6. NAPIRENDI PONT

 

Tárgy: Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) rendeletének felülvizsgálata és módosítása

        Előadó: dr. Csőzik László polgármester

 


Dr. Csőzik László polgármester: A napirenden itt következne a szünet, de a szünetet a nyolcadik napirendi pont után iktassuk be, az a ceremoniális része a Közgyűlésnek, utána átalakul egy kicsit munka üléssé, de természetesen bárki a vendégek közül maradhat. A szünetben koccintunk és fogadják a gratulációkat a megválasztott képviselők. Ha ez így megfelel, akkor a hatodik napirendi pont következik, az Szervezeti és Működési Szabályzat felülvizsgálata és módosítása, melyhez rögtön előre bocsátom, hogy az előterjesztés végén szerepel egy határozati javaslat, mely szerint az SzMSz teljes revízióját célul tűztük ki, és az szerepel benne, hogy jegyző urat felkéri a Közgyűlés arra, hogy 2025. január végéig gondoskodjék ennek a megfelelő előkészítéséről. Egy új szervezeti és működési szabályzatot alkotna a Közgyűlés. Ehhez várom a javaslatokat, nyilván lesznek benne egyeztetések is, de döntően a hivatal felelne a rendelet első olvasatának az elkészítéséért. A jelenlegi módosítás szerint átalakul némileg a bizottsági struktúra, hét bizottság volt, most öt bizottság működne. A Jogi és Közbiztonsági Bizottság és a Fenntarthatósági Bizottság feladatkörei beolvadnának a többi bizottságba, illetve egy tanácsnoki pozíció betöltésére teszünk javaslatot. A polgármesterre átruházott hatáskörök és feladatkörök is láthatóak a mellékletben, de döntően ezek már szerepeltek több rendeletben is. Ezeket most rögzítjük és a jelenleg hatályoshoz képest bővítjük, de valójában próbáltuk a hatékonyság és a gyorsítás jegyében - amúgy is válságos időket élünk, átcsoportosítani ésszerűen a hatásköröket. Ez természetesen nem mentesíti a polgármestert, a városvezetést attól, hogy beszámoljon a két Közgyűlés között tett intézkedésekről. Az ajtóm nyitva áll bárki előtt természetesen, áramvonalasítani szeretném az ügyintézésünket és hatékonyabbá tenni a munkánkat. A bizottságok élén az elnök helyettesi pozíciót is behoznánk a rendszerbe. A politikai egyeztetéseket az egyes jelölő szervezetek között alpolgármester úr koordinálásában lefolytattuk. Remélem, hogy sikerült olyan nyugvópontra jutni, amely mentén legalábbis most el tudjuk kezdeni a munkát. Szeretném kérdezni a Közgyűlést, hogy van-e kérdés, észrevétel az elhangzottakkal kapcsolatban. Amennyiben nincs, akkor felteszem szavazásra a rendelet tervezetet.

 

Az előterjesztett és szavazásra feltett rendelet tervezet:

„TERVEZET!

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének

…/2024. (X.2.) önkormányzati rendelete

az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet módosításáról

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 53. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

  1. §

Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 46. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

„(5) A Közgyűlés az ifjúsági feladatok körében az ifjúsági ügyekért felelős tanácsnokot választ.”

  1. §

(1) Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 47. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(3) A képviselő havi bruttó tiszteletdíja – legalább egy bizottsági tagság esetén – a képviselői alapdíj és a képviselői alapdíj 55%-ának megfelelő összeg.

(4) A (3) bekezdésben foglalt összegen túlmenően

  1. a) a bizottság elnökének bruttó tiszteletdíja a képviselői alapdíj 35%-ának,
  2. b) a bizottság elnökhelyettesének bruttó tiszteletdíja a képviselői alapdíj 30%-ának

megfelelő összeg.”

(2) Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 47. §-a a következő (4a) bekezdéssel egészül ki:

„(4a) A tanácsnok tiszteletdíja a bizottsági elnök tiszteletdíjával egyezik meg.”

  1. §

(1) Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 53. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A Közgyűlés a következő állandó bizottságokat hozza létre:

  1. Gazdasági és Fenntarthatósági Bizottság;
  2. Közbiztonsági és Sport Bizottság;
  3. Köznevelési és Kulturális Bizottság;
  4. Pénzügyi Bizottság;
  5. Szociális és Egészségügyi Bizottság.

(2) Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 53. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A vagyonnyilatkozatok nyilvántartási és ellenőrzési feladatainak ellátására valamint az összeférhetetlenséggel és a méltatlansággal kapcsolatos feladatok ellátására a Közgyűlés az (1) bekezdés b) pontja szerinti bizottságot jelöli ki. A bizottság működésének rendjét a 2. melléklet határozza meg.”

  1. §

Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 54. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A bizottságok elnökeit, elnökhelyetteseit, tagjait a közgyűlés választja meg.”

  1. §

Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet XIV. Fejezete a következő 72. §-sal egészül ki:

„72. § Ahol önkormányzati rendelet bizottságot említ, ott az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet módosításáról szóló …/2024. (X.2.) önkormányzati rendelettel megállapított, azonos feladat- és hatáskörrel rendelkező bizottságot kell érteni.

  1. §

 (1) Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 2. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.

(2) Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 5. melléklete helyébe a 2. melléklet lép.

(3) Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 6. melléklete helyébe a 3. melléklet lép.

  1. §

Hatályát veszti az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet

  1. §-a,
  2. §-a.
  3. §

Ez a rendelet 2024. október 2-án 18 órakor lép hatályba.

Dr. Feik Csaba

jegyző

Dr. Csőzik László

polgármester

 

  1. melléklet a …/2024. (X.2.) önkormányzati rendelethez

„2. melléklet a 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelethez

A vagyonnyilatkozat-tétellel, összeférhetetlenséggel és a méltatlansággal kapcsolatos feladatokat ellátó Közbiztonsági és Sport Bizottság feladat- és hatásköre, valamint működésének rendje

A Közbiztonsági és Sport Bizottság feladat és hatásköre:

  • a képviselők és a polgármester vagyonnyilatkozatainak gyűjtése,
  • a vagyonnyilatkozatok nyilvántartása, az előző évre vonatkozó vagyonnyilatkozatok visszaadása,
  • a vagyonnyilatkozatok olyan kezelése, mely lehetővé teszi a nyilvánosság biztosítását,
  • a vagyonnyilatkozat tételi kötelezettség megtételéhez információ és nyomtatvány biztosítása a Közgyűlés hivatalán keresztül,
  • a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos ellenőrzési eljárás lefolytatása, ennek keretében:
  • a képviselő felhívása (a saját és hozzátartozóinak) az ellenőrzéshez szükséges azonosító adatok írásbeli bejelentésére,
  • a felhívásra szolgáltatott azonosító adatok megfelelő őrzése, és azok ellenőrzést követő 8 napon belüli törlése,
  • a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás eredményének a Közgyűlés soron következő ülésén való tájékoztatás.

