Tisztelt Képviselő-testület!
Az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés e) és j) pontja, valamint az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és Szervezeti Működési Szabályairól szóló 31/2014. (XI.26.) 52.§ -a alapján eseti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezek.
Indokolás:
ÉMJV Önkormányzata 2020 éveben négy önkormányzati tulajdonban lévő ingatlant értékesített igen szűkre szabott nyilvánosság mellett, és a laikus számára is feltűnően alacsony vételáron. Az ingatlanok értékbecslését minden esetben a CPR – Vagyonértékelő Kft. készítette. Az általa használt összehasonlító módszer alkalmazása során minden esetben olyan ingatlanokat jelölt meg, amelyek a becsült ingatlanokhoz képest 2-3 km.-re távolságra található. Ugyanakkor a becsült ingatlan környezetében fellelhető ingatlanokat nem vette számításba,így a piaci értékre vont következtetései sem helytállóak.
A nemzeti vagyon körébe tartozó ingatlanok értékesítéséről három esetben Szűcs Gábor alpolgármester előterjesztése alapján, a Gazdasági Bizottság döntött, egy esetben pedig pályázat útján került értékesítésre ingatlan.
Az önkormányzatnak az alábbi négy ingatlan értékesítése felveti a nemzeti vagyonnal való felelős gazdálkodás követelményének sérelmét, illetve az ingatlan értékesítésének transzparenciájával sem fér össze.
Az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés e) pontja alapján az önkormányzati tulajdon tekintetében a tulajdonost megillető jogokat az önkormányzat gyakorolja.
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzati Vagyonról és a vagyontárgyak feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 13/2012. ( III.27.) önkormányzati rendeletnek az értékesítésekor hatályban lévő, és vonatkozó rendelkezései az alábbiak:
1. § A rendelet célja, hogy meghatározza Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata (továbbiakban: Önkormányzat) törvényben meghatározott kötelező és önként vállalt feladatai ellátásához szükséges vagyonával történő átlátható, hatékony, eredményes, költségtakarékos, értékmegőrző, értéknövelő, a teherbíró képességéhez és a mindenkori társadalmi szükségletek kielégítéséhez igazodó gazdálkodásának szabályait.
10. §(1) Az önkormányzati vagyon részét képező vagyonelem tulajdonjogának megszerzésére, átruházására, hasznosítására illetve bármely módon történő megterhelésére irányuló tulajdonosi döntést megelőzően annak forgalmi értékét,
- a) ingatlan vagyonelem esetében - amennyiben annak várható forgalmi értéke vagy a vagyonkataszterbeli becsült értéke a nettó ötmillió forintot meghaladja - ingatlanszakértő által készített forgalmi értékbecslés alapján,
- b) a nettó ötmillió forintot meg nem haladó várható forgalmi értékű vagy a vagyonkataszterbeli becsült értékű ingatlan esetében három hónapnál nem régebbi adó- és értékbizonyítvány alapján megállapított értéken vagy a vagyonkataszterbeli értéken,
(2) Az értékbecslés az elkészítésétől számított hat hónapig érvényes, amennyiben a körülményekben időközben lényeges változás nem állott be azzal, hogy az értékbecslésben prognosztizálással ki kell térni arra is, hogy várhatóan hogyan alakul a forgalmi érték az érvényesség ideje alatt.
25. § (1) Amennyiben a vagyontárgy egyedi forgalmi értéke a nettó 25 millió forintot meghaladja, a vagyontárgy megszerzésével, átruházásával, megterhelésével, azon vagyoni értékű jog alapításával vagy egyéb módon történő hasznosításával, illetve nem önkormányzati vagyontárgyon vagyoni értékű jog megszerzésével kapcsolatos tulajdonosi jognyilatkozatot a Közgyűlés teszi meg a hatályos költségvetési rendelet keretei között.
(2) Nettó 25 millió forint egyedi forgalmi értékhatárt meg nem haladó vagyontárgy megszerzésével, átruházásával, megterhelésével, azon vagyoni értékű jog alapításával vagy egyéb módon történő hasznosításával, illetve nem önkormányzati vagyontárgyon vagyoni értékű jog megszerzésével kapcsolatos tulajdonosi jognyilatkozatot a Gazdasági Bizottság teszi meg. Ezen jognyilatkozatokról a Közgyűlés részére annak soron következő ülésén a Bizottság köteles beszámolni.
