12. NAPIRENDI PONT
Tárgy: A civil szervezetek önkormányzati támogatásáról szóló 4/2007. (II.26.) önkormányzati rendelet módosítása
Előadó: Szűcs Gábor alpolgármester
Dr. Csőzik László polgármester: Ennek a rendeletmódosításnak a szellemi szülő atyja, vagy inspirálója nem más, mint Balla Imre képviselő úr, de Szűcs Gábor alpolgármester úr az előterjesztője. Ennek a lényege az lenne, hogy abban az esetben, hogyha helyi székhelyű civil szervezetek nem tudták kimeríteni a keretet, akkor biztosítsunk lehetőséget olyan, nem ide bejegyzett civil szervezeteknek, amelyek Érden fejtik ki tevékenységüket – itt a Járókelő Közhasznú Egyesületre gondolok, hiszen ez inspirálta az előterjesztést.
Szűcs Gábor alpolgármester: Szerintem az előterjesztésből egyszerűen értelmezhető. Az egy jelenség, hogy a civil keretben általában szokott forrás maradni, nem érkezik elég pályázat, ezért ha marad forrás a keretben, akkor támogathatók azok az Érden tevékenységet ellátó egyesületek is, akik nem érdi székhellyel rendelkeznek. Erőteljesen ki kell emelni, hogy csak akkor, ha az érdi székhelyű civil szervezetek kevesebb támogatási igényt adtak be a keretre, mint amennyi a keret összege.
T. Mészáros András képviselő: Nagyon ritkán láttuk azt, hogy maradt volna keret, hiszen a sport, illetve a kulturális tevékenységeket végző egyesületek inkább mindig túlpályázzák a rendelkezésre álló keretet. Eddig az volt a gyakorlat, hogyha bármelyik alapban mégis maradt pénz, akkor azt egy másik döntéssel átirányítottuk a sport, illetve a kulturális célú többlet jelentkezők finanszírozására, és eddig mindig feltétel volt az, hogy érdi székhelyű legyen az az egyesület, amelyik pályázik. Továbbra is ezt tartanánk jónak, illetve azt kellene végiggondolni, hogy kb. 50%-os emelése volna helyes ennek a keretnek, és természetesen ettől függetlenül, hogyha megemelnénk 50%-kal ezeket a kereteket, akkor is az idegen székhelyű, nem érdi székhelyű szervezeteket továbbra is ki kellene zárni a pályázatból, ez a meggyőződésünk. Az érdi adófizetők pénzét ne költsük budapesti vagy egyéb helyről származó egyesületekre azért, mert adott esetben egy-egy programot vagy egy projektet csinálnak Érden. Azt gondolom, hogy a helyi civil szervezeteknek a folyamatos működési biztonságának egy nagyon fontos része ez a támogatás és ezt a támogatást erősíteni kellene a helyi civil szervezetek érdekében.
Tetlák Örs alpolgármester: Egyrészt egy kalap van, tavaly már egy kalapból finanszíroztuk a civil szervezeteket, tehát a korábbi évekkel ellentétben már nincsen is szétszálazva pont azért, mert nagyon nehéz, nem mindig sikerült eltalálni, hogy milyen területre milyen összeget szánjunk. Volt amit túlpályáztak, volt amit alulpályáztak, de a tavalyi összevont kalapból is maradt több millió forint és azért gondoltunk arra, hogy nyilván vannak olyan civil szervezetek, akik egyébként az érdiek számára nagyon-nagyon hasznos tevékenységet végeznek és miért ne juthatnának ők is forrásokhoz - ahogy kollegám már említette - akkor, hogyha érdi székhelyű szervezetek nem merítik ki ezt a keretet. Mondanék néhány példát, hogy mikre gondolnánk például: a Peter Cerny Alapítványnak a beteg koraszülöttek gyógyításáért huszonnyolc vonulása volt a tavalyi évben Érden. Úgy gondolom, hogy maximálisan támogatható a tevékenységük. A Magyar Vöröskereszt havonta szervez véradást Érd területén, véradásonként 40-50 fő vesz részt ezen az eseményen, 220 liter vért vettek le tavaly az érdiektől és ez nagyjából 1.500 beteg számára életmentő. Nyilván, hogy köztük hányan vannak érdiek ezt nem tudom, de jó eséllyel lesznek köztük. A 10 millió Fa Alapítványnak voltak már érdi programjai, lesznek is, miért ne segíthetnénk adott esetben nekik is ültetésekkel kapcsolatban. Nem utolsó sorban vannak kulturális programok, például olyan szervezet, aki gyerekprogramokat csinál a városban, nem érdi a székhelye, miért ne segíthetnénk neki? Úgy gondolom, hogy a szándék az maximálisan támogatható és ahogy most már harmadszor hangzik el, abban az esetben, ha az érdi székhelyű, kizárólag Érden működő civil szervezetek nem merítik ki a keretet.
