Tisztelt Közgyűlés!
A víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény (a továbbiakban: Vktsz.) 15. § (2) bekezdése alapján az adott víziközmű-szolgáltatási ágazati tevékenység végzéséhez szükséges víziközmű-üzemeltetési jogviszony az ellátásért felelős és a víziközmű-szolgáltató között létrejött, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által a működési engedélyben jóváhagyott vagyonkezelési szerződésen, koncessziós szerződésen vagy bérleti-üzemeltetési szerződésen alapul.
A közműves ivóvíz szolgáltatást bérleti-üzemeltetési szerződés alapján jelenleg az Érd és Térsége Víziközmű Kft. végzi, mely hét település Érd, Törökbálint, Tárnok, Diósd, Sóskút, Herceghalom, Pusztazámor, önkormányzatai többségi tulajdonában van.
Remeteszőlős önkormányzata ugyan nem tulajdonosa a Társaságnak, de az ellátási területhez tartozik, így a vagyonértékelést e település vonatkozásában is el kell végezni.
A közműves szennyvízelvezetést koncessziós szerződés alapján az Érd és Térsége Csatornaszolgáltató Kft. végzi, mely három település, Érd, Tárnok és Diósd önkormányzatai többségi tulajdonában van.
A Vktsz. 78. § (1) bekezdése értelmében a 2012. július 15-én meglévő üzemeltetési szerződés tekintetében a vagyonértékelést 2019. december 31-ig kell elvégezni.
A víziközművek vagyonértékelésének szabályairól és a víziközmű-szolgáltatók által közérdekből közzéteendő adatokról szóló 24/2013. (V. 29.) NFM rendelet 2. § (3) bekezdése szerint, „ha több víziközmű-tulajdonosnak azonos működési területen vagyonértékelési kötelezettsége van, a vagyonértékelést azonos időpontban és feltételek mellett, együttműködve kell elvégeztetni”. A rendelet értelmében tehát a vagyonértékelést a két cég tulajdonostársainak lényegében együttműködve kell végrehajtaniuk. E feltételeknek akkor tudunk legjobban megfelelni, ha a tulajdonostársak maguk közül jelölnek ki valakit, aki helyettük és nevükben a vagyonértékelést végző személyét kiválasztja. Gazdaságossági szempontból célszerű lenne, ha mind a közműves ivóvízellátás, mind a közműves szennyvízelvezetés vonatkozásában egy közös ajánlatot kérnének a tulajdonostársak részajánlattételi lehetőség biztosítása mellett - külön az ivóvízhálózat és külön a csatornahálózat értékelésére vonatkozóan -, hiszen így a költségeket tovább csökkenthetnénk.
Az egész működési területen lévő víziközmű vagyon értékelésére irányuló megbízási szerződést azonban a tulajdonostársak együttesen, egy vagy részajánlat esetén (csak közműves ívóvíz víziközműre vagy csak közműves szennyvíz víziközműre irányuló részajánlat) két, többoldalú szerződés keretében kötik meg a kiválasztott személlyel.
Javaslom, hogy közbeszerzési eljárás lefolytatására a települések Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatát, mint a legnagyobb tulajdoni hányaddal rendelkező települést hatalmazzák meg. Mindezen okok miatt együttműködési megállapodást szükséges kötniük a településeknek a közbeszerzési eljárás lebonyolításáról, az eljárásra történő meghatalmazásról, valamint a költségek viseléséről.
Tekintettel arra, hogy a vagyonértékelés előzetesen becsült költsége nem éri el az uniós közbeszerzési értékhatárt, így nemzeti eljárásrendben, nyílt közbeszerzési eljárás lefolytatása szükséges az értékelő személyének kiválasztásához. Meghatalmazott ajánlatkérő feladatát képezi a becsült érték alátámasztását szolgáló indikatív árajánlatok bekérése is a közbeszerzési eljárás lefolytatását megelőzően.
A közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény 29. § (2) bekezdése lehetőséget ad a fentiek szerinti konstrukcióra, amikor kimondja, hogy „több ajánlatkérő közösen is megvalósíthat egy közbeszerzést olyan módon, hogy egy maguk közül kiválasztott ajánlatkérőt meghatalmaznak a közbeszerzési eljárás lefolytatásával”.
A víziközmű vagyon értékelésének költségeit az ellátásért felelős önkormányzat a Vktsz.18. § (1) bekezdése értelmében az elkülönített alapból felhalmozott eszközhasználati díjból finanszírozhatja, hiszen a jogszabály kimondja, hogy:
„Jogszabályban vagy üzemeltetési szerződésben meghatározott használati díj esetén az ellátásért felelős vagy az ellátásért felelősök képviselője - megállapodás esetén a víziközmű-szolgáltató - a víziközmű-szolgáltatási díjban képződött használati díjat elkülönített számlán kezeli, amelyet kizárólag a jóváhagyott gördülő fejlesztési tervben meghatározott víziközmű-fejlesztési feladatok finanszírozására - ideértve a víziközmű-vagyonhoz és annak fejlesztéséhez szorosan kapcsolódó előkészítési, nyilvántartási, eljárási díjakat és költségeket, valamint a fejlesztési célra igénybe vett hitellel összefüggő adósságszolgálat teljesítését is - továbbá az e törvényben meghatározott feladatokra használhat fel.”
A felmerülő kiadások egymás közötti finanszírozása szempontjából célszerűnek tűnik, hogy a tulajdonostársak a víziközmű vagyon értékelést végző személyére kiírt közbeszerzési eljárás költségeit a víziközmű-szolgáltató társaságban meglévő tulajdoni hányaduk arányában, míg a vagyonértékelés díját a tulajdonukban lévő víziközmű vagyon hosszának arányában viseljék a határozat 1. számú melléklete szerint.
Kérem a Tisztelt Közgyűlést, hogy a határozati javaslatot fogadja el!
Érd, 2019. május 6.
T. Mészáros András
HATÁROZATI JAVASLAT
- Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény 78. § (1) bekezdése szerinti víziközmű vagyon vagyonértékelését, mind a közműves ivóvízellátás, mind a közműves szennyvízelvezetés vonatkozásában az azonos működési területen lévő többi tulajdonostárssal - Törökbálint, Tárnok, Diósd, Sóskút, Herceghalom, Pusztazámor, Remeteszőlős önkormányzataival – együttműködve, megállapodás keretében végzi el oly módon, hogy a tulajdonostársak meghatalmazása alapján, azok nevében a teljes működési területre egy közbeszerzési eljárás keretében választja ki a vagyonértékelést végző személyét. A vagyon értékelésére irányuló megbízási szerződést a tulajdonostársak együttesen, egy vagy - részajánlat esetén (csak közműves ivóvíz víziközműre vagy csak közműves szennyvíz víziközműre irányuló részajánlat) – két, többoldalú szerződés keretében kötik meg a kiválasztott személlyel.
- A tulajdonostársak a víziközmű vagyon értékelését végző személyére kiírt közbeszerzési eljárás költségeit a víziközmű-szolgáltató társaságban meglévő tulajdoni hányaduk, míg a vagyonértékelés díját – a határozat 1. számú melléklete szerinti - a tulajdonukban lévő víziközmű vagyon hosszának arányában viselik.
- A vagyonértékelés díja az elkülönített Vízügyi Építési Alapból valamint a Csatorna Alapból kerül finanszírozásra.
- A Közgyűlés felkéri a polgármestert, hogy a határozat 1. és 2. pontjaiban foglalt tartalommal a tulajdonostársak közötti együttműködési megállapodást aláírja.
Határidő: az együttműködési megállapodás aláírására 15nap
Felelős: T. Mészáros András polgármester
A szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges