„A politika nem a jó döntések, hanem a sokoldalú érzékenység tudománya.”
Edward de Bono
Tisztelt Közgyűlés!
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 32. § (2) bekezdésének k) pontja szerint a települési képviselő a törvényben foglaltaknak megfelelően köteles kapcsolatot tartani a választópolgárokkal, akiknek évente legalább egy alkalommal tájékoztatást nyújt képviselői tevékenységéről.
A fenti rendelkezés végrehajtása érdekében az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 46. § (2) bekezdése előírja, hogy a képviselői munkáról szóló tájékoztatót a képviselőnek írásban be kell nyújtani a Közgyűlésnek.
A 2019. október és 2020. november közötti időszakban történtekről szeretném tájékoztatni a Közgyűlést és a választókörzetem lakóit.
Bár a kampányban folyamatosan hivatkoztam előéletemre, politikai ismereteimre, a helyhatósági választási győzelem eufóriája után hamar szembesülnöm kellett a valósággal: nem egy lampionos körmenet vár rám és frakciótársaimra. A munka az új önkormányzat szervezeti felépítésével, a bizottságok újjászervezésével, a feladatok elosztásával kezdődött. Ennek megfelelően a Közgyűlésben vezetője lettem a Köznevelési, Művelődési és Ifjúsági Bizottságnak,tagja vagyok a Sport Bizottságnak és a Szociális és Egészségügyi Bizottságnak. Fontos információ, bár csak közvetetten érinti a képviselői munkámat, hogy a Demokratikus Koalíció Pest 1. sz. választókerület (Érd, Diósd, Törökbálint, Sóskút, Pusztazámor) vezetője vagyok évek óta.
Az első hetek az ismerkedéssel és bemutatkozással teltek. A választókerületemben élők ugyan korábban és a kampány során már szereztek ismereteket, benyomásokat rólam – vélhetően pozitív előjellel –, de a bizottságokban való részvétel újabb területeket nyitott meg. Ezért bemutatkozó találkozón vettem részt a Magyar Földrajzi Múzeum igazgatójánál, a Csuka Zoltán Városi Könyvtár vezetőjénél, a Szepes Gyula Művelődési Központ irányítójánál. Bár közvetlenül nem a város felügyelete alá tartoznak az oktatási intézmények, de találkoztam az Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium, az Érdi Gárdonyi Géza Általános Iskola és Gimnázium, az Érdi Batthyány Sportiskolai Általános Iskolai, az Érdi Móra Ferenc Általános Iskola, az Érdligeti Általános Iskola és az Érdi Bolyai János Általános Iskola vezetőivel. Segített, hogy ezekben a napokban rendezték az iskolák szalagavatóit, bemutatkozó, farsangi rendezvényeit, amelyekre szívesen fogadtam el a testületek meghívását. Később sor került a Lukin László Alapfokú Művészeti Iskola meglátogatására is, ahol bőven lesz még teendő, akár az épület állagát, akár a hangszerek, felszerelések állapotát nézzük. Megismerkedtem a Szikra Tehetséggondozó Egyesület, a Tündérpakk Alapítvány, a Hajlék Alapítvány, az Életfa Csoport tevékenységével, lehetőségeikkel. Munkájukat folyamatosan igyekszem támogatni. Ebben az időszakban asszisztáltam az Érd Médiacentrum újjáalakulásához, részint mint bizottsági elnök, részint pedig, mint a nonprofit kft. felügyelőbizottsági tagja. Ezt a funkciót egyébként 2019 decemberétől 2020 augusztusáig töltöttem be. Területi képviselőként és bizottsági elnökként is megismerkedtem a Szociális Gondozó Központ munkájával, különös tekintettel a Topoly utcában zajló építkezésre, felújítási munkálatokra. A keményebb tél beköszöntével elkezdődött a karitatív tevékenységek sora is. A hétvégeken négy alkalommal vettem részt a Szociális Gondozó Központ szervezésében, az egyházi szervezetek segítségével az ételosztásban, kiszolgálásban. Jó alkalmak voltak ezek az órák arra is, hogy jobban megismerjem az érdi szegények, hajléktalanok mindennapi küzdelmeit, gondjait. Néhánnyal a mai napig személyes kapcsolatban vagyok, igyekszem segíteni, felhasználva korábbi ismereteimet, tapasztalataimat, mivel évekig dolgoztam segítőként.Amíg lehetett, a választókerületemben személyesen adtam át a babacsomagokat és az idős emberek csomagjait, ami remek lehetőséget biztosított kapcsolattartásra a fiatal szülőkkel és az idős emberekkel.
