Tájékoztató a 2023. évi képviselői tevékenységről
Tisztelt Közgyűlés!
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 32. § (2) bekezdésének k) pontja szerint a települési képviselő a törvényben foglaltaknak megfelelően köteles kapcsolatot tartani a választópolgárokkal, akiknek évente legalább egy alkalommal tájékoztatást nyújt képviselői tevékenységéről. A fenti rendelkezés végrehajtása érdekében az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 46. § (2) bekezdése előírja, hogy a képviselői munkáról szóló tájékoztatót a képviselőnek írásban be kell nyújtani a Közgyűlésnek. Ennek az alábbiak szerint teszek eleget.
- október 13-án a 2. sz. egyéni választókerületben választottak meg önkormányzati képviselőnek. A Közgyűlés megalakulását követően a Pénzügyi Bizottság, valamint a Köznevelési, Művelődési és Ifjúsági Bizottság tagjának választottak meg.
Önkormányzati képviselői tevékenységem során kiemelt figyelmet fordítottam a 2. sz. választókerületre, ahol megválasztottak. A továbbiakban is leginkább ezen választókerület ügyeire fókuszálok, de természetesen az elvállalt munka részeként minden városrészt érintő kérdésekkel is foglalkozom. Idén is sok megkeresést kaptam a város más részeiből is, hisz sokan nem kaptak segítséget az ott megválasztott képviselőktől.
Igyekeztem rendszeresen bejárni a választókerületemet és a tapasztalt problémákat jelezni a Polgármesteri Hivatal, ÉKFI, közműszolgáltatók irányába. Telefonon vagy emailen történt lakossági megkeresés esetén külön is foglalkoztam egyéni kérésekkel.
A választókerület számtalan egyedi ügyei, beruházásai közül kiemelném:
- A Felső utca – Karolina utca csomópontjának rendezése 2023-ban sem indult el, annak ellenére, hogy 2019 októberben kész tervek, engedélyek, megnyert pályázat és megkötött kivitelezési szerződés volt ennek megépítésére. A városvezetés mondvacsinált okkal nem írta ki a kivitelezésre újból a közbeszerzést, addig igyekezett húzni az időt, hogy csak 2023-ra legyen itt építés. Sajnos ebből az lett, hogy kifutottak az időből és a támogatási szerződésben vállalt határidő lejárt. A támogatást vissza kell fizetni. A pékség környékén és a Felső utcai szervizútnál már most a parkolás és a közlekedés rendkívül balesetveszélyes helyzeteket teremt.
- Az Ercsi úton csak egy fokkal jobb a helyzet, minden másban hasonló az előzőhöz. Kapkodva 2023 november 20 és december 14 között gyorsan felmarták az aszfaltot és új réteget terítettek. De a 0 fok körüli hőmérsékletben történt szegélyépítés és egyéb szakmai hibák okán vélhetően ez nem lesz tartós.
Itt az 500 millió forintból, amit az előző városvezetés megnyert a projektre, ennyit tudott megcsinálni a mostani városvezetés. Pedig a kormány a támogatást arra adta, hogy legyen ebből kétoldali járda az Ercsi úton, legyen gyalogátkelő a temetőnél és az sportpályánál. Legyen rendezve a Jegyző utcai csomópont. Legyen megoldva a vízelvezetés. Legyen kiépítve a parkoló a temetőnél. Mindebből semmi nem lett. Még az is lehet, hogy ezért a teljes támogatást vissza kell fizetni.
- Az Ercsi úton a vízelvezetés rendezésének elmaradása okán felszólították az ott lakókat, hogy saját pénzükön cseréljék ki az átereszt. Ebben felszóltam, hisz az nem lehet jogos, hogy a városvezetés tehetetlensége okán az emberekkel fizettessék ki azt, ami az önkormányzat dolga lenne!
- Annak ellenére, hogy a polgármester határozottan megígérte, hogy nem akadályozza tovább a Batthyány Gimnázium indulását, 2023-ban sem indult el a gimnáziumi osztály. Ennek oka, hogy a polgármester képtelen volt időben teljesíteni az adminisztratív formaságokat és átadni a Tankerületnek a 2021 óta (három éve!!) készen álló épületet. Sőt, az együttműködés helyett háborúzik a Tankerülettel és a kormányzattal. Így már a harmadik évfolyam nem kezdhette el itt a gimnáziumot.
- Miután többször felszólaltam az ügyben, a városvezetés végre beismerte, hogy tényleg szerepelt az iskola beruházás költségvetésében az iskola környéki utcák rendbetételére egy komoly összeg. Bár előző években úgy nézett ki, hogy előirányzott összegek eltűntek, most ezek „előkerültek”. A Fácán közben ivóvízvezeték cserére tett ígéretet a polgármester majd utána az utcák rendbetételét is megígérte. Ismét.
- A Kós Károly Szakgimnázium építése sem fejeződött be határidőre. A bútorok és eszközök beszerzése itt is kihívást jelentett a városvezetésnek, kiírtak majd visszavontak közbeszerzéseket. Annyi határidőt mondott már a városvezetés, hogy csak abban reménykedhetünk, hogy nem kell visszafizetni a támogatásokat a késlekedések miatt.
- Itt sajnos az építés során először illegálisan a szomszédos telket is igénybe vette az önkormányzat által megbízott kivitelező. Majd közbenjárásomra és hosszas levelezés után a támfalat megerősítették és a kerítést is a lakók kérésére magasították.
- Az iskola előtt a járda helyreállítása során kihagyták azt a részt, ahol korábban a bejárat volt. Felszólaltam, hogy ezt pótolják!
