Tetlák Örs alpolgármester: A Fundoklia-völgy kezelési tervének felülvizsgálata 10 évente esedékes. Erre most kerítenek sort. A bizottságok, akik tárgyalták az előterjesztést, elfogadásra javasolják. A Duna-Ipoly Nemzeti Park szakemberei és a tájvédelmi szakemberek is áttekintették és megtették szakmai javaslataikat, melyeket a kezelési tervbe átvezettek. A bizottsági üléseken elhangzott pontosítások szintén beépítésre kerültek. Sajnos, vagy nem sajnos nincsenek óriási változások a 10 évvel ezelőtti kezelési tervhez képest, tehát bőven vannak még teendőik, elsősorban az őshonos növényzet megóvása, illetve az invazív fajokkal való küzdelem tekintetében. Mindenekelőtt a tájidegen fekete fenyvessel lesznek teendőik. A tulajdonjogi viszonyokat pedig tisztázni szükséges néhány terület tekintetében. Nagy ívű természetvédelmi fejlesztéseket, elképzeléseket szeretnének a közeljövőben elindítani, aminek hangsúlyos eleme lesz a Fundoklia-völgy.
Dr. Csőzik László polgármester: A Jogi és Közbiztonsági Bizottság 9 igen szavazattal elfogadásra javasolta. A Fenntarthatósági Bizottság 11 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül a rendelet-tervezetet és a Kezelési Tervet elfogadásra javasolja a Közgyűlésnek az alábbi módosítással: a Kezelési Terv „C” munkarészének – amely egyben a rendelet mellékeltét képező Természetvédelmi Kezelési Terv (2020-2030) - III/7. fejezetének 3. pontja egészüljön ki az alábbiak szerint: ,,3.„Burkolt és burkolatlan utak létesítése, valamint új utak kijelölése tilos a területen, kivéve burkolatlan új kerékpárút kijelölését szabályozási terven rögzített nyomvonalon”.
Tetlák Örs alpolgármester: A bizottság javaslata beépítésre került az intézkedési tervbe.
T. Mészáros András képviselő: Alpolgármester úr is utalt rá, hogy a tulajdonjogok enyhén szólva tisztázatlanok. Erre oda kellene figyelni, mielőtt megtiltanák bármilyen útnak az építését, nem építését. Jelen pillanatban is olyan területen vezetnek nem burkolt utak, melyek magántelkek, ráadásul lakótelkek. Javasolja, hogy először a tulajdonviszonyok tisztázásával kezdjék el, mert lehet, hogy most megtiltják az akár burkolt, akár burkolatlan utak építését, majd pedig a város egy részét elzárják, a Fundoklia-völgy másik oldalát, mert a továbbiakban nem lehet majd megközelíteni. Abban az esetben, ha tiltásokat határoznak el, ami akár lehet jó is, akkor annak a későbbi anyagi következményeit is mérlegeljék, akik ezeket a javaslatokat teszik. Ha egy lakótelket útnak használnak és elzárják, akkor előbb-utóbb kártalanítási eljárások fognak bekövetkezni és ez komoly anyagi terhet jelenthet a későbbi Közgyűlésnek. A FIDESZ-KDNP-Összefogás frakció támogatja az átvizsgálást.
Dr. Bács István képviselő: Egy kiegészítést szeretne tenni: kijelölt kerékpár utat csak a Környezetvédelmi Hatóság előzetes jóváhagyásával lehessen létesíteni, hiszen elég komoly ott a lágyszárú vegetáció.
Dr. Csőzik László polgármester: Azon tűnődik, hogy ez nem következik-e amúgy is a jogszabályokból.
Tetlák Örs alpolgármester: Azzal messzemenőkig egyetért, hogy bármilyen tiltás, vagy fejlesztés kizárólag a lakosság érdekeinek a legmesszebbmenőbb figyelembevételével valósulhat meg. Örül, hogy az ellenzéki frakció is ilyen elkötelezett a zöld kérdés iránt. Szeretné, ha ezt a jó szokásukat megtartanák.
