A magyar nemzeti értékek és hungarikumok értéktárba való felvételéről és az értéktár bizottságok munkájának szabályozásáról szóló 324/2020. (VII. 1.) számú kormányrendelet 4. §-a rögzíti a Települési Értéktár Bizottság tevékenységéről szóló beszámolási kötelezettséget az alapító önkormányzat felé.

 

A Bizottság elnöke, Hudák Mihály elkészítette az Értéktár Bizottság 2021. évre vonatkozó beszámolóját, mely az előterjesztés melléklete.

 

A sokszínű helyi értéktárban a 2013-as létrehozása óta több mint 60 nemzeti érték található a művészeti alkotásokon keresztül az épített értékeken át a kimagasló sportteljesítményekig. A beszámoló szerint a Bizottság munkáját a koronavírus világjárvány megakasztotta, így a 600 ezer forint + áfa keretből felhasználás nem történt, azonban a 2022. esztendőben a Bizottság szeretné folytatni az értékek népszerűsítését.

 

Az Értéktár Bizottság 2021-ben a következő városi értékek értéktárba történő felvételéről döntött:

  • Répás István sporttevékenysége;
  • Vörösmarty Mihály Gimnázium;
  • Nagy István finomacéláru, késkészítő családi vállalkozás tevékenysége;
  • LevenDuna túra útvonal;
  • Kovács Károly testnevelő edző munkássága;
  • Érdi dunai Magaspart.

 

Az Értéktár Bizottság elkészítette és jóváhagyásra benyújtotta a 2022. évre vonatkozó munka- és pénzügyi tervét. A jogszabályváltozásra való tekintettel jelenleg nem kötelező a működéshez szükséges pénzügyi feltételeket biztosítani, azonban a Bizottság helyi értékeket népszerűsítő és értékmegőrző munkája alapján javaslom továbbra is a támogatásukat. A 2022. évre vonatkozó pénzügyi tervben szereplő 600.000 forint + áfa költség a népszerűsítő tevékenység folytatásának költségét fedezi.

 

A fentiek alapján kérem a tisztelt Közgyűlést, hogy vitassa meg és fogadja el az Érdi Települési Értéktár Bizottság 2021. évi tevékenységéről szóló beszámolóját, valamint hagyja jóvá annak 2022. évre vonatkozó munka- és pénzügyi tervét!

 

Érd, 2021. december 10.

 

 

Dr. Csőzik László

polgármester

 

 

 

HATÁROZATI JAVASLAT I.

 

 

Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése az Érdi Települési Értéktár Bizottság 2021. évi tevékenységéről szóló beszámolóját elfogadja.

 

Határidő:         a határozat közlésére – azonnal

Felelős:            dr. Csőzik László polgármester

 

 

A szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.

 

 

HATÁROZATI JAVASLAT II.

 

 

Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése az Érdi Települési Értéktár Bizottság 2022. évre vonatkozó munka- és pénzügyi tervét jóváhagyja.

 

A Közgyűlés felkéri a polgármestert, hogy gondoskodjon a Települési Értéktárba került értékek népszerűsítő tevékenységének ellátásához szükséges 600.000 forint + áfa összegű fedezetnek az Önkormányzat 2022. évi költségvetésébe való betervezéséről.

 

 

Határidő:         a határozat közlésére – azonnal

Felelős:            dr. Csőzik László polgármester

 

 

A szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.

 

Érdi Települési Értéktár Bizottság

2022. évre vonatkozó munka- és pénzügyi terve

 

 

Az Érdi Települési Értéktár Bizottság működésének kereteit a magyar nemzeti értékek és hungarikumok értéktárba való felvételéről és az értéktár bizottságok munkájának szabályozásáról szóló 324/2020. (VII. 1.) számú kormányrendelet, valamint a Bizottság Szervezeti és Működési Szabályzata rögzíti.

 

A Bizottság 2022. évre vonatkozó tervei a következők:

 

Munkaterv

 

A Kormányrendelet és a Bizottság Szervezeti és Működési Szabályzata szerint ülést tart.

 

A Bizottság a kormányrendelet 10. § (4) bekezdés szerint a javaslatok benyújtását követő 90 napon belül dönt azok települési értéktárba kerüléséről.

 

A Bizottság a kormányrendelet 4.§ (1) bekezdés c) pontja szerint évente beszámol a tevékenységéről az Önkormányzat felé.

