Tisztelt Közgyűlés!
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 32. § (2) bekezdésének k) pontja szerint a települési képviselő a törvényben foglaltaknak megfelelően köteles kapcsolatot tartani a választópolgárokkal, akiknek évente legalább egy alkalommal tájékoztatást nyújt képviselői tevékenységéről.
A fenti rendelkezés végrehajtása érdekében az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 46. § (2) bekezdése előírja, hogy a képviselői munkáról szóló tájékoztatót a képviselőnek írásban be kell nyújtani a Közgyűlésnek.
A 2020. december és 2021. november közötti időszakban történtekről szeretném tájékoztatni a Közgyűlést és a választókörzetem lakóit.
Az első (tanuló) év tapasztalatait, ismereteit, lehetőségeit felhasználva kezdtem neki, töretlen lelkesedéssel, a képviselői lét második évének. A korábbi megbízatásaim továbbra is sok feladatot jelentettek.
Ennek megfelelően a Közgyűlésben vezetője vagyok a Köznevelési, Művelődési és Ifjúsági Bizottságnak,tagja vagyok a Sport Bizottságnak és a Szociális és Egészségügyi Bizottságnak. Az elmúlt időszakban ismét dolgozni kezdett városunkban a Kábítószerügyi Tanács, aminek tagja lettem.
Továbbra is vezetője vagyok a Demokratikus Koalíció Pest 1. sz. választókerület (Érd, Diósd, Törökbálint, Sóskút, Pusztazámor), annak a pártnak, amely az ellenzéki összefogás meghatározó része, amely párt jelöltje a választókerületi előválasztást megnyerte.
A vírus helyzet szabályozását figyelembe véve, folyamatos intenzitással zajlott a képviselői munka szerintem legfontosabb része, az állandó kapcsolattartás a választókerületem lakóival. A változó helyzet miatt ez a kapcsolattartás legtöbbször a személyes, általam tett látogatással történt. A képviselői fogadóóra (minden hétfő 15-18 óra) visszaszorult, mindössze 8 alkalommal valósult meg. Helyszíne a Polgárok Háza vagy az Emma utca 2. szám alatti kampány iroda volt. Sokkal gyakoribbá vált viszont az akár azonnali, vagy 24 órán belüli személyes találkozások rendszere, melyekre 31 alkalommal, leginkább a problémát okozó helyszíneken került sor. Ezeken a megbeszéléseken elsősorban az adott közvetlen hely problémáit lehetett megbeszélni, fényképeket készíteni, akár azonnali intézkedést kezdeményezni.
Természetesen figyelembe kellet venni a lehetőségeket, a hivatal működésének korlátait, de a Városüzemeltetés és az Érdi Közterület Fenntartó, ha nem is mindig azonnal, de megoldotta (próbálta megoldani) a problémát.
Bár volt, aki nem tartotta járható útnak, de néhányszor az is megtörtént, hogy a képviselő fogta a fűnyíróját, fűrészét, kerti szerszámát és hosszabb-rövidebb munkával, barátságos beszélgetés mellett, elvégezte azt a munkát, amelyre az ottlakó többnyire idős ember már nem volt képes.
Ha a vártnál lassabban, de megindult néhány esetben a szomszédok segítő munkája, egymás támogatása. Ennek sokkal intenzívebbé kellene válnia, de a helyzet ezen a téren javult.
Persze vannak még, nem is kevesen, akik ragaszkodnak az „Az én házam, az én váram!” állásponthoz, de egyre többen mozdultak meg, amikor segítség kellett.
Folytattam a támogató, segítő együttműködést a Szikra Tehetséggondozó Egyesület, a Tündérpakk Alapítvány, a Hajlék Alapítvány és az Életfa Csoport tevékenységével, lehetőségeikkel.
Részt vettem a Tárnokon rendezett Tolerancia nap rendezvényen.
