Tisztelt Közgyűlés!

 

A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 32. § (2) bekezdésének k) pontja szerint a települési képviselő a törvényben foglaltaknak megfelelően köteles kapcsolatot tartani a választópolgárokkal, akiknek évente legalább egy alkalommal tájékoztatást nyújt képviselői tevékenységéről.

 

A fenti rendelkezés végrehajtása érdekében az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 46. § (2) bekezdése előírja, hogy a képviselői munkáról szóló tájékoztatót a képviselőnek írásban be kell nyújtani a Közgyűlésnek. Ennek az alábbiak szerint teszek eleget.

 

2019. október 13-án a 2. sz. egyéni választókerületben választottak meg önkormányzati képviselőnek. A Közgyűlés megalakulását követően a Pénzügyi Bizottság, valamint a Köznevelési, Művelődési és Ifjúsági Bizottság tagjának választottak meg. A Fidesz-KDNP-Összefogás közgyűlési képviselőcsoportját frakcióvezetőként vezetem és képviselem. Önkormányzati képviselői tevékenységem során kiemelt figyelmet fordítottam a 2. sz. választókerületre, ahol megválasztottak. Idén is sok megkeresést kaptam a város más részeiből is, hisz sokan nem kaptak segítséget az ott megválasztott képviselőktől.

 

Igyekeztem kéthetente bejárni a választókerületemet és a tapasztalt problémákat jelezni a Polgármesteri Hivatal, az ÉKFI, illetve a közműszolgáltatók irányába. Telefonon vagy e-mailen történt lakossági megkeresés esetén külön is foglalkoztam egyéni kérésekkel.

 

A választókerület számtalan egyedi ügyei, beruházásai közül kiemelném:

  • Az Érdi Batthyány Sportiskolai Általános Iskola alsós tagozata az új épületben folytatta az oktatási tevékenységet. A gimnáziumi rész sajnos nem készült el az eredetileg tervezett 2021. februári határidőre, így várhatóan a gimnázium csak 2023-2024-es tanévben tud elindulni. Hiába hívtam fel a figyelmet 2020. január óta többször, hogy ki kellene írni a közbeszerzést a bútorokra, eszközökre, ezt a városvezetés csak másfél évvel később, idén nyáron tette meg. Így 2021. december közepéig még csak szerződéskötés sem történt, nem tudni, mikor lesznek új bútorok.
  • Az iskolaépítéshez kapcsolódóan a parkolással idén is többször volt gond az építők és a Fácán közi lakótelep autó forgalma okán, ezt igyekeztem mediálni.
  • Már rég el kellett volna kezdeni a Fácán köz, a Pintyőke utca és a Papagáj utca forgalmi rend átalakítással és átépítéssel a közlekedés rendezését a környéken. A beruházás költségvetésében az iskola környéki utcák rendbetételére előirányzott összegekről ellentmondásos kommunikációt folytatott a polgármester. Először azt mondta, hogy már nincs meg a pénz, ami erre volt szánva, aztán mégis megtalálták. Év végére a korábbi terveket továbbterveztetve úgy tűnik, jövőre mégis lesz egy minimális beruházás.
  • A Kós Károly Szakgimnázium építése és az új polgármesterünk által létrehozott, hozzá kapcsolódó Intéző utcai föld depó ügyében legalább annyi történt, hogy egy éves késéssel felszámolták az Intéző utcában a depót. A polgármestertől kapott tájékoztatás szerint az iskolai beruházás 2022 nyarán fog befejeződni.
  • A környék közlekedésével kapcsolatban annyi előrelépés történt, hogy az Ercsi úton és a Jegyző utcában még több szakaszon „Megállni tilos” táblát tettek ki a Jegyző utcai csomópont környékén.
  • Az Érd Nagyállomás és kapcsolódó vasúti beruházások tekintetében annyit sikerült megtudni, hogy a földben talált korábban nem jelzett közműhelyzet okán a Tolmács utca parkolóépítési beruházást ki kellett emelni a nagy vasút beruházásból. Erre egy külön közbeszerzést írtak ki, amely ősszel lezárult. A NIF-től kapott tájékoztatás szerint amint az időjárás lehetővé teszi, nekifognak a beruházásnak, ennek befejeztével rendeződik a jelenleg bekerített rész sorsa.
  • A Csalogány utca – Tolmács utca közötti gyalogos aluljáróban hol működtek a liftek, hol nem. Többször felvettem a kapcsolatot a MÁV-val, igyekeztek javítani.
  • Felvettem a kapcsolatot a MÁV illetékes osztályával, akikkel leegyeztettem, hogy az aluljáró kb. 640 négyzetméteres felületének kidekorálásához minden segítséget megadnak. Felvettem a kapcsolatot egy tárnoki művész csapattal, akik kapacitás hiányában csak jövőre vállalnák a dekorációs kifestést, amennyiben  sikerül megteremteni ennek több milliós költségét.
  • Villamos kábelfektetés történt Tisztviselőtelepen, ennek kapcsán számtalan egyeztetés volt helyszínen. Sikerült a kivágásra ítélt fákat a lakókkal közös fellépéssel megmenteni a nyomvonal áthelyezésével. Az utak helyreállítása érdekében többször felszólaltam, sajnos még mindig nincs minden rendben,
  • A közvetlen szomszédsággal személyesen egyeztetés után sikerült a Tolmács utcai volt Tüzép telepen tető alá hozni egy innovatív, modern egészségipari vállalkozás megtelepedését. Az önkormányzat értékesítette a telket részükre és év végére elhárultak az akadályok az építési engedély megszerzése előtt. Ez a beruházás jövőre tud befejeződni.
  • A Fácán közi lakótelep ügyében korábban önálló képviselői indítványomra a Közgyűlés elfogadta azt, hogy a lakók végre megkapják az ingatlanjukhoz tartozó területet. Azonban a döntés végrehajtása elakadt a Polgármesteri Hivatalnál. Többszöri sürgetésemre sem haladt az ügy, mint a végére kiderült, az önkormányzat nem teljesítette a kötelezettséget az állam irányába, ezért hosszú hónapokig állt az ügy.
  • A Szabadság téren befejezéséhez közelít az Érdi Járásbíróság új épületének építése. Ehhez kapcsolódón az új városvezetés parkolók építését írta elő a beruházónak a Velencei úton. A rossz tervek nyomán botrányos lett a megvalósítás és az ebből fakadó építkezés elhúzódásával pedig a környékbeli vállalkozásoknak is tízmilliós nagyságrendű kárt okoztak. Felszólaltam a környék lakóinak és vállalkozásainak érdekében, sajnálatos módon a városvezetés nem volt erre fogadókész.
