Dr. Csőzik László polgármester: Elmondja, hogy egy sor dolgot próbáltak átvezetni, egy sor dolog átvezetéséről, módosításáról pedig nem lenne helyes most gondoskodni az említett fontos információ miatt. Fontos változások következtek be a külső körülményekben a pandémia vírus okán. A kormány vészhelyzethez kapcsolódó döntése alapján az önkormányzattól elvonásra került a gépjárműadó korábban önkormányzatot megillető összege, amely az Önkormányzat tekintetében 240 millió forint bevételkiesést eredményez 2020. évre. A helyi iparűzési adó esetében szintén jogszabály változás történt, kb. 100 millió Ft-tal kevesebb bevétel realizálódott május-június folyamán. Feltehetően szeptember is meg fog csappanni a bevétel. Amennyiben a parlament elfogadja a feltöltési kötelezettség eltörlését, akkor likviditási szempontból kerülnek nehéz helyzetbe decemberben, akár 300 millió Ft bevételtől is eleshetnek ideiglenesen. Ettől függetlenül is csökkeni fog összességében a 2020-as évre vonatkozó helyi iparűzési adó bevétel, adóalanyok szűnhetnek meg, átütemezés, fizetési könnyítések, egy sor olyan dolog, amelyek azt eredményezhetik, hogy nem fog teljesülni a 2,7 milliárd Ft-os betervezet cél. Ez a következő évre csak rosszabbodik, hiszen várhatóan az idei évben az árbevétel zsugorodik a cégeknél. Ez a bevétel állomány akár 2 milliárd Ft-ra is lecsökkenhet. Az drasztikus csökkenése lenne a bevételi forrásoknak. Reméli, hogy erre nem fog sor kerülni. Ezzel együtt előretekintőek és optimisták, döntően a múlt héten elfogadott helyi adórendelet módosítás okán, hogy a jövő szebb lesz. Az is tény, hogy már jócskán fogyasztják a folyószámlahitelt. A gépjárműadó bevétel, illetve a reklámadó bevétellel kapcsolatos átvezetésekről kellett gondoskodni az egyéb módosító tételek esetében. A Sport Kft. tevékenységének finanszírozására a Tartalékok között biztosított előirányzat jelenleg rendelkezésre álló 209 millió forint összeg helyett 120 millió forint elegendő lesz.A felszíni vízelvezetési kiadásokra 120 millió forint szerepel az önkormányzat költségvetésben. Az összeg 100 millió forinttal kerül csökkentésre, az ÉKF intézményi költségvetésében marad 50 millió Ft erre a célra. Az ÉKF költségvetéséből 50 millió forint kerül elvonásra. A jogszabályi lehetőséggel élve arra tesz javaslatot, hogy a polgármesteri hivatalban foglalkoztatottak cafetéria-kerete kerüljön megemelésre. A Szociális Gondozó Központ és az ÉKFI dolgozói esetében is valamilyen juttatást fognak biztosítani. Rögös útra léptek a pandémiával, nem látszik pontosan a jövő. Nem lehet tudni, hogy az igényelt 2 milliárd Ft-ból mennyit fognak kapni. 1 milliárd Ft az a határ, ahol nem lesz probléma és nem kell drasztikus intézkedéseket bevezetni. Ha ennél kevesebbet ad, akkor megnézhetik magukat és rendkívüli helyzet áll elő.
T. Mészáros András, a Pénzügyi Bizottság elnöke: A Pénzügyi Bizottság többségében elfogadásra javasolja a rendeletmódosítást.
Simó Károly képviselő: Nem véletlenül javasolta, hogy ne tárgyalják most és egy komolyabb előkészítés után tárgyalják. Szerinte az előterjesztésben sok olyan van, aminek semmi keresnivalója, aminek pedig benne kellene lennie, az nincs benne. Helyes és támogatandó a kormány által a költségvetési szervek által foglalkoztatottak részére adható éves cafetéria-juttatás keretének emelkedését. Polgármester úr valahogy nem említette, hogy vélhetően egy oka van annak, hogy ma sürgősséggel kell ezt tárgyalniuk: az előterjesztésben szereplő szerinte nagyon téves következtetéseket a médiában tudja futtatni azért, hogy a baloldal politikai céljait tudja teljesíteni és alátámasztani. Polgármester úr ezzel az előterjesztésével lényegében felhagyott azzal, hogy a város dolgaival foglalkozzon és kifejezetten politikai szövegeket és propagandát fog ebből gyártani. Nem szerepel ebben az előterjesztésben az, hogy lényegében 300 millió Ft-tal több az államtól kapott működési támogatás, mint mondjuk a tavalyi évben. Már a költségvetés elfogadásakor láthatták, hogy 160 millió Ft-tal több volt, most pedig még 140 millió Ft kerül beépítésre. Nem beszél arról a tavalyi évi 700 millió Ft-ról, amit rendkívüli működési támogatásként érkezett és az a tavalyi évben nem került felhasználásra. Idén, jól gazdálkodva sok mindent ebből ki lehet hozni. Az előterjesztésben szelektíven vannak a költségek, illetve a bevételek kiemelve. Nem szerepel az előterjesztésben, hogy vannak olyan rendezvények, amelyek elmaradtak, mert olyan volt a pandémiás helyzet, hogy nem lehetett rendezvényt tartani, például a gyereknap, vagy május 1. Illetve vannak olyan rendezvények, melyek vélhetően el fognak maradni, mert a helyzet még nem teszi lehetővé, hogy felelősen nagy létszámú tömeg rendezvényeket lehessen tartani, mint az előző években, ez alapvetően egészségügyi kérdés, de pénzügyi kérdés is. A helyzet az, hogy 240 millió Ft, amelyet szolidaritás jegyében minden egyes önkormányzat be kellett, hogy fizessen és ami a működési bevételek 3 %-át jelenti. Szerinte bármilyen költségvetésben kigazdálkodható a 3 %. Ennél a 300 millió Ft már alapból több és ha ehhez hozzáveszik a 700 millió Ft-ot, amit tavaly kapott az önkormányzat és idén is rendelkezésre áll, az összesen 1 milliárd Ft, ez a többlet állami támogatás áll szemben a 240 millió Ft elvonással. Az előterjesztés jótékonyan hallgat, hogy propagandára 50 millió Ft-tal többet kíván fordítani polgármester úr, tehát eljutottak oda, hogy 226 millió Ft az érdi médiára fordítandó összeg.
