16. NAPIRENDI PONT

 

Tárgy: Az Érd belterület 11660 és 11663 helyrajzi számú ingatlanokra vonatkozó elővásárlási jog érvényesítésével kapcsolatos döntés

Előadó:          Szűcs Gábor alpolgármester

 

Dr. Csőzik László polgármester: A Berza-kert esetében elővásárlási jogunkat gyakorolhatnánk, ha lenne szabad 350 millió forintunk, mint ahogy nincs.


Tetlák Örs képviselő: Bár lenne erre bárkinek 310 millió forintja. Két kérdésem lenne. Egyrészt az, hogy tudjuk-e hogy mit tervez az új tulajdonos? Az előterjesztésben az szerepel, hogy magánszemélyek vásárolják meg, van-e valami garancia arra, hogy semmiféle természetvédelmi érték nem fog ott sérülni? A természetvédelmi területhez három helyrajzi szám tartozik, érinti-e bármilyen formában ezt a három helyrajzi számot a természetvédelmi terület státuszát. Főleg azért, mert egyébként éppen a Borostyán utcában sikerült néhány nappal ezelőtt valami egészen elképesztő gyalázatot elkövetnie valakinek, ahol tulajdonképpen kettétört fák jelentek meg egyszer csak a semmiből. Nagyon remélem, hogy ehhez a városnak semmi köze nincsen. Ez a védőövezethez tartozó terület és itt azért fenntartásaim vannak, hogyha a városban létező kevés természetvédelmi területből valamennyi tulajdonost vált, akkor nehogy véletlenül valami hasonló sorsra jusson. Ezekre a kérdésekre szeretnék választ kapni. Mindenekelőtt azért, hogy a három helyrajzi számon semmiféle természeti érték ne sérüljön. Egyébként pedig hogyan történhetett meg ez a gyalázat a védelmi területhez tartozó, tulajdonképpen szemben a Berza-kerttel.

 

Szűcs Gábor alpolgármester: Átvettem polgármester úrtól az ülésvezetést. Osztom képviselő úr aggályait. Nagyon jó lenne, ha lenne 310 millió forintunk. Még azt is végig futtattuk, hogy esetleg cseretelkek területe tekintetébe nem-e tudnánk, de az a baj, hogy nem tudunk annyit összeszedni. Sajnos az önkormányzat ingatlanállománya sem teszi lehetővé. Igen, ez egy nehéz kérdés és nem szívesen terjesztettem elő ezt a javaslatot, de meg kellett tennem. A Borostyán utca egy egyedi hatósági ügy. A vizsgálatot az Igazgatási és Hatósági Főosztály végzi, egyedi ügyben ő se adhat tájékoztatást, a kollégák mint minden esetben végzik a dolgukat. Azt nagyon sajnálom, hogy ilyen esetekben a Magyar Állam úgy van vele, mert a Magyar Államnak azért sokkalta nagyobb lehetősége lenne 310 millió forintot akár a vagyonkezelőnek, akár bármelyik más szervének előteremteni, hogy éljen az elővásárlási jogával, és akkor megmenthető lenne. Levélben fogunk a Magyar Államhoz fordulni ebben a tekintetben. Lehet, hogy ki is egészíteném a határozati javaslatot, hogy felkéri a polgármestert, hogy levélben forduljon a miniszterelnök úrhoz, hogy a Magyar Állam éljen az elővásárlási jogával és egyben vállalja, hogy ennek az üzemeltetését, ha ingyenesen átadja az önkormányzatnak, akkor az önkormányzat vállalja. Hozzáteszem, mindketten tudjuk szerintem, hogy nem sok esély van rá, de legalább elmondhatjuk, hogy megtettük és a lelkünknek segít elsősorban. Ezeket a jelenségeket nagyon káros dolognak tartom, mert igazából nincs eszköze egy helyi önkormányzatnak ilyen esetben, hogy a saját illetékességi területén a közösségnek az érdekében úgy tudjon fellépni, amivel meg tudja tenni azokat az intézkedéseket, amivel meg lehetne védeni.


