Tisztelt Közgyűlés!
Úgy gondolom, tisztelt Képviselőtársaim előtt is jól ismert lehet Madarász Katalin nóta- és népdalénekes neve, aki családjával 2000 óta él Érden és a mai napig is aktívan részt vesz településünk kulturális életében.
Madarász Katalin 1934-ben Túrkevén született, pedagógus szülők gyermekeként. A szülők népdalgyűjtéssel, néptánc tanítással, a hagyományok őrzésével foglalkoztak. Gyermekként számtalan rendezvényen szerepelt, ő is táncolt, énekelt. Egy ilyen szereplés alkalmával kapott felkérést rádiós meghallgatásra. 1954-ben készült az első rádiós felvétel, ami azonnal népszerűvé tette. 1958-tól Túrkevén gyűjtött cigánydalokat is énekel. Grabócz Miklós – a rádió népzenei osztályának vezetője – biztatására ment az ORI hoz, 1962 óta hivatásos népdal énekes. 1964-től Gaál Gabriellával énekel.
Emberi és szakmai életútja, az egyetemes magyar kultúrához való viszonya példaértékű minden magyar ember és szakmai pályatárs számára. Egész lényében, egyéniségében, hangjában, modorában, ízlésében és gesztusaiban ízig-vérig a magyar ember érzelemvilágának leghitelesebb kifejezője. Páratlan szépségű rádiós és televíziós felvételei generációknak jelentették és jelentik ma is a szülőföld szeretetét és magát a zenei anyanyelvet, amelyet nála hitelesebben, népiségünkhöz illeszkedőbben évtizedek óta dalban senki nem tud közvetíteni.
Pályafutása során a művész – teljesség igénye nélkül – az alábbi elismerésekben részesült:
- Magyar Rádió Nívódíj, 1972
- SZOT-díj, 1984
- Népzenei verseny I. díj (Pozsony)
- Daróczy Bárdos Tamás zenei összeállításai Svájcban I. díj
- Jákó Vera-díj (arany), 2000
- Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt, 2001
- Magyar Érdemrend lovagkeresztje, 2012
- Budapestért-díj, 2012
- Érd Város Életmű Díja, 2015
Madarász Katalin életműve, munkássága nézetem szerint kellőképpen megalapozhatja a legrangosabb állami kitüntetés, a Kossuth-díj odaítélését, ezért jelen előterjesztéssel arra teszek javaslatot, hogy a Közgyűlés kezdeményezze Madarász Katalin Kossuth-díjban történő részesítését.
A Kossuth-díj adományozásának előkészítése során a 271/2008. (XI.18.) számú kormányrendelet 10. §-a alapján az alábbi előírásokat kell figyelembe venni:
A Kossuth-díj adományozására vonatkozó javaslatok értékelésére, a kitüntetésekre vonatkozó ajánlások megtételére Kossuth-díj Bizottság működik.
Az elismerés adományozására a Kormány tagjai, az országos köztestületek, a Kossuth-díjjal, Széchenyi-díjjal és Állami Díjjal korábban kitüntetettek, a tudományos és művészeti élet területén működő országos szervezetek elnökségei, valamint az országos érdekképviseleti szervek jogosultak javaslatot tenni.
A Kossuth-díj adományozását a javaslattételre jogosultaknál bárki kezdeményezheti, azzal, hogy az adományozásra vonatkozó javaslatot az adományozást megelőző év november 1-jéig kell a Bizottsághoz eljuttatni. A határidő után előterjesztett javaslatot a következő adományozási évben lehet figyelembe venni.
Az írásban előterjesztett javaslatnak tartalmaznia kell a jelölt szakmai életútját, valamint azoknak az eredményeknek, alkotásoknak, illetve művészeti teljesítménynek az ismertetését, amelyek a Kossuth-díj és a Széchenyi-díj és a művészeti díjak odaítélését megalapozhatják, illetve megfelelnek az e rendeletben meghatározott feltételeknek.
A fentiek alapján megállapítható, hogy az önkormányzatok közvetlenül nem jogosultak javaslatot tenni az előkészítő bizottságnak az elismerés adományozása érdekében, ehelyett arra van lehetőség, hogy a javaslattételre jogosultaknál kezdeményezzük az adományozást.
Kérem a tisztelt Közgyűlést, hogy a fent részletezett indokolás alapján az előterjesztést tárgyalja meg és támogassa a határozati javaslatot!
Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 28. § (2) bekezdése alapján tájékoztatom a Közgyűlést az előterjesztés megtárgyalásának sürgősségéről, melyet a fenti jogszabályban előírt eljárási határidő megtartása indokol.
Érd, 2022. október 25.
|
Dr. Csőzik László polgármester |
HATÁROZATI JAVASLAT
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése – figyelemmel életpályája és munkássága jelentőségére, valamint a művészete által közvetített egyetemes értékekre – egyetért, és támogatja Madarász Katalin nóta- és népdalénekes Kossuth-díjban történő részesítését.
A Közgyűlés felkéri a polgármestert, hogy a döntés végrehajtása érdekében a 271/2008. (XI.18.) kormányrendelet szerint kezdeményezze az elismerés adományozását.
Határidő: a 271/2008. (XI.18.) számú kormányrendelet szerint
Felelős: dr. Csőzik László polgármester
Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.