SÜRGŐS: Előterjesztés közösségi költségvetés bevezetésére Érd Megyei Jogú Városban

 

Tisztelt Közgyűlés!

 

A közösségi (vagy részvételi) költségvetés egy olyan – a képviseleti demokráciát a közvetlen demokrácia eszközeivel kiegészítő – eszköz, amely alkalmas a lakosság közélet iránti érdeklődésének a felkeltésére, az önkormányzat és a lakosság közötti párbeszéd erősítésére, a lakosság igényeinek minél jobb kiszolgálását lehetővé tevő költségvetési döntések meghozatalára.

A részvételi költségvetés lehetőséget biztosít a helyi lakosok számára, hogy az önkormányzat éves költségvetésének egy meghatározott részének konkrét felhasználására javaslatot tegyenek. Így megvalósulhatnak olyan projektek, melyek egy-egy önkormányzat teljes költségvetéséhez képest nagyobb anyagi ráfordítást ugyan nem feltétlenül igényelnek, viszont a település lakói számára jelentős életminőségbeli javulást hoznak. Emellett a vonatkozó módszertani ajánlásoknak köszönhetően a város vezetése közvetlen visszajelzést kap a városlakók prioritásairól, melyek mentén értékelheti, felülvizsgálhatja saját célkitűzéseit is. Hosszú távon az állampolgárok tudatosabbá válnak, az önkormányzat és a helyben élők között az együttműködés felértékelődik, a kommunikáció gazdagodik, ezzel pedig javul a közbizalom.

A közösségi költségvetés segíti az átláthatóságot, identitásképző ereje van, erősíti a lokálpatriotizmust, a deliberatív (tanácskozási) módszerek közül pedig az egyik legsikeresebb, hiszen módszertanának köszönhetően szinte kizárólag rendkívül magas támogatottságú, beágyazott, tulajdonképpen konszenzusos döntéseket eredményez.

A közösségi (részvételi) költségvetés intézménye 30 éve ismert, megvalósítására világszerte több ezer megvalósult és működő példa létezik. A brazil Porto Allegro volt az első, azóta többek között Argentína, az Egyesült Államok, Kanada, Dél-Korea, India helyi és regionális önkormányzatai alkalmazzák valamilyen formáját. Európában is egyre elterjedtebb, például ma már a lengyel önkormányzatok 40%-a rendelkezik részvételi költségvetéssel (igaz, itt a nagyvárosokat törvény is kötelezi alkalmazására). Magyarországon egyebek között Budapest főváros, több fővárosi kerület, Miskolc, Pécs, Szentendre, Hatvan, Budakalász, Százhalombatta, Törökbálint vezették be, de ismert Székelyudvarhelyen is.

Városunkban mind az országban harmadikként megvalósult közösségi gyűlés sikere, mind a lakosság bevonására alkalmazott egyéb módszerek magas támogatottsága, valamint az Érden élő polgárok magas részvételi hajlandósága indokolják a közösségi költségvetés bevezetését.

A hazai és a lengyel gyakorlatot véve alapul, az érdi közösségi költségvetés keretösszegének nagyságrendjét a város teljes költségvetésének 0,5 százalékához javasoljuk igazítani. A keretösszeg pontos meghatározására a Munkacsoport tesz javaslatot a Közgyűlés számára, a kiadási előirányzatot/irányzatokat Érd Megyei Jogú Város 2024. évi költségvetésének keretei között kell meghatározni. javaslatot.

A szakirodalom megállapításai szerint, a közösségi költségvetés bevezetése mind az önkormányzat, mind a hivatal, mind a lakosság számára egy tanulási folyamat, ezért a rendszert és a módszertant szerencsés kellően rugalmasra, alkalmazkodóképesre tervezni.

Az érdi közösségi költségvetés javasolt módszertana az előterjesztés mellékleteként érhető el, ennek legfontosabb megállapításait mutatnánk be az előterjesztés részeként is.

