2. NAPIRENDI PONT

 

Tárgy: Az Érdi Tankerületi Központ fenntartásában lévő egyes köznevelési intézmények átszervezésének véleményezése

            Előadó:           Szűcs Gábor alpolgármester

Meghívott:     Rigó Katalin tankerületi igazgató, Érdi Tankerületi Központ

 

Szűcs Gábor alpolgármester: Az alábbi módosító javaslatom lenne a határozati javaslathoz:

d) A Közgyűlés javasolja a Törökbálinti út 1. alatti – jelenleg nem használt iskolaépület – felújításával,

  • saját beiskolázási körzettel,
  • önálló köznevelési intézményként,
  • felmenő rendszerben

új általános iskola létrehozását. Az új iskola elindításával, a beiskolázási körzetek átalakításával csökkenthető az általános iskolai körzetek terhelése.

e) Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése hívja az intézményfenntartó Érdi Tankerületi Központot vezetőjét, hogy a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (a továbbiakban: Nkt.) 74.§ (4) bekezdésének rendelkezései szerinti vagyonkezelői jog 2023/2024. évi tanév végével történő megszűnése miatt, továbbá a felújítási munkálatok önkormányzat általi mielőbbi megkezdése érdekében haladéktalanul adja birtokba az önkormányzati tulajdonban lévő Törökbálinti út 1. szám alatti ingatlant.

f) Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése az Nkt. 4.§ 11. pontjának rendelkezései szerint folyamatban lévő átszervezésről, az Nkt. 83.§ szerinti eljárásban az Érdi Tankerületi Központ jelen határozatban megjelölt módosított előterjesztésének megküldését követően fogja a jogszabályban rögzített véleményét kialakítani.

g) Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése hívja az intézményfenntartó Érdi Tankerületi Központot vezetőjét, hogy az átszervezésről szóló döntés meghozatalára Nkt. 84.§ (7) bekezdésének rendelkezései szerint május hónap utolsó napjáig van lehetősége, így erre módosított előterjesztését ennek figyelembevételével küldje meg az ingatlan tulajdonos önkormányzat számára véleményezésre.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Köszönöm szépen alpolgármester úr, egyetértek az módosító javaslatban foglaltakkal. Remélem követhető volt. Ha nem, akkor azt szeretném javasolni, hogy visszaadom a szót és próbáld meg alpolgármester úr közérthető formában elmondani, tömörítve a lényegét ezeknek.

 

Gregus László, a Köznevelési, Művelődési és Ifjúsági Bizottság elnöke: Sajnálom, hogy nem először kell a Tankerület ügyében megszólalnom, de nem baj, ha hallják. Az a hozzáállása a Tankerületnek mind a Bizottsághoz, mind a Közgyűléshez, mind egész Érd városához, amit most már hosszú hónapok, mondhatni évek óta tanúsítanak, hogy sem a bizottsági ülésekre, sem a Közgyűlésre nem delegálnak senkit, kérdéseket nem tudunk feltenni, válaszokat nem kapunk, úgy kell döntéseket hoznunk, hogy nem tudjuk, hogy igazán milyen motivációk vannak, milyen adatok vannak. Amik le vannak írva, az vagy értelmezhető, vagy nem. Ennek eredménye az, hogy a helyzet az nem rózsás Érden a Tankerülettel. Figyelembe véve, hogy ez egy olyan szimbiózis, ami egymás nélkül nem megy, hiszen együtt élünk, együtt kellene dolgoznunk a város gyerekeiért, tanulóiért. Ismételten, innen is kérem a Tankerület vezetőjét, hogyha ő nem ér rá, akkor valamilyen szakemberét legyen szíves elküldeni bizottsági ülésekre, Közgyűlésre.


Szűcs Gábor alpolgármester: A határozati javaslat a) alpontja az arról szól alapvetően, hogy a Tankerületi Központ Tinnyén akar létrehozni az utazó gyógypedagógusok számára egy 60 négyzetméteres adminisztrációs központot vagy irodát. Meglátásunk szerint ez az önkormányzat által a Tankerület számára ingyenesen átadott Alispán utcai épületben is biztosítható lenne, nem kell ezért Tinnyére áthelyezni. A b) alpont az maga az átszervezés, meg a gyermeklétszám. Az furcsa volt a Tankerület véleménykérésében, hogy meglátásuk szerint humán erőforrást - itt ez alatt értem a pedagógusokat - nem igényel 100 gyereknek a létszám növelése. Erről szól igazából. A c) alpont ugyancsak, hogy az általuk megküldött átszervezési javaslat áttanulmányozása után arra jutottunk a kollegákkal, hogy nem alkalmas megalapozott szakmai vélemény kialakítására az, amit a Tankerület leírt. A d) alpont, amit javasoltam az arról szól, hogy egy új általános iskolai intézmény jöjjön létre a régi Teleki iskolaépületben, új beiskolázási körzettel, önálló köznevelési intézményként és felmenő rendszerben kerüljenek oda az érdi diákok, az érdi gyerekek. Az e) alpont arról szól, hogy amíg a jelenleg hatályos vagyonkezelői jog megszűnéséből kifolyólag nem adja birtokba hivatalosan az önkormányzatnak, hogy megkezdhesse a munkálatot, addig nem tudunk munkát kezdeni. Az f) alpont az arról szól alapvetően, hogy az általunk javasoltakat építse be az Önkormányzatnak megküldendő vélemény kérésébe a Tankerület és utána újra terjessze a Közgyűlés elé véleménykérés szempontjából. A g) alpont pedig ugyanarról szól igazából, csak mások a különböző fokozatok, hogy egyrészt építse be és úgy készítse el a véleményezésre megküldött dokumentumot és utána pedig az, hogy terjessze ugyancsak a Közgyűlés elé a jogszabálynak megfelelően véleményezésre.

