19. NAPIRENDI PONT

 

Tárgy: A TOP Plusz 3.2.1-23 Fenntartható humán fejlesztések című felhívás keretén belül elkészült pályázati dokumentációk elfogadása

Előadó:          dr. Csőzik László polgármester


Dr. Csőzik László polgármester: Összetett programokról van szó a Top plusz keretein belül, összefoglaltuk mindazokat a programokat, amelyek eddig is működtek a városban, és alkalmasak, hogy ezekhez a pályázati célokhoz hozzárendeljük.


Simó Károly képviselő: Az egyik projekt 750 millió forintra vonatkozik, lényegében arról szól, hogy a városi rendezvényeket EU-s pénzből lehetne finanszírozni. Helyesnek tartom, hogy bevonásra kerülnek olyan érdi szervezetek, mint például az Életfa Csoport, illetve a Szikra Tehetséggondozó Egyesületet, azonban hiányolom a többi szervezetet, például a Dr. Dizseri Tamás Habilitációs Központot valamennyi tevékenységével együtt. Sajnálattal hallottam, hogy megszűntek azok a tevékenységek, amelyek sérült, fiatal felnőttekről szóltak, például nincs már Csengettyűs Egyesület, a korábbi kirándulások, vagy vízi foglalkozások is csak korlátozott módon vannak. Hiányolom, hogy őket nem vonták be az előkészítésbe. A mélyszegénységben élőkkel, illetve a roma csoporttal foglalkozó résznél, hol vannak azok a szervezetek, akik valóban velük foglalkoznak? Érden nagyon komoly szakmai munka folyik, és sem konzorciumi partnerként, sem pedig a tevékenységben nem jelennek meg. Módosító javaslatom, hogy ezeknek a tevékenységeknek a témájában bővüljön a kör, legyenek bevonva a már felsoroltakon kívül mások is, hiszen komoly, több évtizedes szakmai múlt van mögöttük, kiemelten például a Tanoda Egyesületet, akik a roma lakosságot támogatják önzetlenül, saját erőforrásaikkal.


Szűcs Gábor alpolgármester: Azok szerepelnek a felsorolásban, akik az előkészítésben részt vettek, a végrehajtásban természetesen a városban működő összes szervezet a különböző ágazatokból részt fog venni, mert nyitott a programcsomag. A Modus Alapítvánnyal a konzorciumi partnerségünk keretében, ha a pályázat sikeres lesz, és ténylegesen forrás érkezik településünkre, olyan – demenciával kapcsolatos megelőző és utánkövető – program valósulna meg, ami egyedülálló lenne Magyarországon. Rengeteg idős városlakó van, aki demenciában szenved, mely sajnos az egész családi életre hatással van. Nagyon fontos tevékenységről van szó, amivel városunkba megnyílna a lehetőség, hogy segítsük a demenciával küzdő lakótársainkat, illetve családjukat.

 

Martin Norbert, a Pályázati Osztály vezetője: Szűcs Gábor alpolgármester által elmondottakat tudom megerősíteni. Az előkészítés során kötelező a felhívás szerint is együttműködő partnerek bevonása, akikkel igazolják, hogy a civil szektorral egyeztetve került összeállításra a program. A megvalósítás során, az érintett tevékenységek lefolytatásában természetesen a programelemek esetén megjelennek ezek a civil szervezetek, és teljes mértékben nyitott irányukba az önkormányzatunk.

 

Dr. Csőzik László polgármestert: A Szikra Egyesület és az Életfa Csoport Egyesület neve hangzott el, ők olyan vonatkozásban szerepelnek az anyagban, hogy részt vettek az előkészítésében, nem úgy, hogy csak velük lesz végrehajtva, tehát ez, kevéssé számít a program sikerét illetően, ugyanúgy nyitott lesz mindenki számára.


Harmat Ákos alpolgármester: Elindult az idei évben a Segítők Érdi Fóruma, ahol negyedévente a civil egyesületekkel találkozunk, átbeszéljük a problémákat és kapcsolattartással segítjük munkájukat, amennyiben van még olyan egyesület, akivel javasolják, hogy vegyük fel a kapcsolatot, akkor legyenek szívesek a harmat.akos@erd.hu -ra elérhetőséget küldeni és őket is bevonjuk ebbe a munkába. Az egyik legnagyobb cél ebben a negyedévben, hogy ezeket a civil segítő szervezeteket össze tudjuk fogni, a következő lépés a környezetvédő és egyéb civil segítő egyesületek fórumának a kialakítása lesz, illetve a sport területén is egy hasonló fórum kialakítása.


