30. NAPIRENDI PONT

 

 

Tárgy: Fiókgyógyszertárak létesítésével kapcsolatos szándéknyilatkozat megtétele

            Előadó:                      Tetlák Örs alpolgármester

 

 

Dr. Csőzik László polgármester: Fiókgyógyszertárak létrehozása következik.

 

T. Mészáros András képviselő: Két vagy három körzeti orvosi rendelőt is létre kell hozni. Ezeknek a fiókgyógyszertáraknak a létrehozását hasonlóképpen, ahogy mintegy 10 évvel ezelőtt csináltuk, össze kellene kötni az orvosi rendelők megalapozásával és megépítésével. Jövőre vagy a következő években, amikor ki fog derülni, hogy kevés az orvos és nagyon le vannak terhelve, most elsősorban a háziorvosoktól beszélek, rá fogunk jönni, hogy senki nem fog helyettünk orvosi rendelőt építeni vagy felújítani. Ellenben a gyógyszertárakkal közös üzletbe bevonva őket, mint ahogy 10 éve csináltuk az egész városra kiterjedően, akkor sokkal könnyebb dolgunk lenne. Igaza van Tetlák Örsnek, a fiókgyógyszertárak ilyen módon nem kellenek, így nem hasznosak.


Lengyel Péter képviselő: T. Mészáros Andrásnak mondanám a rendelő építésével kapcsolatban, hogy az építőiparban pénz van, azt az Önök csapatában bizonyára tudják néhányan. Sokkal nagyobb gond, hogy kinek építenék azokat az orvosi rendelőket, amikor elég komoly problémák vannak az egészségügyben és az oktatásügyben.

 

T. Mészáros András képviselő: Az egészségügyben, az oktatásügyben, a közbiztonságban és még sorolhatnám, ahogy az önkormányzat pénzügyi helyzetében, mindig elegendő nagy baj van, és mindig lehet mire panaszkodni. Ezzel szemben azt lehet mondani, hogy mi példát mutattunk az elmúlt esztendőkben, mert felújítottuk az összes orvosi rendelőt.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Mindentől függetlenül azt kérném, hogy a parlamentáris rendet tartsuk be, tehát akinek megadtam a szót, az beszéljen.

 

T. Mészáros András képviselő: Tehát mindig van mód cselekedni és okosabban cselekedni, mint ahogy éppen a jelenlegi városvezetés akar, és ezt a módot mindig el is mondjuk nektek, hogyan kellene csinálni. Sajnálatos módon különböző okoknál fogva ezeket a tanácsokat soha nem fogadjátok meg. Az a cél, hogy ez a város virágzó kertvárosként, de mégis urbánus szolgáltatásokkal telten tudjon működni és tudjon a későbbiekben élni, amikor már lassan 100.000 fős lesz a lakosságszám, de ezt lehet okosabban csinálni. Erre adunk most nektek ingyen tanácsot. Nagyon rövid időn belül, ahogy iskolára is szükség lesz, ugyanúgy orvosi rendelőre is, ezeket meg kellene alapozni. Amikor ott tartunk, hogy az orvosi rendelőről kell dönteni, mert már 4-5000, sőt van olyan háziorvos, akinek 6000 kártyája van, akkor végig kell gondolni, hogy hogyan tudjuk ezt minél hamarabb és minél gyorsabban megcsinálni. Lehet itt vádaskodni, hogy mi az építőiparban, de nekem egyetlenegy cégem nincs, sem építőipari ismerősöm. Eddig, ha kellett, mindig a saját pénzemen építkeztem, te meg csak vádaskodtál a saját lehetőségeiddel visszaélve.


