11. NAPIRENDI PONT
Tárgy: Egyebek
Simó Károly képviselő: Meglepett Tetlák Örs képviselő hozzászólása, hogy a Gazdasági és Fenntarthatósági bizottságról kijelentette, hogy senki nem ért a bizottság egyik témájához. Ezt visszautasítom, mert szerintem sokan vagyunk, akik a fenntarthatósággal foglalkozunk már régóta, arra kérem volt alpolgármester urat, hogy jobban fontolja meg a kijelentéseit. Azt gondolom, hogy a munka, a javaslatok, az elhangzó viták, illetve észrevételek is fogják majd bizonyítani, hogy tévedett. Értem, hogy aktív lett a volt alpolgármester úr, szerintem dolgozni kellene, alpolgármesterség után is van élet. Szintén a Gazdasági és Fenntarthatósági Bizottság ülésén merült fel, hogy valamiért a többségnek az lenne a szándéka, hogy rövidítsük le az ülést, arra hívták fel a figyelmet, hogy a bizottsági ülésekre is érvényes a Közgyűlésen alkalmazott időkorlát a hozzászólási lehetőségek tekintetében. Például egy helyi építési szabályzatot, vagy összetett kérdéseket, hogy lehet ennyi időbe korlátozni? Legalább a bizottsági ülések tekintetében javasolnám, hogy gondolják ezt át. Elhangzott, hogy dolgozzunk úgy ebben a ciklusban, hogy megvitatjuk a dolgokat, együttműködünk, ahhoz viszont kell idő, korlátozott idő alatt nem lehet a véleményeket elmondani. Értem a szándékot, hogy azért tették úgy a Pénzügyi Bizottsági ülés időpontját, hogy ne legyen sok idő a következő bizottság üléséig, hogy visszafogjanak, de ez nem demokrácia, ha komolyan együtt akarunk működni, akkor ennek teret is kell adni. A helyi építési szabályzathoz észrevételeket is tettem írásban, javasolnám az előterjesztettet anyag átgondolását. Bizottsági ülésen tettem is javaslatot arra, hogy a képviselőként akár informálisan, akár formálisan, de bármilyen módon beszéljük át, mert nagy változások lehetnek, szerintem megérni a vitát. Vitassuk meg területenként is, és az egész városra nézve, próbáljunk meg kialakítani olyan szabályzatot, ami nem teszi rosszabbá az életet Érden. Szeretnék kérni a Modern Városok Program beruházásairól egy írásos anyagot a közgyűlés tagjai, bizottságok részére, mely a beruházásokról, illetve azok pénzügyi vonzatáról is szóljon, hogy legyen egy kép a ciklus elején, hogy hol tart a Modern Városok Program. Az orvosi ügyelet kapcsán megkerestek háziorvosok és azt mondták, hogy az önkormányzattal kötött szerződésükre járó pénzt nem kapják meg. Kérdésem, hogy van-e szerződésük az önkormányzattal a háziorvosoknak jelenleg ügyeletre, vagy bármilyen jellegű ügyeleti jellegű tevékenység biztosítására, ha van ilyen szerződésük, akkor megkapják a pénzüket?
Dr. Csőzik László polgármester: Ez utóbbiról nem tudok, esetleg a sürgősségi ellátás finanszírozására gondolhatnak, vagyis az Inter Ambulance szerződésére, amit folyamatosan kötünk, 2-3 hónappal hosszabbítunk meg. Ebbe az ügybe, vontam be a háziorvosokat, hogy segítsenek megítélni, hogy mennyi szükség van erre. Most 7-8 millió forintot fizetünk erre a szolgáltatásra. Az esetszámokat nézve ezek csekély mértékűek. Arról van szó, hogy 8 és 16 óra között a háziorvosnak ne kelljen kimenni és otthagyni a rendelését - tehát ez nem az ügyelet, hanem normál időben a sürgősségi ellátás, - erre bíztuk meg a korábbi ügyeletet ellátó céget. Először 2 hónapra, aztán folyamatosan hosszabbítjuk, szerintem erről lehet szó. Ki szoktuk fizetni a szolgáltatókat általában. Tehát ezt kell rendezni, hogy valóban szükség van-e rá ennyiért, illetve ha szükség van rá, akkor én ezt a térségi összefogásban képzelném el, tehát bevonnám a partnertelepüléseket, már folyik a közös gondolkodás, eljöttek már több egyeztetésre, de ez folyamatban lévő dolog. Sokan kérik, sokan meg azt mondják, hogy nincs érdemi szükség rá. A hozzászólásokkal kapcsolatban, én demokrata és átláthatóságpárti vagyok, de nyilván itt sokaknak az fájhatott, hogy parttalan monológok hangozhattak el a korábbi Pénzügyi Bizottság ülésein. Én azon az állásponton vagyok, hogy a bizottsági ülés arról szóljon, hogy beszéljenek ki mindenféle szempontot, ez a lényege az egész szakbizottsági működésnek, viszont azért arra vigyázzunk, hogy ne legyen ez a vita mérhetetlenül parttalan. Az Modern Városok Programmal kapcsolatban nem tudom, mi újat tudunk mondani, talán annyit, hogy Lázár János miniszter úrnál lobbizom, hogy amit elvettek, azt visszakapjuk, ami pedig itt maradt, és nem használtuk föl, azt pedig fölhasználhassuk. Ezek folyamatban vannak, de szívesen leírjuk.
Gasparik Gábor képviselő: Örülök, hogy az Érdi Városi Polgárőr Egyesület is szóba került ma. Tudomásomra jutott, hogy Macsotay Tibor sajnálatos elhunyta után még kaptak támogatást a város részéről, van egy együttműködési szerződésük a várossal, viszont tudásom szerint hónapok óta nem kaptak a működésükhöz forrást. A városban ez az egyik legrégebbi civil szervezet, akik közös munkát látnak el a rendőrséggel és a városrendészettel. Mikor tudnak ebből a működési támadásból újra részesülni, hogy folytassák a munkát? A másik felvetésem pedig azzal kapcsolatos lenne, hogy polgármester úr említette Lázár János miniszter nevét, és hogy a kormányzattal szoros együttműködésre törekszik ebben a projektben is. Három hete viszont történt egy sajnálatos eset Brüsszelben, azzal kapcsolatban tettem egy észrevételt, és kérdezem, hogy ez a városnak jót tett-e, illetve előre fog-e vinni felsőbb szinten valamit az az akció? Úgy gondolom, hogy képviselőként nem erre esküdtünk fel, és ez a városra nézve nem kedvező fellépés volt.
Dr. Csőzik László polgármester: A Polgárőr Egyesület új elnöke Pálházy Imre, kiváló vele a kapcsolat, az együttműködési szerződés úgy néz ki, hogy nem minden hónapban utaljuk a havi 1 millió forintot, hanem a cash flow alapján. Ebben Macsotay Tibor úrral annak idején megállapodtam és megértő volt az önkormányzat nehéz anyagi helyzete miatt. Úgy szokott működni, hogy amikor forráshoz jutunk, akkor a polgárőrség is megkapja a támogatást. Mindig jelzett elnök úr, és utána megtörténik az utalás, ami jár nekik, tehát megkapják a 12 millió forintot. Viszont kedvezőbb lenne, ha elnök úr ezt előbb jelezné felém, és akkor általában sort szoktunk rá keríteni. A másik felvetéssel kapcsolatban Gyekiczki Márton szót kért, majd ő rendezi ezt a fellépését Brüsszelben, illetve Strasbourgban, tehát az Európai Parlamentben. Nyilvánvalóan nem az én stílusom, de én nem ő vagyok. Változatos reakciók jöttek erre a megnyilvánulásra. Biztos vagyok benne, hogy nem fog rosszat tenni, arra ügyelek, hogy mindenki felé az együttműködés és a nyitottság meglegyen Érd részéről. A többit a képviselő úr elmondja.