 

T. Mészáros András képviselő: Talán kezdjük a módosításokkal, mint ahogy a szokásjog illeti. A módosításokat nem javaslom elfogadni. Mind Gregus László képviselő úrnak a hozzászólása, mind pedig alpolgármester úr hozzászólása szinte igazolja, hogy közeleg a választás és most dolgozni akarnak. Kérem szépen miért nem tetszettek dolgozni az elmúlt 4,5 esztendőben? Most ugye az egyik érv az, hogy ha nem tudunk elkezdeni felújítani és építeni, hogy ha nem adják át a vagyonkezelést és sorolhatnám. Ez a vagyonkezelés ez már nagyon régen átkerülhetett volna, lehetett volna tovább folytatni azt a célt, amit megfogalmaztunk anno domini a régi Teleki Sámuel Általános Iskola Törökbálinti úti átalakítására, illetve felépítésére vonatkozóan. Nem történt meg semmifajta előrelépés. A másik gond, hogy ha valakivel haragszunk, ahhoz minimum két fél kell. Lehet, hogy sok mindent elrontott a Tankerület és akkor szidjuk, köpködjük, anyázzuk, de valószínűleg a Közgyűlés tárgyaló felei is valamit elrontottak, hogy ilyen módon nem áll velünk szóba a Tankerület. Ez egy nagyon szomorú valóság, hiszen ennek a Tankerületnek a legnagyobb települése Érd, és ha azzal nem tud szóba állni valamilyen oknál fogva, akkor először a magunk problémáit is meg kellene vizsgálni, hogy vajon miért történnek ezek a dolgok és miért nem tudunk normális, olyan kapcsolatot kialakítani, ami valóban az érdi iskoláknak, az érdi középiskoláknak, illetve az érdi általános iskoláknak a dolgát előre viszi. A másik pedig a Teleki Sámuel Törökbálinti úti iskolával kapcsolatosan van egy döntésünk, hogy ott egy középiskolát hozunk létre. Ezt most sem javaslom semmilyen tekintetben módosítani. Azt javaslom, hogy ha és amennyiben az állam úgy tapasztalja, hogy kevés az általános iskolája és akar építeni egyet, akkor valóban keressünk ehhez területet, ajánljuk fel ezt a területet az államnak, hogy építse meg nyugodtan az általános iskoláját amilyen módon szeretné és lássa el az állami kötelezettségeit ezen iskola segítségével a jövőben. A középiskolának a célját pedig ne vegyük le, ne adjuk fel, hiszen meggyőződésem, hogy senkinek nem jó az, hogyha a 14-15 éves gyerekek Budapestre járnak iskolába, középiskolába. Sem a szülőknek, sem a gyermekeknek, sem még - azt kell, hogy mondjam, hogy - az oktatásügynek sem jó az, hogy ha ilyen fiatal gyerekek másutt járnak. Ha pedig azon gondolkodunk, hogy Érdnek kellene valamifajta identitásérzetet kialakítani, akkor továbbra is meggyőződésem az, hogy a középiskolák számának növelése kifejezetten érdeke az Érden élőknek, illetve az Érden valamilyen módon mind az oktatásügybe, mind egyéb ügyeibe a városnak beleszóló képviselőknek és embereknek, tehát nem javaslom az elfogadását sem az előterjesztésnek, sem a módosításnak.


