24. NAPIRENDI PONT
Tárgy: Felvilágosítás kérés
Simó Károly képviselő: Az egyik téma az érdi Lidl áruház építésével kapcsolatos. Mikor fog elkészülni, mikor nyílik meg? Ha megnyílik, milyen forgalomszabályozással próbálja elejét venni a közútkezelő, hogy ott ne legyen káosz, mert a Balatoni úton már most is nagy a forgalom. Akár a Fürdő utcából lesz a kijárat, akár a Kutyavári út felé, kellene egy komoly forgalmi szervezést készíteni. Bízom benne, hogy ez már elkészült, ennek a részleteire lennék kíváncsi. Volt egy korábbi terv, ami a Fürdő utca átvezetését jelentette kerékpáros úton. Mi a helyzet azzal a gyalogosátkelővel, ami a Balatoni úton lenne a Fürdő és az Orgona utca közötti részen?
Dr. Csőzik László polgármester: Ez magánberuházás, nem önkormányzati. A legutolsó megbeszélésen július hó hangzott el az átadásra. Természetesen készül beavatkozás, tehát úgy néz ki, hogy bejön egy új sáv, ami, hogyha megyünk Diósd felé, akkor nagy ívben balra kanyarodó sáv lenne, ami külön lehetővé tenné a lekanyarodást az áruház felé. Azzal kellett volna kezdeni, hogy lesz egy jelzőlámpás csomópont, tehát forgalomirányító fényjelző készülék kerül kiépítésre. A Magyar Közút Nonprofit Zrt. és a Lidl megállapodtak, hogy minden közúti dolog az áruház finanszírozásában épül meg, a gyalogátkelőhelyek is kiépülnek. Szűcs Gábor alpolgármester úr tudja pontosítani, hogy hol lesznek a zebrák?
Szűcs Gábor alpolgármester: Minden irányból lesz zebra, a kerékpárútra vonatkozóan ugyanaz az a terv került véglegesítésre, amire képviselő úr hivatkozott, tehát az fog megvalósulni.
Simó Károly képviselő: A választ elfogadom. A másik kérdésem, hogy a II. választókerületben a vasút mindkét oldalán élők között óriási a felháborodás, úgy tudom, hogy polgármester úr is ismeri a problémát. Hajléktalanok költöztek a Tolmács utcai állomás jegypénztárként is funkcionáló várójába. Télen mínusz fokban azt mondták, hogy piros kód van, tehát nem lehet velük mit kezdeni, azonban az elmúlt hetekben már nincsen vörös kód. Hallottam, hogy ott járt polgármester úr. Az ott lakók, az ott dolgozók hiányolták, hogy nem állt szóba velük. Érdemes lenne meghallgatni a környéken lakókat is, hiszen ők azok, akik első körben ezt el kell, hogy viseljék. Az nem normális dolog, hogy 2024-ben egy megyei jogú város vasútállomásán nem lehet jegyet venni. A hajléktalanok gyakorlatilag elfoglalták a várótermet, ott végzik a dolgukat és ráadásul az arra közlekedők irányába obszcén szavakat mondanak. Mit kíván tenni polgármester úr?
Dr. Csőzik László polgármester: Amit legutóbb mondtam ebben a témában, fenntartom, nem szeretném az összeset megismételni. Lehetséges, hogy a március 7-ei ülésen válaszolok erre, mert ennek a történetnek egy szereplőjével még hátra van egy egyeztetésem. Mindazonáltal nehogy az legyen, hogy én itt elfutok a lakosok elől, hiszen pont fordítva van, ha valaki, akkor én imádok emberek közt lenni. Kimentünk a hajléktalanokhoz, folyamatosan keresem velük a kapcsolatot, próbálok hatni rájuk. Ott voltam az Európa sétányon és a Príma bolt előtt is, értünk is el eredményeket, azonban a Nagyállomás külön téma. Valóban volt egy kísérlet arra, hogy egy csapat kiszálljon, csak éppen akkor nem tartózkodtak ott, úgyhogy akkor azt elvetettük. Megyünk ki újra, természetesen én ezekben az akciókban résztveszek személy szerint is. Mindig azt szerettem, hogy úgy induljon el az egész, hogy találkozzanak velem. Bár ugyanazokról az emberekről van szó, tehát újat nem fogok tudni mondani, végtelenül szerencsétlen, szenvedélybeteg emberekről van szó. A probléma, hogy visszautasítják a segítséget. Nem szabad elvileg erőszakot alkalmazni, csak bizonyos helyzetekben. Ez egy országos probléma, hogy nincs meg az a típusú intézményi struktúra, ami az ilyen jellegű, nem együttműködő hajléktalan személyeknek a kezelésére szolgálhatna. Annyira kellene kényszert alkalmazni velük, eljutni oda, hogy alávetni őket annak, hogy tisztuljanak meg, próbáljanak jó útra térni, mert az nem állapot, hogy ott vannak perspektíva nélkül. A lényeg, hogy az első mindig az emberi segítség, próbáljuk őket megmenteni, de akikről szó van, azok nem kérnek ebből. A megalapozott rendvédelmi fellépés akkor tud precízen megvalósulni, ha valami kihágást elkövetnek, amikor a rendőrség úgymond kényszerintézkedést foganatosíthat. MÁV területről van szó, tehát nem városi terület, ez megnehezíti a dolgot. A MÁV-val szeretnék még személyesen beszélni erről a témáról, a kollégák már egyeztettek. Akkor a március 7-ei ülésen adok ennél tágabb választ, tehát team-munkában együttműködünk a rendőrség, a polgárőrség, a városrendészet és a szociális gondozó munkatársaival. A bólintásból ítélve képviselő úr ezt elfogadta.