Simó Károly képviselő: Az előterjesztésben szerepel, hogy együttműködő partnereink Szepes Gyula Művelődési Központ, Szociális Gondozó Központ Érd és a két felsorolt egyesület, egészítsük ki ezt a kört egyéb szervezetekkel is. Tettem javaslatot a Tanoda Egyesületre.


Szűcs Gábor alpolgármester: Az, hogy fel vannak sorolva a szervezetek a megvalósulás tekintetéből nem lényeges. Az egyes területeknél a Szepes Gyula Művelődési Központ, más területeknél a Szociális Gondozó Központ Érd, akik maguk folytatnak egyfajta egyeztetést a hozzájuk járó civil szervezetekkel. Ezen kívül vannak még persze szereplők, akik akár konzorciumi partnerek, akár más partnerek lesznek és nevesítve vannak, de valójában ez az egész város civil társadalmi életéről szól, mindenki részese. Attól, hogy meg van-e nevezve az előkészítés terén vagy nincs, nem releváns ebből a szempontból, mert, ha ez a pályázat sikeres lesz, a megvalósítás során elemi érdeke az intézményeknek, hogy minél több szereplőt vonjon be.


Tetlák Örs képviselő: Az előkészítés elején még érintve voltam, tehát nem gondolom ördögi tervnek, hogy a városban egyébként is megvalósuló események, programok, vagy hosszú távú projektek finanszírozását ebből a pályázati keretből oldjuk meg, hiszen egyrészt nyilván néhány éves biztonságot adna abban a tekintetben, hogy ezek meg tudnak-e valósulni, vagy tudnak-e folytatódni. A végeredményben kicsivel több innovációra számítottam, például amikor részletesen fel vannak sorolva szemléletformáló programok, azokra nagyságrendekkel nagyobb hangsúlyt fektetnék. Az Életfa Csoportnál nem hiszem, hogy bárki többet tudna arról a területről ebben a városban, mint amivel foglalkoznak, ugyanez vonatkozik a Szikra Egyesületre, vagy az Emberi Hang Alapítványra és a Tanodára. Bármilyen tartalommal kerül elfogadásra vagy elindításra az alap, ami jelentős összeg lenne a város életében, az egészen biztos, hogy a számos szervezet munkája nélkül nem tud majd sikeres lenni.

 

Dr. Csőzik László polgármestert: Hangsúlyozottan nyitva van a lehetőség az együttműködésre az Emberi Hang Alapítvány, a Tanoda Egyesület, a többiek felé is, de szeretném, ha meghallgatnánk, aki leginkább átlátja tartalmilag ezt a pályázatot.

 

Vermes Zoltán, a Szepes Gyula Művelődési Központ intézményvezetője: Hónapok óta dolgozunk ezen a projekten, azért kérem, hogy fogadja el képviselő úr ezt a javaslatot, mert ki fogunk futni a beadási határidőből. Tehát abban az esetben, ha ezeket az elemeket még belevesszük, akkor nem tudjuk beadni a pályázatot.  A Szociális Gondozó Központ Érd és a Szepes Gyula Művelődési Központ dolgozik együtt azokkal a szervezetekkel, akiket képviselő úr is felsorolt. Minden szervezetet bele fogunk venni, de most attól félek, ha nem kerül megszavazásra, akkor egyszerűen nem fogunk beleférni az időbe, ami miatt az egész projekt veszélybe kerül.

 

Dr. Csőzik László polgármestert: Az egyes projektek leírásának a legvégén ott van, hogy együttműködő partnerként részt vett a kidolgozásban a Szociális Gondozó Központ Érd, a Szikra Tehetséggondozó Egyesület és az Életfa Csoport Egyesület, a másik projektnél valamennyivel előrébb, együttműködő partnereink a Szepes Gyula Művelődési Központ, a Szociális Gondozó Központ Érd és az Életfa Csoport Egyesület. Ez azt jelenti, hogy ők vettek részt együttműködő partnerként az anyag előállításában, tehát ide utólag nem lehet berakni a Tanodát, és az Emberi Hang Alapítványt, de ennek nincs is jelentősége.