Lengyel Péter képviselő: Köszönjük szépen, Károly szépen felmondta a leckét. A helyzet a következő: Mélyen egyetért azzal, hogy nem propagandára kéne sok milliárd forintot költeni, ezt esetleg tolmácsolná a megfelelő helyre, akkor az biztos, hogy az egész ország jobbulását segítené. Csak teórikusan teszi fel a kérdést, októberben megérkezett a 700 millió Ft, jelenleg július van, vajon a város költségvetésében ez az összeg nem került felhasználásra, csak ott van. A másik pedig, hogy mennyivel kerül több mire és mennyi elvonást szenved meg a város. Azt gondolja, hogy igen sok cég valószínűleg megszűnik, a helyi iparűzési adóbevétel eléggé kétségesek, a költségvetésben szereplő 2,7 milliárd Ft teljesülése is. Abban igaza van képviselőtársának, hogy gyereknapot augusztusban, vagy szeptemberben például nem fognak tartani, de ebben az évben ez az első költségvetés módosítás. Az elmúlt években is 4-5 ilyen volt. Azt gondolja, hogy folyamatosan fogják igazítani a valósághoz és a realitásokhoz a költségvetést. Az aggodalmat kicsit túlzónak és kissé színpadiasnak tartja.
Simó Károly képviselő: Az előterjesztésben az szerepel, hogy 89 millió Ft-tal csökken a Sport Kft. finanszírozása. Ez egy picikét nem így van, mert az egyik soron csökken ugyan, de a másik soron 100 millió Ft értékben alaptőke emelés történt, lényegében megkapja a pénzt, sőt még többet is. Azt gondolja, hogy azok a tételek, amelyek titokban be vannak csempészve és polgármester úr azt szeretné, hogy ezek meg legyenek szavazva. Ezek tulajdonképpen arról szólnak, hogy növekednek a polgármester úr által igénybe vett külső tanácsadói díjak, lehet, hogy ügyvédek, nem tudja, hogy pontosan mit takar ez a sor, mert erről se kapott információt. Ennél a napirendi pontnál is érvényes, hogy szombaton írt e-mail-t, hogy küldjék meg írásban az előterjesztésben hivatkozott polgármesteri és jegyzői határozatokat, amelyek a saját hatáskörben való átcsoportosításokról szóltak, amiket lényegében 1 órával a bizottsági ülés előtt kapták meg, ezért nehéz volt ezeket áttekinteni és részleteiben elemezni. Hiányolja még, hogy azok az intézmények, amelyek nem működtek a pandémia ideje alatt, illetve például a közétkeztetés tekintetében, amire igen komoly összegeket irányoztak elő és ugye nem volt közétkeztetés, mert nem működtek az óvodák, iskolák, ezekről nem volt párbeszéd. Április végén benyújtott szabályszerű, SZMSZ szerű képviselői indítványt, amiről polgármester úr a jogszabály megsértésével nem hozott határozatot. Ennek egy részét most módosító indítványként újra benyújtotta, mert azt gondolja, hogy a költségvetésnek követnie kell a valós eseményeket. Két dologban egyetért Lengyel Péter képviselőtársával. Az egyik az, hogy kéri képviselőtársait, hogy szavazzák meg, hogy az Érdi Újság, Érd TV, az érdi média, amely lényegében mellette van az érdi eseményeknek és egy szócsőként szolgál a Városházának, annak a finanszírozása ne növekedjen. A másik, hogy az elmaradó rendezvényeket minél hamarabb át kellene tekinteni.
Szűcs Gábor alpolgármester: Csak emlékeztetni szeretné Simó Károly képviselőtársát, hogy az Egyebek napirend esetében tett fel kérdéseket, amikor még, mint ellenzéki frakcióvezető volt, akkor mindig azt a választ kapta, hogy 15 napon belül írásban válaszolnak. Ez a fajta demokratikus fejlődés, ami végbe ment, hogy nagyjából 1,5 – 2 napon belül képviselőtársa választ kap, az csodás és fényes.