Dr. Csőzik László polgármester: Nemrég járt arra és a völgy nagyon szemetes. Akár szervezhetnének a képviselőtársaival egy akciót, hogy kitakarítsák. Felteszi szavazásra a rendelet-tervezetet.
Az előterjesztett és szavazásra feltett rendelet tervezet:
„__/2019. (__.__.)
önkormányzati rendelete
az érdi Fundoklia-völgy természetvédelmi területté nyilvánításáról
szóló 9/1999. (V.21.) önkormányzati rendelet módosításáról
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 24.§ (1) bekezdés b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 11. pontjában és a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 36.§ (1) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § Az érdi Fundoklia-völgy természetvédelmi területté nyilvánításáról szóló 9/1999. (V.21.) önkormányzati rendelet 2. melléklete helyébe jelen rendelet 1. melléklete lép.
2. § Jelen rendelet 2020. január 1. napján lép hatályba.
1. melléklet a __/2019. (__.__.) önkormányzati rendelethez
AZ ÉRDI FUNDOKLIA-VÖLGY TERMÉSZETVÉDELMI TERÜLET TERMÉSZETVÉDELMI KEZELÉSI TERVE (2020-2030)
I. Természetvédelmi gyakorlati célkitűzések
- Meg kell őrizni a veszélyeztetett szarmata mészkő sziklagyepek és sztyeprétek természetközeli állapotú növénytársulásait és a terület kiemelkedően magas biológiai sokféleségét.
- Biztosítani kell a védett és fokozottan védett növény- és állatfajok és élőhelyeik hosszú távú fennmaradását.
- A leromlott élőhelyeken elő kell segíteni az őshonos növényzet regenerálódását.
- A tájidegen fafajú erdő jellegű fásítások átalakításával elő kell segíteni a termőhelynek megfelelő természetközeli xerotherm erdő- illetve sztyeptársulások kialakulását.
- Meg kell őrizni a jellegzetes földtani képződményeket és a természetes és mesterséges felszínformákat, meg kell akadályozni a talajdegradációs folyamatokat.
- Biztosítani kell az urbanizációs hatásokkal érintett területen a tájképi értékek fennmaradását.
- Elő kell segíteni a terület értékeinek további kutatását és a bemutatását.
II. Természetvédelmi stratégiák
- A területen érvényesülő, a természeti értéket veszélyeztető tényezők, illetve káros hatásaik csökkentése, illetve megszüntetése (illegális szemétlerakatok összegyűjtése és elszállítása; illegális kerítések elbontása).
- A sziklagyepek és sztyeprétek zavartalanságának biztosítása, beavatkozás mellőzése.
- A spontán cserjésedő területeken a szukcessziós folyamatok irányítása a cserjék – értékesebb élőhelyek rovására történő – terjeszkedésének megakadályozása érdekében.
- A völgytalpi erdőmaradvány zavartalanságának biztosítása.
- Az inváziós fajok (pl. bálványfa, akác, zöld juhar, aranyvessző) visszaszorítása, további térnyerésük megakadályozása.
- A terület- és földhasználatnak a természetvédelem érdekeinek megfelelően történő szabályozása, a beépítés megelőzése, ill. megszüntetése.
- A látogatás, valamint az oktatási és kutatási tevékenységek alárendelése a természetvédelem céljainak.
III. Természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
- A természetvédelmi kezelési tervben nem részletezett, vagy nem szabályozott kezelési előírásokat a területen az illetékes elsőfokú természetvédelmi hatóság (a továbbiakban: hatóság) egyedi államigazgatási eljárásban határozza meg.
III/1. Élőhelyek kezelése, fenntartása
- A jelenleg magántulajdonban levő gyepek tulajdoni viszonyait tisztázni kell, törekedni kell arra, hogy a védett gyepek visszakerüljenek önkormányzati, vagy állami tulajdonba.
- A platón a fajgazdag, természetközeli szerkezetű gyepterületeken az őshonos fák és cserjék terjedését – azok kivágásával – meg kell akadályozni abban az esetben, ha értékes gerinctelenek nem fordulnak elő a cserjésben.
