Dr. Csőzik László polgármester: Elmondja, hogy a napirendi pont egy törvénymódosítással kapcsolatos, mely az önkormányzati választásokat követően benyújtott saláta törvény elfogadása után került a Parlament elé és azt el is fogadták. A jegyző építésügyi igazgatási feladatainak ellátásáról van szó, hogy az önkormányzattól a kormányhivatalok felé kerül át a feladatkör és ezzel kapcsolatosan rendezni kell a vagyoni helyzetet is. Érd Megyei Jogú Város városvezetése úgy döntött, hogy a tárgyalásokat azzal a pozícióval kívánja megkezdeni e tekintetben, hogy a lakótelepi Enikő utca 2. szám alatti – jogilag két különböző, valójában fizikailag egy önálló ingatlannak számító – földszinti, lakótelepi üres ingatlan átadásával valósítaná meg ezt a törvényi kötelezettséget. Természetesen nem ismerik a másik fél álláspontját. Az értékét majd összesen 10 millió Ft-ban állapítanák meg.
Dr. Bács István képviselő: Ez az építéshatóság lesz az, ami majd az előző rendkívüli közgyűlésen tárgyalt új művelődési centrumnak, valamint a parkolónak az építését fogja engedélyezni. Ez az építéshatóság lesz a majdan európai uniós forrásból megvalósítani szándékozott szociális bérlakások építését fogja engedélyezni. Ismeri az ingatlanokat, úgy érzi, hogy maga a felajánlás méltatlan Érd Megyei Jogú Városhoz, hiszen ebbe a kettő – nyugodtan nevezhető - garázsszerű képződménybe kívánják beültetni azokat a diplomás építészeket, illetve államigazgatási szakembereket, akik 70.000 lélekszámú városnak, illetve a környező településeknek majd az építéshatósági ügyeit fogja intézni. A helyszínen parkolni lehetetlen, már most is lehetetlen, pedig semmilyen üzlet nincs ott, csak a lakók. Ebbe a kb. 70 m2-be kellene kialakítani ügyfelek és ott dolgozók részére mosdóhelyiséget, külön férfit, külön nőit, a szükséges teakonyhát, öltöző helyiségeket, ügyfélvárókat, munkaállomásokat. Tehát maga a helyszín megítélése szerint totálisan alkalmatlan erre a célra. Amennyiben mégis találnak egy másik ingatlant, amelyet fel tudnának erre a célra ajánlani, akkor a tárgyalások megkezdése előtt egy esetleges rendkívüli közgyűlésen beszéljék át, mert ezt a javaslatot nem tudja támogatni a méltatlansága okán.
Dr. Csőzik László polgármester: Maga a törvényjavaslat sem annyira méltóságteljes, az önkormányzati jogkörök további csorbításáról van szó. Nem lelkes ettől annyira, hogy önkormányzati értékes ingatlanok ingyenes használatba, vagy tulajdonba adásával ezeket a célokat buzgón szolgálja. Ez egy nyitó pozíció, ezzel mennek a Kormányhivatal felé. Egyébként régebben egy ilyen jellegű ingatlanban működött a Földhivatal is, tehát az alkalmassága lehet éppen kritika tárgya, de nem teljes mértékben kérdőjelezhető meg, ez igenis kialakítható. Ha elfogadják a képviselőtársai, akkor ezzel fognak nyitni, a másik oldalról amennyire érzékeli, egyelőre nincs sok fogalmuk arról, hogy az elfogadott törvényt hogyan kell majd végrehajtaniuk pontosan. Valamikor karácsony előttre hívta össze a Kormány az ezzel kapcsolatos egyeztetéseket. Mind a személyi állományt, mind pedig a vagyoni elemeket „rekvirálná” az állam az elfogadott törvénnyel. Engedtessék meg, hogy ettől ne legyenek annyira lelkesek és ügybuzgók.
Antunovits Antal képviselő: Ebben az épületben a Szociális Gondozó Központ Támogatói Szolgálata van. Kérdezi, hogy az hol lesz elhelyezve?
Mecsériné dr. Szilágyi Erzsébet jegyző: Elmondja, hogy a kollégái szakmailag megvizsgálták ezt a javaslatot és ez a funkció a Habilitációban ellátható. A másik szobát pedig a Szepes Gyula Művelődési Központ használta, tehát teljesen felszabadítható a két ingatlan. A törvény kétfajta variációt ad: a jegyzői építésügyi feladatokat veszi el és telepíti át a kormányhivatalokhoz, gyakorlatilag az államhoz. Tényleg nem kialakult, hogy a Járási Hivatalhoz, vagy pedig a Kormányhivatalhoz kerülnek ezek a feladatok. Az építésfelügyelet a Járási Hivatalhoz tartozik, a kiemelt építéshatósági ügyek valóban a járás hatáskörébe tartoznak, tehát a Kormányhivatalhoz. Pillanatnyilag semmi konkrétumot nem tudnak. A másik, az alapmegoldás az lett volna, a jogszabályban az van, hogy ingyenes használati jogot kell biztosítani az államnak. Tudvalévő, hogy az építéshatóság a Polgárok Háza II. emeletén van elhelyezve, tehát egyben van a többi, más funkciót ellátó hivatali szervezeti egységekkel, tehát nehézséget okozna akár egy használati megállapodás kidolgozása, bár minden elhatározás kérdése. Úgy gondolja, hogy a javaslat kiinduló pontnak jó, tárgyalási alap a polgármesternek, akinek január 31-ig kell megkötnie a megállapodást a Kormányhivatallal.
Dr. Csőzik László polgármester: Elmondja, hogy nem a politikából jött a javaslat, nem ők az ötletgazdák.
Csépán István, a Gazdasági Bizottság elnöke: A Gazdasági Bizottság 5 igen szavazattal és 1 ellenszavazattal elfogadásra javasolja a Közgyűlésnek a határozati javaslatot. Az építéshatóság a Polgárok Háza II. emeletén van, ahová nem tudja, hogy mozgássérültek hogyan tudnak feljutni. A felajánlásra kerülő két ingatlan földszinti ingatlan, tehát ezeknek az embereknek is megkönnyítené az életét az ügyintézés. A két ingatlan átadása a magyar állam részére ingyenesen történik, az értékbecslés alapján ezeknek az értéke 2 x 4,9 millió Ft, tehát 9,8 millió Ft. El tudja képzelni azt, amit dr. Bács István képviselőtársa nehezményez, de azt gondolja, hogy egy kicsit kaotikus törvényből adódóan a jövőben lehet rendezni és új helyszínt találni neki, egyetlen bökkenő van, mégpedig az odavágó jogszabály, ami előírja, hogy milyen ingatlant szabad felajánlani a magyar állam javára. Előírás, hogy az ingatlan városközponti elhelyezkedésű legyen. Ha jól tudja, akkor a főtéren sincs parkoló az építéshatóság vonzáskörzetében.
Tetlák Örs alpolgármester: Úgy gondolja, hogy a kormányzati ötletparádé feltétel nélküli kiszolgálása nem feltétlenül feladata bármely önkormányzatnak. Úgy gondolja, hogy egy pontatlan, tényleg ötletszerű elvárásnak kellene megfelelni. Bármilyen vagyonelem átadása és a vásárlás között van néhány átmenet, amiben nyilván könnyebben tudnának partnerei lenni bármely kormányzati szándéknak.
Dr. Csőzik László polgármester: Azt azért ne várja el senki, hogy egy ilyen törvényre összecsapják a bokájukat és mondjuk átadják a Gesztelyi házat.
Dr. Bács István képviselő: A kormányzati ötletparádé tette lehetővé, hogy 700 millió Ft október 11-én megérkezzen a város számlájára működési támogatásként. Ha jól tudja, jelenleg a város ebből a 700 millió Ft-ból él. Nem tudja, hogy ez jövőre is így lesz-e, ha így ellenállnak a kormány kérésének.
Dr. Csőzik László polgármester: Ebből él és ebből fizeti vissza az előző városvezetés szabadságmegváltás jelentős összegét amúgy. Ingyenesen ajánlják fel a tulajdonjogot a magyar állam részére a törvényből következően, tehát nem ingyenes használatról van szó.
Antunovits Antal képviselő: Kérdezi, hogy helyileg hova költözik, hogyha a hivatal itt betölti a szerepét? Úgy is, mint helyi képviselő mondja, hogy a lakótelepen nagy probléma pont a volt 2-es iskola és az Emőke utca közötti területen - ahol ki van téve a tábla, hogy behajtani tilos - ha tűz van, mert volt erre példa, amikor a tűzoltóság kijött és nem bírtak tüzet oltani. Kéri, hogy ezt vizsgálják meg.
Dr. Csőzik László polgármester: Megteszik, köszöni a hasznos észrevételt.Felteszi szavazásra a határozati javaslatot.
Az előterjesztett és szavazásra feltett határozati javaslat:
„Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése – az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata vagyonáról és a vagyontárgyak feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 13/2012. (III. 27.) számú önkormányzati rendelet 27. §</SPAN> (1) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva úgy dönt, hogy a fővárosi és megyei kormányhivatalok működésének egyszerűsítése érdekében egyes törvények módosításáról szóló törvény 1. § (7) bekezdése alapján, az önkormányzat tulajdonát képező Érd, Enikő utca 2. szám alatt található, 22552/16/A/93 helyrajzi számú, műhely művelési ágú, összesen 35 négyzetméter alapterületű, valamint a 22552/16/A/92 hrsz-ú, műhely művelési ágú, összesen 35 négyzetméter alapterületű társasházi ingatlanok tulajdonjogát – az építésügyi és az építésfelügyeleti hatóságok kijelöléséről és működési feltételeiről szóló 343/2006. (XII. 23.) számú kormányrendelet szerinti építésügyi hatósági feladatok ellátásának céljára – ingyenesen felajánlja a Magyar Állam részére.
Az átadott ingatlanok értékét 4.900.000 – 4.900.000 forintban határozza meg.
Határidő: a megállapodás aláírására 2020. január 31.
Felelős: dr. Csőzik László polgármester”
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése 15 igen szavazattal, 3 ellenszavazattal és tartózkodás nélkül a következő határozatot hozta:
260/2019. (XII. 19.)
h a t á r o z a t a
a jegyző építésügyi igazgatási feladatainak átadásával összefüggő,
a Magyar Állam javára történő ingatlan ingyenes felajánlásáról
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése – az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata vagyonáról és a vagyontárgyak feletti tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 13/2012. (III. 27.) számú önkormányzati rendelet 27. §</SPAN> (1) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva úgy dönt, hogy a fővárosi és megyei kormányhivatalok működésének egyszerűsítése érdekében egyes törvények módosításáról szóló törvény 1. § (7) bekezdése alapján, az önkormányzat tulajdonát képező Érd, Enikő utca 2. szám alatt található, 22552/16/A/93 helyrajzi számú, műhely művelési ágú, összesen 35 négyzetméter alapterületű, valamint a 22552/16/A/92 hrsz-ú, műhely művelési ágú, összesen 35 négyzetméter alapterületű társasházi ingatlanok tulajdonjogát – az építésügyi és az építésfelügyeleti hatóságok kijelöléséről és működési feltételeiről szóló 343/2006. (XII. 23.) számú kormányrendelet szerinti építésügyi hatósági feladatok ellátásának céljára – ingyenesen felajánlja a Magyar Állam részére.
Az átadott ingatlanok értékét 4.900.000 – 4.900.000 forintban határozza meg.
Határidő: a megállapodás aláírására 2020. január 31.
Felelős: dr. Csőzik László polgármester
A határozati javaslatról a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:
Andrasek Mónika |
Igen |
Antunovits Antal |
Igen |
Dr. Asztalos Éva |
Igen |
Dr. Bács István |
Nem |
Balla Imre |
Igen |
Csépán István |
Igen |
Dr. Csőzik László |
Igen |
Csornainé Romhányi Judit |
Igen |
Demjén Attila |
Nem |
Fülöp Sándorné |
Igen |
Gál Alex |
Igen |
Gregus László |
Igen |
Lengyel Péter |
Igen |
Simó Károly |
Nem |
Szűcs Gábor |
Igen |
Tekauer Norbert |
Igen |
Tetlák Örs |
Igen |
T. Mészáros András |
Igen |