A bizottság működésének speciális szabályai

A nyilvántartás szabályai:

  1. A vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatos nyilvántartást a Közbiztonsági és Sport Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) vezeti. A nyilvántartásokat évenként kell vezetni.
  2. A bizottság elnöke a megválasztott képviselők számára az alakuló ülést követő hét napon belül írásos tájékoztatást ad a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségükről, a kötelezettség elmulasztásának következményeiről.
  3. A bizottság a tájékoztatással egyidejűleg elektronikusan megküldi a képviselők részére a kitöltendő vagyonnyilatkozat nyomtatványt. A kitöltött vagyonnyilatkozat egy példányát a bizottságnak kell leadni.
  4. A bizottság gyűjti a képviselők, a polgármester, az alpolgármesterek, a nem képviselő bizottsági tagok vagyonnyilatkozatát, valamint a hozzátartozói vagyonnyilatkozatokat.
  5. A bizottság a beérkezett vagyonnyilatkozatokat nyilvántartásba veszi, melyben feltünteti a vagyonnyilatkozatot tevő nevét, a nyilvántartási számot és a beérkezési időpontját.
  6. A bizottság a vagyonnyilatkozat benyújtására vonatkozó határidő lejárta előtt hét nappal áttekinti a nyilvántartását, és figyelmezteti azt a képviselőt, illetve a polgármestert, aki még nem tett eleget a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségének. A felszólítás célja, hogy a kötelezettségüknek határidőig eleget tudjanak tenni.
  7. A bizottság a vagyonnyilatkozat benyújtására vonatkozó határidő lejártakor ellenőrzi a nyilvántartását. A jogkövetkezmények ismertetése mellett ismételten felszólítja a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségre azokat, akik ezen kötelezettségüknek határidőre nem tettek eleget. Amennyiben a hozzátartozói vagyonnyilatkozat hiányzik, akkor is az érintett képviselőt, polgármestert kell felszólítani a kötelezettség teljesítésére.
  8. Az elnök a képviselők és a polgármester vagyonnyilatkozata nyilvánosságát biztosítja. A vagyonnyilatkozatok megtekintésének módjáról, feltételeiről az Elnök a helyben szokásos módon tájékoztatja a lakosságot. A vagyonnyilatkozatok bizottsági példányait tűzbiztos lemezszekrényben kell őrizni a nyilvántartásokkal együtt.
  9. A hozzátartozói vagyonnyilatkozatokat szintén a Bizottság őrzi. A hozzátartozói vagyonnyilatkozatok nem nyilvánosak, ezért azokat elkülönítetten kell kezelni. Az őrzésük páncélszekrényben, illetve tűzbiztos lemezszekrényben történhet. A tárolóhely kulcsaihoz csak az elnök férhet hozzá.
  10. A hozzátartozói vagyonnyilatkozatba csak a Bizottság tagjai tekinthetnek be a képviselő, illetve a polgármester vagyonnyilatkozatával kapcsolatos eljárás során.
  11. Az önkormányzati képviselő és hozzátartozója tárgyévben tett vagyonnyilatkozatának benyújtását követően, az előző évre vonatkozó vagyonnyilatkozatukat a vagyonnyilatkozat-vizsgáló bizottság a képviselőnek visszaadja.
  12. A volt képviselő hozzátartozójának vagyonnyilatkozatát a képviselő megbízatásának megszűnését követő egy év elteltével a nyilvántartásból törölni kell.

A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás

  1. A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás célja a vagyonnyilatkozatban foglalt adatok valódiságtartalmának ellenőrzése.
  2. A beérkezett, vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárásra irányuló kezdeményezést haladéktalanul át kell adni az elnöknek, aki azt legkésőbb három napon belül a Bizottság elé terjeszti.
  3. A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás lefolytatásának a vagyonnyilatkozat konkrét tartalmára vonatkozó tényállítás esetén van helye.

3.1 Ha az eljárásra irányuló kezdeményezés nem jelöli meg konkrétan a vagyonnyilatkozat kifogásolt részét és tartalmát, a Bizottság felhívja a kezdeményezőt a hiány pótlására.

3.2 Ha a kezdeményező tizenöt napon belül nem tesz eleget a felhívásnak, vagy ha a kezdeményezés nyilvánvalóan alaptalan, az elnök az eljárás lefolytatása nélkül elutasítja a kezdeményezést.

3.3 A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás megismétlésének ugyanazon vagyonnyilatkozat esetében csak akkor van helye, ha az erre irányuló kezdeményezés új tényállást (adatot) tartalmaz.

3.4 A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárásra irányuló – új tényállítás nélküli – ismételt kezdeményezést az elnök az eljárás lefolytatása nélkül elutasítja.

  1. A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás lefolytatása céljából a Bizottság az azonosító adatok írásbeli közlésére szólítja fel az érintett képviselőt, polgármestert.
  2. A Bizottság a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárással érintett személyt az eljárás során meghallgathatja. A meghallgatásról és a vagyonnyilatkozat egyeztetésről jegyzőkönyvet kell felvenni.
  3. A Bizottság a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárásáról jegyzőkönyvet készít.

A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás nyilvántartásai

  1. A hozzátartozói vagyonnyilatkozatokhoz kapcsolódva nyilvántartást kell vezetni a vagyonnyilatkozatokba való betekintésről. A nyilvántartásba fel kell jegyezni:
  • a betekintés időpontját,
  • a betekintés okát,
  • a betekintő nevét, minőségét,
  • a betekintő aláírását.

Az egyes vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségekről szóló 2007. évi CLII. törvény alapján vagyonnyilatkozat tételre kötelezettek köre és a vagyonnyilatkozat tétel gyakorisága

Az Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése által megválasztott bizottságok nem képviselő tagjai, mint az egyes vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségekről szóló 2007. évi CLII. törvény 3. § (3) bekezdés e) pontjában meghatározott személyek a törvényben meghatározott módon és gyakorisággal kötelesek vagyonnyilatkozatot tenni.”