- A meglévő és megjelenő inváziós fásszárúakat (bálványfa, akác, zöld juhar) maghozó állapotuk előtt, mechanikai és kémiai módszerek alkalmazásával, el kell távolítani a gyepterületekről.
- Az agresszívan terjedő, gyomjellegű lágyszárú fajok által borított növényzeti foltokat évente legalább egyszer, termésérlelés előtt a foltok eltűnéséig kaszálni, vagy szárzúzózni kell. A levágott növényi anyagot haladéktalanul el kell távolítani a területről.
- A terület délkeleti részén lévő cserjésben (hrsz. 4074) a fajgazdag gyepterületeket növelni kell az őshonos fásszárú növényzet fellazításával, ritkításával.
- A terület délnyugati részén (hrsz. 4072/2) ültetett tájidegen feketefenyvest (42/A erdőrészlet) át kell alakítani természetes, a termőhelynek megfelelő fajösszetételű erdővé. A jelenleg is meglévő gyepfoltokat erdőtervben le kell választani és gyepként megőrizni. A terület környezetében megjelenő fenyő magoncokat mechanikus módszerekkel el kell távolítani rendszeres évi fenntartó kezelés keretében.
- A sekély termőrétegű, eróziónak kitett gyepterületek legeltetése tilos.
- A területen tüzet gyújtani tilos.
III/2. Fajok védelme
- A terület természetvédelmi kezelésekor figyelembe kell venni az ott élő fajok eltérő természetes életciklusait (költés, termésérlelés).
- A terület déli részén található egykori gyurgyalagtelep élőhelyét új fészkelési felület kialakításával helyre kell állítani (löszfal ismételt lekaparása és költőüreg kezdemények kialakítása a tél végi időszakban). A fal előtti területen a növényzet felnövekedését meg kell akadályozni.
- A platón, az ösvény melletti a fokozottan védett magyar gurgolya (Seseli leucospermum) állományokat kerítéssel kell védeni a taposástól. Az állományokat azok a gyalogosok károsítják, akik nem a tanösvényen érkeznek a területre, hanem a Vereckei utca felől átvágnak a platón. Az illegális átjárást hatósági tábla elhelyezésével kell tiltani és a kijelölt ösvény nyomvonalára terelni kerítés kialakításával.
III/3. Táj- és kultúrtörténeti értékek védelme
- A terület határán kizárólag a tájba illő kerítés építhető (különösen: hrsz. 4066).
- A védett terület nyugati és északkeleti szélén őshonos cserjékből és fákból álló sávot kell kialakítani.
- A területen a hulladék-elhelyezés tilos, az illegális hulladéklerakókat fel kell számolni.
- Hosszabb távon az M7-től északra eső terület turisztikai fejlesztése is szükséges a természeti és kultúrtörténeti értékek együttes bemutatása céljából. A terület részletes régészeti feltárását követően kell erről dönteni.
III/4. Látogatás
- A terület oktatási vagy kutatási célból, gyalogosan szabadon látogatható. A látogatás során csak a meglévő utakon lehet közlekedni.
- A területre gépjárművel csak veszély- és kárelhárítás érdekében, valamint a természetvédelmi kezeléssel összefüggő munkálatok érdekében lehet behajtani. Ezen túlmenően a védett területre gépkocsival, motorkerékpárral, quaddal behajtani tilos. A földutakra a gépjárművel és motorkerékpárral történő bejutást (esetenként nyitható) akadályok kiépítésével meg kell gátolni.
- A tulajdonosok számára a jogszerűen végzett tevékenységek elvégzése céljából a belépést biztosítani kell.
- A területen a lovaglás tilos.
III/5. Oktatás és bemutatás
- A terület természeti értékeinek bemutatása céljából a jelenlegi tanösvényt fenn kell tartani és hosszú távon bővíteni kell a völgy nyugati részének az irányába.
- A fejlesztések javasolt sorrendje: 1. pihenőhelyek kialakítása a tanösvény két végén, 2. kisebb parkoló kiépítése a Hargitai és a Vereckei utca sarkán lévő telek külső szélén,
- tíz éven belül a tanösvény kibővítése a völgy nyugati oldalára átvezető szakaszokkal.
