Tisztelt Közgyűlés!

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatához a BETULA Development Korlátolt Felelősségű Társaság (1112 Budapest XI. kerület, Budaörsi út 153.) kezdeményezést nyújtott be telepítési tanulmányterv formájában az Érd, Szövő utca 76–82. (helyrajzi számok: 1409, 1410, 1411 és 1381) ingatlancsoport építésügyi szabályainak módosítása érdekében (1. számú melléklet).

 

A telekcsoport jelenleg – környezetéhez hasonlóan – kertvárosias lakóterület övezetbe sorolt (Lke-3), mely laza beépítésű, összefüggő kertes, legfeljebb két rendeltetési egységet magába foglaló lakóépületek elhelyezésére szolgál, legfeljebb 20%-os beépítettséggel, legalább 50%-os zöldterületi fedettséggel, legfeljebb 0,46 szintterületi mutatóval és legfeljebb 6,0 méteres homlokzatmagassággal.

 

A tanulmányterv a telekcsoport délkeleti saroktelkén egy erősen túlépített, befejezetlen, de szerkezetkész, több mint 7,5 méteres homlokzatmagasságú, kb. 40%-os beépítettségű épületet mutat be, a beépített lakások számáról a tanulmányterv nem szolgáltat adatot. Az épület hozzávetőlegesen 18 éve befejezetlen és lakatlan, egyszer tetőszerkezete leégett, de a statikai vizsgálatok szerint a szerkezete megfelelő, terhelhető. Mindenesetre az építésügyi hatóság a beépítési szabályokat erősen túllépő épületen mindenfajta építési munkát megtiltott. A módosítás alapvető célja, hogy a befejezetlen, félbehagyott építési munka befejeződhessen és az épített környezet e ponton is rendezetté váljon. Ennek egyetlen módját az érintettek a beépítési szabályok kibővítésében jelölték meg. Jelen telepítési tanulmány rendezési koncepciójában az övezet megváltoztatására, kertvárosias lakóterületből településközpont vegyes övezetbe sorolására tesz javaslatot.

 

Érd Megyei Jogú Város városfejlesztési és -rendezési dokumentumai bizonyos pontokon támogatják az építési jogok említett irányú emelését. A város elfogadott, hosszú távú fejlesztési koncepciója Érdet „a helyi igényeket maximálisan kielégítő … területi adottságaira építkező, … prosperáló gazdaságot teremtő, élhető és vonzó” városként jelöli meg. Az Integrált Településfejlesztési Stratégia „a funkcióellátottság bővítésével és infrastrukturális fejlesztésével” tervez minőségi megújítást. A Településszerkezeti Terv műszaki leírásában a csomóponti helyzetű területek kapcsán szerepel: „fontosabb csomópontok átalakulása, a sűrűbb beépítés már elkezdődött, a hagyományos kertvárosi jelleg visszaszorul, uralkodnak a vegyes funkciók és hiányoznak intézmények, kereskedelmi, szolgáltató funkciók”. Az is a Településszerkezeti Tervben fogalmazódik meg, hogy: „Településközpont besorolásúak a város hagyományosan központi és alközponti területei lineáris elhelyezkedést feloldó kialakítással” A lineáris elhelyezkedés arra vonatkozik, hogy az érdi középületek gyakorta fésűs beépítésű teleksorokban, nem középületnek szánt telekszerkezetben jelennek meg.

 

Ez a helyzet a vizsgált telekcsoport esetében sincs másképp, legfeljebb a beépítési paraméterek (pl. előkert) eltérő megválasztásával lehet az eltérő funkciót magától értetődővé tenni.

 

A közúti közlekedési kapcsolatok a szükséges mértékben rendelkezésre állnak, drámai változások ebben a tekintetben nem várhatók, bár kétségtelen hátrány, hogy a vizsgált telektömb mentén, egyik oldalon sincs kiépített, gyalogosoknak szánt járda.

 

A Településképi Arculati Kézikönyv a végtelennek látszó, jellegtelen kertvárosias területeket „karakterhiányos területek”-ként jellemzi, ahol fontos különös helyek, sűrűsödési és viszonyítási pontok felbukkanása, mely sajátosság a most módosítani szándékozott szabályok változásától is várható.

 

A telepítési tanulmányhoz kapcsolódó településrendezési, szabályozási koncepció természetesen javaslatként értelmezhető a tervmódosítás ezután következő kidolgozásához.

 

A kívánatos sűrűsödési pont településközpont vegyes karaktere érdekében rögzíteni célszerű a földszinti lakófunkció kizárását és a földszintek valamiféle közfunkcióra való alkalmassá tételét, az újonnan fel-, és hozzáépülő épületrészek tekintetében.

 

A mellékelt tervlapokon és a szövegben is megjelenő „zöldítési szándékokat, kötelező fa- és növénytelepítések”-et konkrétabb követelmények formájában szükséges megfogalmazni és a Településrendezési szerződésben rögzíteni.

 

Az övezet tekintetében fontos elv, hogy az épületek magasságának emelése együtt kell járjon a beépítettség csökkentésével.