  • A Felső utcában járda épült a korábban megkezdett szakasz folytatásában, egészen a Széles utcáig. Jellemző a helyzetre, hogy 2021-ben annak kell örülnünk, hogy a kormány által biztosított 777 millió rendkívüli működési támogatásból legalább 20 milliós járdaépítés meg tudott valósulni. Az előző városvezetés idején minden évben több száz milliós útépítések, vízelvezetések voltak minden évben, mostanában már egy kis járdaépítésnek is örülhetünk.
  • Felvettem a kapcsolatot a MÁV-val a Csalogány utcában a P+R parkoló mellett elhanyagolt, füves rész kapcsán. A kapott válasz szerint elvileg nem zárkóznak el az elől, hogy ingyenesen megkapja ezt az önkormányzat annak érdekében, hogy itt játszótér létesülhessen. Jövőre folytatni fogom ennek az ügynek a továbbvitelét.
  • A Felső utca – Karolina utca csomópontjának rendezése idén sem indult el, annak ellenére, hogy 2019. októberben kész tervek, engedélyek, megnyert pályázat és megkötött kivitelezési szerződés volt ennek megépítésére. Ugyanez a helyzet az Ercsi úttal és a temetőnél tervezett gyalogátkelőhellyel is. A városvezetés mondvacsinált okkal nem írta ki a kivitelezésre újból a közbeszerzést, igyekszik húzni az időt, hogy csak 2023-ra legyen itt építés. Ez többszörösen is problémás, hisz valószínűleg akkor már nem lesz elég rá a pénz. Ezen kívül a pékség környékén és a Felső utcai szervizútnál már most a parkolás és a közlekedés rendkívül balesetveszélyes helyzeteket teremt.
  • Idén nagyon sokat megkerestek a gallyazással kapcsolatban. Az év elején az ÉKFI segítségével több utcában sikerült megoldani. Mivel ezt követően hónapokig nem volt az ÉKFI-nek erre alkalmas alvállalkozója, így a legtöbb gallyazás év végére maradt.
  • A Katalin utca állapota sokat romlott idén, többször kértem a beavatkozást. Egyszer az ÉKFI javította a beszakadt úttestet.
  • Az Intéző utcai társasházak kapcsán a Polgármester Hivatal Hatósági Irodáról jelezték, hogy újra szeretnék számozni az ingatlanokat, legfőképpen a jelenlegi 7-11 közötti ingatlanok okán kialakult helyzet okán. Ez idén nem valósult meg, de ha jövőre szándékoznak megtenni, ez több száz ember életét érinti, mindenképpen szorgalmazni fogom az előzetes tájékoztatást.
  • Az Intéző utca 15-17 társasház felújítása kapcsán egy több éve előkészítő munka veszett kárba azzal, hogy az utolsó lépéseknél a polgármester megtagadta a hozzájárulást a tervezett lépésekhez. Mivel egyhangú döntésre lett volna szükség és az önkormányzatnak 4 lakás van a tulajdonában, ezen hozzájárulás nélkül nem lehetett elindítani egy befektetővel való együttműködést. A felújítás százmilliós költségét a lakók másként nem tudják előteremteni, így az egész épület állapota tovább fog romlani a beázások nyomán. Keresem továbbra is a megoldást, hogyan lehetne az önkormányzat ellenállása ellenére megoldani a felújítást.
  • Javaslatot tettem a polgármesternek zebrák létesítésére az alábbiak szerint:
    1. Ercsi út – Júlia utca – Intéző utca (a temetőnél) + járda kiépítésével az Ercsi úton a temető felőli oldalon a Júlia utcától Karolina utcáig
    2. Velencei út – Intéző utca (+ a reklámtábla eltávolítása a Velencei útról, amely a vezető szemmagasságában balesetveszélyt jelent)
    3. Velencei út – Ellenőr utca (bíróság megközelítése)
    4. Ercsi úton a Jegyző utca – Könyvelő utca egyfelől, másfelől az Irén utca magasságában átkelőhely
    5. Alsó utca – Karolina utca (Bolyai Iskola mellett)
    6. Alsó utca – Katalin utca (Marianum Iskola mellett)
    7. Felső utca – Katalin utca (jelenleg is nagy gyalogos forgalom)
    8. Szajkó utca – Sas utca – Fácán köz (iskolás forgalom)
    9. Fehérvári út – Csalogány utca magasságában meglévő lépcsőtől (régebben volt már itt átkelőhely)
    10. Fehérvári út – Kánya utca
    11. Fehérvári út – Szajkó utca
    12. Fehérvári út – Zámori út (tűzoltóság környéke)
    13. Fehérvári út – Turul utca, a tárnoki állomás közelsége miatt is. Itt felvettem a kapcsolatot a Magyar Közúttal, akiktől azt a választ kaptam, hogy nyitottak rá, amennyiben az önkormányzat kezdeményezi. Tudomásom szerint volt erről egyeztetés a Városházán, sajnos sem meghívást nem kaptam rá érintett képviselőként, sem tájékoztatást arról, hogy mi fog következni.
  • +1 Az Aréna parkolójában a kerítés mellett a járda kiépítése, mert jelenleg balesetveszélyes a gyalogos közlekedés, főleg babakocsival.

