Tisztelt Közgyűlés!
Érd Megyei Jogú Város hosszútávra szóló Településfejlesztési Koncepciója, és a középtávra szóló Integrált Településfejlesztési Stratégiája a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) számú kormányrendelet szerinti előírások, és tartalmi követelmények szerint készül, mely fejlesztési eszközöket a 2021–2027 közötti uniós költségvetési ciklusra felkészülve készítjük.
A Településfejlesztési Koncepció a város hosszú távú (15–20 évre készülő) településfejlesztési eszköze, amely város hosszú távú jövőképét és az annak elérését támogató célrendszerből áll. Az Integrált Településfejlesztési Stratégia a város rövid-középtávú (7–10 évre készülő) településfejlesztési eszköze, amely a rendelkezésre álló bevonható források ismeretében a koncepció célrendszere alapján projektszintű fejlesztési területeket határoz meg, valamint a fejlesztések megvalósításának és nyomon követésének eszközeit is bemutatja.
A településfejlesztési dokumentumok alapja a kormányrendelet 5. § (2) és 6. § (2) bekezdése szerint az ún. megalapozó vizsgálat, melynek részletes tartalmi követelményeit a jogszabály 1. melléklete állapítja meg.
A Közgyűlés 148/2020. (X. 1.) számú határozatával döntött a 2021–2030-as programozási időszakra szóló, a hatályos fejlesztési dokumentumok felülvizsgálatáról, településfejlesztési koncepció és integrált településfejlesztési stratégia, valamint az ehhez szükséges megalapozó vizsgálat kormányrendelet szerinti készítéséről.
A dokumentumok készítésének kiindulási pontja a korábbi, 2014-ben készült Megalapozó Vizsgálat, Településfejlesztési Koncepció, és az Integrált Településfejlesztési Stratégia felülvizsgálata; az azokban nevesített stratégiai irányok elemzése, szükség szerint módosítása, illetve új fejlesztési prioritások meghatározása.
Az új megalapozó vizsgálat készítését a kormányrendelet 3/A § (3) bekezdésében meghatározottakon túl több tényező is indokolttá tette:
- 2021. július 1-én hatályba lépett az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény, vagyis az Étv. átfogó módosítása;
- Az Országgyűlés elfogadta Magyarország és egyes kiemelt térségeinek területrendezési tervéről szóló 2018. évi CXXXIX. törvényt, amely hatályba léptette az új Országos Területrendezési Tervet (OTrT) és a Budapesti Agglomeráció Területrendezési Tervét (BATrT);
- Eseti módosítások történtek a város településrendezési eszközeiben, valamint hatályba léptek a város településkép-védelmi eszközei (településképi rendelet és településképi arculati kézikönyv);
- Pest Megye Önkormányzata elkészítette a 2013-2030 közötti időtávra szóló Pest megyei területfejlesztési koncepció felülvizsgált változatát, amely a társadalmi egyeztetést követően elfogadásra került, és elkészült a Pest Megyei Területfejlesztési Program is (2021–2027);
- Pest megye – Budapest nélkül – a 2021–2027-es programozási időszak konvergencia régiójává vált, amelynek egyik legjelentősebb központi városa Érd Megyei Jogú Város;
- Az elmúlt években változott a város társadalmi gazdasági környezete, gyorsultak a szuburbanizációs folyamatok, melyek célterülete elsősorban Pest megye, az agglomeráció és így Érd is;
- A klímaváltozás erősödő hatásai, hőségnapok számának növekedése, hirtelen lezúduló esők, hatására felértékelődtek a lakókörnyezet minőségére, a klímaváltozásra való reagálásra, a digitális szolgáltatások bevezetésére, a települési ellátórendszer fejlesztésére irányuló igények;
- A pandémia hatására a munkakörök és munkavégzés módjában jelentős változások álltak be és maradhatnak tartósak;
- A digitális és zöld átállás, a korszerű gazdasági funkciók megtelepedésének ösztönzése érdekében a kiszolgáló infrastruktúra fejlesztése szükséges;
- Az új programozási időszak új településfejlesztési pályázati forrásokhoz való hozzáférés lehetőségét is jelenti, emiatt szükségessé vált a településfejlesztési eszközök aktualizálása.
A településfejlesztési dokumentumok készítésére közbeszerzési eljárással kiválasztott, megfelelő jogosultsággal rendelkező tervezők a munka első ütemeként elkészítették az előterjesztéshez csatolt Megalapozó Vizsgálatot, amely elsősorban a jelen állapotokat áttekintő helyzetfeltáró, helyzetelemző, és helyzetértékelő munkarészekből áll. Tervezési területe a város közigazgatási területére terjed ki, de a szükséges szomszédsági, megyei, Budapesti és országos térségi kitekintéssel.
A megalapozó vizsgálat helyzetfeltáró munkarészében kidolgozásra került szakági fejezetek (társadalom, gazdaság, táji és természeti környezet, épített környezet, közlekedés, közművek, katasztrófavédelem) adataiból készült helyzetelemző és helyzetértékelő munkarészek jelentik a kiinduló tervezési alapot a településfejlesztési koncepció célrendszerének meghatározásához.
A megalapozó vizsgálat 2021. július 20-án bemutatásra került a koncepció és a stratégia tervezését segítő Stratégiai Munkacsoportnak. A Munkacsoport által tett észrevételek, javítások átvezetésre kerültek a megalapozó vizsgálatban, amely a közgyűlési döntést követően alkalmassá válik a koncepció és a stratégia célrendszerének kidolgozásához.
A város stratégiai dokumentumaiban meghatározott fejlesztési célok és projekteket Érd nagyrészt pályázati források bevonásával tudja megvalósítani. A 2021–2027-es időszakban az egyik kiemelt pályázati lehetőség, az Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosított, Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz.
A Regionális Fejlesztési Programok Irányító Hatósága által meghirdetésre kerülő, a TOP Plusz éves fejlesztési keretének megállapításáról szóló kormányhatározat alapját képező, Pest Megyei Integrált Területfejlesztési Program (PMTP) szerint Érd számára a pályázaton való részvétel, a forrás felhasználás feltétele a Fenntartható Városfejlesztési Stratégia (FVS) és TVP dokumentumok elkészítése.
Az előterjesztés tárgyát képező Megalapozó Vizsgálat a város településterveinek kiinduló dokumentuma, így a 2021–2030-as programozási időszakra szóló a hatályos fejlesztési dokumentumok felülvizsgálati dokumentumainak, a Fenntartható Városfejlesztési Stratégiának és Helyi Építési Szabályzat teljes felülvizsgálatának is
A fenti dokumentumok jóváhagyásának eljárási rendje tekintetében a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII. 15.) számú kormányrendelet 78. § (1) bekezdés a) pontja úgy rendelkezik, hogy a településfejlesztési koncepció és az integrált településfejlesztési stratégia legkésőbb 2021. december 31-ig megkezdett készítése és módosítása során a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) kormányrendelet VI. fejezetének eljárási rendelkezéseit kell alkalmazni.
Kérem, hogy a tisztelt közgyűlést fogadja el a határozati javaslatot!
Érd, 2021. december 10.
|
Dr. Csőzik László polgármester |
HATÁROZATI JAVASLAT
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről 314/2012. (XI. 8.) szóló kormányrendelet tartalmi követelményei szerint elkészített – a határozat melléklete szerinti – Megalapozó Vizsgálatról megállapítja, hogy az megfelel a további fejlesztési dokumentumok alapjának.
A Közgyűlés ennek megfelelően a 214/2014. (IX. 18.) számú határozatával elfogadott Településfejlesztési Koncepciót, és a 215/2014. (IX. 18.) számú határozatával elfogadott Integrált Településfejlesztési Stratégiát a fenti dokumentumok figyelembe vételével vizsgálja felül, illetve módosítja, valamint megállapítja, hogy a Megalapozó Vizsgálat felhasználható a települési tervek elkészítéséhez.
Határidő: határozat továbbítására – azonnal
Felelős: dr. Csőzik László polgármester
Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.