Simó Károly képviselő: Dehogynem van eszköze az önkormányzatnak, itt van a lehetőség, a törvény biztosítja, lehet élni az elővásárlási joggal. Azt gondolom, hogy amit Ti most itt elmondtatok, az szép hárítási kísérlet, de valójában csak a felelősséget próbáljátok hárítani. Azt gondolom, hogyha tényleg volna rá szándék és nem a társasházépítő lobbi lenne az erősebb, akkor az önkormányzat odatenné magát és megoldaná ezt a kérdést. Egyébként nem akarlak elkeseríteni, de ott az fog folytatódni, ami az elmúlt napokban történt, a fakivágások és társasházépítés, mert azt látjuk, hogy bár szavakban tényleg szépen elő van itt adva, hogy meg van állítva a társasházépítés, valójában pedig az, ami az önkormányzaton múlik, sehol nincs olyan akadálya, hogy ne épülhetnének a társasházak. Gondolom, hogy a környéken nagyon nagy a felzúdulás, ezért van ez a nyilvánosság előtt előadott sajnálkozás, de valójában azt gondolom, hogy az önkormányzat nem teszi meg azt, amit meg tehetne, hogy ezt a pusztítást, ami azon a környéken zajlik, azt megakadályozza. Úgyhogy nem javaslom a határozati javaslatnak az elfogadását, azt meg pláne nem, hogy ilyen laza mozdulattal próbáljuk meg a kormányra hárítani, hogy oldja meg a kormány és az állam. Itt van a lehetőség, lehet élni az elővásárlási joggal. Nem véletlenül jött az ügyvédi irodától a felajánlás, hogy lehet élni. Szerintem kellene élni vele és utána lehetne alakítani a történetet. Hogyha az önkormányzat megvenné és az önkormányzat birtokon belül volna, akkor egy esetleges utána való értékesítésnél lehetne olyan kikötéseket tenni, ami megakadályozza a pusztítást. Én például erre is gondolnék.


Szűcs Gábor alpolgármester: Más az, amikor az ember ott ül a pulpitussal szemben, mert akkor kevésbé kell annyira visszafogottnak lennie, mint itt a pulpituson. Képviselő úr ugyancsak szerintem verbális mélységekbe bocsátkozott. Próbáljuk egy kicsit tényszerűen tisztába rakni. Ez egy Lk-övezet, ahol alapvetően nem építhető társasház a szabályozás szerint. Elővásárlási jog tekintetébe nem tudom, hogy képviselő úr hol talál 310 millió forintot. Ha megtalálja és a Közgazdasági Főosztályvezető asszony is azt mondja, hogy ez tényleg ott van, akkor nagyon szívesen költenénk erre 310 millió forintot, de nincs így. Az pedig szerintem egyáltalán nem hárítás a kormányra, vagy bármely szervre, hogy neki van elsősorban elővásárlási joga, amivel élhetett volna, és ha komolyan gondolná a kormányzat a környezetvédelmet, amit más területeken látunk, akkumulátorgyár és stb., hogy nem gondolja komolyan, akkor ilyen esetben a központi költségvetéshez képest minimális kerettel több helyen meg lehetne védeni az ilyen környezetet. Az pedig képviselő úr, ha valaki nem építhet oda társasházat a szabályozás szerint, akkor nem építhet. Az, hogy mit művel adott esetben akár házbővítés kapcsán, mert nem társasházakról beszélünk valószínűleg, hanem arról, hogy valaki megveszi ezt 310 millió forintért, fel fogja parcellázni a kialakítható legkisebb telekméretre és egyesével el fogja adni egy lakóegységes házaknak. Sajnos ez fog történni, és azért, mert az önkormányzat nincs olyan helyzetben, hogy az elővásárlási jogával éljen, és nincs annyi pénzügyi forrása, hogy ezt megvásárolja. A Magyar Kormány pedig nem tesz ez ügyben semmit, mert alapvetően a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő pedig abban érdekelt, hogy nemhogy az állami vagyont, akár legyen az védett terület, akár nem védett terület, vagy legyen a területen ősfás környezet, ami fontos lenne a köz számára, ezeket megtartsa, állami kézben tartsa, hanem ezeknek a rendkívüli gyors értékesítésével foglalkozik. Ezt meg lehet nézni a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő oldalán a pályáztatásokba és a kiírásokban, hogy szabadul meg ezektől a területektől és veti oda a közös környezeti értékeinket a különböző befektetők számára, és még akkor szerencsések vagyunk, ha mindezt europer módra teszi, és nem úgy, hogy átjátssza a NER-es haveroknak.