Simó Károly képviselő: Az előterjesztés, ahogy még ezelőtt 10 percig ismertük, először ahhoz szólnék hozzá. A tinnyei telephely létrehozása kapcsán megmondom, hogy nem értem sem az előterjesztőt, sem amit most alpolgármester úr elmondott. Tényleg komolyan megkérdezem, hogy milyen problémánk van nekünk azzal, hogy a pilisvörösvári járásban - a Tankerület több járásra vonatkozóan látja el feladatát - jelenleg van egy igény és úgy tűnik ebből a mellékletből, amit a Tankerület írt, hogy volna rá hely is. Nekünk itt Érden mi problémánk van azzal, hogy Tinnyén, ha van egy hely, akkor ott létesüljön egy telephely azoknak, akik egyébként abban a járásban szeretnék igénybe venni? Ugye nem gondoljuk azt komolyan, hogy arra szeretnénk kérni a tinnyeieket, hogy jöjjenek el Érdre adminisztratív ügyeket intézni. Ezt a pontját a határozati javaslatnak egyrészt nem értem, másrészt nem javaslom elfogadni, mert nem logikus így, ahogy az van, és kérem ennek a visszavonását. Nekünk itt Érden, nyilván Érden van a Tankerületnek a székhelye, ezen kívül egyéb közünk én azt gondolom, hogy nincs ahhoz, hogy a tinnyeiek hogyan látják el, hogyan biztosítják ehhez az ingatlant. Az általam megismert előterjesztéshez képest én annyival kiegészítem Gregus László bizottsági elnök urat, hogy volt a Köznevelési, Művelődési és Ifjúsági Bizottságnak egy döntése, amikor korábban ez a téma felmerült, hogy a polgármester úr - úgy tudom, hogy ezt ráadásul Varga László külső bizottsági tag javasolta - mutassa be, hogy hol tart az a beruházás, ami a Modern Városok Program keretében a Teleki iskola, illetve a középiskola létrehozására irányul. Én legalábbis eddig a pillanatig nem kaptam erről szóló tájékoztatást, úgyhogy csak a sötétben tapogatózunk, meg különböző információkat hallunk. Ha egy kicsit visszamegyünk az időben, 2015-ben - tehát közel 10 évvel ezelőtt - az volt a szándék az akkori ismeretek, demográfiai folyamatok ismeretében, hogy legyen középiskola Érden, plusz a Bem téren legyen egy modern városkapu ennek kapcsán. Persze közben olyan demográfiai folyamatok indultak el, ez látszik, hogy abban a városrészben megnövekedett az igénye a lakosságnak arra, hogy nemcsak középiskola, hanem első körben, időben hamarabb általános iskolai férőhelyek legyenek. Ez már tavaly is felmerült, hogy az első osztályosok száma nagyon-nagyon megugrott. Érthető módon, ha gyerekek vannak, akkor ők iskolába szeretnének ott járni és tavaly már elkezdődött gyakorlatilag a kötélhúzás a Tankerülettel - ezt így mondom nyugodtan, mert a felelősséghárítást láttam én ebben. Ki kell mondani, hogy volt erre pénz, van erre pénz a mai napig, majdnem 600 millió forint is minimum kell, legyen erre, hogy azt az épületet, ami a Törökbálinti úton van, a volt Teleki iskola, azt legalább addig, amíg eldől, hogy hogyan lesz a középiskola, hol lesz egy másik általános iskola, olyan állapotba hozni, hogy ott oktatás tevékenységet lehessen végezni. A mai napig nincs tájékoztatás, bár a Bizottságnak van egy érvényes határozata erről, hogy hol tart ez a beruházás. Úgy tudom, 2022-ben ezt többször hallottuk itt a Közgyűlésen polgármester úr, hogy te, Aradszki András országgyűlési képviselő úr, illetve Maruzsa Zoltán államtitkár úr egy megbeszélést tartottatok ebben az ügyben. Itt valamelyik Közgyűlésen talán te mondtad ezt el, ahol te azt vállaltad, hogy 2023-ra ez az épület úgy fel lesz újítva, hogy ott 2023. szeptemberében el tud indulni az általános iskolai oktatás. Ez nem indult el, de azért legalább 2024. szeptemberében el kellene, hogy induljon. Ahhoz pedig az kellett volna, hogy már javában folyjanak a munkálatok. Azt is tudom - arra jártam -, hogy ott jelen pillanatban nem úgy néz ki, legalábbis kívülről, az utcáról, mintha bárki dolgozna. Ha pedig nem dolgoznak most, akkor elég kevés az esélye annak, hogy augusztus végére, mire oda kell menni, kész legyen. Azt is tudom, hogy voltak olyan találkozók, ahova az önkormányzat képviselői nem mentek el a Tankerülettel, tehát amikor megy az ujjal mutogatás, akkor azt is figyelembe kell venni, hogy van egy megbeszélt találkozó és arra nem megy el a polgármester, alpolgármester, akkor utána nagyon-nagyon nehéz így együttműködni. Mindezeknek az információknak az ismeretében azt javasolnám, hogy ezt a döntést napoljuk el, mutassa be a polgármester úr, a város vezetése, hogy hol tart ez a beruházás, mert azt hiszem a kulcsa – az új, most bejött javaslatokban is az van, hogy kérjük fel a Tankerületet arra, hogy indítson ott egy iskolát. Nem tudjuk, hogy lehet-e ott egyáltalán iskolát indítani, mert az úgy nagyon érdekes lenne, hogy felkéri az önkormányzat, miközben az épületet meg, ami ott van és az önkormányzat a vagyonkezelésébe szeretné kapni – szerintem egyébként nem kell, mert anélkül is fel lehetne újítani, de hogyha nincs épület, akkor hol induljon el az iskola?


Szűcs Gábor alpolgármester: Tegyük rendbe a dolgokat, mert úgy látom, hogy itt egy kicsit félrement a kommunikáció. Kezdjük ott, hogy a Modern Városok Program keretén belül gimnázium, középiskola építésére volt egy bizonyos keret a támogatásból. Az építőanyag árrobbanás és sorolhatnánk mi miatt erre a keretre járt rá úgymond a mindenkori városvezetés, hogy a többi épület befejezésre kerüljön és minőségi közoktatási intézmények jöjjenek létre. Ez az egyik, amit tisztázzunk. Akkor a következő, hogy 2013 óta nem az önkormányzat feladata a közoktatás és az iskolák fenntartása, illetve a meglévő iskolák felújítása, iskolák építése. Ettől függetlenül Érd Megyei Jogú Város mindenkori vezetése fontosnak tartja azt, hogy az érdi diákoknak minél megfelelőbb elhelyezést és minél megfelelőbb színvonalú közoktatási intézményeket hozzon létre, segítse ezeknek a fejlesztését. A következő Tinnyéhez kapcsolódó, amit képviselő úr mond. Lehet, hogy képviselő úrnak a Tankerülethez jobb információi vannak, de a Közgyűlés a beérkezett véleménykérést tudja megnézni és abból nem derül ki, hogy a Tankerület pontosan mit szeretne. Lehet persze a fejeket rángatni, meg lehet az érdi gyerekekkel szemben a fideszes Tankerületet, mint bürokratikus intézményt védenie képviselő úrnak, de én ezt nem tartom helyes cselekedetnek. Sem az Oktatási Államtitkárság, sem a Tankerület középiskolát nem szeretne a Teleki területén létesíteni, mivel a demográfiai helyzet már akkor olyan volt, amikor ez egyáltalán döntésre került, hogy középiskola létesüljön, akkor is az általános iskolai férőhelyekkel volt a probléma és most is evvel van a probléma. A következő állomásunk, amikor meglátásunk szerint a Tankerület hibás döntést hozott abban, hogy a Teleki iskolának a régi épületében, ahol folyt az oktatás, ahol működött, mint iskola, ezt úgy költöztette fel az új épületbe, hogy nem új beiskolázási körzetet és új intézményt hozott létre és tovább folytatta volna a régi telephelyen is egy új körzetben az oktatást. Evvel azt gondolom, hogy a városnak meg a diákoknak is nehézséget okozott, hanem egyszerűen ott befejezte a közoktatási tevékenységét és mindent a Burkoló utcába telepített. Ezzel nem férőhely bővült, ahogy kellett volna. Ez egy oktatás szakmailag hibás döntés volt a Tankerület részéről meglátásunk szerint, amit a mai napig nem akar reparálni. Az időzítések tekintetében, hogy ki, hogy kommunikál a Tankerülettel: többször levélben kértük a Tankerületet, hogy a beruházáshoz kapcsolódóan, mivel beruházást támogatási pénzből csak szabályosan lehet képviselő úr elkezdeni, annak az egyik előfeltétele az, hogy a Támogató okiratot az Oktatási Államtitkárság a Tankerület igényeinek megfelelően módosítsa, ez a mai napig nem történt meg. A mai napig nem jelez vissza többszöri, már évek óta történő megkeresésre, hogy konkrétan kérjük a támogató szervezetet, hogy ezt hagyja jóvá. A másik pedig, hogy a Tankerület egy konkrét műszaki tartalmat, hogy mit szeretne, a mai napig nem tudott lerakni. Lehet itt mutogatni a városra, akinek amúgy nem lenne feladata, de mégis részt vesz benne az érdi gyerekek érdekében, mivel látszik az, hogy a Tankerület nem tudja a feladatait ellátni. Ha csak a Gárdonyi Géza Iskola tornatermére gondolunk, ahol egy tornaterem bérlést nem tud kifizetni az iskola és a városnak kell közbeavatkoznia, vagy akár a szalagavatók és sorolhatnánk. A nemzeti vagyontörvény, az önkormányzati törvény és az állami vagyon törvény elég pontosan körbeírja, hogy hogyan kell hasznosítani, és hogy kell kezelni a vagyont. Az, hogy a Tankerület nem képes a feladatait ellátni, arról Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata és az érdiek nem tehetnek. Kár volt ilyen bürokratikus állami szerveket létrehozni és Fidesz pártkatonákat beleültetni, akkor talán nem így működne a magyar közoktatás.