Simó Károly képviselő: Ha alpolgármester úr számára csodás fejlődés az, hogy az előterjesztésben szerepel, hogy az előterjesztés mellékletét képezi a polgármesteri és jegyzői határozatok, ezeket nem találta az előterjesztések között a hivatkozott mellékletet és amikor kéri, hogy pótolják ezeket, akkor 1 órával a bizottsági ülés előtt megkapják és erre azt mondják, hogy csodás fejlődés, hát számára nem ez a csodás fejlődés. Nem véletlenül kereste. Kereste azt a bizonyos futópálya határozatot, hogy hogy történt az egész, volt-e egyáltalán a döntés meghozatalának időpontjában költségvetési előirányzat. Erre választ kapott a Pénzügyi Bizottság ülésén. Anélkül, hogy ne látták volna ezeket a saját hatáskörben történt módosítást, anélkül költségvetés módosításról nagyon nehéz dönteni. Szeretné emlékeztetni alpolgármester urat, hogy ilyen soha nem történt az elmúlt 13 évben, hogyha volt egy költségvetés módosítás, akkor a két ülés közötti polgármesteri hatáskörben hozott döntések, azok ne képezzék az előterjesztés mellékletét. Továbbra is azt gondolja, hogy a költségvetés módosításról szóló előterjesztés, az nem helyes arányokat határoz meg. Olyan dolgokra biztosít pénzt, ami nem fontos a városlakóknak. Elvonja például a csapadékvíz elvezetésre fordítható pénzeket. Azt gondolja, hogy ez nem helyes. Egy kicsit kevesebbet kellene a kürtökre szánni, a helyi propagandára, a szócsőre és sokkal többet a város fejlesztésére, például a csapadékvíz elvezető rendszer fejlesztésére. Ezt a részét az előterjesztésnek nem tudják támogatni, a cafeteria az mindenképpen helyes és jó dolog.
Dr. Csőzik László polgármester: Nagyon bekattant ez a szócső. Bezzeg Mészáros Lőrinc időszakban teljesen más volt a helyzet, amikor bekerülni sem lehetett az újságba. Na mindegy. Pontosan tudják, hogy miről szólt a Sport Kft. tőkeemelése, arról, hogy tudják biztosítani a munkavállalók bérét március, április, május és június hónapban. Ennek lett volna még néhány eszköze, lehetősége, szerinte ez volt a legkevésbé kockázatos. Miután kényszerűen be kellett, hogy zárják az Érd Arénát, ebből kifolyólag reklámszerződést nem lehetett kötni. Egyébként pedig a hideg rázta ki, hogy minden hónapban alá kellett írnia 58 millió Ft reklámszolgáltatásra vonatkozó utalást az önkormányzat részéről. Ez a korszak egyszer és mindenkorra eltűnt. Hogy ki mennyit tapsolt el meg hogy, csak az Érdi Sport Kft-nél volt egy olyan szerződés, amit sportmenedzseri szolgáltatásokra kötöttek, havi bruttó 5 millió Ft értékben. Az azért combos és ez a játék ment több éven keresztül. Most ebben az ügyben kezdődött el a nyomozás. Azt gondolaj, hogy azért a pofátlanságnak is van határa, ez biztos az a kategória. Mindenre odafigyelnek, az ügyvédi megbízásokra különösen. Egy általános ügyvéd dolgozik a városháza mellett, azt hiszi, hogy teljesen moderált díjszabással működik. 2017, 2018 és 2019-ban az előző városvezetés által alkalmazott ügyvédi iroda összesen 180 millió Ft-ot vett fel, majd utánanéznek. Tehát egészen más nagyságrendről van szó. A Modern Városok Program kommunikációjára havi 1,2 millió Ft-os kommunikációs szerződés volt. Mellette ott volt még a Gyarmati szerződés havi 4-500.000 Ft-ért és ezt még sorolhatná. Informatikára havertól 200 millió Ft 10 év alatt, a Deltától 1 milliárd Ft és még sorolhatná ezeket az összegeket. Úgy gondolja, hogy egy nagyon takarékos szisztémákra álltak át, ezt bárki megnézheti. Az egy szem nyomorult kommunikációs tanácsadási szerződést, amit Fehér Zsolttal kötöttek, azt most csökkentették le 540.000 Ft-ról havi 360.000 Ft-ra és ez is csak egy keretszerződés, soha nem maxolták ki egyetlenegy hónapban sem. Körülbelül így néz ki a dolog, meg úgy, hogy ügyelnek arra, hogyha a Polgármesteri Hivatalban, ha például egy vezetői státusz megszűnik – volt már ilyen példa, akkor ha meg tudják oldani – mégpedig meg tudják oldani a belső erőforrások átcsoportosításával – ne vegyenek fel a helyére embert. Úgy hiszi 5 olyan státusz megszüntetés volt az elmúlt hónapokban, ami itt szóba hozható és jelentős, kb. 30 – 40 millió Ft-os megtakarítást érhetnek így el évente. A takarékosság az, ami leginkább a vezérelv. Nincs szó pénzszórásról, rendezvények esetében sem, amiket egyelőre úgy hagyták, ahogy benne volt a költségvetésben, nem nyúltak hozzájuk, a Szepes Gyula Művelődési Központ vezetőjével folyamatosan, kéthetente tárgyalnak és megnézik, hogy mi a helyzet. Nyilván most furán néz ki, hogy ott van még benne a május elsejei, a gyereknap stb. A következő költségvetés módosításban ezeket rendezni fogják, de tudni kell ehhez is, hogy meddig nyújtózkodhatnak. Egy ilyen alacsony költségvetésű rendezvényt engedélyezett, úgy gondolta, hogy ez jár az érdieknek a vírus elmúltával, a főtéri esték, ennek a költségvetési háttere eltörpül a nagy összegek mellett. Közben szeretnének Érdi Jazz Fesztivált tartani szponzorációból. Az Érdi Művésztelepet el kellett hagyni, de maguk a művészek is jelezték, hogy