Dr. Csőzik László polgármester: Mindenkitől azt kérem, hogy ne ismételjük magunkat, mert szerintem annyira kikristályosodtak itt az álláspontok, hogy időt veszítünk vele.
Szűcs Gábor alpolgármester: Hogy a keretben miért maradt forrás? Nagyjából két évvel ezelőtt átalakult a nyugdíjas kluboknak a támogatása. A régi támogatási rendszerben, amikor még nem egy keret volt, hanem volt például kulturális, sport, közbiztonsági keret és nem egy égisz alatt ment, akkor a nyugdíjas klubok is pályázhattak a keretekre. 2019 óta nagyjából 150-200 %-kal emelkedett a nyugdíjas klubok támogatása, megemeltük jelentős mértékben és ehhez kapcsolódóan ők egy külön finanszírozás a költségvetésben, egy külön soron szerepelnek és valószínűsíthető, hogy ez is okozta azt, hogy megmarad a most már egységes civil keretben forrás. És pont ezért természetesen, amit már nagyon sokan, nagyon sokszor hangsúlyoztunk és ebben T. Mészáros András frakcióvezető úrral teljesen egyetértek, hogy a helyi egyesületeket, a helyi civil szervezeteket kívánjuk legfőképpen támogatni, de ha marad a keretben forrás, akkor bizony miért ne segíthetnénk akár a koraszülöttekkel foglalkozó, akár bármilyen más szervezetet például a Vöröskeresztet.
T. Mészáros András képviselő: A tavalyi, sőt még az idei statisztika sem lesz azt gondolom, megfelelő alap arra, hogy egy ilyen rendeletet módosítsunk, hiszen a tavalyi év statisztikájába igen nagy hatása van és lehet a Covid járványnak. Természetes, hogy akkor jóval kevesebb lehetőség volt egyáltalán projektet, programot létrehozni és ezért valószínűleg ez is látszik azon, hogy hogyan maradhatott meg pénz, illetve amit mondott alpolgármester úr, hogy a nyugdíjas keretnek a kivétele ebből a rendszerből. Azt gondolom továbbra is, hogy az érdi adófizetők pénzéből lévő finanszírozási keret az érdi adófizetők által létrehozott további egyesületek, civil szervezetek számára adjon és biztosítson lehetőséget a munkára, a megjelenésre, úgyhogy továbbra sem győztek meg ezzel. Itt nem a célokat, vagy nem egy-egy egyesületnek a minősítését próbálom megváltoztatni, hanem azt szeretném megoldani, hogyha az érdi adófizetőknek a pénzéből tudunk erre pénzt szánni, akkor azt emeljük meg és olyan keretrendszert alakítsunk ki, ahol az érdi szervezetek minél aktívabban tudnak pályázni és a nem érdi szervezeteknek pedig ezt a lehetőséget továbbra se adjuk meg.
