21. NAPIRENDI PONT
Tárgy: Felvilágosítás kérés: Mikor valósul meg a nyugati városrész csapadékvíz rendezése?
Simó Károly képviselő: A felvilágosítás kérés tárgya a nyugati városrész vízelvezetésének kérdése. Az elmúlt napokban ismételten tapasztalhatták a madár neves utcák lakói, hogy nagy mennyiségű víz jelent meg a kertekben, mely sok képen volt látható a közösségi média felületeken. Felmerül a kérdés, hogy mi a megoldás, hiszen 2019-ben megvolt már a megoldás. Úgy gondolom, a legjobb megoldás az, hogyha már azelőtt megakadályozzuk, hogy a víz ráfolyjon a madár neves utcákra. Készült egy terv és a Közgyűlés meg is szavazta, hogy a Tárnoki úton egy víztározó épüljön, úgy tudom, hogy arra konkrétan szerződés volt 50 millió forint értékben. Dombokat is felhalmoztak, el lehetett volna készíteni azt a bizonyos tározót, erre mintegy 240-260 millió forint szavazott meg a Közgyűlés elvonva a Riminyáki útról, azonban egyik sem valósult meg és nem is látszik, hogy bármi is készülne. Attól tartok, hogy ezt a 200 millió forintot vissza kell majd utalni az államnak és a madár neves utcák lakói továbbra is ázni fognak, holott a megoldása az megvolt, csak meg kellett volna csinálni az elmúlt években. Elképzelhető, hogy van valami olyan, amiről én nem tudok, ezért kérdezném, hogy mikor lesz megoldás? Volt tárgyalás a tárnoki önkormányzattal? Ez a probléma, azért is fennállhat, mert a Zámori út alatt el szokott dugulni az árok akkor is, ha nem tud a víz elfolyni a vasúti töltés mellett. Korábban szorgalmaztuk, Tárnok önkormányzatával egyeztetve, hogy azt a részt ennek a projektnek a keretében meg kell oldani, mert hiába tárnoki területen van, mégis az érdiek áznak amiatt, ahogy ott az a víz nem tud tovább folyni, tehát itt térség szinten kell gondolkozni. Nyár elején volt egy javaslatom, kiderült, hogy Tetlák Örs alpolgármester úr egyeztetett, illetve volt vízgazdálkodással kapcsolatos pályázat. Akkor azt mondták, hogy a térségi polgármesterek összefogtak és ez elindult, de azóta nem hallottunk róla. Mi történt ezzel? A vízgazdálkodás nem egy önkormányzat területre korlátozódó kérdéskör, valóban összefogás szükséges. Mi történt az elmúlt hónapokban, években, e tekintetben?
Dr. Csőzik László polgármester: Ez egy Gulyás tanya kettő szintű elhibázott projekt ötlet volt, aminek a megvalósítása is gellert kapott, illetve kis híján azt gondolom, hogy komoly jogsértésbe torkollott, tehát pillanatnyilag jogvita tárgya. Tárnok Önkormányzatával kezdődött, mert Lukács László polgármester úr jelezte fenntartásait. Először össze kellett ülnünk, hogy a projekt ötlethez, hogy viszonyulnak a tárnokiak. Nem szabad elfelejteni a tényt, hogy a korábbi időszak projektvezetője ide hordatott egy csomó olyan földet hazai építővel, amely a vasúti töltés oldalából származik, ez lett volna a karéja ennek a tározónak. Ezt követően kiderült, hogy a gödöllői erdőhatóság nem engedélyezi a projektet, így másfél évre leálltak a folyamatok. A Pilisi Parkerdő Zrt-t, mint szakszemélyzetet kértük meg egy megbízás keretében, hogy segítsen ezt a kérdést elboronálni, e nélkül nem vezetett volna eredményre az eljárás. Szerencsére történt egy jogszabálymódosítás és így a csereerdő kötelezettségtől mentesültünk. Aztán jött a hatósági eljárás, a Kormányhivatal előírta az eredeti állapot helyreállítását, ugyanis bejelentés történt a területre, hogy földhalmok találhatók és jogsértő helyzetet állított ezzel elő a projektvezető. A kivezető út az gondolom, az lehet, hogy az Építési és Közlekedési Minisztériummal együttműködve valahogy ezt a csomót megpróbáljuk kibogozni, de azt kell, hogy mondjam, hogy sem tervek szintjén, sem lebonyolítás szintjén nem gondolom, hogy ez a terv megállná a helyét. Most az a kérdés, hogy mit csináljunk, mert az odahordott földkupacok elszállítása költség, viszont azoknak az ottmaradásához nem hajlandó a Földhivatal és a Kormányhivatal hozzájárulni. Tehát van egy olyan jogsértő állapot, amiből én nem akartam balhét csinálni, de ha már így rákérdezett képviselő úr, elmondom, hogy azon vagyunk, hogy ezt a helyzetet rendezzük, azonban nagymértékben megnehezíti a helyzetünket a hatósági fellépés, amit próbáltunk több oldalról vizsgálni, de sajnos nem jogtalan fellépés. Képviselő úr türelmedet kérjük, az átadás-átvételek során ennek a nyugati tározó projektnek a jövője valahogy alakulni fog, amiről beszámolok. Ez december 31-ig nem fog előmozdulni. Bejelentkeztem a miniszter úrhoz, illetve a kormányrendelet értelmében június 30-ig ezeket a projekteket valahogy átforgatják és akkor ezzel is lesz valami, viszont a határozat kötelezésének a határideje meg lejárt, tehát rajtunk van a végrehajtási kényszernek az ódiuma.
Simó Károly képviselő: A kérdésem úgy szólt, hogy mikor rendeződik? Erre nem kaptam választ, hogy ez a vízrendezés mikor oldódik meg a nyugati részen. Úgy gondolom, hogy tárgyalni kell, keresni kell a megoldási lehetőségeket, mindezzel együtt a választ nem tudom elfogadni, mert a megoldásra lettem volna kíváncsi, hogy mikor lesz a nyugati részen a vízelvezetés megoldva.
Dr. Csőzik László polgármester: Képviselő úr nem fogadta el a választ, akkor a Közgyűlés dönt róla. A felszólalni kívánóknak nem tudom megadni a szót, de jegyző úrnak átadom a szót.
Dr. Feik Csaba jegyző: Az SZMSZ nem szabályozza ezt a kérdést, azt viszont értelemszerűen a felvilágosítás kérésnek a fogalmából láthatjuk, hogy van egy kérdés és van egy válasz. Ha nem fogadja el a kérdező a választ, akkor a Közgyűlést fog dönteni, de egyébként nem szabályozza sem a törvény, sem az SZMSZ hogy felvilágosítás kéréshez kapcsolódóan bárki hozzászólhat-e vagy sem. Az SZMSZ azt szabályozza, hogyha nem fogadja el a kérdező a választ, akkor a Közgyűlés dönt róla.
Dr. Csőzik László polgármester: Viszont akkor ez egy hézag, amit ki lehet tölteni az ülésvezetőnek. Tetlák Örs alpolgármester foglalkozott a témával, amennyiben ki tudsz egészíteni, akkor mondd el. Korábban nem volt a felvilágosítás kérés intézménye bejáratva, most van. A gyakorlatban alkalmazzuk, ha a válaszadásban ki tudnak egészíteni a kollégák, nekik meg fogom adni a szót, de politikai hozzászólásokat nem szeretnék.