elengednék ebben az évben. Nagyon nagy lyukat ütött a költségvetésben a 240 millió Ft elvonás. Ha csupán 240 millió Ft elvonásáról lett volna szó, akkor még felmerülhetett volna az a gondolat, hogy Érd is járuljon hozzá szolidáris alapon az ország nagy költségeihez, de úgy látja, hogy Érdnek nem dotálónak kellene lennie, hanem pont az önkormányzatokat kellene megsegíteni ebben a helyzetben, mert atomforrás hiányosak, a saját bevételeik csökkennek. A nagyvárosok helyi iparűzési adóbevétele folyamatosan csökken, hol a volumen, hol pedig a likviditást biztosító áramlás nem megfelelő. Szerinte inkább fordítva kellett volna nézni ezt a dolgot, hogy milyen plusz támogatásokat kaphatnának az önkormányzatok a kormány, vagy az állam részéről, hiszen a kormány az tud hova hátrálni, ott lehet adósságot keletkeztetni, ott lehet hitelt felvenni, ott nagyobb mértékben lehet átcsoportosítani, ők már nem nagyon tudnak hova hátrálni, ki vannak feszítve. Ott van az 1 milliárd Ft-os rés, építményadó ágon is bejön 1 milliárd Ft, tehát valójában az önkormányzatnak az éves működési költségeit, amennyiből működik egy kicsi fejlesztési többletet feltételezve, tehát kicsi saját fejlesztést és a pályázatok önrészeit, na ennek a kettőnek, ha nem nézné, akkor 2 milliárd Ft lenne a deficit oldala. Ebből a felét eltüntetik a lakossági magas építményadóval, rendben van, ez így megy 10 éve, de a helyi iparűzési adó ágon meg araszolnak csak felfelé, ott most a rendeletmódosítás megteremti végre a lehetőségét annak, hogy érdemi áttörést érjenek el. Meglátják. De azért nézzenek már szembe tényleg azzal, hogyha a Polgármesteri Hivatalnak van igaz, akkor eltűnik a költségvetésből 700 millió Ft idén és akkor mit csinálnak, hova fognak fordulni, vagy mit fognak bezárni, vagy kinek a fizetését fogják csökkenteni, vagy egyáltalán milyen eszközökhöz fognak nyúlni. Ezek megválaszolatlan kérdések és szerinte ezekkel kell kezdeni. És akkor még nem beszél arról, ami itt a sajtóban megy, de tény, 70 millió Ft-os visszafizetésre kötelezték az önkormányzatot és ha az jogerőssé válik és végrehajtható, akkor megint mit fognak csinálni. Akkor mehet megint a kormányhoz könyörögni, hogy engedje el ezt, vagy vállalja át. Nem tudja, de erre is idén sor kerül. Higgyék el, hogy mindenféle jogorvoslatot igénybe fognak venni. Ez megtörtént, a jogi eljárásokban azt az álláspontot fogják képviselni, hogy ez nem szerencsés, jogtalan, célszerűtlen, nem így kellett volna, támadják a döntést. Természetesen teszik ezt azért, mert kinek hiányzik az, hogy elvonjanak 70 millió Ft-ot. De azért meg lehet nézni a tényeket, hogy ez milyen sztoriból pattant ki, megírták az újságok. Szerinte ez rémes valahol. Ez az egyik. A másik, amit már szintén meg kellett pendíteni, lassan a végéhez érkezik a Műszerautomatika per, gyakorlatilag a végére ért a szakértői bizonyítás, 426 millió Ft a tét. A bíró gyakorlatilag berekesztette a tárgyalást, döntést fog hozni. Az a döntés, mivel közigazgatási perrendtartásban vannak, jogerős és végrehajtható. Kamatokkal együtt 426 millió Ft, mit csinálnak, ha nem az önkormányzat javára dönt a bíróság. Ő is ügyvéd volt és ebből arra lehet következtetni, hogy meg fogja ítélni az eljáró bíróság, iszonyatos összeg. Nyilván voltak ilyen puhatolózások és az tűnik ki, hogy nem nagyon akarnak eltekinteni tőle, hogyha ezt megítélik az ellentétes félnek, akkor megnézhetik magukat. De ne legyen ez 426 millió Ft, legyen 40 millió Ft, az is kegyetlen sok. Ezek mind-mind olyan tényezők, amelyek nehezítik az ember optimizmusát, meg gyengítik az optimizmusát. De most tegyék félre ezt, mert nagyon reméli, hogy nem kerül erre sor, sem egyik, sem másik fronton, valahogy meg tudják úszni. Vagy ha nem tudják megúszni, akkor kapnak segítséget, hogy ne kelljen az érdi adófizetők pénzéből kifizetni ezeket a tetemes összegeket.
Péterfia Krisztina Közgazdasági Irodavezető: A rendelethez benyújtott módosító indítvány intézményi költségvetést érintene. Elhangzott, hogy bizonyos rendezvények nem kerültek megtartásra, de ezzel egy időben az intézmény saját bevétele se realizálódott. Ugyanez az étkezési térítési díjaknál is, azok sem realizálódtak, mint bevétel. Ezzel kapcsolatban az Áfa visszaigénylés se realizálódott az intézményeknél, mint bevétel. Jogszabály szerint az intézményeknek július 20-án kell június 30-ai időközi költségvetési jelentést leadniuk és ekkor fogják pontosan látni azokat a pénzforgalmi eseményeket ami alapján ezeket a módosító tételeket be lehetne építeni az intézmények költségvetésébe és az önkormányzat költségvetését esetleg a kiadási oldalon ezzel csökkenteni, vagy a bevételét növelni. A folyamat el fog kezdődni, de nem ilyen egyszerű, hogy vonalat húznak, hogy ezek az események elmaradtak, mert például a bérletek, amiket a Szepes Gyula Művelődési Központban az emberek megváltottak, azt is vagy vissza kell fizetni, vagy utólag kell előadást tartani, tehát ez egy összetettebb, bonyolultabb folyamat.