Simó Károly képviselő: Elfogadom Vernes Zoltán érvelését, visszavonom a javaslatom. Annyit tennék hozzá, hogy az általam elindított Idősügyi Program, az Idősügyi Tanács keretében a Demencia Klub évek óta működik, a szakmai tartalma szerintem a pályázatnak teljesen rendben van.

 

Dr. Csőzik László polgármestert: A melléklet3. oldalán pontosítjuk, hogy „együttműködő partnereink voltak a projekt előkészítése során”. A pályázat megvalósítása során nyitottak vagyunk a városban működő egyéb civil szervezetekkel való együttműködésre.

 

Dr. Csőzik László polgármestert: Mivel több kérdés, észrevétel, hozzászólás nem érkezett, felteszem szavazásra a határozati javaslatot.

 

Az előterjesztett és szavazásra feltett javaslat:

„Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a Fenntartható humán fejlesztések (ESZA) című, TOP Plusz 3.2.1-23 azonosítószámú felhívásra – a határozat 1. melléklete szerinti tartalommal – a pályázatok benyújtását a felhívásban foglalt határidőig támogatja.

A Közgyűlés konzorciumi együttműködési megállapodást köt a támogatási kérelem benyújtására a TOP Plusz 3.2.1-23 kódszámú, Fenntartható humán fejlesztések (ESZA) című felhívásra a határozat 2. melléklete szerinti tartalommal a Modus Alapítvánnyal a helyi kulturális közösségfejlesztési folyamat kezdeményezése és megvalósítása című tevékenységre vonatkozó pályázat benyújtása érdekében.

A Közgyűlés felhatalmazza a polgármestert a pályázat benyújtásához szükséges nyilatkozatok megtételére és a konzorciumi megállapodás megkötésére.

Határidő:         döntés továbbítására – öt nap

Felelős:           dr. Csőzik László polgármester”

 

A határozat melléklete annak formátuma miatt a jegyzőkönyv mellékletét képezi.

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 15 tagja 15igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodás nélkül az alábbi határozatot hozta: 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének 

72/2025. (II. 27.) határozata

 

a TOP Plusz 3.2.1-23 Fenntartható humán fejlesztések című felhívás keretén belül elkészült pályázati dokumentációk elfogadásáról

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a Fenntartható humán fejlesztések (ESZA) című, TOP Plusz 3.2.1-23 azonosítószámú felhívásra – a határozat 1. melléklete szerinti tartalommal – a pályázatok benyújtását a felhívásban foglalt határidőig támogatja.

 

A Közgyűlés konzorciumi együttműködési megállapodást köt a támogatási kérelem benyújtására a TOP Plusz 3.2.1-23 kódszámú, Fenntartható humán fejlesztések (ESZA) című felhívásra a határozat 2. melléklete szerinti tartalommal a Modus Alapítvánnyal a helyi kulturális közösségfejlesztési folyamat kezdeményezése és megvalósítása című tevékenységre vonatkozó pályázat benyújtása érdekében.

 

A Közgyűlés felhatalmazza a polgármestert a pályázat benyújtásához szükséges nyilatkozatok megtételére és a konzorciumi megállapodás megkötésére.

 

Határidő:         döntés továbbítására – öt nap

Felelős:           dr. Csőzik László polgármester

 

A határozat melléklete annak formátuma miatt a jegyzőkönyv mellékletét képezi.

 

A határozati javaslatról a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:

Antunovits Antal

Igen

Csengeri Attila

Igen

Csépán István

Távol

Csornainé Romhányi Judit

Igen

Dr. Csőzik László

Igen

Farkas Gáborné Szalai Timea

Igen

Gasparik Gábor

Távol

Gyekiczki Márton

Igen

Harmat Ákos

Igen

Lengyel Péter

Igen

Lovász Attila

Igen

Révész Gabriella

Igen

Sándor Zoltán

Igen

Simó Károly

Igen

Szabó-Nagy László

Távol

Szűcs Gábor

Igen

Tetlák Örs

Igen

Való Viktor

Igen