Simó Károly képviselő: Két javaslatom van, decemberben ezek a javaslatok kevés módosítással már voltak a közgyűlés előtt, akkor is érveltem mellette és utána is jöttek egyéb csatornákon észrevételek. Megismételném, hogy a közlekedési és közbiztonsági projekt egy olyan projekt, ami egyébként szerepel a Városfenntarthatósági és Városfejlesztési Stratégiájában, ami azt jelenti, hogy a forrása Top Plusz forrás, ami ennek a megvalósítására fordítható, abból lehet ezt finanszírozni. Tehát az a pénzügyi javaslat, ami azért szerepel, hogy hogy induljon el és valamilyen dolgok történjenek, az azért is józan és belátható, hisz ez nem egy kiadás, hanem egy olyan belső lépés, ami tulajdonképpen pályázatban elszámolható, tehát szó nincs arról, hogy most kiadunk millió forintokat tanulmányra és az elszáll a levegőbe, hanem tulajdonképpen ez a pályázat egyik feltétele, és minél hamarabb elkezdik, annál jobb. Az 5 millió forint a több mint 50 milliárd forintos költségvetésnek egy nagyon-nagyon kis szelete. A mostani költségvetésében is szakági tervek készítésére 150 millió forint, forgalomtechnika és egyéb költségekre 40 millió forint szerepel. Olyan költségek már most is vannak a költségvetésben és az előző éviben is, amik azt hiszem, hogy nagyságrendekkel nagyobbak. Ez egy olyan első lépés lehetne, ami a mintaprojektet elindítja. Az ott élők, egészen konkrétan a 2. kerületben a lakó-pihenő övezetként kijelölt Szajkó utca, Fehérvári út, Páva utca és Csalogány utca közötti területen, illetve a Sas utca és a Fehérvári út között, a Turul utcától kezdődően ezeken a részeken egy olyan mintaprojektet tudunk megvalósítani, amennyiben a közgyűlés támogatja, ami később hasznosítható lenne az egész városra nézve. A közgyűlés előtt pár szót váltottunk Gál Alexszel, sajnálom, hogy éppen most nincs a teremben, de konkrétumokat is mutattam neki, illetve úgy tűnt, hogy olyan szakemberként, aki foglalkozott a kérdéssel, ő is támogatni tudja. A tartalmat szakembereknek kell kidolgozni. Ebben a tekintetben csak részkompetenciákkal rendelkezek. Nem a technológia ami a fontosabb, mert az általában elérhető, hanem a jogszabálykörnyezet, a Belügyminisztériummal folytatott tárgyalások, mindezeknek a kialakítása, hogy hogyan lehet mindezt jogszerűen és minden jogszabályt betartva működtetni úgy, hogy az ott élők javára szolgáljon ennek a projektnek a célja. Az hangzott el decemberben, hogy jó az ötlet, nagyon sokan támogatják, de miért nem januárban beszélünk róla. Hát most van január, így előterjesztettem. Bízom benne, hogy a többség a szavát fogja tartani, ez volt a jegyzőkönyvekben is, hogy amennyiben ez januárban lenne, akkor tudnák támogatni. Akkor tisztelettel kérek mindenkit, hogy támogassa!
Andrasek Mónika képviselő: A Fenntarthatósági Bizottság csak az energiaközösségről szóló előterjesztést tárgyalta, de felkértem Varga Illés Leventét, a Környezetvédelmi Osztály vezetőjét, hogy fejtse ki a véleményét mint szakember erről az előterjesztésről. Röviden elmondta, hogy ez igazából egy javaslat, ötletbörze, tehát ezt így nem lehet bedobni a hivatalnak, hogy dolgozza ki, hiszen specifikálni kellene magát a projektet, tehát ez előkészítetlen ebben a formában. Ezért kellene elsődlegesen a SECAP-ot elkészíteni és utána tudnánk előrelépni a témában, tehát alapvetően maga az ötlet nem elvetendő, de most még nagyon előkészítetlen és a jelenlegi szabályozás sem teszi lehetővé, hogy ennek nekiinduljunk. Képviselő úr javasolta, hogy 5 millió forintot előlegezzünk meg a tervezésre, tehát elsődlegesen azt kellene megteremteni, hogy honnan szerezzük be azt felesleges 5 millió forintot. Ezért javasoltam, hogy most ezt szavazzuk le a bizottságon is, tárgyaljuk később, amikor már a 0. ponttól a SECAP a kezünkben lesz.
Tetlák Örs alpolgármester: Magam részéről támogatnám, hogy okos várossá váljunk, csak szerintem ennek az előterjesztésnek ugyanaz a baja, mint decemberben. Nem láttam benne, mi a pontosítás? A terület van kiterjesztve? A technikai megvalósítás ugyanaz. Egy ilyen mintaprojektnek az elindítására nem érzem, hogy 5 millió forintot el kellene költenünk, ha uniós forrásból utána vissza is tudjuk pótolni. Rendkívül megalapozatlannak gondolom, hogy egy megvalósíthatósági tanulmányra elköltsünk 5 millió forintot és utána felállítunk egy oszlopot, amiben van egy kamera, van benne világítás és wifi és pontosan nem emlékszem, hogy mi volt még a specifikációban. A másik része az, hogy az okos város projektek szerintem sokkal célravezetőbbek, hogyha a kellő forrás a rendelkezésre áll, mert akkor a teljes város területére meg tudjuk oldani vagy legalábbis ennél sokkal nagyobb kiterjesztettséggel.