Dr. Csőzik László polgármester: Szemléltetésként még egy kiegészítés. Zsirkai Lászlóval kidolgoztatta, hogy mi a helyzet például az Érdi Városfejlesztési és Szolgáltató Kft-nél, mert ugye szóba került, hogy a járványnak azért volt jótékony hatása is, vagy lehetett jótékony hatása is, nem kellett annyit fizetniük. Az Érd Arénában a tervezett bevételek elmaradása 18,42 millió Ft, a Gárdonyi Tanuszodánál 8 millió Ft, tehát összesen majdnem 26,5 millió Ft kiesik, ahhoz képest, amit vártak. És akkor még ott van, hogy nem biztos, hogy azok a nagy rendezvények, amelyekkel kalkuláltak az üzleti tervben, azok megrendezésre kerülnek. A Nyitnikék például már elmaradt, lehet, hogy ősszel lesz, nincs erre vonatkozóan információja, de például a dartsok négy rendezvényt tervezetek, nem tudja, hogy ezeket megtartják-e. Kézilabda vonatkozásában lesz előrelépés, mert a Dunaújvárosi Kohász Kézilabda Akadémia és talán a Ferencváros és MTK EHF-kupa mérkőzéseit is itt fogják játszani, de ezek eltörpülnek azok mellett, amikről most szó van. Ez jelen van és nyilván rontja a pozíciójukat. Még annyit, hogy adtak be támogatási kérelmet az államhoz. A Belügyminisztériumnál volt olyan lehetőség, hogy a pandémia időszak alatt felmerült plusz költségek elszámolása, egészben vagy részben történő állami kipótlása, 131 millió Ft-ra adtak be igényt. Ebben benne van a rendkívüli segély is. Meglátják, hogy ebből mennyit kapnak, vagy kapnak-e egyáltalán. Ez mondjuk segíthet a hiány esetében, hogy ne legyen olyan nagy.
Simó Károly képviselő: Reméli, csak nyelvbotlás volt, hogy a járványnak voltak jótékony hatásai. A járvány sajnos azt is okozta, hogy ha nem működtek az intézmények, akkor ott nincsenek ezzel kapcsolatos költségek, pont erről beszélt, hogy a teljes költségvetést át kellene tekinteni, ezt kellett volna kidolgozni. Reflektálni, illetve reagálni kellene ezekre a dolgokra, mind a bevételi, mind a kiadási oldalon. Most azt láthatjuk ebben a költségvetés módosításban, hogy ami szimpatikus emelik, ami pedig úgy tűnik, hogy számukra nem fontos azt csökkentik, még mindig azt javasolja, hogy gondolják ezt át.
dr. Csőzik László polgármester: Jelenleg, amit nagyon fontosnak ítéltek azt építették be, nyilván még csomó dolgot rendezni kell menet közben.
Szűcs Gábor alpolgármester: Nem kívánja a múltat elemezni, a jövőre tekintve legalább olyan jól tudja mindenki, hogy a város gazdasági helyzete katasztrofális. Erre még rájöttek a kormányzati elvonások, mint a gépjárműadó-, reklámadó bevétel elvonása, illetve maga a járvány okozta kiadások, sajnálatos, hogy nagyon sok cég csődbe ment, az adóalanyok száma ezáltal vélhetően csökkenni fog, jövő évben pedig várhatóan megjelenhet a szolidaritási hozzájárulás, ami ugyancsak új tétel lesz kiadási oldalon, amit a közösből az államkasszába be kell fizetni, ezek megint csak a helyi fejlesztések elől veszik el a pénzt. Azt gondolja ebben az esetben, hogy az előző ciklusban is megtörtént, hogy az akkori ellenzék egyetértve egyes kérdésekben közösen léptek fel adott ügyekért, ezt ugyanúgy most is meg kellene tenniük, hogy azok az elvonások, melyek az államkasszába folynak be, helyben maradjanak, a forrásaikat a helyi emberek fejlődése érdekébe használhassák fel.
T. Mészáros András képviselő: Karinthy idézetet említ.Érd MJV önkormányzatának költségvetése, soha nem volt a világ-, vagy akár az ország legjobb költségvetése, nem a leggazdagabb városok közé tartoznak, ennek ellenére az elmúlt években mindig megoldották a gondokat. A problémák pedig olyanok, hogy mindig marad belőle valamennyi, nagy valószínűség szerint a jövő évben is lesznek újak, és azokat is meg kell oldani, hiszen erre jelentkeztek, hogy ezeket meg fogják oldani, jobban, mint az előző ciklusokban. Náluk soha nem volt olyan, hogy el kell bocsátani embereket, itt már felmerült, ahogy az is, hogy a fizetéseket kell csökkenteni, itt már többször felmerült, az önkormányzati világ sohasem volt egyszerű, erről szól. Ha ezt nem tudták, mostanában kezdik megtanulni, de akkor meg nem kellett volna jelentkezni, hogy majd jobban csinálják. Folyik a visszafelé mutogatás, de azért az elmúlt 10 évben ide került több, mint 100 milliárd forint. Reméli, hogy a következő 10 évben is ide fog kerülni több, mint 100 milliárd forint, akár az Önök, akár az ő közreműködésükkel, és akkor lehet fejleszteni a várost. Az elmúlt Közgyűlésen megszavazták az adócsökkentési elképzelést, úgy gondolják, hogy akár stratégiailag lehet benne valami, azonban ez, majd csak 5 év múlva fog működni, előtte a negatívumok jelennek meg az építményadó esetében, valamint az iparűzési adó leszállítása esetében is, mintegy 5 éves időtartamon belül fognak megjelenni, ha pozitívum és valóban megjelennek a városban a befektetők. A jelenlegi költségvetés módosítással nagy baj nincs, nem arra költik, amire ők költenék, és nem olyan arányban, de azért nem kell Simó Károlyt kinevezni rossz tanulónak.
