A fejlesztési szándékkal érintett, 1,26 hektár összterületű ingatlanok településünk városközponti területének peremén helyezkednek el, a Tisztviselő-telep városrészen, közvetlen szomszédságban az Érd Vasútállomással, városkapu pozícióban. A telkek Érd belterületén fekszenek, kivett művelési ágba tartoznak, részét képezik a 40A számú országos törzshálózati vasúti vonal városi rozsdaövezeti zónájának.

 

A telkek együttese korábban TÜZÉP telepként volt hasznosítva, a területen anyagtárolás történt. Az ingatlan-nyilvántartási alaptérképen jelölt épületek elbontásra kerültek, csak alapjaik (illetve az északi épület oldalfalai) maradtak fenn. A telken a korábbi beton burkolatú úthálózat megtartásra került.

 

A beruházó Érd város területén kívánja tevékenységét bővíteni első ütemben egy új, diagnosztikumat és gyógyszerkészítményeket kutató-fejlesztő, előállító és kereskedelmi központ, valamint a későbbiekben további kiszolgáló funkciók létesítésével. A fejlesztés eredményeként 50 fő gyártási, kutatási és kereskedelmi tevékenységű munkahely jön létre.

 

A terület megközelítése ideálisnak mondható, közúti és közösségi közlekedési adottságai kiválóak, a munkavállalók számára a környezetbarát közlekedési módok biztosíthatók. A telek nyugati oldalán futó Tolmács utca jó elérést biztosít az M6-os autópálya és ezen keresztül az ország gyorsforgalmi úthálózata irányába, ugyanakkor a tervezett beruházás nem idéz elő nehézgépjármű forgalmat.

 

A beruházó által a tanulmánytervben bemutatott beépítési változatok, illeszkedve a HÉSZ és OTÉK előírásokhoz, a telken 40 darab parkolóhely kialakítását tervezik, melynek 50%-a épületen belül kerül kialakításra. A telek beépítettsége a beépítési javaslatok alapján 35,3–39,7%, a telken belüli zöldfelület 33,3–46,5%, a logisztikai rendeltetésű épület tetején zöldtető kialakításával.

 

Az ingatlanok a hatályos településrendezési eszközök (53/2016. (III. 24.) számú határozattal elfogadott Településszerkezeti Terv, Helyi Építési Szabályzatról szóló 9/2016. (III. 31.) számú önkormányzati rendelet Szabályozási Terv melléklete) szerint Vegyes, Településközpont terület, Vt jellel szabályozott terület-használati egységbe sorolt, Vt-7, jelű építési övezetbe tartozó, felhagyott barnamezős, jelenleg beépítetlen területek. A helyi építési szabályzat (HÉSZ) 32. § (4) bekezdés szerint a legnagyobb beépítettség maximum 50%, a kialakítandó legkisebb zöldfelület aránya 30%.

 

Ahhoz, hogy a beruházó a tervezett beruházást megvalósíthassa a telek területhasználati besorolását nem szükséges módosítani, ugyanakkor a Helyi Építési Szabályzat (HÉSZ) pontosítása indokolt és szükséges. A HÉSZ-ben a településközpont besorolású területre vonatkozóan a következő kiegészítések szükségesek:

 

A „32. § (2) a településközponti terület övezetében elhelyezhető épület-, a lakó rendeltetésen kívül vonatkozásában

h) nem zavaró hatású, kutatás-fejlesztési, egészségügyi termékgyártási rendeltetés.”

 

A HÉSZ 5. mellékletében az 18754/2 helyrajzi számú, a Vt7 építési övezetben elhelyezkedő ingatlan mint Városközpont szerepel, ahol a 32. § (2) b) pontja szerint ipari szolgáltató rendeltetésű épület nem helyezhető el. Ezért a HÉSZ 2. § értelmező rendelkezések listáját „Ipari szolgáltató rendeltetés” fogalommal kiegészíteni.

 

Ahol az ipari szolgáltató rendeltetés: „a településközpont területen a települési szintnél jelentősebb szolgáltatást nyújtó, nagy területigényű (1 hektár feletti), 5000 négyzetméter bruttó szintterületnél nagyobb beépítésű, a környezetében jellemző ügyfél- és anyagforgalmat jelentősen meghaladó forgalmú ipari-szolgáltató-feldolgozó tevékenységi célú rendeltetés.”