- Az Érd Nagyállomás mellett már 2022-ben elkészült a P+R parkoló. Azóta többször érdeklődtem, hogy mikor lesz hivatalosan átadva, de semmi tájékoztatást nem kaptam a városvezetés részéről. Mivel semmi korlátozó tábla nincs kitéve, úgy tűnik, forgalomba lett helyezve. Ilyen beruházásra sem emlékszem még, hogy a lakosságot ennyire figyelmen kívül hagyta volna a városvezetés, hogy még arra sem méltatja, hogy tájékoztassa, ha befejeztek egy beruházást.
- Többször kértem a polgármestertől írásban és a Közgyűlésen is, hogy a Tolmács utcai kisbolt és a Nagyállomás épülete közötti pár méteres szakaszt javítassa ki az önkormányzat, hogy ne bokáig érő vízben kelljen a Tisztviselőtelepről a Nagyállomás aluljárója irányába igyekvők megközelítsék az állomást. 2023-ban írásban megígérte, hogy ez meg fog történni, de egész évben semmi nem történt.
- 2023-ban kétszer nyújtottam be önálló képviselői indítványként, hogy épüljön meg a Csalogány utcai játszótér. Erre volt a költségvetésben 50 millió forint előirányozva, tehát pénz is lett volna rá. A polgármesteri frakció elutasította. Pedig már 2021-ben felvettem a kapcsolatot a MÁV-al és elértem, hogy írásban megerősítették: amennyiben az érdi önkormányzat kéri, közcélra ingyen bérbe adják a Csalogány utcai, P+R parkoló melletti területet. Meggyőződésem, hogy a környéken élő fiatal családok megérdemelnék, hogy itt is létesüljön egy játszótér és erre ez a terület adott, nem kerülne pénzbe se.
- A Nagyállomásnál levő aluljáró kifestésének ügyében Szűcs Gábor alpolgármester javaslatát elfogadva, közös előterjesztést tettünk arra, hogy egy városi program keretében történjen meg a festés. A döntés megszületett a Közgyűlésben, sajnos a végrehajtása a városvezetés részéről nem történt meg sem 2022-ben, sem 2023-ban. Létrejött egy Bíráló Bizottság, de aztán „csendben kimúlt”, a pályázat sem lett kiírva, a kifestés sem valósult meg.
- A Fácán közi lakótelep ügyében sajnos a városvezetés rossz irányba kezdte vinni az ügyet. Miután ezt az évet is „átaludták” és semmit nem tettek az ügy rendezése érdekében, év végén levelet írtak a lakóknak, hogy oldják meg maguk a problémát elbirtoklással. Ezt a „nagylelkű javaslatot” már 2014-ben (10 évvel ezelőtt) elutasította az ott lakók többsége. Meggyőződésem, hogy fel kellett volna osztani a telkeket és minden érintettnek átadni, ami jár. Ahogyan az általam benyújtott és a Közgyűlés által elfogadott határozat szól. Helyette egy olyan jogi utat javasoltak, amely újabb 5-10 évbe fog kerülni, mire pont kerül végérvényesen a dolgok végére.
- Többször bejelentettem, hogy a Felső utca –Katalin utca sarkon illegálisan hulladékot raknak le. Több hónap és számtalan levélváltás, közgyűlési felszólalás ellenére a hulladék még mindig ott díszeleg. Ékes bizonyíték gyanánt annak, hogy a jelenlegi városvezetés képtelen egy olyan egyszerű ügyet megoldani, hogy egy kupac illegális hulladékot elszállítasson.
- Idén is nagyon sokat megkerestek a gallyazással kapcsolatban. Az igényeket bejelentettem az ÉKFI-nek.
- A Katalin utca állapota sokat romlott idén is. Egy új társasház is épült. Kértem a beavatkozást, de semmi nem történt.
- A Pacsirta utcában az utca Fehérvári út felőli végén egy elhanyagolt ingatlan okoz sok bosszúságot a környék lakóinak. A járda járhatatlan és balesetveszélyes a lehulló szúrós-ragacsos gyümölcsök miatt, az ott tárolt nagy mennyiségű hulladék közegészségügyi szempontból is problémás. Több bejelentést tettem, semmi nem történt az ügyben, immár harmadik éve.
- A Pintyőke – Fürj utca saroktelek évről évre visszatérő probléma, idén is tavasszal bejelentettem, sajnos őszig sem hozták meg a remélt rendezett környezetet a hatósági eljárások.
- Sok megkeresést kaptam a „vadmadaras” utcákból, a Sas és Fehérvári út közötti részről. A Sas utca és a Karvaly utca porzik, ráadásul „útkarbantartás” címén fellazították a tömörödött réteget így még nagyobb volt a por.
- A polgármester kérdésemre 2023-ban is nyilvános Közgyűlésen megígérte, hogy aszfaltos lesz a Könyvelő utca. Ezt megígérte 2021-ben is, 2022-ben is, de nem tartotta be. A víz hatalmas gödröket ásott az utcába, kértem a javítását.
- A Tollnok utca, Titkár utca, Tanácsos utca, Képviselő utca lakói aláírást gyűjtöttek az aszfaltozás érdekében. Ezt beadtuk a polgármesternek. Még csak választ sem kaptunk rá. Sem elutasítást, sem ígéretet, egyszerűen figyelmen kívül hagyta az ott élők kérését.
