Tisztelt Közgyűlés!

 

A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 81. § (3) bekezdés f) pontja alapján a jegyző évente beszámol a képviselő-testületnek a hivatal tevékenységéről. A beszámoló célja, hogy számot adjon a Polgármesteri Hivatal által végzett munkáról, bemutassa a szervezetet ért hatásokat, és alapjául szolgáljon mindazon döntéseknek, melyek a hivatal jövőbeni működésének biztosításához nélkülözhetetlenek.

 

A Polgármesteri Hivatal beszámolójának része a 2021. évi helyi adóztatásról szóló beszámoló. A helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 138.§ (3) bekezdés g) pontja előírja, hogy a települési önkormányzat képviselőtestülete a jegyző beszámoltatása útján ellenőrzi az adóztatást.

 

A hivatal működését a központi és helyi jogszabályok, a közgyűlési döntések, a belső utasítások és szabályzatok határozzák meg. Legfőbb tevékenysége az önkormányzat működéséhez, az önkormányzat feladat- és hatáskörébe tartozó ügyek döntésre való előkészítéséhez és végrehajtásához kapcsolódik. E körben elsősorban a közgyűlés, valamint a további testületi szervek (bizottságok) működéséhez kapcsolódó feladatokat végez, segíti az önkormányzati képviselők munkáját, végrehajtja az önkormányzati döntéseket.

 

Ezzel egyidejűleg a hivatal feladatai között jelennek meg a hatósági feladatok és hatáskörök, melyek ellátása során önkormányzati és államigazgatási hatósági ügyeket készít elő döntésre, illetve közreműködik azok végrehajtásában.

 

Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a 22/2020. (I. 30.) határozatában a Polgármesteri Hivatal létszámát 2020. március 1. napjától 181 főben határozta meg. Az önkormányzat költségvetéséből közvetlenül finanszírozott foglalkoztatottak száma 7 fő, melyből választott önkormányzati tisztségviselők 3 fő (1 fő polgármester, 2 fő alpolgármester), közalkalmazotti törvény hatálya alá tartozó önkormányzati mezőőrök 4 fő.

 

Érd Megyei Jogú Város polgármestere – a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdése alapján, a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI. 3.) számú kormányrendeletre tekintettel – Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése feladat- és hatáskörében eljárva – a 203/2020. (XII. 17.) határozatban a Polgármesteri Hivatal 2021. évre szóló köztisztviselői teljesítménykövetelményeinek alapját képező stratégiai célokat a következők szerint határozta meg:

 

A Modern Városok Program keretében megkötött együttműködési megállapodásban foglaltak megvalósulását elősegítő feladatok elvégzése, valamint egyéb intézmény, infrastruktúra és gazdaságfejlesztést célzó pályázati, beruházási lehetőségek kihasználása.

 

A Modern Városok Program keretében megvalósuló intézményfejlesztésekhez kapcsolódó használatbavételi és működési engedélyek beszerzésének koordinálása, fokozott figyelemmel kísérése, a működés feltételeinek biztosítása érdekében.

 

A Polgármesteri Hivatal 2021. évi költségvetésének végrehajtása során a szabályszerűség, célszerűség, hatékonyság és takarékos gazdálkodás biztosítása.

 

A Közgyűlés 148/2020 (X. 1.) határozata alapján új településfejlesztési eszközök – településfejlesztési koncepció, integrált településfejlesztési stratégia készítése – az európai uniós pénzügyi források pályázati lehetőségeinek hatékony kiaknázása érdekében is.

 

Az Integrált Jogalkotási Rendszer önkormányzati alrendszerének bevezetése kapcsán átállás a rendszer éles üzemű alkalmazására, az alkalmazás során esetlegesen felmerülő működési hibák jelzése a kormányhivatal felé.

 

Az elektronikus ügyintézés minél szélesebb körben történő alkalmazásának elősegítése, a működtetéséhez szükséges technikai és jogi feltételek minél szélesebb körű biztosítása.

 

Az ASP rendszerre történő csatlakozás zökkenőmentes megvalósítása, az ügyintézők felkészítése rendszeres oktatással.

 

A közbeszerzési törvénynek és a saját beszerzési utasításainknak megfelelő eljárások alkalmazása, a verseny biztosítása, az eljárások jogszerű lefolytatása.

 

Az önkormányzati honlap adattartalmának folyamatos bővítése, a lakosság tájékoztatása és segítése érdekében a hatósági ügyintézést támogató új, korszerű nyomtatványok és ügyintézési ügymenetek ismertetésével.

 

A hivatal szervezeti egységeinél végzett külső és belső ellenőrzések során feltárt hiányosságok pótlása, hibák kijavítása, az ellenőrzéseket követően tett intézkedések határidőben történő nyomon követésének, kontrolljának biztosítása.

 

Az egyes szervezeti egységek tekintetében – figyelemmel a fenti stratégiai célokra is - az alábbiakban mutatom be a Polgármesteri Hivatal 2021. évben végzett munkáját:

 

LAKOSSÁG-SZOLGÁLATI IRODA

 

A Lakosság-szolgálati Irodához 2021-ben az Általános Igazgatási Ügyek és a Hatósági Csoport feladatai tartoztak.

 

Hatósági csoport

 

A Hatósági Csoport feladatai körébe tartoztak 2021. év elején a birtokvédelmi, a környezet- és természetvédelmi, valamint az állattartási és állatvédelmi feladatok, majd 2021. február 8. napjától az ipar és kereskedelmi, az anyakönyvi feladatok, a házszám megállapítási eljárások, a hagyatéki eljárások, valamint az ügyfélszolgálat működtetése is a Hatósági Csoporthoz került, amely feladatok ellátása az irodavezető közvetlen vezetésével folyt.

 

Környezetvédelmi feladatok: A helyi rendeletünk szerinti gyomos-gazos eljárások száma a 2021. évben is csökkenést mutatott. A bejelentések már többnyire nem a lakosság részéről érkeztek, hanem a Városrendészeti Csoport közterület-felügyelői részéről.

 

A parlagfűvel fertőzött ingatlanok vonatkozásában a bejelentések száma enyhe növekedést mutatott a 2020-as évhez képest. 2021. évben 5 alkalommal került sor kényszerkaszálás elrendelésére. A költségeket az ingatlantulajdonosok egy kivételével mind megfizették, azonban ennek költségét a Pest Megyei Kormányhivatal megtérítette számunkra.

A közterület-felügyelők, illetve a lakosság részéről érkezett bejelentések esetében azonnali intézkedésre került sor parlagfű tekintetében, amelyek során a helyszíni szemlén tett felszólításra az ingatlantulajdonosok nagy részben a parlagfű-mentesítést elvégezték, így eljárás megindítására nem volt szükség.

 

Az ingatlanokon felhalmozott, valamint a jogellenesen elhelyezett hulladékkal kapcsolatos eljárások lefolytatására a hatáskörrel rendelkező hatóság 2021 márciusától a Pest Megyei Kormányhivatal. A folyamatban lévő eljárásokkal kapcsolatos ügyintézést továbbra is a Hatósági Csoport látja el, azonban az új bejelentések áttételre kerülnek a Pest Megyei Kormányhivatal részére. A lakosok, valamint a képviselők egy része továbbra is a Polgármesteri Hivatal felé teszik meg a jogellenesen elhelyezett hulladékkal kapcsolatos bejelentéseket.

 

A zajvédelmi ügyek számában kiemelkedő változás nem következett be a 2021. évben. A bejelentések továbbra is jellemzően üzemek és ingatlanfenntartásból – főleg fűnyírás, felújítási- és építési munkálatok - származó zajos tevékenységek miatt érkeztek. A vendéglátóhelyekre vonatkozó bejelentések száma a 2021. évben is csökkent, amely továbbra is a koronavírus okozta járványhelyzetnek tudható be.

 

A levegővédelemmel kapcsolatos ügyek számában jelentős változás nem következett be a 2021. évben.

Az önkormányzat képviselő-testületének adott rendeletalkotási felhatalmazás tarló, avar és kerti hulladék égetésére vonatkozóan megszüntetésre került, kormányrendeletben foglalt tilalom vált általánossá. Ennek eredményeként az önkormányzati rendelet vonatkozó szakasza hatályon kívül helyezésre került, tekintettel arra, hogy nem lehet indokolatlanul párhuzamos vagy többszintű a szabályozás.

 

Számos bejelentés érkezik azonban hulladékégetés, nem megfelelő fűtőanyaggal történő fűtés, valamint nem megfelelő kéményműködés miatt. Ezen ügyek lefolytatására a Pest Megyei Kormányhivatal, illetve a Katasztrófavédelem rendelkezik hatáskörrel, így ezen bejelentések áttételre kerültek az eljáró hatóság részére.

 

A fakivágási, gallyazási ügyek vonatkozásában évről-évre megfigyelhető a növekedés, amely betudható a város népességnövekedésének. Vegyesen érkeznek kérelmek közterületi fakivágásra, valamint magáningatlanon történő fakivágásra is.  A közterületi-fák gallyazása és a közterületi fák kivágása esetében továbbra is folyamatos az együttműködés a Városfejlesztési és Városüzemeltetési Irodával, valamint az Érdi Közterület-fenntartó Intézménnyel.

 

A 2021. évben is kiírásra került a „Virágzó érdi porta” elnevezésű pályázat, amellyel a város elismeri a település kulturált lakókörnyezetének kialakítása, az esztétikus zöldfelületek számának növelése és gondozása érdekében tett lakossági tevékenységeket. A pályázat meghirdetésekor 200 db egynyári növény került kiosztásra, a pályázatra a 4 kategóriában 11 érvényes pályázat érkezett. Az alacsony részvétel oka többek között a koronavírus járvány, valamint a nem megfelelő időjárási viszonyok voltak. A díjak és az elismerések az augusztus 20-ai városi rendezvényen kerültek átadásra ünnepélyes keretek között.

 

Birtokvédelem: A birtokvédelmi eljárások tekintetében a korábbi évekhez képest jelentős változás nem következett be. Továbbra is az osztatlan közös tulajdonú, illetve a társasházi ingatlanokkal kapcsolatos ügyek voltak jellemzőek.

 

Állattartási és állatvédelmi ügyek: Az állattartási és állatvédelmi ügyekkel kapcsolatos bejelentések összetétele a korábbi évekhez képest nem változott, legfőképpen a nem megfelelő állattartási körülmények és az ebek szökése miatt érkeztek bejelentések. Állatvédelmi bírság kiszabására 19, elkobzás foganatosítására 4 állattartó vonatkozásában volt szükség, Három alkalommal került sor az állattartástól való eltiltásra, illetve egy alkalommal ügyészi jóváhagyással sikerült lefolytatnunk a hatósági ellenőrzést. Többségében elmondható, hogy a kötelezéseket tartalmazó határozat hatására az ügy lezárhatóvá vált, az állattartó a kötelezésben foglaltaknak maradéktalanul eleget tett.

 

Hagyatéki ügyek: A hagyatéki eljárások vonatkozásában jelentősen megnőtt az ügyiratforgalom a megnövekedett halálesetek száma miatt, továbbá a földtörvény változásaival összefüggésben az ország minden pontjáról érkeznek megkeresések a megyei kormányhivataloktól póthagyatéki eljárás lefolytatásának kezdeményezése okán.

 

Ipar és kereskedelmi ügyek: Az új tevékenységek bejelentése esetén továbbra is kiemelt figyelmet fordít a Hatósági Csoport a helyi építési szabályzatban foglalt előírásokra az érintett lakosság nyugalma érdekében.

A 2021. évben a 2020. évhez képest növekedett az új kereskedelmi tevékenységek száma.

A szálláshely-szolgáltatási tevékenység felügyeletéhez kapcsolódóan az ellenőrzési terv alapján a szálláshelyek ellenőrzése a 2021. évben befejezésre került. Felülvizsgálatra kerültek továbbá a vendéglátóhelyek, valamint a csomagküldő szolgáltatók is.

 A közhiteles hatósági nyilvántartások felülvizsgálata folyamatosan zajlik.

 

Házszámmal, címmel kapcsolatos eljárások: A Hatósági Csoport munkatársai 2021-ben is folytatták a központi címregiszter (KCR) nyilvántartásban az érdi címek ellenőrzését és felülvizsgálatát, azonban a fennálló létszámhiány miatt a felülvizsgálat még nem került befejezésre. Az Érdi Járási Hivatal Hatósági Főosztály Földhivatali Osztálya részéről továbbra is nagy számban érkeznek határozatok az épületlétesítés, épülettörlés, telekalakítás, illetve társasházlétesítés vonatkozásban, valamint az ügyfelek kérelme alapján induló eljárások esetében hozott határozatok alapján az adatok a KCR rendszerben rögzítésre kerülnek.

Egyre több esetben került sor házszámrendezésre, valamint a címadatokról is több hatósági bizonyítvány került kiállításra, amelyek többnyire a személyi adat- és lakcímnyilvántartásba történő bejegyzéshez, banki hitelhez, valamint a családi otthonteremtési támogatás igénybevételéhez voltak szükségesek.

 

Az anyakönyvi események számában a 2021. évben is növekedés figyelhető meg.  2021. évben 10 születési anyakönyvi bejegyzés, 355 házasságkötés, 3 bejegyzett élettársi kapcsolat, 407 haláleset anyakönyvezése történt. A veszélyhelyzet időszakaiban az anyakönyvvezetők folyamatosan biztosították a személyes ügyfélfogadást. A házasságkötések a veszélyhelyzeti időszakban az előírásoknak megfelelően folyamatosan zajlottak.

 

Az ügyfélszolgálati feladatokat – amely magában foglalja az ügyfelek általános tájékoztatását, beadványok átvételét, a talált tárgyakkal, valamint a termőföldek adásvételével kapcsolatos ügyintézést és a hirdetmények kifüggesztését - 2021 májusa óta egy fő látja el. Az ügyfélszolgálat a 2021. évben akkor is működött, amikor a hivatalban egyébként nem volt lehetőség a személyes ügyfélfogadásra.

 

A közterület-használati engedélyekkel kapcsolatos ügyek száma évről-évre növekedést mutat, különösen a városunkban zajló építkezések miatt, amelyek esetében a közterületen építőanyag és konténer tárolásához szükséges a közterület-használati engedély. Növekedett a 2021. évben a szomszédünnepek száma is, amelyhez szintén az eljáró ügyintéző készíti elő a megfelelő dokumentációt. 

 

Továbbra is folyamatos a civil szervezetek természetvédelmi és egészségügyi keretből történő támogatásával összefüggő feladatok ellátása.

 

Általános Igazgatási Ügyek: 2021. február 8. napjától az Általános Igazgatási Ügyekhez az egészségügyi és esélyegyenlőségi feladatok tartoztak. A Városi Esélyegyenlőségi Program és Intézkedési Terv a következő 5 éves időszakra 2018 decemberében került elfogadásra, mely a Humán Irodával közösen került kimunkálásra. Az Esélyegyenlőségi Terv 2 éves felülvizsgálata 2022. évben lesz esedékes. Jelentősége az Európai Uniós és a hazai pályázatok benyújtása esetében van, és a hátrányok csökkentésére irányul.

