Kopor Tihamér képviselő: Kérdése, hogy van-e információ az Érdligeten lévő Lidl további terveivel kapcsolatban. Kéri, hogy a Papi földeken találjanak megoldást arra, hogy a Tétényi út erősen igénybe van véve a zajló építkezések miatti teherforgalom tekintetében, sokan közlekednek azon az útvonalon, gyalogosan nagyon nehézkes a közlekedés. Most már megvan a kerítés, melynek mentén javasolja a murvás, ideiglenes járda kialakítását.
Dr. Bács István alpolgármester: A Lidl-lel kapcsolatos kérdésnek utánakérdeznek. A másik kérdéssel kapcsolatban kéri, hogy Horváth Andrea, a Városfejlesztési és Városüzemeltetési Iroda vezetője nyújtson tájékoztatást.
Horváth Andrea, a Városfejlesztési és Városüzemeltetési Iroda vezetője: Elmondja, hogy az említett helyszínen két építkezés van folyamatban, a Papi földeken lévő munkálatok és a 40-es vasútvonal építése. Mindkét beruházás kivitelezőjével többször felvették a kapcsolatot, hogy a Tétényi utat és a környezetét tegye rendbe, helyszíni szemléken is részt vesznek velük, akkor javulás mutatkozik, de most ismét megnézik a fennálló helyzetet és felhívják a figyelmüket a helyreállításra.
Dr. Bács István alpolgármester: Ennek eredményéről és a Lidl-el kapcsolatos válaszról tájékoztatást kap képviselő úr, ez utóbbival kapcsolatban, amikor a Lidl képviselője válaszol.
Dr. Csőzik László képviselő: Az ülés elején történtekhez szeretne néhány dolgot hozzáfűzni. Antunovits Antal képviselő társa arra kérte a Közgyűlés többségét, hogy még napirendre se vegye az ellenzéki képviselők javaslatát, mellyel kapcsolatban három állítást tett. Úgy gondolja, hogy ez a három állítás nem állja meg a helyét, erre kíván reflektálni, hogy ne úgy fejezzék be ülést, hogy a Fideszes többség még azt sem hagyta, hogy a pástra álljanak. Amikor a legutóbbi ülésen szóba került a rabszolga törvény alkalmazása, akkor sorra olyan jellegű nyilatkozatok hangzottak el a pulttól, hogy nem kívánja a városi többség, illetve a városháza alkalmazni ezeket a rendelkezéseket, nem kíván vele élni. Javaslatuk nem törvénysértő, az volt alkotmánysértő, ahogy a Parlament azt elfogadta. Ez a javaslat nem megy szembe a képviselői esküjükkel, pontosan arra apellál, hogy a munkavállalói jogokat egy ilyen, egyébként véleménye szerint erkölcstelen javaslattal szemben, hogyan lehet helyben figyelembe venni. Semmi mást nem kértek, csak azt, hogy ezt a törvényi lehetőséget ne alkalmazza a Polgármesteri Hivatal és azok a cégek, melyek városi tulajdonban vannak, tehát nem azt mondták, hogy menjen szembe a törvényi rendelkezéssel Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata, hanem azt kérték, hogy ne éljen a törvény által biztosított lehetőséggel. A szóban forgó rendelkezések ugyanis egy lehetőséget adnak arra, hogy a munkáltató a munkavállalóval megállapodjon, kettőjük között azonban egy hierarchikus viszony van, nincs egyenlőség semmilyen módon, erre a bírói gyakorlat jó pár alkalommal rámutatott, ezért azt gondolják, hogy a javaslat abszolút életképes, morális és jogi szempontból is megállja a helyét. Nem véletlen az a cizelláltság, amivel a határozati javaslatot megfogalmazták. Bizonyos esetben tudnak utasítni, ezek a gazdasági társaságok vezető tisztségviselői, más esetekben úgy gondolták, hogy nincs utasítási joguk, viszont egy erős felhívást meg tudnak fogalmazni, például a jegyző irányába is, ez lett volna a cél. A harmadik vetülete az lett volna, hogy az érdi székhelyű magántársaságokat tudják felkérni arra, hogy ne éljenek ezzel a lehetőséggel, tehát nem törvény be nem tartását kérték, hanem azt, hogy a törvény által biztosított - szerintük hasztalan egyébként - erkölcstelen és jogilag is megkérdőjelezhető lehetőséggel ne éljenek a szóban forgó vezetők. Az pedig, hogy ez anarchiát szítana teljesen abszurd állítás, tehát ennyiben ezt visszautasítják. Elmondja, hogy az Ébenfa és Égerfa utca kereszteződésében lévő játszótéren már hónapok óta leszakadtak a láncok a kosárlabda palánkon, kéri ennek pótlását, hogy a játék teljes értékű lehessen, továbbá az Európa sétányon található testvérvárosi táblák megfelelő tájolását kéri elvégezni.
Antunovits Antal képviselő: Dr. Csőzik László képviselőnek elmondja, hogy nagyon jól betanulta az elmondott szöveget, már többször hallotta, megnézte a facebookon. Decemberben, amikor a karácsonyi énekek szóltak a Polgármesteri Hivatalnál, akkor a másik oldalon felvonultak a városban és a Fideszt, a városvezetést ordenáré módon, mindenféle szóval illették. Ezt szerették volna most is a Közgyűlésben. A rabszolgatörvény gyanánt 100 ember vonult fel velük, valamint a város forgalmát lassították luxus terepjárókkal, nem látta a munkásosztályt. Az Érdi Újságtól helyreigazítást kér, mivel Hancsovszki János 2019. január 24-én halt meg, és január 8-ára van kiírva a temetése, tehát kéri javítani 2019. február 8-ára. Kéri, Mészáros Mihályt, az ÉKFI intézményvezetőjét, hogy a Kerülő, Judit és Júlia utca kátyúzását végezzék el soron kívül, továbbá érkezett egy e-mail, hogy a Járom és Kerék utca teljesen jeges. A Városfejlesztési és Városüzemeltetési Irodától ismételten kéri a közvilágítási lámpák körül a fák gallyazását a lakótelepen, hozzáteszi, hogy az Alsó utcában lévő napelemes lámpák sem működnek rendesen.
Szűcs Gábor képviselő: Antunovits Antal által elmondottakra kíván reagálni. Amit képviselőtársa nyújtott a mai Közgyűlés elején, szánalmasnak tartja. Elszomorító, hogy valaki mást vádol, hogy képviselői esküjével szembemegy, miközben maga teszi azt. Úgy gondolja, ha végigolvasta volna az előterjesztést, a javaslatukat, rájött volna, hogy ez az érdi dolgozók és az érdiek érdekében szólt. Szomorú, hogy erre sem vette a fáradtságot, mint ahogy láthatták, hogy még az előre megírt szövegét sem tudta betanulni, mert fel kellett olvasnia. A jövőre nézve javasolja, hogy amennyiben a Fidesz frakció úgymond utasítását hajtja végre képviselő társa - bár sokkal többet néz ki képviselőtársából és sokkal többre becsülte régi ismeretségük okán - akkor legalább igyekezzen leplezni azt, hogy ennyire nyilvánvalóan utasítást hajt végre. Szomorú, hogy képviselőtársát a saját frakciója olyan helyzetbe hozza, hogy egy ilyen szánalmas mutatványt kell bemutatnia. Az ÉKFI-től kéri, hogy Érdliget felső részén, a Vincellér utca környékén a mellékutcákban időnként lehetetlen állapotok vannak, a dombról nem lehet lejutni a főközlekedési utakra, hogy legalább a levezető utak (Gyopár, Alsóvölgyibe vezető utak, Bajuszfű utca) a havazás után is járhatóak legyenek. Elhangzottak Antunovits Antal képviselőtársától, hogy milyen ritmusok szóltak a városvezetésre, meg a Fideszre, nem emlékszik olyan rigmusokra, melyek erőszakosak lettek volna, vagy serkentően hatottak volna az anarchia irányába, viszont emlékszik, amikor jó néhány éve Fideszes képviselőtársai mondtak olyan szavakat az akkori kormányra és kormánypártokra, melyek nem való úriemberhez. Először nézzenek mindig magukba, gondolkozzanak el azon, miket műveltek adott esetben 8-10 évvel ezelőtt, és utána tegyenek bármilyen megjegyzést, adott az ellenzék, vagy a túloldal képviselőire. A Közgyűlésben nem erről kellene szólnia vitának, hanem képviselői esküjükhöz hűen arról kellene szólnia, hogy hogyan tudnák az érdi dolgozókat megvédeni. Szomorúan látja, hogy erre a Fideszes többség nem tartott igényt. Remélik, hogy akár egy kezdeményezett rendkívüli ülésen, vagy a következő ülésen ezt meg tudják tenni.
Dr. Havasi Márta képviselő: Elmondja, hogy 2012-ben került elfogadásra a Munka törvénykönyve, mely alapvetően rendezte át az addig kialakult viszonyokat a munkáltató illetve a munkavállaló között. Nem vita kérdése, hogy mindig a munkáltató van erősebb pozícióban, azonban ez a törvény megerősítette a munkáltatók pozícióját és gyengítette a munkavállaló pozícióját. Felborította az addig valamilyen módon működő egyensúlyt a felek között, erőfölényt alakított ki a munkáltatók javára, sértette a munkavállalói jogokat, az érdekképviseleti jogokat korlátozta, felszámolta a valós érdekegyeztetés lehetőségét. Véleménye szerint a 2012. évben elfogadott Munka törvénykönyvet már megillette volna a rabszolgatörvény minősítés, az újabb elfogadott törvény az „i”-re feltette a pontot. Közös érdek, elsősorban a magyar gazdaság, de az ország érdeke is, hogy hogy a munka világában béke legyen. Előterjesztésük helyben arra tett javaslatot, hogy Érdet vonják ki - amennyire lehetősége van az önkormányzatnak, a városvezetésnek – abból a hatásból, mely adott esetben akár a városban is békétlenséget eredményezhetne. A javaslat arról szólt, hogy enyhítsék a törvényalkotók békétlenség irányába ható intézkedését, lépését. Az, hogy a Kormány, illetve a Parlament egyéni képviselői indítványt követően fogadta el a rabszolgatörvényt, azon túl vannak, ugyanakkor remélte, hogy ez a Közgyűlés alkalmas lesz arra, hogy egy valódi, érdemi vitát folytasson le arról, hogy milyen módot javasol annak érdekében, hogy a városba ez a jogszabályi módosítás ne kerüljön bevezetésre, melyek a lehetőségei a városvezetésnek arra, hogy ezt megtegye. Őszintén meglepte, hogy Fideszes képviselő társai egy ilyen vita elől szintén önkormányzati képviselői kezdeményezésre elmenekültek. Javasolja, hogy a városvezetés, illetve a Közgyűlés gondolja végig az általuk előterjesztett javaslat napirendre tűzését.
