Tisztelt Közgyűlés!
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 32. § (2) bekezdésének k) pontja szerint a települési képviselő a törvényben foglaltaknak megfelelően köteles kapcsolatot tartani a választópolgárokkal, akiknek évente legalább egy alkalommal tájékoztatást nyújt képviselői tevékenységéről.
A fenti rendelkezés végrehajtása érdekében az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 46. § (2) bekezdése előírja, hogy a képviselői munkáról szóló tájékoztatót a képviselőnek írásban be kell nyújtani a Közgyűlésnek.
Az elmúlt évben Érdliget, vagyis a 6. sz. választókerület képviselőjeként, illetve a város alpolgármestereként dolgoztam. Utóbbi tisztségemből adódóan nem vagyok tagja egyik bizottságnak sem, ám hol személyes jelenléttel, hol közvetve igyekeztem valamennyi bizottság tevékenységét segíteni, aktív részese lenni az ott folyó munkának. Mindemellett részt vettem az év összes rendes és rendkívüli Közgyűlésén, több előterjesztést is jegyeztem, egy esetben a polgármester távolléte miatt ülésvezetői feladatokat láttam el. Minden fórumon igyekeztem aktív alakítója lenni a folyamatoknak, proaktívan képviselve Érdliget és az ott élő legalább hatezer ember érdekét. Célom az volt, hogy az önkormányzati szférát érintő jelentős kormányzati megszorítások és elvonások idején is jól működjön és fejlődni tudjon közös városunk.
2020-ban is egyre több érdi lakos tisztelt meg a bizalmával, és tőlem kért segítséget, utcákat, utcarészeket vagy akár egy teljes városrész életét befolyásoló ügyekben. Hiszem azt, hogy a járványhelyzet, a gazdasági krízis és az általános létbizonytalanság ellenére is sikerült az érdiek összefogásának köszönhetően nem csupán majdnem két tucat leaszfaltozott utcában mérhető fejlődést elérni, de ami talán a legfontosabb, sikerült összefognunk, közösséget építenünk. Elmondhatatlanul büszke vagyok arra, hogy érdi lakosként, képviselőként, alpolgármesterként egy valódi és virágzó közösség részese lehetek, akár szűkebben Érdligetre vagy tágabban a teljes városra gondolok. Örülök, hogy az érdiekkel együtt magam is formálója lehetek a város jövőjének, de annak is, hogy az év közben felmerülő kisebb-nagyobb problémák megoldásában segíteni tudtam a hozzám fordulóknak.
Az elmúlt egy esztendőben folyamatosan elérhető voltam telefonon és e-mailben; amíg a járványhelyzet engedte, addig személyesen, fogadóóráimon is egymásnak adták a kilincset az érdiek. Sok esetben pusztán egy-egy beszélgetéssel, emberi szóval is hozzá tudtam járulni a felvetett probléma vagy akár magánügy megoldásához, de még több, közügyeket érintő eset volt, amikor közvetlen beavatkozásra volt szükség. Ilyenkor természetesen nem csupán magamra, de a Polgármesteri Hivatal és a városgazdai feladatokat ellátó Érdi Közterület-fenntartó Intézmény munkatársaira is számíthattam. Köszönöm a munkájukat!
Az érdiek egyéni megkeresései, illetve saját érdligeti tapasztalataim alapján idén az alábbi eredményeket sikerült elérni (csak a legfontosabbakat, legjellemzőbbeket sorolom fel közülük):
- A Dagály és a Latorca utcánál szikkasztó árkot készítettünk.
- Felújítottuk és új játszóeszközöket helyeztünk ki a Fürdő utcai játszótérre.
- Megszereltük a Fürdő utcai homokozó világítását, megjavítottuk a park balesetveszélyes lámpáit.
- Sor került a Tétényi út és Gyár utca között gyalogos aluljáróban a világítás kiépítésére, így a vasút alatti átkelés sokkal biztonságosabb lett. A vasútépítés utáni helyreállítás sajnos az idei évben még nem tudott megvalósulni, de várhatóan a 2021. évben ez meg fog történni.
- Elértük, hogy az érdligeti vasútállomáson való várakozás kicsit kényelmesebb legyen, hiszen új padokat és szemeteseket is kihelyeztettünk.
- Megoldottuk a Duna utcában és a Temes utcában a bolt előtti árokproblémát.
- Felújítottuk a járdát a Tállya utcában és a Túr utcában.
- Fokozottan figyeltünk a választókerület zöldterületeire, így több ízben kaszáltunk gazt, parlagfüvet, és folyamatosan gallyaztunk a közterületeken.
- Sok esetben szabálytalanul lerakott zöld vagy illegális hulladékot szállítottunk el (többek között a Zsilip utca és a Tétényi utca területén).
