A Települési Környezetvédelmi Program elfogadása
Tisztelt Közgyűlés!
Érd Megyei Jogú Város 2023-2027 időszakra szóló Települési Környezetvédelmi Programja (a továbbiakban: TKP 4) egy olyan önálló települési környezetvédelmi program, amelyet az Önkormányzat kötelező önkormányzati feladataként[1] a település környezetének védelme, állapotának javítása, valamint mindezzel összhangban a várost érintő fejlesztések környezeti szempontú megalapozottságának elősegítése érdekében dolgoz ki, a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvényben (a továbbiakban: Kvt.) meghatározott követelményeknek megfelelően.
A TKP 4 meghatározza az Önkormányzat középtávú környezetvédelmi céljait, feladatait, továbbá – a Kvt. meghatározott követelményeknek[2] megfelelően – a környezetvédelem tervezési rendszerének szabályait követve:
- helyzetértékelést[3] tartalmaz a 2018. évi felülvizsgálat[4] alapján,
- meghatározza az elérni kívánt környezetvédelmi célokat, célállapotokat[5] , azok elérése érdekében összefoglalja a teendő főbb intézkedéseket – a működtetéssel, valamint különösen a folyamatban lévő, illetve az előirányzott fejlesztésekkel kapcsolatos feladatokat, továbbá azok megvalósításának ütemezését[6],
- bemutatja a települési környezetvédelmi program megvalósításának szabályozási, ellenőrzési, értékelési eszközeit[7],
- becslést ad a tervezett intézkedések, feladatok végrehajtásának, valamint a szabályozási, ellenőrzési, értékelési eszközök alkalmazásának várható költségigényére, a tervezett forrástípusok megjelölésével[8],
- ismerteti az országos és megyei szintű szakpolitikai stratégiákhoz, programokhoz való kapcsolódását, mivel az alacsonyabb területi szintű terveket a magasabb területi szintű tervekkel kell összehangolni[9],
- összefoglalja mindazokat a megyei és települési (tematikus) stratégiákat, programokat, fejlesztéspolitikai terveket, amelyek következő felülvizsgálatával, módosításával – majd az ezekkel összhangban lévő további egyedi fejlesztési tervek kidolgozásával – kell a TKP 4 elérni kívánt környezetvédelmi céljait érvényre juttatni[10].
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata környezetvédelmi programját 2008-ban alkotta meg, utolsó felülvizsgálata 2018-ban történt. A TKP 4 célja a felülvizsgálat óta született szabályozások átvezetése, valamint a szinergia megteremtése a Pest Megyei Környezetvédelmi Programmal (a 2014-2020 3., illetve az ezen időszakot követő hatályú 4. programmal is) illetve IV. és a készülő V. Nemzeti Környezetvédelmi Programmal. A felülvizsgálat célja továbbá, hogy vizsgálja Érd környezeti állapotában bekövetkező változásokat, tendenciákat és célokat, tevékenységeket határozzon meg a környezeti problémák, környezeti állapotok javítására.
A felülvizsgálat szükségességét elsősorban a TKP lejárta adja, de az új érvényességű felülvizsgálatot a 2019-es önkormányzati választások eredményének felhatalmazásával megújult városvezetés új településfejlesztési politikája, azon belül a hangsúlyos klíma- és környezetpolitikája is indokolja. A felülvizsgálat időszerűsége mellett szólnak még az elmúlt időszakban tapasztalt egészségügyi, energetikai, környezeti, gazdasági, társadalmi változások is, továbbá nem utolsó sorban az új EU költségvetési ciklusban várható forrásokra készülő pályázatok megalapozása.
A települési környezetvédelmi programokkal kapcsolatos további követelményeknek[11] megfelelően a felülvizsgálat tervezetét a programalkotás során a meghatározott államigazgatási szervezeteken, hatóságokon kívül bárki véleményezhette. A Polgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálatán és honlapján[12] keresztül is biztosított volt a nyilvánosság részvétele. A TKP 4 minél nagyobb társadalmi részvétellel történő előkészítése és támogatottsággal történő jóváhagyása talán már középtávon is hozzájárulhat Érd jövőbeli működésének, esélyeinek, élhetőségének érzékelhető javulásához.
A TKP felülvizsgálata a környezeti állapot felmérésével és leírásával kezdődik. Ennek keretében került sor 2022 decemberében a lakossági vélemények bekérésére is. A beérkező adatok, információk, javaslatok alapján elkezdődhetett a környezeti állapot értékelése, a korábbi intézkedések, projektek eredményeinek értékelése, majd pedig az elérendő célok meghatározása. Az elemzések leírása során nevesített célok mentén elkezdődött a program összeállítása. A szakmai feladatok mellett a programban megnevezésre került az ütemterv, a végrehajtás felelősei és szervezetei, a megvalósítás költsége és annak tervezett pénzügyi forrásai, valamint az egyes célok teljesítésének eredményjelzői. A TKP 4 egyeztetési változatát a Kvt. szerint meghatározott[13] illetékes államigazgatási szervezetek 2023.03.15. napjától véleményezhették az önkormányzat honlapján elindított előzetes és nyilvános eljárás biztosítása mellett. A beérkezett és szükségesnek, illetve megalapozottnak ítélt vélemények alapján a program kiegészítése, módosítása 2023. június elején megtörtént úgy, hogy a pontosítások, kiegészítések továbbra is megfelelnek a Kvt. tartalmi követelményeinek. A véleményezési dokumentáció az előterjesztés mellékletét képezi.
A TKP 4 egy élő, dinamikusan fejlődő dokumentum, mely kijelöli a programot a 2027-ig terjedő időtávra, ugyanakkor a reziliencia és adaptivitás elvárásának megfelelően a külső és belső változásokra reflektálva adaptáció, módosítás is elképzelhető ezen időtávban.
