26. NAPIRENDI PONT
Tárgy: Egyebek
Tetlák Örs képviselő: A Könyvelő utcában zajló kivitelezés után az utcaszint feljebb került a korábbiakhoz képest, tudomásom szerint erről polgármester úr és a területei képviselő is értesült. Az egyik lakó olyan tájékoztatást kapott a hivataltól, hogy az utcát azért nem tudták alacsonyabban megoldani, mert útban volt a csatornafedél, azonban ezt lejjebb lehetett volna tenni, a kapukon a megemelt útszint miatt folyik be a csapadékvíz. Milyen megoldást lehet találni a felmerülő problémára? Írásban várom a választ. A Gárdonyi Géza utca és a Kossuth Lajos út kereszteződésénél, a Tusculanumi templomnál lassan teljesen használhatatlan a járda, kérem, az említett szakasz javítását. A József téren történt balesettel kapcsolatban, remélem, hogy sikerül a vétkes sofőr esetében példát statuálni. A József térnél a biztonságos közlekedés megoldásával kapcsolatban szeretnék majd egyeztetést kezdeményezni. A Tárnoki útról jelezték, hogy az E.ON kivitelezése után a helyszínt nem megfelelő módon hagyták ott, a murvázott padkát összesarazták. A problémát jeleztem a Városüzemeltetés felé, azonban sajnos nem történt érdemi változás, a lakók szeretnék, ha az eredeti állapot visszaállításra kerülne, tehát a Tárnoki út 134-138. számok előtt. Polgármester úrnak írtam korábban, hogy az Érdikum csapata szeretné, hogyha a honlapja a bekerülhetne a www.erd.hu domain alá, és könnyebb kezelhetőség lenne, ahol a saját honlapjukat tudnánk üzemeltetni, ez a többi erd.hu-s aloldal mintájára kivitelezhető lenne. Ennek műszaki akadályait nem látom, költségek tekintetében minimális lenne, egyébként pedig egy könnyen kezelhető felületet lehetne alá tenni, mondjuk akár egy erdikum.erd.hu aldomain üzemeltetésével. Ez jelentős könnyítés lenne a hungarikum klub számára, hogy a helyi értékeket és a város különböző érdikummá nyilvánított sajátosságait, megfelelő formában mutathassák be, és megfelelő eléréseket tudjon a honlap produkálni. A Településterv érdemi egyeztetése úgy tudom, hogy folytatódni fog, jó lenne értesülni róla, hogy mikor és milyen formában. A traffipaxokkal történt előrelépés az utóbbi időszakban, illetve a parkolási rendelet felé sikerült előrelépni? Kérdéseimre elegendő, ha írásban kapok majd választ.
Szűcs Gábor alpolgármester: A parkolási rendelet kapcsán folynak a vizsgálatok a tekintetben, hogy célszerű-, illetve megvalósítható-e, ha igen, akkor milyen módon. A járdafelújítás tekintetében a kollégák megvizsgálták a kérést, a felújítás mértéke jelentős összegű, így azt, az átmeneti költségvetésből jogszabály szerint nem lehet finanszírozni, költségvetés után tudunk ezzel foglalkozni. A sebességmérőkamerák beszerzése folyamatban van, tárgyalás zajlik az ORFK-val több más, az ügyhöz kapcsolódó kérdésben is. Megjegyzem, hogy alapvetően bármennyi sebességmérőt és fekvőrendőrt, vagy forgalomtechnikai eszközt kihelyezhetünk, ha a szemléletformálás nem ér célt, az, hogy ne hajtsanak gyorsan, az az embereken múlik. Az E.ON kapcsán, ha ilyen helyreállítás zajlik, a munkát a szolgáltató készre jelenti, még át kell venni a helyszínt, de utánanézünk a felvetésnek. A Könyvelő utcával kapcsolatos panasszal még nem találkoztam, de természetesen meg fogjuk vizsgálni. Az érdikum honlap lehetőségét, az informatikai osztály megvizsgálja.