III/6. Kutatás, vizsgálatok
- A területen csak a természetvédelmi célkitűzések elérését elősegítő kutatások végezhetők.
- A természetvédelmi kezelés hatékonyságának ellenőrzésére a védett, továbbá gyomjellegű fajok állományméretét monitorozni kell.
- Az állatvilág teljesebb megismerése céljából a gerinctelen fajok feltárását folytatni kell.
III/7. Terület- és földhasználat
- A területen tilos a mezőgazdasági művelés, a vadgazdálkodás (beleértve a vadászati létesítmények elhelyezését), valamint az ipari és bányászati tevékenység. Csak természetvédelmi célú kezelés, és természetvédelmi érdekből történő beavatkozás lehetséges.
- Épület, vonalas infrastruktúra, illetve közmű elem létesítése a területen nem engedélyezhető. Látogatást szolgáló építmények a terület szélén (hrsz. 4074) hatósági engedéllyel építhetők.
- Burkolt és burkolatlan utak létesítése, valamint új utak kijelölése tilos a területen, kivéve burkolatlan új kerékpárút kijelölését szabályozási terven rögzített nyomvonalon.
III/8. Természetvédelmi infrastruktúra
- A természetvédelmi infrastruktúra fejlesztése csak természetes anyagok felhasználásával történhet, elemeit a tájba kell illeszteni.
- A hatóságnak biztosítani kell a terület megfelelő szintű őrzését.
- A hatóságnak biztosítania kell a vagyonkezelésében lévő természetvédelmi célú kerítéseknek, sorompóknak, hatósági és információs tábláknak a folyamatos ellenőrzését, karbantartását.”
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése 18 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül a következő rendeletet alkotta:
23/2019. (XI. 29.)
önkormányzati rendelete
az érdi Fundoklia-völgy természetvédelmi területté nyilvánításáról
szóló 9/1999. (V.21.) önkormányzati rendelet módosításáról
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 24.§ (1) bekezdés b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 11. pontjában és a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 36.§ (1) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § Az érdi Fundoklia-völgy természetvédelmi területté nyilvánításáról szóló 9/1999. (V.21.) önkormányzati rendelet 2. melléklete helyébe jelen rendelet 1. melléklete lép.
2. § Jelen rendelet 2020. január 1. napján lép hatályba.
1. melléklet a 23/2019. (XI.29) önkormányzati rendelethez
AZ ÉRDI FUNDOKLIA-VÖLGY TERMÉSZETVÉDELMI TERÜLET TERMÉSZETVÉDELMI KEZELÉSI TERVE (2020-2030)
I. Természetvédelmi gyakorlati célkitűzések
- Meg kell őrizni a veszélyeztetett szarmata mészkő sziklagyepek és sztyeprétek természetközeli állapotú növénytársulásait és a terület kiemelkedően magas biológiai sokféleségét.
- Biztosítani kell a védett és fokozottan védett növény- és állatfajok és élőhelyeik hosszú távú fennmaradását.
- A leromlott élőhelyeken elő kell segíteni az őshonos növényzet regenerálódását.
- A tájidegen fafajú erdő jellegű fásítások átalakításával elő kell segíteni a termőhelynek megfelelő természetközeli xerotherm erdő- illetve sztyeptársulások kialakulását.
- Meg kell őrizni a jellegzetes földtani képződményeket és a természetes és mesterséges felszínformákat, meg kell akadályozni a talajdegradációs folyamatokat.
- Biztosítani kell az urbanizációs hatásokkal érintett területen a tájképi értékek fennmaradását.
- Elő kell segíteni a terület értékeinek további kutatását és a bemutatását.
II. Természetvédelmi stratégiák
- A területen érvényesülő, a természeti értéket veszélyeztető tényezők, illetve káros hatásaik csökkentése, illetve megszüntetése (illegális szemétlerakatok összegyűjtése és elszállítása; illegális kerítések elbontása).
