dr. Csőzik László polgármester: A Szent István híd kapcsán azt vállaltuk, hogy fenntartásba vesszük, tehát ezzel a feltétellel született meg a beruházás. Dönthetünk róla februárban is, de mit változtat azon a tényen, hogy nincs mozgásterünk?
Szűcs Gábor alpolgármester ügyrendi: Javaslom polgármester úr, hogy februárban térjünk vissza a témára, sokkal megalapozottabb lenne, továbbá a költségvetés előkészítése is zajlik, meg kell vizsgálni, hogy ez a vállalás hogyan keletkezett.
dr. Csőzik László polgármester: Horváth Andrea irodavezetőt kérem, hogy tájékoztasson minket arról, hogy a Szent István híd vonatkozásában van-e jelentősége most az időfaktornak és van-e jelentősége annak, hogy a fenntartás költségei milyen nagyságrendűek lesznek, arra kitekintéssel, hogy abban nincs mozgásterünk, ezeket át kell vennünk, mint vagyontárgyakat, mert erre vonatkozott a régi megállapodás?
Horváth Andrea, a Városfejlesztési és Városüzemeltetési Iroda vezetője: A hídra önkormányzati út vezet, tehát mind a két híd mindkét oldala önkormányzati út közút kapcsolattal, tehát nem városokon átívelő út hidakról van szó, ezért már az elejétől kezdve önkormányzati kezelésről volt szó, hogy amennyiben megépül a híd, akkor átvesszük önkormányzati kezelésbe. A síktalanítást eddig is a város végezte, ezt szeretnénk legalizálni ezzel az előterjesztéssel.
dr. Csőzik László polgármester: Van jelentősége annak, hogy ma szavazunk róla vagy februárban? Így is, úgy is el fogjuk fogadni ezt a részét, de ha lehet csökkenteni vagy megosztani esetleg a fenntartás költségeit bármilyen módon, azt vizsgáljuk meg.
Horváth Andrea, a Városfejlesztési és Városüzemeltetési Iroda vezetője: Nem lehet.
dr. Csőzik László polgármester: Javaslom, hogy dr. Bács István hozzászólása után döntsenek arról, hogy ma, vagy a következő ülésen tárgyaljuk a napirendet.
dr. Bács István képviselő: Kérem, fontolják meg Szűcs Gábor javaslatát abból a szempontból is, hogy először is az előterjesztésnek mellékletének kellene lennie, hogy mennyi a költségvetési vonzata. Lehet, hogy az idei évben 1-2 millió forintos nagyságrendű, de lehet, hogy 5 év múlva 100 milliós nagyságrendű. Ezt dolgozzuk ki, legyen leírva, hogy egyébként az önkormányzat vállalta, hogy átveszi. Legyen egy rendesen előkészített előterjesztés és akkor szerintem így is, úgy is megszavazza mindenki, csak készítsék elő úgy, hogy akkor az tényleg egyértelmű legyen mindenki számára.
dr. Csőzik László polgármester: Leveszem a napirendről, amennyiben tényleg nincs jelentősége az időfaktornak.
Simó Károly képviselő: A decemberi Közgyűlés ülésén felmerült a járdahelyreállítás. Akkor azt kértem, hogy a Karolina utcában a templom mellett, legalább karácsonykor készüljön el a járda. Ebből annyi történt, hogy a templom előtt elkészült ugyan, viszont sokkal nagyobb probléma, hogy a Karolina utcában még a mai napig nincs helyreállítva. Leveleztem is a Polgármesteri Hivatal illetékeseivel, azt mondták, hogy nem lehet helyreállítani. Akkor miért adtak burkolatbontási engedélyt ki addig? Balesetveszélyes a Felső utca és Alsó utca közötti rész. A Katalin utcával kapcsolatban kaptam egy olyan választ, hogy a csatornázásnál süllyedt meg, jeleztem is polgármester úrnak levélben, hogy a csatornázás 25 évvel ezelőtt történt a Katalin utcában, tehát ne fogjanak mindent a csatornázásra. Nagyon forgalmas a Katalin utca, keressenek erre megoldást. Be kell tervezni, hogy az utcát helyre lehessen állítani, emlékeim szerint 2008-2009 környékén volt felújítva. A lakótelepen sok helyről a zöldhulladék nem lett elszállítva a mai napig, ahogy a Budai úti szervizútnál a trafóház mellett és a túloldalon az Emma utcánál. Én kérném polgármester úr intézkedését ez ügyben. Megkeresett egy érdi kémia tanár, aki polgármester úrral és Tetlák Örs alpolgármester úrral is levelezett elmondása szerint. Ismét képviselném álláspontját, mely szerint kétszer kaptunk ígéretet Tetlák Örs alpolgármester úrtól, hogy a közterületen felfestett politikai reklámot el fogja tüntetni. Bár úgy tűnik, mintha próbálkoztak volna, de ez egy hevenyészett megoldás, semmit nem oldott meg. Nemcsak a tartalom miatt kínos, hogy valaki a saját nevét felfesti, hanem ilyen jellegű kampányt senki nem folytathat, arról ne is beszéljünk, hogy bizonyos vélemények szerint ez akár rongálásnak is minősülhet. Várom a végleges megoldást, illetve a helyzetnek a megnyugtató tisztázását. Kérdezem polgármester urat, hogy kíván-e bármilyen eszközzel fellépni, leginkább a közvagyon védelmének az igényével és a jog megfelelő eszközeivel, a közvagyont rongálók ellen?
