Dr. Csőzik László polgármester: A SENTIMENTO Kft., az Ipartestület elnökének cége, egy nagyobb szabású gazdaságfejlesztési projekttel készül kormánytámogatással ezen a területen. Van egy útszélesítési probléma, melynek megoldása szükséges a beruházás megvalósításához.
Dr. Bács István képviselő: A Gazdasági Bizottság ma reggel tárgyalta az előterjesztést, azonban másik bizottság ülésén vettem részt, ellenben nem tudtam arról, hogy az egyik bizottság megvárja a másikat, tehát ebből kimaradtam. Kérdésem, hogy egy tulajdoni lapot meg lehetne tekinteni az ingatlanra vonatkozóan?
Dr. Csőzik László polgármester: Mi lenne a kérdés?
Dr. Bács István képviselő: Mikor került a tulajdonukba? Ezt szerettem volna megnézi. Míg előkeresik, addig elmondom, hogy most volt lehetőségem elolvasni az előterjesztést, melyben szerepel, hogy „a tulajdonos és az Önkormányzat képviselőinek helyszíni szemléjén az a döntés született, hogy az utak szélesítése 12,0 méter erejéig indokolt és ezt a szélesítést csak a jelzett telkekkel szemben lévő ingatlanok rovására is végre lehet hajtani.” A lényeg, hogy a túloldalon már több ingatlannál kiszabályozásra került a szükséges távolság, egyébként ez 4 métert jelent a Kft. telkéből, mert 4-4 méter mindkét oldalról, valamint azt írja az érintett tulajdonos, hogy az „ő telkeinek értékét kedvezőtlenül befolyásolja és jelentősen rontja”. Megjegyzem, hogy a Kft. úgy vette már ezeket az ingatlanokat, feltételezhetően annál olcsóbban, mintha nem lett volna rajta a szabályozási vonal és feltételezhetőnek tartom, hogy értékcsökkentő tényező volt, hogy az egyik ingatlannak nincs is közterület kapcsolata. Véleményem szerint nem állja meg a helyét az indoklás, hogy „tulajdonunkba álló ingatlanok méretének csorbulását indokolatlannak tartja és ésszerűtlennek a szabályozást.” Az ingatlanokat már úgy vásárolták, hogy tudták, hogy a város részére le kell adni útszélesítés céljából a területeket. Az, hogy adott útnak milyen szélesnek kell lennie, az a HÉSZ mellékletében szerepel, a minta keresztszelvények alapján kell ezeket kiszámolni. Ezen a területen a későbbiekben teherforgalom várható, hiszen olyan övezetbe esik, melynek mindkét oldalán ipari létesítmények vannak. Véleményem szerint nem állja meg a helyét, hogy levegyük, nem állja meg a helyét, hogy a szemben lévő ingatlanok értékét csökkentsük azzal, hogy áttoljuk oda a szabályozási vonalat, ezzel a későbbiekben akár jogi procedúráknak is szembe nézhetünk, ha kifejezetten csak az egyik oldalra jelöljük ki az út szélesítést azért, mert a másik oldalon lévő nem szeretné leadni. Ezért lenne fontos tudni, hogy mikor kerültek a tulajdonába ezek az ingatlanok, mert ha ezek úgy kerültek a tulajdonába, hogy a szabályozási vonalak már 7 éve rajta vannak, akkor nem állja meg a helyét ez az indoklás és ez a kérés.
Dr. Csőzik László polgármester: Házon belül voltak ezzel kapcsolatosan egyeztetések, felmerültek aggályok, ezért most ezt leveszem a napirendről, vissza fogunk erre térni, hogy megnyugtatóan tisztázzuk a kérdéseket. Ha lehet, segítsük a beruházást, figyeljünk ezekre a szempontokra. Úgy tudom, hogy van egy olyan határideje a cégnek, talán 2022. január 15-e, amikor be kell nyújtania egy teljes dokumentációt, hogy ezt a nagy összegű kormányzati támogatást le tudja hívni. Ha így döntünk, és segíteni akarunk, akkor január elejére egy rövid rendkívüli ülést össze kell hívni.
Dr. Bács István képviselő: Polgármester úr szerint 1 hónap alatt végigvihető egy olyan irányú HÉSZ módosítás mely a térképes mellékletet is érinti?
Dr. Csőzik László polgármester: Nem, természetesen, de nem tudom mi szükséges. Itt a szűk határidő nem erre vonatkozik, hanem, hogy a pályázat milyen dokumentációt igényel. Könnyen lehet, hogy a telepítési tanulmányterv is meglesz addigra.
Dr. Bács István képviselő: Az összes ilyen típusú határozat esetén már két hónapja az szerepel, hogy a polgármester hozza vissza a településrendezési szerződést, itt pedig az van, hogy a települési szerződést dolgozza ki és írja alá. Tehát esetleg egy módosítást is javasolnék és ha lehetséges, lássa a Közgyűlés, hogy mi az a kötelezettség, amit a város ezzel vállal.
Dr. Csőzik László polgármester: Nincs akadálya, egyetértek vele, most leveszem a napirendről, visszavonom. Meglátjuk, hogy januárban, vagy februárban, vagy ha szükség lesz rá akkor rendkívüli ülés esetében tudjuk kezelni, azt semmiképpen nem szeretném, ha van egy nagy ívű projekt, melynek gazdasági feltételei rendelkezésre állnak egy olyan dolgon ússzon el, amit tudtunk volna kezelni. Valójában megnyugtatóbb lenne, ha kiérleltebb módon kerülne vissza. A Főépítész Csoportnak nem volt annyi ideje, hogy ezeket a szálakat elvarrja.