyes hulladékot.
(2) Az ingatlanhasználó által választható szabványos gyűjtőedény térfogata 60 liter, 80 liter, 110/120 liter, 240 liter, 1100 liter, a hulladékgyűjtő zsák térfogata 110 liter. A gyűjtőedények közötti választási lehetőséget az ingatlanhasználó számára a Közszolgáltató úgy ajánlja fel, hogy a választható gyűjtőedény űrmértéke igazodjon az ingatlanon képződő hulladék mennyiségéhez, figyelembe véve:
- a) a településen képződő vegyes hulladék fajlagos mennyiségét,
- b) az ingatlanhasználók számát,
- c) az ürítési, elszállítási gyakoriságot, valamint
- d) az elkülönítetten gyűjtött hulladék mennyiségét.
(3) A 60 literes hulladékgyűjtő edény a jogszabály értelmében csak abban az esetben vehető igénybe, ha az ingatlanhasználó az Önkormányzat által kiadott igazolás útján a Közszolgáltató részére bizonyítja annak tényét, hogy a lakóingatlant egyedül és életvitelszerűen használja.
- §
(1) A gyűjtőedényben elhelyezhető települési vegyes hulladék tömege:
- a) 60 literes gyűjtőedény esetén legfeljebb 11 kg,
- b) 80 literes gyűjtőedény esetén legfeljebb 15 kg,
- c) 110 literes gyűjtőedény esetében legfeljebb 20 kg,
- d) 120 literes gyűjtőedény esetében legfeljebb 22 kg,
- e) 240 literes gyűjtőedény esetében legfeljebb 44 kg,
- f) 1100 literes gyűjtőedény esetében legfeljebb 200 kg.
(2) Nem helyezhetőek el a települési vegyes hulladék gyűjtésére szolgáló gyűjtőedénybe az alábbiak:
- a) papír,
- b) műanyag,
- c) fém,
- d) üveg,
- e) zöldhulladék,
- f) folyékony anyag,
- g) mérgező anyag,
- h) tűz- és robbanásveszélyes anyag,
- i) veszélyes hulladék,
- j) elektromos és elektronikai hulladék,
- k) települési hulladéknak nem minősülő hulladék (pl. építési és bontási hulladék, állati tetem),
- l) hamu és salak, valamint
- m) olyan anyag, amely veszélyeztetheti mások egészségét, testi épségét, életét, szállító járműben vagy berendezésben kárt okozhat, vagy a hasznosítás, illetve a kezelés során veszélyeztetheti a környezetet.
(3) Ha az ingatlanhasználó e rendelet szerinti bejelentési kötelezettségét nem teljesíti, úgy a Közszolgáltató - az ingatlanhasználó egyidejű írásbeli értesítése mellett - az ingatlanon lévő lakóegységenként minimálisan 1 darab 120 literes, vagy az ingatlanhasználó által ténylegesen kihelyezett hulladékmennyiségnek megfelelő gyűjtőedény heti egyszeri ürítését vélelmezi, és ennek megfelelő díj számlázására vonatkozó adatot szolgáltat a Koordináló szerv részére addig az időpontig, ameddig az ingatlanhasználó a bejelentési kötelezettségét nem teljesíti.
- Elkülönített hulladékgyűjtés
- §
(1) Az ingatlanhasználó köteles az elkülönített hulladékgyűjtés kötelező igénybevételére.
(2) A Közszolgáltató havonta egy alkalommal, előzetesen meghatározott rendben és napon gyűjti és a kijelölt hulladékkezelő létesítménybe szállítja az Önkormányzat közigazgatási területén az ingatlanhasználóknál keletkezett, szabványos hulladékgyűjtő edényben vagy zsákokban a közterületre kihelyezett, elkülönítetten gyűjtött hulladékot.
- §
(1) Az ingatlanhasználó a települési hulladék részét képező papír, műanyag és fém, valamint üveg hulladékot a települési vegyes hulladéktól elkülönítetten (szelektíven) gyűjti oly módon, hogy a papír, az együtt gyűjtött műanyag és fém, valamint az üveg hulladékot elkülönítetten, a Közszolgáltató által korlátozott mennyiségben rendelkezésre bocsátott, megfelelő felirattal ellátott szelektív hulladékgyűjtő edénybe helyezi. A Közszolgáltató által rendelkezésre bocsátott edény hiányában az ingatlanhasználó által beszerzett gépi ürítésre alkalmas szabvány hulladékgyűjtő edényben, vagy bármely átlátszó műanyag zsákban is kihelyezhető az elkülönítetten gyűjtött hulladék. A hulladékgyűjtő edényben, illetve zsákban kizárólag a megfelelő, elkülönítetten gyűjtött hulladék kerülhet elhelyezésre.
(2) A természetes személy ingatlanhasználó az elkülönítetten gyűjtött hulladékot:
- a) a közszolgáltatás körében a Közszolgáltató részére külön díjazás nélkül átadja, illetve
- b) hulladékgyűjtő udvarba szállíthatja, és ott a jogosultnak átadhatja vagy gyűjtőedényben külön díjazás nélkül elhelyezheti.
(3) A gazdálkodó szervezet ingatlanhasználó az elkülönítetten gyűjtött hulladék kezeléséről a Ht. 39. § (3) bekezdése és 31. § (1) bekezdése alapján gondoskodik, amely kötelezettségének a Közszolgáltató részére történő átadással is eleget tehet.
- A lomtalanítás
- §
(1) A nagydarabos hulladék (lom) összegyűjtéséről és elszállításáról a Közszolgáltató legfeljebb 2 m3/év/ingatlan mennyiségig évente egy alkalommal külön díj felszámítása nélkül házhoz menő lomtalanítás keretében köteles gondoskodni.
(2) A lomtalanítást a Közszolgáltató az ingatlanhasználóval előre egyeztetett időpontban végzi oly módon, hogy a nagydarabos lom (pl. bútor) kivételével a lomhulladék a hatékonyabb elszállítás és szétszóródás megakadályozása érdekében bezsákolva, kötegelve kerül elszállításra a Közszolgáltató által. Házhoz menő lomtalanítás esetében lomhulladék közterületen nem helyezhető el.