(3) Nettó 5 millió forint egyedi forgalmi értékhatárt meg nem haladó ingó vagyontárgy esetében a tulajdonosi jognyilatkozatot a polgármester teszi meg. Ezen jognyilatkozatokról a Közgyűlés részére évente egyszer a polgármester köteles beszámolni.
(4)[1] Az önkormányzati ingatlanvagyon értékesítésére vonatkozó listát vagy annak év közbeni módosítását – értékhatártól függetlenül – a Közgyűlés hagyja jóvá. A tulajdonosi jogkör gyakorlója - a 26. § (2) bekezdés kivételével – kizárólag a Közgyűlés által jóváhagyott listán szereplő ingatlanok elidegenítéséről dönthet.
Ingatlanok:
1./ Érd belterület 2752 hrsz.-ú, természetben 2030 Érd, Takács utca 14. szám alatt található, kivett lakóház, udvar, gazdasági épület ( jelenleg kivett beépítetlen terület) megnevezésű 986 m² alapterületű ingatlan.
A Gazdasági Bizottság – az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata vagyonáról és a vagyontárgyak feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 13/2012. (III.27.) önkormányzati rendelet 25.§ (2) bekezdésében biztosított hatáskörében eljárva – 2020. július 9.-én meghozott 12/2020 (VII. 9) GB számú határozatával, 5 igen, egy nem szavazat mellett úgy döntött, hogy az ÉMJV Önkormányzatának 1/1 arányú tulajdonát képező fenti ingatlant értékesíti Csete Gábor és Caplár Anita részére ½ - ½ -ed tulajdoni arányban, összesen bruttó 15.700.000,-Ft., azaz tizenötmillió hétszázezer forint vételáron.
Az előterjesztés indokolása értelmében Csete Gábor és Csaplár Anita érdi kötődésűek és a feleség idős szüleihez szeretnének letelepedni. A vételárat az ingatlanforgalmi értékbecslő állapította meg, figyelemmel arra, hogy az ingatlanon található épületek nem lakhatóak, bontásra vannak ítélve, és az Önkormányzatnak nincs fedezete arra, hogy elbontsa, ezért javasolt az értékesítése.
Az értékbecslést a CPR – Vagyonértékelő Kft. készítette 2020 márciusában, és megállapította, hogy az ingatlan piaci forgalmi értéke 15.700.000.-Ft., az ingatlan fajlagos m² ára pedig 15.900.-Ft., valamint azt is, hogy a becsült érték nettó összeg Áfát. nem tartalmaz, a bontási költséget pedig 3.600.000,-Ft-ban határozta meg.
Meg nem erősített információk szerint a fenti ingatlant továbbértékesíteni kívánják a tulajdonosok, több mint 40 millió feletti vételáron.
2. Érd, belterület 19563 hrsz.-ú, 560 m² alapterületű, kivett beépítetlen terület megnevezésű, természetben 2030 Érd, Puszpáng utca 8 szám alatti, és az Érd, Belterület 19564 hrsz.-ú 614 m² alapterületű, kivett beépítetlen terület megnevezésű, természetben 2030 Érd, Puszpáng u. 10 szám alatti ingatlanok.
Az ingatlan –nyilvántartás jelenlegi adatai szerint a két ingatlan összevonásra került 2021.08.19. napján, így az Érd belterület 19564 hrsz.-ú ingatlan beleolvadt a 19563 hrsz.-ú ingatlanba, amely 1175 m² alapterületre változott.
A Gazdasági Bizottság – az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata vagyonáról és a vagyontárgyak feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 13/2012. (III.27.) önkormányzati rendelet 25.§ (2) bekezdésében biztosított hatáskörében eljárva – 5 igen, egy nem szavazattal, a 14/2020 (VII.9.) számú határozatával úgy döntött a 2020. július 9. ülésén, hogy értékesíti az ÉMJV Önkormányzatának 1/1 arányú tulajdonát képező Érd 19563 hrsz.-ú ingatlant 4.900.000.-Ft. +Áfa , azaz bruttó 6.223.000.-Ft. vételáron, valamint a 19564 hrsz.-ú ingatlant 5.400.000.-Ft. + Áfa , azaz 6.858.000.-Ft. vételáron a „GYURIVILL” Villamossági és Vegyes Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság részére.