  1. melléklet a …/2024. (X.2.) önkormányzati rendelethez

„5. melléklet a 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelethez

Érd Megyei Jogú Város Közgyűlésének bizottságai

1.) A Közgyűlés a gazdaságfejlesztéssel, gazdaságszervezéssel és turizmussal, településfejlesztéssel, településrendezéssel, földrajzi nevekkel, településüzemeltetéssel, a köztemető fenntartásával, a helyi közutak és közterületek fenntartásával, gépjárművek parkolásának biztosításával, a helyi közösségi közlekedéssel, a közvilágítással, távhőszolgáltatással, továbbá az önkormányzat vagyonával, a lakás- és helyiséggazdálkodással összefüggő döntések előkészítésére, véleményezésére, a végrehajtás ellenőrzésére, a helyi környezet- és természetvédelemmel, az okosváros-koncepció előkészítésével, kidolgozásával, a vízgazdálkodással, vízkárelhárítással, a köztisztaság és a településtisztaság biztosításával, a hulladékgazdálkodással, a mezőgazdasággal összefüggő döntések előkészítésére, véleményezésére, a végrehajtás ellenőrzésére, illetve a helyi önkormányzati rendeletekben meghatározott feladat- és hatáskörök gyakorlására 15 tagú Gazdasági és Fenntarthatósági Bizottságot hoz létre.

2.) A Közgyűlés a település közrendjével, közbiztonságával és tűzbiztonságával összefüggő döntések előkészítésére, véleményezésére, a végrehajtás ellenőrzésére, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 37–39. §-aiban foglalt feladatok végrehajtására, a sport feladatokról való gondoskodással, a tömegsport támogatásával, sportlétesítmények fejlesztésével összefüggő döntések előkészítésére, véleményezésére, a végrehajtás ellenőrzésére, illetve a helyi önkormányzati rendeletekben meghatározott feladat- és hatáskörök gyakorlására 17 tagú Közbiztonsági és Sport Bizottságot hoz létre.

3.) Az óvodai ellátással, a kulturális szolgáltatással a nyilvános könyvtári ellátás biztosításával, a kulturális örökség helyi védelmével, a helyi közművelődési tevékenység támogatásával, a tudományos és művészeti tevékenység támogatásával, továbbá az önkormányzat testvérvárosi és nemzetközi kapcsolataival, a helyi médiával összefüggő döntések előkészítésére, véleményezésére, a végrehajtás ellenőrzésére, illetve a helyi önkormányzati rendeletekben meghatározott feladat- és hatáskörök gyakorlására 15 tagú Köznevelési és Kulturális Bizottságot hoz létre.

4.) A Közgyűlés az Mötv. 57. § (2) bekezdésének, valamint a 120. § (1) bekezdésének megfelelően a költségvetési gazdálkodással, a helyi adókkal, valamint a város költségvetésével, annak végrehajtásával, az önkormányzati vagyonváltozással összefüggő döntések előkészítésére, véleményezésére, valamint a költségvetési bevételek alakulásának figyelemmel kísérésére, és az adósságot keletkeztető kötelezettségvállalások megalapozottságának vizsgálatára, a végrehajtás ellenőrzésére, illetve a helyi önkormányzati rendeletekben meghatározott feladat- és hatáskörök gyakorlására 17 tagú Pénzügyi Bizottságot hoz létre.

5.) A Közgyűlés a szociális, gyermekjóléti szolgáltatásokkal és ellátásokkal, az egészségügyi alapellátással, az egészséges életmód segítését célzó szolgáltatásokkal, a szociális és egészségügyi vállalkozásokkal, valamint hajléktalanná vált személyek ellátásának és rehabilitációjának, valamint a hajléktalanná válás megelőzésével kapcsolatos döntések előkészítésére, véleményezésére, a végrehajtás ellenőrzésére, továbbá a helyi önkormányzati rendeletekben meghatározott feladat- és hatáskörök gyakorlására 15 tagú Szociális és Egészségügyi Bizottságot hoz létre.”

 

  1. melléklet a …/2024. (X.2.) önkormányzati rendelethez

„6 melléklet a 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelethez

POLGÁRMESTERI FELADAT- ÉS HATÁSKÖRÖK

I.

 

1. Az Önkormányzat költségvetés alapján történő gazdálkodásával, vagyongazdálkodásával kapcsolatos – jogszabályban meghatározott és a Közgyűléstől átruházott – feladat- és hatáskörök

1

Eljár és dönt mindazokban az ügyekben, ellátja mindazokat a feladatokat és gyakorolja mindazokat a hatásköröket, melyeket jogszabály a feladat- és hatáskörébe utal;

2

Dönt mindazokban – az Önkormányzat költségvetését, költségvetésének végrehajtását, gazdálkodását, vagyongazdálkodását, ingó- és ingatlanvagyonát, önkormányzati követeléseit érintő – ügyekben, melyet jogszabály vagy közgyűlési döntés nem utal a Közgyűlés, bizottság vagy önkormányzati költségvetési szerv hatáskörébe; e hatáskör magában foglalja a határozathozatalnak, a nyilatkozattétel, hozzájárulás megtételének, intézkedés meghozatalának jogát és – adott esetben – kötelezettségét;

3

Gyakorolja az ügyfél jogait, képviseli az Önkormányzatot az önkormányzati tulajdonban lévő – ingó és ingatlan – vagyontárgyakat érintő vagy azokkal kapcsolatos hatósági, jogi, bírósági és egyéb eljárásokban;

4

Gyakorolja az önkormányzat tulajdonában lévő gazdasági társaság társasági részesedéséhez kapcsolódó jogait, kivéve a hitelfelvétellel, kezességvállalással vagy ingyenes vagyonjuttatással kapcsolatos kérdéseket;

5

Gyakorolja a tulajdonosi jogokat az önkormányzat tulajdonában lévő társasházi tulajdon esetén a társasházi közgyűlésen;

6

Dönt a nem lakáscélú helyiségek átmeneti időtartamra történő bérbeadásáról;

7

Önkormányzati rendeletben meghatározott értékhatárig dönt a forrásfelhasználásról, döntéséről tájékoztatja a Közgyűlést;

8

Indokolással ellátott írásbeli kérelem alapján egyedi önkormányzati támogatásról dönt a költségvetési rendeletben meghatározott polgármesteri keret terhére, valamint – 15 millió forintot meg nem haladó támogatási igény esetén – a támogatási igény tárgya szerint illetékes szakbizottság javaslatára;

9

Benyújthat pályázatot azon  esetekben, amelyeknél a pályázat nem igényli önrész biztosítását, a pályázat keretösszege nem tartalmaz az Európai Unió valamely alrendszeréből származó forrást, a pályázati felhívás és egyéb, a pályázat folyamatát meghatározó dokumentum nem írja elő a pályázaton történő részvételről szóló közgyűlési határozat benyújtását;

10

Dönt – az Önkormányzat költségvetési rendeletében meghatározott értékhatárig – a Közgyűlés hatáskörébe tartozó, közgyűlési ülések közötti időszakban felmerülő és azonnali intézkedést igénylő valamennyi, az önkormányzat költségvetését érintő kérdésben, jogosult a döntéshez kapcsolódó szerződések, megállapodások megkötésére, módosítására és megszüntetésére a Közgyűlés utólagos tájékoztatása mellett;

11

Jóváhagyja Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata éves közbeszerzési tervét és annak módosításait. Jóváhagyja az Önkormányzat közbeszerzési szabályzatát, dönt esetleges módosításáról;

12

Dönt – a Közgyűlés át nem ruházható hatáskörei kivételével – az Önkormányzat, mint ajánlatkérő nevében lebonyolított közbeszerzések esetében az eljárást lezáró döntés meghozataláról;

13

Önkormányzati beruházás esetén gyakorolja a beruházót megillető jogokat és kötelezettségeket; dönt a beruházás előkészítésére történő kijelölésről.