Antunovits Antal képviselő: A Minarettel kapcsolatban köszönöm Tetlák Örs képviselőtársamnak, hogy felszólalt, hogy hol van a pénz, ez műemlékvédelmi terület, a Modern Városok Programban szerepelt, hogy a buszforduló bekerül a Hamzsabég térre. Azért szerettük volna betenni a Hamzsabég térre a buszfordulót, hogy a busz által gerjesztett rezgések ne károsítsák továbbiakban a Minaretet, de sajnos ez nem történt meg. Mi a jelenlegi helyzet ezzel kapcsolatban? A Minaret lépcsőjével is nagy gondok voltak, kérem bármilyen módosítás során, vegyék fel a kapcsolatot a műemlékvédelemmel. A Kálvária-hegyen lévő épület tetőszerkezetének javítására fordítandó keretet 2020-ban a közgyűlés megszavazta, 10 millió forintot szántunk a kápolna tetőszerkezetének a felújítására, hol van a felújításra szánt keret? A Marianum Általános Iskolánál, a piacnál és az ÉVSE-nél még mindig nincs gyalogosátkelőhely, pedig rengeteg gyerek és idős ember közlekedik az említett helyeken, ami balesetveszélyes. Ófaluban a Széles utca felé vezető úton volt egy betonlezáró elem, hogy ne tudják letenni a szemetet, azt vissza kellene húzni a helyére. Az út másik oldalán pedig az áteresz kicserélése lenne szükséges, hogy ne az ipari terület bejáratánál tegyék le a szemetet. A Budai úti járdaszakasz felújításra került az Elvira utcáig, viszont a MOL kút előtti terület még mindig nincs megcsináltatva. Többször kaptam olyan választ, hogy felvettük a kapcsolatot a MOL-al, de semmi intézkedés nem történt. A Tesco-nál, az Aldi háta mögött is az évek alatt nagy mennyiségű szemét halmozódott fel, kérem ennek a felszámolásában történő intézkedést. Az Alsó utcai járdát a továbbiakban bővíteni kellene, az egyik oldalon a templomig van megcsinálva, a másik oldalon pedig a Kornéla utcáig, viszont a Teréz utcában egyáltalán nincs járda. A sebességmérésre lenne szükség a Marianum Általános Iskola és a Bolyai Általános Iskola környékén, valamint az Éva utca és a Penny Market felé vezető utca felé. A képviselői beszámolót szeretném, ha a választókerületemben lévő embereknek is megismerhetnék, korábban ezek bekerültek az Érdi újságba. Mi annak az oka, hogy most már több éve nem kerülnek bele a képviselői beszámolók az Érdi újságba?
Szűcs Gábor alpolgármester: Véleményem szerint nagyjából az összes felmerülő kérdésben különböző válaszokat már kapott képviselő úr polgármester úrtól. A probléma, hogy a város anyagi helyzete nem lett jobb, mint a tavalyi. Ezek mind releváns problémák, amiken a hivatal kollégái folyamatosan dolgoznak, hogy megoldásokat találjanak rájuk. A MOL kút előtti szakasszal kapcsolatos járda probléma 30 éve fennáll. A képviselői beszámolók megjelentetésébe, valamint hogyan van szerkesztve egy független média, most se kívánok beleszólni. Az illegális hulladéklerakás- és elszállítása folyamatos probléma, folyamatos téma a Közgyűlésen. Mindannyian megállapíthattuk, hogy legnagyobbrészt a szemléletformálásra lenne szükség, hogy az emberek ne dobálják el a szemetet. Az a forrás, amit a város arra költ el, hogy az illegálisan lerakott szemetet összeszedje, azok elől a fejlesztések elől veszi el a lehetőséget, amely mindannyiunk körzetében, valamilyen problémát tudna orvosolni.
Simó Károly képviselő: Kérem az ülés vezetőjét, hogy tartson rendet, Varga András kabinetfőnök úr felszólalás közben ne zavarja a képviselők hozzászólását. A Budai út 7. szám alatti ingatlantulajdonostól kaptam megkeresést, hogy a képviselő-testület által elfogadott új rendeletalkotás miatt - ahol a kormányhivatal, bankok és nagyforgalmú út van - kaptak egy felszólítást, hogy tegyék rendbe a közterületet. A jelenlegi rendelet szövege szerint nekik kell karbantartani a nagyforgalmú útvonalat, de ez nem helyes, ahogy az sem, hogy nem egyértelmű a szabályozás. Egészen eddig a rendeletig, fel sem merült, hogy az ingatlantulajdonosnak kellene egy, a mindenki által használt közterületet karbantartani. Úgy gondolom, hogy ami közérdeket szolgálja, közterület és meghaladja azt a mértéket, ami elvárható egy ingatlantulajdonostól, akkor annak karbantartását végeztesse el az önkormányzat, így tehát a Budai út 7. esetében is, kérnék írásos választ erre. A másik felvetésem, hogy a városi honlapról eltűnnek a régi közgyűlési dokumentumok, tehát ha 2017-2018-as közgyűlési jegyzőkönyvet, előterjesztést, határozatot szeretnénk megkeresni, nem található meg. Emlékszem, hogy a legutóbbi közgyűlésen Lengyel tanár úr vezetésével kinevettetek, amikor arról beszéltem, hogy ez nyilvános volt 2019-ig, 2005-ig visszamenőleg az összes előterjesztés, az összes közgyűlési dokumentum megtalálható volt, de ezek most eltűntek. Kérnem, hogy állítsák vissza, és kérem erről az írásos visszaigazolását. Kérdésem, hol tart a közösségi költségvetés? Volt egy bizottság, véleményeztük a megérkezett javaslatokat, a legutóbbi közgyűlésen elhangzott, hogy ezek értékelése és folyamatba helyezése zajlik, mikor derül ki, hogy mi az, ami megvalósítható, és belefér a keretbe? 2019. októberében érkezett egy építési engedély, a kerékpársáv kapcsán a Velencei utat is érintően, azok a tervek már több, mint öt évesek. Mi lesz ezzel, mikor fog megvalósulni? Korábban polgármester úr azt mondta, hogy egyeztet a tárnoki polgármesterrel, de azóta nincs erről információ. Ez egy nagyon forgalmas biciklis útvonal, érdemes lenne foglalkozni vele, de jó lenne tudni, hogy mi a helyzet az engedélyekkel, meghosszabbította-e valaki, vagy teljesen újra kell kezdeni mindent? Erről írásos tájékoztatást kérek, tehát az engedélyekkel mi a helyzet, és mi fog történni ezzel a projekttel? A Szegfű utca tekintetében volt alpolgármester úrral egyeztetésünk az átmenő forgalom miatt a Balatoni út és a Budai út között, ezzel mi a jelenlegi helyzet?
Lengyel Péter képviselő: Egyrészt szeretném megkérni a levezető elnök urat, hogy a személyeskedő beszólásokat, ami most már másodszor hangzik el engem illetően, tegye helyre, képviselő úr pedig, ha nem kívánja, hogy az egyébként nem túl szimpatikus és az előző ciklusban általam már egyszer említett, rajzfilmfigurával azonosítsalak a jövőben, akkor kérem, hogy megjegyzését nyilvánosan vonja vissza.
Szűcs Gábor alpolgármester: Maximum ügyrendi hozzászólásként tudná visszavonni képviselő úr, de én is javaslom számára, különösen, hogy az előző hozzászólásában kabinetvezető úrra vonatkozóan javasolt rendreutasítást.
Gasparik Gábor képviselő: Tegnap délután sürgős előterjesztésként bejött az Érdi Sport Kft. ügyvezetőjének visszahívása és új megválasztása, ezt zárt ülésen tárgyaljuk később. 2024. december 12-én új felügyelőbizottságot választottunk 2025. január 1-től a Sport Kft-be, úgy tudom, hogy ez a felügyelőbizottság nem alakult meg, tehát jelenleg jogsértő magatartásban vagyunk, ezt mikor tudjuk megszüntetni, vagy miért állt ez a helyzet elő? Arról értesültem, hogy az Alsó utcai Zenei Könyvtár nem működik, továbbá mindannyian olvashattuk a Magyar Földrajzi Múzeum vezetése kapcsán történt botrányról, közben a Csuka Zoltán Városi Könyvtárba nem tudunk igazgatót választani. Mi a célunk a kultúra területén?
Szűcs Gábor alpolgármester: Az Érdi Sport Kft.-t érintő kérdésben a napirend tárgyalás során a sport ügyekért felelős alpolgármester úr választ fog adni. A kultúra tekintetében voltak személyi ellentétek két elismert muzeológus között. Nem tartom szerencsésnek, hogyha a fenntartó szakmai kérdésekbe beleszól, ha egy intézményen belül az intézményvezető döntését, bármilyen módon véleményezi. Mindannyiunknak lehet magánvéleménye, de a múzeum igazgatója hozott egy döntést, amely nem ütközik semmilyen szabálytalanságba. Az igazgató vezetése alatt a múzeum megindult egy felívelő pályán, amely mind tartalomban, mind szakmai munkába előremutató. Úgy gondolom, hogy szakmai kérdésekben nem volt egyetértés, hozott egy döntést az intézményvezető, a fenntartó ezt tiszteletben tartja, mindamellett, természetesen nagyon nagyra becsüli a másik szereplőt is. A Zenei Könyvtár és a Csuka Zoltán Városi Könyvtár tekintetében szeretném megnyugtatni képviselőtársamat, hogyha az elmúlt évek programkínálatát nézi, összeszedett, egységes és jól működő kulturális hálózat van, ami sokkal több embert ér el, mint eddig Érd történetében bármikor. Ezúton is szeretném megköszönni a kulturális területen dolgozók munkáját és annak, akik Érd kultúráját gazdagítják.
