Simó Károly képviselő: Ha Gál Alex úgy szavazott volna, ahogy mondta, meglett volna a többség. A Pénzügyi Bizottság ülésén elmondtam, hogy az energiaközösség nem arról szól, hogy a háztetőkre feltett napelemekből származó energiát a szomszéd is használja, hanem leginkább arról, hogy egy nagyobb energiatermelő egységgel és jogi megoldásokkal hogyan lehet azt elérni, hogy akár intézmények, akár pedig a lakosság olcsóbb energiát kaphassanak. Ez is egy nagyon komoly szervezőmunkát igényel és tényleg sok munka van vele, de azt gondom, hogy nem lehetetlen. Ahogy az előterjesztésben is jeleztem, a kormánynak az a célja és ezt támogatja, hogy minden járásban jöjjön létre legalább egy ilyen energiaközösség. Tehát arról beszélni, hogy ennek nincs itt az ideje nem célszerű, hisz kormányzati program, hogy minden egyes járásban létrejöjjön. Azt gondolom, hogy jó lenne, ha sietnénk, hogy ne arra ébredjünk, hogy ebben a járásban valamely más önkormányzat kihasználja azt a lehetőséget, hogy ezzel a projekttel él. Nyilván ez is szerepel a Fenntartható Városfejlesztési Stratégiában, nyilván erre is igaz az, hogy az 5 millió forint nem az az összeg, ami megrengetné a költségvetést, főleg úgy, hogy egyébként több sor van, ahol megtaláltuk ennek a fedezetét, főleg úgy, hogy ez pedig kötelező eleme szokott általában lenni pályázatoknak, tehát megtérül, visszakaphatjuk a pénzt. Az is nyilvánvaló, hogy az érdi Top Plusz felhasználási lehetőségekre majdan kiírandó pályázatoknak a konstrukcióit elég nagy valószínűséggel meg lehet előlegezni, hisz általában tükörkonstrukciók szoktak lenni. Továbbra is kérném, hogy szülessen meg a döntés, induljon el, nyilván nem egy egyszerű projekt, ezzel nagyon sok munka van. Az, hogy az Andrasek Mónika által említett osztályvezető úr szeret dolgozni vagy nem, azt nem tudom megítélni, azt gondolom, hogy dolgozni kell, és a polgármesteri hivatal vezetőjének az a dolga, hogy rávegye őt arra, hogy megfelelő módon menjen utána. Rengeteg szakmai fórum van, el kell menni, nem szégyen tanulni, vannak ilyen a munkacsoportok is, annak a munkájában részt lehet venni, erre tettem javaslatot, el is küldtem e-mail-ben.
Dr. Csőzik László polgármester: A rengeteg bizonytalanságon kívül két dologban nem értek egyet, ha tudunk közeledni egymáshoz, akkor egy módosító indítvánnyal lehet kompromisszumot kötni. Az egyik az, hogy megjött a döntés, hogy a Top Pluszból indulhatunk a cselekvési programokkal, stratégiákkal. Volt egy 80 millió forintos keret erre a célra, ebből finanszírozzuk utólag a Fenntartható Városfejlesztési Stratégiát, a SECAP-ot, a SAMP-ot és talán még az esővíz gazdálkodást. Elindul tehát SECAP készítése, mely tartalmilag felöleli ezt a kérdéskört, a SECAP képes kezelni ezt, ami egy tanulmányterv. Tehát azt javaslom, hogy a SECAP keretén belül csináljuk ezt meg, az akkor már most rendelkezésre áll és ilyen módon ingyen van. Azt még nem tudjuk pontosan, hogy mit akarunk, de nagyon akarunk valamit, egy energiaközösséget, de hogy milyen specifikációk mentén, az egyelőre nem ismert, tehát ez a másik indok arra, hogy bízzuk meg azt a céget – majd nyilván erre közbeszerzés lesz – amelyik a SECAP-ot készíti, hogy ezen keresztül vizsgálja meg a kérdést, és azt gondolom, hogy utána kellene erre visszatérnünk. Tehát nem külön 5 millió forintból, hanem a SECAP-ból, mely választ ad arra a kérdésre, hogy milyen konkrét projektet tudunk elindítani. Ezt a vitát lefolytattuk legutóbb, hogy a szaldó megszüntetés, a visszatáplálási lehetőségeknek a felszámolása, és egy csomó ok miatt, ma ez pillanatnyilag nem lenne lehetséges. Arra, hogy konkrétan mi legyen a projekt, azt gondolom, hogy ezen a tanulmányon keresztül, ami egy szélesebb körű, egyébként összegszerűségében 10-25 millió Ft közötti összegbe kerül egy ilyennek az elkészítése, de ezt finanszírozza az unió, tehát ezen keresztül javaslom ezt megcsinálni. Fenntartható klímavédelmi és cselekvési tervnek hívják ezt.
