Tisztelt Közgyűlés!

 

A Kormány 2015. július 3. napján együttműködési megállapodást kötött Érd Megyei Jogú Város Önkormányzatával. Az együttműködési megállapodás végrehajtásával összefüggő feladatokról szóló 1504/2015. (VII. 23.) Korm. határozat (továbbiakban: fejlesztési határozat) 3. c) pontja kimondja, hogy „felhívja a nemzeti fejlesztési minisztert és a nemzetgazdasági minisztert, hogy vizsgálják meg a nagy forgalmú városi közúti csomópontok biztonságosabbá tételének lehetőségeit”. 

A vizsgálatot a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) a Közlekedésfejlesztési Koordinációs Központ útján (KKK), Érd Megyei Jogú Város bevonásával elkészítette. A vizsgálat eredményéről az NFM mint főfelelős, az NGM mint társfelelős 2016. I. félévében jelentés formájában tájékoztatta a Kormányt. 

A jelentésben az alábbiak kerültek bemutatásra: a beavatkozási igények városon belüli önkormányzati és állami tulajdonú és kezelésű közutakat is érintik. Az állami tulajdonú és kezelésű utakon kb. bruttó 3,893 milliárd Ft becsült beruházási költségű beavatkozási igény (csomópontfejlesztések, belterületi útszakaszok felújítása, járdaépítés, stb.) került beazonosításra. 

A város területén több olyan állami kezelésben lévő nagy közúti forgalmat bonyolító csomópont található, amely balesetveszélyt jelent a gyalogosok, és a gépjárművel közlekedők számára egyaránt. Ennek feloldására, valamint a szűk keresztmetszetekre terhelődő jelentős nagyságú forgalom hatékonyabb elvezetése érdekében az alábbi helyszíneken történő beavatkozás azonosítása történt meg: 

- Zámori út fejlesztése a Vadlúd u. és a 7. sz. főút között (3 csomópont kiépítése),

-  Szajkó utca 7. sz. főút csomópont fejlesztése,

-  Törökbálinti út fejlesztése a Bajcsy-Zsilinszky út - és a Felsővölgyi u. között (2 csomópont és gyalogos közlekedés megoldása), valamint a Törökbálinti út Iparos u. - Felsővölgyi u. közötti szakaszon a csapadékvíz elvezető rendszer és járda rendbetétele. 

2015. szeptember 16-án a KKK munkatársai a helyszíneket megtekintették a város képviselőinek a bevonásával és megvizsgálták a lehetséges intézkedéseket/beavatkozásokat. 

A csomópont átépítési igények legalább két ágon országos közúti csomóponti beavatkozást jelentenek, továbbá igény merült fel egy új útszakasz építésére, illetőleg járdaépítésre is. A beavatkozási igényeket az 1. sz. ábra mutatja.

 


1.      sz. ábra. a javaslatok összessége

 

Részletesen az alábbi projektek kerültek beazonosításra: 

1. projekt: körforgalom építése a 8104 jelű úton (Sóskúti – Zámori – Vadlúd utca csomópont 1. sz. körforgalom)

 


2.      sz. ábra: 1. és 2. projekt szemléltető térképe

 

A körforgalom megvalósítására vonatkozó tervek a NIF Zrt.-nél rendelkezésre állnak, azonban azok felülvizsgálatra szorulnak. A projekt része a területszerzés, buszmegállók és közvilágítás korszerűsítése is. 

Becsült költségek: 

útépítési engedélyezési terv költsége:

bruttó 10,16 millió forint

szakági tervek:

bruttó 8,89 millió forint

kivitelezés költsége:

bruttó 508 millió forint + idegen területek szerzésének költsége*

Becsült költség területszerzés nélkül összesen:

bruttó 527 millió forint

*Az idegen területek szerzésének a költségét jelenleg megbecsülni nem lehet, a jogerős építési engedélyek alapján készített kisajátítási terv ismeretében lehet a becsült költségeket megadni. 

