Érd Megyei Jogú Város TOP Plusz keretének módosítása
Tisztelt Közgyűlés!
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata a fenntartható városok számára létrehozott, TOP Plusz-1.3.1-21 pályázati kiírásra a Közgyűlés 231/2021. (X.28.) határozata alapján pályázatot nyújtott be, mely pozitív elbírálást kapott.
Az elnyert pályázatban került kidolgozásra a Fenntartható Városfejlesztési Stratégia (FVS), valamint annak mellékleteként a TOP Plusz Városfejlesztési Programterv, mely tartalmazza a stratégia alapján azon tevékenységeket, melyekre a támogató 4,5 milliárd forint forrást biztosít önkormányzatunknak.
Az elkészített programtervet a Közgyűlés 2022. július 24-én elfogadta, annak módosítására két alkalommal, 2023. októberben, és 2024. június hó folyamán került sor, a Közgyűlés 316/2023. (X.26.) és 203/2024. (VI.27.) határozataival. Jelen előterjesztésben javaslatot teszek a terv harmadik módosításának elfogadására, valamint a Fenntartható Városfejlesztési Stratégiában (FVS) két kisebb módosításra.
A módosítások indokai a következők:
Az FVS-en belül a szegregációt azonosító mellékletben történik pontosítás, mely szükséges a TOP-1.3.2 és a TOP-3.2.1 projektben szegregációt érintő fejlesztések bemutatásakor, és a rendelkezésre álló forrás lehívásához.
A másik kisebb kiigazítás az FVS-ben, a TOP-6.2.1 felhívásban benyújtásra kerülő látogatóközpont kapcsán szükséges, a turizmuzban rejlő potenciált korábbi stratégia városrészi leképzésben csak Ófalu-Újfalu esetén azonosított, ezen célt feltüntettük Parkváros esetén is.
A TOP Plusz Városfejlesztési Programterv (TVP) első prioritáson belül a Fenyves-Parkvárosi Centrum megközelítését szolgáló út helyett a szintén korábbi VEKOP-5.3.3 felhívás megvalósítása során elkészült Bajcsy-Zsilinszky út - Daróci utcai csomópont került tervezésre a prioritáson belül. Ennek legfőbb indoka, hogy a felhívás által elvárt kerékpárforgalmi fejlesztéseket, illetve azok elhagyását nem lett volna képes önkormányzatunk megfelelő módon indokolni a támogató felé. Mivel a VEKOP felhívásban az iskola körüli utak fejlesztésére elkészült tervek nem alkalmasak kerékpárforgalmi létesítmények megvalósítására, ezek elmaradását pedig indokolni szükséges, amennyiben a kiviteli tervek nem tartalmazzák. Az iskola megközelíthetőségei közül a kerékpár kizárását pedig nem láttuk indokolhatónak szakmailag. A Bajcsy-Zsilinszky út – Daróci utcai csomópont fejlesztése is egy régen várt projekt városunkban, mely így meg tud valósulni, és a kiviteli tervek készen állnak arra, hogy a támogatói okirat kézhezvételét követően a kivitelező kiválasztása után rövid határidőn belül megvalósuljanak.
A második módosításban három olyan projektjavaslat is szerepelt terveink között, melyek az úgynevezett „Élhető települések tárgyú” fejlesztésekbe sorolhatók, ezért ezek komplex kezelése érdekében közös pályázatban kerül sor az ebben a témában tervezett fejlesztéseink bemutatására a támogatónak. A zöld területek fejlesztésének pilot projektjét a Kutyavár helyszínén kezdjük el, itt egy átfogó fejlesztést hajtunk végre, melyben sor kerül a területen található forrás számára egy fogadókút létesítésére, egy könnyűszerkezetes kútházzal, kialakítunk egy „kamasz” játszóteret a nagyobb gyermekek számára, pihenőparkot, közösségi teret hozunk létre. Biológiailag aktív növénytelepítést, őshonos növények elhelyezését, parkosítást tervezünk ezen területre.
A Darukezelő utcai Klímaparkra – korábbi nagyon kisléptékű fejlesztés helyett – képesek leszünk egy megnövelt összegből a Környezetvédő Egyesülettel a korábban közösen megálmodott elképzeléseket megvalósítani.
Natura2000-es területek fejlesztésére a korábbi támogatói iránymutatás alapján került költség elkülönítésre, ennek révén fejlesztjük a Beliczay-sziget, a Sánc-hegy, a Fundoklia völgy területét úgy, hogy ezen beavatkozások a védettséget ne befolyásolják. A pályázat során a Pilisi Parkerdő és a Duna Ipoly Nemzeti Park támogató nyilatkozatát is be kellett szerezni ennek igazolására.
Új elemként került be a játszóterek kialakításának/fejlesztésének lehetősége. Ezen projektelembe – több helyszín megvizsgálását követően – a játszóterek üzemeltetését végző Érdi Városgazda véleményének figyelembevételével a Béke téri játszótér teljes megújítása és a Hamzsabég téren egy új játszótér építése került tervezésre. A legrégebbi városrész számára évtizedes adósság törlesztésére kerülhet ezzel sor, mivel ezen kerületében Érdnek nem üzemelt eddig ilyen közösségi tér. A Béke téri játszótér pedig funkcióbővítésen, jelentős zöldítésen eshet át, egy teljes tájszerkezet megújítást hajtunk azon végre.
