4. NAPIRENDI PONT

 

Tárgy: Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata által adományozható díjakról és kitüntetésekről szóló rendelet megalkotása

Előadó:           dr. Csőzik László polgármester

 

Dr. Csőzik László polgármester: A díjak, kitüntetésekről szóló rendelet újraalkotása, egy új normaszöveggel, de nagyrészt megőrizve a korábbi tartalmat.


Tetlák Örs képviselő: Egyrészt erről beszéltünk még annak idején sokat, meg fogom szavazni a rendeletet, de az Érd Város Díszpolgára Kitüntető Cím, az Érdi Batthyány Fülöp-díj, az Érd Városáért Kitüntetés, az Érd Város Közéletéért elismerés, azért mégiscsak vannak olyan átfedések, amit kicsit soknak érzek. Egy díjnak nyilván az is megadja az értékét, hogy hányszor osztják ki, ahogy ezt polgármester úr nagyon helyesen szokta említeni, de mondjuk az is, hogy nincs belőle négy. Főleg azért, mert ezeknek a díjaknak a jelentős része megosztható és nem mindegyiket osszuk ki minden évben, ezt értem, de ezt változatlanul kicsit soknak tartom. Ettől még meg fogom szavazni. Viszont, amiért szót kértem az, hogy szeretném személyesen is üdvözölni, megköszönni, hogy a korábbi javaslatom realizálódott és az Érd Város Szociális Munkájáért Díjat külön önálló ünnepség keretében fogja a város átadni. Ezt egy nagyon jó iránynak gondolom, mert az ágazat nagyon is megérdemli, köszönöm szépen.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Ugyanez lesz további néhány díjnál, például a Dr. Romics László-díj-Érd Város Egészségügyéért esetében is. Ezt a kálváriát én is végig jártam. Úgy indultam neki, hogy ésszerűsíteni kellene ezeket a díjakat, a négy díj helyett kettő, vagy három. Az az igazság, hogy mindegyiknek van valamennyire létjogosultsága a másik mellett. Egy díj értékét annál jobban nem növeli semmi, mintha van olyan év, vagy évek, amikor nem kerül kiosztásra. Azt gondolom, hogy a gyakorlatban kellene ennek az elvnek érvényt szerezni. Nem kötelező, hogy minden évben mindegyik kategóriában legyen díjazottunk, legyen tényleg egy körültekintő hozzáállás a képviselő-testület részéről. A módosító indítványokat előterjesztőként befogadom, arról nem kell külön szavaznunk.


Való Viktor képviselő: Nagyon örültem Tetlák Örs képviselőtársam felszólalásának, mert a bizottsági ülésen egyedüliként én javasoltam azt, hogy gondolkozzunk el a különböző díjak összevonásán. 21 díjat ad ki az előterjesztés alapján Érd város önkormányzata. Úgy érzem, hogy aki megérdemli és támogatom is, hogy Érd város díjakkal jutalmazza az arra leginkább érdemeseket. Viszont egy díjnak a nívóját az is emeli, hogyha kordában tartjuk a díj kedvezményezettjeinek a számát, így a jelentősége is sokkal jobban megemelkedne. Nehéz ezek után elfogadni, hogy a polgármester úr is így gondolja, aki az előterjesztő, hogy ezeket a díjakat valahogy egy kicsit ésszerűsíteni kellene, illetve összevonni, az elmúlt képviselő-testület alpolgármestere is így gondolja, akkor nem értem, hogy miért nem tárgyaltuk ezt meg. A bizottsági ülésen egyedüliként szavaztam igennel arra, hogy tárgyaljuk újra ezeknek a díjaknak az ésszerűsítését.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Azért képviselő úr, mert mindegyik kifejez valami külön értéket, amit a másikba nehéz betudni. Azt gondolom, hogy nincs teljes átfedés. Ez egyébként, ha megnézzük a díjazottak sorát, akkor jobban látható, úgyhogy bár bennem is volt egy nagy igyekezet, de végül azt a döntést hoztam, hogy akkor ne változtassuk a kategóriákat, hanem erőteljesen sulykoljuk azt, hogy ezek lehetőségek, nincs díjkiosztási kényszer, és ha érkezik egy javaslat, akkor keressük meg hozzá a legmegfelelőbb díjat. Nyilván van a csúcsok csúcsa a díszpolgár, alatta az Érd Város Közéletéért elismerés, és így tovább. De való igaz, hogy az Érdi Batthyány Fülöp-díj, az Érd Városáért Kitüntetés, esetleg az Érd Város Életmű Díja már tartalmaz néha olyan elemeket, amiket nehéz szétszálazni. Egyébként látszódott március 15-én, amikor két díjazottunk volt mindössze, de az ünnepség tartalmát tekintve több, mint egy óráig tartott. Volt egy újítás, hogy behoztunk kis filmeket, a laudációk mellett.


Csengeri Attila képviselő: A bizottsági ülésen elhangzott, de felhívnám a figyelmet arra, hogy két olyan díj van, az Év Családja Díj, illetve az Év Rendőre Díj, ami meglátásom szerint inkább országosra vonatkozik - ezt próbáljuk meg értelmezni úgy, hogy mondjuk ebbe is az Érd név valamilyen úton-módon szerepeljen. Ez úgy módosító, hogy a bizottsági ülésen alpolgármester úr azt mondta, hogy foglalkozni fogunk ezzel, át fogjuk nézni, hogy egyáltalán erre van-e lehetőség. Más városokban úgy működik, hogy Év Családja Érdért, vagy az Év Családja Érden megnevezés. Az Év Rendőre Díj esetében ugyanez a helyzet.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Az Év Családja Díj esetében nem jelenik meg az, hogy Év Érdi családja. Ha módosítjuk, akkor végig kell menni következetesen az összes címen. Azt gondolom, hogy ezt így nem lehet helyben elvégezni, ezt vagy úgy lehet, hogy elfogadjuk most itt, és akkor utána egy módosítóval végignézzük, vagy egy másik alkalommal visszahozzuk, de én ezt most megszavaztatnám, hogy legyen végre díjrendeletünk.


Szűcs Gábor alpolgármester: A bizottsági ülésen pontosan így hangzott el. Képviselő úr javaslatára azért mondtam ott is el, hogy természetesen megnézzük, hogy mi a gyakorlat a többi település esetében, hogyan lehet szövegszerűen úgy átalakítani a díjak elnevezését, hogy a lehetőségekhez képest a legjobb legyen. Ez egy rendelet, rendelet módosítását itt már nem lehetséges szóban megtenni. Azt gondolom, hogy nem egyik napról a másikra kell ezeket az elnevezéseket megváltoztatnunk, annál is inkább, mert hangzásilag persze ez egy szubjektív dolog, de talán mégis azért előtte a többi település gyakorlatát tekintsük át.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Azt javaslom, hogy most ezt fogadjuk el így, és akkor nyitottak vagyunk arra, hogy a képviselő úr, ha előterjeszt egy ilyen igényt, akkor átvezessük. Én most nem tenném, mert megtehetném előterjesztőként, de a kodifikációs hibák elkövetésének az esélye ilyenkor fennáll, hogy valahol nem veszünk észre egy olyan szövegfordulatot, amit kellett volna, és akkor újra módosítani kell.


Való Viktor képviselő ügyrendi: A bizottság erről döntött, akkor nem kellett volna bekerülnie a testületi ülésre ennek a módosító javaslatnak, ezért van a bizottság.

 

Szűcs Gábor alpolgármester: Azért mert nem volt róla szavazás a bizottsági ülésén.


Lengyel Péter képviselő:
A Közbiztonsági és Sport Bizottságnak volt egy konkrét módosító javaslata.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Befogadtam azokat a módosító javaslatokat mondtam is, hogy ezekről nem kell külön szavaznunk. Javaslom, hogy fogadjuk el az új díjrendeletünket.

 

Az előterjesztett és szavazásra feltett rendelet tervezet:

„TERVEZET!

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének

.../2025. (III. 27.) önkormányzati rendelete

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata által adományozható díjakról és kitüntetésekről

[1] Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése elismerések alapításával és adományozásával méltó módon kívánja elismerni azon személyek, szervezetek és közösségek munkáját, akik, vagy amelyek tevékenységükkel hozzájárulnak Érd Megyei Jogú Város tekintélyének növeléséhez, jelentős mértékben hozzájárulnak a település gazdasági, kulturális fejlődéséhez, város értékeit növelő, maradandó eredményeket értek el.

[2] Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény 24. § (9) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés i) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

  1. Érd Város Díszpolgára Kitüntető Cím
  2. §

(1) Az Érd Város Díszpolgára Kitüntető Cím a város legnagyobb elismeréseként annak a magyar vagy külföldi állampolgárnak adományozható, aki valamely kiemelkedően jelentős munkájával, tevékenységével vagy egész életművével, a városban, országosan vagy nemzetközi viszonylatban általános elismerést szerzett, hozzájárulva ezzel közvetve vagy közvetlenül Érd város tekintélyének növeléséhez. Több évtizeden át végzett kimagasló közösségi, tudományos, művészeti, kulturális életműve, valamint egyéb területen végzett tevékenysége példaként állítható a város közössége elé.

(2) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, márvány talapzaton álló bronz kisplasztika jár.

(3) Az elismeréssel 500 000 forint jutalom jár együtt.

(4) Évente legfeljebb egy díszpolgári cím adományozható.

(5) Érd Város Díszpolgárát a Közgyűlés és szervei, valamint a város lakossága megkülönböztetett tiszteletben és megbecsülésben részesíti.

(6) A város díszpolgára:

  1. a) az adományozástól kezdve viselheti az Érd Város Díszpolgára kitüntető címet,
  2. b) tanácskozási joggal részt vehet a Közgyűlés és bizottságai nyilvános ülésein,
  3. c) a Közgyűlés döntése alapján az önkormányzatot képviselő delegáció tagja lehet,
  4. d) hivatalos az önkormányzat által rendezett valamennyi ünnepségre, ahol lehetőség szerint megkülönböztetett hely illeti meg,
  5. e) díjtalanul látogathatja a város kulturális, művészeti rendezvényeit,
  6. f) elhalálozásakor ingyenes díszsírhely illeti meg és az önkormányzat saját halottjának tekinti, temetésének költségeit átvállalja.

(7) A (6) bekezdésben felsorolt jogok érvényesítéséért a jegyző felelős.

  1. Érdi Batthyány Fülöp-díj
  2. §

(1) Az Érdi Batthyány Fülöp-díj a város rangos elismeréseként annak a személynek adományozható, aki filantróp szemléletével, közösséget segítő tevékenységével és teljes életművével jelentős mértékben hozzájárult a település gazdasági, kulturális fejlődéséhez, gazdagodásához.

(2) A díj adományozására javaslatot tehet a Közgyűlés jelenlegi és korábbi tagja, a város díszpolgára, továbbá az Érd Városáért Kitüntetés birtokosa.

(3) A díj odaítélését megelőző eljárás lefolytatását munkacsoport végzi melynek tagjai a polgármester és az alpolgármester, továbbá a város korábbi polgármesterei és alpolgármesterei.

(4) A munkacsoport javaslatát a polgármester terjeszti a Közgyűlés elé. Az adományozásról a Közgyűlés a beterjesztett javaslat szerint dönt.

(5) A díjhoz díszoklevél és művészi kivitelű, márvány talapzaton álló bronz kisplasztika jár.

(6) A díjjal pénzjutalom nem jár.

(7) A díj háromévente adományozható.

(8) Az Érdi Batthyány Fülöp-díj birtokosát a Közgyűlés és szervei, valamint a város lakossága megkülönböztetett tiszteletben és megbecsülésben részesíti, az adományozástól kezdve

  1. a) tanácskozási joggal részt vehet a Közgyűlés és bizottságai nyilvános ülésein,
  2. b) az önkormányzatot képviselő delegáció tagja lehet,
  3. c) hivatalos az önkormányzat által rendezett valamennyi ünnepségre, ahol lehetőség szerint megkülönböztetett hely illeti meg,
  4. d) térítésmentesen látogathatja a város kulturális, művészeti rendezvényeit,
  5. e) elhalálozásakor ingyenes díszsírhely illeti meg és az önkormányzat saját halottjának tekinti, temetésének költségeit átvállalja.
  6. Érd Városáért Kitüntetés
  7. §

(1) Érd Városáért Kitüntetés adományozható azoknak a civil szervezeteknek és személyeknek, akik a város fejlesztésében, a társadalmi, szociális, kulturális és gazdasági élet bármely területén kiemelkedően hasznos munkát végeztek, és ennek révén a város értékeit növelő, maradandó eredményeket értek el.

(2) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban. A plaketten Érd Város címere látható, a város alaprajzában elhelyezve, Érd városáért felirattal.

(3) Az elismeréssel 300 000 forint jutalom jár együtt.

(4) Évente legfeljebb egy Érd Városáért kitüntetés adományozható.

  1. Érdi Tudományos Díj
  2. §

(1) Az Érdi Tudományos Díj mindazoknak a személyeknek adományozható, akik a tudományágak valamelyikében kimagasló teljesítményt nyújtottak, és ezzel hozzájárultak Érd Város hírnevének öregbítéséhez.

(2) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(3) Az elismeréssel 300 000 forintot jutalom jár együtt.

(4) Évente legfeljebb egy Érdi Tudományos Díj adományozható.

  1. Érd Város Közéletéért elismerés
  2. §

(1) Az Érd Város Közéletéért elismerés azoknak a közéleti tevékenységet folytató civil szervezeteknek és személyeknek adományozható, akik a legtöbbet teszik Érd lakosságáért, a város kulturális, történelmi és egyéb értékeinek megóvásáért. Az elismerés adományozható továbbá azoknak, akik a társadalmi, közösségi élet építésében, működtetésében kiemelkedő eredményeket érnek el, tevékenységükkel hozzájárulnak a város pozitív arculatának kialakításához.

(2) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 milliméter átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(3) Az elismeréssel 300 000 forint jutalom jár együtt.

(4) Évente legfeljebb egy Érd Város Közéletéért elismerés adományozható.

  1. Csuka Zoltán-díj
  2. §

(1) A Csuka Zoltán-díj azoknak a személyeknek adományozható, akik a közművelődés területén, valamint a kulturális élet szervezésében gyakorlati tevékenységükkel, kezdeményezéseikkel, eredményes munkásságukkal szolgálták a település kulturális életét.

(2) Az elismerés odaítélésére – a 22. § (1) bekezdés a) pontja szerint beérkezett javaslatok figyelembevételével – a köznevelési és kulturális feladatok ellátásáért felelős bizottság tesz javaslatot a Közgyűlésnek. Az adományozásról a Közgyűlés a bizottság javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban. A plakett egyik oldalán Csuka Zoltán domború arcképe „Csuka Zoltán” felirattal, másik oldalán nyitott könyv látható „Érd Művelődéséért” felirattal.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb egy Csuka Zoltán-díj adományozható.

  1. Érdi Művészeti Díj
  2. §

(1) Az Érdi Művészeti Díj azoknak a személyeknek adományozható, akik a művészeti élet valamely területén kiemelkedő eredményeket értek el, magas színvonalú tevékenységükkel, alkotásaikkal hozzájárultak Érd Város hírnevének öregbítéséhez.

(2) Az elismerés odaítélésére – a 22. § (1) bekezdés a) pontja szerint beérkezett javaslatok figyelembevételével – a köznevelési és kulturális feladatok ellátásáért felelős bizottság tesz javaslatot a Közgyűlésnek. Az adományozásról a Közgyűlés a bizottság javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb egy Érdi Művészeti Díj adományozható.

  1. Bella István-díj
  2. §

(1) A Bella István-díj annak a költőnek vagy műfordítónak adományozható, aki költészetével, műfordítói tevékenységével kötődik a nemzeti irodalom értékes hagyományaihoz, így Bella István életművének szellemiségéhez, és olyan fiatal vagy középnemzedékhez tartozó alkotó, aki a költői vagy műfordítói pályán már eredményeket ért el, de számottevő elismertsége még nincs.

(2) A Bella István díjat öttagú kuratórium ítéli oda, amelynek tagjai: Érd Megyei Jogú Város Polgármestere által delegált személy, a Magyar Írószövetség elnöke – egyben a kuratórium elnöke – továbbá az Írószövetségnek az Elnökség által megbízott három tagja.

(3) A kuratórium döntése alapján a polgármester határozatot hoz.

(4) A Bella István-díjhoz díszoklevél és művészi kivitelű márvány talapzaton álló bronz kisplasztika jár.

(5) Az elismeréssel 250 000 forint jutalom jár együtt. A jutalom összegéből 150 000 forintot Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata, 100 000 forintot pedig a Magyar Írószövetség biztosít.

(6) Évente legfeljebb egy Bella István-díj adományozható

  1. Érd Közneveléséért Díj
  2. §

(1) Az Érd Közneveléséért Díj azoknak a személyeknek és alkotó pedagógus közösségeknek adományozható, akik kiemelkedő eredményt értek el az óvodai, iskolai és intézeti oktató- nevelő munka és tehetséggondozás területén, illetve magas fokú pedagógiai és szakmai felkészültségük alapján, élen járnak az újszerű és hatékony pedagógiai módszerek kidolgozásában.

(2) Az elismerés odaítélésére – a 22. § (1) bekezdés a) pontja szerint beérkezett javaslatok figyelembevételével – a köznevelési és kulturális feladatok ellátásáért felelős bizottság tesz javaslatot a Közgyűlésnek. Az adományozásról a Közgyűlés a bizottság javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb három Érd Közneveléséért Díj adományozható.

  1. Dr. Romics László-díj Érd Város Egészségügyéért
  2. §

(1) A Dr. Romics László-díj Érd Város Egészségügyéért a város egészségügyi ellátása érdekében kiemelkedő tevékenységet végző orvosnak, gyógyszerésznek, ápoló- és kisegítő személyzetnek, valamint példaértékű munkát végző közösségnek adományozható.

(2) Az elismerés odaítélésére – a 22. § (1) bekezdés a) pontja szerint beérkezett javaslatok figyelembevételével – a szociális ügyekkel és az egészségüggyel kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős bizottság tesz javaslatot a Közgyűlésnek. Az adományozásról a Közgyűlés a bizottság javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb egy Dr. Romics László-díj Érd Város Egészségügyéért adományozható.

  1. Érd Város Szociális Munkájáért Díj
  2. §

(1) Érd Város Szociális Munkájáért Díj adományozható a város szociális ellátása érdekében végzett példaértékű munkát, valamint az elesettek gondozásában kifejtett kiemelkedő tevékenységet végző személyek, közösségek részére.

(2) Az elismerés odaítélésére – a 22. § (1) bekezdés a) pontja szerint beérkezett javaslatok figyelembevételével – a szociális ügyekkel és az egészségüggyel kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős bizottság tesz javaslatot a Közgyűlésnek. Az adományozásról a Közgyűlés a bizottság javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb egy Érd Város Szociális Munkájáért Díj adományozható.

  1. Év Családja Díj
  2. §

(1) Az Év Családja Díj annak az Érden élő családnak adományozható, amelynek tagjai mindennapi életükkel, munkálkodásukkal, gyermekeik nevelésével, taníttatásával, családtagjaik gondozásával, közéleti szerepvállalásukkal is példaként állíthatók a város közössége elé.

(2) Az elismerés odaítélésére – a 22. § (1) bekezdés a) pontja szerint, továbbá az Ága-Boga Nagycsaládosok Érdi Egyesülete részéről beérkezett javaslatok figyelembevételével – a szociális ügyekkel és az egészségüggyel kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős bizottság tesz javaslatot a Közgyűlésnek. Az adományozásról a Közgyűlés a bizottság javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez adományozást igazoló díszoklevél jár, amely tartalmazza a város címerét, az adományozás tényét, a díjazott család nevét, a polgármester aláírását és bélyegzőlenyomatát.

(4) Az elismeréssel 300 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb egy Év Családja Díj adományozható.

  1. Érdi Sport Díj
  2. §

(1) Az Érdi Sport Díj adományozható a város érdekében kifejtett kiemelkedő fizikai vagy szellemi sportteljesítményért, vagy nemzetközi sport teljesítményért azoknak a személyeknek vagy csapatoknak, akik a mérhető teljesítmény mellett magatartásukkal is példaként állíthatók a város közössége elé.

(2) Az elismerés odaítélésére – a 22. § (1) bekezdés a) pontja szerint beérkezett javaslatok figyelembevételével – a sporttal kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős bizottság tesz javaslatot a Közgyűlésnek. Az adományozásról a Közgyűlés a bizottság javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb kettő Érdi Sport Díj adományozható, egy a szellemi sportteljesítményért, egy a fizikai sportteljesítményért.

  1. Érd Közbiztonságáért és Tűzbiztonságáért Díj
  2. §

(1) Az Érd Közbiztonságáért és Tűzbiztonságáért Díj adományozható mindazoknak a személyeknek és közösségeknek, akik Érd Város közbiztonsága és tűzbiztonsága fejlesztésének érdekében kiemelkedő munkát folytattak, valamint megelőző és nevelő tevékenységükkel hozzájárultak a város közbiztonságának és tűzvédelmének fokozásához.

(2) Az elismerés odaítélésére az Érdi Rendőrkapitányság, az Érdi Városi Polgárőr Egyesület, valamint az Érdi Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetőjének ajánlása alapján a közbiztonsággal kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős bizottság tesz javaslatot a Közgyűlésnek. Az adományozásról a Közgyűlés a bizottság javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb egy Érd Közbiztonságáért és Tűzbiztonságáért Díj adományozható.

  1. Év Rendőre Díj
  2. §

(1) Az Év Rendőre Díj adományozható az Érdi Rendőrkapitányságnál szolgálati jogviszonyban álló mindazon rendőröknek, akik kiemelkedő munkájukkal jelentős szerepet játszottak Érd Megyei Jogú Város közbiztonsági helyzetének javításában, a bűncselekmények megelőzésében, megakadályozásában, az elkövetők elfogásában, illetve rendezvények biztosításában.

(2) Az elismerés odaítélésére a Rendőrkapitány tesz javaslatot. Az elismerés adományozásáról a Közgyűlés a közbiztonsággal kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős bizottság véleményének kikérését követően dönt.

(3) Az elismeréshez adományozást igazoló oklevél és plakett jár. Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb egy Év Rendőre Díj adományozható.

  1. Érdi Közszolgálati Díj
  2. §

(1) Az Érdi Közszolgálati Díj adományozható azoknak az érdi önkormányzati fenntartásban működő költségvetési intézményekben dolgozó, köztisztviselői, közalkalmazotti jogviszonyban, vagy más munkaviszonyban álló, a rendeletben szabályozott más szakmai díjban nem részesíthető személyeknek vagy közösségeknek, akik a város szolgálatában hosszú időn át kiemelkedő munkát végeztek, vagy valamely jelentős szellemi alkotással járultak hozzá a közszolgálat színvonalának emeléséhez, s ezzel általános elismerést vívtak ki az ügyfelek és a szolgáltatást igénybe vevők körében.

(2) Az elismerés odaítélésére a jegyző és az intézményvezetők véleményének kikérése mellett a polgármester tesz javaslatot Az elismerés adományozásáról a Közgyűlés a polgármester javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb kettő Érdi Közszolgálati Díj adományozható egy köztisztviselőnek és egy közalkalmazotti jogviszonyban vagy más munkaviszonyban álló személynek.

  1. Címzetes vezetői cím
  2. §

(1) Címzetes intézményvezetői, illetve címzetes igazgatói, főigazgatói cím (a továbbiakban együtt: címzetes vezető) adható annak, aki legalább három vezetői cikluson keresztül az önkormányzat által fenntartott egészségügyi, köznevelési, továbbá kulturális (közművelődési) intézményben intézményvezetői, illetve igazgatói tisztséget töltött be, vezetői megbízása lejár, vagy más módon – a szakmai alkalmatlanság esetét kivéve – megszűnt, amennyiben munkájával kivívta a fenntartó, a lakosság és az intézmény alkalmazotti közössége megbecsülését, továbbá munkájával hozzájárult az intézmény fejlődéséhez, eredményes működéséhez, továbbá hírnevének öregbítéséhez.

(2) A címzetes vezetői cím a nyugdíjba vonulását követően is megilleti a cím viselésére jogosult vezetőt.

(3) A címzetes vezetői cím mellé egyedi díszoklevél és 500 000 forint jutalom jár.

(4) A cím adományozását a polgármesternél írásban, indokolással ellátva bárki kezdeményezheti. A címzetes vezetői cím adományozására a polgármester tesz javaslatot. Az odaítélésről a Közgyűlés dönt.

(5) Az elismerés átadására legkésőbb a vezetői megbízás megszűnését követő 90 napon belül kerül sor.

(6) Az elismerés odaítélésével kapcsolatos eljárás során a rendelet 22. alcímét nem kell alkalmazni.

  1. Érdi Építészeti Nívódíj
  2. §

(1) Az Érdi Építészeti Nívódíj azoknak a tervezőknek adományozható, akik városépítészeti alkotásukkal közreműködtek az épített környezet alakításában, hozzájárultak a városban létesült épületek építészeti színvonalának emeléséhez.

(2) Az Érdi Építészeti Nívódíj pályázati eljárás útján adományozható.

(3) Az Érdi Építészeti Nívódíj elnyerésére benyújtott pályázatokat bíráló bizottság értékeli, melynek tagjai: a város polgármestere, a vagyongazdálkodási feladatok ellátásáért felelős bizottság elnöke, a köznevelési és kulturális feladatok ellátásáért felelős bizottság elnöke, a Pest Vármegyei Építész Kamara elnöke, felkért építészeti oktató vagy más szaktekintély és a városi főépítész. A bizottság elnöke a polgármester, előadója a városi főépítész. Az elismerés adományozásáról a bíráló bizottság dönt.

(4) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban. A pályázaton eredményt elért pályaművek a helyi sajtóban bemutatásra kerülnek.

(5) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(6) Évente legfeljebb két Érdi Építészeti Nívódíj adományozható.

  1. Érd Diákságáért Díj
  2. §

(1) Az Érd Diákságáért Díj azoknak a személyeknek vagy közösségeknek adományozható, akik az adott évben a legtöbbet tették az érdi diákok közösségéért.

(2) Az elismerés odaítélésére Érd Megyei Jogú Város Ifjúsági Önkormányzatnál (a továbbiakban: ifjúsági önkormányzat) legkésőbb a tárgyév május 31. napjáig bárki javaslatot tehet, melyet indokolni kell. Az elismerés adományozásáról az ifjúsági önkormányzat képviselő-testülete dönt.

(3) Nem részesíthető a díjban az ifjúsági önkormányzat megválasztott tagja, vagy politikai tisztséget betöltő személy.

(4) Az elismeréssel gravírozott üveg-plakett és 100 000 forint pénzjutalom jár együtt.

(5) Évente egy elismerés adományozható, amelyet megosztva is oda lehet ítélni.

(6) Az elismerés átadására minden évben az ifjúsági önkormányzati választás eredményhirdetésének napján kerül sor. Az elismerést a leköszönő diákpolgármester és Érd Megyei Jogú Város polgármestere adja át.

  1. Érd Kiváló Diákja Emlékérem
  2. §

(1) Az Érd Kiváló Diákja Emlékérem adományozásával az önkormányzat elismerését fejezi ki az érdi általános és középiskolákban, valamint alapfokú művészeti iskolában tanuló azon diákoknak, akik nemzetközi, országos, több vármegyére kiterjedő, illetve vármegyei versenyen kiemelkedő eredmény – az előző tanévben elért nemzetközi vagy országos tanulmányi (különösen OKTV, TUDOK) és művészeti versenyeken megszerzett 1-10. helyezés, a vármegyei középiskolai tanulmányi versenyeken 1-3. helyezés – elérésével hozzájárultak Érd Megyei Jogú Város hírnevének öregbítéséhez.

(2) Emlékérem a kiemelkedő versenyeredményt elérők mellett azoknak a diákoknak is adományozható, akik befejezett általános iskolai, középiskolai és alapfokú művészeti iskolai tanulmányaik ideje alatt valamennyi tanévben kitűnő tanulmányi eredményt értek el.

(3) Szakképző intézmény esetén emlékérem azoknak a diákoknak is adományozható, akiknek a szakmai elméleti vagy szakmai gyakorlati teljesítménye kimagasló, és ezzel példaként állíthatók a diákközösség elé.

(4) Az elismerés adományozásáról az iskolák intézményvezetőinek javaslata alapján a köznevelési és kulturális feladatok ellátásáért felelős bizottság dönt.

(5) Általános iskolákban és alapfokú művészeti iskolában 300 fő tanulólétszámig az elért tanulmányi, kulturális, művészeti versenyeredmények alapján az intézményvezető legfeljebb három tanulóra, 300 fő tanulólétszám felett pedig legfeljebb öt tanulóra tehet javaslatot. Középiskolában, illetve összetett iskolában (általános iskola és gimnázium) legfeljebb tíz tanuló javasolható. A létszámkeretbe a nemzetközi versenyen az (1) bekezdés szerinti helyezést elérő tanuló nem számít bele.

(6) Az elismerés egy 4,3 cm átmérőjű bronz emlékérem, melyen Érd Kiváló Diákja felirat és a Tudás Fája, valamint a Halhatatlanság Fája művészi ábrázolásban látható. Az emlékérmet a polgármester által felkért képzőművész készíti.

(7) A díjazottak az emlékérem mellé az adományozást igazoló oklevelet kapnak.

(8) Az általános iskolában, középiskolában és alapfokú művészeti iskolában Érden tanuló diák egy-egy alkalommal kaphat díjat.

(9) Az elismeréssel pénzjutalom nem jár.

  1. Érd Kiváló Diáksportolója Díj és Érd Kiváló Diáksportcsapata Díj
  2. §

(1) Az Érd Kiváló Diáksportolója Díj és az Érd Kiváló Diáksportcsapata Díj adományozásával az önkormányzat kifejezi elismerését az érdi általános és középiskolák azon tanulóinak, valamint az érdi sportszervezetek általános és középiskolás korú sportolóinak, akik kiemelkedő sportteljesítményükkel öregbítették Érd Megyei Jogú Város hírnevét.

(2) Az Érd Kiváló Diáksportolója Díj azoknak a diákoknak adományozható, akik egyéni, vagy csapatsportágban országos diákolimpián vagy országos bajnokságon első helyezést értek el, vagy válogatott kerettagok.

(3) Az Érd Kiváló Diáksportcsapata Díj azoknak a csapatoknak adományozható, akik a szakszövetség által kiírt csapatsportágban országos diákolimpia országos döntőjén 1-3. helyezést értek el, vagy országos bajnokságon 1-3. helyezést értek el.

(4) Az elismerések odaítélésére az intézményvezetők, valamint a sportszervezetek vezetői, évente sportáganként egy személy, és egy csapat tekintetében tehetnek javaslatot.

(5) Az elismerések adományozásáról a sporttal kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős bizottság dönt.

(6) Az Érd Kiváló Diáksportolója Díjhoz emlékérem jár, mellé névre szóló, az adományozást igazoló emléklappal.

(7) Érd Kiváló Diáksportcsapata Díjhoz emlékérem jár, az adományozást igazoló emléklappal.

(8) A felkészítő testnevelők és edzők emlékérmet kapnak.

(9) Az elismeréssel pénzjutalom nem jár.

  1. Az elismerések adományozásának szabályai
  2. §

(1) Ha e rendelet másképp nem rendelkezik,

  1. a) az elismerés adományozására a Közgyűlés tagja és bizottsága, az önkormányzat vagy az állam által fenntartott érdi intézmény vezetője, az Érden működő civil szervezet és a nemzetiségi önkormányzat, továbbá bármely Érden lakcímmel rendelkező személy az 1. melléklet szerinti határidő figyelembevételével, a dij@erd.hu elektronikus levélcímre eljuttatva tehet javaslatot,
  2. b) az elismerés odaítélését megelőző eljárás lefolytatását munkacsoport végzi melynek tagjai a polgármester, az alpolgármester és az önkormányzati bizottságok elnökei,
  3. c) a munkacsoport a javaslatát az a) pont szerinti javaslatok figyelembevételével alakítja ki, egyetértés hiányában rangsor szerinti alternatív javaslatot készít. A munkacsoport javaslatát a polgármester terjeszti a Közgyűlés elé, mely a munkacsoport javaslata szerint dönt

(2) Az elismerések átadására az 1. melléklet szerinti időpontban kerül sor.

(3) Indokolt esetben polgármesteri határozattal az elismerés adományozására és átadására az 1. mellékletben meghatározottaktól eltérő időpontban is sor kerülhet.

  1. Az elismerések megosztása
  2. §

(1) Az elismerések az Érd Város Díszpolgára, az Érdi Batthyány Fülöp-díj, az Érd Városáért Kitüntetés, az Érdi Tudományos Díj, az Érd Város Közéletéért elismerés, valamint az Érd Kiváló Diákja Emlékérem kivételével megosztva is adományozhatók. Ebben az esetben az adományozottak mindegyike oklevelet és plakettet is kap, a pénzjutalmat a Csuka Zoltán Díj, az Érdi Művészeti Díj, az Érd Közneveléséért Díj, az Érd Egészségügyéért Díj, az Érd Város Szociális Munkájáért Díj, az Érdi Sport Díj, Érd Közbiztonságáért és Tűzbiztonságáért Díj, az Év Rendőre Díj, valamint az Érdi Közszolgálati Díj esetében egyenlő arányban meg kell osztani.

(2) Az Érdi Építészeti Nívódíj esetében a pénzjutalom felhasználásáról a 18. § (3) bekezdésében meghatározott bíráló bizottság a dönt.

(3) Amennyiben a kitüntető díjban közösség vagy csoport részesül, kétszeres összegű pénzjutalom, egy plakett, valamint annyi oklevél jár, ahány tagja van a közösségnek.

(4) A polgármester a kiosztásra kerülő díjak vonatkozásában az adományozható kitüntetések számától polgármesteri határozattal eltérhet.

  1. Az elismerések visszavonása
  2. §

(1) Az elismeréseket a Közgyűlés megvonja attól a személytől, aki annak viselésére érdemtelenné vált. Érdemtelen a kitüntető címre az, akit a bíróság a közügyek gyakorlásától eltiltott, vagy szándékos bűncselekmény elkövetése miatt a büntetőjogi felelősségét jogerős döntésével megállapította.

(2) Az elismerés megvonható attól a személytől, aki annak viselésére méltatlanná vált. A megvonásra a kezdeményezésre jogosultak tehetnek javaslatot. Az elismerés megvonására irányuló eljárás lefolytatására a Közgyűlés bizottságot jelöl ki, mely javaslatát a közvélemény figyelembevételével alakítja ki. A bizottság véleménye alapján a javaslatot a polgármester terjeszti a Közgyűlés elé.

  1. Az elismerések nyilvántartása
  2. §

(1) Az díjazottakról, kitüntetettekről nyilvántartást kell vezetni. A nyilvántartás adatainak hitelességéért, naprakészségéért a jegyző a felelős. A nyilvántartás tartalmazza:

  1. a) a kitüntetés sorszámát,
  2. b) a kitüntetett személy, közösség nevét,
  3. c) az adományozás időpontját (évét),
  4. d) az elismerés adományozásának rövid indokát.

(2) Az elismerés tényéről Érd Város Krónikájába bejegyzés készül, melyet az elismerés átadásakor a polgármester és a díjazott ír alá.

(3) Az elismerés adományozásáról szóló határozatot az adományozást követően az önkormányzat lapjában és a város hivatalos honlapján közzé kell tenni.

  1. Egyéb rendelkezések
  2. §

Az Érd Város Díszpolgára, az Érd Városáért Kitüntetés, valamint az Érdi Tudományos Díj kitüntető cím elismerésekre érdemes személy elhalálozása esetén posztumusz kitüntetés adományozható. Ebben az esetben az elismerés átvételére sorrendben a díjazott özvegye vagy örököse jogosult.

  1. §

Az elismerésekkel járó pénzjutalmak fedezetét és egyéb költségeit az önkormányzat éves költségvetésében kell biztosítani.

  1. §

Mindazok a személyek, akik a korábbi rendeletek alapján kapták meg a díszpolgári címet, azt a névre szóló visszavonásig korlátozás nélkül viselhetik, és megilletik őket az e rendeletben foglalt kedvezmények.

  1. Záró rendelkezések
  2. §

Hatályát veszti az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata által adományozható díjakról és kitüntetésekről szóló 7/2017. (II. 27.) önkormányzati rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 3/2025. (I. 31.) önkormányzati rendelet.

  1. §

Ez a rendelet 2025. április 1-jén lép hatályba.

Dr. Feik Csaba

jegyző

Dr. Csőzik László

polgármester

  1. melléklet a .../2025. (III. 27.) önkormányzati rendelethez

Az önkormányzat által alapított elismerések, és a díjak átadásának időpontja

 

A

B

 

Az elismerés megnevezése

Az átadás időpontja

1

Érd Város Díszpolgára Kitüntető Cím

nemzeti ünnep alkalmával

2

Érdi Batthyány Fülöp-díj

nemzeti ünnep alkalmával - háromévente

3

Érd Városáért Kitüntetés

nemzeti ünnep alkalmával

4

Érdi Tudományos Díj

nemzeti ünnep alkalmával.

5

Érd Város Közéletéért elismerés

nemzeti ünnep alkalmával.

6

Csuka Zoltán-díj

A magyar kultúra napja - január 22.

7

Érdi Művészeti Díj

A magyar kultúra napja - január 22.

8

Bella István-díj

A magyar kultúra napja - január 22.

9

Érd Közneveléséért Díj

Pedagógusnap alkalmával, vagy az azt megelőző, illetve követő közgyűlési ülésen

10

Dr. Romics László-díj

Érd Város Egészségügyéért

A magyar egészségügy napja (Semmelweis-nap, július 1.) alkalmával, vagy az azt megelőző illetve követő közgyűlési ülésen

11

Érd Város Szociális Munkájáért Díj

Szociális Munka Napja (november 12.) alkalmából rendezett ünnepségen

12

Év Családja Díj

nemzeti ünnep alkalmával

13

Érdi Sport Díj

februárban, az ez alkalomból szervezett ünnepségen

14

Érd Közbiztonságáért és Tűzbiztonságáért Díj

A magyar tűzoltók napja

(Szent Flórián ünnepe, május 4.) alkalmával, vagy az azt megelőző illetve követő közgyűlési ülésen

15

Év Rendőre Díj

A rendőrség napja

(Szent György napja, április 24.) alkalmával, vagy az azt megelőző illetve követő közgyűlési ülésen

16

Érdi Közszolgálati Díj

A Köztisztviselők napja (július 1.) alkalmával, vagy az azt megelőző illetve követő közgyűlési ülésen

17

Érdi Építészeti Nívódíj

A magyar kultúra napja - január 22.

18

Érd Diákságáért Díj

januárban Érd Kiváló Diákja
Emlékérem átadása alkalmából szervezett ünnepségen

19

Érd Kiváló Diákja Emlékérem

januárban, az ez alkalomból szervezett ünnepségen

20

Érd Kiváló Diáksportolója Díj és

Érd Kiváló Diáksportcsapata Díj

februárban, az ez alkalomból szervezett ünnepségen

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 16 tagja – minősített többséggel – 16 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodás nélkül az alábbi rendeletet alkotta

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének

10/2025. (III. 27.) önkormányzati rendelete

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata által adományozható díjakról és kitüntetésekről

 

[1] Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése elismerések alapításával és adományozásával méltó módon kívánja elismerni azon személyek, szervezetek és közösségek munkáját, akik, vagy amelyek tevékenységükkel hozzájárulnak Érd Megyei Jogú Város tekintélyének növeléséhez, jelentős mértékben hozzájárulnak a település gazdasági, kulturális fejlődéséhez, város értékeit növelő, maradandó eredményeket értek el.

 

[2] Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény 24. § (9) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés i) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

 

  1. Érd Város Díszpolgára Kitüntető Cím
  2. §

(1) Az Érd Város Díszpolgára Kitüntető Cím a város legnagyobb elismeréseként annak a magyar vagy külföldi állampolgárnak adományozható, aki valamely kiemelkedően jelentős munkájával, tevékenységével vagy egész életművével, a városban, országosan vagy nemzetközi viszonylatban általános elismerést szerzett, hozzájárulva ezzel közvetve vagy közvetlenül Érd város tekintélyének növeléséhez. Több évtizeden át végzett kimagasló közösségi, tudományos, művészeti, kulturális életműve, valamint egyéb területen végzett tevékenysége példaként állítható a város közössége elé.

(2) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, márvány talapzaton álló bronz kisplasztika jár.

(3) Az elismeréssel 500 000 forint jutalom jár együtt.

(4) Évente legfeljebb egy díszpolgári cím adományozható.

(5) Érd Város Díszpolgárát a Közgyűlés és szervei, valamint a város lakossága megkülönböztetett tiszteletben és megbecsülésben részesíti.

(6) A város díszpolgára:

  1. a) az adományozástól kezdve viselheti az Érd Város Díszpolgára kitüntető címet,
  2. b) tanácskozási joggal részt vehet a Közgyűlés és bizottságai nyilvános ülésein,
  3. c) a Közgyűlés döntése alapján az önkormányzatot képviselő delegáció tagja lehet,
  4. d) hivatalos az önkormányzat által rendezett valamennyi ünnepségre, ahol lehetőség szerint megkülönböztetett hely illeti meg,
  5. e) díjtalanul látogathatja a város kulturális, művészeti rendezvényeit,
  6. f) elhalálozásakor ingyenes díszsírhely illeti meg és az önkormányzat saját halottjának tekinti, temetésének költségeit átvállalja.

(7) A (6) bekezdésben felsorolt jogok érvényesítéséért a jegyző felelős.

  1. Érdi Batthyány Fülöp-díj
  2. §

(1) Az Érdi Batthyány Fülöp-díj a város rangos elismeréseként annak a személynek adományozható, aki filantróp szemléletével, közösséget segítő tevékenységével és teljes életművével jelentős mértékben hozzájárult a település gazdasági, kulturális fejlődéséhez, gazdagodásához.

(2) A díj adományozására javaslatot tehet a Közgyűlés jelenlegi és korábbi tagja, a város díszpolgára, továbbá az Érd Városáért Kitüntetés birtokosa.

(3) A díj odaítélését megelőző eljárás lefolytatását munkacsoport végzi melynek tagjai a polgármester és az alpolgármester, továbbá a város korábbi polgármesterei és alpolgármesterei.

(4) A munkacsoport javaslatát a polgármester terjeszti a Közgyűlés elé. Az adományozásról a Közgyűlés a beterjesztett javaslat szerint dönt.

(5) A díjhoz díszoklevél és művészi kivitelű, márvány talapzaton álló bronz kisplasztika jár.

(6) A díjjal pénzjutalom nem jár.

(7) Háromévente legfeljebb egy díj adományozható.

(8) Az Érdi Batthyány Fülöp-díj birtokosát a Közgyűlés és szervei, valamint a város lakossága megkülönböztetett tiszteletben és megbecsülésben részesíti, az adományozástól kezdve

  1. a) tanácskozási joggal részt vehet a Közgyűlés és bizottságai nyilvános ülésein,
  2. b) az önkormányzatot képviselő delegáció tagja lehet,
  3. c) hivatalos az önkormányzat által rendezett valamennyi ünnepségre, ahol lehetőség szerint megkülönböztetett hely illeti meg,
  4. d) térítésmentesen látogathatja a város kulturális, művészeti rendezvényeit,
  5. e) elhalálozásakor ingyenes díszsírhely illeti meg és az önkormányzat saját halottjának tekinti, temetésének költségeit átvállalja.
  6. Érd Városáért Kitüntetés
  7. §

(1) Érd Városáért Kitüntetés adományozható azoknak a civil szervezeteknek és személyeknek, akik a város fejlesztésében, a társadalmi, szociális, kulturális és gazdasági élet bármely területén kiemelkedően hasznos munkát végeztek, és ennek révén a város értékeit növelő, maradandó eredményeket értek el.

(2) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban. A plaketten Érd Város címere látható, a város alaprajzában elhelyezve, Érd városáért felirattal.

(3) Az elismeréssel 300 000 forint jutalom jár együtt.

(4) Évente legfeljebb egy Érd Városáért kitüntetés adományozható.

 

  1. Érdi Tudományos Díj

 

  1. §

 

(1) Az Érdi Tudományos Díj mindazoknak a személyeknek adományozható, akik a tudományágak valamelyikében kimagasló teljesítményt nyújtottak, és ezzel hozzájárultak Érd Város hírnevének öregbítéséhez.

(2) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(3) Az elismeréssel 300 000 forintot jutalom jár együtt.

(4) Évente legfeljebb egy Érdi Tudományos Díj adományozható.

  1. Érd Város Közéletéért elismerés
  2. §

(1) Az Érd Város Közéletéért elismerés azoknak a közéleti tevékenységet folytató civil szervezeteknek és személyeknek adományozható, akik a legtöbbet teszik Érd lakosságáért, a város kulturális, történelmi és egyéb értékeinek megóvásáért. Az elismerés adományozható továbbá azoknak, akik a társadalmi, közösségi élet építésében, működtetésében kiemelkedő eredményeket érnek el, tevékenységükkel hozzájárulnak a város pozitív arculatának kialakításához.

(2) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 milliméter átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(3) Az elismeréssel 300 000 forint jutalom jár együtt.

(4) Évente legfeljebb egy Érd Város Közéletéért elismerés adományozható.

  1. Csuka Zoltán-díj
  2. §

(1) A Csuka Zoltán-díj azoknak a személyeknek adományozható, akik a közművelődés területén, valamint a kulturális élet szervezésében gyakorlati tevékenységükkel, kezdeményezéseikkel, eredményes munkásságukkal szolgálták a település kulturális életét.

(2) Az elismerés odaítélésére – a 22. § (1) bekezdés a) pontja szerint beérkezett javaslatok figyelembevételével – a köznevelési és kulturális feladatok ellátásáért felelős bizottság tesz javaslatot a Közgyűlésnek. Az adományozásról a Közgyűlés a bizottság javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban. A plakett egyik oldalán Csuka Zoltán domború arcképe „Csuka Zoltán” felirattal, másik oldalán nyitott könyv látható „Érd Művelődéséért” felirattal.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb egy Csuka Zoltán-díj adományozható.

  1. Érdi Művészeti Díj
  2. §

(1) Az Érdi Művészeti Díj azoknak a személyeknek adományozható, akik a művészeti élet valamely területén kiemelkedő eredményeket értek el, magas színvonalú tevékenységükkel, alkotásaikkal hozzájárultak Érd Város hírnevének öregbítéséhez.

(2) Az elismerés odaítélésére – a 22. § (1) bekezdés a) pontja szerint beérkezett javaslatok figyelembevételével – a köznevelési és kulturális feladatok ellátásáért felelős bizottság tesz javaslatot a Közgyűlésnek. Az adományozásról a Közgyűlés a bizottság javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb egy Érdi Művészeti Díj adományozható.

  1. Bella István-díj
  2. §

(1) A Bella István-díj annak a költőnek vagy műfordítónak adományozható, aki költészetével, műfordítói tevékenységével kötődik a nemzeti irodalom értékes hagyományaihoz, így Bella István életművének szellemiségéhez, és olyan fiatal vagy középnemzedékhez tartozó alkotó, aki a költői vagy műfordítói pályán már eredményeket ért el, de számottevő elismertsége még nincs.

(2) A Bella István díjat öttagú kuratórium ítéli oda, amelynek tagjai: Érd Megyei Jogú Város Polgármestere által delegált személy, a Magyar Írószövetség elnöke – egyben a kuratórium elnöke – továbbá az Írószövetségnek az Elnökség által megbízott három tagja.

(3) A kuratórium döntése alapján a polgármester határozatot hoz.

(4) A Bella István-díjhoz díszoklevél és művészi kivitelű márvány talapzaton álló bronz kisplasztika jár.

(5) Az elismeréssel 250 000 forint jutalom jár együtt. A jutalom összegéből 150 000 forintot Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata, 100 000 forintot pedig a Magyar Írószövetség biztosít.

(6) Évente legfeljebb egy Bella István-díj adományozható

  1. Érd Közneveléséért Díj
  2. §

(1) Az Érd Közneveléséért Díj azoknak a személyeknek és alkotó pedagógus közösségeknek adományozható, akik kiemelkedő eredményt értek el az óvodai, iskolai és intézeti oktató- nevelő munka és tehetséggondozás területén, illetve magas fokú pedagógiai és szakmai felkészültségük alapján, élen járnak az újszerű és hatékony pedagógiai módszerek kidolgozásában.

(2) Az elismerés odaítélésére – a 22. § (1) bekezdés a) pontja szerint beérkezett javaslatok figyelembevételével – a köznevelési és kulturális feladatok ellátásáért felelős bizottság tesz javaslatot a Közgyűlésnek. Az adományozásról a Közgyűlés a bizottság javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb három Érd Közneveléséért Díj adományozható.

  1. Dr. Romics László-díj Érd Város Egészségügyéért
  2. §

(1) A Dr. Romics László-díj Érd Város Egészségügyéért a város egészségügyi ellátása érdekében kiemelkedő tevékenységet végző orvosnak, gyógyszerésznek, ápoló- és kisegítő személyzetnek, valamint példaértékű munkát végző közösségnek adományozható.

(2) Az elismerés odaítélésére – a 22. § (1) bekezdés a) pontja szerint beérkezett javaslatok figyelembevételével – a szociális ügyekkel és az egészségüggyel kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős bizottság tesz javaslatot a Közgyűlésnek. Az adományozásról a Közgyűlés a bizottság javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb egy Dr. Romics László-díj Érd Város Egészségügyéért adományozható.

  1. Érd Város Szociális Munkájáért Díj
  2. §

(1) Érd Város Szociális Munkájáért Díj adományozható a város szociális ellátása érdekében végzett példaértékű munkát, valamint az elesettek gondozásában kifejtett kiemelkedő tevékenységet végző személyek, közösségek részére.

(2) Az elismerés odaítélésére – a 22. § (1) bekezdés a) pontja szerint beérkezett javaslatok figyelembevételével – a szociális ügyekkel és az egészségüggyel kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős bizottság tesz javaslatot a Közgyűlésnek. Az adományozásról a Közgyűlés a bizottság javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb egy Érd Város Szociális Munkájáért Díj adományozható.

 

  1. Év Családja Díj
  2. §

(1) Az Év Családja Díj annak az Érden élő családnak adományozható, amelynek tagjai mindennapi életükkel, munkálkodásukkal, gyermekeik nevelésével, taníttatásával, családtagjaik gondozásával, közéleti szerepvállalásukkal is példaként állíthatók a város közössége elé.

(2) Az elismerés odaítélésére – a 22. § (1) bekezdés a) pontja szerint, továbbá az Ága-Boga Nagycsaládosok Érdi Egyesülete részéről beérkezett javaslatok figyelembevételével – a szociális ügyekkel és az egészségüggyel kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős bizottság tesz javaslatot a Közgyűlésnek. Az adományozásról a Közgyűlés a bizottság javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez adományozást igazoló díszoklevél jár, amely tartalmazza a város címerét, az adományozás tényét, a díjazott család nevét, a polgármester aláírását és bélyegzőlenyomatát.

(4) Az elismeréssel 300 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb egy Év Családja Díj adományozható.

  1. Érdi Sport Díj
  2. §

(1) Az Érdi Sport Díj adományozható a város érdekében kifejtett kiemelkedő fizikai vagy szellemi sportteljesítményért, vagy nemzetközi sport teljesítményért azoknak a személyeknek vagy csapatoknak, akik a mérhető teljesítmény mellett magatartásukkal is példaként állíthatók a város közössége elé.

(2) Az elismerés odaítélésére – a 22. § (1) bekezdés a) pontja szerint beérkezett javaslatok figyelembevételével – a sporttal kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős bizottság tesz javaslatot a Közgyűlésnek. Az adományozásról a Közgyűlés a bizottság javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb kettő Érdi Sport Díj adományozható, egy a szellemi sportteljesítményért, egy a fizikai sportteljesítményért.

  1. Érd Közbiztonságáért és Tűzbiztonságáért Díj
  2. §

(1) Az Érd Közbiztonságáért és Tűzbiztonságáért Díj adományozható mindazoknak a személyeknek és közösségeknek, akik Érd Város közbiztonsága és tűzbiztonsága fejlesztésének érdekében kiemelkedő munkát folytattak, valamint megelőző és nevelő tevékenységükkel hozzájárultak a város közbiztonságának és tűzvédelmének fokozásához.

(2) Az elismerés odaítélésére az Érdi Rendőrkapitányság, az Érdi Városi Polgárőr Egyesület, valamint az Érdi Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetőjének ajánlása alapján a közbiztonsággal kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős bizottság tesz javaslatot a Közgyűlésnek. Az adományozásról a Közgyűlés a bizottság javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb egy Érd Közbiztonságáért és Tűzbiztonságáért Díj adományozható.

  1. Év Rendőre Díj
  2. §

(1) Az Év Rendőre Díj adományozható az Érdi Rendőrkapitányságnál szolgálati jogviszonyban álló mindazon rendőröknek, akik kiemelkedő munkájukkal jelentős szerepet játszottak Érd Megyei Jogú Város közbiztonsági helyzetének javításában, a bűncselekmények megelőzésében, megakadályozásában, az elkövetők elfogásában, illetve rendezvények biztosításában.

(2) Az elismerés odaítélésére a Rendőrkapitány tesz javaslatot. Az elismerés adományozásáról a Közgyűlés a közbiztonsággal kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős bizottság véleményének kikérését követően dönt.

(3) Az elismeréshez adományozást igazoló oklevél és plakett jár. Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb egy Év Rendőre Díj adományozható.

  1. Érdi Közszolgálati Díj
  2. §

(1) Az Érdi Közszolgálati Díj adományozható azoknak az érdi önkormányzati fenntartásban működő költségvetési intézményekben dolgozó, köztisztviselői, közalkalmazotti jogviszonyban, vagy más munkaviszonyban álló, a rendeletben szabályozott más szakmai díjban nem részesíthető személyeknek vagy közösségeknek, akik a város szolgálatában hosszú időn át kiemelkedő munkát végeztek, vagy valamely jelentős szellemi alkotással járultak hozzá a közszolgálat színvonalának emeléséhez, s ezzel általános elismerést vívtak ki az ügyfelek és a szolgáltatást igénybe vevők körében.

(2) Az elismerés odaítélésére a jegyző és az intézményvezetők véleményének kikérése mellett a polgármester tesz javaslatot Az elismerés adományozásáról a Közgyűlés a polgármester javaslata szerint dönt.

(3) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban.

(4) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(5) Évente legfeljebb kettő Érdi Közszolgálati Díj adományozható egy köztisztviselőnek és egy közalkalmazotti jogviszonyban vagy más munkaviszonyban álló személynek.

 

  1. Címzetes vezetői cím

 

  1. §

 

(1) Címzetes intézményvezetői, illetve címzetes igazgatói, főigazgatói cím (a továbbiakban együtt: címzetes vezető) adható annak, aki legalább három vezetői cikluson keresztül az önkormányzat által fenntartott egészségügyi, köznevelési, továbbá kulturális (közművelődési) intézményben intézményvezetői, illetve igazgatói tisztséget töltött be, vezetői megbízása lejár, vagy más módon – a szakmai alkalmatlanság esetét kivéve – megszűnt, amennyiben munkájával kivívta a fenntartó, a lakosság és az intézmény alkalmazotti közössége megbecsülését, továbbá munkájával hozzájárult az intézmény fejlődéséhez, eredményes működéséhez, továbbá hírnevének öregbítéséhez.

(2) A címzetes vezetői cím a nyugdíjba vonulását követően is megilleti a cím viselésére jogosult vezetőt.

(3) A címzetes vezetői cím mellé egyedi díszoklevél és 500 000 forint jutalom jár.

(4) A cím adományozását a polgármesternél írásban, indokolással ellátva bárki kezdeményezheti. A címzetes vezetői cím adományozására a polgármester tesz javaslatot. Az odaítélésről a Közgyűlés dönt.

(5) Az elismerés átadására legkésőbb a vezetői megbízás megszűnését követő 90 napon belül kerül sor.

(6) Az elismerés odaítélésével kapcsolatos eljárás során a rendelet 22. alcímét nem kell alkalmazni.

  1. Érdi Építészeti Nívódíj
  2. §

(1) Az Érdi Építészeti Nívódíj azoknak a tervezőknek adományozható, akik városépítészeti alkotásukkal közreműködtek az épített környezet alakításában, hozzájárultak a városban létesült épületek építészeti színvonalának emeléséhez.

(2) Az Érdi Építészeti Nívódíj pályázati eljárás útján adományozható.

(3) Az Érdi Építészeti Nívódíj elnyerésére benyújtott pályázatokat bíráló bizottság értékeli, melynek tagjai: a város polgármestere, a vagyongazdálkodási feladatok ellátásáért felelős bizottság elnöke, a köznevelési és kulturális feladatok ellátásáért felelős bizottság elnöke, a Pest Vármegyei Építész Kamara elnöke, felkért építészeti oktató vagy más szaktekintély és a városi főépítész. A bizottság elnöke a polgármester, előadója a városi főépítész. Az elismerés adományozásáról a bíráló bizottság dönt.

(4) Az elismeréshez díszoklevél és művészi kivitelű, bronzból készült kör alakú, 100 mm átmérőjű plakett jár díszdobozban. A pályázaton eredményt elért pályaművek a helyi sajtóban bemutatásra kerülnek.

(5) Az elismeréssel 200 000 forint jutalom jár együtt.

(6) Évente legfeljebb két Érdi Építészeti Nívódíj adományozható.

 

  1. Érd Diákságáért Díj
  2. §

(1) Az Érd Diákságáért Díj azoknak a személyeknek vagy közösségeknek adományozható, akik az adott évben a legtöbbet tették az érdi diákok közösségéért.

(2) Az elismerés odaítélésére Érd Megyei Jogú Város Ifjúsági Önkormányzatnál (a továbbiakban: ifjúsági önkormányzat) legkésőbb a tárgyév május 31. napjáig bárki javaslatot tehet, melyet indokolni kell. Az elismerés adományozásáról az ifjúsági önkormányzat képviselő-testülete dönt.

(3) Nem részesíthető a díjban az ifjúsági önkormányzat megválasztott tagja, vagy politikai tisztséget betöltő személy.

(4) Az elismeréssel gravírozott üveg-plakett és 100 000 forint pénzjutalom jár együtt.

(5) Évente egy elismerés adományozható, amelyet megosztva is oda lehet ítélni.

(6) Az elismerés átadására minden évben az ifjúsági önkormányzati választás eredményhirdetésének napján kerül sor. Az elismerést a leköszönő diákpolgármester és Érd Megyei Jogú Város polgármestere adja át.

  1. Érd Kiváló Diákja Emlékérem
  2. §

(1) Az Érd Kiváló Diákja Emlékérem adományozásával az önkormányzat elismerését fejezi ki az érdi általános és középiskolákban, valamint alapfokú művészeti iskolában tanuló azon diákoknak, akik nemzetközi, országos, több vármegyére kiterjedő, illetve vármegyei versenyen kiemelkedő eredmény – az előző tanévben elért nemzetközi vagy országos tanulmányi (különösen OKTV, TUDOK) és művészeti versenyeken megszerzett 1-10. helyezés, a vármegyei középiskolai tanulmányi versenyeken 1-3. helyezés – elérésével hozzájárultak Érd Megyei Jogú Város hírnevének öregbítéséhez.

(2) Emlékérem a kiemelkedő versenyeredményt elérők mellett azoknak a diákoknak is adományozható, akik befejezett általános iskolai, középiskolai és alapfokú művészeti iskolai tanulmányaik ideje alatt valamennyi tanévben kitűnő tanulmányi eredményt értek el.

(3) Szakképző intézmény esetén emlékérem azoknak a diákoknak is adományozható, akiknek a szakmai elméleti vagy szakmai gyakorlati teljesítménye kimagasló, és ezzel példaként állíthatók a diákközösség elé.

(4) Az elismerés adományozásáról az iskolák intézményvezetőinek javaslata alapján a köznevelési és kulturális feladatok ellátásáért felelős bizottság dönt.

(5) Általános iskolákban és alapfokú művészeti iskolában 300 fő tanulólétszámig az elért tanulmányi, kulturális, művészeti versenyeredmények alapján az intézményvezető legfeljebb három tanulóra, 300 fő tanulólétszám felett pedig legfeljebb öt tanulóra tehet javaslatot. Középiskolában, illetve összetett iskolában (általános iskola és gimnázium) legfeljebb tíz tanuló javasolható. A létszámkeretbe a nemzetközi versenyen az (1) bekezdés szerinti helyezést elérő tanuló nem számít bele.

(6) Az elismerés egy 4,3 cm átmérőjű bronz emlékérem, melyen Érd Kiváló Diákja felirat és a Tudás Fája, valamint a Halhatatlanság Fája művészi ábrázolásban látható. Az emlékérmet a polgármester által felkért képzőművész készíti.

(7) A díjazottak az emlékérem mellé az adományozást igazoló oklevelet kapnak.

(8) Az általános iskolában, középiskolában és alapfokú művészeti iskolában Érden tanuló diák egy-egy alkalommal kaphat díjat.

(9) Az elismeréssel pénzjutalom nem jár.

  1. Érd Kiváló Diáksportolója Díj és Érd Kiváló Diáksportcsapata Díj
  2. §

(1) Az Érd Kiváló Diáksportolója Díj és az Érd Kiváló Diáksportcsapata Díj adományozásával az önkormányzat kifejezi elismerését az érdi általános és középiskolák azon tanulóinak, valamint az érdi sportszervezetek általános és középiskolás korú sportolóinak, akik kiemelkedő sportteljesítményükkel öregbítették Érd Megyei Jogú Város hírnevét.

(2) Az Érd Kiváló Diáksportolója Díj azoknak a diákoknak adományozható, akik egyéni, vagy csapatsportágban országos diákolimpián, vagy országos bajnokságon, vagy az adott sportág nemzetközi szakszövetsége által szervezett és elismert versenyen első helyezést értek el, vagy válogatott kerettagok.

 

(3) Az Érd Kiváló Diáksportcsapata Díj azoknak a csapatoknak adományozható, akik a szakszövetség által kiírt csapatsportágban országos diákolimpia országos döntőjén 1-3. helyezést értek el, vagy országos bajnokságon, vagy az adott sportág nemzetközi szakszövetsége által szervezett és elismert versenyen 1-3. helyezést értek el.

 

(4) Az elismerések odaítélésére az intézményvezetők, valamint a sportszervezetek vezetői, évente sportáganként egy személy, és egy csapat tekintetében tehetnek javaslatot.

 

(5) Az elismerések adományozásáról a sporttal kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős bizottság dönt.

 

(6) Az Érd Kiváló Diáksportolója Díjhoz emlékérem jár, mellé névre szóló, az adományozást igazoló emléklappal.

 

(7) Érd Kiváló Diáksportcsapata Díjhoz emlékérem jár, az adományozást igazoló emléklappal.

 

(8) A felkészítő testnevelők és edzők emlékérmet kapnak.

 

(9) Az elismeréssel pénzjutalom nem jár.

 

  1. Az elismerések adományozásának szabályai

 

  1. §

 

(1) Ha e rendelet másképp nem rendelkezik,

  1. a) az elismerés adományozására a Közgyűlés tagja és bizottsága, az önkormányzat vagy az állam által fenntartott érdi intézmény vezetője, az Érden működő civil szervezet és a nemzetiségi önkormányzat, továbbá bármely Érden lakcímmel rendelkező személy az 1. melléklet szerinti határidő figyelembevételével, a dij@erd.hu elektronikus levélcímre eljuttatva tehet javaslatot,
  2. b) az elismerés odaítélését megelőző eljárás lefolytatását munkacsoport végzi melynek tagjai a polgármester, az alpolgármester és az önkormányzati bizottságok elnökei,
  3. c) a munkacsoport a javaslatát az a) pont szerinti javaslatok figyelembevételével alakítja ki, egyetértés hiányában rangsor szerinti alternatív javaslatot készít. A munkacsoport javaslatát a polgármester terjeszti a Közgyűlés elé, mely a munkacsoport javaslata szerint dönt

 

(2) Az elismerések átadására az 1. melléklet szerinti időpontban kerül sor.

 

(3) Indokolt esetben polgármesteri határozattal az elismerés adományozására és átadására az 1. mellékletben meghatározottaktól eltérő időpontban is sor kerülhet.

 

  1. Az elismerések megosztása

 

  1. §

 

(1) Az elismerések az Érd Város Díszpolgára, az Érdi Batthyány Fülöp-díj, az Érd Városáért Kitüntetés, az Érdi Tudományos Díj, az Érd Város Közéletéért elismerés, valamint az Érd Kiváló Diákja Emlékérem kivételével megosztva is adományozhatók. Ebben az esetben az adományozottak mindegyike oklevelet és plakettet is kap, a pénzjutalmat a Csuka Zoltán Díj, az Érdi Művészeti Díj, az Érd Közneveléséért Díj, az Érd Egészségügyéért Díj, az Érd Város Szociális Munkájáért Díj, az Érdi Sport Díj, Érd Közbiztonságáért és Tűzbiztonságáért Díj, az Év Rendőre Díj, valamint az Érdi Közszolgálati Díj esetében egyenlő arányban meg kell osztani.

(2) Az Érdi Építészeti Nívódíj esetében a pénzjutalom felhasználásáról a 18. § (3) bekezdésében meghatározott bíráló bizottság a dönt.

(3) Amennyiben a kitüntető díjban közösség vagy csoport részesül, kétszeres összegű pénzjutalom, egy plakett, valamint annyi oklevél jár, ahány tagja van a közösségnek.

(4) A polgármester a kiosztásra kerülő díjak vonatkozásában az adományozható kitüntetések számától polgármesteri határozattal eltérhet.

  1. Az elismerések visszavonása
  2. §

(1) Az elismeréseket a Közgyűlés megvonja attól a személytől, aki annak viselésére érdemtelenné vált. Érdemtelen a kitüntető címre az, akit a bíróság a közügyek gyakorlásától eltiltott, vagy szándékos bűncselekmény elkövetése miatt a büntetőjogi felelősségét jogerős döntésével megállapította.

(2) Az elismerés megvonható attól a személytől, aki annak viselésére méltatlanná vált. A megvonásra a kezdeményezésre jogosultak tehetnek javaslatot. Az elismerés megvonására irányuló eljárás lefolytatására a Közgyűlés bizottságot jelöl ki, mely javaslatát a közvélemény figyelembevételével alakítja ki. A bizottság véleménye alapján a javaslatot a polgármester terjeszti a Közgyűlés elé.

  1. Az elismerések nyilvántartása
  2. §

(1) Az díjazottakról, kitüntetettekről nyilvántartást kell vezetni. A nyilvántartás adatainak hitelességéért, naprakészségéért a jegyző a felelős. A nyilvántartás tartalmazza:

  1. a) a kitüntetés sorszámát,
  2. b) a kitüntetett személy, közösség nevét,
  3. c) az adományozás időpontját (évét),
  4. d) az elismerés adományozásának rövid indokát.

(2) Az elismerés tényéről Érd Város Krónikájába bejegyzés készül, melyet az elismerés átadásakor a polgármester és a díjazott ír alá.

(3) Az elismerés adományozásáról szóló határozatot az adományozást követően az önkormányzat lapjában és a város hivatalos honlapján közzé kell tenni.

  1. Egyéb rendelkezések
  2. §

Az Érd Város Díszpolgára, az Érd Városáért Kitüntetés, valamint az Érdi Tudományos Díj kitüntető cím elismerésekre érdemes személy elhalálozása esetén posztumusz kitüntetés adományozható. Ebben az esetben az elismerés átvételére sorrendben a díjazott özvegye vagy örököse jogosult.

  1. §

Az elismerésekkel járó pénzjutalmak fedezetét és egyéb költségeit az önkormányzat éves költségvetésében kell biztosítani.

  1. §

Mindazok a személyek, akik a korábbi rendeletek alapján kapták meg a díszpolgári címet, azt a névre szóló visszavonásig korlátozás nélkül viselhetik, és megilletik őket az e rendeletben foglalt kedvezmények.

  1. Záró rendelkezések
  2. §

Hatályát veszti az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata által adományozható díjakról és kitüntetésekről szóló 7/2017. (II. 27.) önkormányzati rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló 3/2025. (I. 31.) önkormányzati rendelet.

  1. §

Ez a rendelet 2025. április 1-jén lép hatályba.

 

Dr. Feik Csaba

jegyző

Dr. Csőzik László

polgármester

 

  1. melléklet a 10/2025. (III. 27.) önkormányzati rendelethez

Az önkormányzat által alapított elismerések, és a díjak átadásának időpontja

 

 

A

B

 

Az elismerés megnevezése

Az átadás időpontja

1

Érd Város Díszpolgára Kitüntető Cím

nemzeti ünnep alkalmával

2

Érdi Batthyány Fülöp-díj

nemzeti ünnep alkalmával - háromévente

3

Érd Városáért Kitüntetés

nemzeti ünnep alkalmával

4

Érdi Tudományos Díj

nemzeti ünnep alkalmával.

5

Érd Város Közéletéért elismerés

nemzeti ünnep alkalmával.

6

Csuka Zoltán-díj

A magyar kultúra napja - január 22.

7

Érdi Művészeti Díj

A magyar kultúra napja - január 22.

8

Bella István-díj

A magyar kultúra napja - január 22.

9

Érd Közneveléséért Díj

Pedagógusnap alkalmával, vagy az azt megelőző, illetve követő közgyűlési ülésen

10

Dr. Romics László-díj

Érd Város Egészségügyéért

A magyar egészségügy napja (Semmelweis-nap, július 1.) alkalmával, vagy az azt megelőző illetve követő közgyűlési ülésen

11

Érd Város Szociális Munkájáért Díj

Szociális Munka Napja (november 12.) alkalmából rendezett ünnepségen

12

Év Családja Díj

nemzeti ünnep alkalmával

13

Érdi Sport Díj

februárban, az ez alkalomból szervezett ünnepségen

14

Érd Közbiztonságáért és Tűzbiztonságáért Díj

A magyar tűzoltók napja

(Szent Flórián ünnepe, május 4.) alkalmával, vagy az azt megelőző illetve követő közgyűlési ülésen

15

Év Rendőre Díj

A rendőrség napja

(Szent György napja, április 24.) alkalmával, vagy az azt megelőző illetve követő közgyűlési ülésen

16

Érdi Közszolgálati Díj

A Köztisztviselők napja (július 1.) alkalmával, vagy az azt megelőző illetve követő közgyűlési ülésen

17

Érdi Építészeti Nívódíj

A magyar kultúra napja - január 22.

18

Érd Diákságáért Díj

januárban Érd Kiváló Diákja
Emlékérem átadása alkalmából szervezett ünnepségen

19

Érd Kiváló Diákja Emlékérem

januárban, az ez alkalomból szervezett ünnepségen

20

Érd Kiváló Diáksportolója Díj és

Érd Kiváló Diáksportcsapata Díj

februárban, az ez alkalomból szervezett ünnepségen

 

 

A rendelet tervezetről a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:

Antunovits Antal

Igen

Csengeri Attila

Igen

Csépán István

Igen

Csornainé Romhányi Judit

Igen

Dr. Csőzik László

Igen

Farkas Gáborné Szalai Timea

Igen

Gasparik Gábor

Igen

Gyekiczki Márton

Igen

Harmat Ákos

Igen

Lengyel Péter

Igen

Lovász Attila

Igen

Révész Gabriella

Távol

Sándor Zoltán

Igen

Simó Károly

Távol

Szabó-Nagy László

Igen

Szűcs Gábor

Igen

Tetlák Örs

Igen

Való Viktor

Igen