- A Júlia utca lakói aláírást gyűjtöttek az utca portalanítása érdekében. Ezt beadtuk a polgármesternek. Még csak választ sem kaptunk rá. Sem elutasítást, sem ígéretet, egyszerűen figyelmen kívül hagyta az ott élők kérését. Annyi történt, hogy a Közgyűlésen a polgármester azt állította, hogy az Ercsi útról felmart mart aszfalt el lett terítve a Júlia utcában. De ennek nyoma sem látszott az utcában.
- A Felső utcában hónapokig a szakrendelővel szembeni parkolóban nem vágták le a gazt. Többször kértem az intézkedést, semmi válasz nem vagy intézkedés nem történt. Saját eszközömmel vágtam le végül a majdnem kétméteres gazt.
- A Felső utca - Karolina utca kereszteződésben a vízelvezető rács meglazult, az autók áthaladásakor hatalmasakat csattan. Kértem intézkedést a balesetveszély elhárítása érdekében, a rács javítását. Fél év alatt sem csinált senki semmit a város részéről.
- Lakossági megkeresést kaptam az Alsó utca - Katalin utca csomópont környékéről. Itt nagyon sokan gyalog érkeznek a Katalin utcán keresztül és mennek a Művelődési Ház irányába. Korábban a közterületen ki volt rakva kockakővel. Most por és sár van. Az iskolába is sokan mennek arra gyalog. Kértem a régi nyomvonalon a biztonságos gyalogos közlekedés feltételeinek biztosítását. Semmit nem tett a városvezetés.
- Köszönöm Ványolai Rékának, hogy megszervezte és köszönöm a lelkes tisztviselőtelepi fiatal családoknak, akik eljöttek a TeSzedd 2023 keretében Tisztviselőtelepen az "elhagyott" hulladék összegyűjtése érdekében 2023. április 22-én!
- Az Érd Aréna mögötti területen hosszas huzavona után sikerült elérni, hogy lekaszálják.
- A Gyulás Tanya melletti több hektáros önkormányzati telken viszont egész évben semmi nem történt, felveri a gaz. Az ide tervezett több milliárd forintot Technológiai Park pályázati projekt befuccsolt, még 10 millió forint bírságot is kellett fizessen az önkormányzat a felelőtlen városvezetés miatt. Jelenleg csak a gaztenger közepén álló tábla hirdeti, hogy itt egy jelentős adóbevételt termelő létesítmény lehetne, ha foglalkozott volna az elmúlt 4 évben a városvezetés ezzel.
- A Tanácsos utca Jegyző utca és Mérnök utca közötti részén kértem a polgármestertől a forgalomcsillapítást. Semmitmondó választ kaptam, hogy miért nem szeretne ezzel foglalkozni.
- Az Izabella utca javítását 2020 óta (4. éve!!) nem sikerült megoldani. 2023-ban is kértem.
- Az Ercsi út 2 szám alatti ingatlan (a Rendőrséggel szemben, az Ilona utcáról nyílik a kapu), önkormányzati tulajdonban van. Borzasztóan elhanyagolt. Bejelentettem, hosszú hetek után vágták le a gazt. Az egész város ilyen elhanyagolt, a közterületeken és önkormányzati telkeken sincs levágva a gaz... Ez nem pénz kérdése, ez a városvezetésről állít ki szegénységi bizonyítványt.
- Miután többen megkerestek (pl. a Fülemüle utcából és a Sas utcából), levelet írtam a polgármesternek, hogy hagyják abba a poros utcákban az olyan jellegű "karbantartást", ahol gréderrel fellazítják a már megtömörödött nem szilárd burkolatot. Ezzel irgalmatlan mennyiségű finom szálló por keletkezik, amely miatt az ott lakók fuldokolnak. Ha nem tudnak valamit rendesen megcsinálni, akkor inkább ne csináljanak semmit mint rosszabb helyzetet állítsanak elő!
- A Papagáj utcában többször jeleztem már a Városgazdának (korábban ÉKFI), hogy a "rézsű" állékonysága nem megfelelő. Az eső bemossa a murvát, ezáltal egy idő után az út is károsodni fog, annak ellenére, hogy szegéllyel épült. Három éve semmi reakciót nem kapok rá.
- Tisztviselőtelepen több jelzés érkezett, hogy a hajléktalanok hol a Nagyállomás várójába, hol a Képviselő utcai játszótérre, hol egyéb helyekre telepedtek le. Kértem a Polgárőrség és a MÁV segítségét, remélem, hamarosan jobb lesz a helyzet.
- Hasonló volt a helyzet a Fehérvári út környékén, a Karvaly utcánál, ahol az autókkal való motorbőgetés-zajkeltés miatt kellett hatósági intézkedéseket kérni. Az egyik autót az intézmény közreműködésével már sikerült elszállíttatni, ígéretet kaptam, hogy a másikat is megoldják.
- Meglepő meghívót kaptam decemberben: a több milliárd forintos "Vállalkozói Falu" projekt ünnepélyes zárórendezvényére. Előtte elmentem megnézni a helyszínen, hogy mi épült meg belőle. Alig akartam hinni a szememnek... Néhány méteren leaszfaltoztak két utcát és ez volt a „projekt”. Ezt ünnepelni...?
- 2019-ben ki volt hatóságilag jelölve, hogy hol lehetne gyalogátkelőhelyet építeni vagy biztonságosabbá tenni átalakítással. Ezek közül az alábbiak már elő voltak készítve megvalósításra 4 évvel ezelőtt:
- Alsó utca - Edit utca (Marianum Iskola környéke)
- Fehérvári úton a Papagáj utcánál jelzőlámpás átalakítás (Batthyány Iskola környéke)
- Balatoni út - Nőszirom u. - Napvirág u. - Lótusz u.