Jogszabályi háttér
A környezetvédelmi program elkészítését a Kvt. 46. § (1) bekezdés b) pontja teszi kötelezővé a települési önkormányzatok számára. Eszerint a települési önkormányzat a környezet védelme érdekében önálló települési környezetvédelmi programot dolgoz ki a 48/E. §-ban foglaltak szerint, amelyet képviselő-testülete (közgyűlése) hagy jóvá. A települési környezetvédelmi programnak a település adottságaival, sajátosságaival és gazdasági lehetőségeivel összhangban tartalmaznia kell a Kvt. 48/B. § (2) bekezdése és a 48/E. §-a szerint:
- a környezeti elemek állapotának bemutatásán és az azt befolyásoló főbb hatótényezők elemzésén alapuló helyzetértékelést;
- a fenntartható fejlődéssel összhangban álló, elérni kívánt környezetvédelmi célokat, valamint környezeti célállapotokat;
- a célok és célállapotok elérése érdekében teendő főbb intézkedéseket (különösen a folyamatban lévő, illetve az előirányzott fejlesztésekkel és a működtetéssel kapcsolatos feladatokat), valamint azok megvalósításának ütemezését;
- a kitűzött célok megvalósításának szabályozási, ellenőrzési, értékelési eszközeit;
- az intézkedések végrehajtásának, valamint a d) pont szerinti eszközök alkalmazásának várható költségigényét, a tervezett források megjelölésével.
A települési környezetvédelmi programnak a település adottságaival, sajátosságaival és gazdasági lehetőségeivel összhangban - a 48/B. § (2) bekezdésben foglaltakon túl - tartalmaznia kell
- a légszennyezettség-csökkentési intézkedési programmal, valamint a légszennyezéssel,
- a zaj és rezgés elleni védelemmel, valamint a stratégiai zajtérképekre épülő intézkedési tervekkel,
- a zöldfelület-gazdálkodással,
- a települési környezet és a közterületek tisztaságával,
- az ivóvízellátással,
- a települési csapadékvíz-gazdálkodással,
- a kommunális szennyvízkezeléssel,
- a településihulladék-gazdálkodással, valamint az elhagyott hulladék felszámolásával,
- az energiagazdálkodással,
- a közlekedés- és szállításszervezéssel,
- a feltételezhető rendkívüli környezetveszélyeztetés elhárításával és a környezetkárosodás csökkentésével kapcsolatos feladatokat és előírásokat.
Illeszkedés
A Környezetvédelmi Program Érd Megyei Jogú Város közigazgatási területét érinti és időbeni hatálya a Nemzeti Környezetvédelmi Program, valamint a készülő Pest Megyei Környezetvédelmi Program hatályához igazodva, 2027 (egyes feladatoknál a nemzeti és EU-s vállalásokhoz igazodva 2030-as céldátummal).
Érd MJV Települési Környezetvédelmi Programjának (TKP) kronológiája:
- 2008-2012 NKP 2 alapján Progressio Mérnöki Iroda Kft. 2007-2008
- 2010-2015 Ipolyvíz Kft.
- 2018-2020 NKP 6 alapján
Jelen felülvizsgálat megkezdésekor nem volt hatályos Nemzeti Környezetvédelmi Program, de az 5. Nemzeti Környezetvédelmi Program (NKP 5) stratégiai környezeti vizsgálati eljárása már elkezdődött (2021. május-június). A TKP 4 társadalmi vitája és egyeztetési ideje alatt, 2022. decemberében az Országgyűlés 562/2022. OGy határozatával az NKP 5-öt elfogadta.
Az előterjesztéshez – a nyomonkövethetőség elősegítése érdekében – csatoljuk a https://zold.erd.hu/kornyezetvedelmi-program hirdetményi oldalon is elérhető egyeztetési változathoz beérkezett véleményekkel korrektúrázott változatot is.
Érd, 2023. június 22.
|
Dr. Csőzik László polgármester |
HATÁROZATI JAVASLAT
- Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése Érd Megyei Jogú Város 2023-27 közötti időszakra szóló – a jelen határozat mellékletét képező – Települési Környezetvédelmi Programját elfogadja.
- A Közgyűlés felkéri a polgármestert, hogy a Települési Környezetvédelmi Programban részletezett feladatok előzetesen becsült költségeinek biztosításához térképezze fel a saját bevételi körön kívül eső támogatási forrásokat és tegye meg a szükséges és lehetséges intézkedéseket azok hozzáférhetővé tétele érdekében. Az adott évi költségvetések tervezésekor a felmerülő kiadási előirányzatokat pontosítva, a költségvetés lehetőségeire tekintettel tervezze be.
Határidő: 1. pont tekintetében – azonnal
- pont tekintetében - folyamatos
Felelős: dr. Csőzik László polgármester
A szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.
[1] Kvt. 46. § (1) bekezdés b) pont
[2] Kvt. 48/A. §, 48/B. §, 48/E. § és 48/F. §
[3] Kvt. 48/B. § (2) bekezdés a) pont
[4] TKP 3: Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata Környezetvédelmi Program felülvizsgálata 2018-2020
[5] Kvt. 48/B. § (2) bekezdés b) pont
[6] Kvt. 48/B. § (2) bekezdés c) pont
[7] Kvt. 48/B. § (2) bekezdés d) pont
[8] Kvt. 48/B. § (2) bekezdés e) pont
[9] Kvt. 48/A. § (2) bekezdés a) pont
[10] Kvt. 48/B. § (3) bekezdés, és 48/A. § (2) bekezdés b) pont
[11] Kvt.48/A. § (3) bekezdés
[12] zold.erd.hu
[13] Kvt. 48/F. § (1) bekezdés