18. NAPIRENDI PONT

 

Tárgy: Egyebek


Való Viktor képviselő: A múlt héten a papi földekkel szemben, Budatétény területéhez tartozó szántón a lakóterület közvetlen szomszédságában lövéseket adtak le a vadászok, pedig 50 méterre van a Papi földek és a város legnagyobb játszótere. Tudom, hogy nem polgármesteri hatáskör, de az érdi gyermekek és emberek védelme érdekében, kérem a szükséges intézkedések megtételét ez ügyben.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Valóban volt egy telefonbeszélgetésünk, azt ígértem - bár a valós veszélyét nem tudom felmérni, de nem szívesen hallom, hogy a papi földek másik oldalán lövöldöznek a vadászok - eljárunk ebben az ügyben.


Tetlák Örs képviselő: Ismét elmondanám, hogy a két hónappal ezelőtt összegyűjtött hulladék a Zapánszki utcánál és a Hegyalja utcánál még mindig ott van, ezek önkormányzati területen lévő hulladékok, kérem az elszállításban történő intézkedést. A fásszárú növények védelméről szóló rendelet, mikor kerül napirendre? Az M7-es bővítésével kapcsolatos műszaki tartalomról mikor tudhatunk meg többet? A SUMP-ról az utolsó információ az volt, hogy társadalmasítás lesz, tehát a lakosság számára nyitott fórum, ez mikorra várható? A parkolási rendelettel kapcsolatban, mikor kapunk információt? A Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény pályázatában fel nem használt 60 millió forint felhasználásának lehetőségéről történt visszajelzés?

 

Dr. Csőzik László polgármester: Az egyes fás szárú növények védelméről szóló önkormányzati rendelet-tervezet kidolgozására felkértem egy külső szakértőt, aki ezt el is készítette, a hivatalnak viszont van néhány konkrét kritikája ezzel szemben, ezeket próbáljuk egységesíteni. A javaslat arra is vonatkozik, hogy tegyük ki a honlapra az elkészült a normaszöveg-tervezetet társadalmi vitára, kérdezzük meg a városban élő embereket, mert ez egy szigorú rendelet lesz. A másik törekvés, hogy a védett-, vagy az ültetésre ajánlott fafajok vonatkozásában is legyen társadalmi vita. Ennek átfutása körülbelül két hónap, ha ez lezajlott, be lehet hozni a módosításokkal együtt a Közgyűlés elé körülbelül június 30-ig vagy legkésőbb szeptemberig. Ez egy olyan rendelet, amivel nagyon sokat foglalkozik az internetes közvélemény, az ilyen típusú rendeleteket alaposan ki kell dolgozni, inkább végezzünk minőségi munkát. Az M7-es bővítése kapcsán lassan elhárul minden akadály, de az M7-es szélesítése jó néhány ingatlanból kisajátítást fog okozni. A tervezőirodával egyeztetve a kisajátítás szempontjából érintetteknek, külön fogok írni, és felajánlom a városháza ingyenes jogi segítségét, ezt követően kerülhet sor az M7-es felújítás partnerségi vitájára. Magam kértem, hogy a gyalogos és a kerékpáros közlekedés, valamint a hangszigetelő fal szempontjait vegyék bele, az a legfontosabb az érdiek számára, hogy a legmodernebb technológiával, a legmodernebb zajvédelem valósuljon meg, ez elfogadásra talált. Lesznek záportározók, és néhány utcát aszfaltozni is fognak, lesz néhány méteres szélesítés mind a két oldalon, valamint úgynevezett ITS sávok jönnek létre, tehát a leállósáv forgalmi sávvá is átváltozhat szükség esetére központi irányítással. 2027. közepén indulna a beruházás és nagyjából két év alatt menne végbe. A SUMP-ot alpolgármester úr kezeli, ez egy hosszú munka, jelen fázisában a szakértők dolgoznak, munkacsoportok jönnek létre, de lesz lehetőség bekapcsolódni, hogy mindenki előterjeszthesse elgondolásait, hiszen a jövő évtizedek mobilitásáról szólnak. A parkolási rendelet napirenden van, magam szeretnék vele foglalkozni ezzel, szeretném, hogyha az év derekán erre is sort keríthetnénk rendelet-tervezet formájában. A szemetet el kell szállítani a Zapánszki és a többi utcából, utána fogok nézni. Felhívom a figyelmet a „Teszedd” akcióra, melyben az önkormányzat és civil szervezetek is részt vesznek. A Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény esetében mindent elkövettünk, de az utolsó pillanatban nem sikerült, erről Martin Norbert Pályázati Osztályvezető írásban nyújt választ.


Lovász Attila képviselő: A felszólalásom elsődleges célja a figyelemfelkeltés, mert az Intéző utca és az Ercsi útnál lévő sportpálya bővítése még nem fejeződött be, viszont várhatóak a nagyobb létszámú meccsek, melyek nagyobb forgalommal fognak járni, erre fel kell készülni.

 

Dr. Csőzik László polgármester: A környéket érintheti, hogy felmerült egy katolikus óvoda építése ezen a területen, de erről még nincsenek tárgyalások sem, tulajdonképpen a terület közelében nincs ilyen jellegű intézmény. Azt támogatnám, ha az óvoda a Tollnok utcai játszótér mellett épülne meg, az esik a legmesszebb a lakóházaktól.


Szabó-Nagy László képviselő: Polgármester úr nemrég az Építési és Közlekedési Minisztériumban lévő látogatásáról posztolt, esetlegesen van valamilyen információ a Fenyves-parkváros környéki utak kialakításával kapcsolatban?

 

Dr. Csőzik László polgármester: Valóban fogadott az Építési és Közlekedési Minisztérium, velem jött dr. Aradszki András országgyűlési képviselő úr, ott volt Csepreghy Nándor miniszterhelyettes, Nagy Bálint államtitkár, illetve a Magyar Közút vezérigazgatója is. Nem tudom mennyire lesz eredménye a tárgyalásnak, de készen állunk átadni a munkaterületet. Ami ahhoz szükséges, hogy az iskola körüli utak kiépítésével kapcsolatban megkezdődjön a beruházás, az önkormányzat részéről készen áll, csak a forrás hiányzik. Ez egy nagy projekt, a vízelvezetés megoldatlansága miatt, tehát nettó 600-700 millió forint összegbe kerül, több mint másfél kilométer utat kell építeni, rendelkezésre állnak az engedélyes- és kiviteli tervek, le van folytatva a közbeszerzési eljárás is. Egyéb projektekről is esett szó, optimista vagyok, kértem pénzt a lakóutcák aszfaltozására is, várjuk a választ.


Antunovits Antal képviselő: Vártam a hívását polgármester úrnak a Kornélia utcába való látogatásról, amit előző közgyűlésen megígért. Ismételten felhoznám, hogy az Elvira utcáig megcsináltuk a járdát, de a benzinkút előtt ez még mindig rendezetlen. Minden alkalommal azt a választ kapom, hogy a MOL-al már felvették a kapcsolatot, most kaptam egy olyan választ, hogy ki lesz oda téve, hogy autók nem parkolhatnak, de nem az a megoldás, hanem a járdát kellene folytatni. Jó pár évvel ezelőtt felvetettem, hogy a képviselők által használt laptopok régiek és lassúak, a munkához javasolnám újak beszerzését, amennyiben lesz ilyen közbeszerzés. Köszönet a lakótelepi játszótérnél való intézkedés megtételében.

 

Dr. Csőzik László polgármester: A Kornélia utcában való látogatás valóban elmaradt, sort keríthetünk rá. Nem mondanék le arról, hogy ezt a járdát a MOL finanszírozza, ha már 2023-ban 363 milliárd forintos nyeresége volt. Kialakult egy nagyon jó kapcsolat az olajfinomító új vezetésével. Ugyan nem nagy szakaszról van szó, de a költségvetéssel nagyon takarékosan kell bánni, ez egyben válasz a laptopokkal kapcsolatos felvetésre is.


Gasparik Gábor képviselő: Az első kérdésem, hogy az októberi alakuló ülésen hoztunk egy határozatot új SzMSz megalkotásáról. Mikor kaphatják meg a képviselők, esetleg a következő ülésre be lesz terjesztve, mert a határidő 2025. január 31. volt? A másik kérdésem lakossági felvetésre, hogy a Papiföldeknél a főkapu nyitva van, de több család érdeklődik, hogy nem lehet kinyitni esetleg a másik oldalon a Sás utca - Láp utca környékén, vagy a Néra utcánál egy kaput legalább a tavaszi, nyári időszakban, hogy ne kelljen ekkorát kerülni? A harmadik kérdésem, bár tudom, hogy azt fogja mondani polgármester úr, hogy a forráshiány megakadályozza, az Ürmös utcán elkészült egy szakaszon a járda, mikor tudják ezt folytatni?

 

Dr. Csőzik László polgármester: A szóban forgó szakasz járdaépítése nagyon fontos lenne, mert életveszélyes, de ezt a járdát nem tudjuk terveztetés nélkül elkészíteni, tehát műszaki tervdokumentáció beszerzése kell hozzá. Az első szakasz azért készült viszonylag gyorsan el, mert jól belátható, és egy oldalon kellett járda, ahol nem voltak árkok. Ha tovább haladunk, akkor ez a rész keskennyé válik, lámpaoszlopokkal, árkokkal és gépjármű beállókkal, tehát a folytatás összetettebb helyzet. Megrendelnénk először egy tanulmánytervet, mely előkészíti a konkrét terveztetést, ennek megléte esetén az engedélyes terv beszerzése is zökkenőmentesebb lehet. A tanulmányterv azt vizsgálná, hogy lehet a legkevesebb konfliktusokkal és a legolcsóbban megépíteni, milyen műszaki tartalommal az Ürmös úton a járdát. A Diófa utca és a Cseresznyefa utcán nem lehet egyoldalon vezetni, gyalogátkelőhelyeket is kell csinálni és engedélyeztetni, és akkor még ott van a közművek kérdése is. Hat fejlesztési hitelkerete van a városnak, melyhez még nem nyúltunk, az egyik a terveztetésre szól, itt azonban élet-, és testi épség biztonságról van szó. Elindítanám a terveztetési folyamatot és választ kapunk arra a kérdésre, hogy mely szakaszokat lehet viszonylag könnyen megcsinálni. Van járdaépítési hitel is, érdemes azt fontolóra vennünk, hogy ne menjünk-e előre, nehogy esetleg ezen múljon valakinek az élete. A papi földekkel kapcsolatosan az a baj, hogy minden más bejárat megnyitása ellen a lakók mérhetetlenül ellene vannak, korábban azért zártuk be, mert aláírásgyűjtés volt ellene. Meg fogjuk nyitni, a városrendészetet is segítségül kell hívni és megfelelően ki kell találni a park nyitva tartását a Városgazda részéről. Az SzMSz-nek elkészült a tervezete, nem tartom lehetetlennek, hogy áprilisban tudjuk tárgyalni, de még szeretnék csiszolni rajta.

 

Szűcs Gábor alpolgármester: A papi földek beruházás kapcsán, sajnálatos módon majdnem semmi sem úgy készült el, ahogy a tervekben volt, ebből kifolyólag komoly lakossági nézeteltérések keletkeznek az odaérkező és a környéken lakók között. Ennek egyik pontja a kutyafuttató rossz elhelyezése, ezen dolgozunk, köztük Való Viktor képviselőtársammal közösen. Arra az álláspontra helyezkedtünk, hogy kerüljön áthelyezésre, persze ezt nehezíti a rossz költségvetési helyzet. A bejáratoknak rossz helyre tervezése ugyancsak a környéken élők jogos problémája, hiszen, akik gépjárművel érkeznek, a házak elé parkolnak, ebből pedig folyamatos konfliktus van. Ahogy az elmúlt években megszokhattuk, van téli-őszi, és tavaszi-nyári nyitva tartás, április 1-jével megnyílik a többi bejárat és a mosdók, és már hosszított üzemelés lesz. Az egyik felvetésem, melyben polgármester úr segítségét  szeretném kérni a Sárd utca forgalomcsillapítása, továbbá a Duna utca és Sárd utca csomóponti találkozásánál a közlekedés biztonsága is kárt szenved. Folyamatosan azzal szembesülnek a kereszteződésben élők, hogy a kerítésbe csapódik egy autó. Kérem, hogy vizsgáljuk meg anyagilag annak a lehetőségét, hogy erre valahogy pénzt szorítsunk ki, esetleg egy korlát, vagy bármilyen látványos terelőeszköz kihelyezésével, ami meg is fogja a gépjárműveket a kerítés előtt. Amennyiben a költségvetési lehetővé teszi, vagy pályázati forrásból megoldható, ezt a csomópontot az elsők között rendezni szükséges. Visszatérve Való Viktor sürgős előterjesztéséhez, azért tartózkodtam, mert azt gondolom, hogy az egyedi hatósági ügyeket, mint a fakivágás - mindazonáltal, hogy támogatom a kezdeményezést, hogy a hivatalban nyilván kell tartani - kiegészíteném azzal, hogy az egész szabályozást át kell tekinteni. Ez egy bevételszerző forrása az önkormányzatnak, az eddigi gyakorlatot  a pótlás helyett pénzbeli megváltásra kellene módosítani, és abból az összegből pedig újabb faültetéseket tudnánk eszközölni, vagy más környezetvédelmi célt finanszírozni. Viszont óva intenék mindenkit, egyedi hatósági ügyekben a politikának nincs helye. A cél jó, szükség is van rá, de a szabályozói környezetet meg kell változtatni, erre a következő közgyűlésre megpróbálunk javaslatot tenni polgármester úr felé.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Ennek két ága van. Az egyik, amikor engedélyt kérnek fakivágásra, az úgy egyedi hatósági ügy, hogy polgármesteri hatáskör, a másik, az illegális fakivágás, mely valóban hatósági ügy, tehát arra nincs rálátásunk. Azért szavaztam meg, bár bele lehetett volna kötni, a hivatal kifogásolta is, de nem akartam azt a látszatot kelteni, hogy politikailag nem támogatott. Jegyző úr szeretném fenntartni, hogy név és személyes adatok nélkül szeretnénk látni a bírságkiszabást, szankcionálást mondjuk kéthavonta, negyedévente, tehát hány ilyen ügy volt, nagyjából mi volt a tartalma, hogyan végződött, amennyiben pedig joghátrányt állapított meg a hivatal, akkor mi volt az eredménye. Tehát ma elfogadtunk egy olyan határozatot, ami erről szól, és nyilvánvaló, hogy amit lehet ebből, végre kell hajtani. Felértékelődött a téma, a közvélemény is igényt tart rá, úgyhogy egyáltalán nem baj, ha ezt figyelemmel kísérjük. A Sárd utcával kapcsolatosan valóban nehéz a helyzet, a papi földek kiépítése óta megnövekedett a forgalom, látogatott hellyé vált, magas a gyorshajtók száma, azonban az utca keskeny. A forgalomtechnikáját és a forgalom csillapítását meg kell oldani, indokolt a kérés. Nyilván forgalomirányító jelzőlámpa lenne a legjobb, de erre nincs keretünk.


Dr. Feik Csaba jegyző: Kiegészítésként el szeretném mondani, hogy hatósági ügyek tekintetében a statisztikai adatszolgáltatás megtételét a Kormány évente előírja. A statisztikai adatszolgáltatásnak két része van, az egyik az önkormányzati hatósági ügyek köre, ami többnyire polgármesteri jogkörben kerül elbírálásra, ilyen a telken belüli fakivágásoknak az ügye, viszont a közterületen történő fakivágási-, vagy fapótlási ügyeknek a köre államigazgatási, tehát jegyzői hatáskör. Ez utóbbi esetben a jogszabály nem engedi, hogy konkrét tájékoztatást adjunk, de a statisztikai adatszolgáltatásnak nincs akadálya.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Mivel több kérdés, észrevétel, hozzászólás nem érkezett, megköszönöm a részvételt. Előreláthatólag 2025. április 16-án, szerda 16 órakor elő van irányozva egy rendkívüli ülés.

 

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének

nyilvános ülése 12:57 órakor ért véget.

 k. m. f.

 

 

 

Dr. Feik Csaba

jegyző

Dr. Csőzik László

polgármester