Tetlák Örs alpolgármester: Azon leszünk, hogy a beruházás megvalósuljon, de az, hogy be kellett fejeznünk, ennek azért volt néhány objektív, áthidalhatatlan akadálya, mint például az erdészeti hatóságnak az akadálya. A vízjogi engedélyezéssel kapcsolatban, ha már Tárnok szóba került, személyesen egyeztettem polgármester úrral, Tárnok az újra gondolt tervekhez hozzájárulását adja, és amikor eljut odáig a projekt, az nem lesz akadálya, hogy Tárnok megakadályozza, hogy egyébként ott megvalósuljon valamiféle megoldás. Az odaömlő víz mennyisége, és egyébként képviselő úr is vízelvezetést említett, ez nyilván nem véletlen, de ez a baj. Az a betonvályú, ami egy irdatlan vízmennyiséget levisz arra a területre, az sok mindenre alkalmas, csak arra nem, hogy ebből az irdatlan vízmennyiségből bármennyi elszikkadjon. Ez egy olyan műszaki probléma, amire még mindig nem tudtunk megoldást találni, pedig egyébként a Tárnoki úton lakók joggal várják, hogy az valamikor le legyen fedve. Hol van az a 70-80 millió forint, amit erre meg tudnánk találni. Tehát azon vagyunk, hogy ez sikeresen lezárt történet legyen. A hatósági akadályokon úgy néz ki, hogy lassan túl tudnánk lenni, azonban jöttek újabb hatósági akadályok, tehát ha bárki azt gondolná, hogy itt tényleg annyi lenne, hagy ezt az odakerült földhalmot csak el kell terítgetni, ennél azért lényegesen több és komolyabb komplexebb feladatról van szó.
Dr. Csőzik László polgármester: A környékbeli polgármesterekkel együttműködve a pályázatok ettől függetlenül egy élő dolog. A Beruházási és Közműfejlesztési Társulásnak a megszüntethetősége ügyében merült föl az, hogy engedjük el, de Spéth Gézával és Lukács Lászlóval arra jutottunk, hogy tartsuk fenn ezt a társulást. Ha jön olyan projekt, amire lehet pályázni közösen, akkor az legyen meg, nem nagy költség ráfordítást jelent, meg szimbolikusan is fontos. Mivel több kérdés, észrevétel, hozzászólás nem érkezett, felteszem szavazásra a felvilágosítás kérésre nyújtott válasz elfogadását.
Az előterjesztett és szavazásra feltett határozati javaslat:
„Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése Simó Károly települési képviselő „Mikor valósul meg a nyugati városrész csapadékvíz rendezése?” tárgyban benyújtott felvilágosítás kérésére adott polgármesteri választ elfogadta.
Határidő: azonnal
Felelős: dr. Csőzik László polgármester”
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének jelenlévő 17 tagja 11 igen szavazattal, 5 nem szavazattal, tartózkodás nélkül az alábbi határozatot hozta:
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének
389/2023. (XII. 14.) határozata
a „Mikor valósul meg a nyugati városrész csapadékvíz rendezése?” tárgyban benyújtott felvilágosítás kérésre adott válasz elfogadásáról
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése Simó Károly települési képviselő „Mikor valósul meg a nyugati városrész csapadékvíz rendezése?” tárgyban benyújtott felvilágosítás kérésére adott polgármesteri választ elfogadta.
Határidő: azonnal
Felelős: dr. Csőzik László polgármester
A határozati javaslatról a Közgyűlés az alábbiak szerint szavazott:
Andrasek Mónika |
Igen |
Antunovits Antal |
Nem |
Dr. Asztalos Éva |
Igen |
Dr. Bács István |
Nem |
Balla Imre |
Igen |
Csépán István |
Igen |
Csornainé Romhányi Judit |
Igen |
Dr. Csőzik László |
Igen |
Demjén Attila |
Távol |
Fülöp Sándorné |
Nem |
Gál Alex |
Igen |
Gregus László |
Igen |
Lengyel Péter |
Igen |
Simó Károly |
Nem |
Szűcs Gábor |
Igen |
Tekauer Norbert |
Távol |
Tetlák Örs |
Igen |
T. Mészáros András |
Nem |