- A sziklagyepek és sztyeprétek zavartalanságának biztosítása, beavatkozás mellőzése.
- A spontán cserjésedő területeken a szukcessziós folyamatok irányítása a cserjék – értékesebb élőhelyek rovására történő – terjeszkedésének megakadályozása érdekében.
- A völgytalpi erdőmaradvány zavartalanságának biztosítása.
- Az inváziós fajok (pl. bálványfa, akác, zöld juhar, aranyvessző) visszaszorítása, további térnyerésük megakadályozása.
- A terület- és földhasználatnak a természetvédelem érdekeinek megfelelően történő szabályozása, a beépítés megelőzése, ill. megszüntetése.
- A látogatás, valamint az oktatási és kutatási tevékenységek alárendelése a természetvédelem céljainak.
III. Természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
- A természetvédelmi kezelési tervben nem részletezett, vagy nem szabályozott kezelési előírásokat a területen az illetékes elsőfokú természetvédelmi hatóság (a továbbiakban: hatóság) egyedi államigazgatási eljárásban határozza meg.
III/1. Élőhelyek kezelése, fenntartása
- A jelenleg magántulajdonban levő gyepek tulajdoni viszonyait tisztázni kell, törekedni kell arra, hogy a védett gyepek visszakerüljenek önkormányzati, vagy állami tulajdonba.
- A platón a fajgazdag, természetközeli szerkezetű gyepterületeken az őshonos fák és cserjék terjedését – azok kivágásával – meg kell akadályozni abban az esetben, ha értékes gerinctelenek nem fordulnak elő a cserjésben.
- A meglévő és megjelenő inváziós fásszárúakat (bálványfa, akác, zöld juhar) maghozó állapotuk előtt, mechanikai és kémiai módszerek alkalmazásával, el kell távolítani a gyepterületekről.
- Az agresszívan terjedő, gyomjellegű lágyszárú fajok által borított növényzeti foltokat évente legalább egyszer, termésérlelés előtt a foltok eltűnéséig kaszálni, vagy szárzúzózni kell. A levágott növényi anyagot haladéktalanul el kell távolítani a területről.
- A terület délkeleti részén lévő cserjésben (hrsz. 4074) a fajgazdag gyepterületeket növelni kell az őshonos fásszárú növényzet fellazításával, ritkításával.
- A terület délnyugati részén (hrsz. 4072/2) ültetett tájidegen feketefenyvest (42/A erdőrészlet) át kell alakítani természetes, a termőhelynek megfelelő fajösszetételű erdővé. A jelenleg is meglévő gyepfoltokat erdőtervben le kell választani és gyepként megőrizni. A terület környezetében megjelenő fenyő magoncokat mechanikus módszerekkel el kell távolítani rendszeres évi fenntartó kezelés keretében.
- A sekély termőrétegű, eróziónak kitett gyepterületek legeltetése tilos.
- A területen tüzet gyújtani tilos.
III/2. Fajok védelme
- A terület természetvédelmi kezelésekor figyelembe kell venni az ott élő fajok eltérő természetes életciklusait (költés, termésérlelés).
- A terület déli részén található egykori gyurgyalagtelep élőhelyét új fészkelési felület kialakításával helyre kell állítani (löszfal ismételt lekaparása és költőüreg kezdemények kialakítása a tél végi időszakban). A fal előtti területen a növényzet felnövekedését meg kell akadályozni.
- A platón, az ösvény melletti a fokozottan védett magyar gurgolya (Seseli leucospermum) állományokat kerítéssel kell védeni a taposástól. Az állományokat azok a gyalogosok károsítják, akik nem a tanösvényen érkeznek a területre, hanem a Vereckei utca felől átvágnak a platón. Az illegális átjárást hatósági tábla elhelyezésével kell tiltani és a kijelölt ösvény nyomvonalára terelni kerítés kialakításával.
III/3. Táj- és kultúrtörténeti értékek védelme
- A terület határán kizárólag a tájba illő kerítés építhető (különösen: hrsz. 4066).
- A védett terület nyugati és északkeleti szélén őshonos cserjékből és fákból álló sávot kell kialakítani.
- A területen a hulladék-elhelyezés tilos, az illegális hulladéklerakókat fel kell számolni.
- Hosszabb távon az M7-től északra eső terület turisztikai fejlesztése is szükséges a természeti és kultúrtörténeti értékek együttes bemutatása céljából. A terület részletes régészeti feltárását követően kell erről dönteni.
III/4. Látogatás
- A terület oktatási vagy kutatási célból, gyalogosan szabadon látogatható. A látogatás során csak a meglévő utakon lehet közlekedni.
- A területre gépjárművel csak veszély- és kárelhárítás érdekében, valamint a természetvédelmi kezeléssel összefüggő munkálatok érdekében lehet behajtani. Ezen túlmenően a védett területre gépkocsival, motorkerékpárral, quaddal behajtani tilos. A földutakra a gépjárművel és motorkerékpárral történő bejutást (esetenként nyitható) akadályok kiépítésével meg kell gátolni.
- A tulajdonosok számára a jogszerűen végzett tevékenységek elvégzése céljából a belépést biztosítani kell.
- A területen a lovaglás tilos.
III/5. Oktatás és bemutatás
- A terület természeti értékeinek bemutatása céljából a jelenlegi tanösvényt fenn kell tartani és hosszú távon bővíteni kell a völgy nyugati részének az irányába.
- A fejlesztések javasolt sorrendje: 1. pihenőhelyek kialakítása a tanösvény két végén, 2. kisebb parkoló kiépítése a Hargitai és a Vereckei utca sarkán lévő telek külső szélén,
- tíz éven belül a tanösvény kibővítése a völgy nyugati oldalára átvezető szakaszokkal.
III/6. Kutatás, vizsgálatok
- A területen csak a természetvédelmi célkitűzések elérését elősegítő kutatások végezhetők.
- A természetvédelmi kezelés hatékonyságának ellenőrzésére a védett, továbbá gyomjellegű fajok állományméretét monitorozni kell.
- Az állatvilág teljesebb megismerése céljából a gerinctelen fajok feltárását folytatni kell.
III/7. Terület- és földhasználat
- A területen tilos a mezőgazdasági művelés, a vadgazdálkodás (beleértve a vadászati létesítmények elhelyezését), valamint az ipari és bányászati tevékenység. Csak természetvédelmi célú kezelés, és természetvédelmi érdekből történő beavatkozás lehetséges.
- Épület, vonalas infrastruktúra, illetve közmű elem létesítése a területen nem engedélyezhető. Látogatást szolgáló építmények a terület szélén (hrsz. 4074) hatósági engedéllyel építhetők.
- Burkolt és burkolatlan utak létesítése, valamint új utak kijelölése tilos a területen, kivéve burkolatlan új kerékpárút kijelölését szabályozási terven rögzített nyomvonalon.
III/8. Természetvédelmi infrastruktúra
- A természetvédelmi infrastruktúra fejlesztése csak természetes anyagok felhasználásával történhet, elemeit a tájba kell illeszteni.
- A hatóságnak biztosítani kell a terület megfelelő szintű őrzését.
- A hatóságnak biztosítania kell a vagyonkezelésében lévő természetvédelmi célú kerítéseknek, sorompóknak, hatósági és információs tábláknak a folyamatos ellenőrzését, karbantartását.
A rendelet-tervezetről a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:
Andrasek Mónika |
Igen |
Antunovits Antal |
Igen |
Dr. Asztalos Éva |
Igen |
Dr. Bács István |
Igen |
Balla Imre |
Igen |
Csépán István |
Igen |
Dr. Csőzik László |
Igen |
Csornainé Romhányi Judit |
Igen |
Demjén Attila |
Igen |
Fülöp Sándorné |
Igen |
Gál Alex |
Igen |
Gregus László |
Igen |
Lengyel Péter |
Igen |
Simó Károly |
Igen |
Szűcs Gábor |
Igen |
Tekauer Norbert |
Igen |
Tetlák Örs |
Igen |
T. Mészáros András |
Igen |