Háziorvosi rendelkezésre állási feladatok támogatása
Tisztelt Közgyűlés!
A háziorvosi ellátás és az ügyeleti ellátás feladatait a következő jogszabályok határozzák meg.
1.
Az egészségügyi alapellátásról szóló 2015. évi CXXIII. törvény
5. § (1) A települési önkormányzat az egészségügyi alapellátás körében gondoskodik:
- a) a háziorvosi, házi gyermekorvosi ellátásról (…)
6/A. § Az állami mentőszolgálat gondoskodik (...) az egészségügyi alapellátáshoz kapcsolódó háziorvosi és házi gyermekorvosi ügyeleti ellátásról.
2.
A háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi tevékenységről szóló 4/2000. (II. 25.) EüM rendelet
- § (1) A háziorvos személyes és folyamatos orvosi ellátást nyújt az egészségi állapot megőrzése, a betegségek megelőzése és gyógyítása céljából. A háziorvos rendelési időben a betegeket – sürgős ellátást igénylő eset kivételével – az érkezés igazolt sorrendjében fogadja. A háziorvos legalább a rendelési ideje egy részében, illetve a tanácsadás során előre programozható betegellátás keretében előjegyzés alapján végzi a betegek szűrését, gondozását és ellátását.
(2) A folyamatos ellátás keretében a háziorvos hetente legkevesebb 15 órát, de munkanapokon naponta legkevesebb 2 órát rendel.
3.
Az egészségügyi szolgáltatások Egészségbiztosítási Alapból történő finanszírozásának részletes szabályairól szóló 43/1999. (III.3.) kormányrendelet
- § (2) Folyamatos az ellátás, ha
- a) a háziorvosi szolgálat orvosa a Hr.-ben meghatározott rendelési időben rendelőjében háziorvosi tevékenységet végez;
- b) munkanaponként a háziorvosi szolgálat orvosa 8 órában – beleértve a rendelési időt és a tanácsadás idejét is – az őt választó biztosítottak számára szolgáltatást nyújt, ide nem értve a keresőképtelenség, a hivatalos távollét, illetve a szabadság miatt szükségessé váló helyettesítés eseteit
4.
Az egészségügyi ellátás folyamatos működtetésének egyes szervezési kérdéseiről szóló 47/2004. (V.11.) ESZCSM rendelet
15. § (8a) Az OMSZ a háziorvosi, házi gyermekorvosi részvételével működő ügyeletet hétköznap 16:00–22:00 óráig, hétvégén és ünnepnapokon 08:00–14:00 óráig biztosítja. A területi ellátási kötelezettséggel működő háziorvosi, házi gyermekorvosi szolgálatban dolgozó háziorvos, házi gyermekorvos az ügyeleti szolgálatban – a (8b) és (8c) bekezdésben foglaltak figyelembevételével – havonta legfeljebb 2 alkalommal részt vesz. Az ügyelet helyszíne az OMSZ által a vármegye területén megjelölt ügyeleti helyszín.
(8b) A (8a) bekezdés szerinti ügyeleti ellátásban – a háziorvos, házi gyermekorvos ügyeleti idejében – a 16. § szerinti feladatokat a területi ellátási kötelezettséggel működő háziorvos, házi gyermekorvos és az OMSZ között kötött szerződésben foglaltak szerint a háziorvos, házi gyermekorvos által foglalkoztatott ápoló, gyermekápoló vagy asszisztens is elláthatja, amennyiben erről a felek nem állapodtak meg, a 16. § szerinti feladatok ellátásáról az OMSZ gondoskodik.
(8c) A területi ellátási kötelezettséggel működő háziorvosi, házi gyermekorvosi szolgálatban dolgozó háziorvos, házi gyermekorvos a (8a) bekezdés szerinti ügyeleti ellátást helyettesítéssel is elláthatja. Helyettesítés esetén a (8b) bekezdésben foglaltakat a helyettesítő háziorvosi, házi gyermekorvosi szolgálat ápolója, gyermekápolója, asszisztense tekintetében kell alkalmazni.
(8d) Az OMSZ által biztosított háziorvosi ügyelet hétköznap 22:00–08:00 óráig, hétvégén és ünnepnap 14:00–08:00 óráig tart.
A hatályos jogszabályi rendelkezések alapján az önkormányzat ellátásszervezési feladatkörében a területi ellátási kötelezettséggel működő háziorvos, házi gyermekorvos a saját körzete tekintetében naponta 8 órában szolgáltatást nyújt, beleértve a rendelési időt is.
Az ügyeletre vonatkozó jogszabályi rendelkezésből kitűnik, hogy munkanapokon 8.00 óra és 16.00 óra között nem működik ügyeleti ellátás, ebben az idősávban valamennyi körzet tekintetében a körzet háziorvosa nyújt szolgáltatást.
Azokon a napokon, amikor a háziorvos rendelési ideje a 8.00 óra és 16.00 óra közötti időablakon túlnyúlik, a szolgáltatás nyújtására vonatkozó kötelezettsége meghaladja a 8 órát. Az így keletkező időtöbbletre tekintettel a NEAK-tól külön finanszírozásban a háziorvos nem részesül.
A háziorvosok tehermentesítése érdekében ennek az időtöbbletnek a tekintetében az önkormányzat támogatást nyújthat a praxisok számára, így a munkaidőre vonatkozó szabályokat a helyettesítésük személyre szabott megszervezésével a praxisok biztosítani tudják.
Javaslom, hogy Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata az előterjesztésben foglaltak alapján nyújtson támogatást az érintett háziorvosi és házi gyermekorvosi praxisok részére.
Kérem a tisztelt Közgyűlést, hogy szíveskedjék az előterjesztést megtárgyalni és a határozati javaslatot elfogadni.
Érd, 2024. január 29.
|
Dr. Csőzik László polgármester |
HATÁROZATI JAVASLAT
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a napközbeni szolgáltatási idő 8 órán túlnyúló része tekintetében a 2024. évi költségvetésben fedezetet biztosít az érintett háziorvosi, házi gyermekorvosi praxisok támogatására.
A Közgyűlés felkéri a polgármestert, hogy a támogatási igény felmérésére és a szükséges fedezetnek a 2024. évi költségvetésben történő tervezésére tegye meg a szükséges intézkedéseket.
Felelős: dr. Csőzik László polgármester
Határidő: A 2024. évi költségvetés hatályba lépése
Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.