Projektjavaslatot minden 16. életévét betöltött, Érden élő, vagy tanuló magánszemély tehet. Természetesen civil szervezetek, civil közösségek javaslatainak befogadására is lenne lehetőség, de ekkor is magányszemélynek kell jegyeznie. A javaslatokat online formában és papír alapon évente meghatározott időszakokban lehet beküldeni. Mind konkrét helyszínre, városrészre, mind a város nagyobb, akár teljes területére vonatkozó javaslatok befogadhatók. A beérkezett javaslatok több körös szűrésen esnek át, a közgyűlés tagjainak, valamint a hivatal szakembereinek bevonásával. A Polgármesteri Hivatal feladata a javasolt és az előszűrésen megfelelt javaslatok jogi minősítése és árazása.

Az előszűrés során kiemelten figyelembe kívánjuk venni mind a javaslatok fenntartási igényeit és költségeit, mind a fenntarthatósági szempontokat. Természetesen azt a lehetőséget sem zárjuk ki, hogy egyes javaslatokat az önkormányzat a közösségi költségvetés keretein kívül valósítson meg.

Az előminősítésen megfelelt javaslatok kivétel nélkül szavazásra kerülnek. Ahogy a javaslattételre, úgy a végső döntésre is Érd Megyei Jogú Város lakóinak lesz lehetősége. A szavazatok alapján kialakult sorrendben nyertes javaslatok megvalósítására az önkormányzat a költségkeret erejéig vállal kötelezettséget. Abban a formában, hogy azokat komplexitásuktól és a szükséges engedélyeztetéstől vagy a pályáztatástól függően 3-24 hónap alatt megvalósítja.

Az érdi közösségi költségvetés végleges módszertanának és szabályainak kidolgozására egy munkacsoport létrehozására teszünk javaslatot. A munkacsoport feladata Érd Megyei Jogú Város közgyűlésének költségvetési előterjesztéséhez igazodóan a részletes módszertanok és eljárásrendek kidolgozása is. A munkacsoport egyszerű többséggel hoz döntést, tagjai pedig

  • Andrasek Mónika önkormányzati képviselő,
  • Antunovits Antal önkormányzati képviselő,
  • Balla Imre önkormányzati képviselő,
  • Simó Károly önkormányzati képviselő,
  • Tetlák Örs alpolgármester, a munkacsoport elnöke,
  • Feik Csaba jegyző,
  • Ferencz Judit főosztályvezető.

Az érdi közösségi költségvetés bevezetése érdekében kérjük tehát a közgyűlés tagjait, hogy támogassák a határozati javaslatokat.

Érd, 2023. december 12.

 

 

Andrasek Mónika

Balla Imre

Tetlák Örs

önkormányzati képviselő

önkormányzati képviselő

alpolgármester

 

 

 

Határozati javaslat I.

Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a 2024-es évtől bevezeti az érdi közösségi költségvetést, ennek keretösszegét Érd Megyei Jogú Város éves költségvetésében kell meghatározni.

Felelős:            Dr. Csőzik László polgármester

Határidő:         azonnal, illetve a 2024-es költségvetés benyújtásának napja

 

Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges

 

Határozati javaslat II.

Érd Megyei Jogú Város közgyűlése az érdi közösségi költségvetés részletes szabályainak kidolgozására munkacsoportot hoz létre. A munkacsoport tagjai:

  • Andrasek Mónika önkormányzati képviselő,
  • Antunovits Antal önkormányzati képviselő,
  • Balla Imre önkormányzati képviselő,
  • Simó Károly önkormányzati képviselő,
  • Tetlák Örs alpolgármester, a munkacsoport elnöke
  • Feik Csaba jegyző,
  • Ferencz Judit főosztályvezető.

Felelős:            a munkacsoport elnöke

Határidő:         a munkacsoport megalakulására azonnal, a részletes szabályokról szóló előterjesztés tekintetében a 2024. évi januári rendes közgyűlés üléséhez igazodik

Szavazás módja: titkos szavazás, egyszerű többség szükséges