Tetlák Örs képviselő: A HÉSZ-el kapcsolatban én is szeretném, ha lennének még további egyeztetések, például a fehér úttal kapcsolatban. A város által rendezett fórumon is elmondtam, hogy ezzel kapcsolatban komoly aggályaim vannak, és meggyőződésem, hogy rossz irány, ami jelen pillanatban szerepel a szabályozási tervekben, úgyhogy szeretném, ha lenne válasz, hogy hogyan tovább, milyen körökben lehet majd a HÉSZ-el kapcsolatban felmerült aggályokat, akár szélesebb körben egyeztetni. A másik, amit szeretnék felvetni, hogy a Martinovics utcánál sürgős lenne a gyalogátkelő építése, az ott élők aláírást is gyűjtöttek ez ügyben, ez egy rendkívül balesetveszélyes útszakasz, nagyon messze vannak a gyalogátkelőhelyek, ott a buszmegálló. A másik kérdés, a traffipaxok telepítéséről többször volt szó, hova fognak kikerülni, ezzel kapcsolatban lesz lehetőség javaslatot tenni, vagy véleményezni a tervezett telepítési helyszíneket? Körzetemben, amely utcáknak ígéret van, hogy le lesznek aszfaltozva, nagyon várják. A Folyondár utcai játszótér mellett van egy állami tulajdonú „Z” besorolású telek, amit a szomszéd körbekerített és elbirtokolt, tehát az állami területet sajátjaként használja hosszú évek óta, per van folyamatban, leginkább azért, mert ahol bejár, önkormányzati terület. Nyilvánvalóan nehéz a kérdés, de tudomásom szerint jegyző úr és polgármester úr is kapott ezzel kapcsolatban megkeresést, úgy tudom, hogy dr. Barabás Emőke Igazgatási és Hatósági Főosztályvezető foglalkozott is a dologgal. Ha másként nem, akkor rossz gyakorlatként vagy esettanulmányként foglalkozzunk a kérdéssel, hogy ez, hogy történhet meg egyáltalán? Nem, az önkormányzat felelősségét keresem benne, hanem hogy ez a helyzet mennyire tükrözi, hogy mi van Magyarországon.
Dr. Csőzik László polgármester: A HÉSZ kapcsán, ami településterv, és csak része a HÉSZ, mindenki úgy tekintse, mint egy kezdő verziót, tehát ezt lehet és kell is kritizálni, van benne számos feszültségi pont, ahogy a fehér út, a Sárd utca, illetve a Törökbálinti út. A társadalmi egyeztetés folytatódik, a héten a környékbeli polgármesterekkel és főépítészekkel volt egy hosszú egyeztetés. Lezajlott a lakossági fórum, annak a tapasztalatait értékeljük. Október 27-ig lehetett az írásos véleményezést megtenni, ezeket kiértékeljük és folytatnám tovább a társadalmi vitát, akár interneten, akár egyéb módon. Stratégiai kérdések vannak benne, mindenki foglalkozzon vele, mert ez a ciklus legfontosabb jogalkotási produktuma, 600 oldalas anyagról van szó. Mindent meg kell gondolni, tehát a gazdasági övezeteket, a több lakóegységes ingatlanok esetét, hogy nézzenek ki a zöld területek, hogy kell értelmezni a színterületi mutatót, a kötelező minimum homlokzatmagasság mit jelent, az 1, illetve 2 lakóegység problémája a lakóövezetekben. Tehát ezekre nincs egyértelmű, leírt jó válasz, hanem végig kell gondolni, hogy mi mivel jár, és ennek a kompromisszumsornak a halmaza lesz a településterv. Én ezeket a kérdéseket szeretem élére állítani, mert sokkal jobb, ha most elmondom, hogy az 1, illetve 2 lakóegységprobléma jelen van, mint dilemma, hiszen, ha most nem beszéljük ki, akkor később meg jönni fognak az emberek, hogy nem szóltunk. A lakossági fórumra, nagyon sokan nem jöttek el, tehát nagyon nehezen mozgathatók az emberek, ellenben, ha elfogadjuk, hatályba lép és jogszabály lesz belőle, jönnek a következmények, akkor meg kártalanítást kérnek. Tehát szeretném, hogyha egy tisztázott, ülepedett, végig érlelt anyag kerülne elfogadásra. Aki aszfaltozást kér, mindig gondoljon arra, hogy milyen rosszul állunk anyagilag, folyamatosan mínuszos az önkormányzat folyószámlája. Ahogy van egy kis pénzünk - újabban egyre kevésbé van ilyen - akkor rögtön aszfaltozunk. Bízom abban, hogy amikor elveszi a kormányzat a helyi iparűzési adótöbbletet és a fejlesztési fórumokon keresztül visszajuttatja a járásoknak, annak nem kárvallottjai, hanem haszonélvezői leszünk és kapunk kompenzációt a kieső bevételekre, mert az a működésből hiányzik. Az, hogy helyi iparűzési adótöbblet van, nem azt jelenti, hogy szabadon elosztható, mert a kiadási oldal még jobban növekszik. A gyalogátkelőhelyekre felvettünk célhitelt az OTP-től, valójában ezek kisebb célhitelek, fejlesztési hitelek, ahhoz, hogy ezeket le tudjuk hívni cash flowban meg kell előlegezni. A folyószámlahitelünket év végével vissza kell fizetni az OTP-nek, tehát év végén 0-ra ki kell jönnünk.
Való Viktor képviselő: Előbb örömmel hallottam, hogy polgármester úr feltétel nélkül támogatja az átláthatóságot és a demokráciát. A Gazdasági és Fenntarthatósági Bizottság ülésén felmerült a kérdés, hogy a bizottsági üléseket is közvetítsük, illetve a felvételt tároljuk. A kérdésem igazából az általános gyakorlatra vonatkozik, hogy a bizottságon felmerült ilyen jellegű kérdésekkel később, hogy fog találkozni a testület, van-e erre valami protokoll, hogy ki terjeszti elő, vagy válaszol az ott felmerült kérdésekre? A másik kérdés konkrétan erre vonatkozik, hogyan tudnánk a bizottsági üléseket is nyilvánossá tenni?
Dr. Csőzik László polgármester: Véleményem szerint külön rendszert kell kiépíteni, erre most hirtelen nehezen tudok reagálni, átgondoljuk, megvizsgáljuk. A kérés tehát az, hogy valamennyi bizottsági ülés esetében az élő közvetítés feltételeit teremtsük meg? Azt is mérlegelni kell, hogy amennyiben ez aránytalanul nagy költség, megéri-e. Én nyilvánosságpárti vagyok, de nagyon nem nézik az érdiek az üléseket, egyébként, a Facebook live közvetítés teljesen legális. De utánajárunk a kérdésnek és megnézzük, hogy megéri-e.
Gyekiczki Márton képviselő: Örülök, hogy Gasparik Gábor úr megemlítette az akciómat, mely három hete ugyan nem Brüsszelben, hanem Strasbourgban történt, azon a napon, amikor éppen bejelentette a kormány, hogy 65 milliárd forintot vesz el a településektől, így az érdi embereket is megkárosították. Sajnos akkor a képviselő úr nem tiltakozott ilyen vehemensen. Szeretném tájékoztatni a képviselő urat, hogy az érdi emberek folyamatosan érzik a kormány politikájának a hibáit és ha kell, én fogom a jövőben szembesíteni Orbán Viktort a hibás politikájával. Gasparik Gábor úr a videójában kérte, hogy mondjak le a tisztségeimről. Szerencsére nem az érdi Fidesz dönti el, hogy ki van a közgyűlésben, hanem az érdi emberek, és az érdi emberek elmondták a véleményüket. Azért ülünk mi itt tizenhárman, Önök meg csak hárman.
Lengyel Péter képviselő: Erősen bíztam benne, hogy az országos politika nem fogja ilyen módon érinteni ezt a ciklust. Rögtön az első rendes közgyűlésen sajnos csalódnom kellett. Azért annak örülök, Simó Károlynak jelzem, hogy valami változatlan, az pedig az ő szelektív olvasási készsége és értelmezése, akár a leírt, akár elmondott szövegeknek. Ez egyrészt a háziorvosokkal kapcsolatos hozzászólásában is megnyilvánult, másrészt pedig azért szeretném a Pénzügyi Bizottság jegyzőkönyvében látni azt, hogy én arra céloztam volna, hogy őt kívánom korlátozni, természetesen nem cél, bár néha valóban eléggé furcsa módon nyilvánul meg. A Pénzügyi Bizottság elnökhelyetteseként, és itt ránézek elnök úrra, szerintem meg fogjuk tudni beszélni, hogyha olyan napirendek vannak, ami láthatóan a 120 perces - egyébként átlagosan bőven elegendő - időkeretbe nem férne bele, akkor akár a bizottság korábbi kezdésével, akár a következő bizottság esetleges elcsúsztatott kezdésével orvosolható. Úgyhogy nem gondolom, hogy Simó Károlyba bárki bele kívánja fojtani a szót, legalábbis a jogi keretek között bizonyosan nem.