Bár megfogadtam, hogy a 2020. évi beszámolóból szó szerint semmit nem veszek át a következő gondolatok ismerősek lehetnek a tavalyi év beszámolóját is olvasóknak.
„Kiemelt fontosságúnak tartom Érd kulturális életét, közművelődési lehetőségeit. A város rendelkezésére álló kulturális lehetőségek nagyon messze vannak egy több mint 75 ezres, megyei jogú város igényeitől. Meggyőződésem, hogy Érdnek szüksége van egy sokkal pezsgőbb, sokrétűbb kulturális életre. Érdnek színházat, önálló színtársulattal rendelkező színházat szeretnék! Parti Nagy Lajossal szólva: „Nélküle lehet élni. Csak érdemes-e?”
Az ezzel összefüggő folyamatos tárgyalások, lehetőségkeresések, szponzorok felkutatása végig kísértek az elmúlt 10 hónapot.”
Nos az érdi kulturális élet, amit kiemelt fontosságúnak érzek, sajnos nem sokat változott. Vannak szereplők, a kultúrát alapvetőnek tartó személyek, csoportok, akik igyekeznek a lehető legtöbbet megtenni a városért. Ki kell emelni a Magyar Földrajzi Múzeum, a Poly-Art munkáját, a városban működő énekkarok, könyvszeretők tevékenységét. Őket folyamatosan támogattam és továbbra is támogatom.
Érd városa, javaslatomra, alapítóként csatlakozott a Könyvkerék Egyesülethez, melynek többek között az egyik célja, hogy Érd városát a könyvek fővárosává tegye. Ehhez a város, a kulturális bizottság igyekszik a feltételeket megteremteni.
Az egyik első lépés, hogy az újonnan átadott, a választókerületemben lévő szociális otthonban, elkezdtük a könyvtár létrehozását, egy olyan helyiség kialakítását, amely biztosítja az ott élők szórakozását, tanulását.
„Hivatalból”, de saját örömömre is részt vettem olyan eseményeken, amelyek kapcsolódnak a választókerülethez, Érdhez, a közösséghez. Rendszeres látogatója voltam a Czabai kert eseményeinek, a Poly-Art rendezvényeinek, az iskolai rendezvényeknek, szalagavatóknak. Az Érdi Galéria megnyitói, a Magyar Földrajzi Múzeum rendezvényei mellett gyakori vendége vagyok a Simonpusztán tartott rendezvényeknek, például az Érdi vágtának.
Bár nem a választókerületem része, nagyon fontosnak tartom Érd öröksége, idegenforgalma, jövője szempontjából a múlt ápolását, a Kutyavár megóvását, fejlesztését. Ide tartozik a kastélydomb megújításának terve. Ezeknek a céloknak a megvalósulását mindenhol támogatom, több rendezvényt is szerveztünk a Kutyavárhoz, a (volt) kastélyhoz.
Sajnos, változatlanul állandó feladataim között van az önkormányzati dolgozók Covid szűrése, ami folyamatosan, immár több mint egy éve zajlik.
Finiséhez érkezett az Érd városában kihelyezendő, nyilvános defibrillátorok ügye. A város javaslatomra két defibrillátort vásárolt, amelyek az ötös választókerületben kerülnek elhelyezésre, az Érdliget vasútállomásnál és a városháza, okmányiroda felőli részén. Terveim között szerepel, hogy minden érdeklődőt, segíteni akarót kiképzek az újraélesztés alapjaira.
Befejeződött a Homoród utca felújítása, ami példát adott arra, hogy kitartó lakossági összefogással, lehet eredményt elérni, a város szűkös anyagi lehetőségei ellenére is.
Hivatalból, mint a város tulajdonosi képviselője vettem részt a Béke tér több épületének is a lakógyűlésén.
A Béke tér, a lakótelep számtalan feladatot és kihívást támasztott. Azzal kezdve, hogy a nagyon fontosnak tartott nyilvános illemhely megvalósításának ügye nem nagyon tudott előrébb jutni. Ezen a terven továbbra is dolgozunk.