(3) Lomtalanítás keretében nem helyezhető el:
- a) építési és bontási hulladék,
- b) gumiabroncs hulladék,
- c) gépjármű roncs, vagy termékként tovább nem használható jármű vagy alkatrészei,
- d) az ipar, mezőgazdaság vagy szolgáltatási tevékenység során képződött hulladék,
- e) veszélyes hulladék,
- f) háztartásban keletkező települési vegyes hulladék,
- g) elkülönítetten gyűjtött papír, műanyag, üveg és fém hulladék,
- h) kerti zöldhulladék,
- i) az elektromos és elektronikai hulladék,
- j) hamu és salak.
- Zöldhulladék és karácsonyfa-gyűjtés
- §
(1) A természetes személy ingatlanhasználó a lombot, kaszálékot, vékony gallyakat a Közszolgáltató által biztosított, „ÉTH” felirattal ellátott hulladékgyűjtő zsákban, a vékony faágakat legfeljebb 1 méteres darabokra vágva és kötegelve helyezheti az ingatlan elé.
(2) A Közszolgáltató évente 20 zsákot külön díj felszámítása nélkül biztosít díjhátralékkal nem rendelkező természetes személy ingatlanhasználók részére. E mennyiségen felüli zöldhulladék gyűjtésére és elszállítására a hulladékgyűjtő zsákok térítés ellenében megvásárolhatók.
(3) A Közszolgáltató az alábbi időpontokban a kötelező közszolgáltatás keretében szállítja el a zöldhulladékot:
- a) januárban két alkalommal,
- b) április és november között havi egy alkalommal.
(4) A téli időszak zöldhulladék-elszállítása kizárólag a karácsonyfa begyűjtését tartalmazza.
(5) A zöldhulladék kizárólag a (3) bekezdésben meghatározott időszakban, a Közszolgáltató által megjelölt gyűjtési napon helyezhető ki az ingatlan elé.
(6) A zöldhulladék szállításának időpontjára a Közszolgáltató gyűjtési, ütemezési naptárat készít, és arról az ingatlanhasználót írásban (szórólap útján), a honlapján, valamint a helyi médiában értesíti.
(7) A Zöldhatár Komposzt Nonprofit Kft. által meghatározott mennyiségben díjmentesen biztosítja a zöldhulladék átvételét a 2030 Érd, Zöldhatár utca 0111/5. hrsz. alatti telephelyén.
- A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás kötelező igénybevételének szünetelése
- §
(1) Az üdülőként használt ingatlan esetében a közszolgáltatás október 31. és március 1. között szüneteltethető, amennyiben az ingatlanhasználó a szünetelés megkezdése előtt legalább 30 nappal írásban kéri a Közszolgáltatónál a közszolgáltatás téli időszakra történő felfüggesztését.
(2) Az ingatlanhasználó legalább 30 nappal a kívánt időpont előtt írásban kérheti a Közszolgáltatótól a hulladékkal kapcsolatos kötelező közszolgáltatás szüneteltetését távolléte idejére, ha legalább 30 napig megszakítás nélkül nem tartózkodik ingatlanán, és az ingatlant más sem használja.
(3) Amennyiben a szüneteltetés ideje alatt a helyi közszolgáltatás körébe tartozó hulladék kerül kihelyezésre, úgy – az ingatlanhasználó egyidejű értesítése mellett – a Közszolgáltató a hulladékot köteles elszállítani, a hulladék mennyiségének megfelelő díj felszámítása mellett.
- A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás díja
- §
(1) A Közszolgáltatás díja tartalmazza az e rendeletben szabályozott települési vegyes és elkülönítetten gyűjtött hulladék házhoz menő rendszerben történő elszállítását, az évi egyszeri lomtalanítás díját, valamint a zöldhulladék évente nyolc alkalommal a Közszolgáltató által biztosított 20 darab hulladékgyűjtő zsákkal történő, valamint januárban két alkalommal a karácsonyfa elszállításának költségeit is.
(2) A közszolgáltatási díj megfizetésére az az ingatlanhasználó köteles, aki e rendeletben foglaltak szerint a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás igénybevételére köteles. Nem tagadhatja meg a közszolgáltatási díj megfizetését az, aki a települési hulladékkal kapcsolatos kötelezettségeit nem teljesíti, feltéve, hogy a Közszolgáltató számára a közszolgáltatást felajánlja, illetve a közszolgáltatás teljesítésére rendelkezésre áll.
(3) A hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díjat a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal javaslatának figyelembe vételével a miniszter rendeletben állapítja meg, és az állami hulladékgazdálkodási közfeladat ellátására létrehozott szervezet, a Koordináló szerv szedi be.
(4) A Koordináló szerv a kiszámlázott és az ingatlanhasználó által határidőn belül ki nem fizetett közszolgáltatási díj behajtása érdekében intézkedik.
- §
(1) A Közszolgáltató a közszolgáltatással összefüggő, a Ht. 38. § (3) bekezdésében foglaltak szerinti adatokat a jogszabályi előírásoknak megfelelően köteles kezelni. A nyilvántartásból bárminemű adatszolgáltatás kizárólag jogszabályban meghatározott esetekben, valamint jogszabályban meghatározott szervek, illetve személyek részére történhet.
(2) A Közszolgáltató rendszeres adatszolgáltatási kötelezettsége körében köteles a Koordináló szerv részére a Ht. 38. § (3) bekezdésében foglaltakon túl a közszolgáltatási területe vonatkozásában megadni az ingatlanhasználókat terhelő közszolgáltatási díj mértékét és minden olyan adatot és információt, amely a közszolgáltatási díj számlázásához és a szolgáltatási díj megállapításához, valamint a Koordináló szerv feladatkörének gyakorlásához szükséges.
(3) A Koordináló szerv kezelheti és részére átadhatók a Ht. 38. § (3) bekezdésében meghatározott adatok.
- Közterületi hulladékgyűjtő edények
- §
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az Érdi Közterület-fenntartó Intézmény útján gondoskodik a közterületi kézi hulladékgyűjtő edények elhelyezéséről, rendszeres ürítéséről és a karbantartásáról.
- Közterületen történő hulladékgyűjtés
- §
(1) Érd Megyei Jogú Város közterületein szemetelni, oda engedély nélkül hulladékot, építési és egyéb törmeléket, kerti nyesedéket lerakni, a közterületen lévő berendezési tárgyakat, fát vagy egyéb növényt beszennyezni tilos. Az árkokba, csatornákba, folyókákba, átereszekbe zöldhulladékot, zöldnyesedéket, falevelet, egyéb hulladékot elhelyezni tilos.
(2) Közterületen hulladékot csak az arra a célra rendszeresített hulladékgyűjtő edényzetbe szabad elhelyezni.
- A közterületen és más önkormányzati területen elhagyott hulladék felszámolásához szükséges intézkedések köre
- §
(1) Az Önkormányzat lakossági bejelentés alapján vagy hivatalból végzi Érd Megyei Jogú Város közterületein és más önkormányzati tulajdonú területeken az elhagyott hulladékok felszámolását.
(2) Az Önkormányzat az elhagyott hulladék vonatkozásában – amennyiben a hulladék eredetére vonatkozóan bizonyíték áll rendelkezésére – eljárást kezdeményez az illetékességgel és hatáskörrel rendelkező hatóságnál.
(3) Amennyiben a hulladék eredetére vonatkozó bizonyíték nem áll rendelkezésre, az Önkormányzat megteszi a szükséges intézkedéseket a közterületekről és egyéb önkormányzati tulajdonban lévő területekről történő elszállítás és ártalmatlanítás elvégzéséhez, melynek költségeit az Önkormányzat költségvetésében biztosított keretösszeg erejéig biztosítja.
- A hulladékgyűjtés rendjének megsértése esetén alkalmazható jogkövetkezmények és eljárási szabályok
- §
Az e rendeletben foglalt szabályok megsértése esetén a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény, valamint az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény rendelkezései alkalmazandók.
- Záró rendelkezések
- §
Ez a rendelet 2022. május 15. napján lép hatályba.
- §
Hatályát veszti az ingatlanok és közterületek tisztán tartásáról, és a szervezett hulladékkezelési közszolgáltatás kötelező igénybevételéről szóló 23/2005. (VII.1.) önkormányzati rendelet
- a) 1–3. §-a,
- b) §-a,
- c) 5–7. §-a,
- d) §-a,
- e) §-a,
- f) 10–18. §-a,
- g) 18/A. §-a,
- h) §-a,
- i) §-a,
- j) 21–23. §-a.
dr. Feik Csaba jegyző |
dr. Csőzik László polgármester” |
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 17 tagja 10 igen szavazattal, 6 nem szavazattal, 1 tartózkodással, minősített többséggel az alábbi rendeletet alkotta:
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése
12/2022. (IV.29.) önkormányzati rendelete
a hulladékgazdálkodási közszolgáltatásról
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény 88. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 19. pontja szerinti feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
- A rendelet hatálya
- §
(1) A rendelet hatálya kiterjed az Érd Megyei Jogú Város közigazgatási területén lévő beépített ingatlanokra és azok ingatlanhasználóira (a továbbiakban: ingatlanhasználó).
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a veszélyes hulladékokra, a nem közművel gyűjtött háztartási szennyvízre és az azokkal összefüggő tevékenységre.
- Fogalom meghatározások
- §
A rendelet alkalmazásában használt fogalmakra a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény (a továbbiakban: Ht.) 2. § (1) bekezdésében meghatározott fogalmakat kell használni.
- A közszolgáltató kiválasztása, a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás teljesítésére vonatkozó szerződés egyes tartalmi elemei
- §
(1) A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátására Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) a jogszabályban foglalt engedélyekkel és minősítéssel rendelkező közszolgáltatóval hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződést köt. A hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződést az Érdi Újságban, és a város honlapján közzé kell tenni.
(2) A hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződésben meg kell határozni a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás tárgyát, a szerződés időbeli és területi hatályát, a közszolgáltatás finanszírozásának elveit és módszereit, a szolgáltatás szabályait, a közszolgáltatóra vonatkozó szabályokat, az Önkormányzat kötelezettségeit, a szerződés megszűnésének eseteit, valamint az e rendeletben meghatározott fontosabb rendelkezéseket.
- A közszolgáltatást végző közszolgáltató és a kijelölt ártalmatlanító hely megnevezése
- §
(1) Érd Megyei Jogú Város közigazgatási területén a hulladékgazdálkodási közszolgáltatást – Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata, Diósd Város Önkormányzata és az Érd és Térsége Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás tulajdonában álló nonprofit gazdasági társaság – a 2030 Érd, Sas u. 2. szám alatti székhelyen található Érd és Térsége Hulladékkezelési Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: Közszolgáltató) látja el. A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátása az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Közszolgáltató között 2017. május 17. napján létrejött, hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződés alapján történik. A Közszolgáltató a szolgáltatás ellátásához alvállalkozót vehet igénybe.
(2) Érd Megyei Jogú Város közigazgatási területén a közszolgáltatás körébe tartozó vegyes és nagydarabos hulladék ártalmatlanításáról a Közszolgáltató a pusztazámori, az adonyi, a gyáli, valamint a bicskei hulladékkezelő részére történő átadás útján gondoskodik.
- Az Önkormányzat hulladékgazdálkodási közszolgáltatással kapcsolatos feladatai
- §
(1) Az Önkormányzat feladata különösen:
- a) a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátása, a közszolgáltató kiválasztása, a közszolgáltatóval hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződés írásbeli megkötése;
- b) a hulladék elhelyezésére szolgáló létesítmény helyének kijelölése, jóváhagyása;
- c) a közszolgáltató számára szükséges információk rendszeres biztosítása, ennek keretében az ingatlanhasználók lakcímváltozását érintően tárgyév január hónapban a közszolgáltatóval a személyi adat- és lakcímnyilvántartás adatai alapján az alapadatok pontosítása, és legalább negyedévente a változásokról való tájékoztatása;
- d) a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás, valamint az egyéb közszolgáltatási és hulladékgazdálkodási tevékenységek összehangolásának elősegítése.
(2) Az Önkormányzat a hulladékgazdálkodási közszolgáltatással kapcsolatos feladatainak megvalósítása során a hulladékok hasznosítása, újrafelhasználása, illetve az ártalmatlanítandó lerakóhelyen elhelyezendő hulladék mennyiségének csökkentése érdekében biztosítja az elkülönített – szelektív – hulladékgyűjtés lehetőségét.