 

Az egészségügyi igazgatási feladatok az egészségügyi alapellátással, valamint a Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény működésével kapcsolatos feladatokat foglalják magukba, valamint az intézmény kapacitásával, működésével kapcsolatos tevékenységeket. Az intézmény dolgozói a veszélyhelyzet alatti időszakban nagy erőfeszítéseket tettek a rendes napi zavartalan működés fenntartásában, valamint oltópontként jól szervezett egységként bonyolították le a lakosság vakcinalizálását. Több orvos központilag átirányításra kerül más oltópontra, amely akadályozta a szakmai munka végzését. A közalkalmazotti jogviszonyból egészségügyi szolgálati jogviszonyra történő átállás zökkenőmentesen zajlott le. 

Az egészségügyi alapellátás tekintetében több feladat-ellátási szerződés megújításra került, illetve több praxis cserélt gazdát.

A védőnői körzetek átalakításra és bővítésre kerültek. Ezzel a módosítással a területi munka hatékonyabban végezhető, a jogszabályi előírásoknak megfelel, valamint a finanszírozása is egyensúlyba került.

A háziorvosok tekintetében a feladat-ellátási szerződések megújításán túl, a praxisközösségekhez történő csatlakozás a rendelési idő tekintetében hozott többek között változást. A betegrendelésen felül fel kellett tüntetni a prevenciós rendelést is mind a szerződésben, mind a város honlapján. Két egészségház tekintetében tulajdonosváltás történt, melynek következtében a dokumentumok módosítása megtörtént.

 

HUMÁN IRODA

 

A 2021. évben az iroda munkáját 1 fő irodavezető, 1 fő csoportvezető és 9 fő ügyintéző, valamint 1 fő adminisztrátor látta el. 2021. szeptember hónaptól az irodának nem volt irodavezetője, a csoportvezető látta el az irodavezetői feladatokat is.

 

A Humán Iroda az óvodai, kulturális és sport ügyeket az irodavezető közvetlen vezetésével, míg a szociálpolitikai és gyámügyi feladat- és hatásköröket a Szociálpolitikai Csoport a csoportvezető irányításával látta el.

 

Az iroda három önkormányzati bizottság – Köznevelési, Művelődési és Ifjúsági Bizottság, Sport Bizottság, valamint a Szociális és Egészségügyi Bizottság - referensi tevékenységét is ellátta.

 

Az iroda az előző évekhez hasonlóan kiemelt figyelmet fordított a Modern Városok Programban, valamint egyéb pályázatokban foglalt intézményfejlesztésekhez kapcsolódó projektekre. Az önkormányzat intézményeihez kapcsolódó egyes pályázatokhoz adatgyűjtő, adatszolgáltató feladatokat látott el.

 

A koronavírus járvány következtében átalakult az iroda munkája, alternatív munkaszervezést igényelt az új helyzet. Egyes feladatok teljesen új szemléletet igényeltek és egyéb többletfeladatok is megjelentek.

A koronavírus járványhoz kapcsolódóan több rendkívüli feladat ellátása és döntés előkészítése vált szükségessé, a teljesség igénye nélkül a legjelentősebbek az alábbiak voltak:

1.  Egyes szociális ellátások jogosultsági idejének meghosszabbítása a veszélyhelyzet megszűnéséig.

2. A jogszabályváltozások, új rendelkezések, a Nemzeti Népegészségügyi Központ útmutatói, rendelkezései, szakmai ágazati útmutatók, miniszteri utasítások fokozott figyelemmel kísérése, az önkormányzat fenntartásában működő köznevelési, közművelődési, szociális és gyermekjóléti intézményekkel való szoros kapcsolattartás.

 

Az Iroda a Covid-19 veszélyhelyzethez kapcsolódó intézkedések kiértékelését és az esetleges ismételt veszélyhelyzetre való felkészülést a nyár folyamán megtette.

 

Az iroda a 2021. évben gondoskodott a városban működő közintézményekben tevékenykedő szakszervezetek reprezentativitásának megállapításáról, valamint gondoskodott több érdekképviseleti szervezetbe tagok delegálásának koordinálásáról.(Tankerületi Tanács, Intézményi Tanács)

 

Óvodai, Kulturális és Sport Ügyek: A tevékenység irányítását közvetlenül az irodavezető végzi, a közneveléshez, közművelődéshez, közgyűjteményekhez, ifjúsági és sportügyekhez kapcsolódó feladatokat 4 fő látta el.

Az Érdi Ifjúsági Önkormányzat tevékenységével, valamint az Idősügyi Tanács működtetésével, programjai szervezésével kapcsolatos előkészítő, koordinációs tevékenységek jelentős többlet feladatot jelentettek az Iroda részére.

 

A közneveléssel, valamint a közművelődéssel, közgyűjteményekkel kapcsolatos feladatok közé tartoznak különösen az önkormányzat, valamint a német nemzetiségi önkormányzat fenntartásában működő intézményekkel kapcsolatos fenntartói feladatok, az intézmények szakmai munkájának segítése, valamint az egyes pályázati eljárásokhoz (civil keret, tanulmányi ösztöndíjak) kapcsolódó előkészítő feladatok.

 

A közneveléshez és a közművelődéshez kapcsolódóan az alábbi jelentős változások igényeltek teljesen új szemléletet és adtak többlet feladatokat:

 

A Kormány által biztosított kéz és felületfertőtlenítő szerek átadását az Érdi Kincses Óvoda és az Érdi Szivárvány Óvoda részére az iroda munkatársa koordinálta. Folyamatos volt a kapcsolattartás a két intézménnyel a koronavírus járvány elleni védekezéssel kapcsolatban.

 

A sportügyekkel kapcsolatos feladatok tekintetében elmondható, hogy szinte kizárólag városvezetői döntést igénylő feladatokat foglal magában, előkészítő és végrehajtó tevékenységet végez az iroda. Sportrendezvények szervezésére, lebonyolítására a vírushelyzet miatt nem került sor.

 

Szociálpolitikai Csoport 

 

A csoport egyrészt az elsőfokú szociális és gyámügyi hatósági eljárások döntéselőkészítését végzi, melyek körébe a Közgyűléstől átruházott polgármesteri, illetve jegyzői hatáskörű eljárások tartoznak. A hatósági eljárásokon kívül a csoport feladatkörébe tartozik a Szociális Gondozó Központ, mint önkormányzati fenntartású intézmény fenntartói feladataival kapcsolatos döntéselőkészítés, koordinációs tevékenység.

 

A Pest Megyei Kormányhivatal Gyámügyi és Igazságügyi Főosztály Szociális Osztálya átfogó ellenőrzést tartott a Szociális Gondozó Központ több tagintézményében. Az ellenőrzéseken a fenntartó képviseletében az iroda munkatársai is részt vettek. Az ellenőrzés során tapasztalt hiányosságok megszüntetéséről a fenntartó a Szociális Gondozó Központ vezetőjével együtt intézkedett.

 

Az iroda gondoskodott a Pöttöm Sziget Bölcsőde intézményvezetői álláshelyének betöltésével kapcsolatos feladatokról. A pályázat első körben eredménytelenül zárult, új pályázat került kiírásra.

 

A szünidei gyermekétkezetés keretében a déli meleg főétkezést továbbra is ingyenesen biztosította önkormányzatunk a hátrányos, halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek részére, melyet a járványhelyzetre való tekintettel kizárólag előrecsomagolva lehetett elvinni. Az ezzel kapcsolatos szervezési, adminisztrációs, koordinációs teendőket a 2021-es évben is a Szociálpolitikai Csoport végezte.

 

 

 

KÖZGAZDASÁGI IRODA

 

Költségvetési és Gazdálkodási Csoport

 

A csoport általános feladatai közé tartoznak a költségvetési tervezési, előirányzat nyilvántartási, számviteli nyilvántartási és pénzügyi gazdálkodási feladatok.

 

A csoport 2021. évben átlagosan 16 fővel látta el a költségvetési és gazdálkodási feladatokat. 

A csoport létszámát és összetételét érintően a 2021. évben több változás történt. 2021. január hónapban a Közgazdasági Irodavezető távozott a hivatal állományából, az irodavezetői feladatkört a korábbi csoportvezető vette át. Az év folyamán további munkatársak is távoztak a csoportból, így a szakmai feladatok ellátása mellett a legfontosabb feladat a csoport számára a munkaerő utánpótlásról való gondoskodás és az új munkaerő betanítása volt, valamint az átmenetileg be nem töltött munkakörök helyettesítés útján történő ellátása. A személyi állományt érintő változások komoly kockázatot jelentettek a csoport tevékenységét illetően, ennek ellenére a feladatok ellátása folyamatos és zökkenőmentes volt. 

 

A koronavírus járvány miatti otthoni munkavégzés, valamint a második hullám során bekövetkezett csoportos megbetegedés további nehézséget okoztak a munkavégzés megszervezése tekintetében.

 

Az év folyamán elkezdődött a munkavégzés teljes digitális átalakításának megszervezése. A folyamat sok szervezési és folyamatkialakítási feladat elvégzését igényli, amelyek 2022. évben folytatódnak.

 

A csoport által ellátott feladatok között a 2021. évben is kiemelkedő jelentőséggel bírt a Modern Városok Program keretében ellátott tevékenység. A Modern Városok Program keretében folyó beruházásokkal kapcsolatosan projekt elemenként elkülönített bankszámlákon történnek a kifizetések. A vezetői és külső adatszolgáltatások, valamint az elszámolási kötelezettségek teljesítéséhez naprakész részletező nyilvántartások vezetése szükséges. Bizonyos projekteket érintően lezárult a támogatás felhasználásának első üteme, az érintett fejlesztésekről a Pályázati Csoporttal együttműködve benyújtásra került a támogatás felhasználásáról szóló elszámolás a támogató részére. Az elszámolásokkal kapcsolatosan több esetben került sor helyszíni ellenőrzésre, amelyen csoportunk tagjai szintén részt vettek.

 

Az intézményhálózat finanszírozása, költségvetési tervezési és gazdálkodási tevékenységének ellenőrzése tekintetében a csoport által ellátandó feladatok a korábbi évhez képest jelentősen nem változtak, de a számviteli adatszolgáltatások helyes és határidőben történő teljesítése érdekében az intézményi pénzügyi folyamatok folyamatos ellenőrzése szükséges, amely feladatot a főkönyvelő, valamint az intézményi referens látja el csoportunkon belül.

 

A pénzügyi-gazdálkodási feladatok terén a likviditás folyamatos fenntartását, a szállítói számlák határidőben történő kiegyenlítését tartotta a legfontosabb feladatnak a Csoport, a folyószámlahitel lehetőségét kihasználva, de szem előtt tartva, hogy a december 31-ei fordulónapig a bankkal kötött szerződés és a jogszabályok alapján a folyószámlahitel teljes összegét vissza kellett fizetni a bank részére. A 2021. évben a korábbi éveknél is nehezebb volt a pénzügyi egyensúly fenntartása, mivel a kormányzati intézkedések jelentős forráselvonást eredményeztek az önkormányzat számára, az ellátandó önkormányzati feladatok viszont nem csökkentek. Az elvont önkormányzati bevételek kormányzati kompenzálása céljából számos egyeztetésen, támogatást igénylő levelek, egyéb kimutatások, dokumentációk elkészítésében vettek részt az iroda munkatársai annak érdekében, hogy a kieső bevételek központi költségvetésből pótlásra kerüljenek.

 

Az adóbevételek a kormányzati intézkedések miatt a korábbi évekhez képest kevésbé kiszámítható, kalkulálható ütemezésben realizálódtak. Mindezek miatt a pénzügyi egyensúly az intézményeket és a hivatalt, valamint az önkormányzatot egyaránt érintő, szigorú takarékos gazdálkodással volt fenntartható, amely folyamatos, szoros kontrollt igényelt a likviditást befolyásoló adóbevételek és szállítói számlák tekintetében.   

Adócsoport

 

A helyi adóztatás fő célja, hogy az önkormányzatnak olyan forrásaik legyenek, amelyek finanszírozzák az önkormányzatok kötelező és önként vállalt feladatait, folyamatos, kiegészítő jellegű bevételként jelenjenek meg. Az önkormányzati adóhatóság látja el az önkormányzat és hivatal működéséhez szükséges saját források jelentős részének beszedését, egyben más, az állam által az önkormányzathoz telepített hatósági feladatokat is végez (gépjárművek adóztatása, adók módjára behajtandó köztartozások stb.). A helyi adóbevételek nagymértékben hozzájárulnak az önkormányzati autonómia fenntartásához.

 

A csoport feladatkörébe tartozik a benyújtott adóbevallások, adatbejelentők, bejelentkezési és változás bejelentési lapok feldolgozása, valamint az ezzel összefüggő döntéshozatal, az adóelőírások, törlések elvégzése, könyvelése. Ennek keretében a hatósági eljárásban megállapításra kerül az adóalap, az adó (adóelőleg), továbbá az adómentesség, adókedvezmény, adófizetési kötelezettségek, adó-visszaigénylési, adó-visszatérítési igények elbírálásai, valamint a feltárt jogsértés és jogkövetkezményei megállapításaira történnek intézkedések. A csoport végzi az adófizetési kötelezettség megállapítása céljából szükséges határozatok, végzések elkészítését, közléseit, valamint az adókötelezettségek megszüntetését, felfüggesztéseket, valamint törlési határozatok kiadását. Itt történik az adózókkal, illetve az adókkal kapcsolatos nyilvántartások vezetése, kezelése, valamint egyes hatósági igazolások kiadása (adóigazolások, adó- és értékbizonyítványok (hatósági bizonyítványok), vagyoni igazolások kiadása stb.).

 

A befizetések, utalások könyvelése, a helyi adók, gépjárműadó, bírság, késedelmi pótlék, egyéb, idegen illetve más számlákról a költségvetési elszámolási számla vagy más központi számla javára történő utalások bonyolítása. A fizetési kötelezettséget megállapító végleges hatósági határozat (végzés), önadózás esetén a fizetendő adót (adóelőleget) tartalmazó bevallás, a behajtási eljárás során a behajtást kérő megkeresése alapján lefolytatják a követeléskezeléssel, majd végrehajtással kapcsolatos feladatokat. A csoport feladatkörébe tartozik a helyi adókkal és más önkormányzati hatáskörbe tartozó adófizetési kötelezettséghez kapcsolódó fizetési halasztás, részletfizetés, mérséklés tárgyában hozott döntés előkészítése. Ellátja az ütemezett vagy eseti adókötelezettségek teljesítésének ellenőrzésére irányuló adóigazgatási eljárások lefolytatását.

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának feladatellátását az állami támogatáson felül a saját bevételek biztosítják.

2021. adóévben a gépjárművek adóztatása átkerült az állami adóhatósághoz, azonban a korábbi évekről fennmaradt hátralékok beszedése továbbra is az önkormányzati adóhatóság feladata maradt. Az így beszedett gépjárműadó 100% a központi költségvetést illette meg.

 

Érd Megyei Jogú Város önkormányzati adóhatóságának az adószámláira a 2021-es év január 1-jétől – november 30-áig 3.781.384 ezer forint folyt be saját bevételként. Ezen túl a központi költségvetésnek 98.553 ezer forint gépjárműadó bevételt, 200 ezer forint közigazgatási hatósági eljárási illetéket utalt át önkormányzatunk.

Az adózók részére 184.254 ezer forint visszautalására került sor.