Dr. Asztalos Éva képviselő: Nekem egy nagyon rövid és egyszerű kérdésem lenne. Alpolgármester úr arra hivatkozott, hogy a Tankerület által előterjesztett javaslatból nem derül ki, hogy mit szeretnének, és hogyan szeretnék. Nekem az lenne a kérdésem, hogy ez a javaslat 2024. február 29. napján kelt - feltételezem, hogy az önkormányzat részére, polgármester úr részére is ugyanezen a napon megküldésre került. Ettől a naptól kezdődően informálisan, vagy formálisan felvette-e a Hivatal a kapcsolatot vagy az alpolgármester úr a Tankerülettel, hogy konkrétan ez a javaslat, így nem megfelelő, esetleg módosítsunk, egyeztessünk?


Simó Károly képviselő: Az előterjesztés mellékletében a következő van: az SNI-s tanulók ellátása több utazó gyógypedagógust igényel, szükségessé vált új telephely létesítése a pilisvörösvári járásban. Az új telephely létrehozását a székhely intézménytől való nagy földrajzi távolság is indokolja. Tehát Érd a székhely, az én értelmezésemben ez a következőt jelenti, hogy miután a Pilisvörösvári járás messze van és kell egy ilyen, és meg van oldva, akkor létrehozzák, tehát szerintem ebben olyan nagy ördöngösség nincs. Annál problémásabb viszont, amiket mondtál alpolgármester úr, ugyanis a következő van: a költözés körülményei azok elég durvák voltak. Azt mondtad, hogy nem jól döntött a Tankerület akkor, amikor elköltöztette 2022-ben - egy év késéssel az önkormányzat által befejezett épületbe. Kiderült tavaly, hogy azt mondtátok, hogy mit keresnek ott, meg nem is járult hozzá az önkormányzat az átköltözéshez. Úgy történt, hogy szólt valaki nekik, hogy kell majd költözni augusztusban. Megkérdezték, hogy jó, költözünk, de valami papír valahol van-e arról, hogy mi odamehetünk. Majd telefonon szóltak, hogy a kulcsot valakitől át kell venni, lehet menni és beköltözni. Azt gondolom, hogy ez így elég meredek, hogy gyakorlatilag nincsen semmilyen papír arról, hogy ”mit keres ott” az általános iskola. Ezek után, miután ilyen kommunikáció folyik az Önkormányzat részéről a Tankerület irányába. Megkérdezném kedves alpolgármester úr, hogy gondolod te azt, hogy egyáltalán bármilyen szemrehányást teszel, hogy miért nem gondolta át, miután nincsen információ. Érden érdi gyerekek járnak az iskolákba. Azt gondolom, hogy az érdi Közgyűlésnek, az érdi önkormányzatnak foglalkozni kell azzal, hogy milyen körülmények között tanulnak. T. Mészáros András képviselő úr mondandójára reflektálva azt gondolom, hogy kell általános iskola is, meg középiskola is. Miután időben hamarabb van az általános iskola, szerintem egyébként meg kellene oldani a Törökbálinti úton azt először. 2022-ben úgy tudom, hogy a támogató hozzájárult, meg kellett volna ezt csinálni 2022-ben.

Szűcs Gábor alpolgármester: Igen, fordultunk, kértünk tájékoztatást, de még nem kaptunk a mai napig képviselő asszony. A másik, itt elhangzott képviselő úrtól, szóval a kommunikáció hiányát számon kérni azon az önkormányzaton, aki még a saját fejlesztési forrásából, itt a TOP PLUSZ-ra gondolok, még abban is helyet biztosít a Tankerület számára, pont azért biztosít helyet, mert az érdi gyerekek számunkra fontosak kedves képviselőtársam, és ezek után Ön számon kéri rajtunk, hogy nem kommunikálunk a Tankerülettel. A Tankerülettel folyamatos a kommunikáció, csak ha egy állami bürokratikus szerv nem tudja azt, hogy mit akar, úgy elég nehéz segíteni, szóval néma gyereknek, anyja se érti a szavát esete forog itt fenn. Azt pedig különösen kártékonynak tartom, és az érdiek érdekével, az érdi gyerekek érdekével szembe menőnek tartom azt, amikor a Közgyűlés egyes csoportjai párthűségből és a Fidesz iránti hűségükben a fideszes tankerületet védik az érdi gyerekek érdekével szemben. Ezt csinálja Ön, képviselőtársam.