dr. Csőzik László polgármester: 240 millió forint mínusz, 150 millió mínusz, valamint 16 millió mínusz, mely biztos a jövő évre vonatkozóan, és nem tudják, hogy lesz-e működési támogatásuk 2021-re, így indulnak neki a következő évnek. Tudja, hogy az élet egy állandó válságmenedzselés, ezek problémák, vélhetően meg fogják oldani, azonban ilyen helyzet még soha nem volt, ez rendkívüli szituáció, hogy jön egy koronavírus járvány és megállítja a gazdaságot, leállítja 3 hónapra és még nem ismert, hogy ennek milyen káros következményei lesznek a költségvetési intézményekre, az országra a gazdaságra nézve. Úgy gondolja, hogy akkor jár el helyesen, ha elmondja, hogy mi a kitettség és a legnegatívabb forgatókönyv, természetesen minden ilyet igyekeznek elkerülni. Mint ahogy hiába írták meg, hogy nem lesz juttatása a köztisztviselőknek, ki tudták gazdálkodni, mint ahogy hiába írták meg, hogy tömeges elbocsátás lesz, szó sincs ilyesmiről, gyakorlatilag nem volt olyan, hogy valaki a koronavírus miatt el kellett volna küldeni, akikről beszélt, teljesen más okból szűnt meg a foglalkoztatásra irányuló munkaviszonyuk. Természetesen figyelnek a közpénzköltésre, a takarékosság jegyében, tovább minden költést nem tudnak leállítani. Úgy kell előre menni, hogy bízzanak a jövőben, próbálják meg a bevételi oldalt erősíteni, bár erre vonatkozóan nem hangzott el semmi. Úgy gondolja továbbá, hogy téves a megállapítás, hogy a helyi adórendelet módosításának negatív következményei lennének rövid távon, amennyiben bejön a várakozás, már jövő év közepétől ez termőre fordulhat, nem véletlenül állapítottak meg két lépcsős bevezetést, amennyiben nem fordul termőre, nem jön be a várakozás, még az idén módosítják a rendeletet. Időben fognak lépni, ugyanakkor kiváló lehetőség volt, hogy a statikus körből ki tudjanak lépni egy sokkal dinamikusabb irányba.
Lengyel Péter képviselő: 240 millió forintos mínuszhoz a gépjárműadó tekintetében bátran tegyenek hozzá még 30 millió forintot, mert a teljesülés 2019. évre 270 millió forint volt, bár a költségvetési soron 240 millió forint szerepel. Az Iparűzési adó módosítása tekintetében egyrészt ez egy feltételes csökkentés, hozzáteszi, hogy 2%-ról csökkentették 1,8%-ra.
T. Mészáros András képviselő: A költségvetés indításánál 250-300 millió forint plusz volt a normatív támogatások emelése, mely szintén az államtól érkezett. A 700 millió forint tavalyi évben már átutalásra került az idei évre, de ez nem került elhasználásra, ez mintegy 1 milliárd forint pluszt is jelent. Meg kell oldani a problémákat, vagy legalábbis meg kellene próbálni. Felhívja a figyelmet, hogy dr. Csőzik László mondta az ATV adásában, hogy több száz fős elbocsátásra kerülhet sor. Hozzáteszi, hogy mióta él, azóta mindig válság volt, válság is lesz, és még sorolhatná a példákat. A válságot fel kellene arra használni, hogy jól működtessék a folyamatokat. A válságba hozzanak minden évben 10 milliárd forintot, mert akkor lehet fejleszteni a várost, amennyiben nem hoznak ide ekkora összeget, beszélgethetnek arról, mennyit vonat el a kormány stb, csak nincs jelentősége.
dr. Csőzik László polgármester: Fel lehet menni a sztratoszféráig és lírai ködökkel jellemezni a helyzetet, a számok maradnak. Az biztos, hogy olyan intézkedések születtek kormányzati szinten, melyek érintik a várost és eddig nem voltak, eddig volt gépjárműadó, most pedig nincs, ráadásul a jövő évben sem lesz, ez utóbbi értelmét nem tudja megérteni, semmi szükség nem volt arra, hogy ez 2021-ben is elvonásra is kerüljön. Levitték az iparűzési adóerő mutatószámot, 32 ezerről, 22 ezerre, melybe beleesnek 24 ezerrel. Jövőre a hivatal számítása szerint bő 150 millió forintot le kell adni az államnak ebből. Nagy kérdés, hogy a működési támogatás megkapják-e, vagy amennyiben részösszeget, akkor azt milyen összegben, ez minden évben ott lesz. Korábbiakban is hiába fordultak az államtitkár úrhoz, eltekintett attól, hogy növelje az összeget, a tavalyi évi költségvetése hiába használható fel az idén, de ez az összeg a tavalyi évi költségvetés kiegyensúlyozására szolgált, bár idén december 31-ig lehet ezt felhasználni, azért ebben jócskán benne vannak. 1,1 milliárd forintnak kellett volna befolyni májusban, 973 millió forint jött be, a pandémia esetében 50-60 millió forint pluszt kellett fizetni, ezt ki fogják számolni, ahogy a rendkívüli segély összegét is. Látható volt a Városfejlesztési Kft-n keresztül, hogy mennyi plusz költség volt, a jótékony hatást T. Mészáros András úr úgy fogalmazta meg a sajtótájékoztatón, hogy a járványnak köszönhetően megtakarítások is keletkeztek az önkormányzatnál, melyhez nagyon magas összeget rendelet, ez biztosan nem igaz. A járvány ezzel szemben véleménye szerint mínuszokat hozott, növelte a kiadásokat és csökkentette a bevételeket. Szerencsére a kormányzati szervekkel kiváló kapcsolatot tudtak eddig kialakítani, függetlenül attól, hogy egy ellenzéki szövetség nyerte meg a választásokat reméli, hogy ez marad is, ennek jegyében zárja le a vitát. Ismerteti az „Országos Futópálya-építési Program” című pályázatra biztosított önrész visszavonására vonatkozó javaslatot. Hozzáteszi, hogy nem volt benne a pályázati kiírásban az, hogy csak az indulhat, akinek nincs a területén futópálya, teljesen megfeleltek a kiírásnak, jó kapcsolatban voltak Révész Máriuszékkal, megtekintették a helyszínt, szóban értesítették őket, hogy nyertek, melyet írásban is megkaptak, majd 5 napra rá, a miniszterelnökség másik részlege észlelte, hogy a záportározó esetében már van egy futókör. Nem mondja azt, hogy ezt direkt lett volna, hiszen volt olyan ahol ellenzéki város nyert, a sajtóban sem mondott mást, szerencsétlenül írták ki, az elején kiírhatták volna, hogy ahol van futópálya, meg se próbáljanak jelentkezni a városok. Egy parkot szerettek volna még építeni ezen felül a Szilvafásban, mely rengeteg problémát felszínre hozott. Helyette a Darukezelő utcában lesz egy hasonló jellegű parkos fejlesztés. Elsőként felteszi Simó Károly települési képviselő módosító indítványát.