 

Adóbevételek alakulása a 2021. december 31-ei zárási összesítő adatai alapján:

Adónem

Beszedett adó (e Ft)

Építményadó

1 155 936

Telekadó

181 793

Iparűzési adó

2 679 475

Késedelmi pótlék

10 539

Bírság

9 312

Idegenforgalmi adó

1 351

Talajterhelési díj

13 833

Az önkormányzati adóhatóság a 2021. évben 21 fővel látta el feladatát. Ebből 1 fő csoportvezető és 20 fő ügyintéző, akik közül egy fő részmunkaidőben (4 óra) került foglalkoztatásra.  2021. január 1. és december 31.közötti időszakban az ügyiratforgalmi statisztika alapján a hivatal ügyiratforgalma 78.863 db volt, ebből az adócsoport ügyintézőinek iktatott ügyek száma 63.627 db, ami az ügyiratforgalom 80%-át jelenti.

 

 

VÁROSFEJLESZTÉSI ÉS VÁROSÜZEMELTETÉSI IRODA

 

A Városfejlesztési és Városüzemeltetési Iroda összlétszáma: 30 fő, Városfejlesztési és Városüzemeltetési Csoport (9 fő + 1 fő megbízási szerződéses kolléga), 3 fő informatikus, 17 fő Gondnokság).

 

Városfejlesztési és Városüzemeltetési Csoport

 

Városfejlesztési feladatok:

 

A 40-es vasútvonal (Kelenföld-Százhalombatta vonalszakasz) korszerűsítése projekt műszaki átadás-átvétele 2020. november 30-án megtörtént. Az átvételi folyamat eredményeképpen a megépült létesítmények adminisztratív feladatokat továbbra is jelentenek. Az organizációs utak helyreállítási munkálatai megkezdődtek és folyamatosan zajlanak.

 

Az Érd - Érd-alsó állomások közötti összekötő vasútvonal építésének előkészítési munkálatai 2019. évben megkezdődtek. A projekt részeként a Velencei út süllyesztése a 2020. év őszén befejeződött, a rész műszaki-átadás átvétel megtörtént. Az összekötővágány beruházás befejezési határidejében további csúszás várható, így a projekt lezárása a 2022. év előtt biztosan nem történik meg. Az elhúzódó kivitelezés lakosság által érzékelt kellemetlenséget már nem jelent, hiszen az organizációs utak tehergépjárművekkel való igénybevétele már befejeződött. Elindultak az organizációs utak helyreállítási munkálatai. Egyelőre csak rész műszaki átadás-átvételek történtek, várhatóak további átadások és ehhez kapcsolódó feladatok.

Az építések folyamán felmerülő közútkezelői, tulajdonosi hozzájárulások kiadása, burkolatbontási engedélyek, valamint adott súlykorlátozás alá eső utca esetén a megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó gépjárművek közlekedésére behajtási engedélyek kiadása a Csoport feladata. Az építés ideje alatt helyszíni bejárásokra kerül sor a kivitelezőkkel a felmerülő panaszok kivizsgálása és az intézkedések egyeztetése céljából.

A beruházásokkal, felújításokkal kapcsolatos végleges forgalomtechnikai dokumentációk felülvizsgálata és jóváhagyása, adott esetben közútkezelői hozzájárulás kiadása a nagyobb építések terelései kapcsán – szintén a Csoport feladata.

 

A Csoport végezte a Felsővölgyi út, Szendrői utca és környéke, valamint a Bajcsy-Zsilinszky út - Törökbálinti út - Folyondár utca – Alsóerdősor utca közötti terület teljes szakaszának és csomópontjainak forgalombiztonsági felülvizsgálatát, valamint kiviteli szintű forgalomtechnikai tervének elkészítése műszaki-szakmai támogatását, megvalósításának koordinálását csakúgy, mint az Alsó utca és Felső utca, valamint a Diósdi út járda felújításának megrendelését, építésének figyelemmel követését.

A 8 db gyalogos-átkelőhely tervezésére vonatkozó közbeszerzési eljárás jelenleg bírálati szakaszban van, további 9 db helyszín került kiválasztásra, ahol hatósági kijelölésre lesz szükség.

A Kossuth Lajos utca – Szent István út ideiglenes jelzőcsoportos forgalomirányító berendezés üzemeltetése ügyében szerződéshosszabbítás történt, hiszen továbbra is indokolt a forgalom irányítására szolgáló fényjelző készülék alkalmazása.

A Velencei út – Elöljáró utca (Szent István híd) csomópontban korábban biztosított ideiglenes jelzőcsoportos forgalomirányító berendezést a VEKOP pályázat keretében megvalósult forgalomtechnikai korszerűsítés kiváltotta. A csomópont átépítése befejeződött, az ideiglenes lámpa elbontására és a szerződés lezárására már korábban intézkedtünk, így azok is megtörténtek. Később a forgalomba helyezési engedélyt is kiadta a hatóság, valamint a közvilágítási hálózat változásait érintő adminisztrációt is elvégeztük a kivitelezővel együttműködésben.

 

Megtörtént az óvodai futballpályákra elnyert pályázat műszaki-szakmai támogatása, pontos elhelyezkedés egyeztetése, átvételükben való közreműködés.

 

2021-ben is zajlott a Modern Városok Program keretében 2019-ben indult magasépítési projektek, többek között az Érdi Batthyány Sportiskolai Általános Iskola, a Fenyves-Parkvárosi Köznevelési Centrum, az Érdi Szakképzési Centrum Kós Károly Szakképző Iskola és a Szociális Gondozó Központ projektek műszaki-szakmai támogatása és elszámolások befogadása:

- az Érdi Batthyány Sportiskolai Általános Iskola birtokbavételének és Tankerületnek történő átadásának koordinálása, a diákok új épületbe történő átköltözésének elősegítése, a gimnázium és átkötő folyosó építésével kapcsolatos feladatokban történő közreműködés, kerítésépítés szervezésében, előkészítésében közreműködés;

- a Fenyves-Parkvárosi Köznevelési Centrum közműellátásainak elősegítése, a későbbi üzemeltetés módjának vizsgálatában történő közreműködés, az új üzemeltető által kötendő, illetve megkötött karbantartási szerződések előkészítésében történő közreműködés;

- az Érdi Szakképzési Centrum Kós Károly Szakképző Iskola régi, megmaradó és az új B jelű épület kivitelezésével, nem várt akadályok megoldásával, új közműellátások megvalósításával kapcsolatos feladatok, kerítések építésének elősegítése;

- a Szociális Gondozó Központ ütemesített megvalósításában való részvétel, módosított engedély alapján megépült új épületrész használatbavételi engedélyezésének, majd a régi, felújított épület átadása használatbavételi engedélyezésének koordinálása.

A Modern Városok Program keretében présház építésére és a Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény Tüdőgondozó épületének részleges átépítésére és felújítására irányuló műszaki-szakmai támogatás. A kivitelező kiválasztására irányuló közbeszerzés indító előkészítése.

 

A Velencei úti sport objektum és a Búvár utcai oktatási komplexum vízellátásának biztosítása, tervezői kapcsolattartás, kivitelező kiválasztására közbeszerzés kiírás elkészítése, kapcsolattartás a kivitelezővel.

 

A Tárnoki út rekonstrukciójának kivitelezésére irányuló közbeszerzés előkészítése és lebonyolítása, nyertes ajánlattevő kiválasztása.

A Kutyavári út és a Vincellér utca felújításához kapcsolódó (marással történő burkolatjavítás) teherbírásmérés, rétegrendet feltáró fúrásminták vétele és burkolattechnológiai szakvélemény elkészíttetése, tervező kiválasztására irányuló közbeszerzési eljárás műszaki tartalmának összeállítása.

A NIPÜF Nemzeti Ipari Park Üzemeltető és Fejlesztő Zrt. Érd Ipari Parknál épülő körforgalmú csomópont kapcsán egyeztetés, kapcsolattartás, közútkezelői hozzájárulások kiadása út- és közműtervezőknek, kivitelezőnek, műszaki átadás-átvételi eljárásban való közreműködés.

A Fácán közben a kivitelezés alatt álló új Érdi Batthyány Sportiskolai Általános Iskola építéséhez kapcsolódóan a szükséges számú parkolóhely biztosításához pályázati anyag összeállításában való közreműködés, közbeszerzési kiírás előkészítése módosított kiviteli tervek készítéséhez.

A Topoly-Tállya utcák infrastruktúra fejlesztéséhez helyszíni szemle lefolytatása, műszaki tartalom összeállítása, árazatlan költségvetés készítése, árajánlatok bekérése.

Az Iroda részt vett az útkoncepció előkészítésében.

 

Az Iroda a folyamatban lévő pályázati projektek keretében történő beruházásokban is közreműködik:

 

A Modern Városok Program keretében megvalósuló nagy forgalmú csomópontok, kerékpárút és a Magyar Közút kezelésében, NIF Zrt. közbeszerzési és kivitelezési lebonyolításában zajló Zámori úti és Törökbálinti úti rekonstrukciós pályázathoz szükséges tervdokumentáció végleges kiviteli tervei elkészítésében történő közreműködés, valamint a tervezőkkel, hatósággal való folyamatos egyeztetések, tervauditok lefolytatásának koordinálása.

A Tárnoki út – Ürmös utca – Gyömbér utca - Csaba utca kereszteződésének forgalomtechnikai korszerűsítése, illetve a Sóskúti út – Szovátai utca - Fűtő utca csomópontjának forgalomtechnikai korszerűsítéséhez kapcsolódóan építési engedélyezési eljárás lefolytatása és kiviteli tervek elkészíttetése, valamint kivitelező kiválasztására irányuló közbeszerzési eljárás előkészítése.

 

A Modern Városok Program, Érd-Ófalu Duna parti gyógy-sport-kulturális-turisztikai beruházás keretein belül a Hamzsabég téren új buszforduló kialakításához engedélyezési és kiviteli tervek elkészíttetése, benyújtása hatósághoz, tervezői egyeztetések. A Sugár utcához és Kerülő utcához kapcsolódó útépítési tervdokumentáció műszaki tartalmának összeállítása, közbeszerzési eljárás előkészítése és lefolytatása, szerződéskötés a nyertes tervezővel.

A VEKOP-5.3.3-17-2017-00003 Budai út – Diósdi út turbó körforgalmú csomópont fejlesztése projekt műszaki tartalma módosításának egyeztetése, tervező kiválasztására irányuló közbeszerzési eljárás előkészítése a módosított engedélyezési- és kiviteli tervek készítéséhez.

 

A „Kerékpárforgalmi létesítmények tervezése az EuroVelo6 kerékpáros útvonal Érd-Százhalombatta, valamint a Budapest-Érd közötti szakaszán” beruházások építési engedélyezési eljárásában érintett közútkezelőként való részvétel

A bölcsődeépítés érdekében benyújtandó pályázatok előkészítésében is részt vesz az Iroda.

Az alábbi projektek esetében kiviteli tervek készítésére indult el a közbeszerzési eljárás, amely a bírálati szakaszba ért:

- VEKOP-5.3.3-17-2017-00001 az Érd, Fenyves-Parkvárosi intézmények megközelítését szolgáló útvonalak felújítása;

- VEKOP-5.3.3-17-2017-00005 az Érd, Szent István-Damjanich-Tárnoki-Lőcsei utak körforgalmú csomópontjának fejlesztése;

- VEKOP-5.3.3-17-2017-00006 az Érd, Riminyáki út - Gellért utca csomópontjának fejlesztése;

- VEKOP-5.3.3-17-2017-00007 az Érd, Felső utca egy szakaszának felújítása forgalombiztonsági szempontok figyelembevételével;

- VEKOP-5.3.3-17-2017-00008 Érd két pontján (Daróczi utca (08-A), Gárdonyi utca (08-B)) forgalomirányított csomópont kiépítése;

- VEKOP-5.3.3-17-2017-00009 az Érd, Ercsi út és csomópontjainak felújítása forgalombiztonsági szempontok figyelembevételével.

 

Városüzemeltetési feladatok:

 

Az Önkormányzat feladata az Érd közigazgatási területén lévő hidak 1/1999. (I.14.) KHVM rendeletben előírt hídnyilvántartásának elkészítése, állapotrögzítése, dokumentálása és a jogszabály által előírt féléves hídszemlék, éves hídvizsgálatok elvégzése, dokumentálása. A fenti rendeletben előírt felülvizsgálat 2021. szeptemberben megtörtént. Számottevő probléma nem merült fel, a kisebb hibák javításra kerültek.

 

Érd területének azon helyein, ahol a közvilágítási hálózat nem kiépített, pontszerű napelemes közvilágításhelyeinek kijelölése. A lámpák telepítésére vonatkozó közbeszerzési eljárás lefolytatásához szükséges műszaki tartalom összeállítása, közbeszerzés előkészítésére irányuló dokumentum összeállítása.

A lakosság által beérkező közvilágítási igények nyilvántartása, az éves fejlesztési tervbe illesztése. Közvilágítási panaszok kezelése, továbbításuk az üzemeltető felé, válaszadás a beérkező lámpa igényekre. Kapcsolattartás a közvilágítás üzemeltetőjével.

 

A város teljes területén a közvilágítási hálózat alkonykapcsolós működtetésre való átállásának ügyintézése és megvalósítása megtörtént.

 

Önkormányzati tulajdonú ingatlanok, forgalomképes és forgalomképtelen vagyonelemek közüzemi feladatainak ellátása, karbantartása (műszaki szerelvények javítása, felújítás, ablakcsere, klímakarbantartás, riasztó karbantartás, kaszálás, lomtalanítás). Ingatlanok erősáramú berendezéseinek felülvizsgálata, érintésvédelem, villámvédelem. Ezekkel összefüggésben a közbeszerzési eljárás lefolytatásához szükséges műszaki tartalom összeállítása, közbeszerzés előkészítésére irányuló dokumentum összeállítása. Közüzemi ügyek intézése, kapcsolat a közmű-szolgáltatókkal (NKM, MVM, TIGÁZ, ELMŰ-ÉMÁSZ, EON, ÉTV, ÉCST, Telekom). Közüzemi mérőórák leolvasásával és ellenőrzésével kapcsolatos intézkedések, energiahatékonysággal kapcsolatos ügyek intézése.

 

Közterületek karbantartása, fenntartása: kaszálás, hulladék-mentesítés. Parlagfűmentesítéssel összefüggésben lévő kérések, panaszok nyilvántartása, kezelése. Gallyazási kérések, panaszok ellátása vezetékek, lámpák esetén. Ezzel összefüggésben kapcsolattartás az ÉKFI-vel, illetve az ÉTH-val.

 

Az önkormányzati intézmények és ingatlanok karbantartási és felújítási munkálataival kapcsolatos folyamatos ügyintézés, az ÉKFI-vel való folyamatos kapcsolattartás.

 

Szúnyoggyérítés, valamint rágcsálómentesítéssel kapcsolatos ügyintézés, lakosság által beérkező bejelentések kezelése, válaszadás lakosság felé. Kapcsolattartás az illetékes cégekkel. Biológiai úton történő gyérítési folyamat kidolgozása, előkészítése. A közbeszerzési eljárás lefolytatásához szükséges műszaki tartalom összeállítása, közbeszerzés előkészítésére irányuló dokumentum összeállítása.