(3) Az Önkormányzat biztosítja, hogy a Közszolgáltató a hulladékok gyűjtését, szállítását a helyi közutakon elvégezhesse. Ennek érdekében folyamatosan gondoskodik a szállítási útvonalakba benyúló, szabványos hulladékszállító járművek mozgását akadályozó, azokban károkat okozó ágak levágásáról, továbbá biztosítja a hóeltakarítást és síkosságmentesítést.
(4) Az Önkormányzat biztosítja a közszolgáltatási feladatok ellátásához szükséges közterületet.
(5) Az Önkormányzat a Koordináló szerv által meghatározott módon és formában elektronikus úton igazolja az adott időszak tekintetében a Közszolgáltatónak a közszolgáltatási szerződés előírásai szerinti teljesítést, mely teljesítésigazolás igazolja a rendelet és a közszolgáltatási szerződés szerinti kötelezettségek teljes körű ellátását.
- A közszolgáltatás ellátásának rendje és módja, a Közszolgáltató jogai és kötelezettségei
- §
(1) A Közszolgáltató köteles a közszolgáltatás nyújtására, amely közszolgáltatást az ingatlanhasználó köteles igénybe venni.
(2) A helyi közszolgáltatás körében az ingatlanhasználó és a Közszolgáltató közötti jogviszonyt a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás esetében az a tény hozza létre, hogy a Közszolgáltató az ingatlanhasználó számára a közszolgáltatást felajánlja, illetve a közszolgáltatás teljesítésére rendelkezésre áll.
(3) A közszolgáltatás teljesítéséről, valamint a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás feltételeiben bekövetkezett változásról, annak feltételeiről a Közszolgáltató az ingatlanhasználót írásban (szórólap útján), a város honlapján, valamint a helyi médiában felhívás közzététele útján köteles tájékoztatni. A hulladék begyűjtésének, elszállításának rendjét (gyakoriság, ürítés napja) – a keletkező hulladékmennyiségek figyelembevételével – a Közszolgáltató köteles elkészíteni és arról az ingatlanhasználókat – változás esetén is – e bekezdésben említett módon értesíteni.
(4) Amennyiben települési hulladék – árusító, vagy egyéb gazdasági tevékenység folytán – közterületen keletkezik, a tevékenység végzésére kiadott közterület-használati engedély jogosultja köteles az Önkormányzatnak bejelenteni, hogy hulladékának elszállításáról hogyan gondoskodik. Amennyiben nem tudja biztosítani a települési hulladék elszállítását, úgy köteles igénybe venni az Önkormányzat által szervezett közszolgáltatást.
- §
A Közszolgáltató hulladékgazdálkodási közszolgáltatási kötelezettsége a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás hatálya alá tartozó települési, valamint elkülönítetten gyűjtött hulladéknak az ingatlanhasználó által kihelyezett gépi ürítésre alkalmas, szabványos gyűjtőedényből (kuka) történő gyűjtésére, megközelíthetetlenség esetén a Közszolgáltató által rendszeresített hulladékgyűjtő zsákban kihelyezett hulladék, a lomtalanítás céljából kihelyezett hulladék és a zöldhulladék gyűjtésére, elszállítására, valamint a hulladékgyűjtő udvar és hulladékgyűjtő sziget üzemeltetésére terjed ki.
- §
(1) A Közszolgáltató a hulladék elszállítását 7:00 és 18:00 óra között végzi a hét minden napján a Közszolgáltató honlapján közzétett munkarend és területi ütemezés szerint.
(2) Amennyiben időjárási ok vagy műszaki hiba miatt az ütemezett gyűjtést a Közszolgáltató nem tudja biztosítani, lehetőleg az akadály elhárulását követő munkanapon soron kívül pótolja azt. A nem a Közszolgáltatónak felróható okból elmaradt ürítés az akadály elhárulása után, a következő ürítési napon kerül pótlásra.
(3) A Közszolgáltató az elmaradt szállítást legkésőbb 5 napon belül köteles pótolni.
(4) A Közszolgáltató éves ütemtervet készít a munkaszüneti napokon történő teljesítésről és azt évente egyszer, év elején (szórólap útján is), illetve a munkaszüneti napot megelőzően közzéteszi írásban a honlapján, valamint a helyi médiában.
- §
(1) Közszolgáltató a többlethulladék elszállítására emblémával ellátott hulladékgyűjtő zsák beszerezhetőségét viszonteladók útján, a hulladékudvarban, illetve a Közszolgáltató telephelyén díjfizetés ellenében biztosítja. Települési vegyes hulladék fehér színű, zöldhulladék zöld színű zsákban helyezhető ki.
(2) Amennyiben az ingatlanhasználó a többlethulladékot nem az erre a célra rendszeresített, a Közszolgáltató emblémájával ellátott hulladékgyűjtő zsákban gyűjti, a Közszolgáltató az így átadott vagy a gyűjtőedény mellé kirakott többlethulladék elszállítását nem végzi el.
(3) A Közszolgáltató köteles az igénylővel kötött megállapodás alapján, külön díj ellenében a szabványos gyűjtőedényt az ingatlanhasználó rendelkezésére bocsátani.
(4) Az ingatlanhasználó kérelmére a Közszolgáltató köteles az építési törmelék, sitt, kerti nyesedék gyűjtésére - meghatározott díj ellenében - konténert az ingatlanhasználó rendelkezésére bocsátani.
- §
(1) A Közszolgáltató köteles a természetes személyek által beszállított, háztartásban keletkezett veszélyes hulladék, illetve az újrahasznosítható hulladék átvételére, tárolására, kezelésére hulladékudvart létesíteni, ahol a veszélyes hulladékot átveszi, ártalmatlanításáról gondoskodik, valamint az újrahasznosítható hulladékot díjmentesen átveszi.
(2) A közszolgáltatási területen üzemelő hulladékudvar szolgáltatásait a Közszolgáltatóval jogviszonyban álló, díjhátralékkal nem rendelkező természetes személy ingatlanhasználó veheti igénybe a Közszolgáltató 2030 Érd, Sas utca 2. szám alatti székhelyén. Az ingatlanhasználó a díjhátralék-mentességet igazolni köteles. A hulladékfajták elhelyezési díjára, befogadható mennyiségeire az üzemeltetési szabályzat rendelkezései vonatkoznak.