Szűcs Gábor alpolgármester: Tetlák Örs képviselőtársam említette a Folyondár utcai zöldterülettel kapcsolatban, hogy az ügyben azóta történt előrelépés. Egyrészt forgalomtechnikai eszközzel akadályozzuk a bejutást, illetve valószínű, hogy még inkább be kell avatkozni, mert úgy néz ki, hogy a táblát valaki elvitte, úgyhogy ebbe újra lépnünk kell. Az pedig valóban felháborító, hogy a Magyar Állam hagyja a területét elbirtokolni, és ebbe tudomásom szerint meg is indult az eljárás, ezért nem is tudunk arra a területre belépni, erre megoldást kellett találni, de a hivatal dolgozik az ügyön. Aki a bejelentést tette pozitívnak ítélte, hogy az önkormányzat fellépett az ügyben. A másik pedig főképp az érdligeti választókerületet érintő ügy, Való Viktor képviselőtársammal közösen szeretnénk gondolkodni a vasutak mentén, a MÁV területeknek a hasznosítására valamilyen módon mindenképpen szeretnénk a jövő évi költségvetésbe javaslatokat megfogalmazni. Amennyiben a polgármester úrnak nincs ellenvetése informális munkabizottságot erre a következő időszakban létrehoznánk.
Antunovits Antal képviselő: A polgármester úr mondta, hogy új lapot nyitunk, ennek ellenére választókerületemben a korábbi problémák nem oldódtak meg. Az elmúlt közgyűlésen felszólaltam a Nyereg közzel kapcsolatban, azonban nem kaptam választ. A Nyereg köz a Járom utcából nyílik, és lemegy a Szapáry utcában. A Járom utcában élő lakók, nem tudnak lemenni a Nyereg közbe, meg kell kerülniük a támfal előtt a Római utat és úgy tudnak elmenni boltba, tehát nagyon nagy kitérővel. A Járom utca nem aszfaltos, mert ha aszfaltos lenne, akkor előrébb lennénk. A másik probléma a gyalogátkelőhelyek hiánya a piacnál, a Marianum Általános Iskola és dr. Romics László Egészségügyi Intézmény előtt az Alsó utcában, és a legfontosabb az Ercsi úti focipályánál, a gyerekek érdekében kérem, hogy itt sürgősen tegyünk valamit, mert az edzésekre rengeteg fiatalkorú gyerek jár. A járda építése a Budai úton szintén több éves probléma, gyönyörűen megcsináltuk a járdát az Elvira utcáig, azonban onnantól a benzinkút előtt sajnos még mindig nem történt meg. A Kornélia utcában, a Bolyai János Általános Iskolánál hatalmas szeméttelep van, ami egyre jobban halmozódik, patkányok rohangálnak az iskola és a Kornélia utca sarka között. Foglalkozott a hivatal vele, de azt a választ kaptam, hogy magasabb fórumra tartozik az ügy. Ófaluban az ipari terület ki lett takarítva, de ami most ott ismét felhalmozódott kritikán aluli, ahogy a Temető utca 2. számnál is. Ófaluban korábban körforgalomnál a bejárat le volt zárva, a Külső-Római úton meg kellene csinálni a hidat, akkor ismét le lehetne zárni a körforgalom ide vezető lejáratát. Az Alsó utcában a járdák elkészültek, azonban csak a Karolina utcáig, de a Teréz utca és az Alsó utca között járhatatlan.