Simó Károly képviselő: Az utolsó információm az volt, hogy az M7 feletti Fenyves-Parkváros részen mintegy 6000 ember lakik. Korábban tettünk is javaslatot, hogy legyen újabb háziorvosi rendelő. Ezt azért is tettük, mert a lakók részéről rengeteg jelzés érkezett, hogy nagyon-nagy zsúfoltság van, rengeteg ember beköltözött, tényleg kellett volna újabb praxisokat létrehozni. Ezt addig tologatta az érdi városvezetés, hogy most már gyakorlatilag nincs rá lehetőség, hogy befolyásolja ezeket a dolgokat. Viszont ha konkrét példát kérne Lengyel Péter, akkor volt javaslat, hogy az M7 fölötti részen legyen egy olyan orvosi rendelő, ahol az ott élőket el lehetne látni. Azért is fontos a kettőt együtt kezelni, mert tipikusan ott fordul elő az a típusú életmód, hogy bemegy Budapestre dolgozni, utána meg hazajön és magára csukja a kaput. Vélhetően a Bem téren a korábbi gyógyszertár azért nem tudott akkora forgalmat realizálni orvosi rendelő nélkül, mert kevesen mentek arra gyógyszerért, viszont egy orvosi rendelő mellett levő gyógyszertárról bebizonyosodott, hogy ezek az ún. egészségházak úgy működnek, hogy aki elmegy a háziorvoshoz, kifele jövet meg is veszi azt a gyógyszert, amit felírtak neki. Ezért lenne abban ráció, hogy a kettőt együtt kellene kezelni, azt gondolom, hogy ez egy szakmailag megalapozott és jó javaslat. Az előterjesztéssel kapcsolatban pedig azt mondanám, hogy maga a határozati javaslat az úgy szól, hogy a Közgyűlés felhatalmazza a polgármestert a fiókgyógyszertár létesítésével kapcsolatos előzetes egyeztetésekre és az ezzel összefüggő szükséges intézkedések megtételére. A semmiről nem tudunk dönteni, hogy hol és mire bízzuk meg a polgármestert, ami nem hiszem, jó dolog, mert korábban kaptunk egy olyan tájékoztatást, hogy azért itt van egyfajta versenyhelyzet is. Érdemes lenne tudni részleteiben, hogy ki az, aki szeretne fiókgyógyszertárat létesíteni, közülük ki, milyen kritériumok alapján és hogyan döntik el, hogy ki lesz az, aki adott helyen fiókgyógyszertárat létesít. Azt gondolom, hogy ez, ebben a formában nem elfogadható javaslat.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Két érdek van, az egyik, hogy ha lehet, minél több gyógyszertár legyen, a másik, hogy helyi vállalkozók élvezzenek előnyt. A kettőt valahogy házasítani kellene, erre tűnt egy jó gyógyírnak ez a megoldás. Én egyetértek egyébként azzal, hogy új háziorvosi rendelők komplex fejlesztésekkel valósíthatók meg legjobban. Ez a cél legfőképpen Fenyves-Parkvárosban valósítható meg magántőke bevonásával. Csak közben szomorúan látjuk, hogy ezt a fajta önkormányzati feladatkört is szépen veszik el tőlünk, tehát kerül át az államhoz az egészségügyi alapellátásnak ez a bástyája. A körzethatár megállapítás pillanatokon belül az Országos Kórházi Főigazgatóság hatásköre lesz helyettünk és ez nem biztos, hogy annyira jó, mert mióta vannak az indikátorok, azóta bizony a háziorvosok több mint fele megrövidült anyagilag, tehát sokkal kevesebb bevételre tesz szert. Ez az erőltetett centralizáció nem tudom, hogy hova vezet. Annak sincs természetesen túl sok értelme, hogy otthagyni a feladatot az önkormányzatoknál, viszont kellő forrást meg nem biztosítunk hozzá. Itt is szerintem rossz irányba mennek a dolgok. Mindenesetre, ha két fiókgyógyszertárat összetudunk hozni rövid időn belül, akkor az előrelépés lesz az Érdieknek is.


Dr. Asztalos Éva képviselő: Tudomásom szerint ezek az előzetes egyeztetések már Tetlák Örs alpolgármester úr részéről megtörténtek, úgyhogy ennek a határozati javaslatnak ezt a részét nem igazából tudom értelmezni. Amennyiben így marad, akkor azért a bizottsági ülésen polgármester úr volt egy módosító indítvány, amely arra vonatkozott, hogy polgármester úr ezekről az előzetes egyeztetésekről a következő Közgyűlésen beszámol. Ezt elfogadta a bizottság.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Ezzel semmi gond nincsen a magam részéről. Tetlák Örs alpolgármester úr nyilatkozzon úgy, hogy befogadja.

 

Szűcs Gábor alpolgármester: Köszönöm a szót polgármester úr és hangsúlyozom, nem kritizálni szeretném frakcióvezető úr elképzelését, csak annyit jegyeznék meg ezzel kapcsolatban, hogy a múltban nagyon jól működtek azok a típusú beruházások, ahol gyógyszer-nagykereskedő cégek megfinanszírozták egy olyan létesítmény, olyan ingatlan megépülését, ahol gyógyszertár is üzemelt, illetve rendelőknek is helyet adtak. A modell fölött eljárt az idő, ezt nem én mondom, hanem sajnos gyakorlat, hogy ezek a cégek kivonulnak erről a piacról, és nem kívánnak épületeket üzemeltetni és építeni sem. Eljutottak arra a fejlődési fokra a nagy gyógyszerellátó cégek, hogy most már nem nekik kell szívességet tenni és megteremteni a saját értékesítési piacot, hanem értük versenyeznek. Ez szimpla üzleti érdek, ezért nem azt mondom, hogy rossz az a modell, amit frakcióvezető úr mond, csak az a probléma, hogy eljárt felette az idő és már nincs.


Tetlák Örs alpolgármester: Mindenek előtt a jegyzőkönyvben is szeretném mondani, hogy a lehető leghatározottabban visszautasítom, hogy a családomat emlegesse egy korrupt, tolvaj gazember, ezt semmilyen formában nem vagyok hajlandó, és utoljára voltam hajlandó következmények nélkül eltűrni. A másik pedig, hogy dr. Asztalos Éva képviselő asszony nem volt jelen azon a Közgyűlésen, melyen említettem, hogy írásban fogom az egyeztetésekről tájékoztatni a képviselőket, ez meg is történt. Ha polgármester úr is egyetért vele, hogy a következő Közgyűlésen ismét beszámolunk az egyeztetések állásáról - egyébként sajnos sok minden nem történt, visszajelzést azóta nem kaptunk -, részemről ennek nincs akadálya, tehát ezt a módosítást is befogadom.

 

T. Mészáros András képviselő: Amilyen az adjon Isten, olyan a fogadj Isten. Te kezdtél el alaptalanul vádaskodni. Dr. Bács Istvánt, Simó Károlyt és engem vádoltál meg és utána mindezt kiterjesztetted az egész helyi fideszes közösségre. Szégyeld magad és vond vissza, már nagyon régen átléptél minden határt.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Fejezzétek be a vitát, méltatlan a Közgyűléshez. Felteszem szavazásra az I. határozati javaslatot.

 

Az előterjesztett és szavazásra feltett határozati javaslat:

„Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése – mint a településrészi önkormányzatot létrehozó képviselő-testület – a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény 50. § (2b) bekezdés a) pontja alapján Dombosváros-Tusculanum településrészen fiókgyógyszertár létesítéséhez előzetes hozzájárulását adja.

A Közgyűlés felhatalmazza a polgármestert a fiókgyógyszertár létesítésével kapcsolatos előzetes egyeztetésekre és az ezzel összefüggő szükséges intézkedések megtételére.

Határidő: 15 nap a határozat továbbítására

Felelős: dr. Csőzik László polgármester”

 

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 15 tagja 12 igen szavazattal, 1 nem szavazattal és 2 tartózkodással az alábbi határozatot hozta:

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének

158/2023. (V. 25.) határozata

 

a Dombosváros-Tusculanum településrészen fiókgyógyszertárak létesítésével kapcsolatos szándéknyilatkozat megtételéről

 

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése – mint a településrészi önkormányzatot létrehozó képviselő-testület – a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény 50. § (2b) bekezdés a) pontja alapján Dombosváros-Tusculanum településrészen fiókgyógyszertár létesítéséhez előzetes hozzájárulását adja.

 

A Közgyűlés felhatalmazza a polgármestert a fiókgyógyszertár létesítésével kapcsolatos előzetes egyeztetésekre és az ezzel összefüggő szükséges intézkedések megtételére.

 

A Közgyűlés felkéri a polgármestert, hogy a tárgyalások eredményéről a Közgyűlés júniusi ülésén számoljon be.

 

Határidő:        15 nap a határozat továbbítására,

                        beszámoló – a Közgyűlés júniusi ülése

Felelős:           dr. Csőzik László polgármester

 

 

A határozati javaslatról a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:

 

Andrasek Mónika

Igen

Antunovits Antal

Tartózkodik

Dr. Asztalos Éva

Távol

Dr. Bács István

Távol

Balla Imre

Igen

Csépán István

Igen

Csornainé Romhányi Judit

Igen

Dr. Csőzik László

Igen

Demjén Attila

Távol

Fülöp Sándorné

Igen

Gál Alex

Igen

Gregus László

Igen

Lengyel Péter

Igen

Simó Károly

Tartózkodik

Szűcs Gábor

Igen

Tekauer Norbert

Igen

Tetlák Örs

Igen

T. Mészáros András

Nem

 

 

 

Dr. Csőzik László polgármester: Felteszem szavazásra a II. határozati javaslatot.

 

 

Az előterjesztett és szavazásra feltett határozati javaslat:

„Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése – mint a településrészi önkormányzatot létrehozó képviselő-testület – a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény 50. § (2b) bekezdés a) pontja alapján Fenyves-Parkváros településrészen fiókgyógyszertár létesítéséhez előzetes hozzájárulását adja.

A Közgyűlés felhatalmazza a polgármestert a fiókgyógyszertár létesítésével kapcsolatos előzetes egyeztetésekre és az ezzel összefüggő szükséges intézkedések megtételére.

Határidő: 15 nap a határozat továbbítására

Felelős: dr. Csőzik László polgármester”

 

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 15 tagja 12 igen szavazattal, 1 nem szavazattal és 2 tartózkodással az alábbi határozatot hozta:

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének

159/2023. (V. 25.) határozata

 

a Fenyves-Parkváros településrészen fiókgyógyszertárak létesítésével kapcsolatos szándéknyilatkozat megtételéről

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése – mint a településrészi önkormányzatot létrehozó képviselő-testület – a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény 50. § (2b) bekezdés a) pontja alapján Fenyves-Parkváros településrészen fiókgyógyszertár létesítéséhez előzetes hozzájárulását adja.

 

A Közgyűlés felhatalmazza a polgármestert a fiókgyógyszertár létesítésével kapcsolatos előzetes egyeztetésekre és az ezzel összefüggő szükséges intézkedések megtételére.

 

A Közgyűlés felkéri a polgármestert, hogy a tárgyalások eredményéről a Közgyűlés júniusi ülésén számoljon be.

 

 

Határidő:        15 nap a határozat továbbítására,

                        beszámoló – a Közgyűlés júniusi ülése

Felelős:           dr. Csőzik László polgármester

 

 

A határozati javaslatról a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:

 

Andrasek Mónika

Igen

Antunovits Antal

Tartózkodik

Dr. Asztalos Éva

Távol

Dr. Bács István

Távol

Balla Imre

Igen

Csépán István

Igen

Csornainé Romhányi Judit

Igen

Dr. Csőzik László

Igen

Demjén Attila

Távol

Fülöp Sándorné

Nem

Gál Alex

Igen

Gregus László

Igen

Lengyel Péter

Igen

Simó Károly

Tartózkodik

Szűcs Gábor

Igen

Tekauer Norbert

Igen

Tetlák Örs

Igen

T. Mészáros András

Igen