dr. Csőzik László polgármester: A válaszlevelemben először csatornázásról beszéltem, de több csatornázás is volt. Ezen az inkriminált útszakaszon a csatornázás nem a nagy csatornázási programban, hanem az 1979-es programban történt meg, legutóbb már csak átmenő forgalmat bonyolított le ez az utca, de egyébként az említett süllyedés egész pontosan nem is a jelenlegi építkezési területnél van, hanem a 6/B. számtól indul a Felső utca irányába és az út középső részén tapasztalható, valószínűsíthetően a nem elégséges színvonalú vagy mértékű tömörítésből fakad. Egyeztettem a Városfejlesztési Irodával is, hogy ez a süllyedés nem az építkezésnek a folyománya. 2010-ben a Puhi-Tárnok ennek az útszakasznak a tetejét leaszfaltozta, kijavította a burkolatot. A forgalomra tekintettel nem veszélyes a kialakult vályúsodás, de kétségtelenül nem esztétikus. Ahogy korábban is tájékoztattalak, hogy a megsérült szakasz esetében továbbra is az a szándék, hogy az építtetővel reparáltatjuk, tehát erről nem tettünk le, erről majd tájékoztatást adok. Hosszú távon meg, egyelőre a fejemben létezik egy koncepció, hogy egy olyan tanulmánytervet csináljunk, ami az Alsó, Felső és a Fő utca, valamint az őket összekötő 3-4 kis utcának a teljes rekonstrukcióját irányozná elő és Érd történelmi főutcái projektelnevezést kaphatná, ezt akár a Top Plusz programban is meg lehetne valósítani. Ennek a terveztetését tanulmányterv szintjén kezdenénk el az önkormányzat égisze alatt. A lakótelepi intézkedéssel kapcsolatban az ÉKFI-t felkérjük az intézkedésre. Tetlák Örs alpolgármester nem tudta eddig megnyugtató módon eltüntetni a kampánycsapata által fölfestett graffitiket. Én is mélységesen elítélem, ezt kezelni kell, le kell szedniük a saját költségükön. Próbálták a hétvégén, de az eredmény finoman szólva felemás, tehát olyan kémiai anyag van ebben, ami egyszerűen nem oldható le a jelenlegi módszerekkel. Ha Tetlák Örs nem tudja eltüntetni, nem fogom nézni, hogy ő az alpolgármesterem, hanem lépni fogunk. Tetlák Örs kérlek, hogy reagálj erre. Czirók úr engem is többször megkeresett és én őt is szeretném azzal kapcsolatban tájékoztatni, hogy Tetlák Örsnek el kell tüntetni a felfestést, az eredeti állapotot helyre kell állítania, tehát ez az ő felelősségi körébe tartozik. Úgy tudom, nem az volt a cél, hogy ilyen maradandó károsodásokat okozzon, azt hitték, hogy lemosható a festék, de sajnos nem. Szóval az alpolgármester úr kötelessége, mint volt jelöltnek ezt eltüntetni.
dr. Asztalos Éva képviselő: Simó Károly képviselőtársam felvetésére reagálnék. Czirok úr kezdeményezett egy összeférhetetlenségi eljárást is az említett ügyből kifolyólag Tetlák Örs képviselőtársunk ellen, amelyet majd a Bizottság a következő ülésén tárgyalni fog. Egyebek napirendi pont kategóriában kérdésem az lenne polgármester úrhoz, amire várnám a választ, hogy polgármester úr kabinetfőnökének van-e munkaköri leírása, és amennyiben van, akkor az tartalmaz-e olyan jog jogkört, hogy a hivatal szervezeti egységei felé utasítást adhasson?
Dr. Csőzik László polgármester: Kell legyen, erre természetesen nem terjed ki. A polgármester a törvény szerint a hivatalt a jegyzőn keresztül irányítja, illetve, ha nincs jegyző, akkor az aljegyzőn keresztül.
Csépán István képviselő: A 11-es körzetet átszeli a Bem tér és a Törökbálinti út, Felsővölgyi utcáig terjedő szakasz. Többen megkerestek abból a szempontból, hogy tudják, hogy előbb-utóbb a beruházás el fog indulni, erre szeretnének választ kapni, hogy milyen közlekedési megoldások lesznek arra, hogy az ott élők Budapest irányába tudjanak közlekedni. Hogy áll ez az előkészített beruházás, illetve mikorra várható a kezdés? Hasonló kérdések merültek föl a Fűtő, Sóskúti és a Szovátai úti kereszteződéssel kapcsolatban.
Dr. Csőzik László polgármester: Nehéz lesz nyilván levezényelni a forgalmat ennél a beruházásnál, ami a kivitelező felelősségi körébe tartozik. Azt szeretném, ha félpályás lezárás lenne, mert a bypassok a mellékutcákat teljesen el fogják lehetetleníteni. Egyébként így is a mellékutcákat jócskán igénybe fogják majd venni, tehát erre figyelni kell. Jelenleg nincs még kialakítva, tehát a kivitelezési szerződés aláírását követően a vállalkozó felelőssége lesz, neki kell megszervezni és gondoskodni arról, hogy ez olajozottan menjen. Oda fogunk rá figyelni, kérlek segíts ebben, hiszen nagyon nehéz lesz, mert ez egy fő közlekedési csapás és két beruházás is van. Hiába érnek ezek össze, időben egy picit eltávolodnak egymástól. Az inkriminált kereszteződésre vonatkozó közbeszerzési eljárás vagy megindult a kivitelezésére vonatkozóan, vagy annak megkezdésénél tartunk, tehát a faxos közbeszerzési tanácsadó gondozza, és ha az lemegy, akkor azt várom, hogy késő tavasszal ott is munkaterület-átadás legyen. Nagyon forszírozom ennek a beruházásnak a mihamarabbi lebonyolítását, égető szükség lenne rá.
Antunovics Antal képviselő: Polgármester úrtól több választ kaptam, az egyiket felolvasnám. Az volt a problémám, hogy a Kerék utcában és a Járom utcában az emberek nem tudnak felmenni kocsival. „A téli síkosság-mentesítési tervben nem szerepel a nem szilárd burkolattal rendelkező utcák síkosság-mentesítése, valamint a rendelkezésre álló szóróanyag nem alkalmazható ezen utak felületén, mert tönkreteszi azt.” Tehát egy földutat nem lehet megszórni a szóróanyaggal, mert az tönkreteszi. A gond, hogy amikor volt a nagy hó, a Járom, a Kerék utcában és a Mély úton nem lehetett közlekedni gépkocsikkal. A másik probléma, amit a polgármester úr most már többször megígért nekem, a Gereblye és a Nyereg köz helyreállítása. Karácsony előtt kaptam egy levelet, amiben leírja a polgármester úr, hogy a Gereblye és a Nyereg köz el van rendezve. Polgármester urat megkérem, menjünk ki együtt és tekintsük meg. Arra kérem most a nagy nyilvánosság előtt a polgármester urat, hogy legalább ez a két utca készüljön el Ófaluban, mert 28 hónap óta egy méter út nem készült a választókerületemben. Az a baj a Nyereg közzel, hogy az ott lévő lakóknak ki kell menni a Járom utcán át a Római útra és az egész területet meg kellene kerülni. A televízió nyilvánossága előtt kérek egy olyan ígéretet, hogy legalább ez a két utca aszfaltozásra kerül. A zöldhulladék elszállítást az Alsó utcában is megígérte a polgármester úr, hogy karácsonyra el lesz szállítva, ami nem sikerült. Az AVL-nél történt földlerakással kapcsolatban azt a választ kaptam, hogy nem az önkormányzat vitte oda a földet. Amikor én tapasztaltam ezeket a nagy kupacokat, akkor megküldtem a fényképet az önkormányzatnak. Ha nem az AVL vitte oda, akkor ki? A Budai úton felszedték a járdát, ami járhatatlan volt. Amikor leesett a hó, senki nem segített abban, hogy egy kicsit leszórta volna. A gyorshajtás az Alsó utcában és az Erzsébet utcában továbbra is visszatérő probléma. Javaslom, hogy polgármester úrral együtt tekintsük meg azt is, hogy az Alsó utcában, ahol 30-as táblával védve van, ugyanúgy az Erzsébet utcában, reggel milyen a közlekedés. Nagyon sokszor van, hogy a Bolyai iskola felé a behajtani tilos táblán simán bemennek a szülők. Ebbe kérem a polgármester úr hathatós segítségét.