Dr. Csőzik László polgármester: Természetesen mindenki abban érdekelt, hogy az érdi szervezetek nemhogy preferáltak legyenek, hanem minden igényük, minden tervük megvalósulhasson. Ha ehhez közpénz szükséges, akkor annak biztosításával. Annyit teszek hozzá, hogy van a jól ismert polgármesteri keret, azt látjátok minden évben beszámoló keretében. Abból igyekszek még hozzátenni civil szervezetek részére, kezdeményezések részére pénzforrásokat, amelyek túlmutatnak ezeken a keretes pályázatokon. Ebben is van olyan egyébként, amikor nemhogy nem érdi, hanem mondjuk határainkon túl élő szervezetet támogatok. Egyébként képviselő úr is tett ilyet, mert szerintem ugyanarról a két szervezetről van szó, az egyik a Rákóczi Szövetség, a másik - mondjuk én vajdasági származású vagyok, nem azért mondom - a Vajdasági Ifjúsági Fórumot egy kis összeggel minden évben szokta a városunk támogatni. Meg lehet kérdezni, hogy miért, nem ezért, amit mondtam, hanem van egy testvérvárosunk, ez Szabadka, amellyel amúgy is szeretnénk a kapcsolatokat intenzívebbé tenni, felerősíteni. Vannak bizony olyan célok, amik nekünk is jók, a városnak is jók, tehát ne állítsunk ilyen mesterséges ellentétet, mert senki sem akarja természetesen azt, hogy mondjuk egy budapesti székhelyű szervezet rovására az érdiek háttérbe szoruljanak. Ez akkor van, amikor marad pénz a kalapban és a szervezet pályázik és a tevékenysége Érden hasznosul, Érdre irányul, itt fejti ki ,szoros összeköttetésben van a várossal. Például a mentőállomáson is lesz egy rendezvény, fogadom majd a helyi mentőszolgálat vezetőjét a jövő héten, nekik is lesz támogatási igényük, és szerintem az sem érdi bejegyzésű alapítvány vagy jogi személy lesz. Nem azt mondom, hogy ezeket kezeljük lazán, kezeljük egy kicsit a helyén. Semmilyen rossz szándékot senkiről nem kell ebben a történetben feltételezni.
Tekauer Norbert képviselő: Tulajdonképpen az alapszándék mindig az volt, hogy érdi szervezeteket juttassunk forrásokhoz, vagy segítsük ezzel őket. Természetesen, hogyha látható, hogy ilyen szándék van a városvezetés részéről, akkor azt javasolnám, hogy erre nyugodtan hozzon létre akkor a Közgyűlés külön alapot, amiből a nem érdi székhellyel rendelkező szervezeteket tudja támogatni a város. Természetesen itt annyiban különbözik, hogy amit mi adunk általában civil keret címszó alatt, azokat általában az alapvető működésre fordítják a civil szervezetek. Jellemzően a másik oldalon nem erről van szó, hiszen ezek jóval nagyobb civil szervezetek és nagy valószínűséggel állami, akár még uniós támogatással is bírhatnak, ezért úgy gondolom, hogy csak olyanokat érdemes támogatni, amik valóban programszerűen mondjuk Érden valósulnak meg. Nem keverném össze így a kettőt, hanem hogyha azt mondjuk, hogy van egy külső szervezet, aki nem érdi székhellyel rendelkezik, de érdi programot hajt végre, akkor arra legyen egy külön alapunk, amiből esetleg ezt tudjuk segíteni és támogatni.
Balla Imre képviselő: Szerintem kicsit túlgondoljuk ezt az egészet. Igazat adok T. Mészáros András képviselő úrnak, igen, ez a keret már nem túl nagy, lehetne emelni, évek óta változatlan. Viszont mióta össze van vonva, valóban kétszer lehetett pályázni és mind a kétszer maradt valamennyi összeg a kasszában. Már sok-sok éve összeszedem azokat az szja 1%-os felajánlásra jogosult érdi szervezeteket, alapítványokat, egyesületeket, akiket támogatni lehet. Ezek közül nagyon kevesen vállalkoznak arra, hogy ide jelentkezzenek, benyújtsák a pályázatukat vagy azért, mert alapvetően nem Érden működnek csak érdi a bejegyzésük, vagy azért, mert úgy gondolják, hogy ez nem nekik való. Mi mindent megtettünk azért, hogy minél több érdi szervezet juthasson pénzhez, egyrészt összevontuk a keretet, hogy ne az legyen, amit említett képviselő úr, hogy egyik keret kimerült, akkor át kell csoportosítani a másik keretbe az összeget, és megváltoztattuk a pályázati módot is. Minden segítséget megadunk hozzá, hogy gyakorlatilag bárki érvényes pályázatot tudjon beadni. Ha jól emlékszem, akkor a tavalyi évben talán 2, maximum 3 érvénytelen pályázat volt. Tekauer Norbert képviselő úrnak pedig azt mondom, hogy lehetséges, hogy vannak, akik ezt fenntartásra használják, de szerintem a túlnyomó többsége az programot szervez belőle, valamit az érdiek számára készít belőle és nem az van, hogy irodabérletre fordítjuk, vagy hasonló. Ismét elmondom, szerintem egyszerűen túlgondoljuk ezt az egészet, mert ez a módosítási javaslat egy backup. Nagyon örülök, hogyha kimerül a forrás, sőt, hogyha megemeljük az összeget és az is kimerül és csak érdiek vesznek benne részt. Nagyon örülök neki, de hogyha marad egy kicsi - tavaly, ha jól emlékszem 2 vagy 3 millió forint maradt a 15 millió forintból - akkor miért ne támogathatnánk olyan szervezeteket, akik nem Érden vannak bejegyezve, de Érden is működnek és Érden is kifejtik az áldásos tevékenységüket. Érden valószínűleg nincs irodájuk, nem fenntartásra fogják fordítani ezt az összeget.
T. Mészáros András képviselő: Azt gondolom erről az egészről, hogy olyan rendeletet alkotunk, ami az érdi viszonyokat szeretné befolyásolni és az érdi viszonyokat szeretné valamilyen szinten szabályozni. Eddig is erről szólt a rendeletalkotási felhatalmazásunk. Amilyen példákat fölhoztak, olyan szervezetek jelentek meg mint a Vöröskereszt, mint a koraszülött csecsemő kezelésnek a problémája és így tovább. Ezek lényegében olyan országos gondok, amiket szinte biztos, hogy nem az érdieknek, hanem más szervezeteknek kellene megoldani. Nem akarok a szociális ügyről, az egészségügyről, meg egyáltalán nem akarok a vérellátás problémáiról beszélni, mert nem a mi feladatunk, illetve felelősségünk ebben a pillanatban. Ezelőtt is volt véradás, ezelőtt is mentették a koraszülötteket és ezután is fogják. Azt nem tartom helyesnek, hogy egy érdi önkormányzat, amely elsősorban az érdi emberekért és az ő életviszonyaikért felelős és erre pénzt is szán, hogy ez valamilyen módon megoldódjon és könnyebb legyen, ezért bevon olyan szervezeteket is, amiknek nincsen ilyen jellegű érdi kötődésük. Semmi akadálya annak, hiszen a vajdasági fiatalokat én magam is támogattam kisebb-nagyobb összegekkel, amikor Szabadka testvérvárosunk lett, ugyanúgy, ahogy a Rákóczi Szövetséget is, hiszen ott is van egy lévai testvérvárosi kapcsolat, ami ezt aktivizálja és felemlíti, de ezek mind egyedi speciális döntések. Azt gondolom, hogy továbbra is egyedi speciális döntésekkel akár a polgármesteri kereten keresztül, akár amit Tekauer Norbert képviselőtársunk az előbb javasolt, egy másik keretnek a létrehozásával azt lehet mondani, hogy kérem szépen, ezt a feladatot valamilyen szinten érdekünk nekünk segíteni egy egyedi döntéssel. Magában a rendeletben nem javaslom szabályozni.
Dr. Csőzik László polgármester: Egyébként úgyis a bizottság dolga, amelyik ezeket elbírálja. A normaszövegbe az lesz beírva, hogy előnyt élveznek az érdiek és aki nem érdi, az kizárólag akkor kaphat egyáltalán, mert nincs olyan, hogy biztos hogy kell kapnia, hanem a bírálóbizottság úgy dönt, hogyha nem kötötték le az érdi székhelyűek az adott keretet, tehát ha maradt még pénz, akkor jöhet egyáltalán szóba nem érdi székhelyű és nyilvánvaló, hogy ezt aggályos körültekintéssel kell vizsgálni, tehát azt nézni, hogy Érden hasznosul-e, itt fejti-e ki a tevékenységét. Akkor én is elmondtam már negyedszer-ötödször ugyanazt. Szerintem akkor lendüljünk túl.