T. Mészáros András képviselő: Először is szeretném felhívni a figyelmét az alpolgármester úrnak, hogy nincs olyan, hogy fideszes Tankerület vagy szocialista Tankerület vagy baloldali Tankerület. Ha és amennyiben ilyenekről beszél alpolgármester úr, akkor nagy valószínűség szerint az ő vágyálma az egy ilyen baloldali, progresszív Tankerületnek a létrejötte, ami legalább ugyanolyan káros, mint hogyha a másikat fideszesnek nevezzük. Ezt szeretném visszautasítani. Szeretném azt is visszautasítani, hogy most már lassan 4,5 éve folyik az egymásra mutogatás, hogy ki rontotta el. Hol a Tankerület rontotta el, hol mi rontottuk el és ezt kellene, hogy mindig a másik a hibás, ezt a gyakorlatot megállítani, gyökeresen megváltoztatni. Azon lehet vitatkozni és valóban lehetséges - bár én nem értek vele egyet -, hogy rövidtávon hasznosabb és gyorsabb volna általános iskolát építeni, mint ami az eredeti cél volt a középiskolával. Csak ne felejtsük már el, hogy az általános iskola megépítése, ha már hivatkozunk az állami feladatellátási kötelezettségre, jóval szorosabban és jóval erőteljesebben kényszerítené az államot is, hogy lépjen. Ezért kellene nekünk középiskolát akarni és nem általános iskolát, akármit mond is Maruzsa Zoltán államtitkár úr, mert ő a saját érdekét védi, és azt fogják nekünk mondani, amikor panaszkodunk, hogy kevés a középiskola, tessék, kérem bemenni Budapestre, ott sok üres középiskola van, mert kiköltöztek az emberek Érdre és senki nem hozta magával az intézményi ellátási feltételeket ide a városba. A másik meg azt is szeretném megkérdezni, 2012-ben változott a feladat-ellátási kötelezettség emlékezetem szerint. A Modern Városok Programja 2015-ben indult el, akkor mi különböző oktatási intézményeknek, óvodáktól kezdve iskolai, középiskolai különböző oktatási intézményeknek a megépítését terveztük és indítottuk el. Azt tessék már megmondani, hogy az elmúlt 4,5 évben hány iskolai férőhelynek a létrejöttét szervezte meg és indította el ez a Közgyűlés. Ismereteim szerint egyet se. Ezen most lehet vitatkozni, hogy miért a másik a hibás, de ne azon vitatkozzunk, hanem azt próbáljuk meg megoldani, hogy összevásároltunk egy csomó telket a Teleki mellett, megterveztettük a sportcsarnokot mellé, megterveztettük a középiskolát mellé, megegyeztünk a Magyar Református Egyháznak a Dunamelléki kerületével, megegyeztünk Szabó István püspök úrral, hogy fogjuk és átadjuk nekik majd működtetésre. Mi történt ebben az ügyben az elmúlt 4,5 évben? Nem szeretném azt mondani, hogy semmi. Sajnos azt kell mondanom, hogy ezekben az ügyekben most ne a pénzről beszéljünk, hanem arról beszéljünk, ha nincsenek tervek, nincs mihez pénzt kérni. Ha nincs a hajóskapitánynak iránya, akkor bárhonnan fújhat a szél, ugyanolyan rossz lesz mindig annak. Ezt próbáljuk meg a helyére tenni egyszer. Most lehet mutogatni persze, lehet úgy értelmezni azt a szöveget, amit felolvasott Simó Károly képviselőtársunk, hogy Tinnyére akarják áthelyezni mindennek a központját, vagy lehet úgy olvasni, hogy Tinnyén legyen egy valamifajta lehetősége azoknak a nevelőknek, akik a Pilisvörösvári járásban óhajtanak működni, és ha nekik bürokratikus, vagy egyéb problémáik vannak, akkor ne kelljen átjönni Érdre, hanem ott rögtön a járás közepén meg lehessen ezeket a dolgokat oldani. Meg lehet úgy is értelmezi, hogy jaj, Istenem, most akkor megszűnik Érden a Tankerület. Nem akarok többet hozzászólni, mert nem érdemes.


Szűcs Gábor alpolgármester: A Református Egyház, a zsinat tudomásom szerint nem hozott döntést, amit T. Mészáros András képviselő úr említett. A Református Egyház döntéshozó szerve, az nem támasztotta alá. Abban a tekintetben a magánvéleményem az kedves frakcióvezető úr, hogy általános iskolára, középiskolára is szükség lenne az összevásárolt telkekkel együtt a Teleki helyén, de nem a város mondja azt, hogy középiskolát nem akar, hanem a Tankerület és az Oktatási Államtitkárság. Hozzáteszem, mi ugyanúgy fenntartjuk azóta is, hogy ezt a hármas blokkot még esetleg a Mórával kibővítve vagy egy új telephelyként, vagy felköltöztetve, azért alaposabban meg kell nézni. Ott egy komoly közoktatási tömbfejlesztést kellene végrehajtani. Mi nem mutogatunk, mi javaslatokat teszünk, konkrét javaslatokat teszünk frakcióvezető úr arra, hogy mit kellene tenni, erről szólnak a módosító javaslataim is az eredeti határozathoz kiegészítésképpen azért, hogy haladni lehessen, és ne az történjen, hogy igazából megbeszélések és levelezgetések folynak, amit, hozzáteszem, hogy ezeket a javaslatokat már két éve mondjuk, hogy hogy lehet megoldani a problémát. De ahhoz, hogy egy két szervezeten múló probléma megoldódjon, ahhoz partner is kell, és nem látom azt, hogy a Tankerület ebben normális partner lenne.


Dr. Asztalos Éva képviselő: Elképzelhető, hogy nincs is miről vitázni ezzel az előterjesztéssel kapcsolatosan, ugyanis tegnap kaptam egy üzenetet egy szülőtől, aki a következőket írta: ,,Kedves Éva! Tegnap megvolt a Telekis szülői, nem lesz se új iskola, se új körzeti határ. A Bem téren vissza lesz nyitva szeptembertől a régi iskola és oda kerülnek az elsősök.” Gondolom, érdekes információ lehet, ha esetleg más szülő is érdeklődik. Akkor most én kérdezem, hogy az iskolában a szülői értekezleten már esetleg többet tudnak a tanárok, mint mi itt?