 

2. Önkormányzati közfeladatok ellátásával kapcsolatos – jogszabályban meghatározott és a Közgyűléstől átruházott – további feladat- és hatáskörök

1

A településkép védelméről szóló rendeletben meghatározottak szerint gyakorolja az önkormányzati hatósági és más feladat- és hatásköröket;

2

Véleményezi más önkormányzatok településfejlesztési, településrendezési terveit;

3

Gyakorolja a közműves szennyvízelvezető hálózathoz történő utólagos csatlakozásért fizetendő hozzájárulással kapcsolatos önkormányzati hatósági hatáskört;

4

Dönt a közúti közlekedésről szóló törvényben meghatározott önkormányzati közútkezelői hatáskörbe tartozó ügyekben, valamint ezzel összefüggésben kiadja a tulajdonosi hozzájárulásokat;

5

A közút kezelője képviseletében gondoskodik a helyi közutak karbantartásáról, tisztántartásáról, síkosság-mentesítéséről, elfogadja a téli üzemeltetési tervet. Kijelöli a mozgáskorlátozottak számára fenntartott várakozási helyeket;

6

Gyakorolja a közterület-használat engedélyezésével kapcsolatos feladat- és hatásköröket;

7

Dönt a városi rendezvényekhez kapcsolódóan a városi rendezvény szervezőjének kiválasztásáról,

8

Dönt az önkormányzati hatáskörbe tartozó fakivágási ügyekben, a fakivágási engedélyek megadásáról vagy elutasításáról;

9

 Dönt a kóbor állatok befogásával és az állati hullák, hulladékok összegyűjtésével, elszállításával, illetve ártalmatlanná tételével összefüggő feladatokról;

10

A szolgáltató javaslatára vízkorlátozást rendelhet el a település területén;

11

A Közgyűléstől átruházott hatáskörében dönt az egészségügyi alapellátás keretében megkötendő háziorvosi, házi gyermekorvosi, iskolaorvosi, valamint fogorvosi előszerződések, feladat-ellátási szerződések, megbízási szerződések, vállalkozási szerződések, valamint a feladat ellátásához szükséges ingatlan-haszonkölcsön szerződések megkötéséről, módosításáról, megszüntetéséről;

12

Dönt az intézmény által egészségügyi szolgálati jogviszonyban foglalkoztatott személyek további jogviszonya létesítésének engedélyezéséről;

13

Eljár a települési támogatásokat, pénzbeli és természetbeni ellátásokat szabályozó önkormányzati rendeletben meghatározott, hatáskörébe utalt ügyekben;

14

Ellátja a köztemetéshez kapcsolódó feladat- és hatásköröket;

15

Dönt a csatornatámogatásról;

16

Összehívja a szociálpolitikai kerekasztal üléseit;

17

Jóváhagyja az Önkormányzat által fenntartott költségvetési szervek szervezeti és működési szabályzatát;

18

Meghatározza a nyári szünidei gyermekétkeztetés időtartamát;

19

Lefolytatja a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartások elkövetése miatt induló – a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló önkormányzati rendeletben feladat- és hatáskörébe utalt – eljárásokat;

20

Dönt a közfoglalkoztatásra irányuló kérelmek, pályázatok benyújtásáról;

21

Évente beszámol a Közgyűlés részére a társulási tanácsokban végzett tevékenységéről;

22

Dönt az Érd városnév használatára vonatkozó engedély kiadásáról, az engedély megtagadásáról, illetve annak visszavonásáról;

23

Kiadja a címer és a zászló használatára vonatkozó engedélyt. Elrendelheti a város fellobogózását és meghatározhatja a fellobogózandó közterületeket;

24

Dönt díszsírhely adományozásáról;

25

Dönt az elhunyt személy önkormányzati halottá nyilvánításáról, és ezzel összefüggésben a temetési szertartás költségeinek biztosításáról.

 

II.

 

1. Egyéb önkormányzati – jogszabályban meghatározott és a Közgyűléstől átruházott – feladat- és hatáskörök

1

Amennyiben a Közgyűlés – határozatképtelenség vagy határozathozatal hiánya miatt – két egymást követő alkalommal ugyanazon ügyben nem hozott döntést, döntést hozhat – az Mötv. 42. §-ában meghatározott és más, jogszabályban meghatározott át nem ruházható hatáskörök ügyek kivételével – a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott ügyekben; a döntésről a Közgyűlést a következő ülésen tájékoztatja;

2

Dönthet a két ülés közötti időszakban felmerülő halaszthatatlan – a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott –, a Közgyűlés hatáskörébe tartozó önkormányzati ügyekben, az Mötv. 42. §-ában és más, jogszabályban meghatározott át nem ruházható hatáskörök kivételével. A döntésről a közgyűlést a következő ülésen tájékoztatja;

3

A tárgyévi költségvetési rendelet megalkotása előtt – átmeneti gazdálkodásról szóló rendelet hiányában – gondoskodik az önkormányzat bevételeinek beszedéséről és kiadásainak arányos – az előző évi kiadási előirányzatokon belüli – teljesítéséről;

4

Az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető, azonnali intézkedést igénylő (vis maior) helyzetben, elemi csapás, illetőleg következményeinek az elhárítása érdekében (veszélyhelyzetben) a helyi önkormányzat költségvetése körében átmeneti intézkedést hozhat, amelyről a Közgyűlés legközelebbi ülésén be kell számolnia;

5

Dönt a vis major helyzet esetén károkat szenvedett magánszemélyek részére lakás bérbeadásáról, támogatás nyújtásáról;

6

Ellátja mindazokat az önkormányzati feladatokat és gyakorolja mindazon önkormányzati hatásköröket, amelyek jogszabály rendelkezése alapján nem tartoznak a Közgyűlés át nem ruházható hatáskörébe, vagy amelyet nem valamely önkormányzati bizottság gyakorol, továbbá gyakorolja mindazon hatásköröket, amit jogszabály az önkormányzati költségvetési szerv irányító szerve vezetőjének hatáskörébe utal.

 

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 18 tagja 18 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodás nélkül minősített többséggel az alábbi rendeletet alkotta:

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének

 

22/2024. (X.2.) önkormányzati rendelete

az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet módosításáról

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 53. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

 

  1. §

 

Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 46. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

 

„(5) A Közgyűlés az ifjúsági feladatok körében az ifjúsági ügyekért felelős tanácsnokot választ.”

 

  1. §

 

(1) Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 47. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(3) A képviselő havi bruttó tiszteletdíja – legalább egy bizottsági tagság esetén – a képviselői alapdíj és a képviselői alapdíj 55%-ának megfelelő összeg.

(4) A (3) bekezdésben foglalt összegen túlmenően

  1. a) a bizottság elnökének bruttó tiszteletdíja a képviselői alapdíj 35%-ának,
  2. b) a bizottság elnökhelyettesének bruttó tiszteletdíja a képviselői alapdíj 30%-ának

megfelelő összeg.”

(2) Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 47. §-a a következő (4a) bekezdéssel egészül ki:

„(4a) A tanácsnok tiszteletdíja a bizottsági elnök tiszteletdíjával egyezik meg.”

  1. §

(1) Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 53. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A Közgyűlés a következő állandó bizottságokat hozza létre:

  1. Gazdasági és Fenntarthatósági Bizottság;
  2. Közbiztonsági és Sport Bizottság;
  3. Köznevelési és Kulturális Bizottság;
  4. Pénzügyi Bizottság;
  5. Szociális és Egészségügyi Bizottság.”

(2) Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 53. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A vagyonnyilatkozatok nyilvántartási és ellenőrzési feladatainak ellátására valamint az összeférhetetlenséggel és a méltatlansággal kapcsolatos feladatok ellátására a Közgyűlés az (1) bekezdés b) pontja szerinti bizottságot jelöli ki. A bizottság működésének rendjét a 2. melléklet határozza meg.”

 

  1. §

Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 54. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

 

„(2) A bizottságok elnökeit, elnökhelyetteseit, tagjait a közgyűlés választja meg.”

  1. §

Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet XIV. Fejezete a következő 72. §-sal egészül ki:

 

„72. § Ahol önkormányzati rendelet bizottságot említ, ott az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet módosításáról szóló 22/2024. (X.02.) önkormányzati rendelettel megállapított, azonos feladat- és hatáskörrel rendelkező bizottságot kell érteni.

  1. §

 (1) Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 2. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.

(2) Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 5. melléklete helyébe a 2. melléklet lép.

(3) Az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet 6. melléklete helyébe a 3. melléklet lép.

 

  1. §

 

Hatályát veszti az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelet

  1. §-a,
  2. §-a.

 

  1. §

 

Ez a rendelet 2024. október 2-án 18 órakor lép hatályba.

 

 

 

Dr. Feik Csaba

jegyző

Dr. Csőzik László

polgármester

 

 

 

  1. melléklet a 22/2024. (X.2.) önkormányzati rendelethez

 

„2. melléklet a 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelethez

 

A vagyonnyilatkozat-tétellel, összeférhetetlenséggel és a méltatlansággal kapcsolatos feladatokat ellátó Közbiztonsági és Sport Bizottság feladat- és hatásköre, valamint működésének rendje

 

A Közbiztonsági és Sport Bizottság feladat és hatásköre:

  • a képviselők és a polgármester vagyonnyilatkozatainak gyűjtése,
  • a vagyonnyilatkozatok nyilvántartása, az előző évre vonatkozó vagyonnyilatkozatok visszaadása,
  • a vagyonnyilatkozatok olyan kezelése, mely lehetővé teszi a nyilvánosság biztosítását,
  • a vagyonnyilatkozat tételi kötelezettség megtételéhez információ és nyomtatvány biztosítása a Közgyűlés hivatalán keresztül,
  • a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos ellenőrzési eljárás lefolytatása, ennek keretében:
  • a képviselő felhívása (a saját és hozzátartozóinak) az ellenőrzéshez szükséges azonosító adatok írásbeli bejelentésére,
  • a felhívásra szolgáltatott azonosító adatok megfelelő őrzése, és azok ellenőrzést követő 8 napon belüli törlése,
  • a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás eredményének a Közgyűlés soron következő ülésén való tájékoztatás.

 

A bizottság működésének speciális szabályai

 

A nyilvántartás szabályai:

  1. A vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatos nyilvántartást a Közbiztonsági és Sport Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) vezeti. A nyilvántartásokat évenként kell vezetni.

 

  1. A bizottság elnöke a megválasztott képviselők számára az alakuló ülést követő hét napon belül írásos tájékoztatást ad a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségükről, a kötelezettség elmulasztásának következményeiről.

 

  1. A bizottság a tájékoztatással egyidejűleg elektronikusan megküldi a képviselők részére a kitöltendő vagyonnyilatkozat nyomtatványt. A kitöltött vagyonnyilatkozat egy példányát a bizottságnak kell leadni.

 

  1. A bizottság gyűjti a képviselők, a polgármester, az alpolgármesterek, a nem képviselő bizottsági tagok vagyonnyilatkozatát, valamint a hozzátartozói vagyonnyilatkozatokat.

 

  1. A bizottság a beérkezett vagyonnyilatkozatokat nyilvántartásba veszi, melyben feltünteti a vagyonnyilatkozatot tevő nevét, a nyilvántartási számot és a beérkezési időpontját.

 

  1. A bizottság a vagyonnyilatkozat benyújtására vonatkozó határidő lejárta előtt hét nappal áttekinti a nyilvántartását, és figyelmezteti azt a képviselőt, illetve a polgármestert, aki még nem tett eleget a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségének. A felszólítás célja, hogy a kötelezettségüknek határidőig eleget tudjanak tenni.

 

 

  1. A bizottság a vagyonnyilatkozat benyújtására vonatkozó határidő lejártakor ellenőrzi a nyilvántartását. A jogkövetkezmények ismertetése mellett ismételten felszólítja a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségre azokat, akik ezen kötelezettségüknek határidőre nem tettek eleget. Amennyiben a hozzátartozói vagyonnyilatkozat hiányzik, akkor is az érintett képviselőt, polgármestert kell felszólítani a kötelezettség teljesítésére.

 

  1. Az elnök a képviselők és a polgármester vagyonnyilatkozata nyilvánosságát biztosítja. A vagyonnyilatkozatok megtekintésének módjáról, feltételeiről az Elnök a helyben szokásos módon tájékoztatja a lakosságot. A vagyonnyilatkozatok bizottsági példányait tűzbiztos lemezszekrényben kell őrizni a nyilvántartásokkal együtt.

 

  1. A hozzátartozói vagyonnyilatkozatokat szintén a Bizottság őrzi. A hozzátartozói vagyonnyilatkozatok nem nyilvánosak, ezért azokat elkülönítetten kell kezelni. Az őrzésük páncélszekrényben, illetve tűzbiztos lemezszekrényben történhet. A tárolóhely kulcsaihoz csak az elnök férhet hozzá.

 

  1. A hozzátartozói vagyonnyilatkozatba csak a Bizottság tagjai tekinthetnek be a képviselő, illetve a polgármester vagyonnyilatkozatával kapcsolatos eljárás során.

 

  1. Az önkormányzati képviselő és hozzátartozója tárgyévben tett vagyonnyilatkozatának benyújtását követően, az előző évre vonatkozó vagyonnyilatkozatukat a vagyonnyilatkozat-vizsgáló bizottság a képviselőnek visszaadja.

 

  1. A volt képviselő hozzátartozójának vagyonnyilatkozatát a képviselő megbízatásának megszűnését követő egy év elteltével a nyilvántartásból törölni kell.

 

A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás

 

  1. A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás célja a vagyonnyilatkozatban foglalt adatok valódiságtartalmának ellenőrzése.

 

  1. A beérkezett, vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárásra irányuló kezdeményezést haladéktalanul át kell adni az elnöknek, aki azt legkésőbb három napon belül a Bizottság elé terjeszti.

 

  1. A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás lefolytatásának a vagyonnyilatkozat konkrét tartalmára vonatkozó tényállítás esetén van helye.

 

3.1 Ha az eljárásra irányuló kezdeményezés nem jelöli meg konkrétan a vagyonnyilatkozat kifogásolt részét és tartalmát, a Bizottság felhívja a kezdeményezőt a hiány pótlására.

 

3.2 Ha a kezdeményező tizenöt napon belül nem tesz eleget a felhívásnak, vagy ha a kezdeményezés nyilvánvalóan alaptalan, az elnök az eljárás lefolytatása nélkül elutasítja a kezdeményezést.

 

3.3 A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás megismétlésének ugyanazon vagyonnyilatkozat esetében csak akkor van helye, ha az erre irányuló kezdeményezés új tényállást (adatot) tartalmaz.

 

3.4 A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárásra irányuló – új tényállítás nélküli – ismételt kezdeményezést az elnök az eljárás lefolytatása nélkül elutasítja.

 

  1. A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás lefolytatása céljából a Bizottság az azonosító adatok írásbeli közlésére szólítja fel az érintett képviselőt, polgármestert.

 

  1. A Bizottság a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárással érintett személyt az eljárás során meghallgathatja. A meghallgatásról és a vagyonnyilatkozat egyeztetésről jegyzőkönyvet kell felvenni.

 

  1. A Bizottság a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárásáról jegyzőkönyvet készít.

 

A vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás nyilvántartásai

 

  1. A hozzátartozói vagyonnyilatkozatokhoz kapcsolódva nyilvántartást kell vezetni a vagyonnyilatkozatokba való betekintésről. A nyilvántartásba fel kell jegyezni:
  • a betekintés időpontját,
  • a betekintés okát,
  • a betekintő nevét, minőségét,
  • a betekintő aláírását.

 

Az egyes vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségekről szóló 2007. évi CLII. törvény alapján vagyonnyilatkozat tételre kötelezettek köre és a vagyonnyilatkozat tétel gyakorisága

 

Az Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése által megválasztott bizottságok nem képviselő tagjai, mint az egyes vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségekről szóló 2007. évi CLII. törvény 3. § (3) bekezdés e) pontjában meghatározott személyek a törvényben meghatározott módon és gyakorisággal kötelesek vagyonnyilatkozatot tenni.„

 

  1. melléklet a 22/2024. (X.2.) önkormányzati rendelethez

 

„5. melléklet a 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelethez

 

Érd Megyei Jogú Város Közgyűlésének bizottságai

 

1.) A Közgyűlés a gazdaságfejlesztéssel, gazdaságszervezéssel és turizmussal, településfejlesztéssel, településrendezéssel, földrajzi nevekkel, településüzemeltetéssel, a köztemető fenntartásával, a helyi közutak és közterületek fenntartásával, gépjárművek parkolásának biztosításával, a helyi közösségi közlekedéssel, a közvilágítással, távhőszolgáltatással, továbbá az önkormányzat vagyonával, a lakás- és helyiséggazdálkodással összefüggő döntések előkészítésére, véleményezésére, a végrehajtás ellenőrzésére, a helyi környezet- és természetvédelemmel, az okosváros-koncepció előkészítésével, kidolgozásával, a vízgazdálkodással, vízkárelhárítással, a köztisztaság és a településtisztaság biztosításával, a hulladékgazdálkodással, a mezőgazdasággal összefüggő döntések előkészítésére, véleményezésére, a végrehajtás ellenőrzésére, illetve a helyi önkormányzati rendeletekben meghatározott feladat- és hatáskörök gyakorlására 15 tagú Gazdasági és Fenntarthatósági Bizottságot hoz létre.

 

 

2.) A Közgyűlés a település közrendjével, közbiztonságával és tűzbiztonságával összefüggő döntések előkészítésére, véleményezésére, a végrehajtás ellenőrzésére, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 37–39. §-aiban foglalt feladatok végrehajtására, a sport feladatokról való gondoskodással, a tömegsport támogatásával, sportlétesítmények fejlesztésével összefüggő döntések előkészítésére, véleményezésére, a végrehajtás ellenőrzésére, illetve a helyi önkormányzati rendeletekben meghatározott feladat- és hatáskörök gyakorlására 17 tagú Közbiztonsági és Sport Bizottságot hoz létre.

 

3.) Az óvodai ellátással, a kulturális szolgáltatással a nyilvános könyvtári ellátás biztosításával, a kulturális örökség helyi védelmével, a helyi közművelődési tevékenység támogatásával, a tudományos és művészeti tevékenység támogatásával, továbbá az önkormányzat testvérvárosi és nemzetközi kapcsolataival, a helyi médiával összefüggő döntések előkészítésére, véleményezésére, a végrehajtás ellenőrzésére, illetve a helyi önkormányzati rendeletekben meghatározott feladat- és hatáskörök gyakorlására 15 tagú Köznevelési és Kulturális Bizottságot hoz létre.

 

4.) A Közgyűlés az Mötv. 57. § (2) bekezdésének, valamint a 120. § (1) bekezdésének megfelelően a költségvetési gazdálkodással, a helyi adókkal, valamint a város költségvetésével, annak végrehajtásával, az önkormányzati vagyonváltozással összefüggő döntések előkészítésére, véleményezésére, valamint a költségvetési bevételek alakulásának figyelemmel kísérésére, és az adósságot keletkeztető kötelezettségvállalások megalapozottságának vizsgálatára, a végrehajtás ellenőrzésére, illetve a helyi önkormányzati rendeletekben meghatározott feladat- és hatáskörök gyakorlására 17 tagú Pénzügyi Bizottságot hoz létre.

 

5.) A Közgyűlés a szociális, gyermekjóléti szolgáltatásokkal és ellátásokkal, az egészségügyi alapellátással, az egészséges életmód segítését célzó szolgáltatásokkal, a szociális és egészségügyi vállalkozásokkal, valamint hajléktalanná vált személyek ellátásának és rehabilitációjának, valamint a hajléktalanná válás megelőzésével kapcsolatos döntések előkészítésére, véleményezésére, a végrehajtás ellenőrzésére, továbbá a helyi önkormányzati rendeletekben meghatározott feladat- és hatáskörök gyakorlására 15 tagú Szociális és Egészségügyi Bizottságot hoz létre.„

 

  1. melléklet a 22/2024. (X.2.) önkormányzati rendelethez

 

„6 melléklet a 31/2014. (XI.26.) önkormányzati rendelethez

 

POLGÁRMESTERI FELADAT- ÉS HATÁSKÖRÖK

I.

 

1. Az Önkormányzat költségvetés alapján történő gazdálkodásával, vagyongazdálkodásával kapcsolatos – jogszabályban meghatározott és a Közgyűléstől átruházott – feladat- és hatáskörök

1

Eljár és dönt mindazokban az ügyekben, ellátja mindazokat a feladatokat és gyakorolja mindazokat a hatásköröket, melyeket jogszabály a feladat- és hatáskörébe utal;

2

Dönt mindazokban – az Önkormányzat költségvetését, költségvetésének végrehajtását, gazdálkodását, vagyongazdálkodását, ingó- és ingatlanvagyonát, önkormányzati követeléseit érintő – ügyekben, melyet jogszabály vagy közgyűlési döntés nem utal a Közgyűlés, bizottság vagy önkormányzati költségvetési szerv hatáskörébe; e hatáskör magában foglalja a határozathozatalnak, a nyilatkozattétel, hozzájárulás megtételének, intézkedés meghozatalának jogát és – adott esetben – kötelezettségét;

3

Gyakorolja az ügyfél jogait, képviseli az Önkormányzatot az önkormányzati tulajdonban lévő – ingó és ingatlan – vagyontárgyakat érintő vagy azokkal kapcsolatos hatósági, jogi, bírósági és egyéb eljárásokban;

4

Gyakorolja az önkormányzat tulajdonában lévő gazdasági társaság társasági részesedéséhez kapcsolódó jogait, kivéve a hitelfelvétellel, kezességvállalással vagy ingyenes vagyonjuttatással kapcsolatos kérdéseket;

5

Gyakorolja a tulajdonosi jogokat az önkormányzat tulajdonában lévő társasházi tulajdon esetén a társasházi közgyűlésen;

6

Dönt a nem lakáscélú helyiségek átmeneti időtartamra történő bérbeadásáról;

7

Önkormányzati rendeletben meghatározott értékhatárig dönt a forrásfelhasználásról, döntéséről tájékoztatja a Közgyűlést;

8

Indokolással ellátott írásbeli kérelem alapján egyedi önkormányzati támogatásról dönt a költségvetési rendeletben meghatározott polgármesteri keret terhére, valamint – 15 millió forintot meg nem haladó támogatási igény esetén – a támogatási igény tárgya szerint illetékes szakbizottság javaslatára;

9

Benyújthat pályázatot azon  esetekben, amelyeknél a pályázat nem igényli önrész biztosítását, a pályázat keretösszege nem tartalmaz az Európai Unió valamely alrendszeréből származó forrást, a pályázati felhívás és egyéb, a pályázat folyamatát meghatározó dokumentum nem írja elő a pályázaton történő részvételről szóló közgyűlési határozat benyújtását;

10

Dönt – az Önkormányzat költségvetési rendeletében meghatározott értékhatárig – a Közgyűlés hatáskörébe tartozó, közgyűlési ülések közötti időszakban felmerülő és azonnali intézkedést igénylő valamennyi, az önkormányzat költségvetését érintő kérdésben, jogosult a döntéshez kapcsolódó szerződések, megállapodások megkötésére, módosítására és megszüntetésére a Közgyűlés utólagos tájékoztatása mellett;

11

Jóváhagyja Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata éves közbeszerzési tervét és annak módosításait. Jóváhagyja az Önkormányzat közbeszerzési szabályzatát, dönt esetleges módosításáról;

12

Dönt – a Közgyűlés át nem ruházható hatáskörei kivételével – az Önkormányzat, mint ajánlatkérő nevében lebonyolított közbeszerzések esetében az eljárást lezáró döntés meghozataláról;

13

Önkormányzati beruházás esetén gyakorolja a beruházót megillető jogokat és kötelezettségeket; dönt a beruházás előkészítésére történő kijelölésről.

 

2. Önkormányzati közfeladatok ellátásával kapcsolatos – jogszabályban meghatározott és a Közgyűléstől átruházott – további feladat- és hatáskörök

1

A településkép védelméről szóló rendeletben meghatározottak szerint gyakorolja az önkormányzati hatósági és más feladat- és hatásköröket;

2

Véleményezi más önkormányzatok településfejlesztési, településrendezési terveit;

3

Gyakorolja a közműves szennyvízelvezető hálózathoz történő utólagos csatlakozásért fizetendő hozzájárulással kapcsolatos önkormányzati hatósági hatáskört;

4

Dönt a közúti közlekedésről szóló törvényben meghatározott önkormányzati közútkezelői hatáskörbe tartozó ügyekben, valamint ezzel összefüggésben kiadja a tulajdonosi hozzájárulásokat;

5

A közút kezelője képviseletében gondoskodik a helyi közutak karbantartásáról, tisztántartásáról, síkosság-mentesítéséről, elfogadja a téli üzemeltetési tervet. Kijelöli a mozgáskorlátozottak számára fenntartott várakozási helyeket;

6

Gyakorolja a közterület-használat engedélyezésével kapcsolatos feladat- és hatásköröket;

7

Dönt a városi rendezvényekhez kapcsolódóan a városi rendezvény szervezőjének kiválasztásáról,

8

Dönt az önkormányzati hatáskörbe tartozó fakivágási ügyekben, a fakivágási engedélyek megadásáról vagy elutasításáról;