2. projekt: új körforgalom építése a 8104 jelű úton (Zámori - Fehérvári út), új körforgalom építése a 7. sz. főúton, illetve egy kb. 700 m hosszú új út (átkötés) a 8104 jelű út és a 7. sz. főút között 

A Zámori - Fehérvári út jelenleg 3 ágú jelzőlámpás kereszteződés. Fejlesztési igény: körforgalmú csomópont kialakítása úgy, hogy a negyedik ágból induljon egy új útszakasz a 7. sz. főútig. A tervezett új útszakasz egy részének ma is közúti funkciója van. Az új szakaszt a Héja utca végétől célszerű folytatni a 7. sz. főútig, ahhoz való csatlakozás a 3. sz. körforgalommal valósítható meg.

A tervezett új hálózati elem és a két végcsomópont (2. és 3. sz. körforgalom) költségbecslése és időigénye: 

Első ütemben egy döntés előkészítő tanulmányt kell készíteni, amely a megvalósítás lehetőségét, illetőleg a jövőbeli országos és önkormányzati hálózati elemek funkcióit, illetve funkcióváltozásait - az új útszakasz országos közút lenne, viszont leeső útszakaszok is lennének - lenne hivatott megvizsgálni. 

Becsült költségek: 

döntés előkészítő terv költsége:

bruttó 7,6 millió forint

útépítési engedélyezési terv költsége:

bruttó 15,2 millió forint

szakági tervek:

bruttó 12,7 millió forint

kivitelezés költsége:

bruttó 2.540 millió forint + idegen területek szerzése*

Becsült költség területszerzés nélkül összesen:

bruttó 2.575,6 millió forint

*Az idegen területek szerzésének a költségét jelenleg megbecsülni nem lehet, a jogerős építési engedélyek alapján készített kisajátítási terv ismeretében lehet a becsült költségeket megadni. 

3. projekt: 8103 jelű (Törökbálinti) út fejlesztése keretében egy körforgalom (Törökbálinti út - Felsővölgyi út) és egy jelzőlámpás csomópont (Törökbálinti út - Folyondár u.), a két csomópont között a gyalogos közlekedés feltételeinek megteremtése (járdaépítés), valamint a Törökbálinti úton Iparos u. - Felsővölgyi u. közötti szakaszon csapadékelvezető rendszer és járda rendbetétele. 

A 3. projekt keretében azonosított fejlesztési igények: 

- körforgalom megvalósítása a Törökbálinti út és a Felsővölgyi út kereszteződésében, a körforgalom a Törökbálinti út korrekciójával valósítható meg (4. számú körforgalom)

- jelzőlámpás csomópont kialakítása a Törökbálinti út és a Folyondár u. kereszteződésében, és

- a két kereszteződés között a gyalogos közlekedés feltételeinek megteremtése (járdaépítés),

- Törökbálinti úton az Iparos u. - Felsővölgyi u. közötti szakaszon csapadékelvezető rendszer és járda rendbetétele.

 

Szemléltető térkép a 3. projektről

 

A tervezett csomópontok (osztályozó sávos jelzőlámpás csomópont és 4. sz. körforgalom) valamint járdaépítés költségbecslése: 

döntés előkészítő terv költsége:

bruttó 7,6 millió forint

útépítési engedélyezési terv költsége:

bruttó 12,7 millió forint

szakági tervek (időhiány esetén a szakági terveket esetleg a kivitelező is készíttetheti):

bruttó 8,9 millió forint

kivitelezés költsége:

bruttó 762,0 millió forint + idegen területek szerzése*

Becsült költség területszerzés nélkül összesen:

bruttó 791,2 millió forint

 

A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 29. § (1) bekezdés alapján a koncessziós szerződés keretében megvalósuló utak kivételével az országos közutak építtetője a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zártkörűen Működő Részvénytársaság, bizonyos felújítási, karbantartási, illetve fejlesztési feladatok tekintetében pedig az országos közút kezelője (Magyar Közút Zrt). Önkormányzat abban az esetben lehet építtető állami tulajdonú utakon, amennyiben konzorciumi megállapodás megkötésére kerül sor az országos közutak építtetőjével.

