Dr. Csőzik László polgármester: Elmondja, hogy a Szövetség Érdért képviselőcsoport nyújtotta be az előterjesztést, annak minden tagja aláírta az átláthatóságra vonatkozó önkéntes vállalásokat.
Lengyel Péter frakcióvezető: Korábban is minden képviselőjelöltjük és később képviselővé választott frakciótaguk támogatta az átlátszó.hu, a K-Monitor és a Transparency International Magyarország által előirányzott elveket, hiszen már a kampány során is azt mondták, hogy máshogy szeretnék ezt csinálni. Szeretnének ennek súlyt adni azzal, hogy javasolják elfogadásra ennek a programnak a részleteit. Céljuk, hogy minden választópolgár számára átlátható legyen a város működése, érintve a Polgármesteri Hivatalt, a város tulajdonában, vagy részbeni tulajdonában lévő gazdasági társaságokat, áttekinthető legyen a város honlapja és minden ehhez kapcsolódó intézkedés megtétele mielőbb megtörténjen. Két ponton szeretné kicsit pontosítani az előterjesztést, az egyik a 2.f) pontban a „részben vagy egészben önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok gazdálkodása” szerepeljen, illetve az 5. pontban a következő módosítást kéri: a „Közgyűlés felkéri a polgármestert arra, hogy tegyen javaslatot a Program végrehajtásához szükséges intézkedések költségvetési fedezetének biztosítására”.
Simó Károly képviselő: A Fidesz-Kdnp-Összefogás frakció támogatja az előterjesztésben megfogalmazott célokat, hiszen mindenki érdeke, hogy a város adófizetői, illetve az Érden élők tudják, hogy milyen döntések születnek, azoknak mi a célja és az oka. Az előző hozzászólásban megütötte a fülét, a „K-Monitor által előirányzott” mondat, mert eddig azt hitte, hogy azoknak a képviselőknek, akik jelöltették magukat, nem irányoz elő senki semmit, pláne nem egy olyan szervezetcsoport, melyről fura dolgokat olvashattak a sajtóban, hogy hogyan finanszírozzák őket és milyen érdekeket szolgálnak. Bizonyára ez csak nyelvbotlás volt és nem őszinteségi roham a frakcióvezető részéről. Ennek ellenére kicsit aggódik, mert ezek szerint ezek a szervezetek előirányoztak a számukra bizonyos rendeletalkotási kötelezettségeket is. Azt olvasta a sajtóban, hogy konkrét rendeletszöveget küldtek, így kicsit aggódik, hogy nem fognak-e feddést kapni, hogy nem terjesztették elő azt a rendeletet, amit nekik előirányoztak. Bízik benne, hogy ez a következő időszakban következni fog, valamint, hogy a 4. pont, mely arról szól, hogy a „végrehajtásához szükséges döntések megalkotása” ez a rendelet lesz, melyet előirányoztak ezek a bizonyos szervezetek. Ha végig gondolják az elmúlt 60 napot, vannak érdekes kérdések, például a közmeghallgatás az előző évekhez képest nem volt nyilvános olyan szempontból, hogy nem volt közvetítve az Érdi Televízióban. Vannak még egyéb olyan nyilvánossággal kapcsolatban megfogalmazott célok, melyek támogathatóak, nyilván mindenen van mit javítani, de ezt jó célnak tartja, ezért támogatni fogják. Kérdése, hogy nagyságrendileg mi az a költség, mely szükséges ezeknek a döntéseknek a végrehajtásához és milyen jellegű költségek merülnek fel ezzel kapcsolatban?
Dr. Csőzik László polgármester: Gyenge volt ez a burkolt vagy nem is kevésbé burkolt „sorosozás”. Úgy gondolja előirányzatról és előírásról inkább a másik oldalon lehet beszélni, hiszen nekik végképp ki van adva. Nyilvánvaló, hogy semmilyen feddést nem fognak senkitől kapni, senki nem szól bele, hogyan döntenek, de ebben volt összetartás. Kéri, hogy ne vigyék a túlzások irányába az ülést. Arról van szó, hogy van néhány civil szervezet Magyarországon, mely komolyan gondolja, hogy jó, ha a kormányzás –akár önkormányzati, akár országos - teljes mértékben átlátható, és ennek semmi köze Soros Györgyhöz. Úgy gondolja, hogy nagy léptekkel tudnak ebbe az irányba haladni, annak viszont örül, hogy ezek szerint támogatóan áll hozzá az ellenzék. A politikai kommunikáció és a jól bevált fideszes manír a szavazótábor összetartását szolgálja, amit normális gondolkodású ember nem hisz el. Képviselőik is részt vettek a rendelet-tervezet kialakításában, ebben Érd is kivette a részét, ez közös munka és jó iránynak tartja, bízik benne, hogy a lehető legszélesebb nyilvánosságot fogják tudni biztosítani a törvény adta kereteken belül. Szeretné, ha a következő egy éves időszakban teljesíteni tudnák ezeket a vállalásokat, melyre sok pénzt nem szeretne költeni, véleménye szerint külön költségvetési forrást nem biztos, hogy kell ehhez rendelni, a meglévő kereteken belül kezelhető a dolog és racionalizálással is elérhetőek ezek a célok. Ez egyébként egy elvi határozatsor, úgy gondolja, hogy a viszonyulásnak is elvinek kell lennie, a részletek kidolgozása a következő hónapoknak lesz a feladata.
Szűcs Gábor alpolgármester: Javasolja, hogy a környezetvédelemmel kapcsolatos közérdekű adatok, mint például a légszennyezés - mely tudja, hogy nem az önkormányzatnál meglévő adatok, de ezeknek a valamilyen módon való nyilvános és minél szélesebb tájékoztatást szolgáló megjelenítését kezdeményezné - kerüljön bele az elvi összefoglalóba.
Dr. Csőzik László polgármester: A közmeghallgatásra vonatkozó felvetésre reagálva, nem tudja, hogy miért nem közvetítette a televízió, úgy gondolja, pedig jó lett volna, de a következő közmeghallgatásra, erre oda fog figyelni. Nem ők kérték, hogy ne legyen közvetítés.
Lengyel Péter frakcióvezető: Természetesen valóban inkább a gazdasági adatokra szólt a 2. g) pontja, közérdekű és közérdekből nyilvános adatokba beleérthető, a pontosítást beleveszik. Simó Károlynak hozzáteszi, hogy a Soros már elhangzott, úgyhogy köszöni, hogy ismét felhívta a figyelmet, hogy merre kell igazodni. Az aggodalmat külön köszöni. Az elmúlt években valahogy nem tűnt annyira aggodalmasnak a nyilvánosság bevonása a döntésekbe. Költség oldalon úgy gondolja, ha csak a 2. g) pontot veszik, hogy az önkormányzat felületeinek átláthatóbbá tétele vonatkozásában, képviselőcsoportjukban van gyakorló informatikus, ez nem igényel túl nagy költséget, de biztos, hogy ingyen nem fog menni, hiszen teljes átalakítást igényel, ahogy Simó Károly is említette. A másik, hogy polgármester úr is említette, és hogy miért 1 év kifutást adnak ennek, megint Simó Károlyhoz fordul, aki saját maga is tanácsadóként és szervezetfejlesztéssel foglalkozó szakemberként is aposztrofálja magát, pontosan tudja, hogy a szervezeti kultúra átalakítsa a hatékony működéshez két módon lehetséges, vagy gyorsan sok pénzért, vagy megfelelő átalakítással időt szánva rá. Ők ez utóbbit szeretnék, tehát ilyen kiegészítéssel kérné a támogatásokat.
T. Mészáros András képviselő: Megjegyezi, hogy Soros nevét eddig csak a másik oldalról ejtették ki. Mindez törvénybe van foglalva, tehát, aki itt letette az esküt az világos, hogy ezt be kell, hogy tartsa, és ezen irányba kell dolgozni. El kell olvasni a magyar törvényeket, ebben ez benne van.
Dr. Csőzik László polgármester: Vannak azon túl is. Itt ül Ujhelyi Gyula is, akivel 2006-ban elfogadták az Érdi Kerekasztalon a legextrémebb javaslatot - melynek T. Mészáros András is aláírója volt - hogy az önkormányzat minden egyes utalványozását, kiadását jelentessék meg a honlapon, tehát az utolsó 5 ezer forint átutalására vonatkozó tranzakciónak is kerüljön ki az igazolása a honlapra. Vannak tehát elképzelések, melyek túllépik a törvényi kereteket.
Dr. Bács István képviselő: Előre jelezte Simó Károly frakcióvezetőnek, hogy nem szavazza meg a javaslatot, mert véleménye szerint ez egy „lösung” gyűjtemény, és ahogy polgármester úr is mondta, a vonatkozó jogszabályok ezt mind kötelezően előírják. Az 5. pont miatt nem szavazta volna meg, melyet viszont Lengyel Péter képviselő módosítása után mégis meg fog szavazni. Felhívja a városvezető koalíció figyelmét, hogy az előző Közgyűlés ülésén felvetette, hogy nincs fent a honalapon a hatályos SZMSZ, amit megoldott a kolléga oly módon, hogy az NJT (nemzeti jogszabálytár) linkjét rakta be, ahol a hatályos szöveg elérhető. Ezt megnyitva azt olvasta, hogy hatályos 2019. november 30-ától, a következő mondat olvasható benne: „a hivatalos lap a Magyar Közlöny és Lapkiadó Kft. az önkormányzati rendelettárban elérhető szövegek tekintetében a közlöny kiadó minden jogot fenntart”. Tudtával Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése ilyen jogszabályszöveget nem fogadott el, mégis ez van fenn hivatalosan. Túllendülve azon, hogy ez biztosan egy technikai hiba, elkezdte olvasni az SZMSZ-t, melyen a képviselők névjegyzékében még a korábbi képviselők szerepelnek, melyet felolvas. Ez nyilván nem így van. Mielőtt ilyen nagyra törő célokat fogadnak el, hogy az átlátszó.hu és más weboldal programjait nézik, először saját maguknak kellene megfelelni. Ennek ellenére meg fogja szavazni a javaslatot, hiszen a cél nemes és támogatható Lengyel Péter képviselő módosító javaslatával.
Mecsériné dr. Szilágyi Erzsébet jegyző: Több probléma volt az érdi honlappal, melyet már több alkalommal is sérelmezett képviselő úr, hogy nem találta benne a hatályos jogszabályt, nevezetesen az SZMSZ szövegét. Minden önkormányzati hivatal köteles a nemzeti jogszabálytárba feltölteni az össze hatályos rendeletet, ennek eleget tesznek, hiszen a Kormányhivatal ezt a tevékenységet ellenőrzi. Tehát a Nemzeti Jogszabálytárban megtalálhatóak a hatályos és egyébként a Közgyűlés által szövegszerűen és pontosan elfogadott rendeletek. Véleménye szerint ez bármikor ellenőrizhető. A szolgáltatás mindenki számára térítésmentesen igénybe vehető jogszabálykereső szolgáltatás. Ennek a tartalom szolgáltatója a Magyar Közlöny és Lapkiadó Kft., tehát ha bármilyen technikai hiba adódik ezzel kapcsolatosan ő a felelős, erre nincs ráhatásuk, nekik az a feladatuk, hogy a Közgyűlés által elfogadott és ellenőrzött jogszabályszövegeket oda feltöltsék. A jelzett hiba úgy gondolja valamilyen megjelenítésből adódhatott, felment az NJT honlapjára, megtekintette az SZMSZ-t és a jelzett hibát nem találta.
Dr. Csőzik László polgármester: Úgy gondolja, ha hiba van, akkor módosítani fogják.
Mecsériné dr. Szilágyi Erzsébet jegyző: Azt tudja mondani, hogy feltöltik a jogszabályt, de az, hogy a böngészőben hogy jelenik meg és milyen technikai oka lehet, hogy nem a hatályos szöveg látszik, nem tudja. Azt garantálni tudja, hogy az Érdi Polgármesteri Hivatal ezzel foglalkozó irodája mindig a hatályos szöveget tölti fel az NJT-be, ezen kötelezettséget meg sem szeghetik, mert ez jogszabályban előírt kötelezettsége és feladata a hivatalnak, a jegyzőnek.
Dr. Csőzik László polgármester: Ebből a szempontból azt tartaná a legjobbnak, ha a honlapnak ez a labirintusos kinézete megszűnne, hogy mindenki könnyen megtalálhassa azt, ami érdekli. Az is jó lenne, ha átalakulna, hogy az egész funkcionalitása és felhasználóbarát volta erősödjön.
Lengyel Péter képviselő: Egyrészt megköszöni dr. Bács István képviselő támogatását, hogy a pontosítással kinyilvánította az előterjesztés melletti voksolását, egyben annak is örül, hogy folyománya az előző évek tevékenységének a megszólalása, esetleg dr. Asztalos Éva bizottsági elnök figyelmébe ajánlja, hogy bővítse ki az ülése elején kért vizsgálatot.
Dr. Csőzik László polgármester: Mivel több kérdés, észrevétel, hozzászólás nem érkezett, felteszi szavazásra az előterjesztő által módosított határozati javaslatot, azzal, hogy nem a költségvetési fedezetről gondoskodik a polgármester, hanem ezt a Közgyűlés elé fogja terjeszteni.
Az előterjesztett határozati javaslat:
1. A Közgyűlés kinyilvánítja az Átlátszó.hu, a K-Monitor és a Transparency International Magyarország civil szervezetek által korábban javasolt „Ez a Minimum!” korrupció elleni és átláthatósági program (a továbbiakban: Program) megvalósítása iránti elkötelezettségét.