 

 

Pénzügyi terv

 

A Bizottság Szervezeti és Működési Szabályzata VII. fejezet 2. pontja szerint a Bizottság tagjai tiszteletdíjban nem részesülnek, de a feladatuk ellátásával összefüggő költségek megtérítésére jogosultak. A Bizottság feladatának tekinti a helyi értékek népszerűsítését, a minél szélesebb körben történő bemutatását. A sokszínű helyi Értéktárban a 2013-as létrehozása óta immár több mint 60 nemzeti érték található művészeti alkotásokon keresztül az épített és természeti értékeken át a kimagasló szakmai, és sportteljesítményekig. A feladat ellátásához szükséges 600 ezer forint keretösszeget

 

  • értékismertető kiadvány;
  • szabadtéri bemutató eszközök – „perongalériához”, utcai kiállítóhelyekhez plakátok molinók elkészíttetéséhez használnánk fel, amely népszerűsítő célt szolgálna.

 

A Bizottság kéri a tisztelt Közgyűlést, a 2022. évi költségvetésben biztosítsa a feladat ellátásához szükséges 600 ezer forint + áfa összeget.

 

 

Érd, 2021. november 25.

 

 

 

Hudák Mihály

elnök

 

ÉRDI TELEPÜLÉSI ÉRTÉKTÁR BIZOTTSÁG BESZÁMOLÓJA 2021

 

A beszámolóban jelölt időszakban egy ülést tartott a Bizottság 2021. november 25-Én

 

Az ülésen a jelenléti ív szerint jelen voltak:

Hudák Mihály elnök

Dr. Kubassek János bizottsági tag

Dr. Szerényi Gábor bizottsági tag

Stencinger Norbert bizottsági tag

Somkutiné Bitskey Katalin főépítészi munkatárs

Sebestyénné Majarowska Éva, a Csuka Zoltán városi könyvtár képviseletében

Brunczvik Attila, az Érdikum Klub képviselője

Brunczbik Ildikó, az Érdikum Klub képviselője

Tetlák Örs javaslattevő

Hamar József javaslattevő

Daróci Lajosné értékőr, javaslattevő

Oláhné Balog Tünde javaslattevő

Hamar József javaslattevő

Czabai Balázs értékőr

 

A Bizottság elnöke megállapította, hogy a Bizottság határozatképes.

 

Ezt követően a Bizottság tagjai elfogadták az előterjesztett napirendi pontokat, majd megkezdődött a javaslatok bemutatása, azok megtárgyalása és a szavazás.

 

A Bizottság az ülésen az alábbi napirendi pontokat tárgyalta, és a következő döntéseket hozta:

 

A napirend tárgyalása során az alábbi észrevételek, vélemények hangzottak el a jegyzőkönyv szerint:

 

1. Javaslat Répás István sporttevékenysége

A javaslatot benyújtó (személy/intézmény/szervezet/vállalkozás) neve: Daróci Lajosné

 

A javaslattevő röviden ismertette a benyújtott dokumentációt.

 

Czabai Balázs megemlítette, hogy szeretnék magát az ember személyét megismerni.

 

Hudák Mihály elmondta, hogy az Értéktárba történő javaslatokkal kapcsolatban elsősorban a szakmai tevékenységről és a munkásságról lehet döntést hozni, többször volt már beszélgetés élő ember jelölésével kapcsolatban. Mivel a Pest Megyei Értéktárba nem lehet élő embert, illetve élő személy munkásságát, eredményeit jelölni, ezért tudomásul veszik, hogy az ilyen jelölések csupán az Érdi Értéktárba történhetnek.

 

Kubassek János kiegészítésként említett, hogy mivel nem zárult le az életmű, így lehet olyan cselekmény, amely kizáró ok lehet egy ilyen típusú jelölésnél.

 

Szerényi Gábor tartózkodik a kérdésben.

 

A javaslatot a Bizottság az 324/2020. (VII. 1.) számú kormányrendeletben foglalt feltételeknek való megfelelés ellenőrzése után, 4 igen szavazattal elfogadta.

 

2. Javaslat a Vörösmarty Mihály Gimnázium felvétele a Települési Értéktárba

A javaslatot benyújtó (személy/intézmény/szervezet/vállalkozás) neve: Brunczvik Attila

 

A javaslattevő röviden ismertette a benyújtott dokumentációt, bemutatta az igazgatónő által elkészített ppt prezentációt. A Gimnázium idén ünnepeli 60. évfordulóját, nagyon komoly eredményeket tud felmutatni. Az iskola elkötelezett munkatársai és vezetése biztosítja a folyamatos eredményeket. Számos elismert ember, orvos, kutató, művész, stb. került ki az iskola soraiból. Akik itt tanultak komoly, sok esetben nemzetközi eredményeket is elértek.

 

A Bizottság minden tagjának van jó emléke az iskolával kapcsolatban, családi és ismeretségi körökben is számtalan jó példát soroltak fel a gimnázium eredményességével kapcsolatban.