- §
(1) A hulladék szállítása során olyan gondossággal kell eljárni, hogy a hulladék a szállítójárműbe való ürítésekor, illetőleg a szállítás folyamán ne szóródjon, és más környezet-terhelést ne idézzen elő.
(2) A hulladék összegyűjtése során keletkező hulladékot, illetve egyéb szennyeződéseket a Közszolgáltató köteles haladéktalanul eltávolítani, az eredeti környezeti állapotot helyreállítani, amennyiben azok a tevékenysége során, vagy azzal kapcsolatban álltak elő.
(3) A Közszolgáltató köteles a közszolgáltatással összefüggő ügyintézés lebonyolítása érdekében ügyfélszolgálati irodát fenntartani.
- §
A Közszolgáltató a közszolgáltatás keretében megtagadhatja a hulladék elszállítását, ha:
- a) megállapítható, hogy a hulladékgyűjtő edényekben kihelyezett hulladék az ürítés vagy a szállítás során a szállítást végző személyek életében, testi épségében, egészségében, továbbá a szállító járműben vagy berendezésben kárt okozhat, vagy a hasznosítás, illetve a kezelés során veszélyeztetheti a környezetet,
- b) a hulladékgyűjtő edényekben az e rendeletben meghatározott maximális tömeget meghaladó hulladék van,
- c) érzékszervi észleléssel megállapítható, hogy a kihelyezett hulladékgyűjtő edény mérgező, robbanó, folyékony, veszélyes, vagy olyan anyagot tartalmaz, amely a települési hulladékkal együtt nem gyűjthető, nem szállítható, nem ártalmatlanítható, és nem minősül a helyi hulladékgazdálkodási rendelet és a hulladékok jegyzékéről szóló jogszabály szerinti települési hulladéknak,
- d) a települési hulladékot nem a rendeletben megengedett módon helyezték el, illetve a hulladékgyűjtő edény nem a Közszolgáltató által hozzáférhető helyre került kihelyezésre,
- e) nem a Közszolgáltató szállítóeszközéhez rendszeresített hulladékgyűjtő edényben került kihelyezésre a hulladék,
- f) a zöldhulladék nem a Közszolgáltató által biztosított feliratos zsákban került kihelyezésre, vagy a faágak egy méteresnél nagyobb darabokban vagy nem összekötözve kerültek kihelyezésre,
- g) a kihelyezett hulladékgyűjtő edény túltöltött és ürítése a környezet szennyezése, a hulladék szóródása nélkül nem lehetséges,
- h) a hulladékgyűjtő edény mellett elhelyezett bármilyen többlethulladék nem a Közszolgáltató által rendszeresített, egyedi jelöléssel ellátott hulladékgyűjtő zsákban kerül kihelyezésre, ide nem értve azt az esetet, ha a rendelet kifejezetten rögzíti a jelöletlen zsákban történő hulladék kihelyezésének lehetőségét,
- i) a hulladékgyűjtő edénybe olyan nedves hulladékot helyeztek el, amely a hulladékgyűjtő edényben összetömörödött vagy befagyott, illetve a hulladékgyűjtő edényben lévő hulladékot úgy összepréselték, hogy azt üríteni nem lehet,
- j) a kihelyezett gyűjtőedény a Közszolgáltató által alkalmazott gépi ürítési módszerrel az ingatlanhasználónak felróható okból nem üríthető,
- k) a hulladékgyűjtő edényen az igazoló matrica nem található, vagy az azon szereplő méret a hulladékgyűjtő edény tényleges méretétől eltér, vagy ha
- l) az adott hulladék hulladékfajta szerinti elkülönítése nem felel meg a jogszabályban foglaltaknak.
- Az ingatlanhasználó jogai és kötelezettségei
- §
(1) Érd Megyei Jogú Város közigazgatási területén lévő valamennyi ingatlanhasználó az ingatlanán keletkező települési hulladék összegyűjtéséről, elszállításáról és ártalommentes elhelyezéséről az e rendeletben meghatározott módon köteles gondoskodni.
(2) Az ingatlanhasználó alapvető kötelessége, hogy:
- a) a hulladék keletkezését a lehető legalacsonyabb szinten tartsa;
- b) a települési hulladékot – különös tekintettel a hatékony hasznosításra, feldolgozásra, illetve a környezetkímélő ártalmatlanításra – az elszállításra való átvételig elkülönítetten gyűjtse, illetve tárolja;
- c) az e rendeletben meghatározott települési hulladékkal kapcsolatos helyi közszolgáltatás esetében kizárólag a Közszolgáltató szolgáltatását vegye igénybe, valamint a közszolgáltatás díját megfizesse;
- d) a települési hulladék gyűjtése során megfelelő gondossággal járjon el annak érdekében, hogy az mások életét, testi épségét, egészségét és jó közérzetét ne veszélyeztesse, a város természeti és épített környezetét ne szennyezze, a növény- és állatvilágot ne károsítsa, a közrendet és a közbiztonságot ne zavarja;
- e) a közszolgáltatásba újonnan bekapcsolódó ingatlanhasználóként (ideértve az ingatlanhasználó-változás esetét is) a Közszolgáltatónak 15 napon belül bejelentse, hogy a települési hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás kötelező igénybevételére kötelezetté vált;
- f) a Közszolgáltató által biztosított azonosító matricát a gyűjtőedényzetre jól látható helyre felragassza.
(3) Az ingatlanhasználó a hulladékot a gyűjtőedényben, hulladékgyűjtő zsákban úgy helyezi el, hogy az az edény, zsák mozgatásakor, valamint a gyűjtőedény ürítésekor ne szóródjon, továbbá a gépi ürítést ne akadályozza. Az ingatlanhasználó a hulladék elszállítása céljából kihelyezett gyűjtőedény fedelét a közterület szennyezésének elkerülése érdekében lecsukott állapotban tartja. A kihelyezett gyűjtőedény, hulladékgyűjtő zsák és összekötözött faág, lomtalanításkor kihelyezett lomhulladék nem akadályozhatja a jármű- és gyalogos forgalmat és elhelyezése egyébként nem járhat baleset vagy károkozás veszélyének előidézésével.
(4) Az ingatlanhasználó a hulladékgyűjtő edényt, zsákot, és az összekötött gallyakat a gyűjtési napot megelőző napon 18:00 órától a gyűjtési napon reggel 7:00 óráig helyezi ki. Az ez után történő kihelyezésből eredő ürítés/szállítás elmaradása nem a Közszolgáltató felelőssége.
(5) A hulladékgyűjtő edény, zsák, és az összekötött gallyak (4) bekezdésben foglalt időponton kívüli, közterületre történő kihelyezése tilos.
(6) Tilos a kihelyezett gyűjtőedények környékét, megközelítési útvonalát tárgyak elhelyezésével vagy parkoló gépjárművekkel oly módon elzárni, amely a gyűjtőedényeknek a Közszolgáltató által kialakított módon történő ürítését akadályozza.
(7) Tilos a szabályszerűen kihelyezett gyűjtőedényekből a hulladék kiszórása, a közterület szennyezése.
(8) Az ingatlanhasználó az ingatlanán keletkező települési hulladékot elsősorban gépi ürítésre alkalmas szabvány gyűjtőedényben (kuka), az e rendeletben meghatározott esetekben hulladékgyűjtő zsákban köteles gyűjteni. A települési hulladék gyűjtésére szolgáló, gépi ürítésre alkalmas gyűjtőedényről az ingatlanhasználó köteles gondoskodni. Az elkülönítetten gyűjtött papír, műanyag és üveg hulladék gyűjtésére a Közszolgáltató korlátozott mennyiségben tud gyűjtőedényt biztosítani. Ezen felül az ingatlanhasználó az általa beszerzett gépi ürítésre alkalmas szabvány hulladékgyűjtő edényben vagy átlátszó hulladékgyűjtő zsákban tudja az elkülönített hulladékot a Közszolgáltatónak átadni. Az ingatlanhasználó köteles a hulladékgyűjtő edények tisztántartásáról gondoskodni.
(9) Az ingatlanhasználót nem terheli az (1) bekezdésben foglalt kötelezettség az olyan beépítetlen ingatlana tekintetében, ahol nem tartózkodik, és hulladék sem keletkezik, és ezt hitelt érdemlően bizonyítja.
(10) A gazdálkodó szervezet ingatlanhasználó a háztartási hulladékhoz hasonló hulladék részét képező olyan vegyes hulladékot, amely az érintett ingatlan területén az elkülönített hulladékgyűjtésből visszamarad, a közszolgáltatás keretében a Közszolgáltatónak köteles átadni.
- A települési vegyes hulladék gyűjtése
- §
(1) A Közszolgáltató heti rendszerességgel, hetente egy alkalommal, a városközponti lakótelepen hetente három alkalommal, előzetesen meghatározott rendben és napon gyűjti és a kijelölt hulladékkezelő létesítménybe szállítja az Önkormányzat közigazgatási területén az ingatlanhasználóknál keletkezett, szabványos hulladékgyűjtő edényben vagy egyedi esetekben jelzett zsákokban a közterületre kihelyezett települési vegyes hulladékot.
(2) Az ingatlanhasználó által választható szabványos gyűjtőedény térfogata 60 liter, 80 liter, 110/120 liter, 240 liter, 1100 liter, a hulladékgyűjtő zsák térfogata 110 liter. A gyűjtőedények közötti választási lehetőséget az ingatlanhasználó számára a Közszolgáltató úgy ajánlja fel, hogy a választható gyűjtőedény űrmértéke igazodjon az ingatlanon képződő hulladék mennyiségéhez, figyelembe véve:
- a) a településen képződő vegyes hulladék fajlagos mennyiségét,
- b) az ingatlanhasználók számát,
- c) az ürítési, elszállítási gyakoriságot, valamint
- d) az elkülönítetten gyűjtött hulladék mennyiségét.
(3) A 60 literes hulladékgyűjtő edény a jogszabály értelmében csak abban az esetben vehető igénybe, ha az ingatlanhasználó az Önkormányzat által kiadott igazolás útján a Közszolgáltató részére bizonyítja annak tényét, hogy a lakóingatlant egyedül és életvitelszerűen használja.
- §
(1) A gyűjtőedényben elhelyezhető települési vegyes hulladék tömege:
- a) 60 literes gyűjtőedény esetén legfeljebb 11 kg,
- b) 80 literes gyűjtőedény esetén legfeljebb 15 kg,
- c) 110 literes gyűjtőedény esetében legfeljebb 20 kg,
- d) 120 literes gyűjtőedény esetében legfeljebb 22 kg,
- e) 240 literes gyűjtőedény esetében legfeljebb 44 kg,
- f) 1100 literes gyűjtőedény esetében legfeljebb 200 kg.
(2) Nem helyezhetőek el a települési vegyes hulladék gyűjtésére szolgáló gyűjtőedénybe az alábbiak:
- a) papír,
- b) műanyag,
- c) fém,
- d) üveg,
- e) zöldhulladék,
- f) folyékony anyag,
- g) mérgező anyag,
- h) tűz- és robbanásveszélyes anyag,
- i) veszélyes hulladék,
- j) elektromos és elektronikai hulladék,
- k) települési hulladéknak nem minősülő hulladék (pl. építési és bontási hulladék, állati tetem),
- l) hamu és salak, valamint
- m) olyan anyag, amely veszélyeztetheti mások egészségét, testi épségét, életét, szállító járműben vagy berendezésben kárt okozhat, vagy a hasznosítás, illetve a kezelés során veszélyeztetheti a környezetet.
(3) Ha az ingatlanhasználó e rendelet szerinti bejelentési kötelezettségét nem teljesíti, úgy a Közszolgáltató - az ingatlanhasználó egyidejű írásbeli értesítése mellett - az ingatlanon lévő lakóegységenként minimálisan 1 darab 120 literes, vagy az ingatlanhasználó által ténylegesen kihelyezett hulladékmennyiségnek megfelelő gyűjtőedény heti egyszeri ürítését vélelmezi, és ennek megfelelő díj számlázására vonatkozó adatot szolgáltat a Koordináló szerv részére addig az időpontig, ameddig az ingatlanhasználó a bejelentési kötelezettségét nem teljesíti.
- Elkülönített hulladékgyűjtés
- §
(1) Az ingatlanhasználó köteles az elkülönített hulladékgyűjtés kötelező igénybevételére.
(2) A Közszolgáltató havonta egy alkalommal, előzetesen meghatározott rendben és napon gyűjti és a kijelölt hulladékkezelő létesítménybe szállítja az Önkormányzat közigazgatási területén az ingatlanhasználóknál keletkezett, szabványos hulladékgyűjtő edényben vagy zsákokban a közterületre kihelyezett, elkülönítetten gyűjtött hulladékot.
- §
(1) Az ingatlanhasználó a települési hulladék részét képező papír, műanyag és fém, valamint üveg hulladékot a települési vegyes hulladéktól elkülönítetten (szelektíven) gyűjti oly módon, hogy a papír, az együtt gyűjtött műanyag és fém, valamint az üveg hulladékot elkülönítetten, a Közszolgáltató által korlátozott mennyiségben rendelkezésre bocsátott, megfelelő felirattal ellátott szelektív hulladékgyűjtő edénybe helyezi. A Közszolgáltató által rendelkezésre bocsátott edény hiányában az ingatlanhasználó által beszerzett gépi ürítésre alkalmas szabvány hulladékgyűjtő edényben, vagy bármely átlátszó műanyag zsákban is kihelyezhető az elkülönítetten gyűjtött hulladék. A hulladékgyűjtő edényben, illetve zsákban kizárólag a megfelelő, elkülönítetten gyűjtött hulladék kerülhet elhelyezésre.
(2) A természetes személy ingatlanhasználó az elkülönítetten gyűjtött hulladékot:
- a) a közszolgáltatás körében a Közszolgáltató részére külön díjazás nélkül átadja, illetve
- b) hulladékgyűjtő udvarba szállíthatja, és ott a jogosultnak átadhatja vagy gyűjtőedényben külön díjazás nélkül elhelyezheti.
(3) A gazdálkodó szervezet ingatlanhasználó az elkülönítetten gyűjtött hulladék kezeléséről a Ht. 39. § (3) bekezdése és 31. § (1) bekezdése alapján gondoskodik, amely kötelezettségének a Közszolgáltató részére történő átadással is eleget tehet.
- A lomtalanítás
- §
(1) A nagydarabos hulladék (lom) összegyűjtéséről és elszállításáról a Közszolgáltató legfeljebb 2 m3/év/ingatlan mennyiségig évente egy alkalommal külön díj felszámítása nélkül házhoz menő lomtalanítás keretében köteles gondoskodni.
(2) A lomtalanítást a Közszolgáltató az ingatlanhasználóval előre egyeztetett időpontban végzi oly módon, hogy a nagydarabos lom (pl. bútor) kivételével a lomhulladék a hatékonyabb elszállítás és szétszóródás megakadályozása érdekében bezsákolva, kötegelve kerül elszállításra a Közszolgáltató által. Házhoz menő lomtalanítás esetében lomhulladék közterületen nem helyezhető el.
(3) Lomtalanítás keretében nem helyezhető el:
- a) építési és bontási hulladék,
- b) gumiabroncs hulladék,
- c) gépjármű roncs, vagy termékként tovább nem használható jármű vagy alkatrészei,
- d) az ipar, mezőgazdaság vagy szolgáltatási tevékenység során képződött hulladék,
- e) veszélyes hulladék,
- f) háztartásban keletkező települési vegyes hulladék,
- g) elkülönítetten gyűjtött papír, műanyag, üveg és fém hulladék,
- h) kerti zöldhulladék,
- i) az elektromos és elektronikai hulladék,
- j) hamu és salak.
- Zöldhulladék és karácsonyfa-gyűjtés
- §
(1) A természetes személy ingatlanhasználó a lombot, kaszálékot, vékony gallyakat a Közszolgáltató által biztosított, „ÉTH” felirattal ellátott hulladékgyűjtő zsákban, a vékony faágakat legfeljebb 1 méteres darabokra vágva és kötegelve helyezheti az ingatlan elé.
(2) A Közszolgáltató évente 20 zsákot külön díj felszámítása nélkül biztosít díjhátralékkal nem rendelkező természetes személy ingatlanhasználók részére. E mennyiségen felüli zöldhulladék gyűjtésére és elszállítására a hulladékgyűjtő zsákok térítés ellenében megvásárolhatók.
(3) A Közszolgáltató az alábbi időpontokban a kötelező közszolgáltatás keretében szállítja el a zöldhulladékot:
- a) januárban két alkalommal,
- b) április és november között havi egy alkalommal.
(4) A téli időszak zöldhulladék-elszállítása kizárólag a karácsonyfa begyűjtését tartalmazza.
(5) A zöldhulladék kizárólag a (3) bekezdésben meghatározott időszakban, a Közszolgáltató által megjelölt gyűjtési napon helyezhető ki az ingatlan elé.
(6) A zöldhulladék szállításának időpontjára a Közszolgáltató gyűjtési, ütemezési naptárat készít, és arról az ingatlanhasználót írásban (szórólap útján), a honlapján, valamint a helyi médiában értesíti.
(7) A Zöldhatár Komposzt Nonprofit Kft. által meghatározott mennyiségben díjmentesen biztosítja a zöldhulladék átvételét a 2030 Érd, Zöldhatár utca 0111/5. hrsz. alatti telephelyén.
- A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás kötelező igénybevételének szünetelése
- §
(1) Az üdülőként használt ingatlan esetében a közszolgáltatás október 31. és március 1. között szüneteltethető, amennyiben az ingatlanhasználó a szünetelés megkezdése előtt legalább 30 nappal írásban kéri a Közszolgáltatónál a közszolgáltatás téli időszakra történő felfüggesztését.
(2) Az ingatlanhasználó legalább 30 nappal a kívánt időpont előtt írásban kérheti a Közszolgáltatótól a hulladékkal kapcsolatos kötelező közszolgáltatás szüneteltetését távolléte idejére, ha legalább 30 napig megszakítás nélkül nem tartózkodik ingatlanán, és az ingatlant más sem használja.