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése 5 igen szavazattal, 10 ellenszavazattal és 1 tartózkodás mellett elutasította Simó Károly települési képviselő módosító indítványát
A módosító indítványról a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:
Andrasek Mónika |
Nem |
Antunovits Antal |
Igen |
Dr. Asztalos Éva |
Nem |
Dr. Bács István |
Távol |
Balla Imre |
Nem |
Csépán István |
Nem |
Dr. Csőzik László |
Nem |
Csornainé Romhányi Judit |
Nem |
Demjén Attila |
Igen |
Fülöp Sándorné |
Igen |
Gál Alex |
Távol |
Gregus László |
Nem |
Lengyel Péter |
Nem |
Simó Károly |
Igen |
Szűcs Gábor |
Nem |
Tekauer Norbert |
Tartózkodik |
Tetlák Örs |
Nem |
T. Mészáros András |
Igen |
dr. Csőzik László polgármester: Felteszi szavazásra az előbb említett I. határozati javaslatot.
Az előterjesztett és szavazásra feltett határozati javaslat:
„Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése – tekintettel arra, hogy az „Országos Futópálya-építési Program”című felhívásra a 23/2020. (IV. 23.) számú határozata alapján benyújtott pályázat szerinti beruházás nem valósul meg – rögzíti, hogy a pályázati önrész összegét, 37.600.000 forintot a költségvetésben a céltartalék soron elkülöníteni nem szükséges.
Határidő: azonnal
Felelős: dr. Csőzik László polgármester”
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése 11 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 5 tartózkodás mellett az alábbi határozati javaslatot fogadta el:
64/2020. (VI. 29.)
h a t á r o z a t a
az „Országos Futópálya-építési Program” című pályázatra biztosított önrész visszavonásáról
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése – tekintettel arra, hogy az „Országos Futópálya-építési Program”című felhívásra a 23/2020. (IV. 23.) számú határozata alapján benyújtott pályázat szerinti beruházás nem valósul meg – rögzíti, hogy a pályázati önrész összegét, 37.600.000 forintot a költségvetésben a céltartalék soron elkülöníteni nem szükséges.
Határidő: azonnal
Felelős: dr. Csőzik László polgármester
A határozati javaslatról a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:
Andrasek Mónika |
Igen |
Antunovits Antal |
Tartózkodik |
Dr. Asztalos Éva |
Igen |
Dr. Bács István |
Távol |
Balla Imre |
Igen |
Csépán István |
Igen |
Dr. Csőzik László |
Igen |
Csornainé Romhányi Judit |
Igen |
Demjén Attila |
Tartózkodik |
Fülöp Sándorné |
Tartózkodik |
Gál Alex |
Távol |
Gregus László |
Igen |
Lengyel Péter |
Igen |
Simó Károly |
Tartózkodik |
Szűcs Gábor |
Igen |
Tekauer Norbert |
Igen |
Tetlák Örs |
Igen |
T. Mészáros András |
Tartózkodik |
dr. Csőzik László polgármester: Felteszi szavazásra a II. határozati javaslatot.
Az előterjesztett és szavazásra feltett határozati javaslat:
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a 255/2019. (XII. 19.) számú határozatát az alábbiak szerint módosítja:
„Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény személyi hatálya alá tartozók, a közalkalmazotti jogviszonyban álló mezőőrök, valamint a polgármesteri hivatalnál munkaviszonyban álló munkavállalók béren kívüli juttatásainak keretösszegét 2020. évre a Magyarország 2020. évi központi költségvetéséről szóló 2019. évi LXXI. törvény 58. § (4) bekezdése alapján bruttó: 430.000 forint/fő/év összegben állapítja meg.”
A döntés végrehajtásához szükséges forrás az önkormányzat 2020. évi költségvetésében rendelkezésre áll.
Határidő: 2020. július 31.