Képviselőtársaimmal bemutatkozó, ismerkedő látogatáson voltunk a dr. Romics László Egészségügyi Intézményben, a városi tűzoltóság központjában és több városi intézményben.
Részt vettem a vírushelyzetben megváltozott lebonyolítású ünnepi programokon (március 15., Trianon-megemlékezés, aradi vértanúk, október 23., november 4., holokauszt emléknap).
A vírushelyzet fokozódása, a szigorító intézkedések folyamatosan növekvő száma, az egyre rosszabb helyzet miatt segítő tevékenységekben is részt vettem. Ez részben anyagi segítséget (Tündérpakk, Szikra stb.), részben pedig fizikai részvételt (postai csekkek befizetése, bevásárlás, maszkok kihordása stb.) jelentett.
Választókerületemben található az Érd Mentőállomás, amely elsősorban az alapítványa révén folyamatosan figyelmet és segítséget igényelt, ezeket lelkesen képviseltem. A város vezetése ebben is partner volt, a mentőállomáson az alapítvány és a város segítségével jelentős belső és külső felújítások (járda) jöttek létre.
Fontosnak tartva az „Érd, a virágzó kertváros” szlogenben rejlő lehetőségeket, ott voltam a Kutyavár megújítása kapcsán megvalósult faültetésen, a záportározónál lévő terület gondozásánál. A „Takarítsuk ki Érdet” programban nemzetközi csapatommal a Béke tér belső zöldterületeit próbáltuk megtisztítani. Segítettem a régi temető takarításában is.
Látogatom az Érd Arénában az érdi női kézilabdacsapat mérkőzéseit, valamint az érdi focicsapat, az Érd VSE meccseit.Ott voltam az Érdi Galéria mindegyik kiállítás-megnyitóján.
Tagja vagyok és figyelemmel kísérem a Poly-Art Alapítvány munkáját, részt veszek a rendezvényeiken. A Magyar Földrajzi Múzeum konferenciáin nagy érdeklődéssel veszek részt, ebben az évben a korlátozások ellenére is két többnapos rendezvényen sikerült jelen lennem.
Látogatáson voltunk Tárnok önkormányzatánál és kapcsolatot tartok Diósd önkormányzatával. Hivatalból több Béke téri társasház lakógyűlésébe vagyok delegálva (a városnak lakásai és garázsai vannak több épületben is), így jó rálátásom van a lakótelep mindennapi problémáira.
Sajnos az év nem múlt el a városvezetést, testületet érintő temetések nélkül. Három alkalommal tettem eleget szomorú kötelességemnek, vettem részt temetéseken az Ercsi úti temetőben.
Fontosnak tartom a többi választókerület életére való odafigyelést, ezért többször voltam utcafórumokon. Jelen voltam a HÉSZ-ről tartott lakossági fórumon is.
Dolgozom azon, hogy Érd közterületén legalább két nyilvános defibrillátort telepítsen a város.
Kiemelt fontosságúnak tartom Érd kulturális életét, közművelődési lehetőségeit. A város rendelkezésére álló kulturális lehetőségek nagyon messze vannak egy több mint 75 ezres, megyei jogú város igényeitől. Meggyőződésem, hogy Érdnek szüksége van egy sokkal pezsgőbb, sokrétűbb kulturális életre. Érdnek színházat, önálló színtársulattal rendelkező színházat szeretnék! Parti Nagy Lajossal szólva: „Nélküle lehet élni. Csak érdemes-e?”