Tetlák Örs képviselő: Azzal kapcsolatban, hogy kit kéne megkeresni, néha nekem se jut eszembe, de Nagy István agrárminiszterhez tartozik a környezetvédelem, és egy rendkívül határozott, talán helyettes államtitkárság foglalkozik is vele. Mennyire van ez Magyarországon hosszú évek óta értékén kezelve, ezzel nagyjából most el is mondtam mindent. Azzal maximálisan egyetértek, hogy valamiféle állami segítséget érdemes lenne megpróbálni igénybe venni. Simó Károlynak mondanám, hogy ezt nem fogom megszavazni, de ne tolj már légy szíves mindig valahogy egy platformra, ahogy neked kényelmes. Ezzel nem értek egyet, ezeket a területeket, ezeket a város területén lévő erdőfoltokat, vagy bármilyen környezetvédelmi, ökológiai, természetvédelmi szempontból értékes területekhez foggal-körömmel ragaszkodni kellene hozzá, hogy ne azon kelljen remegnünk, hogy mikor indul el a fűrész, mert egyébként elszokott. A favédelmi rendelet, amit már októberben előterjesztettem volna szívem szerint és most megint eltelt fél év, egy olyan eszköz lenne a kezünkben, ami például ilyen esetekben mégiscsak tudná támogatni azokat a törekvéseket, amik azért bízom benne, hogy változatlanul megvannak. Maximálisan egyetértek azzal, hogy az összes lehetséges lehetőségbe kapaszkodjunk bele és próbáljuk meg azt, hogy ezek a területek lehetőség szerint még gazdát se nagyon cseréljenek, vagy úgy cseréljenek gazdát, hogy utána hosszú távon egy teljesen másfajta hasznosulásuk lehessen, hiszen ennek azért a jóléti hasznosulása, ezeknek a fákkal borított, ősfás erdő jellegű területeknek óriási, ennek ökológiai szempontból is rendkívül komoly jelentősége van. Borzasztó olvasni, amikor arról szól a dolog, hogy ezek valamiféle adásvétel és egyébként valamiféle ingatlanfejlesztési adásvétel tárgyát képezik. Úgyhogy én mindent támogatnék, ami ennek a megakadályozásáról szól, és semmit nem tudok támogatni, ami meg nem ez.


SzűcsGábor alpolgármester: Mondanám, hogy ellenzéki padsorból én is ugyanezt mondanám. Könnyű az élet. A határozati javaslatba bekerülne egy plusz pont, hogy felkérjük, hogy polgármester úr mind Nagy Istvánnak, illetve miniszterelnök úrnak írjon, hogy próbáljuk ezt a Magyar Állammal megvásároltatni és a kezelését és a jóléti fejlesztését, ahogy képviselő úr nagyon szépen fogalmazott, azt az önkormányzat meg magára vállalná a jövő tekintetében.


