23. NAPIRENDI PONT

Tárgy: A „Palackgyűjtő gyűrűk” kihelyezéséről szóló intézkedési terv kidolgozása és megvalósítása

Előadó:         Tetlák Örs települési képviselő



Tetlák Örs képviselő: Arra vonatkozik javaslatom, hogy a város forgalmasabb részein, ahol a gyalogosforgalom sűrűbb, helyezzünk ki „palackgyűjtő gyűrűket”, hiszen az eldobált alumínium dobozok, üveg és pet-palackok nemcsak városképi és köztisztasági szempontból problémásak, de amióta visszaválthatóak ezek a palackok, lenne rá megoldás, hogy a visszaváltó pontokra ezek a palackok nagyobb számban visszajuthassanak. Előterjesztésemben arra teszek javaslatot, hogy palackgyűjtő eszközöket a kukák mellé vagy oszlopokra szerelve - alaposan körbejárva, hogy mi lenne a legjobb műszaki megoldás - tegyük lehetővé a visszaváltható műanyag és alumínium palackok gyűjtését és visszaváltó helyre való eljuttatását. Ha ezek külön lennének gyűjtve, nem lennének a kukák felforgatva, valamint akinek számít a néhányszor 50 forint, ezzel segíteni tudnánk. Az előterjesztés arról szól, hogy járjuk körbe a lehetőséget, vizsgáljuk meg, hogy milyen formában lenne kivitelezhető a városban, ezt az eljárást még módosíthatjuk később, de idővel minél kevesebb szétdobált palack kerülne a közterületekre és a természetbe.

 

Gyekiczki Márton képviselő: Sajnálom, hogy Tetlák Örs képviselő úrnak a bizottsági ülésekre nem sikerült eljönnie, egyrészt ezért sem, másrészt véleményem szerint nem környezetbarát, nem segíti a visszaváltást az, hogy kihelyezzünk pár ilyen gyűjtőt, például Szerbiában sem működött, úgyhogy ezért sem fogom én ezt támogatni.


Harmat Ákos polgármester: Szeretném kiemelni, hogy ez végre olyan előterjesztés, melyről érzem, hogy a közös tervezésről, a közös gondolkodásról szólt, az előző 3-4 benyújtott javaslatból ezt támogatandónak tartom. A fenntarthatóságért felelős alpolgármesteri oldalról azt javaslom, hogy mivel a Budapesti Közművek kilencvennapos próbaüzemet vezetett be ugyanerre a módszerre, mely 2025. március 31. után fog lejárni, várjuk meg az elemzést, hogy milyen eredményre jutottak és utána tárgyaljunk erről. Jelen előterjesztésben 2025. április 30-a a határidő, véleményem szerint kevés az idő, ezrét azt javaslom, hogy az előterjesztést tárgyaljuk később, amikor már megvan a Budapesti Közműnek az elemzése. Azt emelném ki, tőlünk magasabb szinten tartó országok területén, az volt a hozzáállás, hogy úgy edukáljuk a lakosokat, hogy vigyék haza a szemetet. Az az érzésem ezzel a módszerrel, hogy más üzenetet hordoz, emiatt megfontolandónak tartom. Hozzáteszem, hogy egyes időszakokban a hajléktalankérdés Érd központban komoly problémákat okozott, félek attól, hogy ennek a bevezetése a helyzetet fokozná, hisz megkönnyítjük, hogy keresethez jussanak.


Simó Károly képviselő: Tetlák Örs javaslata támogatandó. Az előterjesztő arra tesz javaslatot, hogy kezdődjön a gondolkodás, felmérés legyen előkészítve, ha ez megtörténtik és megérkezik a Budapesti Közművek tapasztalata, akkor össze lehet fésülni a két javaslatot. Előfordul, hogy valaki valóban hazaviszi a palackot és összegyűjti, azonban aki csak eldobná a palackot, helyette viszont gyűjtőbe dobja, adunk egy lehetőséget arra, hogy mivel ez egy érték, visszakerüljön a gyűjtőpontra, tehát gazdaságilag is fenntartható módon működjön. Javaslom, hogy támogassuk a javaslatot, induljon a közös gondolkodás, ne a kifogásokat keressük, mert nyilván ez egy relatív új dolog, tehát biztos, hogy olyannal szembesül útközben az ember, amit majd meg kell oldani, de legalább induljon el.