Az ezzel összefüggő folyamatos tárgyalások, lehetőségkeresések, szponzorok felkutatása végigkísérték az elmúlt 10 hónapot.
Összesen 14 fogadóórát tartottam, négyet az érdligeti könyvtárban, hármat a frakcióirodában, hét alkalommal házhoz mentem. Létrehoztam az Érd: az ötödik elem Facebook-csoportot. Mindezek mellett természetesen folyamatosan zajlottak (személyesen vagy virtuálisan) a frakcióülések, bizottsági ülések, a Közgyűlés ülései. Négy előterjesztési javaslatom volt (gyermek védőoltások kibővítése, 65 év felettiek tüdőgyulladás elleni védőoltása, kormányzati elvonások ügye, Érd színházügye). A rendkívüli helyzet miatt ezek a beadványok egyelőre nem kerültek a bizottságok, illetve a Közgyűlés elé.
2020. október vége óta segítem az önkormányzatot a vírus elleni közvetlen harcban. A fertőzöttség felismerése, a dolgozók védelme érdekében minden nap gyorsteszttel vizsgálom a dolgozókat (a mentős végzettség életem végéig elkísér), kiszűrve az esetleges fertőzötteket.
A választókerületemben élő emberek problémáinak, kéréseinek megoldása:
- Ami sikerült:
- Szalajka utca: szomszédviták, telekhatár, vasúti töltés
- Duna utca: szeméttároló kihelyezés, vízelvezető árok, üzlet bejárat, parlagfű-kaszálás
- Béke tér: veszélyes fa ritkítás, fokozott közterületi ellenőrzés (rendőrség, polgárőrség), virágládák, szemét-, gaz-, veszélyes hulladék eltakarítása
- Duna utca: Budafoki úti körforgalom rendbetétele
- Duna utca: volt KMB iroda átszervezése
- Aba utca: roncsautók elszállítása
- Ágota utca: éjszakai csendháborítás, közveszély okozás megszüntetése
- Berezna utca, Apály utca: köz- és magánterület kaszálás
- Budai út: parkolók javítása
- Budai út – Ágota utca: fűkaszálás
- Aranyos utca: fű-, parlagfű-kaszálás
- Apály utca, Berettyó utca: tulajdonszerzési ügyek
- Csilla utca: tulajdoni viszonyok
- Ányos utca: aluljáró, járda
- Béke tér: körforgalom, záróvonal változtatás
- Ami egyelőre nem sikerült:
- Hirdetőtáblák kihelyezése
- Béke tér: útburkolati jelek festése
- Poprád utca – Balatoni út kereszteződése: zebra létesítése
- Duna utca – Sárd utca kereszteződése: zebra létesítése
- Béke tér: nyilvános illemhely létesítése
- Béke tér: garázsbejáratok szintkülönbsége, útpadka javítás, csatornafedél javítás
- Ami folyamatban van:
- Körös utca, Homoród utca, Poprád utca felújítása
- Érdi színház ügyében tárgyalások
- Topoly utca szociális gondozó, hajléktalanszálló
Ezúton is szeretném megköszönni a frakciótársaimnak, hogy munkájukkal segítették a város, a választókerületek életét. Köszönöm a Humán Iroda dolgozóinak, hogy elviselték egy kezdő bizottsági elnök problémázását, és segítették a munkámat. Köszönöm a Polgármesteri Hivatal minden kedves dolgozójának a segítséget! Köszönöm mindenkinek, aki a saját egyéni érdekein felülemelkedve fontosnak tartotta a közösség érdekeit. Akik odafigyeltek, szóltak mások miatt is. Akik jobbító szándékkal tettek magukért, az utcájukért, a kerületükért, a városért.
Érd, 2020. december 4.
Gregus László