 

A tervezett beruházás bemutatására a fejlesztő telepítési tanulmánytervet készíttetett, melyet az előterjesztéshez csatoltunk. A tanulmányterv tartalmazza a jelenlegi állapot bemutatását, a fejlesztés összefüggéseit, a várható infrastrukturális igényeket, azok kialakítási lehetőségeit, taglalja a várható környezeti hatásokat is. A tanulmányterv 4. melléklete bemutatja az első ütemű program az 18754/2 helyrajzi számú telek tervezett beépítés módját, az üzemcsarnok ingatlanon való elhelyezését, burkolt felületek, parkolók, szükséges növénytelepítés, fásítás kialakítását, valamint a Tolmács és a Mérnök utca felőli csatlakozást.

 

A fenti településrendezési cél megvalósítása érdekében szükséges feladatokat, és azok elvégzését a cél megvalósítója és az önkormányzat az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 30/A.§ szerinti településrendezési szerződés keretében rendezi, melynek megkötése előtt a települési önkormányzat képviselő-testülete dönt a cél megvalósítója által készített telepítési tanulmánytervről annak hiánytalan benyújtásától számított 30 napon belül. A törvény szerint a szerződés tárgya lehet különösen a telepítési tanulmányterv alapján a településrendezési eszközök kidolgozásának finanszírozása. A szerződés mellékletét a tulajdonos fejlesztési szándékait bemutató telepítési tanulmányterv képezi, melynek elfogadásáról a Közgyűlésnek még a szerződés aláírása előtt döntenie kell.

 

A településrendezési szerződésben tehát legalább az alábbi vállalások rögzítése szükséges:

  • az érintett területre vonatkozóan a Helyi Építési Szabályzatról szóló 9/2016. (III. 31.) számú rendelet, helyi építési szabályzata (HÉSZ) módosításának költségviselése;
  • a településrendezési szerződésben az önkormányzat nevében eljáró polgármester vállalja, hogy az érintett tervezési területre vonatkozó településrendezési eszközök módosítására irányuló eljárást a vonatkozó jogszabályok szerint lefolytatja, az elkészült tervezetet a Közgyűlés elé terjeszti.

 

A telepítési tanulmánytervet az indokolás mellékleteként csatoltam.

 

 

Érd, 2021. május 11.

 

 

 

Dr. Csőzik László

polgármester

 

 

 

HATÁROZATI JAVASLAT

 

 

Érd Megyei Jogú Város polgármestere a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a veszélyhelyzet kihirdetéséről és a veszélyhelyzeti intézkedések hatálybalépéséről szóló 27/2021. (I.29.) számú kormányrendeletre tekintettel – Érd Megyei Jogú Város Közgyűlésének feladat- és hatáskörében eljárva – az alábbi döntést hozza:

 

Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése megállapítja, hogy az Érd, 18754/2–3, 18755, 18756helyrajzi számú ingatlanok kutató-fejlesztő, előállító és kereskedelmi központ célú fejlesztésére vonatkozó, a határozat 1. számú mellékletét képező telepítési tanulmánytervben bemutatott fejlesztési szándék az Önkormányzat településfejlesztési koncepciójával összhangban van, és támogatja annak telepítési tanulmányterv szerinti megvalósulását.

 

A Közgyűlés megállapítja, hogy az ingatlanokra vonatkozó fejlesztési cél megvalósításának előfeltételeként és következményeként az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 30/A. § szerinti településrendezési szerződésben a cél megvalósítója által vállalt kötelezettségként legalább az alábbiak rögzítése szükséges:

 

  • az érintett területre vonatkozóan a Helyi Építési Szabályzatról szóló 9/2016. (III.31.) számú rendelet, helyi építési szabályzata (HÉSZ) módosításának költségviselése;
  • a településrendezési szerződésben az önkormányzat nevében eljáró polgármester vállalja, hogy az érintett tervezési területre vonatkozó településrendezési eszközök módosítására irányuló eljárást a vonatkozó jogszabályok szerint lefolytatja, az elkészült tervezetet a Közgyűlés elé terjeszti.

 

A határozat 2. számú mellékletét képezi a 2.) pontban rögzített szempontok szerint kidolgozott településrendezési szerződés-tervezet.

 

 

Határidő:         a döntés továbbítására – azonnal

Felelős:            dr. Csőzik László polgármester