- Kutyavári utca - Kamilla utca (óvoda környéke)
- Szent István út - Rákóczi utca
- Szent István út - Felvigyázó utca
- Szent István út - Hivatalnok utca
- Bagoly utca - Harkály utca
Az októberi Közgyűlésen felszólaltam, hogy mikor fognak már végre ezek megvalósulni? A válasz kb. az volt, hogy "valamikor, egyszer". Magyarán: fogalma sincs a városvezetésnek, hogy mikor és mit tudna megcsinálni. Pedig nem felhőkarcolókról van szó, hanem egyszerű gyalogátkelőkről! Amit azért 4 év alatt illett volna megcsinálni. Olyan városvezetés kell Érdnek jövőtől, amely nem csak dumál, hanem cselekszik is!
- A közgyűlési és bizottsági munka során aktívan részt vettem a döntések előkészítésében és megvitatásában, a városvezetés ellenőrzésében. Sajnos jelenleg teljesen átláthatatlan és káoszos a városvezetés. A nagy horderejű döntések utolsó pillanatban érkeznek, hogy ne lehessen felkészülni rendesen rá. Pl. az egész városra kiterjedő változtatási tilalmat pár perccel az ülés kezdete előtt osztották ki.
- Utolsó pillanatban érkezett be pl. a javaslat is, amely teljesen átírja az önkormányzat 2028-ig tartó EU-s pályázati programját, ami több milliárd forintos döntés. Amelyet alaposan meg kellett volna vitatni, kikérve az érdiek véleményét és nem csak úgy bedobni és a következő percben már dönteni is.
- Érden kevéssel marad el az 5 milliárd forinttól a helyi adóbevétel évente. Ezt úgy is lehet mondani, hogy 5.000 millió forint. Az érdiek gyakran kérdezik: mit látok én a befizetett adómból? Azt javasoltam többször a Közgyűlésen, hogy legalább ennek egy kis részének elköltésére - mondjuk kb. 2,5%-ra - tehessenek javaslatot az érdiek.
Az előző városvezetés ideje alatt minden választókerület kapott egy összeget. Amelyet a választókerület képviselője - konzultálva az ott élőkkel - arra fordított, ami a legfontosabb volt az adott kerületben. Így mindenki láthatta, hogyan hasznosul az ő adója, az ő közvetlen környezetében. A 2019-ben megválasztott városvezetés első intézkedéseinek egyike volt megszüntetni ezt a Választókerületi Alapot. Annak ellenére, hogy választási programjukban ennek ellenkezőjét és az átláthatóságot ígértek a közpénzek elköltésében. Négyszer szavazták le a közösségi költségvetés elindítására tett javaslatomat.
- A Közgyűlésen elmondtam, hogy több idős ember megkeresett, hogy kaptak az önkormányzattól 80. vagy 90. születésnapjuk után egy csomagot, azonban mellékelve kaptak egy olyan bikkfa- illetve hivatali nyelven megfogalmazott határozatot, amitől megijedtek. Benne volt, hogy miként indíthatnak pert, hogyan fellebezhetnek, stb. Egyetlen dolog hiányzott: az, hogy valaki köszöntse őket e szép kor elérése kapcsán! Több empátiára lenne szükség a város vezetése részéről!
- Önkormányzati képviselőként kötelességemnek érzem tájékoztatni választókerületem lakóit és a város lakosságát egy nemrég tudomásomra jutott ügyről. Azt tudtam meg ugyanis, hogy választókerületemben, a Szajkó utcában akkumulátor üzem létesítéséhez szükséges hatósági eljárások indultak idén tavasszal. Ennek során 2023. június 21-én a hatóság – az érdi önkormányzat írásos hozzájárulása alapján(!) – megállapította, hogy
- a tervezett tevékenység végzésének jelentős környezeti hatása nincs,
- környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatása nem szükséges.
Az eljáró hatóság természetesen megkereste az érdi önkormányzatot is. A dokumentumok szerint az önkormányzatot képviselő polgármester nem emelt kifogást a tervezett tevékenység ellen. Sőt, a polgármester irányítása mellett dolgozó jegyző szakhatósági állásfoglalásában kifejezetten leírta, hogy a tervezett akkumulátor üzem a helyi szabályozásokkal (településképvédelmi rendelet, helyi természetvédelmi értékekről szóló rendelet), előírásaival nem ellentétes.
Tehát vélhetően az üzem elindulása előtt nincs érdemi akadály. Csakhogy a telepítési helyszíntől 150 méterre van a Fácán közi lakótelep, ahol kb. 250 ember él. A másik irányban 250 méterre, a Sas és Fehérvári út között még legalább 300 ember él.
Utánanéztem a tervezett üzem adatainak. Évente kb. 20 tonna, azaz kb. 1000 db akkumulátor alkatrész érkezne, amit itt szerelnének össze.
Sem a városvezetés részéről, sem a helyi média részéről semmi tájékoztatást nem kaptam önkormányzati képviselőként erről. Ahogy sem az érintett több mint 550 embert, sem Érd többi lakóját nem tájékoztatták addig, amíg fel nem vetettem az ügyet.
2023 februárban a polgármester és teljes frakciója előterjesztésében az alábbi közgyűlési határozat született: „Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése kinyilvánítja, hogy a település területén belül megvalósítandó akkumulátorgyár, vagy akkumulátoripari veszélyes anyagokkal foglalkozó üzem és létesítmény létesítését biztosító településszervezési, tulajdonosi, támogatási vagy más, a hatáskörébe tartozó döntést nem hoz, ilyen üzemek létesítéséhez a hozzájárulását semmilyen formában nem adja. Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése kinyilvánítja továbbá, hogy a fenti irányú esetleges beruházási szándékot visszautasítja.”