Dr. Bács István alpolgármester: A három hozzászólásra reagálni kíván. Szeretné, ha Szűcs Gábor képviselő is meghallgatná. Néhány gondolatot felírt, hogy pontosan tudjon idézni, tehát nem papírról fogja olvasni, mielőtt kifogásolná. Kifejezetten Önökről, négyükről - tehát nem beleértve a Mi Hazánk Mozgalom képviselőjét – az a véleménye, hogy Önök képmutató, álszent, aljas banda tagjai. Az, hogy ,,szerencsétlen, nyomorult, rohadt kis proli”, ez nagyon felháborító ugye? Fekve hány az egész balliberális sajtó ezen. Az, hogy „bajszos szar”, meg az, hogy „geci”, az teljesen rendben van úgy Havasi Márta képviselőtársam? Ha azt mondom, hogy csőcselék, ezért kedves párttársával egyből vonaglanak a bíróságra, de ha azt mondják, hogy bűnöző, huligán, söpredék, akkor pedig örömükben vonaglanak? Szó szerint Önöktől idézek: ha valaki azt mondja, „jöhetnek a cigányok, én mindenkit agyonütök”, ez baromi jó vicc ugye, ezen röhög az egész társaság, ha valaki azt mondja, jöhetnek a zsidók, én mindenkit agyonütök, az is ugyanolyan vicces lenne? És ha valaki belépne az ajtón és azt mondaná, hogy jöhet Csőzik László, Szűcs Gábor, vagy jöhet a Bács István és polgármester úr, én mindenkit agyonütök, azon is ugyanilyen jót röhögnének, mert ugye ez egy vicc volt? Maguk csak kétfajta kormányzást ismernek, ez a kettő lehet ugyan az is: a kommunizmus és a diktatúra. Ha nincs kommunizmus, Önök diktatúrát kiáltanak. Elküldeném Önöket, mind a négyüket nagyon hosszú időre, mondjuk Észak-Koreába, vagy Fehéroroszországba, hogy nézzék meg milyen az a kommunizmus, milyen az a diktatúra és milyen a kommunista diktatúra, és remélem, hogy ezt tanulmányoznák. Az egész baloldali, hazudó, takonyszerű képződmény véleménye szerint egy képmutató, álszent, hazug banda.
Dr. Veres Judit képviselő: Megköszöni azoknak, akik a Csaba utat és az Ürmös utat építették, hogy karácsonyra jó minőségben elkészült és az időjárás ellenére végezték a munkát, mely rendkívül nehéz volt. Jó minőségű utat kaptak. Hozzáteszi, hogy amikor a rabszolgatörvényről hall, az jut eszébe, hogy 1991-ben indult Érden az éjszakai gyermekügyelet. Köztudott, hogy szocialista városvezetés volt. Augusztusban összehívták a gyermekorvosokat, mindössze 6 fő volt, hogy szeptember 1-jétől indul az éjszakai ügyelet. Úgy történt, hogy megkérdezte a gyermekorvos, hogy kivel akarják csinálni, azt mondták, hogy veletek, mert aki nem csinálja, megkapja a munkakönyvét. A másik, amit el kíván mondani, a szocialista városvezetés idején - mindenki ismeri az akkori polgármester urat – fél éven át, azaz januártól májusig az ügyeleti dolgozók a munkabérüket nem kapták meg. Vannak közöttük olyan képviselők, akik emlékeznek erre, és hiába mentek a város vezetéséhez, az MSZP vezetéséhez, senki nem reagált rá. Az OEP-nél mindenki csodálkozott, mert a pénzt leküldték. Ezek után változik a világ és rabszolgatörvényt emlegetnek, tessék mondani, mi volt a kommunista szombatokkal?
Dr. Bács István alpolgármester: Mivel több kérdés, észrevétel, hozzászólás nem érkezett bezárja a Közgyűlés ülését.
A Közgyűlés ülése 11:30 órakor ért véget.
K.m.f.
Mecsériné dr. Szilágyi Erzsébet |
T. Mészáros András |
jegyző |
polgármester |