- Felszámoltuk és elszállítottuk a szeméthegyeket a Túróc utcában, és új mobil kamerát helyeztünk ki a szemetelők ellen.
- Helyreállítottuk a Balatoni úton a régi CBA előtti buszmegállót, több helyen szemeteseket is kihelyeztünk.
- Igyekeztünk minél több helyen megoldani az esővíz elvezetését az árkok tisztításával és a különböző műtárgyak karbantartásával.
- Rengeteg, de természetesen még mindig nem elegendő helyen került sor időleges útjavításokra (többek között a Néra utca, a Laborc utca és a Nyárád utca szakaszain).
- A gyalogos közlekedést segítendő, rámpát és korlátot építettünk a Rebarbara utcai gyalogosátkelőnél.
- Többek között elindult a Sárd utca teljes felújításának és rendezésének az előkészítése, a Balatoni út felújítása kapcsán pedig felvettem a kapcsolatot a Magyar Közút Zrt. munkatársaival.
- Ezeken túl igyekeztem forgalomtechnikai beavatkozásokkal Érdligetet és a várost könnyebben átjárhatóvá tenni.
Az idei év eredményei mellett természetesen kiemelt helyen szerepel a város első átfogó aszfaltozási programja, amelynek előkészítésében és a munka gördülékennyé tételében aktív szerepet vállaltam. Ennek a munkának köszönhetően 23 poros, murvás érdi utat sikerült végleges, jó minőségű és tartós aszfaltburkolattal ellátnunk. Érdligeten a Keserűfű utcával és a Dagály utcával vette kezdetét a városrész poros útjainak végleges felszámolása. Célom, hogy Érdliget minden utcája szilárd aszfaltburkolatot kapjon, ezzel is segítve az iskolába, munkába járókat, gyalogosokat és bicikliseket, és természetesen minden érdligetit, aki eddig porban, sárban és kátyúk között volt kénytelen élni.
Fontos megemlékeznünk az idei évben a Papi-földekről, vagyis az Érdi Városligetről, amely szintén Érdligeten található. Az előző városvezetés által gondatlanul, felelőtlenül és a játszótér esetében veszélyesen előkészített projektet az idei évben a szűkös anyagi forrásaink ellenére igyekeztünk rendbe tenni, a még mindig meglévő, műszaki és a pénzügyi tervezés hiányosságait érintő problémákat megoldani, törekedve arra, hogy a park úgy jelentsen kikapcsolódási lehetőséget a város lakói számára, hogy mindez a környéken élőknek nem jelentsen plusz terhet. Fontos számomra, hogy a park a jövőben olyan további funkciókat is kapjon, amelyekkel a környéket élhetőbbé tudjuk tenni. A jövő év feladatai között prioritás számomra, hogy a parkolás és a megközelítés problémáját is megoldjuk.
Szintén folyamatban van az érdligeti Lidl-áruház beruházásának legalább egy évtizede húzódó ügye. Bár Érd részéről már minden szükséges engedélyt megadtunk, nincs közvetlen ráhatásunk a projekt felgyorsítására. Alpolgármesterként igyekszem ösztönözni e beruházást és rendszeresen tárgyalok a Lidl képviselőivel, ám a 2015-ben bevezetett plázastop-törvény miatt a döntés a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal szakhatóságának kezében van. Bízom benne, hogy a kormányzat is mielőbb belátja, egy folyamatosan fejlődő és bővülő város szolgáltatásainak követnie kell a helyben élők igényeit. Ha az érdligeti Lidl-áruház végre célegyenesbe kerül, azon leszek, hogy egy postahivatal is helyet kapjon benne, amely már régóta hiányzik a környékről.
A képviselői munkámra erősen hatott az alpolgármesteri tevékenységem is, így az idei évben kiemelt figyelmet fordítottam a városüzemeltetési, pénzügyi, gazdasági, valamint az óvodákkal kapcsolatos kérdésekre. Őszintén remélem, hogy az ezeken a területen elvégzett munkámmal is hozzá tudtam járulni, hogy Érd minden korosztály számára otthonosabb város legyen.
Mindvégig törekedtem és a jövőben is törekedni fogok arra, hogy a hozzám forduló polgártársaim értő fülekre és segítő kezekre találjanak képviselőjüknél. Bízom benne, hogy az egymásra való odafigyelés, gondoskodás meghozza az eredményét. Ehhez szeretnék hozzájárulni a magam szerény eszközeivel.
Köszönöm az érdligetiek megtisztelő bizalmát! Kérem, ahogy eddig is, ezután is bátran forduljanak hozzám kérdéseikkel, ötleteikkel, javaslataikkal!
Érd, 2020. december 4.
Szűcs Gábor