dr. Csőzik László polgármester: Nagyon szívesen kimegyek a képviselő úrral, nekem azt jelentették, hogy elvégezték a munkát. Készséggel elhiszem azt is, hogy ha nem, de akkor utánajárunk, ahogy a föld lerakásának is. Nem biztos egyébként, hogy ott aszfaltozni kéne, lehet, hogy inkább térkövezni kellene, de megbeszéljük. A 22-es csapdája, hogy mit csináljon az ember a murvás utakkal, meg a földutakkal, mert a sózás szakmai szabályai szerint valóban nem javasolt, viszont az embereknek meg közlekedniük kell. Utcája válogatja éppen, hogy mit lehet csinálni, de generálisan sózni, meg kotróval havat takarítani a burkolt úton lehet, tehát a Járom utca ebből a szempontból biztos, hogy kuriózum. Megpróbáljuk kiokoskodni képviselő úr részvételével, hogy mi történjen az ilyen időjárási körülmények között ezekkel az utcákkal.
Lengyel Péter képviselő: Amivel felfestésre került, az egy alkohol bázisú, környezetbarát, lemosható, lakkozott kréta festék volt, ami speciálisan alkalmazható ideiglenes jelölésekhez, illetve bármilyen helyzetben, vagy ha sokoldalú festék sprayre és annak könnyű eltávolítására van szükség. Természetesen mechanikus ráhatással fel fogják gyorsítani ezt a folyamatot.
dr. Csőzik László polgármester: Ezt kérem is, én mellőzném ezeknek a gerilla marketing eszközöknek a használatát, nem hiszem, hogy kampány szempontból akkora durranás lenne a járdákat lefesteni meg emblémákat elhelyezni. Kérem a politikai élet szereplőitől, hogy legalább ettől tartózkodjunk és óvjuk meg a várost.
Tetlák Örs képviselő: Akik felfestették ezeket, ha jól számolom, akkor négy körben igyekeztek ennek az eltávolításával. Simó Károly képviselőtársamnak a mindenféle minősítéseit szeretném visszautasítani. Valóban úgy történt, hogy az előválasztási előkészületekben két ilyen felirat elhelyezésre került. Köszönöm a Jogi Bizottság elnökének, hogy behozta témaként, hogy ezzel kapcsolatban egy összeférhetetlenségi eljárást indítottak ellenem, ha a kémia tanár úr írta ezt, ha nem. Le fog jönni, most már negyedik féle anyaggal próbálkoznak a kollégák. A termékleírásban az szerepelt, hogy ezt megoldja természet. Az összeférhetetlenségi eljárásokkal kapcsolatban hozzátenném, hogy az összeférhetetlenségi eljárásokról érdemes lesz majd széles nyilvánosság előtt beszélni és bizonyára fogunk is. Egyelőre ott tartunk, hogy az az egy összeférhetetlenségi eljárás, amit tárgyalt ez a bizottság, egy szakmányban hazugságon kapott képviselőnek a folyamatosan hazug állításokat tartalmazó vagyonnyilatkozatával kapcsolatban. Nem gondolta úgy ez a bizottság, hogy az összeférhetetlenséget meg lehetne állapítani. Ha megfordítom, akkor ez a bizottság úgy gondolta, hogy bármilyen képviselő azt ír be a vagyonnyilatkozatába, amit nem szégyell és teljesen mindegy, hogy mit tartalmaznak ezek a vagyonnyilatkozatok. Természetesen állok majd a tanár úr által indított összeférhetetlenségi eljárás elé a 10-12 darab térkő összefirkálása tekintetében.
Lengyel Péter képviselő ügyrendi: Javaslom, hogy most tartsunk egy ebédszünetet és a zárt ülést az ebédszünet után tartsuk meg, mert Andrasek Mónika képviselő asszony jelezte, hogy hamarosan visszaér.
Szűcs Gábor alpolgármester ügyrendi: A nyilvános ülés végén egy perces néma felállással emlékezzünk a Holokauszt Nemzetközi Emléknapja alkalmából az áldozatokra. Ezt szeretném javasolni.
Egy perces néma felállással megtörtént a megemlékezés.
dr. Csőzik László polgármester: Bezárom a Közgyűlés nyilvános ülését, melyet zárt ülés keretében folytatunk.
A Közgyűlés ülése 12:50 órakor ért véget.
K.m.f.
dr. Csupor Endre Zsolt dr. Csőzik László
jegyzői jogkörben eljáró aljegyző polgármester