Tisztelt Közgyűlés!
Az elektronikus könyvkiadás, a kulturális tartalmakhoz való hozzáférés és a tanulás új, digitális
világában gyökeresen átalakul a könyvhöz, mint fizikai objektumhoz és tudáshordozóhoz való viszony. A könyvtárak és a könyvkiadók gyorsan igazodnak a változásokhoz, de lakáskultúrában és a családok könyvhöz való viszonyában hatalmas a törés a korábbi időszakokhoz képest. A házi könyvtárak sok generációs gyarapításának gyakorlata egyre szűkebb körben érvényes, így óriási mennyiségű könyv keresi a túlélés útját.
A Könyvkerék Könyvmentő Egyesület küldetése, hogy befogadjon minden, intézményekben és magánszemélyeknél feleslegessé vált könyvet, amelyet nem tud, vagy nem akar sem a könyvtári rendszerbe, sem a használtkönyv-kereskedelembe kerülni. A fizikai helyszínen az önkéntesek ügyeleti rendben fogadják a felajánlásokat, a diákok segítségével átveszik, tárolják, feldolgozzák, csoportosítják, értékelik majd „könyvpályaudvarként” szétosztják a beérkező állományt. Három elsődleges irány létezik:
- az önkéntesek megkeresik azokat a potenciális helyeket (intézményeket, közösségeket, magánszemélyeket), akik szívesen átvesznek a profiljukhoz igazodó könyvcsomagokat. A tájékozódás első köre az érdi kulturális, oktatási, szociális szféra, amelynek az igényeit és elvárásait megismerve a könyv-áram egy része helyi partnereknek csatornázható. Második körben még kijjebb lehet tekinteni, és tágabb körből keresni a partnert. Fokozatosan átfogó partnerháló alakul ki (kiemelt szereplőkkel, például a Könyvek Völgye, az első magyar Könyvfalu).
- Néhány (induláskor 4-5) tárgykörben a beérkező könyvekből tematikus könyvgyűjtemények épülnek, amelyek a tárgyban érintett érdeklődésközösségek figyelmét kelthetik fel, és a helyszínre vonzhatják az ő közösségi eseményeiket. Ez a funkció akár teljes gyűjtemények átadását is inspirálhatja, hiszen az egyben tartásra és a gyarapításra is erős garanciát jelenthet a Könyvkerék.
- A könyvészeti selejt, már használhatatlan könyvek életciklusának új irányt ad a Könyvkerék azzal, hogy nem selejtezi, hanem alkotó művészeti tevékenység nyersanyagaként könyvszobrászati célra adja át partner-művészeknek, akik azokból bel-és kültéri műveket hoznak létre: könyvbútorokat, amelyek berendezési tárgyként szépítik és teszik izgalmasabbá a belső tereket, installációkat, amelyek Érd köztereit szépíthetik meg, és magát a befogadó épületet is vizuálisan attraktívvá tehetik.
A Könyvkerék célja és küldetése, hogy addig forogjon, amíg minden könyvgyűjtemény, minden egyes könyv megtalálja a legmegfelelőbb helyet, és semmi, ami még értéket jelenthet, ne vesszen el. A Könyvkerék hálózat nemcsak könyveket, hanem a könyves múlthoz tartozó tárgyi emlékeket (könyvkötő eszközöket, nyomdai eszközöket, könyvbútorokat, kiegészítő tárgyakat) és dokumentumokat (plakátokat, szórólapokat, levelezést) is befogad és gyűjt.
Az egyesület arra vállalkozik, hogy partnerek segítségével a könyvmentés (lehetőség szerint országos lefedettségű) hálózatát hozza létre. Az egyes Könyvkerekek az erre a célra felajánlott, ki (át)alakított, jól megközelíthető épületben létrejövő komplex kulturális örökségintézmények. Hálózatuk együttesen képes a kulturális korszakváltásból fakadó gondok egy részét kezelni, értéket menteni és gyarapítani, eközben új, egyedi értéket létrehozni s mindezt közösségi és önkéntes fenntartással.
A humán erőforrások tekintetében az egyesület elsősorban nyugdíjasok önkéntes és diákok közhasznú munkájára épít, így értelmes és hasznos tevékenység révén kapcsolja össze az egymástól távoli generációkat, miközben egy innovatív könyvkulturális projektet kelt életre.
A KÖNYVKERÉK Könyvmentő Egyesület alapító tagjai lehetnek azok az önkormányzatok is, akik elfogadják az egyesület alapszabályát (mely jelen előterjesztés mellékletét képezi) és kitöltik a tagsági kérelmet. Az egyesülethez történő csatlakozás évi 8.000,- Ft tagsági díj megfizetését igényli, ezen felül anyagi kötelezettséget jelent az a befogadó helyszín biztosítása, ahol a helyi közösség a könyvmentő tevékenységét tudja végezni.
Kérem a Tisztelt Közgyűlést, hogy az előterjesztést tárgyalja meg, és a határozati javaslatot fogadja el!
Érd, 2021. október 8.
Gregus László
Köznevelési, Művelődési és Ifjúsági Bizottság elnöke
HATÁROZATI JAVASLAT
1. Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése úgy dönt, hogy Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata a KÖNYVKERÉK Könyvmentő Egyesület alapító tagjává kíván válni, egyúttal a KÖNYVKERÉK Könyvmentő Egyesület határozat melléklete szerinti Alapszabályában foglaltakat elfogadja.
2. A Közgyűlés az éves tagdíj összegét, 8.000 forintot a 2021. évi költségvetés terhére biztosítja. A Közgyűlés egyúttal kötelezettséget vállal arra, hogy az esedékes tagdíj összegét a mindenkori tárgyévi költségvetésekben biztosítja.
3. A Közgyűlés felkéri a polgármestert, hogy a tagfelvételhez szükséges jognyilatkozatokat megtegye.
Határidő: tagsági kérelem benyújtására – 15 nap
Felelős: Dr. Csőzik László polgármester
Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.