Felelős: dr. Csőzik László polgármester"
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése 16 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül az alábbi határozati javaslatot fogadta el:
65/2020. (VI. 29.)
h a t á r o z a t a
a közalkalmazotti jogviszonyban álló mezőőrök, valamint a polgármesteri hivatallal munkaviszonyban álló munkavállalók béren kívüli juttatásai 2020. évi keretösszegének megállapításáról szóló 255/2019. (XII. 19.) határozat módosításáról
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a 255/2019. (XII. 19.) számú határozatát az alábbiak szerint módosítja:
„Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény személyi hatálya alá tartozók, a közalkalmazotti jogviszonyban álló mezőőrök, valamint a polgármesteri hivatalnál munkaviszonyban álló munkavállalók béren kívüli juttatásainak keretösszegét 2020. évre a Magyarország 2020. évi központi költségvetéséről szóló 2019. évi LXXI. törvény 58. § (4) bekezdése alapján bruttó: 430.000 forint/fő/év összegben állapítja meg.”
A döntés végrehajtásához szükséges forrás az önkormányzat 2020. évi költségvetésében rendelkezésre áll.
Határidő: 2020. július 31.
Felelős: dr. Csőzik László polgármester
dr. Csőzik László polgármester: Felteszi szavazásra a rendelet-módosítási javaslatot.
Az előterjesztett és szavazásra feltett rendelet-módosítási javaslat:
„Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § Az Érd Megyei Jogú Város 2020. évi költségvetéséről szóló 3/2020. (II.28.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 2. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„2. § (1) A Közgyűlés az Önkormányzat 2020. évi költségvetési bevételét 12.200.877831 forintban, a belföldi értékpapírok bevételeit 2.000.000.384 forintban az előző évi maradvány igénybevételét 41.506.066.264 forintban, a működési célú hitelfelvételét 1.680.666.768 forintban, az államháztartáson belüli megelőlegezések összegét 980.285 forintban, a bevételi főösszegét 58.388.591.532forintban állapítja meg.
A Közgyűlés az Önkormányzat 2020. évi költségvetési kiadásait 56.561.927.993 forintban, működési célú hitel visszafizetését 1.680.666.768 forintban, az államháztartáson belüli megelőlegezések visszafizetési kötelezettségét 145.996.771 forintban, belföldi értékpapírok kiadását 0 Ft-ban, a kiadási főösszegét 58.388.591.532 forintban állapítja meg.”
2. § A Rendelet 3. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„3. § (1) A 2. § (1) bekezdésében jóváhagyott kiadásokból az Önkormányzat tartalék előirányzata 639.183.878 forint, ebből
általános tartalék |
119.310.488 forint |
céltartalék |
519.8736.390 forint” |
3. § A Rendelet 8. § (3) bekezdése helybe a következő rendelkezés lép:
„(3) A Polgármesteri Hivatal és az önkormányzat munkavállalói a Közgyűlés __/2020. (VI. 29.) számú határozatával módosított 255/2019. (XII. 19.) számú határozata alapján bruttó 430.000forint cafeteria juttatásban részesülnek.”
4. § A rendelet 1–21. melléklete helyébe a jelen rendelet 1–21. melléklete lép.
5. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba. „
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése 10 igen szavazattal, 5 ellenszavazattal, 1 tartózkodás mellett - minősített többséggel - az alábbi rendelet-módosítási javaslatot fogadta el:
16/2020. (VI. 29.)
önkormányzati rendelete
az Érd Megyei Jogú Város 2020. évi költségvetéséről szóló
3/2020. (II. 28.) számú önkormányzati rendelet módosításáról
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § Az Érd Megyei Jogú Város 2020. évi költségvetéséről szóló 3/2020. (II.28.) önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 2. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„2. § (1) A Közgyűlés az Önkormányzat 2020. évi költségvetési bevételét 12.200.877831 forintban, a belföldi értékpapírok bevételeit 2.000.000.384 forintban az előző évi maradvány igénybevételét 41.506.066.264 forintban, a működési célú hitelfelvételét 1.680.666.768 forintban, az államháztartáson belüli megelőlegezések összegét 980.285 forintban, a bevételi főösszegét 58.388.591.532forintban állapítja meg.
A Közgyűlés az Önkormányzat 2020. évi költségvetési kiadásait 56.561.927.993 forintban, működési célú hitel visszafizetését 1.680.666.768 forintban, az államháztartáson belüli megelőlegezések visszafizetési kötelezettségét 145.996.771 forintban, belföldi értékpapírok kiadását 0 Ft-ban, a kiadási főösszegét 58.388.591.532 forintban állapítja meg.”
2. § A Rendelet 3. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„3. § (1)A 2. § (1) bekezdésében jóváhagyott kiadásokból az Önkormányzat tartalék előirányzata 639.183.878 forint, ebből
általános tartalék |
119.310.488 forint |
céltartalék |
519.8736.390 forint” |
3. § A Rendelet 8. § (3) bekezdése helybe a következő rendelkezés lép:
„(3) A Polgármesteri Hivatal és az önkormányzat munkavállalói a Közgyűlés 65/2020. (VI. 29.) számú határozatával módosított 255/2019. (XII. 19.) számú határozata alapján bruttó 430.000forint cafeteria juttatásban részesülnek.”
4. § A rendelet 1–21. melléklete helyébe a jelen rendelet 1–21. melléklete lép.
5. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
A határozati javaslatról a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:
Andrasek Mónika |
Igen |
Antunovits Antal |
Nem |
Dr. Asztalos Éva |
Igen |
Dr. Bács István |
Távol |
Balla Imre |
Igen |
Csépán István |
Igen |
Dr. Csőzik László |
Igen |
Csornainé Romhányi Judit |
Igen |
Demjén Attila |
Nem |
Fülöp Sándorné |
Nem |
Gál Alex |
Távol |
Gregus László |
Igen |
Lengyel Péter |
Igen |
Simó Károly |
Nem |
Szűcs Gábor |
Igen |
Tekauer Norbert |
Tartózkodik |
Tetlák Örs |
Igen |
T. Mészáros András |
Nem |