 

A javaslatot a Bizottság az 324/2020. (VII. 1.) számú kormányrendeletben foglalt feltételeknek való megfelelés ellenőrzése után, 4 igen szavazattal elfogadta.

 

3. Javaslat Nagy István finomacéláru, késkészítő családi vállalkozás tevékenységének felvétele a Települési Értéktárba

A javaslatot benyújtó (személy/intézmény/szervezet/vállalkozás) neve: Hamar József.

 

A javaslattevő ismertette a vállalkozás tevékenységét.

 

Kubassek János kiegészítésként elmondta, hogy nemzetközi útjai során több ízben is találkozott a vállalkozás termékeivel. Pl. az ulmi egyetemen az orvosi eszközökkel, amelyet az oktatási intézmény használt és a magas minőségi követelményeknek megfelelőnek ítélt.

 

Ugyanígy pl. Frankfurtban egy vadászboltban találkozott a Nagy István által készített vadászkésekkel. Bemutatott több kiadványt, amely szintén a vállalkozás termékeit és eredményeit ismertette.

 

A javaslatot a Bizottság az 324/2020. (VII. 1.) számú kormányrendeletben foglalt feltételeknek való megfelelés ellenőrzése után, 4 igen szavazattal elfogadta.

 

4. Javaslat LevenDuna túra útvonal felvétele a Települési értéktárba  

A javaslatot benyújtó (személy/intézmény/szervezet/vállalkozás) neve: Tetlák Örs és Dr. Palkó Zsolt

Tetlák Örs javaslattevő ismertette a LevenDuna túraútvonallal kapcsolatos dokumentációt. Kiemelte a közösségi zöldterületek megőrzésének fontosságát. A LevenDuna Érd első hivatalos túraútvonala.

 

A meglévő kerékpáros útvonalakhoz és a kulturális útvonalak hálózatába, rendszerekbe illeszkedés fontos szempont, elsősorban a szomszédos települések és jelzett túraútvonalak tekintetében.

 

Brunczvik Ildikó elmondása szerint az Értéktárba felkerülő elemekkel kapcsolatban fontos, hogy megfelelő referenciák rendelkezésre álljanak, hiszen az idő mutatja meg az értékek valódiságát és értékállóságát.

 

A javaslatot a Bizottság az 324/2020. (VII. 1.) számú kormányrendeletben foglalt feltételeknek való megfelelés ellenőrzése után 4 igen szavazattal, de azzal a kitétellel fogadta el, hogy a javaslati dokumentáció kiegészítésre kerül a Magyar Turista Szövetség írásos ajánlásával.

 

5. Javaslat Kovács Károly testnevelő –edző munkásságának felvétele a Települési Értéktárba

A javaslatot benyújtó (személy/intézmény/szervezet/vállalkozás) neve: Oláhné Balogh Tünde.

 

A javaslattevő ismertette, hogy Kovács Károly testnevelő-edző munkássága az 1970-es években kezdődött Érden. Több helyi iskolában letette névjegyét, mint testnevelő tanár. Megalapította az első érdi kézilabda csapatot, számos sportversenyt szervezett. Személyiségével magával ragadta diákjait, munkatársai tisztelték, a mai napig jó kapcsolatot ápol velük. A bizottság tagjai egyöntetűen megerősítették, hogy Kovács Károly munkássága és eredményei közismertek a városban és csak elismerés illeti őt.

 

A javaslatot a Bizottság az 324/2020. (VII. 1.) számú kormányrendeletben foglalt feltételeknek való megfelelés ellenőrzése után, 4 igen szavazattal elfogadta.

 

6. Javaslat a Magaspart  felvételére a Települési Értéktárba

A javaslatot benyújtó (személy/intézmény/szervezet/vállalkozás) neve: Hamar József

 

A javaslattevő tájépítész mérnök, tájvédelmi szakértő elmondta, hogy az érdi Magaspart nem csak a várost érintő Duna-partnak, hanem a folyam magyarországi szakaszának is egyik legkülönlegesebb és leglátványosabb, és nem utolsósorban, nagyrészt természetközeli állapotában megmaradt tájeleme.

 

A Magaspart tájképi értéke többrétű. Egyrészt sajátos, vonzó tájrészlet rálátás szempontjából pl. a Dunáról, vagy a folyó túlpartjáról, másrészt kilátópont is, a felső peremén több helyről is különlegesen szép panoráma nyílik a magára a folyóra, több irányban is, illetve a tágabb táji környezetre szintúgy. Az országos védettség alá helyezése folyamatban van.

 

A javaslatot a Bizottság az 324/2020. (VII. 1.) számú kormányrendeletben foglalt feltételeknek való megfelelés ellenőrzése után, 4 igen szavazattal elfogadta.

 

 

Érd, 2021. november 26.

 

 

 

Hudák Mihály

elnök