17. NAPIRENDI PONT

 

Tárgy: Sürgős előterjesztés: Javaslat pályázat benyújtására az „Együttműködésben a klímatudatos vízgyűjtő- gazdálkodásért” program keretében

Előadó: Simó Károly települései képviselő

 

Simó Károly képviselő: Azért sürgős előterjesztés, mert 2023. június 30. a beadási határidő. Egy olyan pályázatról van szó, amit a Klímabarát Települések Szövetsége írt ki, hozzájuk kell benyújtani, egy adatlap egy konzorciumi megállapodással, és nincs önrész igénye. A Belügyminisztérium szervezett egy Roadshowt május hónapban több településen, bemutatták ennek a pályázatnak, illetve a mögötte álló lehetőségeknek, a vízgazdálkodásról szóló egyes aspektusait. Az Érdi Polgármesteri Hivatalt a megfelelő szakemberek képviselték a rendezvényen? A városnak, mind a nyugati-, mind a keleti részén, van közös teendőnk a szomszédos Diósddal és Törökbálinttal, erről többször kérdeztem egyebek napirendi pontban polgármester és alpolgármester urat. Tehát a csapadékvíz Törökbálinttól indulva Diósdon keresztül megérkezik a Bajuszfű utcán keresztül a Fürdő utcába, illetve a nyugati részen az Érdről érkező víz Tárnokon keresztül kell, hogy eljusson a Benta patakig. A pályázatnak a lényege, hogy szakértő segítséget lehet kapni a lokális pontok azonosítására, a legideálisabb beavatkozási formák meghatározására, majd később annak előkészítésére, hogy ezt pályázati úton meg is lehessen oldani. Az elmúlt években ugye ez a munka már elindult, több ponton sikerült a Modern Városok Programból és egyéb forrásokból megoldani bizonyos részeket, azt gondolom, hogy ezt folytatni kellene, ezért javasolnám, hogy ezt a pályázatot nyújtsuk be.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Párhuzamosan gondoltunk ugyanarra, sőt már májusban beadtunk egy pályázatot 6 önkormányzat összefogásával, tehát Biatorbágy, Százhalombatta, Sóskút, Pusztazámor, Tárnok és Érd, utóbbi a gesztor. Tehát a Benta vízgyűjtő területére vonatkozóan a pályázati kiírásnak megfelelő beruházás előkészítésére, terveztetésére már beadásra került a pályázat. Mivel nem kellett hozzá önrész, nem kellett hozzá közgyűlési felhatalmazás, így a települések polgármesterei megegyeztek, aláírtuk és beadtuk. Ez a pályázat azért tűnt kézenfekvőbbnek, mert természetes folyásokról van szó, tehát a vízgyűjtőkön, záportározókon és a termőföldek mentén lévő fasorokról, ez ökológiai folyosót jelent a Benta vidék végig.


Simó Károly képviselő: Ennek őszintén örülök, tehát ez azt jelenti, hogy nincs jelentősége, így vissza is vonom az előterjesztést, ha ez a pályázat be lett adva. Kérdésem, hogy polgármester úr miért nem hozta a Közgyűlés elé, miért nem tájékoztatta a képviselőket?

 

Dr. Csőzik László polgármester: Bejelenteni szerettem volna.

 

Simó Károly képviselő: Ha van egy Közgyűlés, akkor néha nem árt erről is beszélni, fontos, hogy tudjunk róla, esetleg hozzátesszük a korábban megszerzett tudást, lehet, hogy nem lenne haszontalan. Örülök annak, hogy ez elindult, viszont nem értek egyet azzal, hogy ehhez nem kell Közgyűlési döntés, mert úgy tudom, hogy minden pályázathoz kell. Amit kérdeztem arról, hogy a belügyminisztériumi roadshown részt vettek a hivatal szakemberei?

 

Dr. Csőzik László polgármester: Dr. Palkó Zsolt részt vett.

 

Simó Károly képviselő: Visszavonom az előterjesztést.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Nemsokára be fogunk nyújtani egy másik pályázatot is, mely szintén nem igényel önrészt és közgyűlési felhatalmazást, a cél megjelöléssel ki kell tölteni egy nyomtatványt és 20.000 karaktert kell írni hozzá. A másik pályázat, amit be szeretnénk adni az a városközpontban található önkormányzati közületi épületek energiahatékonysági korszerűsítése. Azt célozza, hogy a fűtéskorszerűsítés, például a Szepes Gyula Művelődési Központban, a Városházán vagy a Magyar Földrajzi Múzeumban és esetleg még néhány helyi intézményben a távhőszolgáltató cég bevonásával, hogyan rendeződhet. Ebben az esetben is tanulmánytervre pályázunk, ráadásul ezt szintén június 30-ig lehet beadni, de még nem adtuk be.


Tetlák Örs alpolgármester: A jegyzőkönyv kedvéért elmondanám Simó Károly képviselő felvetésére, hogy a Klímabarát Települések Szövetségének tagja vagyunk, valóban aktív a kapcsolatunk ezen a téren. Minden olyan rendezvényen részt veszünk, ami emberileg kivitelezhető, igyekszünk minden releváns információt összegyűjteni és a lehető legszorosabban együttműködni más településekkel.

 

Dr. Csőzik László polgármester: Köszönöm szépen mindenkinek a nagyon konstruktív hozzáállást.