2. A Program megvalósítása érdekében a Közgyűlés az önkormányzat működését elsősorban az alábbi területeken tervezi átláthatóbbá tenni:
- a Közgyűlés és a Közgyűlés bizottságai üléseinek nyilvánossága;
- az önkormányzat kezelésében lévő közérdekű és közérdekből nyilvános adatokkal kapcsolatos eljárások, az ilyen adatok megismerhetővé tétele;
- az önkormányzati költségvetés végrehajtása és az önkormányzati gazdálkodás;
- az önkormányzat által kötött szerződések és az önkormányzat által kiírt közbeszerzések;
- az önkormányzati vagyon kezelése;
- az önkormányzat kizárólagos és többségi tulajdonú gazdasági társaságok gazdálkodása;
- az önkormányzat kommunikációs felületeinek áttekinthetősége, informatív tartalmának, a választópolgárokkal történő párbeszéd megteremtésének lehetősége.
3. A Közgyűlés felhívja a polgármestert, hogy tekintse át az önkormányzat és a részben vagy egészben önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok adatnyilvánossággal kapcsolatos gyakorlatát, különös tekintettel a honlapjukon közzétett adatok körére és a közzétételi eljárás szabályozottságára.
4. A Közgyűlés felhívja a polgármestert arra, hogy tegyen előterjesztést a Program végrehajtásához szükséges döntések megalkotására.
5. A Közgyűlés felkéri a polgármestert arra, hogy tegyen javaslatot a Program végrehajtásához szükséges fedezet biztosítására.
Felelős: Dr. Csőzik László - polgármester
Határidő: 2020. december 31.”
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése 18 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül a következő határozatot hozta:
264/2019. (XII. 19.)
h a t á r o z a t a
az „Ez a Minimum!” program végrehajtásához szükséges intézkedésekről
1. A Közgyűlés kinyilvánítja az Átlátszó.hu, a K-Monitor és a Transparency International Magyarország civil szervezetek által korábban javasolt „Ez a Minimum!” korrupció elleni és átláthatósági program (a továbbiakban: Program) megvalósítása iránti elkötelezettségét.
2. A Program megvalósítása érdekében a Közgyűlés az önkormányzat működését elsősorban az alábbi területeken tervezi átláthatóbbá tenni:
- a Közgyűlés és a Közgyűlés bizottságai üléseinek nyilvánossága;
- az önkormányzat kezelésében lévő közérdekű és közérdekből nyilvános adatokkal kapcsolatos eljárások, az ilyen adatok megismerhetővé tétele;
- az önkormányzati költségvetés végrehajtása és az önkormányzati gazdálkodás;
- az önkormányzat által kötött szerződések és az önkormányzat által kiírt közbeszerzések;
- az önkormányzati vagyon kezelése;
- a részben vagy egészben önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok gazdálkodása;
- az önkormányzat kommunikációs felületeinek áttekinthetősége, informatív tartalmának, a választópolgárokkal történő párbeszéd megteremtésének lehetősége;
- a település tekintetében a környezeti helyzet állapota, illetve a környezet-egészségüggyel kapcsolatos információk.
3. A Közgyűlés felkéri a polgármestert, hogy tekintse át az önkormányzat és a részben vagy egészben önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok adatnyilvánossággal kapcsolatos gyakorlatát, különös tekintettel a honlapjukon közzétett adatok körére és a közzétételi eljárás szabályozottságára.
4. A Közgyűlés felkéri a polgármestert arra, hogy tegyen előterjesztést a Program végrehajtásához szükséges döntések megalkotására.
5. A Közgyűlés felkéri a polgármestert arra, hogy tegyen javaslatot a Program végrehajtásához szükséges intézkedések költségvetési fedezetének biztosítására.
Felelős: Dr. Csőzik László - polgármester
Határidő: 2020. december 31.
A határozati javaslat elfogadásáról a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:
Andrasek Mónika |
Igen |
Antunovits Antal |
Igen |
Dr. Asztalos Éva |
Igen |
Dr. Bács István |
Igen |
Balla Imre |
Igen |
Csépán István |
Igen |
Dr. Csőzik László |
Igen |
Csornainé Romhányi Judit |
Igen |
Demjén Attila |
Igen |
Fülöp Sándorné |
Igen |
Gál Alex |
Igen |
Gregus László |
Igen |
Lengyel Péter |
Igen |
Simó Károly |
Igen |
Szűcs Gábor |
Igen |
Tekauer Norbert |
Igen |
Tetlák Örs |
Igen |
T. Mészáros András |
Igen |
Dr. Csőzik László polgármester: Tehát az önkormányzat működésének átláthatóbbá tételéről van szó, minden olyan adat, információ nyilvánosságra hozataláról és könnyen hozzáférhetővé tételéről, mely hozzátartozik az átlátható, transzparens gazdálkodáshoz, működéshez, tehát szerződések, költségvetés, előterjesztések, a vállalatok gazdálkodása és kommunikációs felületek, melyekről a későbbiekben szót fognak még ejteni.