Tisztelt Közgyűlés!
A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 58. §-a alapján a települési önkormányzat rendelettel környezetvédelmi alapot hozhat létre környezetvédelmi feladatai megoldásának elősegítése érdekében.
A fenti felhatalmazás alapján került megalkotásra a környezetvédelmi alap létrehozásáról szóló 40/1996. (XII.19.) önkormányzati rendelet (továbbiakban: Rendelet).
A Rendelet 3. § (2) bekezdése szerint a környezetvédelmi alap bevételei az alábbi területeken használhatóak fel:
a.) a zaj- és rezgésvédelemre,
b.) a levegőtisztaság védelmére,
c.) a környezeti terhek káros hatásainak csökkentésére,
d.) a környezetvédelmi mérésekre,
e.) a védett természeti értékek megőrzésére, eredeti állapotának helyreállítására,
f.) zöld területek védelmére, növelésére és fejlesztésére,
g.) a környezet védelmét szolgáló tanulmányok, tervek készítésére,
h.) környezetvédelmi oktatási és propaganda céljait szolgáló szabadidős tevékenységek, társadalmi munkák támogatására,
i.) az egészségre káros, közterületen meglévő gyomok irtására,
j.) a csapadékvizek elvezetésének hiányosságaiból fakadóan létrejött vízállások környezet-egészségügyi problémáinak (csípőszúnyog lárva tenyészőhelyek, csapadékvíz kommunális jellegű szennyeződése) megszüntetésére, a felszíni vízelvezetés ilyen célú rendezésének támogatására, a felszíni vízelvezető árkok és az átereszek építésére, felújítására, karbantartására,
k.) környezetvédelmi célú rendezvények, szakmai programok részvételi díjára.
A környezetvédelmi alapban rendelkezésre álló összeg a Polgármesteri Hivatal Közgazdasági Irodájának adatai alapján 2018. december 31-én 20.884.645,- Ft volt.
Városunk az elmúlt időszakban jelentős fejlődésen ment keresztül, melynek egyik jeleként a települési úthálózat egy része is megújult. Ugyanakkor visszatérő probléma az illegális hulladék lerakása, amely eddig koncentráltan a periférikus területeken jelent meg, de mára már a belterületeken, az új burkolattal ellátott utak mentén is felbukkant. A tapasztalatok szerint az adott helyen illegálisan elhelyezett hulladékhalmok napokon belül felduzzadnak, sőt újabbak alakulnak ki, melyet a megszaporodott lakossági bejelentések is jeleznek. A környezettudatos viselkedés elsajátítása érdekében elengedhetetlen, hogy a jelenség kezelése folyamatos legyen, és mindent tegyünk meg annak érdekében, hogy a lakosságot a környezetkímélő és jogkövető magatartásra ösztönözzük.
A fentiekre tekintettel javaslom, hogy a környezetvédelmi alapot 2019. évben a tavalyi évhez hasonlóan a település közigazgatási területén történő illegális hulladéklerakás megakadályozására, és az illegálisan lerakott hulladék elszállítására fordítsuk. Az illegális hulladék begyűjtésével és elszállításával az Érdi Közterület-fenntartó Intézményt javaslom megbízni.
Kérem a T. Közgyűlést, hogy az előterjesztést tárgyalja meg és döntsön a határozati javaslat elfogadásáról!
Érd, 2019. február 8.
T. Mészáros András
HATÁROZATI JAVASLAT
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a környezetvédelmi alap létrehozásáról szóló 40/1996. (XII.19.) önkormányzati rendelet 3.§ (2) bekezdés c) és f) pontjaiban meghatározott célok elérése érdekében a Környezetvédelmi Alap 2019. évi felhasználásáról az alábbiak szerint rendelkezik:
A környezetvédelmi alapban 2018. december 31-én rendelkezésre álló 20.884.645,- Ft-ot a Közgyűlés a település közigazgatási területén történő illegális hulladéklerakás megakadályozására és az illegálisan lerakott hulladék elszállítására fordítja, mely feladattal az Érdi Közterület- fenntartó Intézményt bízza meg.
A forrás a 2018. évi pénzmaradvány terhére biztosítható, amelynek felhasználására a 2018. évi zárszámadási rendelet elfogadása után nyílik lehetőség.
Határidő: 2019. május 31.
Felelős: T. Mészáros András polgármester
A szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.