 

A közétkeztetéssel kapcsolatos közbeszerzési eljárás lefolytatásához szükséges műszaki tartalom összeállítása, közbeszerzés előkészítésére irányuló dokumentum összeállítása.

 

A távhőszolgáltatásra vonatkozó közbeszerzési eljárás lefolytatásához szükséges műszaki tartalom összeállítása, közbeszerzés előkészítésére irányuló dokumentum összeállítása.

 

Az Iroda feladatai közé tartoznak az utasváró pavilonok átvételével és üzemeltetésével kapcsolatos feladatok.

 

Az Iroda feladatkörébe tartozik az Érd gyepmesteri telep és menhely karantén kenneljeinek renoválása, felújítása. Amennyiben nem hatósági eljárás lefolytatásához szükséges, úgy a közterületi fák vizsgálatának megrendelését is az iroda végzi.

 

A 7,5 t megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó gépjárművek behajtására vonatkozó rendelet alapján a tehergépjárművek közlekedésére behajtási engedélyek kiadása, az érdeklődőknek segítségnyújtás az önkormányzati rendelet értelmezésében, elektronikusan és személyesen beérkező kérelmek kezelése.

 

A közterületi forgalmi rend felülvizsgálata során jogszabály által szükségesnek tartott forgalomtechnikai eszközök közterületi kihelyezésének elrendelése, feladat kiadása a közterület üzemeltető felé. Forgalomtechnikai problémákkal, kérésekkel kapcsolatosan beérkező igények helyszínelése, elbírálása, megválaszolása, szükséges intézkedés megtétele.

 

Az Iroda feladatkörébe tartozik a helyi és helyközi közforgalmú közlekedéssel kapcsolatos feladatokat ellátó közszolgáltatókkal - MÁV, VOLÁNBUSZ - való kapcsolattartás. A közszolgáltatók szolgáltatásaival kapcsolatosan hivatalunkhoz beérkező lakossági panaszok továbbítása a szolgáltató felé, megválaszolása, szükséges intézkedés megtétele.

 

További feladat az „Okos zebra” tárgyú projekt kivitelezésének szakmai támogatása.

Az E-Mobi Elektromobilitás Nonprofit Kft. együttműködési szerződésének módosításával kapcsolatos ügyintézés.

A városi energiagazdálkodás fejlesztésére vonatkozó javaslatok előkészítése, a város energiafelhasználásának figyelemmel kísérése.

A távhőszolgáltató éves beszámolójának előterjesztése Közgyűlés elé.

 

Közlekedési, útügyi feladatok:

- Közútkezelői engedélyek kiadása: közútkapcsolatok, parkolók létesítéséhez, közműhálózat fejlesztéséhez, lakossági közműbekötésekhez, közművekhez kapcsolódó szolgalmi jogok bejegyzéséhez, építéshatósági ügyekhez kapcsolódóan, telekmegosztásokhoz, hirdetőtáblák elhelyezéséhez.

- Érd egyes utcáiban még hiányzó utcanév táblák pótlása.

- A közlekedési táblakataszter elkészült, az újonnan kihelyezett táblákról az adatbázis folyamatosan frissül.

 

Városi vízellátással, csatornázással összefüggő feladatok:

- Csapadékvíz elvezetéssel kapcsolatos fejlesztésekben részvétel, panaszos ügyek kezelése, belvíz elvezetési feladatok. A felszíni vízrendezéssel kapcsolatosan a felszíni vízelvezetési problémák megoldásában szakmai közreműködés, kapcsolattartás a MÁV illetékes szervével a vasúti talp árkok üzemeltetésével kapcsolatosan. Az önkormányzati közigazgatási területen belül lévő élővizek karbantartásával kapcsolatos feladatok.

 

Önkormányzati vízügyi hatósági feladatok:

- A vízgazdálkodási feladatkörben első fokú hatósági eljárások lefolytatása. Az 500 m3/év vízhozamot nem meghaladó, talajrétegvíz bázisú kutak létesítésének, üzemeltetésének és fennmaradásának engedélyezése, a meglévő szennyvízcsatorna hálózatra történő utólagos rácsatlakozási kérelmek alapján a rákötési engedélyek kiadása.

- Nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz nem előírások szerinti elhelyezésével kapcsolatos ügyintézés.

- A szolgáltató által feltárt és átadott jogtalan csatornabekötésekkel kapcsolatos eljárások lefolytatása, befizetések ügyintézése.

- Érd Megyei Jogú Város Vízkár-elhárítási Tervének felülvizsgálata és tárgyi évre vonatkozó aktualizálása, melyet 2021. év decemberében a Közép-Duna-Völgyi Vízügyi Igazgatóság jóváhagyott.

 

Városüzemeltetéssel kapcsolatos, az Érdi Közterület-fenntartó Intézmény útján ellátandó feladatok:

- Megrendelés alapján: burkolattal nem rendelkező utak javítása, kátyúzása, síkosság-mentesítés, közterületek karbantartása, átereszek tisztítása, önkormányzati intézményi ingatlanok karbantartási, felújítási feladatai, forgalomtechnikai berendezések kihelyezése, beszedése, karbantartása, árok út menti gondozása, faápolási munkák, játszóterek üzemeltetése, fenntartása, köztemető fenntartása és üzemeltetése;

- Önkormányzati tulajdonú ingatlanok (bérlakások, beépített és beépítetlen területek és felépítmények, különböző hasznosítású, illetve használaton kívül lévő épületek) karbantartása, önkormányzati tulajdonú intézmények karbantartása;

- A forgalomképes vagyonelemek üzemeltetési feladatainak ellátása;

- Önkormányzati tulajdonú utak, járdák, kerékpárutak, hidak, egyéb műtárgyak felújításával, üzemeltetésével kapcsolatos feladatok;

 

Térinformatika

 

Feladata a városi térinformatikai rendszer fejlesztése, kezelése, karbantartása, ennek körében:

- Táblakataszter rendszer áthelyezése közös szerverre, hozzáférés biztosítása új munkahelyek részére, téradatbázis fejlesztése felhasználói igények alapján;

- Házszámok frissítése a térinformatikai adatbázisban és a térképen a hatósági csoport által átadott határozatok alapján;

- Önkormányzati ingatlanok ellenőrzése, frissítése a térinformatikai rendszerben;

- Körzetek megjelenítése (típusonként igény szerint);

- A hivatali dolgozók munkájának segítése különböző témájú térképek készítésével, adatszolgáltatással;

- A hivatal munkáját segítő új rétegek megjelenítése a térinformatikai felületen, ehhez téradatbázis létrehozása, kezelése;

- A térinformatikai rendszer folyamatos karbantartása, kapcsolattartás az Arkance Systems HU Kft.-vel;

- Takarnet rendszerből adatszolgáltatás az Iroda dolgozóinak, a lekérdezések hivatali szintű összesítése, ellenőrzése, teljesítés igazolás készítése;

- A teljes várost lefedő légi fotózás ügyintézése;

- Földhivatali alaptérkép beszerzésével kapcsolatos ügyintézés;

- Modern várost, okos várost kiszolgáló modern térinformatikai rendszer fejlesztésének kutatása, kidolgozása;

- Adatkezelési megállapodások készítése, kezelése.

 

Informatika

 

A 2021-es év legfontosabb informatikai feladatai:

- A Polgármesteri Hivatal informatikai támogatásának biztosítása, rendelkezésre állási idejének növelése, folyamatos működőképességének fenntartása. Meghibásodás esetén azonnali hibaelhárítás, a hibát okozó rendszer(ek) karbantartása, javítása illetve fejlesztése, ezzel is biztosítva a Hivatal hatékonyságát.

- A feladatkörbe tartozó költségvetési előirányzatok, szükséges beszerzések előkészítése, koordinálása valamint a felhasználás nyomon követése. DokNet iktató rendszer üzemeltetése, valamint a 2021-es évben történő DMSONE rendszer integrációjában való részvétel, technikai és informatikai háttértámogatása. Érd és Térsége Közmű Társulás IT üzemeltetésének átvétele, technikai feltételek helyben történő kialakítása, üzemeltetése.

- A COVID-19 kapcsán a távmunkavégzés technikai feltételeinek biztosítása, munkatársaknak nyújtott folyamatos technikai support, akár jóval munkaidőn túl is. Az informatikai csoportnak köszönhetően a hivatal teljes egészében külső helyszínről, úgynevezett VPN kapcsolattal teljes értékűen, maradéktalanul el tudta végezni hivatali feladatait. A kialakított rendszernek köszönhetően a hivatal távmunkavégzés keretében is teljes adatbiztonsággal és stabil kapcsolattal üzemeltethető, felügyelhető, munkatársaink bármilyen nem kívánt körülmény fennállása esetén már aznap otthonukból is el tudják látni feladataikat.

 

Gondnokság

 

A Gondnokság17 fővel látja el a Hivatal üzemeltetéséhez szükséges feladatokat, amelyek a következők:

- a Polgármesteri Hivatal épületeinek és az irattárak működésének biztosítása, karbantartása, tisztán tartása;

- az irodaszerek, nyomtatványok, tisztítószerek beszerzése és naprakész nyilvántartása, kiadása, raktározása;

- igény szerinti tárgyi eszköz beszerzés, beépítés, felszerelés;

-telefonközpont működtetése, azonnali segítségnyújtás közérdekű telefonszámok, információkérések esetében;

-teremigények kezelése;

- az Alsó utca 3. szám alatti Polgárok Háza épület nyitva tartása, porta szolgálati teendők ellátása;

- a helyszínelések teljesítéséhez, szállításhoz gépjármű biztosítása,

- az új beszerzések leltározása, költözések esetén leltározás;

- a gépjárművek biztonságos műszaki üzemeltetése, tisztán tartása, karbantartása, felülvizsgáltatása, üzemanyag ellátása és elszámoltatása;

- esetenként városi rendezvényekre fizikai személyzet biztosítása;

- hivatali rendezvényekre helység, „büfé” előkészítése, kiszolgálás;

- esetenként városi rendezvényekre fizikai személyzet biztosítása;

- udvar rendben tartása, fűnyírás, sepregetés, síkosság-mentesítés, hulladék konténer területének rendben tartása, ürítések nyomon követése;

- a hivatali épületek külső, belső sérüléseinek javítása;

- szavazások, választások technikai lebonyolítása, valamint eszközeik karbantartása (szavazó fülkék javítása, szavazófülke függönyök mosása, vasalása, eszközök tisztán tartása);

- szerződéses karbantartókkal való kapcsolattartás (villanyszerelő, légtechnika, riasztó);

- napi rendszerességgel adódó operatív teendők ellátása.

 

A Városfejlesztési és Városüzemeltetési Irodánál az alábbi feladatok helyettesítés formájában kerülnek ellátásra a létszám csökkenése miatt:

  • közútkezelő,
  • forgalomtechnika,
  • magasépítési üzemeltetés.

 

A felsorolt feladatok szakszerű ellátása érdekében szükséges további szakképzett munkatárs felvétele, ami egyben segítséget jelent a Modern Városok Program megvalósításában.

 

 

VEZETŐ JOGTANÁCSOS

 

A vezető jogtanácsos a 2021. évben több peres ügyben látta el az Önkormányzat és a Polgármesteri Hivatal folyamatos jogi képviseletét a Bíróságok előtt. Ezek közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálatára, kártérítés, tulajdonjog megállapításra, vagyonközösség megosztására vagy elbirtoklásra irányultak.

A Közgyűlés elé kerülő javaslatok közül ülésenként általában 3-4 előterjesztést a vezető jogtanácsos készít elő. E körben kiemelhetők az Önkormányzat cégeivel kapcsolatos előterjesztések. Ezen túlmenően jogi-szakmai iránymutatást nyújtott a Vagyongazdálkodási és Vagyon-nyilvántartási Csoport tevékenységéhez, elsősorban a Modern Városok Program megvalósítása során szükségessé vált ingatlanvásárlások tekintetében, melyhez kapcsolódóan az Önkormányzat által megkötött adásvételi szerződések jogtanácsosi ellenjegyzését is elvégezte, továbbá ebben az évben is ellátta az aljegyzői feladatokat.

 

 

JOGI IRODA

 

A 2021. évben a Jogi Irodát szervezeti átalakítás nem érintette. A jogi, közbeszerzési és végrehajtási csoportba sorolható ügyeit változó létszámmal látta el. 2020 júniusától az iroda irodavezető nélkül, az aljegyző irányítása mellett működik.

 

Végrehajtási Csoport

 

A Végrehajtási Csoport 2021. évben két fővel működött, mely létszámmal hatékonyan tudott fellépni az önkormányzati követelésállomány csökkentése érdekében.

 

Ügyiratforgalmunk a 2021-as évben az alábbiak szerint alakult:

Főszám:      142 db

Alszám:   1.271 db

Összesen: 1.413 db

Az ügyiratforgalom számai csak részben és felszínesen mutatják a szerteágazó feladatokat, az elvégzett munkát, mely az önkormányzati követelések megtérülését, avagy elengedését eredményezi, illetve behajthatatlanság esetén annak számviteli leírásához vezet. 

A csoport feladatai három fő kategóriába sorolhatók:

  • Fizetési felszólításokkal kapcsolatos ügyek;
  • Végrehajtási ügyek;
  • Nyilvántartások vezetése.

 

A Csoport három típusú követelés tekintetében küld negyedévente a hátralékkal rendelkezők részére – a Közgazdasági Iroda követelés-nyilvántartása alapján - fizetési felszólítást:

- Szennyvízelvezető hálózathoz történő utólagos csatlakozás díja iránti hátralék ügyében 2021. évben: 44 fizetési felszólítást küldtünk ki, 1.328.040 Ft összegben. Ebben az évben mindössze egy olyan adós volt, aki nem rendezte a tartozását, de vele is sikerült megállapodni a hátraléka megfizetéséről, így a Csoportnak egyetlen esetben sem kellett javaslatot tennie a szakiroda részére a végrehajtási eljárás elrendelésére. A kiküldött fizetési felszólítások eredményeként összesen 2.052.841 Ft folyt be. A különbség a két összeg között abból adódik, hogy több olyan ügyfél volt, akik a hátralékukon kívül további összegeket is megfizettek.

- Házi szennyvízhálózat kiépítéséhez nyújtott támogatás iránti hátralék ügyében 2021. évben: 4 fizetési felszólítást küldtek ki, 84.380 Ft összegben, melyek hatására minden adós rendezte a tartozását. A kiküldött fizetési felszólítások eredményeként összesen 100.620 Ft folyt be. Itt szintén abból adódik a különbség a két összeg között, hogy volt olyan ügyfél, aki a hátralékán kívül további összeget is megfizetett.

- Közterület-használati díj iránti hátralék ügyében 2021. évben: 26 fizetési felszólítás lett kiküldve, 639.979 Ft összegben, melyek hatására minden adós rendezte a tartozását. A kiküldött fizetési felszólítások eredményeként összesen 3.149.657 Ft folyt be. Itt a különbség abból adódik, hogy voltak olyan adósok, akiket a Végrehajtási Csoport 2020. év decemberében szólított fel, de a hátralékukat 2021. év januárjában rendezték.

 

A fizetési felszólítások eredményeként összesen 5.303.118 Ft folyt be. 

 

A 2021-es évben megfigyelhető, hogy a rendszeresen kiküldött fizetési felszólítások - melyeket gyakran lakcím illetve cégadat utáni „nyomozás” előz meg -, egyeztetések kezdeményezése, valamint a végrehajtási eljárások megindításának, engedélyek visszavonásának kilátásba helyezett szankciója következtében az adósok felveszik a kapcsolatot hivatalunkkal, törekednek a tartozásuk rendezésére. Összességében elmondható, hogy a 2021. évben kiküldött fizetési felszólítások eredményeként összesen 1 adós nem rendezte a tartozását, de vele is sikerült megállapodásra jutni, és ígérete szerint januárban rendezi a hátralékát.

A Csoport 2021. évben is rendszeresen lekérdezte az összes közterület-használati engedéllyel rendelkező cég adatát a cégnyilvántartásból. Ezzel nyomon követhetők az adatváltozások, illetve a cég ellen megindított (pl. felszámolási, törlési) eljárások, így szükség esetén időben be tudjuk nyújtani a hitelezői igényünket.

 

A Csoport polgárjogi és közigazgatási végrehajtási ügyekben egyaránt eljár.

A polgárjogi ügyek lakbér, lakáshasználati, közüzemi díj és az Intézményi Gondnokságnál felhalmozódott étkezési térítési díj iránti hátralék végrehajtására irányulnak.

A közigazgatási végrehajtási ügyek a köztemetés, a tüzelőtámogatás visszafizetése, a közterület-használati díj, a szennyvízelvezető hálózathoz történő utólagos csatlakozás díja iránti hátralék végrehajtására irányulnak.

Polgárjogi végrehajtási ügyekben (lakbér, lakáshasználati, közüzemi díj) 2021. évben befolyt összeg: 1.453.147 Ft.

Étkezési térítési díj iránti végrehajtási ügyekben 2021. évben befolyt összeg: 201.247 Ft.

Köztemetés költsége, tüzelőtámogatás visszafizetése iránti végrehajtási ügyekben 2021. évben befolyt összeg: 323.945 Ft.

Közterület-használati díj iránti végrehajtási ügyekben 2021. évben befolyt összeg: 186.742 Ft.

Szennyvízelvezető hálózathoz történő utólagos csatlakozás díja iránti végrehajtási ügyekben 2021. évben befolyt összeg: 956.435 Ft.

2021. évben a végrehajtási ügyekben összesen befolyt összeg: 3.121.516 Ft

 

A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény alapján lakóingatlan lefoglalásának tényéről, valamint az árverési vevő ingatlan birtokba adására irányuló kérelmének előterjesztéséről (lakóingatlan kiürítésről) a végrehajtó tájékoztatást küld az ingatlan fekvése szerint illetékes jegyző részére. A Végrehajtási Csoport ezekről a tájékoztatásokról folyamatosan nyilvántartást vezet.

Lakóingatlanok lefoglalásáról 2021. évben a végrehajtók 436 tájékoztatást küldtek.

Lakóingatlanok kiürítése tárgyában összesen 7 tájékoztató érkezett 2021. évben. Ez a csekély számadat arra vezethető vissza, hogy a Kormány döntése alapján ingatlanokat kiüríteni csak a veszélyhelyzet megszűnését követően lehet.

A Végrehajtási Csoport fontos feladata, hogy az eredménytelen végrehajtások okait feltárja, s adott esetben megalapozott javaslatot tegyen a behajthatatlan követelés számviteli kategóriájának megállapítására. 2021. évben összesen 4 esetben tett a Csoport javaslatot követelés behajthatatlanná minősítésére.

 

Az önkormányzati követelések következetes érvényesítése során fontos követelmény – az eredményesség mellett - a humánus eljárás, melyet a Végrehajtási Csoport szem előtt tart. Részletfizetésben való megállapodás szinte minden esetben a végrehajtás elrendelésének elmaradását eredményezi. Tapasztalatunk az, hogy a részletfizetés engedélyezése túlnyomó többségében megtérüléshez vezet. 2021. évben nem merült fel olyan méltánylást érdemlő körülmény, amely a követelés elengedését indokolta volna.

 

Elmondható, hogy a Végrehajtási Csoport működése révén egyértelműen emelkedett a követelések megtérülésének százalékos aránya, a számszerűsíthető eredményeken túl pedig örvendetes, hogy javult a lakosság fizetési morálja az önkormányzati követelések vonatkozásában az előző évekhez képest.

 

Jogi ügyek

 

A Jogi Iroda változatlan feladata, hogy a peres és peren kívüli jogvitákban, követelések érvényesítésében, nem peres (fizetési meghagyásos, bírósági végrehajtási) és hatósági (kisajátítási, vízügyi hatósági) eljárásokban színvonalas és sikeres jogi képviseletet biztosítson az önkormányzat számára.

 

A jogi ügyek ellátásában résztvevő kollégák létszáma – szülési szabadság és jogviszony megszüntetése okán 2021 márciusától egy főre csökkent.

 

Az elmúlt évről készült beszámolóban jelzett peres ügyek közül az évtizedek óta rendezetlen Salgói utca (6575 hrsz.) tulajdoni viszonyainak ingatlan-nyilvántartási rendezésére irányuló törlési per elbírálása – jogerős döntés hiányában – a mai napig folyamatban van.

 

Jogerős döntés született ugyanakkor – szintén a korábbi beszámolóban jelzett – a Napfény Otthon Alapítvánnyal hat éve folyó – kezdetben a békés peren kívüli rendezést célzó, majd ennek sikertelenségét követő peres – jogvitában, melyben az Alapítvány tulajdonjogának törlését elrendelő jogerős ítéletet követően az ellenérdekű fél elbirtoklásra alapított keresetet terjesztett elő. Az alapítványi felperes keresetének helyt adó törvényszéki elsőfokú ítélet ellen benyújtott fellebbezésben foglaltaknak a másodfokon eljárt ítélőtábla nem adott helyt, és az elsőfokú döntés helybenhagyásáról határozott. A jogerős döntés ellen – rendkívüli jogorvoslatként – felülvizsgálati kérelem került benyújtásra, melyet elutasítottak.

 

A Jogi Iroda fontos feladatai közé tartozik az önkormányzati tulajdonú ingatlanok esetében a jogcím nélküli, jogosulatlan használat megszüntetése, a tulajdonosi érdekek érvényesítése.

 

A földhivatali ügyek körében rendszeres feladatot jelent az iroda számára az ingatlan-nyilvántartásba az önkormányzat javára bejegyzett jogok, tények törlésére irányuló eljárások kezdeményezése, képviselet ellátása, a kérelem alapjául szolgáló adatok beszerzése, okiratok elkészítése. 2021-ban 21 db törlési ügy került elintézésre.

 

Szintén rendszeres feladatot jelent az iroda számára a benyújtott közérdekű adatigénylések vizsgálata, minősítése és az ezzel kapcsolatos tájékoztatások, valamint adatkiadások előkészítése. 2021-ban 37 db közérdekű adatigénylési kérelem került megválaszolásra, valamint elintézésre.

 

A hivatal szervezeti egységei számára a Jogi Iroda rendszeresen nyújt jogi támogatást jogvitát kiváltó ügyekben, avagy épp jogvita elkerülését célzó jogértelmezési, jogalkalmazási kérdésekben, okirat-szerkesztési feladatok ellátásában. A szakirodáktól érkező támogatási igények – előkészítő jellegű feladatok, állásfoglalás kérések – olykor azonnali szóbeli tanácsadást, gyakran rövid határidő alatti, írásos intézkedést igényelnek.

 

Az iroda feladatai közt továbbra is fontos szerep jut a szerződések előkészítésének illetve megszüntetésének, melyek során kiemelt cél az önkormányzati érdekek megfelelő érvényre juttatása.

 

KÖZBESZERZÉSI CSOPORT

 

A Modern Városok Program keretében megvalósuló fejlesztések megvalósításának folyamata 2021-ben is folytatódott, ami jelentős többletfeladatot jelent a Közbeszerzési Csoport számára. A projektek sikerességének feltétele a közbeszerzési és közbeszerzési értékhatár alatti eljárások jogszerű lefolytatása. Ez a jogterület azonban továbbra is dinamikusan fejlődik. A támogatást nyújtók által támasztott elvárások a tapasztalatok függvényében egyre szélesebb körben kerülnek pontosításra, így az eljárások lefolytatása során a szakszerűség biztosítása, a jogszabályváltozások követése és irányadó gyakorlat hiányában a konkrét jogalkalmazói megoldások kialakítása nem kis kihívást jelent az ezen a területen dolgozó kollégák számára.

Az egyes projektek előkészítésének fázisában, a megvalósításra szánt ötletek kidolgozásának időszakában, a pályázati források, támogatások elnyerése érdekében benyújtott pályázatok előkészítése során továbbra is fontos szerepet játszik a közbeszerzési szakértői közreműködés, csakúgy, mint a későbbi támogathatósági ellenőrzések, a jogszerű szerződésmódosítások és az eredményes pénzügyi elszámolások alkalmával.

A támogatásból megvalósuló közbeszerzések forrásfelhasználása szigorú ellenőrzések mellett történik. Az uniós forrás felhasználásával megvalósuló projektek esetén az ellenőrzés többszörös, több fórumon átvizsgált és folyamatba épített ellenőrzés mellett kerülhet csak sor a közbeszerzési eljárások megindítására és eredményes befejezésére, valamint a források felhasználásának sikeres elszámolására.

A Csoport ez évben is ellátta a közbeszerzési és közbeszerzési értékhatár alatti eljárások teljes körű lefolytatását, azonban a megnövekedett munkateher miatt a bonyolítás folyamatába több külső szakértő is bekapcsolódik, akik koordinálása, pontos és időben történő tájékoztatása, az eljárási cselekmények jogszabályban előírt határidőben történő lefolytatása és dokumentálásának elősegítése szintén nem kevés feladattal jár.

A (részben) uniós forrásból megvalósuló projektek közbeszerzési eljárásainak, valamint az ezen eljárások nyomán megkötött szerződések módosításainak – jogszabályi kötelezettségből eredő – előzetes/utóellenőrzési folyamaton történő végigvitele (részben külső szakértő bekapcsolódásával) szintén a Közbeszerzési Csoport feladatát képezte a 2021. év során.

A 2021. év során természetesen a Covid-19 járvány miatt tartósan fennálló veszélyhelyzet is befolyásolta a munkavégzést (home office munkavégzés, személyes kapcsolattartás, egyeztetések lehetőségének korlátozottsága, stb.). 

Adatok:

2021. évben a Közbeszerzési Csoport összesen 17 közbeszerzési eljárást indított, melyből 6 zárult eredményesen. Eredménytelenül zárult (fedezethiány miatt) 1 eljárás, 1 eljárás esetében pedig a nyertes ajánlattevő a szerződés megkötésétől visszalépett), további 1 eljárás az ajánlattételi szakaszban visszavonásra került. A megindított eljárások közül 8 eljárás jelenleg is folyamatban van.

 

A 2021. évben indított közbeszerzési értékhatár alatti, egyszerű beszerzési eljárások száma 26 db volt, melyek közül 23 db eljárás került eredményesen lezárásra. A megindított eljárások közül 3 eljárás még folyamatban volt az év végén.

 

Az eljárások összetétele az alábbi:

Az Önkormányzat nevében 16 darab 2021. évben indított közbeszerzési eljárás és 17 darab 2021. évben indított értékhatár alatti beszerzés volt. A Polgármesteri Hivatalnevében 1 darab 2021. évben indított közbeszerzési eljárás és 9 darab 2021. évben indított értékhatár alatti beszerzés volt.

Ha az alkalmazott eljárásrend szerint csoportosítjuk a 2021-ban indított (ide értve a folyamatban lévő közbeszerzési eljárásokat is) közbeszerzéseket, akkor azt látjuk, hogy uniós eljárásrendben 11 darab, nemzeti eljárásrendben 5 darab közbeszerzési eljárás került megindításra.

A 2021. évben megindított közbeszerzési eljárások (ide értve a folyamatban lévő közbeszerzési eljárásokat is) közül a közbeszerzés tárgya szerinti megbontásban: árubeszerzés 3 darab, építési beruházás 7 darab, szolgáltatás megrendelése 6 darab.

A beszerzések értéke (nettó):

2021. évben indított és eredményesen lezárt közbeszerzési értékhatár alatti eljárások értéke: nettó 101 701 397,- Ft.

Fentieken kívül, a 2021. évben központosított közbeszerzés útján (KEF/DKÜ rendszeréhez történő csatlakozás) valósultak meg az alábbi beszerzések:

  • üzemanyag-beszerzések az Önkormányzat (mezőőrök), valamint a Polgármesteri Hivatal számára,
  • szerverek garancia kiterjesztése (informatikai tárgykör) a Polgármesteri Hivatal számára,
  • 1 db személygépjármű beszerzése és forgalomba helyezése.

 

PÁLYÁZATI CSOPORT

 

A Pályázati Csoport létszáma 2021-ben 4 fő: 1 fő csoportvezető, 3 fő pályázati referens. A csoport létszámát és összetételét érintően 2021. évben több változás történt. A személyi állományt érintő változások ellenére a feladatok ellátása folyamatos és zökkenőmentes volt.  A Pályázati csoportban jelenleg dolgozó kollégáknak a megvalósítási időszak, valamint a fenntartási időszak alatt álló pályázatok tartalmát sikerült megismerni és elsajátítani.

 

A Csoport a pályázatok előkészítésében, megírásában, benyújtásában aktívan közreműködik, ellátja a koordinációs feladatokat, részt vesz a nyertes pályázatok lebonyolításában, a Közgyűlésre előterjesztést készít. Feladatai közé tartozik a kapcsolattartás a külső szervezetekkel, különösen a közreműködő szervezetekkel, minisztériumokkal, regionális szervezetekkel, európai uniós és nemzetközi intézményekkel, szervezetekkel, továbbá az Önkormányzat intézményeivel, vállalkozókkal, kivitelező cégekkel és a helyi sajtó munkatársaival.

 

A Pályázati csoport folyamatosan figyelemmel kíséri a Közgyűlés által elfogadott határozatok teljesülését és azok végrehajtását, szakmai tartalom megvalósulását, valamint a nyertes pályázati előirányzatok cél szerinti felhasználását, s ezekről szükség szerint adatot szolgáltat a városvezetés, illetve a társirodák számára. A csoport aktívan közreműködik a Modern Városok Programban szereplő projektek előrehaladási jelentéseinek készítésében, valamint a projektek lebonyolításában, a szakminisztériumokkal való kapcsolattartásban is.

 

A Pályázati Csoport 2021. évben is minden pályázatra kiemelt figyelmet fordított, beleértve a hazai, illetve az Európai Uniós forrásból megvalósuló pályázatokat is. Ennek megfelelően rendszeres és folyamatos volt a kapcsolattartás például a Pénzügyminisztériummal, Innovációs és Technológiai Minisztériummal, Belügyminisztériummal és a Magyar Államkincstárral is.

 

2021. évben megvalósult pályázatok:

- Egyedi támogatás a Szepes Gyula Művelődési Központ programjaira 2021.

- Okos Óvoda Program (a pályázatot az Érdi Kincses Óvoda és az Érdi Szivárvány Óvoda nyújtotta be)

- a Magyar Labdarúgó Szövetség által meghirdetett Országos Pályaépítési Program (a kertészeti munkálatok még zajlanak, de a kivitelezése a footballpályáknak megvalósult)

- Illegális hulladéklerakók felszámolása 2021.

 

2021. évben beadott és nyertes pályázatok:

- Waclaw Felczak Alapítvány – Dwa Bratanki felhívásra beadott testvér települések látogatását támogató pályázat 2021.

 

2021. évben beadott és elutasított pályázatok:

- Aktív Magyarország program (műjég-pálya létesítés programja)

- Generali Alapítvány – Okoszebra létesítési felhívás

- IFKA Nonprofit Kft – Autómentes hét szervezése

- Emberi Erőforrás Minisztérium – NFSZK – új- vagy használt autó vásárlás a Szociális Gondozó Központ részére

- Pénzügyminisztérium – „Bölcsődei fejlesztési program (3sz. módosítás) – Néra utca

 

2021. évben beadott és elbírálásra váró pályázat:

- RRF-1.1.2 – Bölcsődei nevelés fejlesztése pályázat – Rozsnyói utca

- LIFE+ - Természet és biológiai sokféleség pályázat (közvetlen uniós forrás)

 

Pályázatok, amelyek előkészítése 2021-ben megkezdődött, 2022-ben beadásra kerül:

- TOP Plusz 1.3.1 Fenntartható városfejlesztési stratégiák

- Horizon Europe küldetés (közvetlen uniós forrás)

- TOP Plusz Fenntartható városfejlesztési stratégiák felhívásai

 

A Csoport a pályázatok megvalósítása során aktívan együttműködik a Hivatal más szervezeti egységeivel, így a Közgazdasági Irodával, a Főépítész Irodával, a Közbeszerzési Csoporttal és a Városfejlesztési és Városüzemeltetési Irodával.

 

Jelenleg a Pályázati csoport 55 db pályázatot kezel, amelyek több kategóriába sorolhatóak. A mindennapi feladatok közé tartoznak a megvalósítás alatt álló projektek, de olykor, általában évente egyszer a már lezárult pályázatokról érkezik a projekt fenntartási jelentés benyújtási kötelezettség, illetve külső szervezetek felé történő adatszolgáltatás elkészítése.

 

A jelenleg kezelt pályázatok az alábbiak szerint oszlanak meg:

A jelenleg kezelt pályázatokhoz még hozzáadandóak azok a pályázatok, amelyek beadását még nem bírálta el a Támogató, valamint azok, amelyek még beadás előtt állnak. A 2021-2027-es ciklus pályázati között számos olyan konstrukció lesz megtalálható, amely Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatára nézve relevánsnak tekinthető. Ennek megfelelően nagy hangsúlyt fogunk fektetni arra, hogy minél több beruházási, környezetvédelmi, innovációs és technológiai előrelépést segítő programot tudjon az Önkormányzat megpályázni.

 

ÖNKORMÁNYZATI, SZERVEZÉSI ÉS TÖRVÉNYESSÉGI IRODA

 

Önkormányzati, Szervezési és Törvényességi Csoport

 

 

A 2021. év első felében a kihirdetett vészhelyzet alatt a települési önkormányzatok képviselő-testületei és bizottságai nem ülésezhettek, feladat és hatáskörüket a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdése alapján a polgármester gyakorolta.

 

A Közgyűlés 2021-ben júniustól ülésezett, 7 ülést tartott, ebből 5 munkaterv szerinti, 1 rendkívüli ülés és 1 közmeghallgatás volt. A 2021. évben 38 önkormányzati rendelet és 295 határozat született, melyből 179-et a Közgyűlés, 116-ot pedig közgyűlési hatáskörben a polgármester hozott meg.

 

2021. évben a Csoport három munkatársa vett részt rendszeresen bizottsági üléseken és készítette el a jegyzőkönyveket, valamint szakmai segítséget nyújtottak a társirodákon dolgozó bizottsági referenseknek a bizottsági döntések, jegyzőkönyvek elkészítéséhez. Az elkészített jegyzőkönyveket és az összeállított iratanyagot a csoport tagjai továbbították a Kormányhivatalhoz a vonatkozó jogszabálynak megfelelően, elektronikusan.

A bizottságok 2021-ben összesen 49 alkalommal üléseztek. Ebből a Fenntarthatósági Bizottság 6, a Köznevelési, Művelődési és Ifjúsági Bizottság 5, Jogi és Közbiztonsági Bizottság 10, a Pénzügyi Bizottság 7, Sport Bizottság 7, Szociális és Egészségügyi Bizottság 7, Gazdasági Bizottság 7 ülést tartott.

 

A helyi nemzetiségi önkormányzatok működésének segítése jogszabályból eredő feladat, melynek jogi és adminisztrációs része a szervezeti egység tevékenységi körébe tartozik. Érden jelenleg 6 nemzetiségi önkormányzat működik.

A nemzetiségi önkormányzatok költségvetési gazdálkodásához a Közgazdasági Iroda kijelölt munkatársa nyújt segítséget. A csoport három tagja vett részt az önkormányzatok ülésein, elkészítették a jegyzőkönyveket, majd aláírás után az összeállított iratanyagot továbbították a Kormányhivatalhoz.

A 2021. év első felében a nemzetiségi önkormányzatok képviselő-testületei sem tarthattak ülést, hatáskörükben az elnökök hoztak döntéseket. A közmeghallgatások - amint lehetőség volt rá - megtartásra kerültek.

A nemzetiségi önkormányzatok üléseiről összesen 39 jegyzőkönyv készült (görög 11, horvát 10, lengyel 2, német 9, roma 4, ukrán 3), továbbá 93 elnöki döntés (görög 19, horvát 12, lengyel 22, német 20, roma 9, ukrán 11) született.

 

A csoport egyik munkatársa ezen felül ellátta az Érd és Térsége Szilárd Hulladékkezelési Önkormányzati Társulás Társulási Tanácsának, az Érd és Térsége Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás Társulási Tanácsának és az Érd és Térsége Közműfejlesztési és Beruházási Önkormányzati Társulás Társulási Tanácsának ülésén a jegyzőkönyvezési feladatokat: részt vett az üléseken, hangfelvétel alapján elkészítette az ülés jegyzőkönyvét, illetve összeállította a Kormányhivatalhoz továbbítandó iratanyagot.

 

A Csoport egyik munkatársa rendszeresen részt vesz a jegyző által tartott vezetői értekezleteken, az ott elhangzottakról emlékeztetőt készít.

 

A Csoport feladatát képezi a képviselők, nem képviselő bizottsági tagok és nemzetiségi képviselők vagyonnyilatkozatainak összegyűjtése, nyilvántartása és tárolása. A vagyonnyilatkozatok nyilvántartásáért felelős bizottság referense segítette az adatvédelmi tisztviselő munkáját is a képviselői vagyonnyilatkozatokat érintő közérdekű adatigénylések teljesítésében. 2021-ben vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás lefolytatására került sor, melyre eddig nem volt példa városunkban. Ez a csoport számára szakmai kihívást és számottevő szervezési és adminisztrációs feladatot jelentett.

 

A Szervezési Csoport egy munkatársa 2021. évben részt vett az Ifjúsági Önkormányzat megválasztásának előkészítésében és a választás lebonyolításában.

 

A csoport folytatja le az Érd város névhasználatának engedélyezésével kapcsolatos hatósági eljárásokat, készíti elő a döntési javaslatokat, hatósági ellenőrzést végez, továbbá vezeti a névhasználati engedélyek nyilvántartását.

 

A csoport a felsorolt feladatokat 2021. év nagyobb részében 3 fő ügyintéző 1 fő irodavezető és 1 fő csoportvezető közreműködésével látta el.  A törvényességi feladatokat az irodavezető és a csoportvezető látta el. A csoport jelenlegi létszáma négy fő (1 fő irodavezető, 3 fő ügyintéző).

 

A Közgyűlés és a Bizottságok működési rendjéhez igazodva folyamatosan történt a közgyűlési és bizottsági előterjesztések, határozati javaslatok elkészítése, illetve az előterjesztések törvényességi szempontú előzetes vizsgálata. A Közgyűlés napirendjén szereplő rendelet-tervezetek az iroda feladatkörébe tartozóan előkészítésre, az illetékes szakirodák által elkészített tervezetek pedig törvényességi, jogszabály-szerkesztési szempontból ellenőrzésre kerültek. A helyi rendeletekkel összefüggésben megtörtént a rendeletek egységes szerkezetbe foglalásának és a módosítások átvezetésének ellenőrzése is.

 

2021. április 1-jétől elindult az Integrált Jogalkotási Rendszer (IJR) LocLex alrendszerének éles üzeme. A LocLex bevetésének célja az volt, hogy a helyi kodifikátori munka a teljes jogalkotási folyamatra kiterjedően egyszerűbbé váljon, és használatával kiszűrhetőek legyenek a jogalkotás során elkövetett hibák. A LocLex kiváltotta a Nemzeti Jogszabálytár jogszabályszerkesztő felületét, jelenleg az új és módosító rendeletek szerkesztését itt kell elvégezni és a megalkotott rendeleteknek, valamint az egységes szerkezetbe foglalt rendeleteknek az  IJR-en keresztül történik a Nemzeti Jogszabálytárban való közzététele. Olyan szakértői rendszer, amely egységesíti a jogalkotási folyamatot. Az új jogalkotási rendszer használatának elsajátítása komoly erőfeszítéseket, többlet feladatot jelent a Csoport ezzel foglalkozó munkatársa számára. 

 

2021 szeptemberétől új döntéstámogató rendszer került bevezetésre MicroDat néven, mivel az eddigi döntéstámogató rendszert (EDtR) nem fejlesztik tovább, így szükségessé vált a más rendszerre való áttérés. Az új döntéstámogató rendszer működésének megismerése, a két döntéstámogató rendszerben való postázás a képviselők és bizottsági tagok részére szintén plusz feladatként jelentkezett. 

 

A Kormányhivatal a 2021. évben 10 alkalommal kért az önkormányzat egyes szerveinek működésével és a megalkotott rendeletekkel kapcsolatos információt, adatot, mely megkereséseknek az Iroda maradéktalanul, az előírt határidőben tett eleget. A Kormányhivataltól érkezett, polgármesteri hivatal működésével kapcsolatos javaslatra tett intézkedések előkészítésében az Iroda szintén közreműködött.

 

A csoportvezető jogtanácsosként 2021-ban több perben látta el az Önkormányzat, illetve a Polgármester jogi képviseletét a Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság előtt. Ezek kisajátítási határozat felülvizsgálata, illetve telekalakítási ügyben hozott határozat felülvizsgálata iránt indultak.

 

Iktatási és Irattárazási Csoport

 

A csoport jelenlegi létszáma 8 fő (1 fő csoportvezető, 7 fő ügyintéző).

 

2021. december 31-éig a Hivatal egészében 81.114 főszám és 159.130 alszám, összesen 240.244 db volt a beiktatott ügyiratok száma. Főszámok tekintetében az előző évhez képest több mint 10%-kal nőtt az ügyiratok száma.

 

Iktatási és irattárazási feladatok:

A naponta beérkező levelek bontása, érkeztetése, a címzetthez való eljuttatása, a kimenő levelek számítógépes postakönyvének elkészítése, a levelek bérmentesítése, a napi sajtó szétosztása;

Az elektronikusan beérkező iratok érkeztetése, szignálásra történő továbbítása;

Az ügyiratok iktatása, szerelése, csatolása, irattárba, határidőbe helyezése, az irattárak kezelése, az iratok selejtezése, levéltári átadása;

Ügyiratforgalmi statisztika készítése a jegyző és az irodavezetők részére, valamint az éves hatósági statisztika előkészítése a Kormányhivatal részére.

Az elektronikus ügyintézés és bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvénynek megfelelően a társhatóságoktól, továbbá az elektronikus ügyintézésre kötelezett gazdálkodó szervezetektől, illetve – amennyiben úgy rendelkeznek, hogy ügyeiket elektronikusan intézik - természetes személy ügyfelektől a hivatali kapun keresztül érkező iratok kezelése (érkeztetése, iktatása, irattárazása).

 

2021. augusztus 23-ától a dokNET iratkezelő programot felváltotta a DMS One Ultimate tanúsított iratkezelő rendszer. Az iratkezelő váltás fő indoka az önkormányzati ASP-ADÓ rendszerrel való teljeskörű kompatibilitás megléte volt. A bevezetést megelőzte a hivatali kollégák többszöri, több szintű, elsősorban online oktatása, felkészítése a program használatára. A felhasználóknak a képzést követően vizsgát is kellett tenniük. Az augustusi éles indulást a fejlesztő cég szakemberei koordinálták, négy napon keresztül. A korábban használt iratkezelő rendszerből valamennyi iktatott ügyirat adata migrálásra került a DMS One rendszerbe, így a váltás nem okozott gondot a folyamatos iktatásban.

 

A vírushelyzet alakulásának függvényében került sor home-office munkavégzésre a hivatalban, ez az iratkezelő csoport munkájában nem okozott fennakadást, az előző évben kialakított módon történt az otthonról dolgozó ügyintézők kiszolgálása.

 

A fent felsorolt feladatok mellett a Kormányhivatal által kért építéshatósági előzményi iratok kikeresését és átadását is a csoport látta el.

Összességében elmondható, hogy az iratkezelést végző szervezeti egység a megváltozott körülmények között, az év közbeni iratkezelő rendszer váltás mellett is megfelelően el tudta látni a feladatait.

 

KÖZZÉTÉTELI REFERENS

 

A Jegyzői Törzskarhoz tartozó közzétételi referensi munkakört 2021. március 31-től 1 fő állású köztisztviselő látja el.

 

A közzétételi referens 2021. évben az alábbi feladatokat látta el:

 

A közzétételi lista átszerkesztése a honlapon az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény végrehajtási rendeletében előírt szerkezet szerint.

A vonatkozó szabályzat alapján és a hatályos jogszabályoknak megfelelően az önkormányzatnál keletkező közérdekű adatok - a szervezeti egységek által előkészített - összegyűjtése, rendszerezése és közzététele a város honlapján.

Egyéb jogszabályi előírások szerinti közérdekű adatok közzététele. A város honlapján közzétett tartalmak aktualitásának folyamatos, teljes körű vizsgálata, a honlap tartalmának folyamatos szerkesztése és kezelése.

A honlap akadálymentes használatának megvalósítása az (EU) 2016/2102 európai parlamenti és tanácsi irányelvet átültető nemzeti jogszabály (a közszférabeli szervezetek honlapjainak és mobilalkalmazásainak akadálymentesítéséről szóló 2018. évi LXXV. törvény) előírásainak való megfelelés érdekében.

A Polgármesteri Hivatalnál elektronikusan intézhető ügyek ügyleírásai és az elektronikus ügyintézésre vonatkozó tájékoztatók, az E-ügyintézési törvényben és a végrehajtási rendeletben előírtak szerinti a személyre szabott ügyintézési felületen történő közzététele.

A www.erd.hu honlapon új ügyintézési felület kialakítása.