Továbbra is terveinkben szerepel a szociális célú városrehabilitáció érdekében szegregáció felszámolási tevékenység, azonban törlésre került a település üzemeltetést támogató monitoring rendszer kialakítása projektelem, mivel egyrészt ennek költségigénye a tervezet nagyságot meghaladta volna, másrészt más forrásokból egy sokkal átfogóbb, komplexebb projektjavaslat dolgozunk ki és készítünk elő a napokban.
A második prioritásban módosítást nem hajtottunk végre, a harmadik prioritás esetén a Fenntartható humánfejlesztések ESZA tevékenység esetén a korábbi tevékenységeket csoportosítottuk és a hatékony pályázati szempontok figyelembevételével egységesítettük. Kikerült az energiaközösségek létrehozása, melynek indoka az első prioritáson hasonlóan kikerülő fejlesztéssel azonos, komplexebb projekt előkészítésén dolgozunk, mely átfogó, hatékony válaszokat ad, és az energiaközösségek működését is más szintre emeli.
A közgyűlés 2025. február 27-ei ülésén már tárgyalta, és elfogadta két projekt koncepcióinkat, ezek a Szociális és gyermekjóléti szolgáltatások fejlesztése Érden és a Társadalmi befogadás erősítése a hátrányos helyzetű csoportokat érintően Érden címet velő projektelemek. Ezeken kívül további két projekt előkészítése van folyamatban. Az Egészségfejlesztés Érden koncepció tartalma széleskörű, a védőnői szolgáltatások hatékonyságának növelésétől a városi lakosság számára tervezhető egészségügyi szűréseken keresztül az általános iskolások számára szervezendő sportprogramokig terjed a tevékenységek skálája. A másik projektelem pedig a szegregációban érintett lakosság felzárkóztatása érdekében tervezendő tevékenységeket tartalmazza.
Szintén hármas, azonban ERFA prioritáson belül elhelyezkedő fejlesztéseink közül kénytelenek voltunk az általános iskolai játszóudvar rekonstrukciós feladatot elengedni. Egyrészt a korábban ezen projektre tervezett Érdligeti játszóudvar szerencsés módon azóta fejlesztésre került, s bár jó pár másik általános iskola szorulna még hasonló fejlesztésre, a másik kettő, már korábban ezen prioritásra tervezett tevékenység akkora költséget emészt fel, melyet csak úgy vagyunk képesek biztosítani, hogy az általános iskolákkal kapcsolatos projekttől megválunk.
Az ófalusi óvoda kapcsán igazolódott korábbi elképzelésünk annak nagyon rossz műszaki állapotáról, ugyanakkor a felmérések után egy olyan átalakításra kerülhet sor, mely hosszútávú megoldást nyújt a megfelelő színvonalú szakmai munka körülményeinek biztosítására, és az ingatlan játszóudvarát is megújítjuk. A másik projektkoncepcióban pedig valamennyi óvodában fejlesztéseket hajtunk végre épületen belül és azon kívül is, így valamennyi óvodánkban érünk el szakmai színvonal emelkedést, és méltó körülményeket tudunk biztosítani a dolgozók, és gyermekek számára egyaránt.
Utolsó, 6-os prioritásban is jelentősebb módosítást kellett végrehajtanunk, és a feltagolt forrást végül egyetlen projektelemre koncentráljuk, mely a Parkvárosi látogatóközpont kialakítása címet kapta. A volt napközis tábor kialakítását úgy hajtjuk végre, hogy a korábbi használati céloknak egy magasabb szakmai színvonalat biztosítunk, ugyanakkor funkcióját, működését tekintve jelentősen fejlesztjük az ingatlant. Az Érd értékeinek bemutatására koncentráló épület alkalmas lesz szakmai előadások, konferenciák megtartására, nagylétszámú csoportok fogadására, turisztikai kapujává válhat Érdnek, ahol valamennyi épített és természeti értékünk bemutatásra kerül, és kiváló kiinduló pontja lesz a LevenDuna túraútvonalat járni szándékozók vagy a klímaparkba érkezők számára. Az ingatlan kertjében pedig olyan közösségi fejlesztéseket hajtunk végre mely a helyi lakosság számára napi szinten használható, közösségformáló erővel bíró attrakciókat fogad majd magába.
Az új fejlesztési javaslatokról egyeztetést folytattunk az önkormányzat szakterületei mellett az óvodai, szociális, egészségügyi ágazat képviselőivel, elképzeléseiket az elkészült javaslatunkba átvezettük.
Kérem a tisztelt Közgyűlést, hogy tárgyalja meg az előterjesztést és fogadja el a határozati javaslatot.
Érd, 2025. március 21.
|
Dr. Csőzik László polgármester |
HATÁROZATI JAVASLAT
Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése elfogadja – a határozat mellékletét képező – Érd Megyei Jogú Város Fenntartható Városfejlesztés Stratégiájának (FVS), valamint a TOP Plusz Városfejlesztési Programterv (TVP) 4.0 verzióját, az abban foglalt projektjavaslatokat támogatja.
A Közgyűlés megállapítja, hogy az FVS és a TVP alkalmas pályázat benyújtásához szükséges pályázati dokumentáció elkészítéséhez.
Határidő: azonnal
Felelős: dr. Csőzik László polgármester
A szavazás módja: nyílt szavazás, egyszerű többség szükséges.