13. NAPIRENDI PONT

 

Tárgy: Az Inter-Európa Mentőszolgálat Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság „de minimis” támogatása

Előadó:            dr. Csőzik László polgármester

 


Dr. Csőzik László polgármester: A tavalyi év során, átalakult az orvosi ügyelet, a háziorvosok segítséget kértek tőlem, melyet biztosítottam is számukra, ellenben az derült ki, hogy ebben a formában az ügyelet nem hatékony, ezért ezt a típusú együttműködést befejeztük. A háziorvosokkal egyeztetésre kerül majd sor, utána döntjük el, hogy mi az, amit tudunk biztosítani költséghatékony módon. Ez sok pénz ahhoz képest, hogy a legtöbb esetben úgy láttam, hogy rendelkezésre állási kötelezettségét teljesített a cég, viszonylag kevés kivonulás volt. Másrészt házon belül hosszas elszámolási vita alakult ki a régi partnerünkkel, hosszan próbáltuk meg rendezni a helyzetet, így módosítom a határozati javaslatot, biztosítanám számukra azt az összeget, amit kértek, mert tisztáztuk, hogy legalábbis köztük és köztem, mi volt ennek a nézeteltérésnek az oka. Amikor elkezdődött, az árak tárgyában vita volt közöttünk, január hónapnak a díjazása jóval csekélyebb volt. Tulajdonképpen az, hogy ők beálltak egy szintre és attól mi most el akarunk térni lefelé, csak azért, mert nehéz a helyzet, az a szolgáltatás és ellenszolgáltatás egymáshoz való viszonyát aláaknázta. Mégiscsak 20 éve volt partnerünk ez a cég, úgy gondolom, hogy méltányossági alapon is biztosítható, hogy a 17.480.000 forintot fizessük meg a részére. Két hónapja megy a késhegyre menő vita, ami már lassan méltatlan helyzeteket eredményezett. Köszönöm a munkatársaimnak, hogy beleálltak ebbe a vitába, legalább olyan keményen, mint amilyen kemény én voltam az elején, én a végén tudtam beszállni, úgyhogy ezzel módosítom a határozati javaslatot.


Simó Károly képviselő: Nagyon örülök ennek a módosító javaslatnak. Lényegében ezt szerettem volna javasolni, hiszen a Szociális és Egészségügyi Bizottság ülésén volt ez az előterjesztés napirenden, ami visszavonásra került. Harmat Ákos alpolgármester úr indokolta a visszavonást és ennek kapcsán felmerült bennem néhány kérdés. Az elmúlt időszak tapasztalatai mutatnak bizonyos tendenciákat, konkrétan úgy hangzott el alpolgármester úr részéről, hogy megkérdeztétek az orvosokat és azt mondták, hogy tulajdonképpen alig vették igénybe a szolgáltatást. Számomra akkor derült ki, hogy lehet, hogy csak az én tájékozatlanságom, de elképzelhető, hogy a városban nagyon sokan nem tudják, hogy valójában hogyan működött ez a szolgáltatás. Erről nem volt sem közgyűlési, sem bizottsági döntés, sem tájékoztató anyag. Ezért arra kérnélek téged is, illetve esetleg a területért felelős alpolgármestert, Harmat Ákos urat, hogy írjátok le és küldjétek meg a Közgyűlés minden tagja részére, beleértve a bizottsági tagokat is, hogy ez a szerződés hogyan működött. Ha jól értettem, volt egy szerződése az önkormányzatnak az Inter-Európa Mentőszolgálat Közhasznú Kft-vel és a háziorvosok bizonyos esetekben jelezhették azt a Kft. irányába, hogy igénybe kívánják venni a szolgáltatást. Alpolgármester úr arra is ígéretet tett, hogy van egy összesítő anyag, melyet megküld a bizottság minden tagja részére, hogy a tények, információk birtokában lehessen véleményt formálni, vagy dönteni arról, hogy az összeg, amiről beszélünk, ez indokolt-e vagy sem. Kérném, hogy tájékoztassátok a Közgyűlés tagjait, a képviselőket, bizottsági tagokat, miről szól pontosan ez a szerződés.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Az előterjesztés részletezi a témát. A háziorvosok kérték az önkormányzattól, hogy a megváltozott ügyeleti rendszerben - ami 16 órától reggel 8 óráig tart, a 8 órától 16 óráig tartó időszakban - ne kelljen sürgősségi esetekben elhagyni a rendelőjüket, és mintegy háttérszolgáltatásként biztosítsa a régi ügyeletet ellátó cég a mentőszolgálati tevékenységet is. Ezt alátámasztották, kérték, mi pedig úgy jártunk el, ahogy a kérésnek megfelelően kellett. Megkérdeztük a háziorvosokat két alkalommal - bár a megkérdezettek fele nem válaszolt a feltett kérdésre - hogy ez a praxisukban mit jelentett. A válaszolók másik felének a fele azt mondta, hogy nem volt ilyen jellegű eset, volt, aki azt mondta, hogy jó volt, volt több esete, és volt, aki azt mondta, hogy csak néhány esete volt. Az Inter-Európa beszámolói alapján ennél szélesebb kör rajzolódik ki, ők százas nagyságrendet mondanak. Hozzáteszem, hogy ez jogi értelemben nem lenne kötelező feladata az önkormányzatnak, az új struktúrában nincs ilyen kötelmünk. Egy olyan kép rajzolódott ki, hogy nekik ugyanúgy fizetni kell az alkalmazottaikat akkor is, amikor nincs kiszállás, hanem egyszerűen csak ott vannak és várnak arra, hogy jöjjön jelzés. Volt egy megállapodásuk a 112-vel, aki kezeli az ilyen jellegű hívásokat és őket mozgósítja. Olvashattuk, hogy kapacitáshiányok vannak, vidékről szoktak felrendelni mentőt, akik elmondták, hogy mennyit kell utazniuk, hogy be tudjanak segíteni a budapesti mentésekben. Nagyon nehéz, ebből a szempontból a helyzet, ez az egy pozitívuma volt ennek a dolognak, hogy ők rögtön a mentőtiszti kocsijukkal helyt tudtak állni. Felmérem még egyszer a reális igényeket, és ha sikerült egy olyan költséghatékony megoldást találni, hogyha ez valóban elengedhetetlenül szükséges, akkor akár a társönkormányzatok, a szomszédos önkormányzatok is beszálljanak és közösen finanszírozzunk meg. Ehhez azonban tényleg precízen tudni kell, hogy egy háziorvos életében mindez mit jelent, mert ők nem ügyeletet, hanem sürgősségi beavatkozásokat láttak el.