Harmat Ákos alpolgármester: A közösségi költségvetés témája elmúlt közgyűléseken mindig előjött, utánanéztem, hogy pontosan hol tart ez a folyamat, és hogy ki a felelős az operatív végrehajtásért, az egész program végrehajtásáért. A 43/2021. közgyűlési határozat szerint az ügyek operatív intézése és a program végrehajtása többek között Simó Károly és Tetlák Örs felelőssége. Úgy gondolom, hogy az, hogy érkezett egy Excel-tábla mindenféle indoklás nélkül, nem a valós lezárása ennek a programnak. Már elkezdtem átvenni az informatikai rendszert, úgy gondolom, hogy az egész folyamatot felül kell vizsgálnunk, mindenféleképpen szükséges a tavalyi év tapasztalatai alapján az egész rendszert újra dolgozni. Ha megnézzük az eredményeket, igazából akkor tudunk majd foglalkozni a közösségi költségvetéssel, hogyha lesz elfogadott költségvetés. Tehát szeretném kérni, hogy közösen dolgozva tényleg rakjuk rendbe a közösségi költségvetés rendszerét, alakítsunk ki jó formát, majd vizsgáljuk meg azt, hogy a kiválasztott projektek, hogyan valósíthatók meg.
Szűcs Gábor alpolgármester: Antunovits Antal képviselő úrnak mondanám, hogy polgármester úr többször megválaszolta már, a helyi lakosság nem szerette volna, hogy a szóban forgó buszforduló átkerüljön. Simó Károly képviselőtársam a közösségi költségvetéssel kapcsolatban választ kapott. A Budai út 7. tekintetében, mely egy társasház, a társasházba jogi személyek vannak és elképzelhető, hogy lakosok is. Úgy gondolom, hogy a rendeletet mindenképpen be kell tartani, közgyűlési képviselőnek nem javasolnám, hogy arra biztasson érdi polgárokat, hogy ne tartsák be a rendeleteket. A kormányhivatalnak szeretne kevesebb kiadást, vagy mire gondol képviselő úr? Meg fogjuk részletesebben vizsgálni a felvetést. A közgyűlési dokumentumok tekintetében hozzáteszem, hogy amikor még ellenzéki frakcióvezető voltam, nem az átláthatóságra és nyíltságra emlékszem, a jelenlegi helyzet sokkal átláthatóbb és a legnagyobb nyilvánosságot elérő állapot. Megjegyzem, hogy a képviselő alapvetően jegyző úrnak is írhat, főleg ilyen technikai jellegű kérdésben, vagy amennyiben a munkájához szükséges. A Szegfű utca állapotának rendezését folytatnunk kell. A Velencei úti kerékpárút állását polgármester úr múltkor megválaszolta, ha jól emlékszem.
Dr. Feik Csaba jegyző: 5 évre visszamenőleg található meg a honlapon az összes jegyzőkönyv, előterjesztés, a jogszabály még ennyit sem ír elő, de ezen lehet módosítani, átgondoljuk. A Budai út 7. száma alatti ingatlan kapcsán a jogszabály azt mondja, hogy minden ingatlantulajdonos, illetve ingatlanhasználó köteles az előtte lévő járdát, illetve az úttestig terjedő zöld sávot tisztán tartani, nem karbantartani, mert az más lenne, tehát tisztán tartani, illetve a téli síkosságmentesítés is ide tartozik, tehát ez minden ingatlantulajdonos, illetve ingatlanhasználó kötelessége.
Szűcs Gábor alpolgármester: Mivel több kérdés, észrevétel, hozzászólás nem érkezett, bezárom a Közgyűlés nyilvános ülést, melyet zárt ülés követ.
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének
nyilvános ülése 11:03 órakor ért véget.
k. m. f.
dr. Feik Csaba jegyző |
dr. Csőzik László polgármester |