Dr. Csőzik László polgármester: Az említett négy gyalogosátkelőhelyből tudnia kell a képviselő úrnak is, hogy hármat megterveztettünk, engedélyeztettünk. Tehát megvan az Alsó utcában a Marianum Általános Iskola előtt, az Ercsi úti a temetőnél, és a dr. Romics László Egészségügyi Intézmény előtt is. Mindig nehéz, mert a munkaterület átadása előtt legalább egy évet rá kell számolni, még egy zebra esetében is, viszont nincs meg a negyedik a piacnál, mely viszont benne van a Top plusz programban. Európai Uniós költségvetésből Érd 4,5 milliárdot kapott, ebben szerepel a piac felújítása, ki fogjuk alakítani a projekt tartalmát. Szeretném, ha ennek a három gyalogátkelőhely felfestése meg lenne tervezve, és akkor a piacnak bejárati részére, a parkolók és a gyalogátkelőhelyekre költenénk leginkább ezt a pénzt. Ez nem sok pénz, ha jól emlékszem 120 millió forint, nagyon nehéz ebből csodát tenni, de szeretném, ha ezt a részt megoldanánk belőle. A MOL kút előtti járdaépítés megépítését megpróbálom elérni, hogy finanszírozzák, hiszen az ő területük. A szemetet mindig elhordjuk, a környezetvédelmi alap terhére tesszük. A Temető utca 2. szám borzasztó állapotban van, intézkedés várható, ki szeretnénk takaríttatni, ahogy a Csősz utca esetében megtörtént, közös ismerősünk közbenjárásával, de a város vitte el, több mint 3 millió forintba került, évtizedek óta borzasztó állapotban volt, nem lehetett fölmenni a Szenvedő Krisztus kápolnához, ezeket rendezni kell. A Nyereg köznél a Járom utca aszfaltozása megoldaná a helyzetet, de hosszú távon a Gereblye közben alkalmazott megoldást részesíteném előnyben, tehát térköves, szegélyes út, nagyon hangulatossá tudná tenni Ófalut, ezt a stílust szeretném, ha folytatnánk, főleg a kis közökben.
Harmat Ákos alpolgármester: Látszik, hogy kicsit lassan, de azért megoldódnak ezek a kérdések, ahogy kiemelném a 2. választókerültben a csattogó vízelvezető rács megoldását, Simó Károly képviselő úr is biztos örül ennek az előre lépésnek. A Nyereg közzel kapcsolatban arra szeretnélek kérni képviselőtársam, hogy menjünk ki együtt, és egyeztessük a problémát és a lehetséges megoldásokat, ígérem, hogy segítek az ügyekben.
Dr. Csőzik László polgármester: Ha ráérek én is veletek tartok, Szarka Gábort mindenképpen vigyétek magatokkal, mert a rövid távú megoldás, ha a Városgazda valamit ott csinál, az lehetőleg legyen költséghatékony. Most biztos nem fogunk tudni ott se aszfaltozni, se térkövezni, de középtávon ezeket jó lenne megcsinálni.
Antunovits Antal képviselő: Szarka Gábor azt mondta, hogy nincs pénz rá. Ófaluban a szeméttelepeket is tekintsük meg együtt. Kérem továbbá az Alsó utcai járdák meghosszabbítását.
Dr. Csőzik László polgármester: A Felső utcai járdák kétharmadrészt meg vannak csinálva, törekedtünk, hogy egységes stílus legyen mindenhol, ezt célszerű folytatni. Abba most nem hiszek, hogy a közeljövőben lesz 2-3 milliárd forintunk arra, hogy Érd történelmi főutcáit megcsináljuk teljes hosszban, de ha lesz uniós támogatás vagy MVP 2 projekt, akkor szeretném megvalósítani.
Tetlák Örs képviselő: Várom a választ a traffipaxokra és a Martinovics utcai gyalogosátkelőhelyre.
Dr. Csőzik László polgármester: A Martinovics utcai gyalogátkelőhely benne van abban, amire terveztetési megbízást szeretnék kiadni, a lehívása a hitelkeretnek jövőre lehetséges, a gyalogátkelőket abból csinálnánk meg, plusz a nyolcból legalább ötöt, amit már nagyon régen megterveztetett és engedélyeztetett is a város. A Szent István úton például három ilyen van. A traffipaxokkal kapcsolatban most voltam újból a rendőrkapitányságon egyeztetni, kértem, hogy segítsenek, mert az egész ügy elakadt. Tehát ezt múlt héten kapitány úrnak jeleztem, várom a visszahívást. Az, hogy hol lenne, még nincs eldöntve, de az Ürmös utcát nagyon fontosnak gondolom, a Szövő és Iparos út között. Az a terv, hogy évente megvalósítanánk 3-4 darabot, így gyakorlatilag a ciklus végére már értékelhető helyzet alakulna ki. Mivel több kérdés, észrevétel, hozzászólás nem érkezett, bezárom a Közgyűlés ülését, melyet zárt ülés követ.
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének
ülése 11:40 órakor ért véget.
K.m.f.
dr. Feik Csaba jegyző |
dr. Csőzik László polgármester |