Sok kérdés merült fel a fentiekkel kapcsolatban bennem:
- Ha februárban egy ilyen határozat született, aminek a veszélyeire (átgondolatlanságára) már akkor felhívtuk a figyelmet, akkor egy-két hónappal később a városvezetés hogyan és főleg miért cselekedett e közgyűlési határozattal ellentétesen?
- Ha a városvezetés szerint mégsem ördögtől való egy ilyen üzem létesítése 150-250 méterre 550 ember lakóhelyétől, akkor miért járja szinte főállásban az LMP-s alpolgármester az országot, hogy a hasonló üzemek ellen uszítson több településen?
- Aki ilyen képmutatásra és/vagy politikai szélhámosságra képes, az talán másra is. Lehet, hogy ugyanilyen politikai szélhámosság volt a csatornapénz ígérete, az összes érdi utca aszfaltozásának ígérete? Lehet, hogy újból nekifut a választási kampánynak a városvezetés és újból megígéri ugyanezeket, sőt még határozatot is hoz róla?
- Lehet még egyetlen szavukat is elhinni?
A választókerületen lakóinak – és különösen az érintett Szajkó utcai lakóknak – nyújtott képviselői tájékoztatás után a polgármester és az általa kézivezérelt érdi média ellenem indított lejáratókampányt az érdemi és valós tájékoztatás helyett.
- Csőzik László polgármesternek papírja van róla, hogy jogsértően próbálta meg eltitkolni az önkormányzat által kötött szerződések adatait egy önkormányzati képviselő, Pénzügyi Bizottsági tag elől. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) számomra kézbesített határozatában megállapította, hogy a polgármester az önkormányzat, a Polgármesteri Hivatal és az önkormányzati társulások nevében eljárva többszörösen megsértette a vonatkozó jogszabályokat és megpróbálta elkerülni azt, hogy az egyébként közérdekből nyilvános adatokat kiadja nekem.
A polgármester elutasítását követően a NAIH-hoz fordultam és kértem, hogy segítsenek a törvényesség betartásában. Ennek nyomán hatósági eljárás indult. A Hatóság a vizsgálat alapján megállapította, hogy a polgármester ötszörösen jogszabályt sértett a közérdekű adatok illetve közérdekből nyilvános adatok megismeréséhez fűződően. Jogszabályt sértve utasította el adatigénylésemet (azt állították, hogy nem állnak rendelkezésükre a szerződések adatai). Jogsértő adatkezelést végzett a közérdekű adatkérőkről. Jogsértően hivatkozott a munkaerőhiányra és a leterheltségre.
Fentiek alapján a Hatóság megállapította, hogy a vizsgálattal érintett öt szervezet eljárása adott ügyben az információszabadság indokolatlan és aránytalan korlátozását jelenti, ezért felszólította hogy a közérdekű adatkérésekkel kapcsolatban a törvényes határidőn belül adjanak választ és szolgáltassanak adatot.
Arra hivatkoztak a jegyzővel, hogy egy nyilvántartó programból egy gombnyomásra kinyerhető lista olyan sok munkát jelentene a Polgármesteri Hivatal munkatársának, amely leterheltséget nem kívánják vállalni.
A Hatóság a vizsgálat során megállapította, hogy kizárólag olyan adatokat kértem, melyeket maguk a szerződések is illetve a szerződésnyilvántartó rendszer és az abból generált excel-táblázatok is tartalmaznak. Ezek tehát nem minősülnek új adatnak, a nyilvántartó rendszerek és programok keresőfunkciói igénybevételével leszűrhetőek és kinyerhetőek.
- A 2023 nyarán, telén (és a jövőbeli) vízhiány oka, hogy a városvezetés az elmúlt négy évben nem az érdiek érdekében cselekedett. Politikai szándékból idegen érdekeket szolgált ki.
Röviden (?) összefoglalva:
Az érdi vízmű gazdasági helyzetéről az utóbbi 3 évben a helyi önkormányzati propaganda médiában csak megtévesztő információkat olvashatnak az érdiek. A valóság az, hogy egyáltalán nem veszteségesek a cégek (ÉTV Kft és ÉTCS Kft), hanem akár százmillió forint fölötti profitot is termelnek (teszek fel részleteket a hivatalos beszámolókból).
A cégek beszámolójában szó szerint le van írva: „A rezsicsökkentés következtében kieső árbevételt ellensúlyozta, hogy a szolgáltatási területen folyamatos az új beköltözők száma, így a víz- és csatornadíjak árbevétele 2020. évhez képest 55,6 millió Ft-tal növekedett, valamint az egyéb tevékenység árbevételét is tudtuk növelni 32,2 millió Ft-tal”. Az ÉTV Kft. üzleti jelentéséből kiderül, hogy a rezsicsökkentésnél jóval nagyobb arányban növekedett a Kft. nyeresége.
A két viziközmű cég (ÉTV és ÉTCS) bankbetétekben milliárdos összeget tart folyamatosan.