 

Dr. Csőzik László polgármester: T. Mészáros Andrásnak technikailag nincs több hozzászólási lehetősége, csak mert megnyomta még egyszer. Ezt akartam tisztázni.


Szűcs Gábor alpolgármester: Nem szívesen mondok ilyet képviselő asszony, de elképzelhető, hogy a Tankerület nem felénk kommunikál elsősorban. Most erre nem tudok mást mondani, és akkor megpróbáltam nagyon finom lenni Azért kérem, hogy a Közgyűlés támogassa ezt az előterjesztést és ezeket a határozati javaslatokat, hogy megint adjunk konkrét javaslatokat arra, hogy hogyan lehet ezt a problémát megoldani. Az pedig, amit képviselő asszony felolvasott, hogyha ez így van, azt nagyon szomorúnak tartom, mert pont az iskolai körzet a legnagyobb probléma, hogy ekkora nagy területen terül el és a feljutás az M7-től a városközpont felé élő gyermekeknek nehezebb Parkváros felé, a Burkoló utcába, viszont az M7-es fölött élő gyermekek számára meg a Teleki régi épületébe való lejutás. Ez az alap hiba, ami elkövetésre került a költöztetéssel, hogy nem egy új beiskolázási körzet jött létre. Kérem a Közgyűlést, hogy támogassa az előterjesztést.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Tudatosan nem szóltam hozzá eddig, most elmondom a véleményemet a végén. Kezdjük ott, hogy az előző ciklus vezetőinek tudniuk kellett volna azt, hogy pont ők voltak a felelősek azért, hogy a Teleki iskola felújítására, illetve az épület felújítására és ott középiskola kialakítására biztosított 4,5 milliárd forint az nem áll most rendelkezésre. 2019. februárjában született meg az a döntés, hogy 1,4 milliárd forintot onnan átcsoportosítottak a Kós Károly bővítéséhez szükséges összegeknek a finanszírozására. Nem telik el újabb két hónap, 155 millió forint megy el az óvodák felújításához, mert nem volt elég a pénz - már nem tudom, hogy melyik tagóvodáról van szó, ez még az előző ciklus. Azt követően, ebben az új önkormányzati öt évben minket az a kényszerhelyzet fogadott, hogy nincs már lehetőség arra, hogy itt forrásbővítés legyen vagy ráemelés. Ezt a forrásbázist, ezt a fedezetet jelölte ki a Miniszterelnökség arra, hogyha ráemelést kell biztosítani a többi magasépítési beruházáshoz, akkor erre lehet úgymond csúnya szóval rájárni. Ezt kellett tennünk, amikor a Batthyánynak nem volt elegendő forrása, ezt kellett tennünk, amikor a Fenyves-Parkvárosi Köznevelési Centrum befejezéséhez kellett több pénz és végezetül a Kós „C” esetében is ezt a megoldást kellett úgymond választanunk. Ez teljesen egyértelmű volt a támogatáskezelő, illetve az irányító hatóság részéről, így aztán az a dédelgetett álom, hogy ott MVP pénzből középiskola épüljön, ez nem vált reálissá. Ezzel párhuzamosan az oktatási tárca és a Tankerület is egyébként, meg én magam is arra a belátásra jutottunk, mi több még ehhez országgyűlési képviselő úr is csatlakozott, hogy a középiskola gondolatot addig tegyük félre, amíg nem jön létre még egy általános iskola, illetve amíg az EGYMI - Egységes Módszertani Gyógypedagógiai Intézmény - dolgában nem tudunk egy nagyot előre lépni, például SNI-s óvodai nevelést biztosítani, középiskolai nevelést és így tovább. Ez formálta azt a gondolkodást végül, hogy legyen egy új projekt itt a Törökbálinti úton, ami egy új iskoláról, illetve egy részleges EGYMI képzésről szólna, azt valósítaná meg. A válságok elvonták a forrásokat, tehát minden érdemi esély szertefoszlott, hogy milliárdokkal lehessen kiegészíteni. Csak csendben jelzem, hogy ami akkor 4,5 milliárd forint volt, gondoljunk Diósdra, ahol 10 milliárd forintot vettek el Lázár miniszter úrék az új általános iskola építésére, vélhetően jóval több forrásra lett volna szükség, gyanítom, hogy 7-10 milliárd forint között állna meg. Fügedi Attila tervező elkészítette egyébként a terveket erre az épületre. Ezek a tervek könnyen átdolgozhatók általános iskolai komplexumra is, szerencsére így nem ment veszendőbe a munkája. Vele végig intenzív kapcsolatban álltam, állok most is. Függőben van ez a megbízása, az árajánlat képzésnek a függvénye, hogy mennyiért vállalná azt, hogy elkészíti a részletes kiviteli terveket, illetve átdolgozza az engedélyezési szintű terveket, hogy alkalmas legyen erre a célra. Ez tehát a hosszú távú történet. Ami a rövidtávot illeti, ezt olyan sokszor elmondtam, hogy azért is némultam el, mert csodálkozom, hogy ennyire nem ment ez át a Közgyűlés felé. Mindig részletesen tájékoztattam a nagyérdeműt arról, hogy a Tankerülettel milyen tárgyalások folynak, hogyan próbáljuk meg a maradványösszeget az épületre költeni. Egy ilyen erősebb ráncfelvarrás jellegű felújításra elegendő az a néhány 100 millió forint, ami maradt. Azon fáradozunk, hogy ebből minőségi felújítás valósulhasson meg természetesen. Ehhez azt gondolom, hogy azt a módszert kell alkalmaznunk, amit a Szivárvány Óvoda Bem téri, vagy Hegesztő utcai épületében csináltunk a Városgazda intézménnyel, hogy in-house-ban mi magunk végezzük el ezeket a munkálatokat, erről szólnak egyébként a január óta folyó egyeztetések. Januárban jött meg a támogatáskezelőtől az a végső engedély, amire vártunk, hogy megvalósítható az általános iskolai felújítás. Most arra várok, amit elküldtem, hogy a támogatói okiratot is módosítani tudjuk, hiszen abban ma a gimnázium szerepel, tehát ha attól eltérünk, akkor szerződést szegünk, hiába vannak informális rábólintások, hiába vannak olyan feljegyzések és átiratok, hogy csinálhatjuk a felújítást, ezt mindenképpen meg akarjuk várni. A műszaki tartalom dolgában végül a Tankerület vállalta azt, hogy elkészíti a megrendeléshez, a közbeszerzés kiírásához - mert az in-house ugye így indul - szükséges nagy anyagot. Ezt fogjuk pontosítani és nagyon szeretném, hogyha a nyári időszakban megvalósulhatna tehát ez a részleges felújítás. Alpolgármester úrral mélységesen egyetértek minden általa megfogalmazott véleménnyel. Leginkább abban, ami megtestesül a határozati javaslatban, hogy az, hogy ez a Teleki iskolának egy alsó tagozata, ezen még azért reszelni kellene. Azt gondolom, hogy a Tankerületet valahogy jobb belátásra kellene bírnunk, ez a mai határozati javaslat is egy erős jelzés ebbe az irányba. T. Mészáros András képviselő úr emlegette, hogy a tervezés, a gondolkodás hiánya. Szeretném behozni áprilisra vagy májusra azt az intézményfejlesztési koncepciót, amit a volt tankerületi igazgató asszonnyal közösen csináltunk. El kell mondanom, hogy ő múlt nyár óta segíti a munkámat állandó külsős munkatársként, és szerintem készített egy nagyon jó anyagot. Nyilván egy olyan rendszerben élünk, amikor elvette az állam az iskolák fenntartását, működtetését, de azért a tulajdonjog mégis itt maradt és a Modern Városok Programnak a fejlesztései, az EU-s fejlesztések, ha jönnek az épület dolgában, ott mi vagyunk a kedvezményezettek, tehát van feladatunk ebben, legalábbis úgy érzem. Jót fogunk majd gondolom róla vitatkozni, természetesen ez úgy köt, hogy az évtized hátralevő részében elérhető források lehívásához egy iránytűt jelent, egy zsinórmértéket, hogy milyen vonalon induljunk el. Nem akarok előre menni, csak két példát hadd mondjak: az egyik a Móra dolgának rendbetétele. A Móra kimaradt az MVP-ből sajnálatos módon, ezt Maruzsa államtitkár úr is nehezményezte, ezt valahogy pótolnunk kellene. A másik, hogy azt is meg kell néznünk, hogy ahol rendelkezésre áll lehetőség további bővítésre, például a Bolyai esetében, hogy tudjuk azt meglépni akár az Alsó utcai épület, akár a főépület dolgában. Az elsősök száma az nő, most van egy tető ebben az évben, plusz 52 fővel 860 főre emelkedett a beiskolázandó piciknek a létszáma és lesz egy nagy tetőzés 2027-ben, így jön ki demográfiailag, amikor 900 környékét túl is lépi, 924 van a prognózisban, ott még plusz 77 fő kisdiák jön be a rendszerbe, tehát az ő infrastrukturális hátterüket természetesen biztosítani kell. Ezért a véleményem az, hogy a prioritás dolgában most az általános iskola-EGYMI megelőzi a középiskolát. Az azt követi, de természetesen, ha olyan forrásbőség állna be, hogy mind a kettőt meg tudjuk csinálni, akkor nem leszünk restek mind a kettőt megcsinálni. Ennyit szerettem volna hozzátenni. Felteszem szavazásra az előterjesztő, Szűcs Gábor alpolgármester úr által befogadott módosításokkal egységes határozati javaslatot.