Andrasek Mónika képviselő: Amit Simó Károly képviselő úr említett, hozzátenném, hogy egy szóval nem mondtam, hogy a környezetvédelmi osztályvezető úr nem szeretne ezzel foglalkozni, egész egyszerűen csak visszakérdezett, hogy hol van a műszaki specifikáció, hol vannak a részletek, mert gyakorlatilag ez egy ötlet, amit bármelyikünk be tudna dobni a hivatalnak. Arról nem is beszélve, hogy nyilván a hivatali dolgozók is le vannak terhelve amúgy is a mindennapi feladataikkal, úgyhogy ezt abszolút elutasítom. Azon kívül képviselő úr is meg volt hívva a bizottsági ülésre és reméltem, hogy megjelenik, hogy fel tudjunk neki tenni ezeket a kérdéseket, de hát nem tudott sajnos eljönni.
Dr. Csőzik László polgármester: Az 1. pont esetében nem a megvalósítást indítjuk el, hanem az előkészítési folyamatot, tehát azt ne ugorjunk át. A 2. pont esetében módosító indítványom szerint az kerülne a helyére: hogy a közgyűlés úgy dönt, hogy a Top Plus 1.3.1 megkötendő támogatási szerződés forrásából készülő SECAP keretében határozza meg a projekt műszaki tartalmát, tehát nem az 5 millió forintos megvalósíthatósági tanulmányon keresztül, hanem a SECAP-on keresztül. A 3. pont úgy módosulna, hogy a Közgyűlés felkéri a polgármestert, hogy a SECAP elkészítése után terjessze a közgyűlés elé a megvalósítás cselekvési tervet elfogadásra. A határidő esetében szintén értelemszerű változásokat kell eszközölni, hiszen a 2. pont esetében nem az idei költségvetés a forrás, hanem a támogatási szerződésben foglalt összeg. A 3. pont esetében pedig nem írnék június 30-ai konkrét dátumot, hanem azt, hogy a SECAP elfogadásával egyidejűleg. Képviselő úr, ezzel megbírsz-e barátkozni, és befogadod-e módosítóként?
Simó Károly képviselő: Befogadom a módosító javaslatot, hisz a célt pontosan így is meg lehet valósítani, ha tudtam volna, hogy készül ez a SECAP és már megvan, akkor nyilván azt mondtam volna, hogy a SECAP-ból legyen. A lényeg az, hogy valaki valamilyen módon külső szakértőt bevonva foglalkozzon a kérdéssel, állítsa elő azokat a konkrét paramétereket, hogy hogyan lehet ebben előrelépni. Azért, hogy ne fussunk bele hasonlóba, milyen tanulmányok készülnek, jó lenne, hogyha erről kapnának tájékoztatást a képviselők, hogy akkor ehhez tudunk majd kapcsolódni és akkor nem fordulhat elő, hogy ilyen külön tanulmányokat javaslunk, mert egyébként már zajlik egy szakmai munka.
Dr. Csőzik László polgármester: Szerintem egyszer már behoztuk, de elmondom még egyszer, tehát készül az FVS, SECAP, SAMP kibővítve a forgalom technikai koncepcióval az egész városra, és ha belefér még, akkor egy esővíz gazdálkodási koncepció.
Tetlák Örs alpolgármester: A SECAP ennél lényegesen szélesebb, az lenne a lényeg, hogy egy nagyobb Cselekvési Tervnek, amelynek az energiagazdálkodását városszinten tudná rendezni, erre úgy tűnik most, lesz forrásunk, legalábbis ígérvényünk van rá. Ennek a keretei között tulajdonképpen az is kiderülne, hogy most ez kereskedelmi vagy termelő energiaközösség tudna lenni, illetve elébe tudnánk menni néhány olyan kérdésnek, ami egyébként sajnos még a magyar szabályozásból mindig joghézagos. De a város részéről, meg tudjuk tenni azokat az intézkedéseket, amiket egyébként ezek szerint közös célunk.
Dr. Csőzik László polgármester: Amennyiben kérdés, észrevétel, hozzászólás nincs, felteszem szavazásra a határozati javaslatot.
Az előterjesztett határozati javaslat:
- „A Közgyűlés úgy dönt, hogy Fenntartható Városfejlesztési Stratégiában meghatározott (3. prioritási tengely, ESZA+), energiaközösség létrehozására irányuló projekt megvalósítását mielőbb elindítja.