Tavaly javaslatot tettem, hogy a törvényben rögzített ellenőrzési feladata ellátása érdekében a Pénzügyi Bizottság vizsgálja meg a helyzetet és azt, hogy miért nincsenek jelentősebb beruházások az ivóvízhálózaton? A polgármesteri többség igyekezett elgáncsolni ezt a javaslatot. De úgy alakult, hogy az erről szóló szavazásnál nem voltak elegen. Így a javaslat átment és az ügy napirendre kerülhetett, a polgármester kabinetfőnökének válaszolni kellett a kényelmetlen kérdésekre.
A magyar kormány már 2020-ban 211 millió forint támogatást biztosított az érdi önkormányzatnak, amit oda kellett volna adni az érdi vízműveknek. Ez a mai napig nem jutott el oda, ahová a kormány szánta. Ezért a cégtől szakemberek sora távozott, mert nem kapták meg azt a béremelést, amit a cégi gazdasági helyzete – és az állami támogatás is – bőven indokolt volna.
Az is kiderült, hogy 4 év alatt legalább 500 millió forint olyan pénzügyi forrás lehetett volna, amit az érdi ivóvízhálózat felújítására lehetett volna fordítani. Meg kellett volna emelni azt a bérleti díjat, amit az ÉTV és az ÉTCS fizetnek az önkormányzatnak. Lett volna miből, hisz a cégek profitot termelnek, mert túl alacsony a bérleti díj. Ez elmaradt, mert a városvezetés nem képviselte megfelelően az érdi önkormányzat érdekeit a Kft-k résztulajdonosaként. Így elmaradtak a komolyabb felújítási munkák is. Mellékelek egy listát, egy ekkora városban ez kb. egyelő a semmivel. Még a magánberuházók is hosszabb szakaszokat adták át saját pénzükön, mint az önkormányzat.
Az előző önkormányzati ciklusban el volt indítva legalább 80 kilométer érdi ivóvízvezeték felújításának programja. Ezt 2020-ban az új polgármester nem folytatta, így mostanra olyan állapotba került az ivóvízhálózat, hogy nem bírja a terhelést. Nem csak Érden, hanem azokon a településeken sem, amelyek fizikailag Érden keresztül kapják a vizet.
Az érdi önkormányzat kb. 50%-os tulajdonosa az ÉTCS és ÉTV cégeknek. A polgármester kabinetfőnöke az ÉTV Felügyelő Bizottságának elnöke, lényegében nem történhet olyan a cégeknél, amit nem ő diktál. A jelenlegi városvezetés felelősségét tehát nem lehet megkerülni a kialakult helyzetben.
A tavalyi Pénzügyi Bizottsági ülések után gyorsan megemelték a Pénzügyi Bizottság létszámát, két új tagot delegált a polgármesteri frakció. A frakcióvezetőjük nyíltan el is mondta, hogy ezt azért tették, nehogy még egyszer olyan helyzetbe kerüljenek, hogy kisebbségben maradnak, ha valaki közülük nincs ott. És ha nem figyelnek oda, „véletlenül” ilyen vizsgálatok indulnak és kiderül az igazság, amit titkolni szeretnének.
Ha az erről szóló Pénzügyi Bizottsági jegyzőkönyveket keresné a város honlapján, ne tegye. Teljesen „véletlenül” ettől az időponttól kezdve a bizottsági jegyzőkönyvek – jogszabályi kötelezettség ellenére – nem elérhetőek a város honlapján. Nyilván a „teljes átláthatóság” jegyében.
Ha a helyi média beszámolóját keresné ezekről a bizottsági ülésekről, ne tegye. Ezt nem tartják fontosnak, nem kötik az érdiek orrára. Vélhetően azt gondolják, hogy nem azért kapnak az érdiek adóforintjaiból több mint 200 milliót, hogy az érdiek mindennapjait kőkeményen érintő ügyekről beszámoljanak, hanem azért, hogy a woke ideológiát és a városházi propagandát nyomják.
- Nyilvánosan elmondtam a véleményem az egész város területére elrendelt változtatási tilalomról. Ami szerintem olyan, mint a helyi érzéstelenítés a fogászaton. Pillanatnyilag jó ötletnek tűnik, a fájdalmat sem érzi az ember adott pillanatban. De amint elmúlik a hatása - ha közben nem történik valami komoly beavatkozás - akkor ugyanúgy fog fájni.
Ez a változtatási tilalom szerintem 2024 május-júniusig fog szólni. Utána ugyanott fog folytatódni a társasház építés, ahol abbamaradt.
Ma Érden nagyon sok olyan ember van, aki olyan vakon hisz a jelenlegi városvezetésnek, hogy akkor is lelkesen tapsolna, ha holnap a jelenlegi városvezetés rendeletbe iktatná, hogy a fél házát le kell bontania.
Mindenki másnak, aki most bedőlt ennek a politikai szélhámosságnak, keserű lesz az ébredés 2024 augusztusában, a választás után pár héttel. Amikor kiderül, hogy nem állt meg a társasház építési láz Érden, ez a nagy csindarattával előadott "megállítás" nem volt több, mint választási kampány részeként előadott kommunikációs fogás. Porhintés.
Ugyanis azt nem meri meglépni a városvezetés (hozzáteszem, nem is lenne gazdaságilag kivitelezhető), hogy a 2006-ban – 17 évvel ezelőtt – általuk társasház építésre alkalmassá minősített telkeket visszaminősítse kizárólag családi házak építésére alkalmas telekké.
Én előre szóltam.