(3) Amennyiben a szüneteltetés ideje alatt a helyi közszolgáltatás körébe tartozó hulladék kerül kihelyezésre, úgy – az ingatlanhasználó egyidejű értesítése mellett – a Közszolgáltató a hulladékot köteles elszállítani, a hulladék mennyiségének megfelelő díj felszámítása mellett.
- A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás díja
- §
(1) A Közszolgáltatás díja tartalmazza az e rendeletben szabályozott települési vegyes és elkülönítetten gyűjtött hulladék házhoz menő rendszerben történő elszállítását, az évi egyszeri lomtalanítás díját, valamint a zöldhulladék évente nyolc alkalommal a Közszolgáltató által biztosított 20 darab hulladékgyűjtő zsákkal történő, valamint januárban két alkalommal a karácsonyfa elszállításának költségeit is.
(2) A közszolgáltatási díj megfizetésére az az ingatlanhasználó köteles, aki e rendeletben foglaltak szerint a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás igénybevételére köteles. Nem tagadhatja meg a közszolgáltatási díj megfizetését az, aki a települési hulladékkal kapcsolatos kötelezettségeit nem teljesíti, feltéve, hogy a Közszolgáltató számára a közszolgáltatást felajánlja, illetve a közszolgáltatás teljesítésére rendelkezésre áll.
(3) A hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díjat a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal javaslatának figyelembe vételével a miniszter rendeletben állapítja meg, és az állami hulladékgazdálkodási közfeladat ellátására létrehozott szervezet, a Koordináló szerv szedi be.
(4) A Koordináló szerv a kiszámlázott és az ingatlanhasználó által határidőn belül ki nem fizetett közszolgáltatási díj behajtása érdekében intézkedik.
- §
(1) A Közszolgáltató a közszolgáltatással összefüggő, a Ht. 38. § (3) bekezdésében foglaltak szerinti adatokat a jogszabályi előírásoknak megfelelően köteles kezelni. A nyilvántartásból bárminemű adatszolgáltatás kizárólag jogszabályban meghatározott esetekben, valamint jogszabályban meghatározott szervek, illetve személyek részére történhet.
(2) A Közszolgáltató rendszeres adatszolgáltatási kötelezettsége körében köteles a Koordináló szerv részére a Ht. 38. § (3) bekezdésében foglaltakon túl a közszolgáltatási területe vonatkozásában megadni az ingatlanhasználókat terhelő közszolgáltatási díj mértékét és minden olyan adatot és információt, amely a közszolgáltatási díj számlázásához és a szolgáltatási díj megállapításához, valamint a Koordináló szerv feladatkörének gyakorlásához szükséges.
(3) A Koordináló szerv kezelheti és részére átadhatók a Ht. 38. § (3) bekezdésében meghatározott adatok.
- Közterületi hulladékgyűjtő edények
- §
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az Érdi Közterület-fenntartó Intézmény útján gondoskodik a közterületi kézi hulladékgyűjtő edények elhelyezéséről, rendszeres ürítéséről és a karbantartásáról.
- Közterületen történő hulladékgyűjtés
- §
(1) Érd Megyei Jogú Város közterületein szemetelni, oda engedély nélkül hulladékot, építési és egyéb törmeléket, kerti nyesedéket lerakni, a közterületen lévő berendezési tárgyakat, fát vagy egyéb növényt beszennyezni tilos. Az árkokba, csatornákba, folyókákba, átereszekbe zöldhulladékot, zöldnyesedéket, falevelet, egyéb hulladékot elhelyezni tilos.
(2) Közterületen hulladékot csak az arra a célra rendszeresített hulladékgyűjtő edényzetbe szabad elhelyezni.
- A közterületen és más önkormányzati területen elhagyott hulladék felszámolásához szükséges intézkedések köre
- §
(1) Az Önkormányzat lakossági bejelentés alapján vagy hivatalból végzi Érd Megyei Jogú Város közterületein és más önkormányzati tulajdonú területeken az elhagyott hulladékok felszámolását.
(2) Az Önkormányzat az elhagyott hulladék vonatkozásában – amennyiben a hulladék eredetére vonatkozóan bizonyíték áll rendelkezésére – eljárást kezdeményez az illetékességgel és hatáskörrel rendelkező hatóságnál.
(3) Amennyiben a hulladék eredetére vonatkozó bizonyíték nem áll rendelkezésre, az Önkormányzat megteszi a szükséges intézkedéseket a közterületekről és egyéb önkormányzati tulajdonban lévő területekről történő elszállítás és ártalmatlanítás elvégzéséhez, melynek költségeit az Önkormányzat költségvetésében biztosított keretösszeg erejéig biztosítja.
- A hulladékgyűjtés rendjének megsértése esetén alkalmazható jogkövetkezmények és eljárási szabályok
- §
Az e rendeletben foglalt szabályok megsértése esetén a hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény, valamint az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény rendelkezései alkalmazandók.
- Záró rendelkezések
- §
Ez a rendelet 2022. május 15. napján lép hatályba.
- §
Hatályát veszti az ingatlanok és közterületek tisztán tartásáról, és a szervezett hulladékkezelési közszolgáltatás kötelező igénybevételéről szóló 23/2005. (VII.1.) önkormányzati rendelet
- a) 1–3. §-a,
- b) §-a,
- c) 5–7. §-a,
- d) §-a,
- e) §-a,
- f) 10–18. §-a,
- g) 18/A. §-a,
- h) §-a,
- i) §-a,
- j) 21–23. §-a.
dr. Feik Csaba jegyző |
dr. Csőzik László polgármester |
A rendeletalkotási javaslatról a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:
Andrasek Mónika |
Igen |
Antunovits Antal |
Nem |
Dr. Asztalos Éva |
Távol |
Dr. Bács István |
Nem
|
Balla Imre |
Igen |
Csépán István |
Igen |
Dr. Csőzik László |
Igen |
Csornainé Romhányi Judit |
Igen |
Demjén Attila |
Nem |
Fülöp Sándorné |
Nem |
Gál Alex |
Igen |
Gregus László |
Igen |
Lengyel Péter |
Igen |
Simó Károly |
Nem |
Szűcs Gábor |
Igen |
Tekauer Norbert |
Tartózkodik |
Tetlák Örs |
Igen |
T. Mészáros András |
Nem |