Simó Károly képviselő: Andrasek Mónika összekeverte a napirendeket. Az okos város, illetve a közlekedésbiztonsági projektről nem fogalmazott meg kritikát azon túl, hogy nyilván politikai okból nem támogatják. Tetlák Örs alpolgármester úrnak azt mondanám, mint ahogy korábban is említettem az előterjesztésben, illetve az indoklásban, hogy nem a technológiáról szól. Valóban annak, hogy legyen egy oszlop és arra elköltsünk 5 millió forintot, annak én sem látnám értelmét, de nem erről szól a projekt. A projekt egy területen egy mintaprojekt megvalósításáról szól, amit ki lehet terjeszteni és a technológiának a jogszabályi környezettel történő összhangba hozása lenne a mintaprojektnek a lényege, nyilván ezzel dolgozni kell, be kell vonni szakembereket. A javaslatnak több pontja van, az egyik, hogy döntse el a közgyűlés, hogy ha lesz ilyen projekt, akkor legyen meg az első lépése, mert igazából forrás nélkül nagyon nehéz. Sok olyan sora van a költségvetésnek, ami 150-200 millió forint összegben tartalmaz olyan szakértői kompetencia bevonására forrásokat, amik már most is benne vannak akár az átmeneti költségvetésben, akár pedig benne lesznek a 2023-as költségvetésben is. Egyébként 5 millió forint szerintem egy 50 milliárd forintos költségvetésben nem az, ami tönkre vágja, főleg akkor, hogyha ez a közbiztonságról, a közlekedésbiztonságról szól. Ha a jövőbe nézünk, és a 2027-ig tartó időszaknak az uniós projektjeit szeretnénk ebből megvalósítani, akkor el kell indulni, mert nyilván hosszabb folyamat lesz, ki kell dolgozni, egyeztetni kell a Belügyminisztériummal, rendőrséggel, tehát azt gondolom, hogy minél hamarabb elindul, annál jobb.
Dr. Asztalos Éva képviselő: Amikor megvalósult az okos zebra, azaz egy darab okos zebra, azt milyen költségvetéssel valósult meg?
Dr. Csőzik László polgármester: Néhány millió forint volt és nem mi finanszíroztuk, egy biztosító társaságtól kapta a város.
Gál Alex képviselő: 1,5 millió forintba került.
Dr. Csőzik László polgármester: Amennyiben kérdés, észrevétel, hozzászólás nincs, felteszem szavazásra a határozati javaslatot.
Az előterjesztett és szavazásra feltett határozati javaslat:
- „A Közgyűlés úgy dönt, hogy Fenntartható Városfejlesztési Stratégiában meghatározott közlekedés- és közbiztonsági minta projekt (pilot projekt) megvalósítását elindítja. A projektet a következő szempontok alapján kell létrehozni:
- a minta projekt a Fehérvári út – Csalogány utca – Páva utca – Szajkó utca által közrefogott, valamint a Sas utca – Turul utca – Fehérvári út – Szajkó utca által közrefogott, kertvárosias területeken valósul meg
- a projekt keretében „okos oszlopok” alkalmazásával olyan megoldások kialakítására kell törekedni, amelyek az infrastruktúra többcélú felhasználásával a közvilágítás, térfigyelés, légszennyezettség mérés, WIFI, elektromos töltő és egyéb szolgáltatások nyújtására alkalmas
- A Közgyűlés úgy dönt, hogy 5 millió forintot biztosít a 2023. évi költségvetés terhére a projekthez szükséges Megvalósíthatósági Tanulmány elkészítésére.
- A Közgyűlés felkéri a Polgármestert, hogy a területileg illetékes 2. választókerület megválasztott önkormányzati képviselőjének bevonásával a megvalósításhoz szükséges partnereket kutassa fel és azok bevonása után terjessze a Közgyűlés elé a megvalósítás cselekvési tervét elfogadásra.
- A Közgyűlés felkéri a Polgármestert, hogy a TOP Plusz Operatív program vonatkozó pályázatának megjelenése után nyújtsa be az önkormányzat támogatási igényét a projekt megvalósítására.
Határidő: 1. pont tekintetében: azonnal
- pont tekintetében: a 2023. évi önkormányzati költségvetésben
- pont tekintetében: 2023. június 30
- pont tekintetében: TOP Plusz vonatkozó pályázatának megjelenését követően haladéktalanul
felelős: dr. Csőzik László polgármester ”
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 17 tagja 8 igen szavazattal, 9 nem szavazattal, tartózkodás nélkül az alábbi határozatot hozta:
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének
19/2023. (I. 26.) határozata
a Fenntartható Városfejlesztési Stratégiában meghatározott közlekedésbiztonsági és közbiztonsági mintaprojekt elindításával kapcsolatos döntésről
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a Fenntartható Városfejlesztési Stratégiában meghatározott közlekedésbiztonsági és közbiztonsági mintaprojekt elindítására vonatkozó javaslatot elutasítja.
Határidő: azonnal
Felelős: dr. Csőzik László polgármester
A határozati javaslatról a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:
Andrasek Mónika |
Nem |
Antunovits Antal |
Igen |
Dr. Asztalos Éva |
Igen |
Dr. Bács István |
Igen |
Balla Imre |
Nem |
Csépán István |
Nem |
Csornainé Romhányi Judit |
Nem |
Dr. Csőzik László |
Nem |
Demjén Attila |
Igen |
Fülöp Sándorné |
Igen |
Gál Alex |
Nem |
Gregus László |
Nem |
Lengyel Péter |
Nem |
Simó Károly |
Igen |
Szűcs Gábor |
Igen |
Tekauer Norbert |
Igen |
Tetlák Örs |
Nem |
T. Mészáros András |
Távol |