- Nem a Víztorony sorsa a legnagyobb kérdés a Tolmács utcába tervezett beruházásnál! Persze, fontos kérdés lett volna ez is – ha már nem dőlt volna el. Bármit is állít a helyi propagandamédia, a kérdést a polgármester mögött álló közgyűlési többség már eldöntötte: Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének 52/2023. (II. 23.) határozata „Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése [… jogszabályi hivatkozások…] elhatározza az Érd Megyei Jogú Város településképe védelmének helyi szabályairól szóló 30/2022. (X. 28.) önkormányzati rendelet alábbi módosítását: Érd, Tolmács utca 7. szám alatti (hrsz. 24799/4) víztorony helyi védettségének megszüntetése.”
Ez tehát el van döntve, már csak a rendeleten való átvezetés van hátra. Most még úgy tesz a városvezetés, mintha fontos lenne a helyiek véleménye, utólag „társadalmasít”, de ez már csak a „púder”. A Víztorony helyi védettsége a döntés nyomán megszűnik, a tulajdonos cég lebonthatja (és az általam megismert szándéka szerint le is szeretné bontani). A döntés előtt kellett volna és lett volna értelme lakossági fórumot tartani, nem utólag.
Megjegyzem, én - a kerületben megválasztott képviselőként - nem tartanám ördögtől valónak az okos kompromisszumot a területen beruházni kívánó céggel. Akkor, ha az valóban a helyiek érdekeit is szolgálja, nem egyoldalúan csak a beruházónak kedvez és ezen kívül hozzájárul a környékbeliek életminőségének javulásához is.
Egyik oldalon vannak a városvezetés és a beruházó cég érvei:
- rossz állapotban van a Víztorony, sokba kerülne a fenntartása vagy rekonstrukciója
- ha a tulajdonos nem kapja meg, amit kér, akkor elviszi a beruházást más településre, ezzel megszűnik 70-90 munkahely
- ha bővít és új kapacitásokat hoz létre, bővülnek a helyi adóbevételek és új munkahelyek jönnek létre
Másik oldalon vannak azok az érvek, amelyeket a „toronyvédők” hoznak és a városházi propaganda médiában nem olvashatunk róla, de vannak benne megfontolandó gondolatok:
- 2007 óta, az első helyi értékvédelmi rendelet óta helyi védettséget élvez, talán nem véletlenül
- kevésbé ismert, de országosan nyilvántartott és egyáltalán nem tucatmegoldásként épült
- a helyi értékvédelmi rendeletben van arra lehetőség, hogy az önkormányzat a tulajdonost támogassa a helyi értékek megóvásában, fejlesztésében – ha van rá szándék és akarat
- eddig nem nagyon hangzott el, de nem csak a fenntartásnak, hanem a lebontásnak és hulladékként történő lerakásnak is igen jelenetős költsége van. Ha tehát erre van pénz, akkor a megóvásra miért nincs?
Harmadik oldalon vannak a környék lakóinak igényei és kérdései, amelyeket a környék képviselőjeként képviselek és amit eddig a városvezetés nem akart meghallani:
- ki tudja garantálni, hogy a beruházó cég fejlesztése nyomán nem lesz életminőség romlás, nem növekszik a zajterhelés, hanem csökken, a forgalom a csendes környéken nem növekszik zavaró mértékben?
- mit látnak a környék lakói az előnyökből? Amúgy is, a Tollnok utcaiak el kell viseljék a szomszédos focipályán a rendezvényeket, a kovácsüzem zaját (amit megígért Csőzik polgármester, hogy megválasztása esetén megszüntet, de azóta se történt semmi).
- a Tollnok, Titkár, Tanácsos utcák lakói várják az aszfaltozást (erre aláírást is gyűjtöttek, amelyet beadtam a polgármesternek).
- itt az alkalom arra, hogy a kovácsüzem zajártalmát némileg tompító megoldások legyenek kialakítva (pl. a korábban is tervezett zöldsáv), a városvezetés tartsa szem előtt ezeket a szempontokat is.
Azt gondolom, hogy ez az egész ál-vita a Víztorony körül csak porhintés. A városvezetés kihasználja a lelkes „toronyvédőket”, hogy elterelje a figyelmet a lényegről. Ezzel a Víztorony kérdésénél sokkal fontosabb kérdéseket fed el. Azt, hogy a bemutatott beruházás milyen hatással lenne a környékbeliek életminőségére. A Tollnok utca, Technikus utca, Orvos utca, Jegyző utca lakóinak mindennapjaira.
Ott voltam a Víztorony tulajdonos cég telephelyén történt idén márciusban szervezett bejáráson (teszek fel róla képeket is). A cég képviselője tartott egy prezentációt, amelyben - finoman szólva - nem teljeskörűen fejtette ki az elmúlt 7-10 év történéseit, homályos utalgatásai voltak 2015-2016-os történésekre.
Amikor a prezentációt befejezte, odamentem hozzá és az Érdi Újság újságírója mellett még egy másik hölgy is tanúja volt a beszélgetésnek. Hangfelvétel is van róla.
Megkérdeztem, hogy mit jelent az, hogy a korábbi városvezetés olyant kért, amit a cég nem akart teljesíteni? Elmondta, hogy félreértés volt, hogy bárki személyesen kért volna valamit, a tárgyalások során a cég teljesen hivatalosan, a város bankszámlájára fizetendőként tett felajánlást egy bizonyos összegre.
Azt is állította az úr, hogy a korábbi városvezetés azt kérte, hogy a cég a telke körül végig (minden oldalon) építsen kétsávos utat. Erre visszakérdeztem, hogy biztos ebben? Ugyanis én nagyon csodálkoznék, ha ez így lett volna.