A lakótelepi fák gallyazása, ritkítása komoly szervező munka révén végül sikeresen megvalósult. A zöldhulladék elszállítása a lakótelepről folyamatos volt, de még mindig vannak ezzel kapcsolatban feladatok. A parkolás a központ súlyos kérdése, remélhetőleg az Érd-felső vasútállomásnál megvalósuló parkolóház a gondokat enyhíteni fogja.
Mivel az Érdi Újság terjesztése nem igazán optimális, ezért hetente 80-100 darab újságot személyesen hordok ki. A Szalajka, Sebes, Sajó, Tó, stb utcákban lakóknak igyekszem újságot vinni és amennyire lehet, közben beszélgetni.
Nagyon sok helyen igénylik a forgalomlassítást, a fekvő rendőrt. Ezek telepítése összetett feladat, de megindult. Nehezebb a helyzet ott, ahol az egyirányúsításban látják a lakók a forgalomszabályozás lehetőségét, mint a Sajó, Sebes utca találkozásánál. Ilyenkor a képviselő forgalmat számlál, fényképeket készít, egyeztető tárgyalásokat folytat, kérvényez, de ez bizony nem gyors folyamat.
Végig kísérte a 2021-es évet a fakivágások, ritkítások kérdése. A közterületen lévő, de az 5 méteres határon belül ültetett fák sok panaszt, problémát okoztak. A Duna utcában, Talabor utcában, Olt, Tárna, Séd utcákban kellett eljárni köztéri fák miatt. Tudomásul kell venni, hogy a zöldterület, a fák Érd nagyon nagy értékei és csak szigorú szabályok szerint lehet kivágni őket.
Megkezdtem az Európa sétány felújításának előkészítését. Az Érd központi részén lévő sétányról, az előválasztás kapcsán, kiderült, hogy az érdiek 80% nem tudja, hogy hol van. Az Érdre vasúttal érkezők többségének első benyomása a városról az Európa sétányon keresztül történik. Ez a rövid útszakasz méltatlan a városhoz, ezért tavasszal felújításokat tervezek. A köztéri lámpák, szeméttárolók, padok javítása, festése már eredmény lesz.
A választókerületemben élő emberek problémáinak, kéréseinek megoldása, a teljesség igénye nélkül:
Aba utca útfelújítás,
Homoród utca útfelújítás, szintbehozás,
Séd utca fakivágás,
Tárna utca fakivágás,
Béke tér gallyazás, ritkítás
Talabor utca fakivágás
Duna utca fakivágás
Budai út fűkaszálás
Poprád utca szemét szállítás
Duna utca zebra telepítés előkészítése
Ajtony utca, Berezna utca, Zsitva utca, Sebes utca, Ondava utca, Ágoston utca, Szalajka utca lakossági bejelentések (környezetszennyezés, szemétszállítás, zöldhulladék, szomszéd vita, kátyúzás stb.).
Ezúton is szeretném megköszönni a frakciótársaimnak, hogy munkájukkal segítették a város, a választókerületek életét. Köszönöm a Humán Iroda dolgozóinak, hogy segítették a munkámat. Köszönöm a Városháza minden kedves dolgozójának a segítséget!
Köszönet a városüzemeltetésnek, az ÉKFI-nek, a katasztrófa védelemnek, az egészségügynek. Köszönöm mindenkinek, aki a saját egyéni érdekein felülemelkedve fontosnak tartotta a közösség érdekeit. Akik odafigyeltek, szóltak mások miatt is. Akik jobbító szándékkal tettek magukért, az utcájukért, a kerületükért, a városért.
Köszönöm Sz. Jánosnak az ötös választókerület lakójának a néha kemény, karcos, sajátos észrevételeit, mert a városért teszi.
Érd, 2021. december 7.
|
Gregus László képviselő |