 

 

Az előterjesztett határozati javaslat:

„Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének véleménye az Érdi Tankerületi Központ 2024. február 29. napján kelt megkeresésében foglalt, az Érdi Teleki Sámuel Általános Iskola és az Érdi Móra Ferenc Általános Iskola és Egységes Módszertani Gyógypedagógiai Intézmény tervezett átszervezése kapcsán a következő:

  1. az Érdi Móra Ferenc Általános Iskola és Egységes Módszertani Gyógypedagógiai Intézmény Tinnyén kialakítandó új telephelyén tervezett tevékenység feltételei Érden is, akár az Önkormányzattól a Tankerületi Központ számára ingyenesen átadott Alispán utcai épületben is biztosíthatóak,
  2. az Érdi Teleki Sámuel Általános Iskola tekintetében a rendelkezésre álló adatok alapján nem zárható ki az átszervezést követően a nevelő-oktató munka feltételeinek és színvonalának minőségromlása, továbbá
  3. a megküldött dokumentum tartalma az átszervezési elképzelések részletes áttanulmányozására és a teljes egészében megalapozott szakmai vélemény kialakítására nem alkalmas.

Határidő:        határozat továbbítására – azonnal

Felelős:           dr. Csőzik László polgármester”

 

 

A szavazásra feltett határozati javaslat:

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének véleménye az Érdi Tankerületi Központ 2024. február 29. napján kelt megkeresésében foglalt, az Érdi Teleki Sámuel Általános Iskola és az Érdi Móra Ferenc Általános Iskola és Egységes Módszertani Gyógypedagógiai Intézmény tervezett átszervezése kapcsán a következő:

  1. a) az Érdi Móra Ferenc Általános Iskola és Egységes Módszertani Gyógypedagógiai Intézmény Tinnyén kialakítandó új telephelyén tervezett tevékenység feltételei Érden is, akár az Önkormányzattól a Tankerületi Központ számára ingyenesen átadott Alispán utcai épületben is biztosíthatóak,
  2. b) az Érdi Teleki Sámuel Általános Iskola tekintetében a rendelkezésre álló adatok alapján nem zárható ki az átszervezést követően a nevelő-oktató munka feltételeinek és színvonalának minőségromlása, továbbá
  3. c) a megküldött dokumentum tartalma az átszervezési elképzelések részletes áttanulmányozására és a teljes egészében megalapozott szakmai vélemény kialakítására nem alkalmas.
  4. d) A Közgyűlés javasolja a Törökbálinti út 1. alatti – jelenleg nem használt iskolaépület – felújításával,
  • saját beiskolázási körzettel,
  • önálló köznevelési intézményként,
  • felmenő rendszerben

új  általános iskola létrehozását. Az új iskola elindításával, a beiskolázási körzetek átalakításával csökkenthető az általános iskolai körzetek terhelése.

e) Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése hívja az intézményfenntartó Érdi Tankerületi Központot vezetőjét, hogy a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (a továbbiakban: Nkt.) 74.§ (4) bekezdésének rendelkezései szerinti vagyonkezelői jog 2023/2024. évi tanév végével történő megszűnése miatt, továbbá a felújítási munkálatok önkormányzat általi mielőbbi megkezdése érdekében haladéktalanul adja birtokba az önkormányzati tulajdonban lévő Törökbálinti út 1. szám alatti ingatlant.

f) Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése az Nkt. 4.§ 11. pontjának rendelkezései szerint folyamatban lévő átszervezésről, az Nkt. 83.§ szerinti eljárásban az Érdi Tankerületi Központ jelen határozatban megjelölt módosított előterjesztésének megküldését követően fogja a jogszabályban rögzített véleményét kialakítani.

g) Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése hívja az intézményfenntartó Érdi Tankerületi Központot vezetőjét, hogy az átszervezésről szóló döntés meghozatalára Nkt. 84.§ (7) bekezdésének rendelkezései szerint május hónap utolsó napjáig van lehetősége, így erre módosított előterjesztését ennek figyelembevételével küldje meg az ingatlan tulajdonos önkormányzat számára véleményezésre.

Határidő:        határozat továbbítására – azonnal

Felelős:           dr. Csőzik László polgármester”

 

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 17 tagja 11 igen szavazattal, 5 nem szavazattal és 1 tartózkodással az alábbi határozatot hozta:

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének

95/2024. (III. 28.) határozata

 

az Érdi Tankerületi Központ fenntartásában lévő egyes köznevelési intézmények átszervezésének véleményezéséről

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének véleménye az Érdi Tankerületi Központ 2024. február 29. napján kelt megkeresésében foglalt, az Érdi Teleki Sámuel Általános Iskola és az Érdi Móra Ferenc Általános Iskola és Egységes Módszertani Gyógypedagógiai Intézmény tervezett átszervezése kapcsán a következő:

 

  1. a) az Érdi Móra Ferenc Általános Iskola és Egységes Módszertani Gyógypedagógiai Intézmény Tinnyén kialakítandó új telephelyén tervezett tevékenység feltételei Érden is, akár az Önkormányzattól a Tankerületi Központ számára ingyenesen átadott Alispán utcai épületben is biztosíthatóak,
  2. b) az Érdi Teleki Sámuel Általános Iskola tekintetében a rendelkezésre álló adatok alapján nem zárható ki az átszervezést követően a nevelő-oktató munka feltételeinek és színvonalának minőségromlása, továbbá
  3. c) a megküldött dokumentum tartalma az átszervezési elképzelések részletes áttanulmányozására és a teljes egészében megalapozott szakmai vélemény kialakítására nem alkalmas.
  4. d) A Közgyűlés javasolja a Törökbálinti út 1. alatti – jelenleg nem használt iskolaépület – felújításával,
  • saját beiskolázási körzettel,
  • önálló köznevelési intézményként,
  • felmenő rendszerben

új  általános iskola létrehozását. Az új iskola elindításával, a beiskolázási körzetek átalakításával csökkenthető az általános iskolai körzetek terhelése.

e) Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése hívja az intézményfenntartó Érdi Tankerületi Központot vezetőjét, hogy a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (a továbbiakban: Nkt.) 74.§ (4) bekezdésének rendelkezései szerinti vagyonkezelői jog 2023/2024. évi tanév végével történő megszűnése miatt, továbbá a felújítási munkálatok önkormányzat általi mielőbbi megkezdése érdekében haladéktalanul adja birtokba az önkormányzati tulajdonban lévő Törökbálinti út 1. szám alatti ingatlant.

f) Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése az Nkt. 4.§ 11. pontjának rendelkezései szerint folyamatban lévő átszervezésről, az Nkt. 83.§ szerinti eljárásban az Érdi Tankerületi Központ jelen határozatban megjelölt módosított előterjesztésének megküldését követően fogja a jogszabályban rögzített véleményét kialakítani.

g) Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése hívja az intézményfenntartó Érdi Tankerületi Központot vezetőjét, hogy az átszervezésről szóló döntés meghozatalára Nkt. 84.§ (7) bekezdésének rendelkezései szerint május hónap utolsó napjáig van lehetősége, így erre módosított előterjesztését ennek figyelembevételével küldje meg az ingatlan tulajdonos önkormányzat számára véleményezésre.

 

Határidő:        határozat továbbítására – azonnal

Felelős:           dr. Csőzik László polgármester

 

 

A határozati javaslatról a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:

 

Andrasek Mónika

Igen

Antunovits Antal

Nem

Dr. Asztalos Éva

Igen

Dr. Bács István

Távol

Balla Imre

Igen

Csépán István

Igen

Csornainé Romhányi Judit

Igen

Dr. Csőzik László

Igen

Demjén Attila

Nem

Fülöp Sándorné

Nem

Gál Alex

Igen

Gregus László

Igen

Lengyel Péter

Igen

Simó Károly

Nem

Szűcs Gábor

Igen

Tekauer Norbert

Tartózkodik

Tetlák Örs

Igen

T. Mészáros András

Nem