 

A közgyűlési és bizottsági munka során aktívan részt vettem a döntések előkészítésében és megvitatásában, a  városvezetés ellenőrzésében. A pandémia ideje alatt online frakcióülések után véleményeztük a polgármesteri előterjesztéseket. Több önálló képviselői indítványt nyújtottam be, amelyet sajnos a legtöbbször még csak napirendre sem engedtek venni (pl. a Velencei úti parkolók ügyének rendezése, a háziorvosi körzetek felülvizsgálata, stb.).

 

Önálló képviselői indítványokat nyújtottam be és módosító indítványokkal igyekeztem szakmailag és társadalmilag jobbító javaslatokkal élni a tárgyalt előterjesztések során. Sajnos ebből keveset fogadott el a többség.

 

Tavaly óta megszűnt a több mint egy évtizede jól működő Választókerületi Alap rendszer. Amiből minden évben a választókerületekben utak épülhettek és vízelvezetés valósulhatott meg. Idén ilyen nem volt.

 

Hiába kértük februárban, hogy kezdjék előkészíteni a 2021-2027-es időszak pályázatait, a polgármester kioktató, arrogáns módon utasította el ezt. Így, amikor idén novemberben megjelentek a pályázatok, most nincs amit benyújtani. Így nem tudnak indulni az útépítések, vízelvezetési beruházások, óvoda és bölcsődeépítések pályázatai.

 

Hiába kértük, hogy az állam által biztosított többszáz milliós rendkívüli támogatásból kezdjék el még tavasszal az utak karbantartását, építését. Idén még a tavalyinál is későbben, novemberben kezdtek neki. Szó volt róla, hogy a választókerületből az Orvos utcát leaszfaltoztatja a polgármester. De kiderült, hogy nem volt megfelelően felmérve a terep és nem vették figyelembe, hogy a régi ivóvízvezetékek tízmétereként törnének el, ha nem cserélnék ki előtte. Így ez valószínűleg jövőre marad, ha egyáltalán meg tud még valósulni.

 

A többi, késő őszi-téli kedvezőtlen időjárásban az amúgy is elhibázott műszaki tartalommal (vízelvezetés és közműcsere nélkül) elkészült útjavítások tartóssága minimum kérdéses. 

 

Sajnálatos módon a polgármester és az új többség azt a választási ígéretét idén sem tartotta be, hogy folytassák a már elindított útprogram előkészítését. Így a magyar kormány idén sem tudta biztosítani azt a több tízmilliárd forintot, amely ahhoz kellene, hogy Érd minden utcája kiépített legyen. Ebben többször felszólaltam, sajnos kisebbségből nem tudtuk rávenni a többséget, hogy propaganda helyett inkább dolgozzanak az érdiek számára jelenleg legfontosabb kérdés megoldásán.

 

A pandémia ideje alatt képviselőcsoportunk és a Fidesz, KDNP, Összefogás Egyesület a Fidelitas önkéntesei több ezer idős és rászoruló emberrel tartottuk a kapcsolatot.

 

Idén is megszerveztük a Madárzsúrt és a Tisztviselőtelepen az utcabált. A két választókerületemet érintő Facebook csoportban, a „Madárneves utcák lakói” és „Tisztviselőtelepen élők” csoportokban aktívan beszélgettünk a környék lakóival az őket érintő problémákról. Mindkét csoportban idén is megszerveztük az Élő Adventi Kalendáriumot, amely a városrész lakóinak kötődését erősíti közvetlen környezetükhöz.

 

Közéleti tevékenységemről rendszeresen beszámolok év közben is a https://www.facebook.com/simo.karoly.kozeleti oldalamon.

 

 

Érd, 2021. december 10.

                                                                                                     

 

Simó Károly