Tárgyalásokat folytattunk a NIF Zrt képviselőivel és az a megoldás körvonalazódott, hogy első lépésben egy Együttműködési megállapodást kössünk, amelynek értelmében a Korm. határozat 3.c) pontja országos közutat érintő, a Projekt fejlesztésének késlekedés nélküli előkészítése céljából az önkormányzat aktív szerepet vállal, amelyhez a NIF Zrt. szakmai segítséget nyújt. 

Az önkormányzat saját hatáskörben a tervezési feladatok indítását megkezdi. Az építési engedélyezési eljárások megindításánál Építtetőként a NIF Zrt.-t kell megjelölni.

A NIF Zrt. a Projekt fejlesztésének megvalósíthatósági tanulmány, környezeti hatástanulmány, környezetvédelmi engedély dokumentáció benyújtása, valamint közlekedési kapcsolatok tanulmány, engedélyezési és kiviteli tervének készítési munkáiban műszaki szakértői közreműködésével elősegíti a projektcél megvalósítását, továbbá az egyeztetéseken való részvételét biztosítja, a tervek véglegesítésénél szakágazati véleményét, állásfoglalását az Önkormányzat segítése céljából térítésmentesen megadja.

Tekintettel arra, hogy az előkészítések után a NIF Zrt.-hez kerülnek a Projekt építési kivitelezési munkáinak megrendelői jogosítványai, és kötelezettségei, Önkormányzat részéről a Projekt megvalósításához szükséges terveket, kisajátítási tervet (a továbbiakban: Tervek) át kell adni a NIF Zrt. részére. 

A NIF Zrt. a Projekt előkészítésében csak a tervezési és engedélyezési feladatok elvégzéséig vesz részt térítésmentesen, az Együttműködési megállapodásban rögzítettek szerint. A további előkészítési (szükséges területek adás-vétele, kisajátítási eljárások lefolytatása, régészeti próba – és megelőző feltárás, stb.) és kivitelezési feladatok NIF Zrt. általi elvégzésére külön Megállapodás megkötése szükséges, illetve elrendelés, valamint forrás biztosítása esetén van lehetőség. 

Az Önkormányzat a Projekt előkészítési, tervezési feladatainak költségeit a Modern Városok Program keretében vállalja. Amennyiben a Projekt előkészítéséhez és megvalósításhoz hazai vagy uniós pályázati forrás bevonására nyílik lehetőség, a felek a megkötött megállapodást felülvizsgálják, és szükség esetén módosítják, vagy amennyiben erre nincs lehetőség, külön megállapodást kötnek. 

Kérem a T. Közgyűlést, hogy fogadja el a határozati javaslatot!

 

Érd, 2017. március 8.

T. Mészáros András

 

HATÁROZATI JAVASLAT 

Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése úgy dönt, hogy a Magyarország Kormánya, és Érd Megyei Jogú Város között létrejött együttműködési megállapodás végrehajtásával összefüggő feladatokról szóló 1504/2015. (VII. 23.) Korm. határozat 3. c) pontja szerinti, állami tulajdonú és kezelésű utakon elvégzendő építési beruházások előkészítése érdekében Együttműködési Megállapodást köt a NIF Zrt.-vel, ennek érdekében 83,75 millió Ft forrást biztosít az előkészítő munkák, tanulmányok, tervek, engedélyek elkészítésére. 

A Közgyűlés felhatalmazza a Polgármestert az Együttműködési Megállapodás megkötésére. 

Az Együttműködési Megállapodásban az Önkormányzat számára meghatározott előkészítő feladatok elvégzéséhez szükséges forrást az önkormányzat 2017. évi költségvetéséről szóló  rendelet általános tartalékának terhére biztosítja. 

Határidő: az együttműködési  szerződés aláírása – 30 nap 

Felelős: T. Mészáros András polgármester 

Szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges