Közművelődési intézmények integrációjával összefüggő döntések

 

Tisztelt Közgyűlés!

 

Érd, lakosságszámát tekintve, dinamikusan fejlődő város, ahol az újonnan betelepülő, fiatalabb korosztály gyorsan változó és az idősebb generáció hagyományokhoz ragaszkodó kulturális igényére egyaránt megoldást kell találni. Az elmúlt időszakban több egyeztetés történt külső szakértőkkel és az intézmények vezetőivel is, mely egyeztetéseken bebizonyosodott, hogy a jelenleg működő, több különálló intézményben zajló kulturális élet, hatékonyabban szervezhető és nagyobb hatásfokkal működő lehetne egy egységes, integrált intézményben.

 

A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Kultv.), az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény, a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.), és az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII.31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ávr.) alapján az összevont kulturális intézmény létrehozása jogszabályi előírásokba nem ütközik, tehát a megvalósítás lehetséges.

 

A jelenleg különállóként fenntartott Szepes Gyula Művelődés Központ és a Csuka Zoltán Városi Könyvtár több, mint fél évszázada vesz részt a város kulturális feladatainak ellátásában.

 

A feladataik ellátását biztosítani hivatott tárgyi feltételek és az azokat működtető szervezeti struktúra modernizációja időszerű. Nemcsak az épületek, de az azokban lévő kulturális célokra használható technikai felszereltség is elavulttá vált. Ilyen körülmények között a rendelkezésre álló pénzügyi források szűkössége mellett a működtető szervezeti struktúra széttagoltsága okán folyamatos szervezési problémák nehezítik a 70-es években épült színházterem megfelelő színvonalon történő üzemeltetését és a könyvtár növekvő raktározási problémái miatt a könyvállománynak a fenyegető károsodástól való megóvását.

 

Külön kiemelendő, hogy a fenti funkciókat ellátó épületek olyan energiahatékonysággal működnek, amelynek költsége az intézmények működését, a közművelődési és kulturális alapszolgáltatások folyamatos biztosítását veszélyezteti, az ágazatban dolgozó munkavállalók foglalkoztatására is negatívan hat. A város kulturális intézményeinek infrastrukturális fejlesztése megoldandó feladatként áll előttünk.

 

Az infrastrukturális kihívások szempontja mellett kiemelten fontosnak tartom az érdi kulturális feladatok ellátását olyan módon, hogy az az érdi lakosok kulturális igényeinek maximális kielégítésével és a fennálló gazdasági lehetőségek optimális felhasználásának figyelembevételével történjen. A települési önkormányzatnak joga és lehetősége van arra, hogy a hatályos jogszabályi előírások betartásával döntsön a település kulturális feladatainak ellátásról, módjáról és finanszírozásáról. Annak érdekében, hogy Érd kulturális szolgáltatásainak kínálatát és színvonalát magasabb szintre emeljük, és egy olyan beazonosítható érdi kulturális terméket hozzunk létre, amely nemcsak az érdi lakosok számára nyújt megfelelő szolgáltatást, de országos szinten is bekapcsolódik a kulturális életbe, új kulturális intézmény keretein belül megvalósuló ellátást szükséges biztosítanunk. Ezt a Szepes Gyula Művelődési Központ és a Csuka Zoltán Városi Könyvtár integrációjával találom megvalósíthatónak.

 

A Kultv. alapjaiban határozza meg a jogszabályi környezetet, mely nagyon sok ponton egyezést mutat a különböző intézménytípusok tekintetében. Fontosnak tartom kiemelni, hogy az integráció megvalósításakor úgy oldjuk meg a közös feladatellátást, hogy a szakmai feladatok sértetlenek maradjanak, a szakmai önállóság a szervezeti egységekben továbbra is biztosított legyen.

 

Esetünkben ez azt jelenti, hogy a Csuka Zoltán Városi Könyvtár beolvad a Szepes Gyula Művelődési Központba, így a továbbiakban a művelődési központ a székhelyintézmény, melynek tagintézménye a könyvtár. Az így létrejövő integrált intézményrendszer vezetője egy személyben irányítja a létesítményeket, összehangolja a szükséges és lehetséges fejlesztéseket, felel a tárgyi eszközökért, alakítja ki a munkavállalók feladatkörét, és a megfelelő személyzeti struktúra kialakításával ellenőrzi azok hatékonyságát.

 

Az intézményhálózaton belüli adminisztrációs, pénzügyi, munkaügyi, könyvtári és egyéb funkciók az eddigi, bizonyos tekintetben duplikált ellátással szemben most egy egységes, optimalizált szintre modernizálódnak. Az új struktúra tervezetét az integrált intézmény vezetőjének szakmai programja és a közművelődési szakértő bevonásával elkészített szakértői terv tartalmazza. A működés ezek alapján gazdaságilag hatékonyabb lesz, mivel a város kultúrára szánt költségvetése az integrált intézmény feladataihoz mérten optimalizálva, költséghatékony módon kerül felhasználásra. Az integráció eredményeképpen megjelenő pénzügyi megtakarítást az önkormányzat a város kulturális életének fejlesztésére fordítja.

 

A fentiek figyelembevételével a szakértővel történt előzetes egyeztetések alapján az integráció megvalósítására a beolvadást javaslom, mely esetben nem jön létre új költségvetési szerv. Az Áht. vonatkozó szabályozása szerint (11. § (3) bekezdés) a beolvadásnál a beolvadó költségvetési szerv (Csuka Zoltán Városi Könyvtár) megszűnik, jogutódja az egyesítésben részt vevő másik költségvetési szerv (Szepes Gyula Művelődési Központ).

 

Az irányító szerv az Ávr. 14.§-a alapján meghatározza a közfeladat jövőbeli ellátásának módját, szervezeti formáját, az eszközök és források leltározásának, az éves költségvetési beszámoló elkészítésének rendjét, kijelöli a vagyonátadás lebonyolításáért felelős személyeket és meghatározza a feladatok határidejét.

 

A beolvadás a Csuka Zoltán Városi Könyvtár munkavállalóinak pozícióját annyiban érinti, hogy a Mt. 36-40.§ alapján a gazdasági egység jogügyleten alapuló átvételének időpontjában fennálló munkaviszonyból származó jogok és kötelezettségek az átadóról az átvevő munkáltatóra szállnak át. A beolvadó intézmény munkavállalói a beolvadást követően a Szepes Gyula Művelődési Központ munkavállalóivá válnak.

 

Az Ávr. 167/E.§ értelmében az integráció megvalósításának feltétele a kultúráért felelős miniszter előzetes véleményéről szóló okirat.

 

A Szepes Gyula Művelődési Központ esetében módosító okiratot, a beolvadó Csuka Zoltán Városi Könyvtár esetében megszüntető okiratot kell a Magyar Államkincstár felé benyújtani. Az okiratok benyújtását követően, a kultúráért felelős miniszter írásbeli hozzájárulása alapján a változást az államkincstár vezeti át a törzskönyvi nyilvántartáson.

 

Fenti integráció kapcsán áttekintésre került a helyi közművelődési feladatok ellátásáról szóló 16/2019. (IX. 30.) önkormányzati rendelet is, melyben az átszervezés, valamint a magasabb jogszabályokkal történő összhang biztosítása érdekében pontosításokra, kiegészítések elvégzésére is sor kerül.

 

Az átszervezés jogi és szakmai kontrolljával megbízott közoktatási szakértő az előterjesztést, a rendelet-tervezetet, valamint az alapító okirat-tervezeteket áttekintette és azokat jogszerűnek, szakszerűnek tartja.

 

A vonatkozó jogszabályi rendelkezésekkel összhangban az előterjesztés és a döntési javaslat megküldésre került a kultúráért felelős miniszter részére előzetes véleményezés céljából. A véleményezésre nyitva álló harminc nap a közgyűlés ülését megelőzően fog letelni, az előterjesztés kiküldéséig a minisztériumi vélemény még nem érkezett meg. Amennyiben az állásfoglalást megkapjuk azonnal kiküldjük a közgyűlés részére.

 

A Rendelet hatályos állapota https://mikrodat.erd.hu/  linken a Dokumentumok/Nemzeti jogszabálytár menüpont alatt, valamint a Nemzeti Jogszabálytár oldalon, a https://or.njt.hu/eli/731256/r/2019/16/2019-10-02 felületen érhető el.

 

Kérem a tisztelt Közgyűlést, hogy tárgyalja meg az előterjesztést,  fogadja el a határozati javaslatot és a rendelet módosítását.

 

Érd, 2025. március 21.

 

 

Dr. Csőzik László

polgármester

 

HATÁROZATI JAVASLAT I.

 

  1. Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 11. § (3) bekezdése alapján 2025. május 1. hatállyal a Csuka Zoltán Városi Könyvtár (székhely: 2030 Érd, Hivatalnok utca 12.) költségvetési szervét beolvadás útján egyesíti a Szepes Gyula Művelődési Központ (székhely: 2030 Érd, Alsó utca 9.) költségvetési szervével.
  2. A Közgyűlés felkéri a Polgármestert az integrációval összefüggő szükséges munkajogi és egyéb intézkedések megtételére.

 

Határidő:         az integrációt megelőző 30. nap

Felelős:           dr. Csőzik László polgármester

 

Szavazás módja: nyílt szavazás, minősített többség szükséges.

 

HATÁROZATI JAVASLAT II.

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a Szepes Gyula Művelődési Központ (székhely: 2030 Érd, Alsó utca 9.) a 192/2020. (XI. 26.) határozattal elfogadott alapító okiratát  2025. május 1. napjával az 1. melléklet szerint módosítja, és elfogadja a 2. mellékletben szereplő egységes szerkezetbe foglalt alapító okiratot.

 

Határidő:         a döntés továbbítására – 15 nap

Felelős:           dr. Csőzik László polgármester

 

Szavazás módja: nyílt szavazás, minősített többség szükséges.

 

HATÁROZATI JAVASLAT III.

 

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a Csuka Zoltán Városi Könyvtár (székhely: 2030 Érd, Hivatalnok utca 12.) megszüntető okiratát 2025. május 1. napjával történő hatálybalépéssel az 1. melléklet szerint elfogadja.

 

Határidő:         a döntés továbbítására – 15 nap

Felelős:           dr. Csőzik László polgármester

 

Szavazás módja: nyílt szavazás, minősített többség szükséges.