 

Röviden ezek az összefüggések, melyeket mérlegelni érdemes a szabályozás módosítására tett kezdeményezés támogathatósága ügyében.

 

Amennyiben a Közgyűlés az előterjesztésben felvetett összefüggéseket megvizsgálva támogatja a telepítési tanulmánytervben megfogalmazott fejlesztési elképzelést, abban az esetben kérem, hogy fogadja el, az alábbi szempontok szerint előkészített településrendezési szerződés tervezetet (2. melléklet).

 

A telepítési tanulmánytervben felvetett gyalogosjárda hiányának orvosolását, valamint a tanulmánytervben található tervlapokon és a szövegben is megjelenő „zöldítési szándékokat, kötelező fa- és növénytelepítések”-et konkrétabb követelmények formájában fogalmaztuk meg.

 

A településrendezési cél megvalósítása érdekében szükséges feladatokat, és azok elvégzését a tulajdonos, illetve a cél megvalósítója és az önkormányzat az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 30/A.§ szerinti településrendezési szerződésben rendezheti. A törvény szerint a szerződés tárgya lehet különösen azon egyéb költségeknek, vagy ráfordításoknak a finanszírozása, melyek a cél megvalósításának előfeltételei, vagy következményei.

 

A településrendezési szerződésben az alábbi vállalások kerülnek rögzítésre:

 

  • az érintett területre vonatkozóan az Érd Megyei Jogú Város Helyi Építési Szabályzatáról szóló 9/2016. (III. 31.) önkormányzati rendelet (HÉSZ) módosításának költségviselése;
  • a településrendezési szerződésben az önkormányzat nevében eljáró polgármester vállalja, hogy az érintett tervezési területre vonatkozó településrendezési eszközök módosítására irányuló eljárást a vonatkozó jogszabályok szerint lefolytatja, az elkészült tervezetet a Közgyűlés elé terjeszti.

 

 

Továbbá a fejlesztés megvalósításával párhuzamosan a megállapodás a következő kötelezettség vállalásokat rögzíti a fejlesztő, a cél megvalósítója felé:

 

  • 18 millió forint befizetése Érd Városfejlesztési Alapjára, az Étv. 30/A. § (3) bekezdésben foglaltak szerint, a HÉSZ módosító rendelet elfogadását követően, de a rendelet kihirdetését megelőzően;
  • az 1409, 1410 helyrajzi számú telkek mentén, a Szövő és Lakatos utcában, az említett telkek felőli oldalon 7 db, nagy lombkoronát növesztő, az élőhelyi Adottságoknak megfelelő legalább kétszer iskolázott hely természeti adottságaihoz alkalmazkodó, legalább kétszer iskolázott fa telepítése;
  • környezetalakítási terv készítése az alábbiakban meghatározott szakmai tartalmakra, valamint a Főépítészi Csoporttal történt egyeztetett és jóváhagyott műszaki tartalom szerint, legkésőbb a beruházás lezárásáig az alábbiak megvalósítása
    • 1,5 méter szélességű, szilárd burkolatú gyalogjárda létesítés a 1409, 1410 helyrajzi számú telkek mentén;
    • kétszintű zöldtelepítést megvalósítása a közterület gyalogjárda és útburkolati sávja között;
    • az érintett területen összegyűlő csapadékvíz kezelése

 

A fenti szempontoknak megfelelő megállapodás-tervezet elkészült, melyet mellékelten csatolunk.

 

Kérem a Közgyűlést, hogy az előterjesztést tárgyalja meg, és fogadja el a határozati javaslatokat!

 

 

Érd, 2022. február 18.

 

 

 

Dr. Csőzik László

polgármester

 

 

 

 HATÁROZATI JAVASLAT I.

 

 

Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a határozat melléklete szerinti telepítési tanulmányterv alapján támogatja a Szövő utca 76–82. telekcsoportra, illetve az ezeket magába foglaló telektömbre vonatkozó helyi építésügyi előírások módosításának kidolgozását.

 

Határidő:         határozat továbbítására azonnal

Felelős:            dr. Csőzik László polgármester

 

 

Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.

 

 

HATÁROZATI JAVASLAT II.

 

 

1. Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése egyetért a Szövő utca 76–82. alatti ingatlancsoportra (helyrajzi szám: 1409, 1410, 1411 és 1381), illetve az ezeket magába foglaló telektömbre vonatkozó fejlesztési célok megvalósulását elősegítő, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 30/A. §-ban foglaltak szerinti településrendezési szerződés megkötésével, és felhatalmazza a polgármestert, hogy – a határozat mellékletét képező – megállapodás-tervezet tartalmának megfelelő szerződést aláírja.

 

2. A településrendezési szerződésben az önkormányzat nevében eljáró polgármester vállalja, hogy az érintett tervezési területre vonatkozó településrendezési eszközök módosítására irányuló eljárást a vonatkozó jogszabályok szerint lefolytatja, az elkészült tervezetet a közgyűlés elé terjeszti.

 

 

Határidő:         határozat továbbítására – azonnal

Felelős:            dr. Csőzik László polgármester

 

 

Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.