Tetlák Örs képviselő: Ráerősítenék arra, hogy létezik ilyen kimutatás, nyilván nem novemberrel bezárólag tartó időszakra, de pont ezek a dilemmák merültek fel, hogy egyébként itt az ár-érték arányban, illetve a teljesítés mennyisége, minősége, elvégzett munka és a kért szolgáltatási díj az valóban korrelál-e egymással. Napi 4-5 esetszámra emlékszem, amikor igénybe vették őket. Nem emlékszem a részletekre, kár, hogy nincs az előterjesztés mellett, hogy pontosan milyen munkát teljesítettek és mennyiben járultak hozzá a betegek ellátásához, mert nyilvánvalóan persze, hogy ez a háziorvosok munkáját segítendő plusz szolgáltatás, amit az önkormányzat vállal, de alapvetően ez tényleg arról szól, hogy akiknek sürgős orvosi segítségre van szükségük, azok megkapják-e. Hónapokkal ezelőtt is ez volt a dilemma, hogy meg tudnak-e birkózni ezzel a feladatmennyiséggel a háziorvosok, avagy sem. Pont ez hiányzik ebből az előterjesztésből, hogy erről igazából dönteni lehessen, hogy mi az a plusz munkamennyiség, amit vállal ez a cég és mennyiért.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Azért azt hadd tegyem hozzá, hogy most nem arról döntünk, hogy folytatjuk-e mert arra az esetre lenne igazán igaz, amit mondasz, hanem az elmúlt időszakra. Ezeket szívesen rendelkezésre bocsátom. Ehhez tényleg az kell, hogy egyesével egyeztessünk a háziorvosainkkal.