- A Közgyűlés úgy dönt, hogy 5 millió forintot biztosít a 2023. évi költségvetés terhére a projekthez szükséges Megvalósíthatósági Tanulmány elkészítésére.
- A Közgyűlés felkéri a Polgármestert, hogy a megvalósításhoz szükséges partnerek felkutatása és bevonása után terjessze a Közgyűlés elé a megvalósítás cselekvési tervét elfogadásra.
- A Közgyűlés felkéri a Polgármestert, hogy a TOP Plusz Operatív program vonatkozó pályázatának megjelenése után nyújtsa be az önkormányzat támogatási igényét a projekt megvalósítására.
Határidő: 1. pont tekintetében: azonnal
- pont tekintetében: a 2023. évi önkormányzati költségvetésben
- pont tekintetében: 2023. június 30
- pont tekintetében: TOP Plusz vonatkozó pályázatának megjelenését követően haladéktalanul
Felelős: dr. Csőzik László polgármester ”
A módosított és szavazásra feltett határozati javaslat:
„1. Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése úgy dönt, hogy a Fenntartható Városfejlesztési Stratégiában meghatározott (3. prioritási tengely, ESZA+), energiaközösség létrehozására irányuló projektelőkészítési folyamatot mielőbb elindítja.
- A Közgyűlés úgy dönt, hogy a TOP Plusz 1.3.1 pályázat megkötendő támogatási szerződés forrásából készülő SECAP keretében határozza meg a projekt műszaki tartalmát.
- A Közgyűlés felkéri a Polgármestert, hogy a SECAP elkészítés után terjessze a Közgyűlés elé a megvalósítás cselekvési tervét elfogadásra.
- A Közgyűlés felkéri a Polgármestert, hogy a TOP Plusz Operatív program vonatkozó pályázatának megjelenése után nyújtsa be az önkormányzat támogatási igényét a projekt megvalósítására.
Határidő: 1. pont tekintetében: azonnal
- pont tekintetében: támogatási szerződés mérföldkövei szerint
- pont tekintetében: SECAP elfogadásával egyidejűleg
- pont tekintetében: TOP Plusz vonatkozó pályázatának megjelenését követően haladéktalanul
Felelős: dr. Csőzik László polgármester”
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 18 tagja 18 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodás nélkül az alábbi határozatot hozta:
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének
20/2023. (I. 26.) határozata
a Fenntartható Városfejlesztési Stratégiában meghatározott energiaközösség létrehozására irányuló projektelőkészítési folyamat elindításáról
- Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése úgy dönt, hogy a Fenntartható Városfejlesztési Stratégiában meghatározott (3. prioritási tengely, ESZA+), energiaközösség létrehozására irányuló projektelőkészítési folyamatot mielőbb elindítja.
- A Közgyűlés úgy dönt, hogy a TOP Plusz 1.3.1 pályázat megkötendő támogatási szerződés forrásából készülő SECAP keretében határozza meg a projekt műszaki tartalmát.
- A Közgyűlés felkéri a Polgármestert, hogy a SECAP elkészítés után terjessze a Közgyűlés elé a megvalósítás cselekvési tervét elfogadásra.
- A Közgyűlés felkéri a Polgármestert, hogy a TOP Plusz Operatív program vonatkozó pályázatának megjelenése után nyújtsa be az önkormányzat támogatási igényét a projekt megvalósítására.
Határidő: 1. pont tekintetében: azonnal
- pont tekintetében: támogatási szerződés mérföldkövei szerint
- pont tekintetében: SECAP elfogadásával egyidejűleg
- pont tekintetében: TOP Plusz vonatkozó pályázatának megjelenését követően haladéktalanul
Felelős: dr. Csőzik László polgármester
A határozati javaslatról a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:
Andrasek Mónika |
Igen |
Antunovits Antal |
Igen |
Dr. Asztalos Éva |
Igen |
Dr. Bács István |
Igen |
Balla Imre |
Igen |
Csépán István |
Igen |
Csornainé Romhányi Judit |
Igen |
Dr. Csőzik László |
Igen |
Demjén Attila |
Igen |
Fülöp Sándorné |
Igen |
Gál Alex |
Igen |
Gregus László |
Igen |
Lengyel Péter |
Igen |
Simó Károly |
Igen |
Szűcs Gábor |
Igen |
Tekauer Norbert |
Igen |
Tetlák Örs |
Igen |
T. Mészáros András |
Igen |