A Bizottság tárgyalási jegyzőkönyve értelmében az határozati javaslatban szereplő vételárat több bizottsági tag kifogásolta, azt túlzottan alacsonynak ítélték meg. Az ingatlan értékbecslését a CPR – Vagyonértékelő Kft. készítette el, azonban teljesen figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy a vizsgált két ingatlan egymás mellett van és összevonás után jelentősen nagyobb értéket képviselhet. Ugyanis ebben az esetben már alkalmassá válik társasház felépítésére, amely alapján viszont a becsült érték dupláját is érhetik az ingatlanok. Ha és amennyiben az önkormányzat végezte volna el a két ingatlan összevonását, úgy legalább 10 millió forinttal nagyobb összegű vételár fejében lehetett volna értékesíteni.
3.Érd belterület 22303/1 hrsz. alatti, természetben 2030 Érd, Elvira utca 25-27 szám alatti, 4271 m² alapterületű, kivett beépítetlen terület megnevezésű ingatlan.
Az ingatlan értékbecslését a CPR – Vagyonértékelő Kft. készítette.
2020.07.16. közgyűlés az ingatlant hirdetés útján történő értékesítésre jelölte ki. A pályázati felhívás értelmében az ingatlan értéke 34.600.000.-Ft+Áfa összegben került megállapításra. A kiírás II. pontja pedig azt tartalmazta, hogy „ amennyiben a megadott határidőn belül szándéknyilatkozat az ingatlan megvételére nem érkezik, a hirdetést – 2020. év végéig – folyamatosan közzé kell tenni a városi honlapon valamint az Érdi Újságban, és az ingatlant az első jelentkezőnek kell értékesíteni a forgalmi értéken.”
Az ingatlan 2020.10.06. napján, a fenti vételáron értékesítésre került az Érd Invest Ingatlanközvetítő – Forgalmazó Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. részére.
Kérem a Tisztelt Közgyűlést az előterjesztést megtárgyalni és a határozati javaslatot elfogadni szíveskedjen.
Érd, 2022.03.04.
Dr. Asztalos Éva
képviselő
HATÁROZATI JAVASLAT
1. Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése úgy dönt, hogy az Érd belterület 2752 hrsz.-ú, Érd, belterület 19563 hrsz.-ú, Érd, Belterület 19564 hrsz.-ú,Érd belterület 22303/1 hrsz.-u önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok értékesítésének kivizsgálására eseti vizsgáló bizottságot hoz létre.
2.Az eseti vizsgáló bizottság feladata, hogy a rendelkezésükre bocsájtott dokumentumok ( értékbecslések, adás-vételiszerződések, számlák, a Magyar Állam elővásárlási jogára való felhívás, pályázat útján történő értékesítés feltételei) áttanulmányozása útján megvizsgálja a hivatkozott ingatlanok értékesítésének körülményeit, az esetlegesen áron aluli értékesítésnek ( vagyonvesztés), okainak feltárása és a kialakult helyzetért felelős személy megnevezése, az esetleges jogi következmények mérlegelése.
3. A Bizottság feladatával összefüggésben meghallgatásokat tarthat, iratokat kérhet be. A kért adatot mindenki köteles a bizottság előtt rendelkezésére bocsátani, valamint köteles a bizottság előtt megjelenni. A Bizottság külső ingatlanügyi szakértőt meghallgathat.
4.A bizottság öt fős. A testületben képviselettel rendelkező frakciók 2-2 tagot, míg a független képviselők közül 1 tag képezi a bizottság összetételét. A bizottság elnökét a tagok maguk közül választják. A tagok tiszteletdíj nélkül végzik a munkájukat.
5. A vizsgáló bizottság megbízatása 2022. július 1. napjáig tart, és a soron következő közgyűlésen nyilvánosan tárgyalandó, testületi előterjesztés keretében írásban beszámol a végzett munkájáról.
Végrehajtásért felelős: Dr. Csőzik László polgármester
Határidő: azonnali