Harmat Ákos alpolgármester: Úgy gondolom, hogy nagyon részletesen kielemeztük ezt a helyzetet. Írtunk levelet a háziorvosoknak és felhívtuk a figyelmüket, hogy az adott válasz mennyire jelentős a szerződés tekintetében, ennek ismeretében érkeztek a válaszok. Egy kicsit kedvezőbb adatokra emlékszem, talán harmada, negyede volt, aki nem válaszolt, de elég részletes válaszokat kaptunk. Igazából a lényeg az, hogy a halotti szemlét valahogy meg kell oldani, mert az nem megoldás, hogy a rendelési időből 3-4 órára kivesszük a háziorvost és addig várnak a rendelőben a páciensek. Igazából azok a számok, amik itt elhangzottak, a százas esetszám, Tetlák Örs képviselő úr által említett napi 3-4 napi esetszám, amiket nem a háziorvosok indítottak, hanem az Országos Mentőszolgálat. Itt meg kell vizsgálnunk, hogy azokat az eseteket akarja-e a város finanszírozni, amik hivatalosan nem városi indításúak, hanem a mentőszolgálat indította. Ezeket elemezzük, polgármester úr is mondta, hogy más szolgáltatókat is bevonunk ebbe a tárgyalásba és mindenféleképpen keresünk egy olyan megoldást, ami mindenki számára megfelelő. Azonban kérem, hogy ezt az előterjesztést most fogadjuk el, mert ők januártól kezdve november 31-ig ezt a megállapodást betartották és így szeretném, hogy ennek a támogatási díját meg is kapnák.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Mivel több kérdés, észrevétel, hozzászólás nem érkezett felteszem szavazásra a módosított határozati javaslatot.


Az előterjesztett és szavazásra feltett javaslat:

„1. Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a vállalkozásoknak nyújtandó támogatások feltételrendszeréről szóló 6/2024. (III.8.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdés c) pontjában foglalt jogkörében eljárva az INTER-EURÓPA Mentőszolgálat Közhasznú Nonprofit Kft. (székhely: 1145 Budapest, Thököly út 165. 1. em. 5., Cg: 01-09-909855) részére a 2024. május 1. és 2024. november 30-a közötti időszak tekintetében 17.458.000,- Ft. csekély összegű „de minimis” támogatást nyújt az Országos Mentőszolgálat szakmai koordinációja és irányítása mellett mentőtiszti gépjárművel ellátott sürgősségi egészségügyi szolgáltatás végzéséhez a mentőtiszti gépjármű működtetése, üzemeltetése költségeire, valamint az ezzel összefüggő személyi jellegű ráfordításokra.

  1. A Közgyűlés felhatalmazza a polgármestert a határozat melléklete szerinti tartalmú támogatási szerződés aláírására.

Határidő:           szerződés megkötésére 5 nap

Felelős:            dr. Csőzik László polgármester”

 

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 17 tagja 16 igen szavazattal, nem szavazat nélkül és 1 tartózkodás mellett az alábbi határozatot hozta: 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének 

15/2025. (I. 30.) határozata

 

az Inter-Európa Mentőszolgálat Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság „de minimis” támogatásáról

 

  1. Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a vállalkozásoknak nyújtandó támogatások feltételrendszeréről szóló 6/2024. (III.8.) önkormányzati rendelet 7. § (1) bekezdés c) pontjában foglalt jogkörében eljárva az INTER-EURÓPA Mentőszolgálat Közhasznú Nonprofit Kft. (székhely: 1145 Budapest, Thököly út 165. 1. em. 5., Cg: 01-09-909855) részére a 2024. május 1. és 2024. november 30-a közötti időszak tekintetében 17.458.000,- Ft. csekély összegű „de minimis” támogatást nyújt az Országos Mentőszolgálat szakmai koordinációja és irányítása mellett mentőtiszti gépjárművel ellátott sürgősségi egészségügyi szolgáltatás végzéséhez a mentőtiszti gépjármű működtetése, üzemeltetése költségeire, valamint az ezzel összefüggő személyi jellegű ráfordításokra.

 

  1. A Közgyűlés felhatalmazza a polgármestert a határozat melléklete szerinti tartalmú támogatási szerződés aláírására.

 

Határidő:          szerződés megkötésére 5 nap

Felelős:            dr. Csőzik László polgármester

 

 

A határozati javaslatról a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:

Antunovits Antal

Igen

Csengeri Attila

Igen

Csépán István

Igen

Csornainé Romhányi Judit

Igen

Dr. Csőzik László

Igen

Farkas Gáborné Szalai Timea

Távol

Gasparik Gábor

Igen

Gyekiczki Márton

Igen

Harmat Ákos

Igen

Lengyel Péter

Igen

Lovász Attila

Igen

Révész Gabriella

Igen

Sándor Zoltán

Igen

Simó Károly

Igen

Szabó-Nagy László

Igen

Szűcs Gábor

Igen

Tetlák Örs

Tartózkodik

Való Viktor

Igen