Dr. Bács István képviselő: Nem szóltam volna hozzá, hogyha az elején nem hangzik el, mintegy egyébként már borítékolhatóan is, hogy ki lesz ennek az egésznek a nyertese: a Járókeret, vagy nem tudom, hogy milyen egyesület. A lényeg, hogyha nem hangzott volna el az elején, akkor még az ember be is vette volna ezt az egészet és, hogy kevés pénz marad. Ez valójában úgy fog kinézni, hogyha az érdi szervezetek véletlenül többet nyernek, mint amennyi kell ahhoz, hogy a maradék elég legyen egyébként ezeknek a kipécézett egyesületeknek, akkor megemeljük a keretet. Volt már erre példa egyébként és lesz is rá példa. Szerintem az Önkormányzatnak, hogyha valamiből marad egy kis pénze, az nem hátrány. Tudjuk nagyon jól, hogy ínséges időket érünk, polgármester úr 4 éve mondja már, megtanultam a szöveget. Tudom, hogy nagyon nehéz anyagi helyzetben van a városunk, 2-3 millió forint is sokat számít. Egyébként meg, hogyha ilyenkor marad, akkor célzottan egy-egy kiválasztott szervezetnek, a Fészek Egyesületnek, vagy egy autista szervezetnek odaadni, esetleg valamelyik óvoda alapítványnak, vagy ne adj Isten, valamelyik egyházi Karitász szervezetnek is oda lehetne ezeket adni. Érden valósul meg, érdi célt szolgál, tudjuk, hogy jó helyen lenne a Fészek Egyesületnél, tudjuk, hogy jó helyen lenne az óvodáknál, tudjuk, hogy jó helyen lenne az egyházi Karitász szervezeteknél. Miért kell nekünk az ország bármelyik részéről, még hogyha itt is csinálnak valamit, ültetnek 2 fát vagy bejelölnek 3 kátyút, miért kell nekünk ezeket az egyesületeket támogatni, amikor van helyben elég sok gond, ami azoknak az érdi embereknek a gondját oldja meg, akik ezt az alapot adófizetőként befizetik.
Dr. Csőzik László polgármester: Ha erre a srófra húzod fel a gondolatmenetet, akkor szerintem tévedsz, mert ezt így senki nem akarja, hogy valaki érdiek ellenében, de ezt olyan sokszor elmondtuk, hogy nem akarom ismételni, mert átmentünk Pál utcai fiúkba és rágjuk a gittet, most már fél órája. A Járókelőről meg annyit, hogy házon belül nincs olyan nagyon nagy népszerűsége, mert például az ÉKFI-sek már előre szóltak, hogy meg fog növekedni a panaszoknak a száma legalább a duplájára, hogyha ezt így ennyire erőltetik a képviselő urak és hölgyek, de ezt most csak amiatt mondtam, hogy oldjam a feszültséget.
Balla Imre képviselő: Határozottan visszautasítom, hogy esetleg ez már fel lenne címkézve és valakinek nyerni kell. Nálunk ez nem így működik. Polgármester úr csak azért mondta példának a Járókelőt rám nézve, tekintve, hogy én nyújtottam be a módosítást, tekintve, hogy a Járókelő önkéntese vagyok, nem tulajdonosa, semmilyen vezető tisztséget nem viselek, semmilyen pénzt nem kapok tőlük, csak önkéntese vagyok és tekintve, hogy hétvégén volt az Érd Körbe, ahol egyébként a Járókelő is megjelent és polgármester úrnak ez a fejében volt. T. Mészáros András azt mondta, hogy nincs érdi kötődésük ezeknek a szervezeteknek. De van. Azon kívül, hogy a városunkban is működnek, nagyon sokszor városunk lakói az önkéntesei, városunk lakói dolgoznak ott, városunk lakói tesznek a többi városlakóért, tehát van érdi kötődésük. De már tényleg azt érzem, hogy ez valami zsigeri ellenállás valami ellen.
Dr. Csőzik László polgármester: Nyilvánvalóan rá akarnak húzni olyat, ami nincs benne, én ezt értem és nincs is vele különösen baj, ilyen a politika. Nagyon kiveséztük, túlontúl, úgyhogy felteszem szavazásra a rendeletmódosítást.