Korábban – bár én alpolgármester voltam – de nem volt rálátásom a településrendezési ügyek előkészítésére, csak akkor, amikor a Közgyűlés elé kerültek (ez nem járt a Közgyűlés előtt). Ez így is volt jól, nekem más feladatköröm volt (szociális ügyek, mélyépítések). Egy jól működő Hivatalban mindenki azzal foglalkozik, ami a dolga és nem mással. Az üggyel az illetékes Főépítészi Iroda foglalkozott.
Mivel korábban nem voltam benne a folyamatokban, megpróbáltam utánajárni, hogy mi is történt valójában akkoriban?
Kikértem Csőzik László polgármestertől a 2015-ös jegyzőkönyveket, egyéb iratokat amelyeket a Főépítészi Irodán a településrendezés kapcsán folytatott tárgyalásokról szóltak, amelyet meg is kaptam.
Elsőnek csak érdekességként: egyetlen szó sincs a Víztoronyról benne! Nem is volt téma 2015-2016-ban!
Több más dologról esett viszont szó, pl. a Tolmács utca (jelenleg egysávos) részének kiszélesítéséről. Ehhez a cég átadott volna megértésem szerint telekrészt, ha létrejön az egyezség.
Ezen kívül a Főépítészi Iroda - szerintem nagyon helyesen és abszolút a környék lakóinak érdekében – kérte, hogy a lakott terület védelmében és a zajhatás csökkentése érdekében legyen egy többszintes zöldsáv kialakítva. Ez némileg túlnyúlott volna a Tollnok utca vonalán a Tóni csapás irányába, de pont azért lett volna hasznos, hogy a kovácsüzem zaját is tompítsa.
Azonban e tekintetben a legfontosabb az új formában kialakított telephelyre való bejárás kérdése volt. A Főépítészi Iroda nem értett egyet azzal az elképzeléssel, hogy a Tervező utcára nyíljon a kijárat és onnan a Technikus utcán keresztül kamionok és nagy autók lakott területen, a lakóházak között parkoljanak és közlekedjenek. Azt hiszem, ez érthető.
Helyette azt javasolták, hogy – ahogyan jelenleg is – a Tolmács utcára legyen a kijárat, hisz az teljesen gazdasági övezet, nem zavar senkit és rövid úton el lehet jutni a 7-es úti körforgalomhoz.
Azt hiszem, ez utóbbi kettő volt az, amit a beruházó cég nem vállalt akkor (egyébként szíve-joga).
A most bemutatott (és a bejáráson is kihelyezett) tervekben viszont visszaköszön a kijárat a Tervező/Technikus utcákra. Ebből arra következtetek (mert konkrét információt nem kaptam róla), hogy tárgyalásokat folytattak a városvezetéssel és a városvezetés hajlana arra, hogy elfogadja ezt – a környék lakói számára rendkívül hátrányos következményekkel járó – megoldást.
Tehát azt gondolom, hogy ha az illető céggel tárgyal a városvezetés és kompromisszumot szeretne elérni, akkor nem szabad egyoldalúan, csak a beruházó cég érdekében történő változásokat elfogadni. El kell érni, hogy a környék lakói is részesüljenek az elérhető előnyökből és ne érje őket indokolatlan hátrány!
A kerület képviselőjeként az alábbiakat képviselem:
- Tárgyalja újra a városvezetés a kijárat és a Technikus utcán történő kamionforgalom kérdését lakóházak között! Érje el, hogy a forgalom a Tolmács utcán keresztül történjen!
- Telepítsenek zöldsávot az ipari létesítmények és a lakóházak közé, a Tervező utcán végig, a Technikus utca érintett szakaszán. Ezzel csökkenteni lehet az ipari zaj hatását, mind az új létesítmény, mind a meglévő kovácsüzem tekintetében!
- A kormány által nyújtott támogatásokból a városvezetés aszfaltoztassa le a Tollnok, Titkár, Tanácsos utcák burkolatlan szakaszait!
Önálló képviselői indítványokat nyújtottam be az alábbi témákban:
- Javaslat játszótér létrehozására a Csalogány utcában
- Javaslat energiaközösség létrehozására
- Javaslat a 2. sz. választókerületben, a Fehérvári út – Csalogány utca – Páva utca –Szajkó utca által közrefogott, valamint a Sas utca – Turul utca – Fehérvári út- Szajkó utca által közrefogott területeken közlekedésbiztonsági és közbiztonsági mintaprojekt indítására
- Javaslat közösségi költségvetésre
Módosító indítványokkal igyekeztem szakmailag és társadalmilag jobbító javaslatokkal élni a tárgyalt előterjesztések során. Sajnos ebből keveset fogadott el a többség.
2020 óta megszűnt a több mint egy évtizede jól működő Választókerületi Alap rendszer. Amiből korábban minden évben a választókerületekben utak épülhettek és vízelvezetés valósulhatott meg. Idén sem volt ilyen.
Idén is megszerveztük a Madárzsúrt és a Tisztviselőtelepen az utcabált. A két választókerületemet érintő Facebook csoportban, a „Madárneves utcák lakói” és „Tisztviselőtelepen élők” csoportokban aktívan beszélgettünk a környék lakóival az őket érintő problémákról. Mindkét csoportban idén is megszerveztük az Élő Adventi Kalendáriumot, amely a városrész lakóinak kötődését erősíti közvetlen környezetükhöz. Idén először az „Érdligetiek közössége” Facebook csoportban is megszerveztük az Élő Adventi Kalendáriumot.
Közéleti tevékenységemről rendszeresen beszámolok év közben is a https://www.facebook.com/simo.karoly.kozeleti oldalamon.
Érd, 2024. január 24.
Simó Károly