Simó Károly képviselő: Egyetértek Tetlák Örs képviselőtársammal abban, hogy ez önkormányzati feladat alapvetően, hiába mondja alpolgármester úr, hogy ez az állam feladata lett volna. Ha valóban fontos lenne a városvezetésnek, akkor mellé állna és megoldaná. Egyébként nem értek azzal egyet, hogy olyan összeg lenne ez a 310 millió forint, ami nem előteremthető. Azt gondolom, hogy 20-30 milliárd forintos költségvetés mellett, de hogyha ez nem így volna, akkor is most teszek egy módosító javaslatot és kérem, hogy szavazzunk róla: az önkormányzat éljen az elővásárlás jogával, akár úgy is, hogy erre hitelt vesz fel, ugyanis ez egy átmeneti jellegű dolog lenne. A második pontja a módosító indítványomnak az lenne, hogy vizsgálja meg a lehetőséget, akár hitelfinanszírozásnak is. A harmadik pont pedig az lenne, hogy értékesítse az ingatlant és fogalmazzon meg olyan követelményeket, amivel megvédi a terület jellegét és a későbbiekben a vevőnek – aki ott bármilyen fejlesztést szeretne –sem lesz lehetősége kiirtani a fákat. Azt gondolom, hogy akkor tulajdonképpen ez egy olyan kiadás lenne pénzügyi szemléletben nézve, hogy valóban kiadás 310 millió forint, de ez visszatérül, hiszen amikor értékesíti az ingatlant, akkor tulajdonképpen ezt a pénzt visszakapja, és a pusztítás, ami ott alpolgármester úr elmondása szerint is várható, akkor az megelőzhető lenne. Egyébként sajnos azt gondolom, hogy összesen körülbelül 3.600 négyzetméteres terület, panorámás terület, szerintem ott egy komoly társasházfejlesztés lesz.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Közben visszavettem az ülésvezetést. A helyzet az, hogy az állam nem élt az elővásárlási jogával, ezt követően kerestek meg minket. Ez a sorrend. Van egy teljesen nemleges nyilatkozat, azt én a legnagyobb demagógiának és felelőtlenségnek gondolom, hogy milliárdos költségvetési főösszegre hivatkozni és abból kihasítani 300 milliót, ez teljes nonszensz. Ez oly mértékben nép ámítás, hogy nem tudom, hogy hangsúlyozzam ennél jobban. Azt, hogy 310 millió forintos hitelt vegyünk fel, jogilag sem tudom alátámasztani, mert 100 millió forintig tudunk fejlesztési és beruházási hitelt felvenni. Ez kormányengedélyes hitel. Elhangzott, hogy társasház épül, de nem épülhet ebben az övezetben társasház. Amit lehet tenni, azt viszont meg kell tenni, a fás szárú növények védelméről szóló jogszabályokat kell érvényesíteni nagyon határozottan ebben és maximálisan elmenni a fák védelmében. Szerintem nem tudunk erre 310 millió forintot allokálni. Honnan? Ha 31 millió forint lenne, akkor talán, de 310 millió forint képviselő úr, szerintem ezt Te sem gondolhatod komolyan. Elhangzott a név, és még azt se mondanám, hogy rossz a kapcsolat, hogy a miniszter urat megkérni, hogy adjon nekünk pénzt arra, hogy megvegyük és éljünk vele, ezt megtehetem. Azt tudjuk csinálni, mert lenne egy rendkívüli ülés a TOP-os pályázatok miatt és a döntést arra akkor hozzuk be. De tartok tőle, hogy a jogi határidő addigra már lejár, amit szabtak. Azt kellene eldöntenünk, hogy most szavazunk erről, vagy a következő rendkívüli ülésen ezt jobban körbejárjuk, de úgy gondolom, hogy nem fogunk előrébb jutni egy jottányit sem.


Tetlák Örs képviselő: Egyrészt nekem ez szimpatikus lenne, hogy ne kapkodjunk, hogyha van rá idő. Nem tudom, hogy van-e. Egyébként sejtettem, hogy ez van, hogy sorrendiség van, nem pedig vagy-vagy, itt egymásra várnak, hanem először a Magyar Állam lemond, aztán felajánlják majd az önkormányzatnak és így tovább. A vásárlással kapcsolatban tényleg ragaszkodnék hozzá, hogyha van idő, akkor fussuk meg ezt a kört. Ha még van idő, akkor azt meg használjuk ki még arra is, hogy egyébként meg a vásárló szándékairól tudjunk meg valamivel többet, mert hogyha egyébként nem akar hozzá nyúlni semmihez, akkor nincs gond. Ha bármi más felmerül, akkor viszont lehet.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Nyilván egy nagyon gazdag ember akar építeni ott egy nagy házat magának és annak függvényében, hogy mennyire természetszerető bánik majd kesztyűs kézzel vagy sem ezzel a területtel. Vizsgálni kell, hogy az ügyvédi felszólítás, az abban foglalt határidők, illetve a polgári törvénykönyvnek az elővásárlási jog gyakorlására vonatkozó speciális előírásai kapcsán egyáltalán van-e még mozgásterünk, mert ha most úgy szavaznánk, hogy élünk vele, mondhatná, hogy lejárt az általa biztosított határidő és akkor egy jogvita van. Ez is egy helyzet. A téma okán azt mondom, csak ehhez kell Szűcs Gábor nyilatkozata, hogy rendkívüli ülés keretében újra tárgyaljuk az előterjesztést és addig, amennyire lehet körbejárjuk. Az én szívem is rendkívüli módon fáj. Egyébként van egy ennél nagyobb terület a városban, ami elképzelhető, hogy hasonló módon majd elénk kerül.


Szűcs Gábor alpolgármester: Akkor visszavonom az előterjesztést. Sajnos szurkálunk össze-vissza a ködben, mert sokkal nagyobb lehetőséget látnék abban, hogy így fogadjuk el, mert nem fogunk tudni sajnos a végén mást tenni, de mivel az én szívem is megszakad ezért a területért, ezért alapvetően polgármester úrral egyetértve akkor vegyük le. Viszont szerint azt mindenesetre kerüljük el, hogy adott esetben lejár a határidő és úgy veszítjük el, hogy nem nyilatkozunk.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Aljegyző úrral próbáltuk meg átnézni, átvizsgálni. Akkor legyen az, hogy rendkívüli ülés keretében tárgyaljuk és addig körbejárjuk a témát. Azért ne ringassuk magunkat olyan illúziókba, hogy erre könnyen és gyorsan forrást szerezzünk, adja Isten, nem azt mondom, de használjuk ki ezt az alkalmat arra, hogy akkor tényleg megnézzük, hogy mit tud tenni egy önkormányzat egy ilyen esetben a természet és a fák védelmében. Akkor az az előterjesztés az szóljon erről is, mit tud a helyi rendeletünk és mit tud a felsőbb szintű jogszabály biztosítani, mit ad a kezünkben, hogyha bele akarunk állni. Közben hallottam a Borostyán utcát, a Diósdi úton is volt egy ilyesmi. Szeretném, hogyha ezt teljesen egzaktul meg lehetne mondani, hogy meddig érhet el egy önkormányzat keze, 15 centiméteres körfogat, satöbbi. Ismerjük ezeket a szabályokat, engedélykérés, de ha nem kérnek engedélyt, kivágják mi pedig nem tudunk róla, mint ahogy a Borostyán utcába ez történt, utólag kaptuk a jelzést, hogy mi történt. Ilyenkor már csak a szankcionálás marad, és a fák megmentése, mint magasztos cél, természetesen kútba esett. Egyébként készül az egyes fás szárú növények védelméről szóló új önkormányzati rendeletünk annak a jegyében, amit oly sokszor elmondtunk mostanában, hogy igényes, kiérlelt jogszabályokat terjesszünk elő, főleg akkor, hogyha egy korábbit helyezünk hatályon kívül és újat készítünk. Külső szakértő is segít benne, de társadalmi vitára bocsátjuk előtte természetesen. Ezt most úgy fogjuk csinálni, mert rengeteg embert érdekel és érint ez az egész dolog, hogy s mint legyen. Tőlem nem áll távol a szigor, abszolút nem, de ezt normális jogi keretek között kell gyakorolni. A fairtásokra meg természetesen le fogunk csapni, hogyha jogszerűtlenül zajlottak, kihozzuk ebből a legtöbbet.


Tetlák Örs képviselő: Azzal egyetértek, hogyha van ilyen törekvés, hogy nézzük meg ilyen pilot projekt jelleggel, hogy ilyen és hasonló esetekben mit tudunk tenni. Próbáljunk meg elébe menni amennyire lehet, mert ez a félelem bennem is megfogalmazódott sajnos, amit polgármester úr félig-meddig említett és úgy gondolom, hogy mind a Berza-kert, minden egyes olyan négyzetméter, ami hasznos, értékes és megóvandó, akkor próbáljunk meg elébe menni a hasonló eseteknek.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Egyébként részemről megtörtént.