Az előterjesztett és szavazásra feltett rendelet-tervezet:
„TERVEZET!
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének .../.... (...) önkormányzati rendelete
a civil szervezetek önkormányzati támogatásáról szóló 4/2007. (II.26.) önkormányzati rendelet módosításáról
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 6. § a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
- §
A civil szervezetek önkormányzati támogatásáról szóló 4/2007. (II.26.) önkormányzati rendelet 4. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(1) E rendelet alapján támogatásban részesíthető:
- a) azon jogi személyiséggel rendelkező civil szervezet, amelyet a bíróság a pályázat kiírása előtt legalább egy évvel nyilvántartásba vett, és az alapszabályának (alapító okiratának) megfelelő tevékenységét ténylegesen folytatja, továbbá
- b) azon önálló jogi személyiséggel nem rendelkező civil társaság, amely a polgári jogi társasági szerződésében meghatározott közösségi célú tevékenységet ténylegesen végzi, és az ügyek vitelére és a tagság képviseletére valamely tagját feljogosította.”
- §
A civil szervezetek önkormányzati támogatásáról szóló 4/2007. (II.26.) önkormányzati rendelet 13. § (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
,,(9) A pályázatok elbírálásánál előnyt élveznek az érdi székhellyel rendelkező pályázók, továbbá azok a pályázók, amelyek a pályázati cél megvalósításához saját forrással is rendelkeznek. Nem érdi székhelyű pályázó csak abban az esetben részesíthető támogatásban, amennyiben a pályázat pénzügyi kerete az érdi székhelyű pályázók pályázatainak elbírálását követően nem merült ki.”
- §
Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Dr. Feik Csaba jegyző |
Dr. Csőzik László polgármester” |
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 17 tagja 10 igen szavazattal, 6 nem szavazattal és 1 tartózkodással, minősített többséggel az alábbi rendeletet alkotta:
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének
12/2023. (IV.28.) önkormányzati rendelete
a civil szervezetek önkormányzati támogatásáról szóló 4/2007. (II.26.) önkormányzati rendelet módosításáról
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 6. § a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
- §
A civil szervezetek önkormányzati támogatásáról szóló 4/2007. (II.26.) önkormányzati rendelet 4. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(1) E rendelet alapján támogatásban részesíthető:
- a) azon jogi személyiséggel rendelkező civil szervezet, amelyet a bíróság a pályázat kiírása előtt legalább egy évvel nyilvántartásba vett, és az alapszabályának (alapító okiratának) megfelelő tevékenységét ténylegesen folytatja, továbbá
- b) azon önálló jogi személyiséggel nem rendelkező civil társaság, amely a polgári jogi társasági szerződésében meghatározott közösségi célú tevékenységet ténylegesen végzi, és az ügyek vitelére és a tagság képviseletére valamely tagját feljogosította.”
- §
A civil szervezetek önkormányzati támogatásáról szóló 4/2007. (II.26.) önkormányzati rendelet 13. § (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
,,(9) A pályázatok elbírálásánál előnyt élveznek az érdi székhellyel rendelkező pályázók, továbbá azok a pályázók, amelyek a pályázati cél megvalósításához saját forrással is rendelkeznek. Nem érdi székhelyű pályázó csak abban az esetben részesíthető támogatásban, amennyiben a pályázat pénzügyi kerete az érdi székhelyű pályázók pályázatainak elbírálását követően nem merült ki.”
- §
Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
dr. Feik Csaba jegyző |
dr. Csőzik László polgármester |
A rendelet tervezetről a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:
Andrasek Mónika |
Igen |
Antunovits Antal |
Nem |
Dr. Asztalos Éva |
Távol |
Dr. Bács István |
Nem |
Balla Imre |
Igen |
Csépán István |
Igen |
Csornainé Romhányi Judit |
Igen |
Dr. Csőzik László |
Igen |
Demjén Attila |
Nem |
Fülöp Sándorné |
Nem |
Gál Alex |
Igen |
Gregus László |
Igen |
Lengyel Péter |
Igen |
Simó Károly |
Nem |
Szűcs Gábor |
Igen |
Tekauer Norbert |
Tartózkodás |
Tetlák Örs |
Igen |
T. Mészáros András |
Nem |