 

Az új „Ügyintézés” felület tartalmazza a Polgármesteri Hivatal szervezeti egységei által a Közzétételi referens részére megküldött (jogszabályban előírt „közérdekű adat” tartalommal) ügyleírásokat (ügykategóriákba sorolva) és a hozzájuk tartozó nyomtatványokat. Az ügyleírások mellett az ügyintézési módok hivatkozásokat tartalmaznak a gyorsabb ügyintézés elősegítése érdekében. Továbbá egy teljes körűen átfogó tájékoztató a hagyományos (papíralapú) és az elektronikus ügyintézésről a jogszabályi előírásoknak megfelelően (természetes személyek, egyéni vállalkozók és a gazdálkodó szervezetek részére). Ez egy nagy előrelépés a portálon, mivel a jelenleg publikált ügyleírások és nyomtatványok 10%-a volt megtalálható a honlapon.

 

VAGYONGAZDÁLKODÁSI ÉS VAGYON-NYILVÁNTARTÁSI CSOPORT

 

A Vagyongazdálkodási és Vagyon-nyilvántartási Csoport feladataihoz tartozik a város vagyonát, tulajdonát képező ingatlanok nyilvántartása, értékesítések, vásárlások, árlicitek, árversenyek lebonyolítása, szerződések előkészítése.

A Csoport önálló csoportként, 3 fővel látja el feladatait.

Folyamatos feladat a csoport tevékenységéhez kapcsolódó közgyűlési és bizottsági előterjesztések készítése és a döntések végrehajtása, a közgyűlési, bizottsági előkészítő munkához kapcsolódóan a vagyonrendelet szerint szükséges értékbecslések, földmérések megrendelése, továbbá a Helyi Építési Szabályzat végrehajtásaként szükségessé váló telekalakítások megrendelése, kapcsolódó telekalakítási eljárás kezdeményezése, szerződések földhivatal felé történő beadása, valamint kisajátítási eljárásokban az önkormányzat képviselete.

A Helyi Építési Szabályzatban előírt útszélesítésekhez a felajánlott ingatlanok befogadásához szükséges tulajdonosi döntések előkészítése, megállapodások elkészítése.

 

Az esetleges elbirtoklások megelőzése érdekében az önkormányzat tulajdonát képező forgalomképes ingatlanvagyon ellenőrzése folyamatos. Amennyiben eltérés tapasztalható, azonnal sor kerül a szükséges intézkedés megtételére az elbirtoklóval szemben.

 

A kataszteri adatváltozások vezetése és az adatszolgáltatás folyamatos. A kataszterbe felvezetett ingatlanok és a földkönyvben szereplő adatok összevetése és a szükséges korrekció elvégzése 2021. évben is megtörtént.

2021. évben a csoport egyik kiemelt feladata volt az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata tulajdonát képező ingatlanok hirdetés útján történő értékesítéséről szóló határozat végrehajtása, vagyis értékesíteni a Közgyűlés által kijelölt ingatlanokat. A meghirdetett kilenc ingatlanból négy ingatlant értékesítettünk, összesen bruttó 122.809.000,- forint értékben.

 

Az elvégzett feladatok közül kiemeljük az alábbiakat:

A nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházások keretén belül az építendő körforgalmakhoz szükséges területek megszerzése;

A HÉSZ-ben előírt útszélesítésekhez ingatlanok befogadása;

4 darab ingatlan értékesítésre történő előkészítése, az adásvételi szerződések megkötése;

6 darab lakásbérleti szerződések megkötése;

2 darab lakásbérleti szerződés megszüntetése;

Telekalakítási eljárások indítása: pl. Fraknói út, Korponai úti ingatlanok, Raktárbázis, 26249/4 hrsz-ú TESCO melletti ingatlan;

A „LevenDuna” elnevezésű, Fundoklia-völgyön keresztül vezető túraútvonal kialakítása érdekében, terület megszerzésére vonatkozó tárgyalások előkészítése;

Önkormányzati célok megvalósítása érdekében területek felmérése, adatszolgáltatások, kataszteri adatok kigyűjtése;

A Modern Városok Program keretén belül, az Érd-Ófaluban megvalósuló pincesor környezetének rendezéséhez, a Kerülő utcában található ingatlanok megvásárlásának az előkészítése;

Tolmács utcai kisajátítások megindítása;

A Fácán közben található lakótelep területrendezésének előkészítése, és a Fácán köz 1. szám alatti ingatlan ingyenes tulajdonba adására vonatkozó megállapodás előkészítése;

 

FŐÉPÍTÉSZI CSOPORT

 

A Főépítészi Csoport öt fő álláshellyel működött, létszámát és összetételét érintően 2021. évben több változás történt, ennek ellenére a feladatok ellátása folyamatos volt. 

 

A Főépítészi Csoport tevékenységei közé tartozik a településfejlesztési és településrendezési eszközök karbantartása, részterületekre vonatkozó tervmódosítások készítésének szakmai irányítása.

 

A Közgyűlés korábban döntött a fejlesztési dokumentumok felülvizsgálatáról, településfejlesztési koncepció és integrált településfejlesztési stratégia, valamint az ehhez szükséges megalapozó vizsgálat készítéséről. A munka első ütemeként Megalapozó Vizsgálat készült, amely elsősorban a helyzetfeltáró, helyzetelemző, és helyzetértékelő munkarészekből állt. Ezt a Megalapozó Vizsgálatot a Közgyűlés 2021. decemberi ülésén elfogadta. Az évközben bekövetkezett jogszabályi változások, a támogatások rendszerének átalakítása miatt, a speciális pénzügyi források elérése érdekében szükségessé vált a Fenntartható Városfejlesztési Stratégia elkészítése is.

 

A Közgyűlés novemberi ülésén elfogadta Érd Megyei Jogú Város Klímastratégiáját, amely egy közép, illetve hosszú távú tervezési dokumentum, az elkövetkezendő időszak talán legnagyobb jelentőségű stratégiai dokumentuma.A Klímavédelmi Stratégia a Főépítészi Csoport munkáját is alapvetően befolyásolja, folyamatosan részt vesz a Csoport a terv készítésében és a társadalmasítási folyamatokban.

 

A Főépítészi Csoport tevékenységének legfontosabb része hogy Érd Megyei Jogú Város kidolgozza új „településtervét”, településfejlesztési és -rendezési dokumentumait.

Ehhez kapcsolódóan az egyes beruházások elősegítése érdekében szükséges módosítások terveinek elkészíttetése, kidolgozása, egyeztetése, a lakossági érdekeket képviselő kezdeményezések gyűjtése, feldolgozása, az ennek kapcsán szükséges módosítások előkészítése, terveztetése, egyeztetése, valamint az aktuális és távlati, a város egészséges fejlődését szolgáló helyi építésügyi jogszabályi rendszer folyamatos fejlesztése, korrekciója.

Ennek keretében került sor:

- a 7. számú főút – Benta patak – 0158 helyrajzi számú földút – Zámori patak között lévő területre és

- a Tolmács utca 18754/2–3, 18755, 18756 helyrajzi számú ingatlanok területén diagnosztikumokat kutató-fejlesztő és előállító kereskedelmi központ elhelyezését célzó projekt területére vonatkozó rendeletmódosítási javaslatok egyeztetésére, előkészítésére, döntéshozatalra.

 

2021-ben sor került korábbi közgyűlési döntés alapján, továbbá önkormányzati és egyéb fejlesztési szándékokon, lakossági észrevételeken alapuló, valamint a rendelet alkalmazása során felmerült korrekciók szükségessége miatt, mintegy 22 tételből és számos altételből álló Érd településrendezési eszközeinek több részterületre vonatkozó Helyi Építési Szabályzat módosítására.

 

Kidolgozásra kerültek az EuroVelo 6 országos kerékpáros útvonal Érd-Százhalombatta közötti szakaszának megvalósítása érdekében szükséges módosítások is.

 

Több beruházás kapcsán Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatához megkeresés érkezett a helyi építésügyi előírások módosítása érdekében. A Főépítészi Csoport ezzel kapcsolatban telepítési tanulmányterv elfogadására vonatkozó javaslatokat készített elő, ilyenek voltak az Iparos út és a Kövező utca mellett fekvő 1584 és 1585 helyrajzi számú ingatlanokra, másrészt a Tárnoki út mellett fekvő 14823 helyrajzi számú ingatlanra és a 14822 helyrajzi számú közterületre, továbbá a Nyárfa utca – Szilfa utca – Törökbálinti út menti ingatlancsoportra vonatkozó előterjesztések, amelyeket a Közgyűlés elfogadott.

 

2021 év folyamán az építésügyi szabályozás rendszere alapvető változásokon esett át, megváltozott a településfejlesztés és településrendezés fogalomrendszere, általános kategóriái, megváltoztak a jogintézményekkel kapcsolatos eljárásrendek. Érd Megyei Jogú Város vezetése a helyi szabályozás átalakításának egyik első végrehajtója kíván lenni és a legkorszerűbb településfejlesztési és -rendezési eljárásokat kívánja saját építésügyi igazgatási gyakorlatába átültetni. Ennek érdekében a Közgyűlés döntött arról, hogy megkezdi az Érd Megyei Jogú Város Helyi Építési Szabályzatáról szóló 2016-ban alkotott önkormányzati rendelet teljes felülvizsgálatát.

 

 

 

A Csoport feladata a szomszédos települések településrendezési terveinek, módosításának véleményezése is. 2021. év során ez 9 dokumentumot érintett, illetve Pest megye és a főváros 5 dokumentumára vonatkozóan történt meg.

 

2021. évben 73 esetben került előkészítésre településképi vélemény, településképi bejelentési eljárások lefolytatása pedig 32 esetben történt. 

Három esetben került kibocsátásra településképi kötelezés.

A Csoport előkészítette, a Közgyűlés elfogadta a 2018-ben megalkotott Érd Megyei Jogú Város településképe védelmének helyi szabályairól szóló rendelet teljes felülvizsgálatára vonatkozó javaslatot, melynek célja a védelem hatékonyságának növelése, amelyet a tapasztalatok is alátámasztanak.

A Csoport 16 esetben foglalt állást az önkormányzati érdekek szempontjából külföldiek ingatlanszerzése tekintetében.

Az építéshatóság kormányhivatalhoz kerülését követően a csoport készíti elő a hatósági bizonyítványokat (24 esetben túlnyomó részben rendeltetésmód változtatása ügyben).

Előkészítésre került 98 szakhatósági állásfoglalás a Földhivatal telekalakítási hatósági eljárásában.

Főépítészi szakvélemény kibocsátására 35 esetben került sor.

A Csoport végzi a hivatal irattárában lévő építési dokumentációk iratmásolását, 2021-ben 210 alkalommal történt megkeresés.

A HÉSZ-nek való megfelelésről állásfoglalás adása 20 esetben került sor villamosenergia-ellátása érdekében.

Folyamatos volt a tájékoztató és döntés-előkészítő anyagok, közgyűlési előterjesztések készítése, konzultációja az önkormányzatot érintő fejlesztési koncepciók, beruházások ügyében.

Megtörtént Érdi Építészeti Nívódíj kiírása, a pályázat 2021-ben eredménytelenül zárult.

A Főépítészi Csoport szervezési feladatokat lát el a 2013 ősze óta működő Települési Értéktár Bizottság munkájában, a tagok munkájának koordinálásában és elismerésében. Az idei évben 6 értékkel bővült a települési Értéktár.

A csoport közreműködésével szakmai együttműködés alakult ki a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és Érd Megyei Jogú Város között annak érdekében, hogy hallgatói feladatok témájává tegye a Darukezelő utca menti zöldterületen klímabarát park kialakításának problémáját, melyre a hallgatók javaslatot dolgozhatnak ki és azt az Egyetem az Önkormányzat rendelkezésére bocsátja.

 

Folyik az előkészítése az „Érd szíve” program keretében a város főterének, meghatározó hivatali épületeinek, kulturális intézményeinek is helyet adó városközponti terének tanulmánytervi szintű kidolgozásának, tervezésének. Jelenleg a tervezés közbeszerzésének a folyamata zajlik.

 

Hasonlóképpen a Fundoklia tér és a Felső utca közterület-alakítási, tájépítészeti terveinek, mint mintaterveknek az előkészítése, kidolgoztatása a Csoport kulcsprojektjei közé tartozik.

 

A Néra utcában létesítendő bölcsőde ügyében tervezési programot állított össze a Csoport, egyben az épület telepítésének módjára is javaslatot tett.

A Főépítészi Csoport a Rozsnyói utcában tervezett bölcsőde ügyében javaslatot tett az oda adaptálható típusterv ügyében, illetve az épület telepítésére is javaslatot tett.

A telepítési javaslatok alapján készülő tervekkel kapcsolatban a tervezőkkel való egyeztetéseket, konzultációt lefolytatta a Csoport.

 

A Minaret ügyében állapotfelmérési szakvélemény és építéstörténeti és műemléki érték-dokumentálás munkája készül, mely a továbbiakban egy helyreállítási, rekonstrukciós terv készítésének alapja lesz. Természetesen a rekonstrukció koncepciója meghatározó lesz a Mecset utca kiszélesedő részének közterület-alakítására és a tér menti önkormányzati épületek és telkek kiépítésének, kialakításának módjára.

 

Folyamatos volt az ügyfélfogadás és telefonos, e-mail megkeresés során a lakosság tájékoztatása a vonatkozó építési szabályokról, településképi követelményekről (napi átlagban 10-12 alkalommal).

 

 

VÁROSRENDÉSZETI CSOPORT

 

A Városrendészeti Csoporthoz a 2021. évben is az alábbi feladatkörök tartoztak: közterület-felügyelet, portaszolgálat, mezőőri szolgálat, diszpécserszolgálat, gyepmesteri szolgálat.

 

A közterület-felügyelet a 2021. évben 7 fő közterület-felügyelővel kezdte meg a munkát, amely 2021. év végére 6 főre csökkent. Az üres álláshelyek meghirdetésre kerültek, azonban a környező települések és a fővárosi kerületek magasabb juttatásai okán nem érkeztek jelentkezők a környező szakközépiskolák végzős diákjai közül sem.

 

A Városrendészeti Csoport közterület-felügyelői ellátták az alábbi feladatokat:

a közterületen engedélyhez illetve közútkezelői hozzájáruláshoz kötött tevékenységek kiterjedt ellenőrzése, helyszíni intézkedések,

az engedély nélküli árusítás, a jogellenesen elhelyezett hulladék lerakás megelőzése, megakadályozása, szankcionálása, a tettenérések számának növelése,

a szabálytalan parkolások szankcionálása, megszüntetése,

a Városrendészeti Csoport belső tevékenységi folyamatainak vizsgálata, a társirodákkal, társhatóságokkal való együttműködés, a közterületen keletkező, társirodák, társszervek hatáskörébe tartozó információk átadása,

a gazos és gyomos ingatlanok és ingatlan előtti közterületek állapotának kiemelt ellenőrzése,

az együttműködés kiszélesítése a rendőrség, polgárőrség és társhatóságok képviselőivel,

közös hatósági ellenőrzésekben való részvétel,

időközönként hétvégi szolgálatok ellátása, közös ellenőrzések a mezőőri szolgálattal,

a városi és sport rendezvények eredményes biztosítása.

 

2021 nyarán időlegesen bevezetésre került a szombati nyári ügyelet. A lakosság részéről nem érkezett azonban nagyszámú megkeresés, amely intézkedést igényelt volna, így a szombati ügyelet csak néhány hétig került elrendelésre a közterület-felügyelők számára.

 

A 2021. évben a közterület-felügyelők részéről 5.000.000,- Ft összegben került kiszabásra közigazgatási bírság, 8.885.000,- Ft összegben szabálysértési bírság.

 

A közterület-felügyelő kollégák rendszeresen együttműködnek a Polgármesteri Hivatal más szervezeti egységeivel, amelyek legfőképpen a Lakosság-szolgálati Iroda, valamint az Adócsoport. A közterület-felügyelő kollégák rendszeresen segítik a kollégák helyszíni szemléinek sikeres lefolytatását.

 

Kiemelt feladatként kezelték a közterület-felügyelők a megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó tehergépjárművek, különleges gépjárművek behajtási engedélyeinek ellenőrzését, s a szükséges intézkedések megtételét.

 

Több alkalommal került sor jogellenesen elhelyezett hulladékkal kapcsolatosan intézkedésre, amelynek keretein belül – amennyiben az elkövetővel szemben tettenérés történt, vagy az elkövető kilétét felfedték – a hulladékot helyszíni bírság kiszabása mellett összeszedették a lerakóval.

 

A közterület rendben tartása érdekében szoros az együttműködés a Városfejlesztési és Városüzemeltetési Irodával, az Érdi Közterület-fenntartó Intézménnyel, valamint az Érd és Térsége Hulladékkezelési Nonprofit Kft-vel.

 

A közterület-felügyelők – az előző évekhez hasonlóan – részt vesznek a közterületi városi rendezvények és sport rendezvények helyszíni biztosításában.

 

A közterület-felügyelők munkáját egy fő ügyintéző segíti, aki fogadja a telefonos bejelentéseket, továbbá végzi a kiszabott bírságokkal kapcsolatos további ügyintézést. Az egyéb hatósági feladatok vonatkozásában a Városrendészeti Csoportvezető jár el.

 

Gyepmesteri szolgálat:

A gyepmester feladatai közé tartozik a város közigazgatási határain belül a kóbor állatok begyűjtése, azonosítása, visszajuttatása az állat tulajdonosához, eredménytelenség esetén a gyepmesteri telepre, továbbá az állati tetemek begyűjtése. A gyepmester együttműködik a Lakosság-szolgálati Iroda illetékes munkatársaival, illetve a Sirius Állat- és Természetvédelmi Alapítvánnyal, valamint a rendőrséggel és polgárőrséggel. A gyepmester hivatali munkaidőben látja el feladatait, továbbá egy fő gyepmester négy órában végez munkát hétfőtől péntekig 16:00 és 20:00 között.

 

A mezőőri szolgálat feladatkörébe tartoznak az alábbi feladatok:

a gyümölcsösök, illetve mezőgazdasági területek vagyonvédelme,

a területen illetéktelenül tartózkodók feltartóztatása, kikísérése a területről,

az illegális szemétlerakás, a természetrongálás, fatolvajlás megakadályozása.

 

A fenti feladatok érdekében a 4 fő mezőőr szorosan együttműködik a közterület-felügyelőkkel, a rendőrséggel és a polgárőrséggel.

 

A 2021. évben számos esetben tévedtek belterületre rókák és vaddisznók, amely miatt a mezőőrök több alkalommal szórtak ki vadriasztószert az illetékes területi képviselővel előre egyeztetve. Seregélyriasztásra, róka és kártevő gyérítésre 400 darab/fő lőszer került felhasználásra.

A mezőőri szolgálat folyamatos kapcsolatot tart fenn a helyi gazdákkal. Kiemelten kezeli a lopások számának csökkentését, valamint a jogellenesen elhelyezett hulladék lerakásának visszaszorítását.

 

A Portaszolgálat és a diszpécser szolgálat kiemelt feladatai:

a Polgármesteri Hivatal és a hozzá tartozó objektumok őrzése,

a Hivatalban a ki-beléptetés folyamatának figyelemmel kísérése,

a Hivatal gépjárműveinek, illetve a behajtási engedéllyel rendelkező gépjárművek parkolási rendjének betartatása, a parkoló őrzése,

az őrzött objektumok területére illetéktelenek bejutásának megakadályozása,

az ügyfélfogadási rend betartatása.

 

A városi térfigyelő kamerarendszer vonatkozásában:

a városi térfigyelő kamerarendszer üzemeltetési feladatainak (hibajelentések küldése) ellátása a diszpécseri szolgálat útján.

A diszpécserszolgálatot 4 fő látja el. A szolgálat folyamatosan szolgáltat adatokat a rendőrség részére, a vonatkozó jogszabályok szerint.

 

 

VÉDELMI REFERENS

 

A védelmi igazgatási feladatok közvetlenül a polgármester és a jegyző feladat- és hatáskörébe tartoznak, melyek tervezését és végrehajtásuk szervezését, koordinálását a védelmi referens a kijelölt közbiztonsági referenssel együttműködve végzi. Egyes védelmi feladatok végrehajtására a Polgármesteri Hivatalnál és önkormányzati intézményeknél munkacsoportok kerültek kijelölésre. Az önkormányzat együttműködése a helyi védelmi bizottsággal és katasztrófavédelmi kirendeltséggel, valamint a védekezésben közreműködő rendvédelmi szervekkel és egyéb szervezetekkel biztosított.

A honvédelmi kötelezettségekkel összefüggő közigazgatási feladatok végrehajtása elrendelésük esetén biztosított.

 

 

 

SZEMÉLYZETI CSOPORT

 

A 2 fővel működő Személyzeti Csoport ellátta a Hivatal köztisztviselőinek, munkavállalóinak, Érd Megyei Jogú Város Intézményei intézményvezetőinek a személyzeti/munkaügyi vonatkozású ügyeinek intézését az alábbiak szerint:

Közszolgálati jogviszony/munkaviszony létesítésével, megszüntetésével kapcsolatos feladatok (kinevezések/munkaszerződések, kinevezés/munkaszerződés módosítások, jogviszony/munkaviszony megszüntetések, áthelyezések) ellátása,

A köztisztviselők tájékoztatása tanfolyami képzésekről, továbbképzésekről, szakmai konferenciákról a 273/2012. (IX.28.) Korm. rendelet alapján,

A köztisztviselők éves továbbképzési tervének összesítése, a Hivatal éves továbbképzési tervének továbbítása a Nemzeti Közszolgálati Egyetem részére, a sikeres vizsgát igazoló tanúsítványok összegyűjtése és lefűzése,

Az éves továbbképzési tervben szereplő továbbképzési kötelezettség teljesítésének nyomon követése,

A teljesítménykövetelmények, éves teljesítményértékelések iratainak hivatalon belüli bekérése, a TÉR rendszer támogatói működtetése, karbantartása,

A minősítések elkészítésével kapcsolatos intézkedések megtétele,

Köztisztviselői vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatos feladatok ellátása a 2007. évi CLII. törvény alapján,

A választható béren kívüli juttatások igénylésének nyilvántartása, felhasználásnak nyomon követése a Cafetéria Szabályzat alapján,

Szabadság vezetése a Polgármesteri Hivatal egészére kiterjedően,

Tanulmányi szerződések elkészítése,

Közszolgálati jogviszonyt érintő előterjesztések készítése Érd MJV Közgyűlése elé,

A Közszolgálati szabályzat aktualizálása,

Az SZMSZ mellékletét képező – a képzettségi pótlékra jogosító szakképzettségi szabályzat, valamint a vagyonnyilatkozat tételre kötelezettek névsorának – aktualizálása,

Pályázati felhívások közzététele, pályázati eljárások lefolytatása.

 

2021. évben a Hivatal kötelező szakmai gyakorlat letöltésére  4 főnek biztosított lehetőséget.

 

2021. évben többletfeladatként jelentkezett a „Nyári diákmunka 2021” elnevezésű munkaerőpiaci program koordinálása, a programban foglalkoztatott 3 fő diák foglalkoztatásának biztosítása.

 

2021. évben többletfeladatként jelentkezett, a nagymértékű fluktuáció miatt (2021. december 20. napjáig jogviszonyt/munkaviszonyt létesítők száma: 28 fő, illetve jogviszonyt/munkaviszonyt megszüntetők száma: 28 fő) a kollégák be-és kiléptetése, pályázatok kiírása (40 db pályázati felhívás került közzétételre), pályázók meghallgatása.

 

 

BELSŐ ELLENŐRZÉSI CSOPORT

 

A Polgármesteri Hivatalban a jegyzőnek közvetlenül alárendelt szervezeti egységként működött a Belső ellenőrzési csoport. A belső ellenőrök feladatköri és szervezeti (funkcionális) függetlensége biztosított volt. Tevékenységét az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény, a költségvetési szervek belső kontrollrendszeréről és belső ellenőrzéséről szóló 370/2011. (XII. 31.) kormányrendelet, a nemzetközi és hazai belső ellenőrzési standardok, a minisztériumi módszertani útmutatók és a belső ellenőrzési kézikönyv alapján végezte.

 

A Belső ellenőrzési csoport engedélyezett létszáma három fő, amelyből egy fő részmunkaidőben látja el feladatát, egy fő 2021. március 31-től más területen kapott fontos feladatot. A Polgármesteri Hivatal, valamint az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervek 2021. évi belső ellenőrzési terveit a Közgyűlés a 219/2020. (XII.23.)számú határozatában hagyta jóvá.

 

Tekintettel az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány következtében kihirdetett veszélyhelyzet tartós fennállására, valamint a belső ellenőrzési csoport 2021. évi kapacitásváltozására a 2021. évi belső ellenőrzési terv módosítása vált szükségessé. A 2021. évi belső ellenőrzési tervből a módosítást követően kikerült ellenőrzéseket a belső ellenőrzés 2022-ben folytatja le.

 

A módosított belső ellenőrzési terv végrehajtása mellett a belső ellenőr, illetve a belső ellenőrzési vezető

az Állami Számvevőszék ellenőrzéseivel kapcsolatos elektronikus adatszolgáltatások és figyelemfelhívó levelek megválaszolásának előkészítésében vett részt;

összeállította a 2020. éves belső ellenőrzési jelentést és az összefoglaló éves belső ellenőrzési jelentést;

soron kívül elrendelt ellenőrzéseket folytatott le;

eseti tanácsadói feladatokat látott el;

teljesítette a belső ellenőrzési, illetve a köztisztviselői továbbképzési kötelezettségeit.

 

A Bkr. előírásainak megfelelően a belső ellenőrzési vezető összeállítja a 2021. évi éves ellenőrzési jelentést, amelyet a Jegyző a zárszámadási rendelettervezettel egyidejűleg terjeszt a Közgyűlés elé.

 

 

MINŐSÉGIRÁNYÍTÁSI VEZETŐ

 

A Polgármesteri Hivatalban a jegyzői törzskar részeként működik a minőségirányítás. Egy fő minőségirányítási vezető látja el a minőségirányítási rendszer működtetését, a jegyző által meghatározott belső szabályzatok, utasítások elkészítését, valamennyi szabályzat és utasítás módosítását, nyilvántartását, aktualizálását, valamint a jogszabályfigyelést (2021-ben 36 db   tájékoztató készült a vezetők részére), az önkormányzati rendeletek felsőbb szintű jogszabályokkal való összhangja érdekében. A veszélyhelyzethez kapcsolódóan lényegesen megemelkedett a Magyar Közlönyben megjelent jogszabályok száma.

 

2021-ben 28 db közjogi szervezetszabályozó eszköz - normatív utasítás- készült az önkormányzat és a polgármesteri hivatal szabályszerű működésének biztosítása érdekében. Ebből 10 db jegyzői utasítás és 18 db polgármesteri-jegyzői együttes utasítás formájában került kiadásra, például

az Önkormányzat és a Polgármesteri Hivatal új szabályzatáról a kötelezettségvállalási, pénzügyi ellenjegyzési, teljesítésigazolási, érvényesítési és utalványozási jogkör gyakorlásáról, melyhez kapcsolódóan új felhatalmazások és aláírás nyilvántartás készült;

új Tűzvédelmi szabályzat;

új Munkavédelmi szabályzat;

új Munkavédelmi kockázatértékelésről szóló szabályzat került kiadásra.

 

2021. december 10-én 35 fő a munka törvénykönyve hatálya alá tartozó munkavállaló részvételével a jogszabály által előírt 5 éves időtartamra eredményes munkavédelmi képviselő választást bonyolított le a minőségirányítási vezető.

 

2018-ban egy új jogszabályi alapokon nyugvó, jelentősen megújított szabályzat került kidolgozásra, összefoglalóan „Belső kontroll kézikönyv” elnevezéssel, amely szabályozza a belső kontroll rendszer működésének elemeit, a szervezeti integritást sértő események kezelését, az integrált kockázatkezelési rendszer működtetését, - melynek szervezeti felelőse a minőségirányítási vezető.

A fentieken kívül a minőségirányítási vezető feladata:

a Miniszterelnökség részére az Országos Statisztikai Adatgyűjtési Program részeként félévenként esedékes hatósági statisztika elkészítése az államigazgatási és önkormányzati hatósági ügyek vonatkozásában,

a jegyző megbízásából 2021. márciustól ellenőrzi a Jegyzői Titkárság által iktatásra küldött, e-mail útján érkezett határidős és szignált feledatok szervezeti egységek általi végrehajtását,

a jegyző megbízása alapján 2021. szeptembertől a polgármesteri hivatal, az önkormányzati intézmények és gazdálkodó szervezetek külső ellenőrzések nyilvántartásának vezetése is a feladatai közé tartozik. Az adatszolgáltatás folyamatosan megtörténik, a nyilvántartás készítése folyamatban van. 

 

JEGYZŐI TITKÁRSÁG, POLGÁRMESTERI TITKÁRSÁG

 

A Jegyzői Titkárságon két fő látja el a következő feladatokat: a Jegyző részére érkező küldemények, ügyiratok bontása, rendszerezése, nyilvántartásba vétele, továbbítása; a Jegyző által szignált anyagok továbbítása, jegyzői fogadóóra megszervezése, ügyfelek informálása, panaszkezelő rendszer és elektronikus szerződés-nyilvántartási rendszer kezelése.

 

Polgármesteri Titkárság: a polgármester és az alpolgármesterek részére érkező küldemények, ügyiratok bontása, rendszerezése, nyilvántartásba vétele, továbbítása; polgármester által szignált anyagok továbbítása, polgármesteri fogadóóra megszervezése.

 

A beszámoló – hasonlóan az előző évekhez – megkísérel teljes képet adni a Polgármesteri Hivatal, mint Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése által alapított közigazgatási, költségvetési szerv sokrétű, és szerteágazó tevékenységeiről. A hivatal 2021-ben is igyekezett a rendszerszerű működésből adódó követelményeknek és az új kihívásoknak megfelelni.

 

Kérem a T. Közgyűlést a Polgármesteri Hivatal 2021. évi tevékenységéről szóló beszámoló elfogadására!

 

 

Érd, 2022. március 23.           

 

 

 

dr. Feik Csaba

jegyző

 

 

 

 

 

HATÁROZATI JAVASLAT

 

 

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése a Polgármesteri Hivatal 2021. évi tevékenységéről szóló beszámolót, és ennek részeként a jegyző helyi adóztatásról szóló beszámolóját elfogadja.

 

Határidő továbbításra: azonnal

Felelős: polgármester

 

 

Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.