9

 Dönt a kóbor állatok befogásával és az állati hullák, hulladékok összegyűjtésével, elszállításával, illetve ártalmatlanná tételével összefüggő feladatokról;

10

A szolgáltató javaslatára vízkorlátozást rendelhet el a település területén;

11

A Közgyűléstől átruházott hatáskörében dönt az egészségügyi alapellátás keretében megkötendő háziorvosi, házi gyermekorvosi, iskolaorvosi, valamint fogorvosi előszerződések, feladat-ellátási szerződések, megbízási szerződések, vállalkozási szerződések, valamint a feladat ellátásához szükséges ingatlan-haszonkölcsön szerződések megkötéséről, módosításáról, megszüntetéséről;

12

Dönt az intézmény által egészségügyi szolgálati jogviszonyban foglalkoztatott személyek további jogviszonya létesítésének engedélyezéséről;

13

Eljár a települési támogatásokat, pénzbeli és természetbeni ellátásokat szabályozó önkormányzati rendeletben meghatározott, hatáskörébe utalt ügyekben;

14

Ellátja a köztemetéshez kapcsolódó feladat- és hatásköröket;

15

Dönt a csatornatámogatásról;

16

Összehívja a szociálpolitikai kerekasztal üléseit;

17

Jóváhagyja az Önkormányzat által fenntartott költségvetési szervek szervezeti és működési szabályzatát;

18

Meghatározza a nyári szünidei gyermekétkeztetés időtartamát;

19

Lefolytatja a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartások elkövetése miatt induló – a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló önkormányzati rendeletben feladat- és hatáskörébe utalt – eljárásokat;

20

Dönt a közfoglalkoztatásra irányuló kérelmek, pályázatok benyújtásáról;

21

Évente beszámol a Közgyűlés részére a társulási tanácsokban végzett tevékenységéről;

22

Dönt az Érd városnév használatára vonatkozó engedély kiadásáról, az engedély megtagadásáról, illetve annak visszavonásáról;

23

Kiadja a címer és a zászló használatára vonatkozó engedélyt. Elrendelheti a város fellobogózását és meghatározhatja a fellobogózandó közterületeket;

24

Dönt díszsírhely adományozásáról;

25

Dönt az elhunyt személy önkormányzati halottá nyilvánításáról, és ezzel összefüggésben a temetési szertartás költségeinek biztosításáról.

 

II.

 

1. Egyéb önkormányzati – jogszabályban meghatározott és a Közgyűléstől átruházott – feladat- és hatáskörök

1

Amennyiben a Közgyűlés – határozatképtelenség vagy határozathozatal hiánya miatt – két egymást követő alkalommal ugyanazon ügyben nem hozott döntést, döntést hozhat – az Mötv. 42. §-ában meghatározott és más, jogszabályban meghatározott át nem ruházható hatáskörök ügyek kivételével – a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott ügyekben; a döntésről a Közgyűlést a következő ülésen tájékoztatja;

2

Dönthet a két ülés közötti időszakban felmerülő halaszthatatlan – a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott –, a Közgyűlés hatáskörébe tartozó önkormányzati ügyekben, az Mötv. 42. §-ában és más, jogszabályban meghatározott át nem ruházható hatáskörök kivételével. A döntésről a közgyűlést a következő ülésen tájékoztatja;

3

A tárgyévi költségvetési rendelet megalkotása előtt – átmeneti gazdálkodásról szóló rendelet hiányában – gondoskodik az önkormányzat bevételeinek beszedéséről és kiadásainak arányos – az előző évi kiadási előirányzatokon belüli – teljesítéséről;

4

Az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető, azonnali intézkedést igénylő (vis maior) helyzetben, elemi csapás, illetőleg következményeinek az elhárítása érdekében (veszélyhelyzetben) a helyi önkormányzat költségvetése körében átmeneti intézkedést hozhat, amelyről a Közgyűlés legközelebbi ülésén be kell számolnia;

5

Dönt a vis major helyzet esetén károkat szenvedett magánszemélyek részére lakás bérbeadásáról, támogatás nyújtásáról;

6

Ellátja mindazokat az önkormányzati feladatokat és gyakorolja mindazon önkormányzati hatásköröket, amelyek jogszabály rendelkezése alapján nem tartoznak a Közgyűlés át nem ruházható hatáskörébe, vagy amelyet nem valamely önkormányzati bizottság gyakorol, továbbá gyakorolja mindazon hatásköröket, amit jogszabály az önkormányzati költségvetési szerv irányító szerve vezetőjének hatáskörébe utal.

 

A rendelet tervezetről a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:

 

Antunovits Antal

Igen

Csengeri Attila

Igen

Csépán István

Igen

Csornainé Romhányi Judit

Igen

Dr. Csőzik László

Igen

Farkas Gáborné Szalai Timea

Igen

Gasparik Gábor

Igen

Gyekiczki Márton

Igen

Harmat Ákos

Igen

Lengyel Péter

Igen

Lovász Attila

Igen

Révész Gabriella

Igen

Sándor Zoltán

Igen

Simó Károly

Igen

Szabó-Nagy László

Igen

Szűcs Gábor

Igen

Tetlák Örs

Igen

Való Viktor

Igen

 

Dr. Csőzik László polgármester: Most pedig felteszem szavazásra a határozati javaslatot, ezt ismertettem - jegyző úr felkérése új SzMSz készítésére - kérem, hogy támogassuk.

 

Az előterjesztett és szavazásra feltett határozati javaslat:

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése felkéri a jegyzőt, hogy készítse el az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló új rendelettervezetet.

Határidő:        2025. január 31.

Felelős:          dr. Feik Csaba jegyző

 

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 18 tagja 18 igen szavazattal, ellenszavazattal és tartózkodás nélkül az alábbi határozatot hozta:

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének

286/2024. (X. 02.) határozata

 

a szervezeti és működési szabályzatáról szóló új rendelettervezet elkészítéséről

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése felkéri a jegyzőt, hogy készítse el az Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló új rendelettervezetet.

 

Határidő:        2025. január 31.

Felelős:           dr. Feik Csaba jegyző

 


A határozati javaslatról a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:

 

Antunovits Antal

Igen

Csengeri Attila

Igen

Csépán István

Igen

Csornainé Romhányi Judit

Igen

Dr. Csőzik László

Igen

Farkas Gáborné Szalai Timea

Igen

Gasparik Gábor

Igen

Gyekiczki Márton

Igen

Harmat Ákos

Igen

Lengyel Péter

Igen

Lovász Attila

Igen

Révész Gabriella

Igen

Sándor Zoltán

Igen

Simó Károly

Igen

Szabó-Nagy László

Igen

Szűcs Gábor

Igen

Tetlák Örs

Igen

Való Viktor

Igen