Harmat Ákos alpolgármester: Örülök, hogy ilyen szakmai egyeztetés hangzik itt el. Számomra a fő probléma, hogy olyan határidő van a javaslatban, ami már most látszik, hogy tarthatatlan. Nem szeretem, amikor hozunk egy olyan szabályt, amiről tudjuk, hogy nem fogjuk betartani. Javalom, hogy vagy a határidőt módosítsuk, vagy tárgyaljuk később ezt az előterjesztést.


Tetlák Örs alpolgármester: A „vidd magaddal haza a szemetet” szemlélet természetvédelmi területek tekintetében vagy gyalogosforgalommal kevésbé terhelt útvonalakon valóban tartható irány. A Beliczay-sziget túraútvonalainak megújításakor jeleztem a Pilisi Parkerdő felé is, hogy a Beliczay-szigetre szemétgyűjtőket semmi értelme nincs kihelyezni, hiszen valóban erre megy a világ, hogy amit az ember kivisz a természetbe, az vigye haza magával. Az egyebek napirendi pont során részleteket fogok mondani egy olyan pályázatról, amit többen adunk be, holnap fogom elküldeni a kiíró számára, mely szintén az illegális hulladékkal foglalkozik. Örülök, hogy a városban egyre többen ismerik fel ennek a jelentőségét, viszont az illegális hulladéknak a forgalmas részeken, a pályaudvarokon és olyan élethelyzetekben, amikor az indokoltnál nagyobb terhet jelent a fél napon keresztül magával hurcolt 50 forintos doboznak sérülésmentes szállítgatása, jelentős könnyebbség lenne, ha lenne olyan kijelölt hely, ahol ott lehet hagyni és jó eséllyel visszakerül a rendeltetési helyére. Időpontot tekintve rugalmas lenni, de azt azért nehezen látom, hogy 2 hónap alatt egy ilyen rendszernek az alap kitalálását ne tudná elvégezni a polgármesteri hivatal, de ha csak ezen múlik, akkor adjunk még egy hosszabb időintervallumot.


Harmat Ákos alpolgármester: A módosítás lehetőségét vetettem fel, nekem az a véleményem, hogy kezdjük el a munkát, és majd akkor tárgyaljuk ezt az előterjesztést, amikor odajutunk. De amennyiben más benyújt egy módosító javaslatot, el tudom fogadni, mert értem a másik álláspontot is.


Tetlák Örs képviselő: Visszavonni semmiképp nem kívánom az előterjesztést, de mivel nem én kívánom módosítani, legyen akkor egy hónappal meghosszabbítva.

 

Szűcs Gábor alpolgármester: A módosítást ugyan nem én eszközöltem, de ettől függetlenül kérdésem, hogy 2025. szeptember 30. határidő megfelelő? Ha ezt elfogadja, rendben, ha nem, szavazzunk.


Tetlák Örs képviselő: Mi történik 8 hónapon keresztül? Ha 30 napot csúsztatunk rendben van, de 8 hónapot erre szánni, komolytalan.

 

Szűcs Gábor alpolgármester: Úgy értem, hogy nem fogadja el képviselő úr, tehát felteszem szavazásra a határozati javaslatot, javaslom, hogy a közgyűlés ne támogassa.



Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 16 tagja 4 igen szavazattal, 7 nem szavazattal, 5 tartózkodással az alábbi határozatot hozta: 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének 

26/2025. (I. 30.) határozata

 

a „Palackgyűjtő gyűrűk” kihelyezéséről szóló intézkedési terv kidolgozására és megvalósítására vonatkozó javaslat elutasításáról

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a „Palackgyűjtő gyűrűk” kihelyezéséről szóló intézkedési terv kidolgozására és megvalósítására vonatkozó határozati javaslatot nem fogadta el.

 

Határidő:          azonnal

Felelős:            dr. Csőzik László polgármester

 

 

A határozati javaslatról a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:

Antunovits Antal

Igen

Csengeri Attila

Nem

Csépán István

Tartózkodik

Csornainé Romhányi Judit

Nem

Dr. Csőzik László

Távol

Farkas Gáborné Szalai Timea

Távol

Gasparik Gábor

Igen

Gyekiczki Márton

Nem

Harmat Ákos

Nem

Lengyel Péter

Tartózkodik

Lovász Attila

Nem

Révész Gabriella

Tartózkodik

Sándor Zoltán

Tartózkodik

Simó Károly

Igen

Szabó-Nagy László

Nem

Szűcs Gábor

Nem

Tetlák Örs

Igen

Való Viktor

Tartózkodik